Biosolar Forum  =>  ENERGIAPOLITIKA  =>  Energiastratégialapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2019-12-05
22:33:30
Előzmény: BJaca #53795#53799
Az utóbbi 2 évben a környékünkön épült új házakba hőszivattyús fűtést építettek be. Ismerőseim körében ez ~10 db. Nagyon sokan ezt használják, mert a gázra nagyon szigorodtak a feltételek.
2019-12-05
20:31:31
Előzmény: villam64 #53796#53797
Még kicsi, de nincs olyan messze.
villam64Válasz erre
2019-12-05
17:16:21
Előzmény: BJaca #53795#53796
1000 db eautó egyszerre töltve 50 kW-tal, egyenlő 50 MW. Kicsi az esélye ennek. 0,1 %.
2019-12-05
15:09:43
Előzmény: pali #53793#53795
Szerintem nem tud COP1-el fűteni, mert akkor már a biztonsági cekász dolgozik benne :)
Miért pont a hőszivattyús fűtést okolod? Hányszorosát zabálják a villanyautók? És egyre több az utcai töltő.

2019-12-05
14:25:10
"2019. december 4-én 16 óra 45 perc körül újabb, történelmi hazai rendszerterhelési csúcs született 7099 MW (15 perces) értéken, amelyből az import 2362 MW volt. Az új csúcsérték 173 MW-tal több, mint a január 23-i történelmi csúcs! Sőt, december 4-én délután 16 óra 41 perc körül a pillanatnyi rendszerterhelés értéke még magasabb lett, a 7148 MW értéket is elérte!"
www.origo.hu/gazdasag/20191205-a-valosag-ismet-cafolja-az-atomeromu-ellenes-alszakertoket.html

Mekkora lesz még, amikor a hőszivattyúk a -10°C-nál 1-es COP-val fognak fűteni?
2019-11-21
19:39:00
Előzmény: sándor #53616#53618
Sándor!
Igenis megnézem a feltett anyagokat.
Sőt, azt is elismerem, hogy a villanyszerelés és hálózati témában igen nagy tudásra tettél szert sok-sok év során. Amit viszont emellett látok, az az, hogy elektronika terén nagyon kevés az ismereted. Mondhatnám annyi, mint nekem a hálózatirányításról. Úgy nagyjából tudom, hogy van, mer tudom azt is, hogy mit jelent, hogy kapcsolgatják a trafókat.
Amit te a linkelt oldalon látsz villogást, az a kamera másodpercenkénti képleképzésének interferenciája a LED-del. Ezt szabad szemmel nem látod.
www.youtube.com/watch?v=NoWwxTktoFs
Ha egyutas az egyenirányítás, akkor 50Hz, ha kétutas, akkor 100Hz.
A Te izzóid azért villognak, mert leesik a feszültség több perióduson keresztül. Persze 10 perces átlagban tök jó, csak villog a lámpád.
Az egyhetes mérés tízperces átlagai igen érdekes dolgok, csak azokban pont nem látszik, miért villog a lámpád.
Nekem az lenne a bizonyíték, ha látnám azt az egy másodpercet, és mind az 50 szinuszjelet, amikor pislant egyet a lámpád. És ha ott látható lenne, hogy hány periódusig alacsonyabb a feszültség a szolgáltató szabványában meghatározottnál, akkor azzal már lehetne kezdeni valamit. Mert az is elő van írva, hoyg hány periódus maradhat ki.

Azt mondtad, hogy a házadban olyan jó az elektromos hálózat, hogy nem okoz feszültségesést, ha bekapcsolsz egy porszívót, vagy hegesztesz. De a szolgáltatód hálózatát elfogadod megfelelőnek a 10 perces átlagok alapján, pedig ott is csak annyi van, hogy egy bekapcsolt nagyobb terheléstől összefossa magát az egész hálózat.
Én felajánlottam, hogy adok eszközt a korrekt mérésre. Ha értenél az elektronikához, nem féltenéd tőle a számítógépedet, és én sem vagyok olyan hülye, hogy olyan eszközt adjak, ami kárt okozhat.
Kergesd a szellemeidet tovább. Vagy szerezz inverteres mobilklímát, és méregesd, milyen harmonikusokat okoz.
2019-11-21
14:04:40
Előzmény: BJaca #53614#53616
Bjaca,
Még egyszer és utoljára.

Ami Led villogását illeti, a feltett anyag videó részében valós időben látható a villogás, még ha az anyag címében benne van a sztroboszkóp szó is.

Ha legalább egyszer megnéznéd a feltett anyagokat, tudnál értékelni, összevetni, következtetni...

A kezdetektől ugyan azt írom, hogy alacsony feszültség idején, az alacsony feszültség miatt!
Az emberi szemnek, ami személyenként, szemenként változó, van egy változó érzékelési frekvenciája. A Lednek egy saját, szintén változó frekvenciája. Csak akkor láthatod a jelenséget, ha a kettő éppen egybeesik. A zavaró hatás szempontjából mellékes, hogy csak minden tizedik, vagy ezredik felvillanást/elsötétülést látom.
A fontos, hogy nem csak én látom! Különben nem lennének olyan tanulmányok, amiből idézni tudnék.
Az, hogy neked (is) hiába tesznek fel bármilyen tanulmányt, mérési eredményt, csak kritizálni tudod és akarod, az már a te "műszaki sztroboszkópos" érzékelésedet sajátossága.

A mozifilm rossz példa. Nem véletlenül használnak ma már jóval magasabb kockaszámot, mint amennyit te gondolsz. A még jó szemű, vagy éppen a képfeldolgozásért felelős idegsejtek hibájából az egyébként jól látó emberek sokaságának villog a hagyományos film. Ezért fárasztó mozinézés után a valós idejű nézés, pl. a kocsivezetés, különösen éjjel. (Diszkóbalesetek, hogy az olcsó Ledes otthoni világítás, az 50 Hz-es monitor, tv-k baleseti veszélyeit, egészség károsító hatásait ne is említsem.)
Mit gondolsz miért harcoltam éveken át a kezdeti lelkesedésen kívül más szakértelemmel nem rendelkezőkkel a Ledek ellen? Akkor is azt mondtam amit ma. Majd ha lesz olyan minőség, ami nem egészség károsító, akkor váltok. És csak oda, ahol a Led még nem okoz visszafordíthatatlan károsodást.

Sajnálom, hogy az sem jött át, amit az egyhetes mérés tízperces átlagolásával láthattál.
Szakmai vakság, elfogultság, egyéni érdekeltség szükséges, hogy valaki ne higgye el, hogy a feszültség átlaga eléri, sőt meghaladja a 250-255 Voltot, illetve alá megy a 220 Voltnak is, ráadásul nagyon gyakran.
Tehát van bőven lehetősége a Lednek 220 Voltnál alacsonyabb feszültséget kapni, nem hogy a 230 Volt névlegesnél "alacsonyabbat". Én úgy ítélem meg, hogy ez az alacsony feszültség meghaladja a névlegeshez viszonyított "illendőségi" határt.
Ezek után az a "szakember", aki az invertere műszaki adatai alapján állítja, hogy nem igaz, ő nem csinálhat >250 - <220 Voltos feszültség csúcsot, az levizsgázott.
Csak a saját kerítéséig lát és megfeledkezik arról, hogy ő bizony egy hálózat része, tehát a saját hatását a hálózattal együtt kell értékelni.
Ez önmagában nem lenne baj, mert a sok nem szakember Pista bácsival sem fog leállni a szolgáltató vitatkozni, hanem megteszi a szükséges műszaki, adminisztrációs, hatósági lépéseket. Ez nem fenyegetés, nehogy annak vegyed, vegyétek, ez egy műszaki szükségszerűség a többség védelmében.

Eddig az volt a problémátok, hogy nincs mérés, nincs bizonyítás, most van. Abban, hogy ezt maga szolgáltató készítette el, nagyon sokunk "munkája", a biztosítókkal való pereskedésük benne van.
Ez egy olyan adatsor, amivel még nem lehet "győzni", de legalább használható. Ellentétben az általad, általatok javasolt műkapcsolásokkal, amikről magad is írtad, hogy ezek nem alkalmasak huzamosabb időn keresztüli regisztrálásra. Ellentétben a saját fogyasztásmérőim által kimutatott szélsőséges értékekkel, amikről immár bebizonyosodott, hogy valósak voltak. Igaz, arra, hogy a műszerek miért mutatják a szélsőséges értékeket csak egy bizonyos határig (lásd a régi fotómait!) gyorsan rájöttem. Mert a normál fogyasztásméréshez nem kell, nem logikus átlépni/alámenni a szabványos feszültség paramétereknél.

Azt is hiába írtam le, hogy van a szolgáltatónak megfelelő műszerezettsége és "mintavételezési" szakértelme. A mérések régóta folynak, a hálózat védelme (mint villám által idézett, a 70-es években íródott újságból is látható), amióta hálózat létezik, mindig is napirenden volt.
Amikor a szolgáltató műszerezettségéről írtam, még nem volt publikus az anyag. Ebben a formájában én is most láttam először.
2019-11-21
07:18:23
Előzmény: sándor #53613#53614
Sándor,
Hidd el, segíteni kívánunk, de sajnos ragaszkodsz az általad feltételezett okokhoz.
A stroboszkóphatásnak semmi köze a Leded villogásához. Azt a szemed nem érzékeli, négyszer gyorsabban villog, mint a mozifilm.

Az eddigi méréseid és elbeszéléseid alapján nálad több periódusra nagyon durván lezuhan a feszültség. Ennek megfigyelésére ajánlottam eszközt.

Van, hogy saját magadnak mondasz ellent:
"led villogás az alacsony feszültség miatt"
"A ledem villog, ahogyan alá megyünk a 233 Voltnak."

Az alacsony feszültségnek a névleges alatt illene lennie.

Szóval amíg nem látunk minden egyes periódust, ami a villogás alatt van, addig nem fogunk tudni tanácsot adni. Másodpercenként 8000 mintát kellene venni a hálózatból, amihez ott az eszköz az asztalodon.

2019-11-21
00:56:27
Most csak ennyit.

Januárban tettem fel ezt az anyagot a Ledem villogásáról:
www.led24.hu/stroboszkop-hatas-a-ledeknel

Nálam a jó minőségű Led látható villogása a probléma.

Tibi vette a fáradtságot és utána nézett, majd a következő anyagot tette fel:
www.vilagitas.org/stuff/ledekrol/06schultz_villamos_fogy.pdf

Akkor azt írta Tibi, "hogy kezdesz nyerőre állni". Mármint, hogy létezik meddő áram, torzító harmonikusok, led villogás az alacsony feszültség miatt, a nulla vezető túlterhelési problémái...
Abba nem akarok ismét belemenni, hogy mit jelent torzítás (harmonikusok) szempontjából a kapcsolgatás, a kapcsolóüzemű tápok hálózatra hatása és a többi.
Utána lehet nézni ugyan úgy, mint a korábban tagadott, a hálózatot károsító HMKE-k okozta penetrációnak.

A vizes hasonlat jó. Ott a hirtelen lezáráskor bizonyos (gyakorlatilag pontonként eltérő) frekvenciájú "mechanikus" lengések azok, amelyek a névleges fogyasztással együtt járó lengéseknél több ezerszer nagyobbak lehetnek, lesznek.
A villamos energia sem áll meg, nem is lassul le a vezetékben, amikor a hálózaton kapcsolgatás történik. (A hálózaton akkor is folyik áram, amikor az le van kapcsolva a megtápláló transzformátoráról, indukció, légköri behatások, napsugárzás, stb.). A villamos áram különféle kölcsönhatásokat okoz a hálózaton és a hálózat közelében. Ezek a kölcsönhatások névleges fogyasztói viszonyok között "stabilizálódva" elviselhető torzításokat okoznak, amelyeket bizonyos érzékeny fogyasztóink vagy elviselnek, vagy tönkre mennek miatta.
Amikor a torzítás átlépi a normál stabilizálódott állapotra jellemző értéket, akkor vagy leold a védelem, vagy havaria következik be. A normális állapotot azon okok miatt lépi át, amit már sokszor leírtam, illetve amit az NKM vizsgálata is leír.

Két lehetőség van. Vagy utána néztek a hivatkozásoknak, vagy oldalakon keresztül szajkózza mindenki a magáét és értelmetlenné válik a fórumozás. Én ezzel a problémával segítséget kérni fordultam a fórumhoz és nem céltáblának kívántam állni.
2019-11-20
11:59:05
Előzmény: sándor #53600#53610
Egy észrevétel a cikkel kapcsolatban:
"Szerintetek mekkora, és a tíz percen belüli mintavételezés alatt mennyi időn keresztül kellett a feszültségnek erősen túlfeszültségnek lennie, hogy az átlag 250 Volt fölött alakuljon a csúcsokban?"

Ami nekem feltűnt az 1-es ábrán: a feszültség 230 és 250V között változott. Olyan, mintha a névleges feszültségnek 240V lett volna beállítva. Az egészet lejjebb tolva 10V-al már nem beszélhetnénk túlfeszültségről, és az alsó csúcsok sem vernék a feszültségminimumot.
2019-11-20
08:07:29
Előzmény: sándor #53606#53609
Sándor,

Szerintem a fotók felbontása megfelelő az olvasáshoz. A böngészővel pedig növelhető a képméret.

"a feltett anyaggal foglalkozzatok és ne az én hozzáfűzéseimmel!"

A feltett anyagokban leírtakkal eddig sem vitatkoztam...
a következtetéseiddel, és a sántító párhuzamokkal igen (nehéz jó hasonlatokat találni).
Például: "Olyan, vagy inkább olyasmi, mintha egyetlen mozdulattal elzárnád a körút alatti másfél méteres víz fő vezetéket a hálózat végén."

De az elektromos áramnak nincs tehetetlensége, ezért ez a mondás nem támasztja alá az állításodat.

Logikus, hogy minden fogyasztó és termelő hatással van a hálózatra, ami egy bizonyos szinten túl zavart okoz a működésben. Az is nyilvánvaló, hogy a hálózat üzemeltetőjének vannak eszközei a minőség javítására. De a minőség javítása pénzbe kerül. A költségek fogyasztói kompenzációját hagyományos módon a hálózatfejlesztési díjjal oldották meg. Talán már vannak elképzelések a termelés okozta hálózatfejlesztési többletköltségek áthárítására is.

Azt se feledd, hogy a HMKE javíthatja is a hálózatminőséget.
2019-11-20
07:45:44
Előzmény: sándor #53603#53608
Sándor,

"Egy ~3.000,- Forintos Osram stúdió Ledet látatlanban ugyan úgy szemétre való kínai ócskaságnak minősíted, mint azt a hálózatunkkal is teszed."

Nos, akkor valamelyik állításod nem fedi a valóságot. Vagy nem olyan jó minőségű az a LED-es izzó, vagy nem a 233V alatti feszültségtől villog. Hozzáteszem, nem látok szándékosságot emögött.
Úgy érzem, elég sokat tudok a ledes izzók működéséről, kapcsolástechnikájáról, és arról, mitől csökkenhet annyit a fényereje, hogy azt szemmel is érzékelni lehessen.
Két okot látok: vagy az izzó korából adódik a villogás, mert a bemenetén az egyenirányító utáni elektrolitkondenzátor a hő hatására veszített a kapacitásából, vagy a villogás oka a hálózati feszültség lényeges csökkenése néhány periódus idejére.

Nem hiába erőltetem, hogy folyamatos mérés és rögzítés kellene arra a hálózatra, ahol minden egyes szinuszhullám látszik.

Sajnos a több perces átlagok semmit sem mondanak nekem egy hálózatról, abból nem lehet meglátni, hogy egy villanymotor vagy egy nagyobb teljesítményű trafó bekapcsolása akár több perióduson keresztül is leülteti a hálózati feszültséget 100V-ra.
A cikkből sajnos az sem derül ki, hogy a transzformátorhoz képest hogyan helyezkedik el a HMKE és a mérési hely, pedig az is fontos lenne. Sőt, érdemes lenne rávetíteni, mikor termelt a HMKE.

villam64Válasz erre
2019-11-20
07:41:44
Előzmény: sándor #53605#53607
Csak jeleztem, hogy a hálózati problémák nem új keletűek. Függetlenek attól, hogy hmke, vagy hőszivattyú. Nálad van hálózati probléma, amit nálad kell orvosolni, megjavítani. Nálam nem volt, és most sincs, pedig bővült hmke-sek száma. Lehet, hogy az iskolához bővítették a hálózatot, de nem okozott gondot az iskola építése. Majd az sem okozott gondot, hogy az én hmke-m után az iskolára is felkerült a hmke. Meg az országban még pár száz iskolára, óvodára, közintézményre. Szerinted egy iskola, mennyit használ el nyáron a megtermelt energiából? Megvonnád tőlük a nullszaldót? Mégis hogyan? Budakeszi iskola, egyházi iskolák, intézmények. A nullszaldó eltörlése, nem azt jelenti, hogy megadóztatjuk ezek után a termelőket, hanem egyenrangú, vagy még kedvezőbb elszámolást vezetünk be. A tárolás, ha nekem kötelező lenne, akkor neked is kötelező lenne. A hibrid rendszer költségei magasabbak, ha el akarja kerülni az állam a fogyasztás növekedésből eredő hálózat bővítést, akkor meg kell fizetni a tárolóba beruházó emberek, költségét és hasznát, belátható időn belül, vagyis 10 év, mint jelenleg. Ha nem teszi meg, akkor senki nem fog beruházni, és energia nélkül marad az ország. Még nem léptünk ki az unióból. A MAVIR, és a szolgáltatók is növekvő HMKE kapacitással számolnak. Csak azért, mert balgaság sutba dobni a napelemes rendszereket. És jelentős bevételi forrás az államnak (fidesz-kdnp), és a szolgáltatónak is, nkm.

A fogyasztási szokások változnak, a kőolaj, földgáz, fa leépülőben. Ezek növelik a villamos energia fogyasztását, és erősebb hálózati infrastruktúrát igényelnek. Ez HMKE nélkül nem működik.

Vannak még gondok. Maga a lignit erőműnek nincs jövője. 1 fillért sem ér.
www.napi.hu/magyar_vallalatok/matrai-eromu-mvm-megveszi-meszaros-lorinc.695439.html
2019-11-20
01:16:13
Előzmény: robert #53601#53606
Robert,

Ha lehet, a feltett anyaggal foglalkozzatok és ne az én hozzáfűzéseimmel!

Egyszer, mert a sok-sok kényszerű ismétlés miatt ingerültebben fogalmazok.
Másszor, korábban többször téma volt a hálózati kapcsolgatások, a hálózaton végzett kapcsolgatások hatása.
A hatás kétirányú. Akkor is érvényes, amikor a táppont felől történik és a fogyasztó felé hat, de akkor is, ha a fogyasztó oldali hálózaton változtatod meg a töltésáramlást.
Olyan, vagy inkább olyasmi, mintha egyetlen mozdulattal elzárnád a körút alatti másfél méteres víz fő vezetéket a hálózat végén. A víz tovább nyomul és kárt okoz a vezetékben, illetve a megnövekedett nyomás a kritikus szakaszon szétnyomja a fogyasztók vezetékeit, készülékeit.

A HMKE-sokkal az a gond, hogy már egy HMKE is képes egy adott hálózaton túlfeszültséget és áthatolást okozni.
Írtam, hogy az ország 11(?) áramszolgáltatójából kettő-három kapott utasítást egymástól eltérő műszaki megoldások élő modelles kipróbálására. Tehát, a többféle tanulmány túlnyomó része elméleti munka eredménye.
Amit feltettem, az egy valós próbaüzem korántsem minden lehetséges üzemállapotban elvégzett rövid idejű mérés sorozatának az eredménye. Ez az eredmény hosszabb távon jobb nem lehet, csak rosszabb.
Nem próbáltam, de hallottam olyan kísérletekről, ahol aggregátort és HMKE-kat párosítottak, modelleztek egy hálózatot. Aggregátorokat régebben sokkal többen használtak, mint manapság, de mégsem jelentettek akkora veszélyt mint ma. A hálózatot amelyen munkát végeztek, egyszerűen rövidre zárták, leföldelték és az aggregátorok semlegesítve voltak.

Ma ez már nem ilyen egyszerű. A HMKE-k nem engedelmeskednek egyszerre és egyformán, különösen, ha valaki aggregátorozik a trafókörzetben. Amíg az aggregátor mindössze 1-2 KW teljesítményű, addig a HMKE-k ennek a sokszorosai is lehetnek.
Ezért van a mai áramszüneti felhívásokban kiemelve az aggregátorozás tiltása, illetőleg előzetes bejelentéshez kötött, szolgáltatói ellenőrzés alatti működtetése. De a szolgáltatók inkább a saját aggregátoraikat ajánlják fel oda, ahol ez az áramszünet idején elengedhetetlen.

A megújulók azért nem hoznak eredményt a felmelegedés lassításában, mert pillanatnyilag még több károsanyag kibocsájtásba kerül előállítani a megújuló energiát, mint a hagyományost.
Nézd meg a fejlődő Keletet, pl. Indiát, vagy Kínát. Mire meglépik, hogy átállnának csak megújulókra, már nem lesz aki ezt üzemeltesse, élvezze. Ha így megy tovább az átállás, mint eddig.

"Az egyik kutya, a másik eb!" összefoglalással egyetértek azzal a megjegyzéssel, hogy a kutya még mindig elfogadhatóbb és ismertebb meghatározás, mint az eb.
2019-11-19
23:36:06
Előzmény: villam64 #53604#53605
Ahogyan azt a nyuszi elképzeli!
A legfrissebb számokhoz, ha nincs kéznél az újság, megfelelő jogosultsággal csak a tagok férhetnek hozzá, úgy pár évre visszamenően.
Nagyjából addig elérhetetlen a számodra, amíg már a bulvárban is idejét múlta a téma. A téma, ami ettől még lehet egy értékes és időtálló anyag is.
Ha megszeged a szabályokat, kivágnak mint a macskát. Mielőtt fotózni kezdtem, minden jogosultság birtokában sem kaptam éveken és vezetőségeken keresztül soha engedélyt arra, hogy cikket lehozzak. Mégis megtettem a fórum érdekében úgy, hogy közvetlenül a szerzőktől kértem és többször kaptam is engedélyt bizonyos részek kiemelésére, idézésére. Ennek ez a szabályos módja.

A belinkelt lapszámmal vagy hatalmas szerencséd van, vagy sajnálatosan alábecsültem a tájékozottságodat.
A lapszám már 1979-ben mindjárt az első cikkben (nagyjából a 16. oldalig) - A hazai elosztóhálózatok feszültségszabályozási rendszerével - foglalkozik, de ez a rész már a tanulmány II. része, az alapokról lemaradtál.
Már akkor is és azóta is téma a hálózatra kapcsolt fogyasztók "visszahatása" a hálózatra. Ez egyben pici válasz is Robert feltételeire.
Ami az akkori szerkesztőbizottság tagjait illeti, részben tanítottak, részben később bedolgozó munkatársként vettem részt a hazai villámvédelem első komolyabb szabványának az adatgyűjtési munkáiban.

Öreg vagyok. Ez van.

Csak, hogy a hozzáférésekhez tudd.
Te ezt most olvashatod, "állítólag" PDF-ben van. De kiemelni mégsem tudsz belőle egyszerűen, mert ez egy régi fizetős PDF, amit bonyolult kijátszani. Meg tudnám csinálni, de ezzel ismét megsérteném a tulajdonosi jogokat. Tehát, ma már olvashatja bárki az akkori anyagot, de nem csemegézhet belőle. A szerzői, kiadói jogok a mai napig élnek.

villam64Válasz erre
2019-11-19
21:38:25
www.mee.hu/files/ET/1979/ET_1979_01t.pdf
2019-11-19
20:58:49
Előzmény: BJaca #53602#53603
Bjaca,
Az újság az utcai árúsoknál megvehető. Nem olcsó, de mint sajtótermékre szellemi tulajdoni, szerzői jogi, kiadói jogi és még ki tudja mennyi jogszabály vonatkozik. Az, hogy lefotózom és bemutatom, a törvényesség határán belül van. Más anyagi és szellemi tulajdonából nem csinálhatok "saját" terméket, azt nem rakhatom fel, mert akkor Robertet (is) előveszik jogsértés miatt.
Másnak ezek az információk súlyos éves tagdíjba, rengeteg magas színvonalú munkába kerülnek. Te ingyen olvashatod.
Az újság minőségi kivitele, a benne megjelenő előadók súlya, a megrendelt tanulmányok értéke felbecsülhetetlen.
Azt megpróbálhatom, hogy új fotókat csinálok, de mást nem.
Már panaszkodtam a képek méretkorlátozása miatt. Nekem úgy is jó lenne, ha csak egy fotót lehetne egy hozzászóláshoz tenni a lehetséges két/vagy több kép terjedelmi korlátján belül.
Megpróbáltam megosztva fotózni egy-egy oldalt... A kiadó nem érdekelt benne, hogy ne tőle, ne pénzért tudd meg, hogy mi van az újságban. Mellékesen megjegyzem, hogy mint tagnak, nekem sem.
Nézz utána, hogy ezzel a gonddal nem vagyok egyedül! Mennyi apró kis diagramocska, pici kis fotó van másutt is, amit szintén úgy kell kibogarászni.
Én megértem és elfogadom Robert "feltételeit".
Vagy vedd úgy, hogy a hiteles információnak egy kis szenvedés az ára.

Mindig az volt a problémátok, hogy nincs bemutatható mérési eredmény, ami nélkül semmit nem fogadtok el. Hát most van. Lehet vitatni, fel lehet venni a szerzővel a kapcsolatot és még van pár módszer a tájékozódásra. Már felajánlottam (igaz villámnak), hogy amennyiben hajlandó komoly szakmai megközelítésben viszonyulni a témához, amikor nem zártkörű egy előadás, szívesen beviszem. De ott ez a fórumos hozzáállás "nem divat". Mindenki felel a saját vendégéért.

Szerintem te sem tudod, hogy miért nem fogadod el azt a szakmai munkát, amit a direkt ezen a problémán dolgozó szakemberek elvégeznek, kifejtenek. Nem ez volt az első anyag, amiben olvashattad, hogy a normális esetben a hálózat vége felé "lejtő" feszültség szinteket milyen mértékben befolyásolják, deformálják az inverteres fogyasztók, a kitáplálás.
Én lassan belefáradok abba, hogy állandóan ismételnem kell számodra dolgokat. Értelmetlen például az, ahogyan a Ledekhez viszonyulsz. Illetve érthető, indexes stílusban.
Megkeresheted, anno tibi nem volt rest és utána nézett annak a linknek amiben elmagyarázzák, hogy az áruk alapján kategorizált Ledek hogyan reagálnak a feszültség csökkenésre.
Nálunk mindig 100-150 Wattos, a nap fényéhez legközelebb álló fényforrás volt az étkező asztalunk felett. Most is az van. A korrekt megvilágítási igényeimből nem engedek. Egy ~3.000,- Forintos Osram stúdió Ledet látatlanban ugyan úgy szemétre való kínai ócskaságnak minősíted, mint azt a hálózatunkkal is teszed.
Ezen, rajtad nem tudok segíteni.
Ha akarod ismét csinálok fotót arról az energia takarékos "izzómról", aminek egy következő változata talán még meg van Robert gyűjteményében. Na annak van súlya, márkás is, és olyan öreg, hogy amikor már én foglalkoztam vele, talán még nem is tudtad, hogy kapcsolatba kerülsz a villamos szakmával. De ezt nehogy bántásnak vedd, mert nem annak szántam!
Hidd el végre, hogy olyan nagy világcég helyi energia gazdálkodását intéztem, ahol csak a világításra fordított energia meghaladta azt, amit a múltkor a cégednél dolgozó legnagyobb energiaigényről írtál. Akkor sem akartam "indexesbe" lemenni, most sem akarok.
2019-11-19
19:42:19
Előzmény: sándor #53600#53602
Sándor,
Inkább tedd fel a cikekket saját google-drivera, ahonnan megosztható, vagy egyéb képmegosztóba pl https://hu.imgbb.com/ ), hogy olvasható inősíégű legyen. Kifolyik a szemem, ilyen minőséget nem fogok végigkínlódni. Vagy csinálj belőle pdf-fájlt, az kisebb fájlméretben is jobb minőséget tud visszaadni.

A HMKE-k inverterei igen pontos szabályzást tudnak, ha be vannak állítva, sohasem fogják túllépni a megadott feszültséget.
Nem tudom, a szolgáltató hol mér, és mi szerint kapcsolja a trafóját, de tűrés feletti feszültség csak két esetben állhat elő: vagy a szolgáltató állítja túl magasra a feszültséget, vagy a HMKE invertere nincs jól beállítva.

Hogyha a LED-ed villog 233V alatt, arra csak annyit tudomk mondani, hogy szemétre való kínai ócskaság (elnézést), ahol a ledek áramát egy szem ellenállással (meg esetleg egy soros kondenzátorral) állítják be. Egy valamire való LED fényforrás áramgenerátort tartalmaz, ami igen széles feszültséghatárok mellett is ugyanakkora áramot hajt át a LED-eken, így ugyanakkora fényerőt produkál. Vegyél egy márkásabb LED izzót, aminek súlya is van (igen, a minőségi ledes izzók nehezebbek, mint a gagyi társaik, mert van bennük normális hűtés), és örvendjél, hogy nem fog villogni.
2019-11-19
14:21:26
Előzmény: sándor #53600#53601
Sándor,

Mielőtt egy lépést is továbblépnénk légy szíves magyarázd meg ezt a kijelentésed:
"... minden, a hálózaton történő kapcsolás (az is, ha én otthon be vagy kikapcsolok egy nagyobb fogyasztót, vagy az, ha a szolgáltató kényszerül kapcsolgatásokra a HMKE-k vagy a villamos fűtések miatt) több ezer Voltos csúcsokat okoz..."

Én nem értem hogyan okozhat egy villanykályha bekapcsolása a 230 Voltos hálózaton több ezer voltos csúcsot és melyik irányba?

"néhány HMKE-s okozta gondok"

??? Tudtommal egyetlen tanulmány nem tartja rizikósnak azt sem, ha a jelenlegi néhánynál lényegesen nagyobb számban jelennek meg HMKE-k.

"a megújulók nem hoztak, nem hoznak eredményt a felmelegedés lassításában"

Persze nem, ameddig elenyésző a hányaduk az energiatermelésben. Mintha azt írnád, hogy nem érdemes abbahagyni a dohányzást, mert nem enyhült a köhögésed, pedig 10 helyett csak 9 doboz cigit szívsz el naponta.

Szerintem inkább az a probléma, hogy eddig nem találtak ténylegesen környezetbarát technológiát sem a villamosenergia termelésre, sem a tárolásra.
Fosszilis, vagy a hagyományos napelemek és akkuk? Egyik kutya, a másik eb!

2019-11-19
12:59:54
Előzmény: robert #53598#53600
Robert és mindenki, akit érdekel a téma,

Alapvetően rosszul értelmezitek az úgynevezett csúcsokat. Kénytelen vagyok ismét azt mondani, hogy villám egyoldalú megközelítése visz félre többeteket.
Nem az a fontos, hogy mennyire "csúcsosan" reagál egy HMKE vagy sem. A fontos, hogy a HMKE mekkora problémát okoz.
Tudom, hogy akinek van, az soha nem lesz magától hajlandó szembenézni az általa okozott problémákkal. Robert a múltkor jogosan kifogásolta a mérési példák hiányát, a probléma konkrét bemutatását. Most talán érthetőbb lesz, amiről régóta beszélek!

A kutyát nem érdekel az, ahogyan egy felhő tovább vándorol. Ugyan úgy a kutyát sem érdekel, hogy Bjaca szerint be és kikapcsolnak fogyasztók. Tudomásul kell venni, hogy a villamosenergia biztosításának a tervezése és megvalósítása negyedórás ciklusokban történik.
Takyka levezetése teljesen rendben van, de a lényegen, hogy akármilyen lassítással történik is az inverter fel és leszabályozása, attól a negyedórás értékek, az azokban mérhető feszültség csúcsok a hálózat minden pontján mások és mások.

Alapvetően átcsúszott az én eredeti problémám, a feszültség változások abnormális alakulása egy másik topicba. Most talán látható, hogy igen is energiastratégiai kérdésről van szó, és nem holmi rossz hálózatokról, kötéshibákról, és egyéb félreértelmezett dologról.

Most nem mennék mélyebb elemzésbe. Arra kérlek benneteket, hogy gondoljatok bele, hogy minden, a hálózaton történő kapcsolás (az is, ha én otthon be vagy kikapcsolok egy nagyobb fogyasztót, vagy az, ha a szolgáltató kényszerül kapcsolgatásokra a HMKE-k vagy a villamos fűtések miatt) több ezer Voltos csúcsokat okoz. Az, hogy ebből ki és éppen ott és akkor mennyit érzékel, szerencse kérdése.
Most nem erről van szó, hanem a HMKE-k okozta problémák orvoslásának a kereséséről. Nem a megoldásról, hanem az első próbálkozásokról!!!

Az már lassan világos lesz mindenki számára, hogy egy bizonyos számon felül nem fognak HMKE-kat engedélyezni.
Az is, hogy a trafó körzeteket nem lehet a végtelenségig szétdarabolni néhány HMKE-s miatt.
Az is, hogy a feltett anyagban látható két megoldás csak egyetlen próba. Soha nem lesz belőlük tömeges megoldás. Majd a közületi nagy HMKE-k okozta problémákat megoldják vele, de a kicsik okozta problémákat nem.
Az is, hogy az országban ez csak egy fajta próbálkozás, kifejezetten a mi környékünkön. Erről írtam azt korábban, hogy ahogyan kirajzolódnak az út keresések, úgy fogok róluk beszámolni.
Végezetül remélem az is világos lesz, hogy az állam nem fog ennyit áldozni (mert nincs miből) a néhány HMKE-s okozta gondok megoldására. Az összes engedélyezhető HMKE-s töredék hasznot termel ahhoz viszonyítva, amennyi gondot okoz.
A hálózatot sem fogja az állam országos szinten újra építeni.

Ez a Németeknek sem sikerült. Ahogyan belebolondultak a házi napelemekbe, a megújulókba (mert náluk ez nagy baj) a probléma megoldás miatt azonnal a négyszeresére emelkedett az áram ára. Amióta a lakossággal finanszíroztatva építteti a saját tározókat, azóta már csak háromszorosa az áram ára a megújulók előtti "hagyományos" áram árának. De ez kicsit csalás, amolyan parasztvakítás, mert a szakértők szerint az áram ár csökkenését, az újabb fejlesztésű és nagyobb hozamú, tehát olcsóbban termelő napelemek okozták. Ezen még vitatkozgatnak egy darabig, miközben a lakosság szív.

Mivel a megújulók nem hoztak, nem hoznak eredményt a felmelegedés lassításában, ezért a programot már csak a tehetetlenség viszi előre. Azt, hogy zsákutcában vannak, már belátták. Kormányok, pártok népszerűsége csökkent drasztikusan az energia árak és az eredménytelen környezetvédelmi harc következtében.

Gondoljátok, hogy nálunk veszni hagynák a rezsicsökkentést? (Nevessen bárki velem együtt ezen a kifejezésen.) Még ha veszni hagynák is, akkor is, azon felül is minimum a duplájára kellene emelni a villamosenergia árát, miközben a foszilis energia ára csökken a világpiacon.
A napenergia hasznosítás (HMKE) jelenleg tapasztalható iszonyatos reklámos felfutása sem egyéb, mint egy mozgásban lévő uniós pénztömeg kényszerű felhasználása. Ha nem használjuk fel a megadott célra, akkor vissza kell fizetni.
A felfuttatás okozta problémát rá fogják, rá kell tolniuk az okozókra. Legalább is tekintélyes részét.
Meg kell oldani a házi tárolást, az általam ősidők óta szorgalmazott legalább 80%-os önellátást. Be kell dobni a házi tárolókat, beleértve a villanyos autókat is egy, úgynevezett közöségi tárolóba.
És ami a legfontosabb, le kell csökkenteni a fogyasztást. Azon röhög a "szakma", hogy miközben LED-ezünk és energia-miniatürizálunk, aközben a duplájára növeljük még a régi fogyasztásunkat is. Ez egy tarthatatlan abszurdum.

Írtam korábban, hogy komolyan foglalkoznak, foglalkozunk a HMKE-k miatti szélsőséges feszültség változásokkal. Ez a vizsgálat sem negyedórás, hanem szakmailag tarthatatlan tíz perces időszakra történt.
Még ezen a nagyon rövid időszakon belül is jól látható, hogy az átlag feszültség eltérések jóval túllépik a szabványban rögzített nagyvonalú eltéréseket.
Szerintetek mekkora, és a tíz percen belüli mintavételezés alatt mennyi időn keresztül kellett a feszültségnek erősen túlfeszültségnek lennie, hogy az átlag 250 Volt fölött alakuljon a csúcsokban?
Vagy éppen 220 Volt alatt?
És ezek nem a harmonikusok okozta csúcsok!!! Ezek HMKE/hálózat/villanyos fűtés problémák.
Ez van sajnos. Én továbbra is szenvedek. A szünetmentesim tegnap előtt 40%-os töltöttség alá merítették az akkujaikat, csak hogy tartani tudják (órákon át!) a feszültséget. A ledem villog, ahogyan alá megyünk a 233 Voltnak. A szomszédoknál is hasonló a helyzet. Még azok is szentségelnek a villamosenergia rossz minősége miatt, akik ezt a helyzetet részben okozták. (Jellemzően a panaszbejelentések zöme tőlük származik.)
Egyre többen építtetik be saját pénzen a tárolókat, mert nem akarják veszni hagyni amit a HMKE-be invesztáltak. Legalább az esti órákban (mert nappal nincsenek otthon) normális villamosenergia szolgáltatást szeretnének maguknak.
Úgy, hogy ne gondoljátok, hogy aki itt a szaldó megszüntetésről írt, az nagyon mellé lőtt volna. Ez a legelső és a legkönnyebben megléphető intézkedés ahhoz, hogy elkezdjen minden HMKE-s átállni szigetüzemre.
Csodálom, hogy ezen még fel is háborodtatok!

2019-11-15
14:48:12
Előzmény: robert #53598#53599
Körbenézve az otthonomban alig találok olyan fogyasztót, ami szinuszosan terhel: két helyen még hagyományos izzó van, na meg a hűtőbe és a mikróba is. Van néhány ventilátorom (mikróban, a klímákban, a légkeveréses sütőben, meg egy szobaventilátor), aztán van pár fűtőszál a sütőben, a mikro grilljében, a mosó és mosogatógépben. Hagyományos villanymotort párat használok rendszeresen, de ezekből a nagyobb teljesítményűek is már fázishasítással lejjebb vannak szabályozva (porszívó, centrifuga). A többi fogyasztóm már kapcsolóüzemű: TV, Set-top box, számítógép, a ledes és ccfl csöves lámpák, telefontöltők, akkumulátortöltők, klíma. Nem is kapnék belőlük nagyon másmilyent.

Nemrég tettem fel képeket, hogy egy körfénycsöves nagyítós lámpa az elektronikus előtéttel hogyan is terheli a hálózatot. Mivel ez a torzítás főleg a transzformátorokra van káros hatással, így az olyan eszköz kell, ami ezen torzítás ellen dolgozik, és én úgy látom, a PV inverterek tökéletesen alkalmasak erre. Ha van elegendő napelem kapacitásuk, képesek pont akkor megnövelni a kimenő teljesítményt, mikor a kapcsoló üzeműek terhelnek, vagyis csak a szinusz jel csúcsánál, ezzel csökkentve a torzítást.

2019-11-15
13:35:28
Előzmény: BJaca #53597#53598
BJaca,

"mi okoz nagyobb torzítást"
Szerintem ez egy felesleges kérdés, mert az aktuális készüléktől függ. Nincs általános válasz, viszont vannak szabványok.

Én a túlzásoktól óvakodnék, akár pro akár kontra. Itt vannak Sándor félelmei, és Villám elképzelései. Szerintem a dolgok el fognak rendeződni, és majd végül mindenki majdnem igazolva fogja látni a jelenlegi véleményét, de a totális összeomlás és a Kánaán is a kisszínpadon marad...
2019-11-15
12:58:26
Előzmény: robert #53596#53597
Robert,
így van. Csak itt hatalmas, több ezer voltos felharmonikus tartalomról is szó esett már.
De mi okoz nagyobb torzítást, egy állandó teljesítménnyel kiteremlő PV inverter, vagy egy kapcsolóüzemű táp?
2019-11-15
12:18:17
Előzmény: BJaca #53595#53596
BJaca,

Mindenki láthat, ha egy szkóppal megnézi a jelalakot és az nem tökéletes szinusz, torzulás = felharmonikus
2019-11-15
12:01:34
Olyan sokat emlegetitek a felharmónikusokat, ki látott már olyat?
Biosolar Forum  =>  ENERGIAPOLITIKA  =>  Energiastratégialapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva