Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Milyen fütést válasszak?lapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2020-09-03
13:08:04
Előzmény: gyuri #54573#54574
Igen, a tetőtérben meleg lesz, a tetőablakról le is beszélnélek, esetleg külső rolóval. A hőtükrös tetőfóliát már bánom, de akkoriban nem igazán volt pénzünk ilyesmire. Ami még fontos, a cserép alatti átszellőzés, ami az ellenléc vastagságától is függ, meg a szellőzőcserepek számától.
Nekem az aljzatbeton alatt 3 centi nikecell van, a semminél több, de több is mehetett volna bele. A homlokzat szigetelése egy idő után már nem fog javulni jelentősen a nyílászárók miatt. Tehát a 0-hoz képest a 20 centi sokkal több, mint a 20-hoz képest a 40 centi.
Amiket leírtál paramétereket, ahhoz kb 5-8kW is elég lenne, így vegyeskazánt puffer nélkül képtelenség lenne üzemeltetni.
Ha bent a gáz, akkor kondenzációs, meg egy szinuszos szüntementes, ha áramkimaradás lenne. Ha meg gáz nincs, akkor a klímával el lehet fűtögetni.
2020-09-03
10:42:37
Előzmény: BJaca #54570#54573
Szigetlés lesz, mert most nulla. Nem tudom milyet fog előírni a tervező, de a mostani szabvány szerintit. Kivitelőz mondta, hogy vagy 25 centi ásványgyapot a tetőre és vagy 20 centi a külsőfalra és valamilyen lábazat szigetelésre számít.

Nem tudom, hogy van-e értelme tovább növelni a szigetlést. Főleg a nyári melegtől félek, mivel szintes ház. Szerintem ezt a tetőtérben klíma nélkül lehetetlen lesz.
(különösen, hogy a felségem a most divatos antracit tetőt akar)
2020-09-03
09:22:58
Előzmény: szocsmarci #54569#54571
Nem lesz bejelentés köteles. Terasz miatt lenne, de a terasz miatt nem húzom most magamra ezt a terhet. Felbontom a projektet két lépcsőre. Házfelújítás, majd ha kész, fél év múlva terasz, és csak a teraszt bejelentve.
Szóval pont ezért nem kiviteli terv készül, hanem arra hajazó, de csak felújítási terv.

Van egy tipp-topp Viadrus kazánom és három kéményem + egy pici erdőm. Adja magát, hogy kihasználjam a lehetőséget. Mondjuk szigorúan a leghidegebb hónapokban, amikor otthon vagyunk.

Nem luxus elmenni egy kondenzációs kazán irányába kb. 500-600 e Ft, és pluszba kiépíteni 4 klímát, kb 4x150 e ft? Nem ezt tudná egy Hőszivattyú? Fűti a padlót és néhány oldalfali fancoil-lal pedig nyáron hűti a házat? Az áramot idővel ki lehet váltani napelemmel, de a gázt nem.
2020-09-02
21:55:56
Előzmény: gyuri #54567#54570
Szia!
Az a 12kW elég soknak tűnik. Inkább költs szigetelésre, főleg a tetőben, és a hőtükrös tetőfóliáról is nagyon pozitív visszajelzést hallottam. Ha bent van a gáz, akkor kondenzációs kazán, és ha hűtésben is gondolkodsz, akkor split klíma, amivel fűthetsz is, 5 fok felett veri a gázt.
szocsmarciVálasz erre
2020-09-02
21:55:15
Előzmény: gyuri #54567#54569
Olyan bejelentés köteles építkezésnek tűnik ez a felújítás. Ha ez a helyzet, akkor beszélj a gépész tervezővel, mert épületgépész rendszerterv is kell.
Ha nem bejelentés köteles, akkor gázkazán + padlófűtés, fürdőbe törölköző szárítós radiátor. Ha sok pénzed van, akkor beépíthetsz (akár utólag is) fatüzelésű kazánt vagy esetleg hőszivattyút - a kettő közül az egyiket.
De amiket írtál, azok is jók. De a napelem + elektromos kazán addig lesz életképes, amíg nem kerül havi elszámolásba a napelemes termelés.
2020-09-02
07:32:28
Előzmény: BJaca #54565#54567
Szia,

Teljes felújítás, a 4 fal és afőfalak maradnak meg.
Tető csere, szigetelés, új belső falak, új helyiség elosztás. Szintes családiház.

Nincs még kész a felújtási terv,de kb 12kw környékére tippelhető.
Ház a házban, három fázis a házban. Szóval szinte bármerre lehetne indulni. Nincs olyan amit megtartanék.
2020-09-01
22:00:36
Előzmény: gyuri #54563#54565
Kérdés, hogy mit takar a teljes felújítás, mi a hőigénye most, és mennyi várható?
A padlófűtés csak tervezet, vagy már megvan?
2020-08-31
15:23:43
Most 2020 második felében milyen fűtést érdemes választani egy meglévő teljes felújításra váró háznál?
2 szintes 110+55 m2 a hasznos terület.
Hajlanék a levegő víz hőszivattyú irányába. Padlófűtés + hűtésnek néhány fancoil jellegű klíma beltéri.
Vagy legyen egy sima kondenzációs gázkazán + néhány split klíma?

Valaki azt javasolta, hogy sima elektromos kazánt rakjak be + szórjam meg a háztetőt napelemmel, ami ezt az energiát nullázza.

Mi a véleményetek?
2017-09-08
13:15:55
Előzmény: robert #51149#51150
Szia Robert!

Csatolok egy elfogadhatóan pontos számítás alapján készült fűtésköltség diagramot a mai Délmagyarból.
A diagram úgy kapcsolódik a napkollektoros "gázkazánkímélő" értékelésedhez, hogy a közelmúltban leírtam, hogy nálam legalább 20 (de biztosabban 30) évre kinyúlik a napkollektorok megtérülési ideje.

Tehát az az időszak amikor nem kell egy 20 éves élettartamra tervezett gázkazánnak üzemelnie, az nem csak energiaköltség nyereség, hanem a nagyobb haszon a kazán élettartamának a meghosszabbodása (energia ár/készülék) ár.

Más kérdés, hogy ha a mai gyorsan változó technológiák idején már néhány évben mérjük a megtérülést, illetve eleve az "elósdiasodást", akkor miért ragaszkodunk a fűtésrendszereknél a 20 évhez!?
Kicsit bolondságnak tűnik, mert nem erőműveket építünk magunknak.

Tanulságos, hogy a hőszivattyús költség megegyezik a kondenzációs kazánéval, pedig itt víz-levegős hőszivattyúval számoltak és nem a sokkal rosszabb hatásfokú levegő-levegős rendszerrel.

Az is tanulságos, hogy egy, a saját áramköltség biztosítása céljából létesíthető házi napelemes rendszer ára mennyivel rontja a megtérülést, illetve tolja ki a megtérülést.

A ház, amire a számítás készült, az a mai energetikai normák alapján tervezett ház, de az éves fűtésköltsége a várható 20 éves kifutás megvalósulásával is évente 360.000,-ft.
A várható avulás, teljesítmény csökkenés, javítás nincs benne ebben a költségben.

Kérdés, érdemes e energia költség szempontjából a gáz mellé bármit is létesíteni?
Nagyjából nem.
Sajnos tudomásul kell venni, hogy az egyetlen haszon, ha a drága kondenzációs kazánt védjük egyéb hmv kiváltással.
Kérdés, hogy ez is megéri e? Ki a fenének kell 20 év múlva, (a 20 év idejének második felében!), egy ókori kondenzációs kazánnal működő fűtésrendszerű ház?

A villamos fűtés, és a villamos alapon működő hőszivattyús rendszerek semmilyen formában nem lesznek versenytársai a gáznak a számításhoz alapul vett 20 éves élettartam alatt.

Saját napkollektoros tapasztalat, hogy a hmv (éjszakai áramos) költségem ~70%-al lecsökkent. A tárolóm, a villanybojlerem csak télen működik, nincs vízkövesedés.
Nem a bojlerben csapódik ki a vízkő, hanem az egyszerűen tisztítható hőcserélőben.
Harmadára csökkent a bojler vízkőtelenítésével együtt járó alkatrészcserék járulékos költsége.

2016-07-20
19:40:45
Szóval akkor ha összegezzük az eddig leírtakat és a véleményeket akkor:

Fűtés:
Hőszivattyús fűtés H árammal + valamilyen kiegészítő fűtéssel (ami lehet villany, gáz, vagy fa). A legegyszerűbb a hőszipka esetén a villany fűtés. Padló és falfűtés.
A hőveszteség kalkulátornál a maximális kazánteljesítményt érdemes szorozni kettővel (mivel a hőszipka teljesítménye nagy hidegben kb. a felére esik) és ekkora teljesítményű hőszivattyú kell?

Hűtés:
Hőszivattyú falhűtéssel vagy fan-coil?

HMV:
Villanyboilerrel (60L elég). Mivel elenyésző az igény.

Villamos energia:
Erre esetlegesen napelem.

Ez lehet akkor a leggazdaságosabb gépészeti megoldás egy jól szigetelt épület esetén?
2016-07-20
19:29:57
Előzmény: villam64 #50092#50093
villam64,

Én is kíváncsi lennék az adatokra, ha a hőmennyiséget és az elektromos fogyasztást is mérnéd 1-1 héten keresztül különböző külső hőmérsékletek mellett, és összesítve a fűtési szezonban. A megtermelt hőmennyiség és az elektromos fogyasztás mérése nélkül nem ismerheted a tényleges hatásfokot. Egy biztos: meg sem közelíti az adatlapra írt értéket.

villam64Válasz erre
2016-07-20
19:24:38
Előzmény: robert #50090#50092
Az van, hogy ha beruházok a napelemes rendszerbe, akkor a bővítése fűtésrásegítésre már jóval olcsóbb. Csak kiegészítő fűtésnek szántam, de a 2400 kWh plusz úgy néz ki, hogy elég lesz a téli szezonban. Én is kíváncsi leszek az adatokra. Ismersz, szeretem megosztani a kíváncsiságomat másokkal. Nekem kellenek a mérések, különben unatkoznék.
2016-07-20
19:18:34
Előzmény: robert #50088#50091
Nem pontosan :)

Nincs szükség kötelező kiegészítő fűtésre, működnek a klímák ezen bivalens hőfok alatt is a megadott paraméterek alapján, csak a gyártó eddig ajánlja önnállóan fűtésként a tartós használatát.
Itt a korábban említett alsó kategóriás daikin ftxb 3,5 kW klíma adatlapja:
www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1469037269.pdf
Amennyiben -15 fokban 1,99kW-nál kevesebb fűtési energia szükségeltetik a lakáshoz/házhoz, akkor akár önnállóan is elegendő ez a klíma az ingatlanhoz. Más kérdés az, hogy nem pont erre tervezték...

Ez pedig egy fűtésre optimalizált klíma:
Fujitsu LTC 3,5kW
www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1469038076.pdf
Látható, hogy még -20 fokban is közel a névleges teljesítményét le tudja adni, igaz ezt már csak 1,84 cop mellett. Az ára kb. a duplája az előbbinek.

2016-07-20
18:42:50
Előzmény: villam64 #50089#50090
villam64,

Tudtam, hogy azért nem számolsz olcsóbb H tarifával, mert akkor kiderülne, hogy fűtési célra felesleges napelemet venni :)

villam64Válasz erre
2016-07-20
18:20:24
Előzmény: digium #50085#50089
Én azért nem számoltam H tarifával, mert napelemes rendszerrel számoltam. Nekem gond nélkül fűtött az A+ 2,8 kW klíma -10 °C-ban, A ház alapterülete 80 m2. Én is komolyabb vizsgálat után engedélyezném az árusítást. A gond, hogy bünteti a kormány a napelem és hőszivattyú rendszereket. Nem célszerű számukra, hogy csökkenjen a lakosság költsége. A magyar téli átlaghőmérséklet +2 - +4 °C.
Az új klímám A++, és 4 kW. Kap egy mérőt. A célom, hogy a klímák 20 évig gond nélkül működjenek.
2016-07-20
13:18:40
Előzmény: digium #50087#50088
digium,

A bivalens hőmérséklet a gyártó által deklarált azon kültéri hőmérséklet, amely alatt a névleges teljesítmény eléréséhez kiegészítő fűtésre van szükség.
Így már ok?

A csodavárók nem a jellemző hőmérsékletre méretezik a HP teljesítményét, hanem csak az mediterrán telekre...

2016-07-20
12:26:41
Előzmény: robert #50086#50087
Robert,

Egyetértek, kivéve azzal, hogy a bivalens hőfok azt jelenti, hogy meddig képes a klíma kifűteni egy házat. Ebben az esetben ez a paraméter már a ház paramétere nem pedig a klímáé. Egy -7 fokban 2,5 kW teljesítményű klíma nem fog tudni kifűteni egy ennél nagyobb hőigényű házat, de egy ennél kisebbet igen. Ezért ez a paraméter a klíma készülék esetében az a gyártó által ajánlott hőmérséklet, ameddig tervezésileg önálló fűtési eszköznek ajánlott használni.

Az energiacímkére nem kell minden adatot feltüntetni, viszont az energiacímke megadásához egy minősített független hitelesítő intézetnek meg kell mérnie az előírások szerint a készülékek pontos jellemzőit. Európában ez jellemzően az eurovent. A honlapjukon minden érvényes minősítéssel rendelkező készülék pontos adatainak utána lehet nézni.
www.eurovent-certification.com/en/Certification_Programmes/Programme_Descriptions.php?lg=en&rub=03&srub=01&select_prog=AC
2016-07-20
07:11:47
Előzmény: digium #50085#50086
digium,

Csak kiegészítésképpen ahhoz, amit írtál:

A bivalens hőfok az a hőmérséklet, ami alatt a hőszivattyú kiegészítő fűtés nélkül a nem tudja kifűteni az épületet, kiegészítő fűtésre van szükség.
Például: Ha a bivalens pont -5 fok, akkor -5°C- alatt besegít egy gázkazán.
Az adatlapokon a split klímáknál is meg kellene adni ezt a pontot.

Nagy meglepetést okozhat a villanyszámla, ha az előzetes kalkulációnál az adatlapon szereplő számokat nem a helyükön kezeljük. Nem csapjuk-e be magunkat, ha a tiroli kirándulás előtt az üzemanyagköltséget a Skoda Fabia 3.4 literes gyári fogyasztási adatával tervezzük be?

Egy olcsó klíma ugyan fűthet bizonyos körülmények között, de nem állandó fűtésre való, még akkor sem ha azt írják rá.

Két klímát is mértünk már fűtési üzemmódban, elég kijózanító volt az eredmény!

2016-07-20
01:05:45
Előzmény: villam64 #50076#50085
Klímára kérhető H tarifa, így a fűtési szezonban 1 kWh villamos energia ára csak 23,18 Ft az Elmű-nél.

Amiket találtok SCOP adatokat, azokat bizonyos bivalens hőmérséklet alatti egyéb fűtési megoldással számolják.
Például: Daikin ftxb35c, SCOP=4,06 tbiv=-7
www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=20&select_marque=DAIKIN&select_class=AC1+%2F+A+%2F+S+%2F+R&select_model=RXB35C+%2F+FTXB35C&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=

Ráadásul az EU-t 3 zónára osztják, és ebből a legdélibb (Portugália-Görögország) zóna adatait tüntetik fel, míg mi a leghűvösebben vagyunk:
wwww.klima-legkondi.hu/wp-content/uploads/2015/02/energahat%C3%A9konnys%C3%A1gi-cimke-1024x882.jpg

Szerintem 3,0-3,5 közötti éves jóságfokkal érdemes számolni (profibb gépeknél), ezen érték felett csak önbecsapás. Ráadásul lemérni pontosan igen nehéz. Ez cirka 6,6-8,0 Ft/kWh fűtési energiaárat jelent.
2016-07-19
19:59:37
Előzmény: robert #50081#50084
Róber,

Nem jó a számítás amit bemásoltam. A légcsere számot hővisszanyerős szellőztetésnek gondoltam, de a hőveszteségből látom, hogy ez sima szellőztetéstként kell értelmezni. Ez közel a fele volt a hőveszteségnek. A személyek száma pedig a HMV miatt növeli a hőveszteséget ami szintén nem szükséges, mert nem lakóház lesz, így minimális lesz a melegvíz igény. Arra pedig villanyboiler lesz.
A korrigált számítás így:
apps.biosolar.hu/enercal/?AH=300&At=300&Ut=0.16&Af=240&Uf=0.16&AFD=5&AFK=15&AFN=5&AFE=3&Ua=1.3&Apa=300&Upa=0.16&Apf=0&Upf=0.4&V=900&N=0&EE=1&P=0&tlh=22&tka=4&tkh=-15&tpi=10&QSK=1

Ez így már teljesen más, elfogadható.
villam64Válasz erre
2016-07-19
18:26:45
Előzmény: robert #50079#50083
A gáz olcsóbb, mint amivel számoltam, de ne felejtsd el hozzáadni az alapdíjat. Nekem így jött ki a kb 126 Ft/m3.
A COP az érdekes. Manapság már a SCOP-ot használják, amit az egész fűtési szezon átlagát jelenti. A COP 2-2,5 -15 °C-ra érvényes. Az A-s klíma SCOP 2,5, A+ 3,5, A++ 4,5. A tényleges kérdéses. De nem véletlenek az új értékek, mert fejlődtek a kompresszorok. A hűtőknél sem kérdőjelezheted meg ezt a fejlődést. Ott is feltüntetik a fogyasztást. És nem a szigetelés lett jobb. Persze ezt is ellenőriztetném államilag. De unios ellenőrzések is vannak.
3. Nem is foglalkozom, hogy a rosszul beállított kondenzációs kazán hatásfokát nézem. Csak 100 %-nak vettem. Ha 107 %-nak veszem, akkor 487 m3*93 %=453 m3 * 126 Ft = 57000 Ft. Egy kalkulátor is ezt mondja.
www.tigaz.hu/tajekoztatas/foldgaz-ara/kalkulator
www.vizgazklima.hu/szakmai-cikkek/item/63-mit-jelent-eer-cop-seer-scop

Az egyéb szempontok nagyon fontosak. Én csak hatékonyságot, és beruházási költséget számoltam.
2016-07-19
12:59:02
Előzmény: nadtom #50071#50081
nadtom,

Elég magas az energiaigény. Ha egy nagy teljesítményű és drága hőszivattyú mellé nem elég a szivattyú cekásza, hanem még kiegészítő fűtést is szeretnél, akkor mindennél drágább lesz a rendszer (persze napelemekkel még tovább drágíthatod).

Lehet, hogy a gáz kiépítés sem lenne sokkal olcsóbb.

Próbálj meg árajánlatokat bekérni mindkét (három... négy) esetre.

Ha átküldöd a Eenercal linket, akkor megnézném, talán találok valamilyen csökkentő tényezőt.

2016-07-19
12:10:12
Előzmény: villam64 #50076#50079
villam64,

1. A gáz olcsóbb, mint amivel számoltál.

2. A fűtési szezonban klímával átlag COP=2-2.5 érhető el (persze ennél magasabb is lehet egy sokkal drágább hőszivattyú átlagos COP-je).

3. A kondenzációs gázkazán hatásfoka sem éri el átlagban a 100%-ot.

Ezért - jelenleg - a gázszámla nem 60%-al drágább mint egy kommersz klímával várható villanyszámla, hanem ~10%-al olcsóbb.

Véleményem szerint az üzemeltetési költségben 10% különbség nem jelentős, egyéb szempontok sokkal lényegesebbek lehetnek, ha választani kell a fűtőanyagok között.
2016-07-18
19:17:11
Előzmény: villam64 #50076#50077
Nahát, nahát. Ehhez már csak egy relé kell, ami vált éjszakai vezérelt áramra, ha van vezérelt éjszakai áram...
villam64Válasz erre
2016-07-18
19:03:28
Előzmény: Gyuri #50072#50076
1000 kWh 37 Ft nappali áron 37000 Ft. Ez 4,6-os SCOP-pal 4600 kWh. 1 m3 földgáz 9,44 kWh. 4600/9,44=487 m3 földgáz, 126 Ft/m3-rel számolva 61398 Ft.
Tehát 37000-61400=24400 Ft a klíma javára.
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Milyen fütést válasszak?lapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva