Biosolar Forum  =>  Építés  =>  Építészetlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2019-11-09
07:43:44
Előzmény: levendula #53527#53528
Ezt ráadásul azzal indították korábban, hogy már meg sem kell mutatni a terveket az építési hatóságnak (meg a szomszédoknak), hanem majd ha elkészült, eldöntik, hogy maradhat-e, persze mindenki tudta, hogy nem fognak visszabontatni semmit.
Arra azét kíváncsi lennék, eddig hány építkezésen volt ott naponta a felelős műszaki vezető.
levendulaVálasz erre
2019-11-09
01:02:16
Előzmény: pali #53522#53527
Ez nem jó hír, ez katasztrófa!

A lovak közé dobták a gyeplőt. Az irni-olvasni nem tudó kivitelezőknek szolgáltatják ki az építtetőket, azok majd építenek nekik olcsón, okosba. Még a korrekt kivitelezők is teljesen el vannak veszve a mai anyagok között, amikkel nem lehet úgy bánni, mint a régiekkel.

Ha például az épület nem kiviteli terv köteles, még az aktuális tervnek sem kell a helyszínen lenni.

Pont egy kisebb lakóépület esetén lenne szükség részletes tervekre (most kvázi mórickarajzra csökkentették a rajzi követelményt), mert nincs ott építésvezető, műszaki ellenőr, aki folyamatosan biztosítja a szakszerű kivitelezést.

Az építési napló az építési folyamat egyetlen hiteles dokumentuma. Vitás esetekben, bírósági eljárásban csak az építési napló bír bizonyító erővel. Használata az összes szereplőnek, az építtetőnek, a tervezőnek és a kivitelezőnek alapvető érdeke.

A kötelező tervezői felelősségbiztosítást is eltörölték. A felelősség persze megmarad, csak konkrétan behajtani lesz szinte lehetetlen. És mivel nem lesz semmi naplózva, majd mutogatni fog a tervező a többi szereplőre.

2019-11-08
11:01:04
Jó hír!

"""
Megszűnik mától az elektronikus építési napló vezetésére szóló kötelezettség azoknál a saját célú építkezéseknél, ahol egyszerű bejelentéssel építkeznek. A mától hatályos rendeletmódosítás értelmében a gazdasági társaság által épített kis lakóházakra vagy a másnak történő építkezés esetén továbbra is e-naplót kell vezetni. Egyúttal mostantól minden egyszerű bejelentés az úgynevezett építésügyi hatósági engedélyezési eljárást támogató elektronikus dokumentációs rendszeren (ÉTDR) keresztül zajlik. E-naplót persze ezután is bárki nyithat.

A saját lakhatására építkező családoknak ez a változás azért is segítség, mert ha az egyszerű bejelentés során feltöltött dokumentációtól bármilyen oknál fogva eltérnek, azt nem kell már külön bejelenteniük, noha előírás, hogy az aktuális szabályoknak megfelelő kiviteli dokumentációnak a helyszínen rendelkezésre kell állnia.

Sőt a saját célra építkezőknek ettől fogva nem lesz kötelező a tervezői művezetés és a tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás sem, vagyis ezek hiánya egyrészt nem akaszthatja meg az építkezést, másrészt akár több százezer forint költségtől kíméli meg az építtetőt.
"""

magyarnemzet.hu/gazdasag/egyszerubben-epitkezhetnek-a-csaladok-7427090/

2018-12-25
08:10:59
Előzmény: zsezse #52282#52283
zsezse,

Ugye tudod, hogy nagyon komoly feladat előtt állsz? Szerintem bízz meg egy, a helyi talajviszonyokat ismerő felelős statikust a munka megtervezésével.

2018-12-24
22:42:19
Sziasztok
Ujabb agymenes. Felmerult egy olyan gondolat hogy egy meglevo foldszintes haz melle kozvetlenul szeretnenk epiteni meghozza egy szuterinos epuletet. Mire kell odafigyelni amikor a melyebb alapot kiassuk?
2017-10-27
11:25:28
Előzmény: zoli79 #51259#51273
hat nem tudom, ezt honnan szedte, de ahol en olvastam/erdeklodtem mindenhol azt mondtak, h csak betonozas - vasalas - utan terhelheto

nem biznek egy olyan gerenda rendszerben, ami nem birja el a par centi betont
2017-10-20
07:51:39
Előzmény: zsezse #51256#51259
Szia!
Én is hasonló cipőben járok. A másik fórumon Kömkel építészszaktárs javasolta, hogy betonnal semmi esetre se próbálkozzak. (jelentős tömegnövelés miatt, statikailag nem javasolt)
Salak eltávolítása, gerendára fektetett 50x100 lécezés szintezve, majd 2 réteg OSB, vagy egy vastagabb, és szárazpadló.
Viszont ha nem lesz beépítve illetve fűtve akkor vagy marad a salak, vagy kitöltöd hőszigeteléssel.
Egyébként szerintem tárolásra így is használhatnád, pár palló és mehet a polc

2017-10-19
10:47:23
sziasztok

nekem is lenne egy epiteszeti kerdesem

vasaroltam egy 1980-as evekben epult hazat, aminek a fodemje betongerendas, szerintem valami talcas megoldas lehet, mert felulrol latszanak a gerendak es ilyen salakos valami van a gerendak kozott

elso korben nem akarom beepiteni a padlasteret, csak raktarnak hasznalnam (salgo polcok lennenek fenn, futes furdoszoba ilyesmi nem)

ahhoz, hogy ezt terhelni tudjam gondolom le kellene betonozni, igy nem hasznalhato.

kerdes:
hogyan betonozzam le, hogy hosszutavon hasznalhato legyen?
hozzam ki szintbe a gerendak kozet mondjuk lepesallo hungarocellel es huzzam le 5 centi szerelo betonnal - erre kesobbiek soran lehet tenni simitobetont, ha pl be akarom epiteni a padlasteret (es mondjuk padlofutest is szeretnek)
vagy hogy szokas ezt?

salakot hagyjam meg, jovanazugy, vagy hordjam le, ha tehetem - radioktiv, nem szerencses, mittomen okokbol?
koszi
csatoltam egy kepet is rola

2017-10-19
09:21:54
Üdvözlet Mindenkinek!
Lenne egy kis problémám. Egy ház átalakításán dolgozok éppen. Lenne egy kérdésem, hátha valaki csinált már ilyet. Adott egy 2 szintes családi ház, galériás nappalival. A két szint közötti födémben van egy 4x4méteres rész, amit járhatóra szeretnék befedni. Eddig a terv az volt, hogy a koszorúbetont visszabontjuk, begerendázzuk, betonkefni, és mehet vissza a beton. Viszont tegnap azt az ötletet adták, hogy a koszorúbetonba oldalról bedübelezünk körbe egy 160-as vas U gerendát ragasztott dübellel, azután ezeket összekötjük 3-3db I gerendával. Erre menne járófelület. Alulról 20cm hangszigetelő réteg, és gipszkarton. Járható út ez? Vagy milyen megoldás lehet még a födém utólagos befedésére? Az alsó szinten szépségszalon lesz, felül lakórész, emiatt kellene befedni a galériás részt.
2016-04-30
20:27:07
Üdv Mindenkinek!

Mit javasolnátok egy meglévő terasz beépítésének megvalósításához? Jelenleg teljesen üveg az egész, ezer éves üvegekkel, szeretném beépíteni, teljesen a ház részévé tenni. Alig 8m2 az egész. Fa szerkezet + osb, esetleg ytong amiben gondolkodtam eddig. Van esetleg még olyan megoldás amivel nagyon gyorsan lehet dolgozni és jobb ezeknél az anyagoknál? Bármilyen ötletet szivesen vennék.

Köszönöm :)
2013-02-19
08:45:06
Előzmény: Jesu #38651#38652
Jesu,

A "rendszeridegen" galéria képeit mentettem át.

A lakás alsó szintjén a hőszigetelés a födém és a fűtőbeton között, a fűtőbeton valamint a burkolat összesen 17cm vastag.
Mivel a hálóban nem akartam padlófűtést, de szintkülönbséget sem, ezért oldottam meg a párnafákkal. A 10cm vastag hőszigetelés miatt a padló hőmérséklete kellemes, a vastag vörösfenyő pallók pedig (zsaluként szolgáltak előzőleg) rendkívül stabilak.

A tetőtérben tágas a tér-érzet, nagyon szépek a látszó fogópárok.
Mai szemmel nézve pazarló többletköltséggel és némi többletfogyasztással jár.

2013-02-19
08:16:14
Előzmény: robert #38646#38651
woo. Kep kanaan. :)

2 kerdes:
- elegedett vagy a parnafas aljzat szigetelesekkel? Miert dontottel ez mellett?
- a tetoterben meghagyott nagy belmagassagot (gerendazat feletti) hogy latod most, sok ev tapasztalata utan?
2013-02-18
21:34:37
Szigeteléstartó fal, két réteg bitumenes szigetelővel

Pince falazat

Födém betonozás (a villanyszerelő vigyáz, hogy a kőművesek ne tapossák szét a csöveket)

Földszint falazat

Emeleti födém áttörésekkel

Dolgoznak az ácsok

A hőtükör is felkerült a tetőre

A válaszfalak is téglából készültek

Szerelőakna a kémény körül

Tetőtér válaszfalak és szigetelés nélkül

A pincében sok kábel fut

Hőtükör és rovarháló

15cm szigetelés a szarufák között

Még 5 cm szigetelés

PUR hab a nyilászárók körül

Szerkezetkészen

Klinker burkolat és lábazati hőszigetelés

Függesztett klinker acéltartói

A gipszkarton alá párazáró fólia kerül

Ötrétegű csövek szerelése

Becsomagoltuk

Csapadékviz elvezetés

Padlócsatorna fűtés

Padlófűtés csövek

Közműárok

WC és mosdó szerelvények

Szigetelés a párnafák között

Alapsáv hőszigetése a télikerten

Hőszigetelés a bádog párkány alatt

Hangszigetelés a tetőtéri födémen

Készül a kandalló

A gödör

Alapok

Gipszkarton falak vízcsövekkel

Alaprajz

Tető rétegrend

Vízszigetelés

Falazott horony (elektomos)

Falhorony (vízcsövek)

Gipszkartonozás a fürdőben 1.

Gipszkartonozás a fürdőben 2.

Ytong a fürdőben

Gipszkartonozás a fürdőben 3.

Gipszkartonozás a fürdőben 4.

Gipszkartonozás a fürdőben 5.

2013-02-18
21:10:43

Nappali

A télikertben

Télikert

Konyha

Klinker stuktúra

Üvegtégla fal a tetőtérben

Könyvespolc mögött fut a kémény

Terasz burkolat

Klinker burkolat a télikertben

Klinker lépcsőburkolat

Garázsfeljáró burkolat

Vörösfenyő hajópadló

Ívelt ablak a homlokfalon

Tornác

Árnyékolás (zöldfal)

Árnyékolás nádszövettel

Itt repül a kismadár (árnyék a plafonon)

2013-02-18
17:10:53
Előzmény: sándor #38635#38636
Sándor,
nem mondom, hogy kedvet kaptam ilyen munkára, de kétségtelenül érdekes volt. :) Köszönöm.
2013-02-18
12:35:52
Előzmény: robert #38625#38626
Sándor,

"A technológia, a zsalu alatti tömörítés, nedvesítés megoldott."

Házilagosan is? Mondjuk én nem tudom hirtelen hogyan fognék hozzá, hogy jó is legyen. Persze ha megosztod velünk, tanulhatnék én is belőle.
2013-02-18
12:24:13
Előzmény: plaszlo #38621#38625
plaszlo,

A technológia, a zsalu alatti tömörítés, nedvesítés megoldott.
Az autó utak felüljáróinak helyi betonozású részeinél a csúszózsalus kéményeknél, víztornyoknál is a zsalu erre kialakított résein keresztül juttatják be a betont és a vizet is.

A boltívekkel az a baj, hogy már eleve egy túlméretes tartóra falazták őket.
A zárókő berakása, a támasz kiszedése után vették fel a tervezett végleges formájukat.
Ráadásul meglehetősen nagy teher szokott rajtuk lenni, amit nem lehet utólag eltávolítani, legfeljebb csak az áttörés helyéről.

Ha szétrázódik a malter a téglák között, akkor a betonozás és az alátámasztás kivétele után az érintett szakasz jó eséllyel lejjebb kerül.
A malter nem csak az érintett téglák közül hullik ki, hanem távolabbról is.

Igazság szerint egy boltívet még egyszer tehermentesíteni nem lehet. Csak olyan felújításokkor, ahol akár a teljes újjáépítésre is számítani lehet.

2013-02-18
10:31:20
Előzmény: robert #38606#38621
robert,
az alulról betonozás elég macerás lehet és kérdéses a földnedves beton mennyire tölti ki folytonosan a rendelkezésére álló teret és hogyan locsolod be utána, hogy elérje a megfelelő konzisztenciáját.
Régi boltív révén, én inkább alázsaluznám a boltív azon részének a környékét, ahol az áthatás lesz. Ez akkor is megfelelő tartást ad, ha vésni kell és kirázódna a környékén a régi malter. A kivágás után az átvezető csővel együtt bezsaluznám alulról a fennmaradó hiányt és egyben önteném ki az egészet olyan konzisztenciájú betonnal, ami kitölti a kiporladt fugákat az átfúrás teljes keresztmetszetében.
2013-02-17
13:47:22
Előzmény: tomasz #38598#38606
tomasz,

Az áttörés technológiájához.

A leírt méretet nyugodtan ki lehet venni, mivel egy jól megépített boltívnél az egymás melletti sorok kötésben vannak.
A teher eloszlás változik meg, de csak addig, amíg a köpenycső be betonozással vissza nem állítod a megbontott 2-3 sor zárását.

Viszont nem mindegy hogyan készíted az áttörést.
Legjobb lenne egyben, gyémántfúróssal átfúratni. Az csak koptat és nem töri össze és rázza ki az öreg kötőanyagot a téglák közül.
Sajnos egy ilyen fúrás nem olcsó, habár téglában félóra alatt kész, és nem is kell direkt erre a célra készíttetni speciális fúrót.
Ilyen méret (átmérő és hossz) általában minden gyémántfúrósnál akad. A téglához még használható a betonból már kikopott fúrócső is, ha egy kicsivel több öblítő vizet ad hozzá.

Ha ez nem megy, akkor én fölülről gyémánt tárcsás, direkt puha téglához való tárcsával beflexelném a boltív vastagságának a feléig a kimért, négyszög alakú lyukat.

Kiemelném a megvágott, szétaprózott tégladarabokat. (Lehet közel vízszintesen is flexelni.)

Vésőt, ütve fúrót lehetőleg ne használj, mert ha kihullik a malter a téglák közül, akkor megroggyan a boltív.

A fél mélységig bebetonoznám a köpenycsövet, hogy legyen ami megint majd tartja, stabilizálja a boltívet. A betonba tehetsz vasat is, de csak mértékkel.
Jó híg, a megbontást teljesen kitöltő erős beton legyen.

Pár nap múlva alulról kivágnám a lyuk alsó részét.
Alázsaluznék, és betenném a köpenycső alsó részét.
Utána földszáraz betonnal kitömném a zsalun keresztül az alsó lyukat.

Ha van ehhez türelmed, akkor a boltívet semmilyen károsodás nem éri.
Az áttörésnél a két réteg beton és a köpenycső tökéletesen átveszi a téglák stabilizáló szerepét.
Neked meg ott a lyuk, amin keresztül vezetheted a kéménycsövet, a szerelt kéményt.
Ad abszurdum, ha elég nagy nyílást vágtál, a falazott, vagy betonidomos kéményt.

Egyre ügyelj.
A boltív és a kémény között ne legyen fizikai kapcsolat.
A boltív mozog az épülettel és a talajjal, a kémény a hőtágulással.
Legyen rés az áttörés (a köpenycső) és a kémény között.
A rést a végén kitömheted szálasanyag szigetelővel, letakarhatod vaslemez gyűrűvel.
2013-02-17
11:04:21
Előzmény: tomasz #38598#38602
tomasz,

Először is nézz utána, hogy földfelszín alatt elhelyezett kazánok esetén milyen előírások vannak.

Egy 20/20-as áttörést én úgy oldanék meg, hogy egy 40x40-es áttörésben egy 20-as csövet körbeöntenék betonnal úgy, hogy a boltíves téglafalat jól kiékelje.

2013-02-16
23:40:32
ÜDv!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy boltíves, régi, 80éves pince tetejéből ki lehet e venni bűntetlenűl egy kb 20x20as négyzet alakot és onnan felfúrni egy járatot. Lehet hogy kénytelen leszek a kazánomat átrakni a pincébe és szeretném oda áttenni a kéményemet. A boltív fölött fél méterrel már egy másik kinti "szoba" van ami maximum nyári konyhaként üzemel, annak az alapját majd a tetejét átfúrva tervezném kidugni a kéményt feltéve ha egyáltalán lehetséges ez, amennyire én tudom, ha a boltívet összetartó téglák közül kivesz az ember, akkor megrogyhat, ha igen, akkor hogyan célszerű megerősíteni? csak egy terv, ha túl macerás akkor inkább marad a régiben.

2012-12-29
14:42:42
Előzmény: nadtom #37258#37260
670.000 Ojro
Drága a földmunka doxáéknál :)

2012-12-29
14:31:59
Előzmény: robert #37253#37258
A milliomos ide kevés hacsak nem Ojroban értetted. :-) A berendezése elég puritán, illetve szinte tiszta beton mindenhol belül...ennyiért már komoly házat lehet venni arra felé is...
2012-12-29
09:01:29
Túlélő barlang milliomosoknak

Több kép itt: www.search.nl/#!content/villa-vals

2012-04-08
08:38:56
Előzmény: racsp #28188#28189
Racsp,
Szerintem is elég lesz tartókonzol nélkül. Ennél sokkal nagyobb áthidalásokat is készítettünk, a megfelelő vasalás a lényeg és öntartó lesz. Ezt a részt vasaljátok erősebbre és nyúljon át bőven a megtámasztott betonba. Bár válaszfalra nem szoktak terhelni, de nyugodtan ráültetheted a végét, annyival stabilabb lesz.
Az alsó beugrás még jól is jöhet, tegyél oda lámpát, még véletlenül sem lehet lefejelni. :))
Biosolar Forum  =>  Építés  =>  Építészetlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva