Biosolar Forum  =>  ENERGIATAKARÉKOS KÉSZÜLÉKEK  =>  Elektromos fogyasztáslapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2019-10-24
12:00:49
Előzmény: BJaca #53437#53438
BJaca,

Volt egy 300Wattos visszatápláló rendszerem. Pontosan két éve adtam el, azóta csak csökkent a fogyasztásom (persze nem ezért, hanem lekapcsoltam néhány felesleges kütyüt).
Egy jól működő keringetőt nem cserélnék le inverteresre. Ha tönkremegy akkor igen.
2019-10-24
11:39:51
Előzmény: robert #53436#53437
Róbert,
A keringetőszivattyúk tudják még sunyin zabálni a villanyt, nálunk az nyomta meg a téli villanyszámlát. Lecseréltem egy inverteresre. Ez már vígan elmegy a szünetmentesről is 24 órát. Gondolkodtam egy tábla napelemben, hogy néhány fogyasztót ingyen tudjak járatni, de még nem volt annyi felesleges pénzem, hogy beruházzak, illetve még nem láttam olyan olcsón napelemet.
2019-10-24
10:42:55
Előzmény: BJaca #53434#53436
BJaca,

Ezeken már túl vagyok, de így is sok minden maradt (router, vezérlők, számítógépek, riasztó, kamera, szivattyúk, kaputelefon, kapunyitó...) amik 1000kWh fölött cumiznak egy évben.
Sok kütyüt leállítottam már az induláshoz képest, legutóbb az okosotthont, így most 2600KWh az össz áramfogyasztásom, bőven beleférek az átlagba.

15 éves gáz kondenzációs kazánom van. Jövőre lecserélem egy újra (mert nem szeretnék egyszer a tél közepén fűtés nélkül maradni). Jóval olcsóbb, mintha hőszivattyút vennék.
Villanyautó nem időszerű, még a villanybicikliig sem jutottam, pedig nagyon szerettem volna, de az ára elriasztott.

2019-10-24
08:49:38
Előzmény: robert #53433#53434
Róbert,
Gondolkodtam, mivel lehet csökkenteni a villanyszámlát egy átlagos háztartásban:
Világítások LED-esre cserélése, ez már megvan.
Hűtőgép, nálunk a cseréje 1 havi villanyszámlát spórolt meg.
Mosógép, na ebből hiába vesz bárki A+++ kategóriát, mert az a vízen spórol, az áramon max annyit, hogy a kevés vizet hamarabb felfűti.
Mosogatópép, ez nálunk melegvízre van kötve, amit gáz fűt fel.
Televízió: na, itt már lehet, ha valakinél sokat megy, egy 82-es LED-es TV akár 15-20W-al is elmegy, ehhez persze a fényerejével is takarékoskodni kell.
Számítógép: én az asztalit cseréltem laptopra, de a monitorom és a billentyűzetem meghagytam, így csak az áramfogyasztásában látok változást, a 100W-ról 30W-ra csökkent.
Sokan erőltetik az okos-otthont, na ennek biztosan van készenléti fogyasztása, mi felállunk, és lehúzzuk a redőnyt, kézzel kapcsoljuk a lámpát.

Az elektromos áram fogyasztását viszont erőltetik ránk:
Klímás fűtés: olcsóbb és gyorsabb klímát felrakatni, mint lecserélni egy régi gázkészüléket, a bürokrácia pedig kevesebb. Ha pedig gázcsonk sincs a telken, akkor pláne. A levegő víz hsz-ek ára meg az egekben van...
Elektromos autó: vegyen mindenki azt! Ja, nem. Vegyen egy 100 házas utcában egy valaki, és máris annyival tölti, mint amennyit Sándor 5 HMKE-se fűt klímával.

Az elektromos autózásra felkészült a szolgáltató? Mert első lépésük a 32A-es bővítés...
fusimisiVálasz erre
2014-01-19
20:52:30
Előzmény: PetiG #45112#45113
Lehet az a szám nem is pontos a számlán? (rövid volt az idő fejleszteni lehet csak odaírtak valamit?) Elmű honlapján - ha regisztrálsz - vissza lehet nézni a fogyasztást 1-2 évre visszamenőleg. Más szolgáltatót nem tudom, lehet marad a számla visszakeresés az otthoni irattárból.
Nekem is van ilyen napkollektoros bojlerem - májustól októberig max 5-6 napot kellett rásegíteni. Nem mondom volt pár nap mikor sportos volt a fürdés belőle, de kibírtuk. Októberben átkapcsoltam gázra leeresztve várja a tavasz végét.

Ábrázoltam a vezérelt fogyasztást visszamenőleg az elműs adataimból. Szépen látszik mikor lett felkapcsolva a napelemes boyler. A kis puklik a rásegített napok.

2014-01-19
20:01:44
Előzmény: robert #45111#45112
Ez az hogy volt a napkollektor felszerelése, aminek hatására vagy 25%-ot kellett volna csökkennie a vezérelt fogyasztásnak.
2014-01-19
18:56:21
Előzmény: PetiG #45109#45111
PetiG,

Az éves elszámolásod alapján a változás annyira kicsi, hogy semmire sem lehet következtetni belőle.

Ha két egymást követő évben semmilyen említésre változás sem történik a használatban, akkor is 1-4%-nál nagyobb eltérés szokott lenni a fogyasztásban, bármelyik irányban.

2014-01-19
18:25:46
"Energiafelhasználásának aránya (aktuális elszámolási időszak/azt megelőző elszámolási időszak): 24órás 99%, Vezérelt: 96%
Az Ön energia felhasználásának az átlagos lakossági felhasználáshoz képest
24 órás 133%, Vezérelt 218%"

kicsit gondolkozzunk el mert valami nem stimmel nálunk, a nappali 1%-os csökkenés betudható az év elején vásárolt 3x50W (gyakorlatban mindig kisebb)napelem táblámnak, tavasztól őszig erről ment a felvevős beltéri nappal a 20W fogyasztásával meg még egy kicsit több, a 133% többlet az az infra lámpa miatt van kiegészítő fűtésnek, most kezdődik a gond:
a vezérelt 218% az átlaghoz képest, ketten vagyunk egy 150L es Hajdú boylerre, naponta egyszer fürdünk, a boyler vízkőtelenítve a fogyasztásmérő ellenőrizve hogy pontosan mér-e, a 4% betudható hogy május óta van egy 60L vákuumcsöves gravitációs napkollektorom, nem nagy de a meleg víz felhasználást átlagban több mint felében pótolta, sőt nyáron 1 hónapra le is tudtam kapcsolni a villany boylert, szóval így ez a 4% nagyon kevés csalódtam egy kicsit.
2014-01-09
09:05:49
Előzmény: takyka #44863#44865
takyka,

Ebben az esetben mi indokolja a tárolást? És mi indokolja az elektromos melegítést?

2014-01-09
08:58:41
Előzmény: robert #44851#44863
Az, de kikapcsoltam a belső melegvíz készítést. A tartályt fűtöm vele a fűtési körön keresztül.

T.
2014-01-08
19:23:41
Előzmény: takyka #44849#44851
takyka,

A gázkazánod nem kombi?

villam64Válasz erre
2014-01-08
19:17:38
Előzmény: takyka #44849#44850
Nem is a te példádra számoltam, hanem Róbertére. A te igényedre más számolás kell. A te eseted is megoldható kisebb bojlerrel, 120 liter, 3 órával a felhasználás előtt felfűteni. Ez közelítő kalkuláció.
zsbalazsVálasz erre
2013-01-02
16:56:12
Előzmény: Jesu #37337#37366
Az otthonlét jelentősen növeli a fogyasztást.
Pl. TV+napi 4 óra 0,5KWH/nap

Feleségem visszament dolgozni, így sikerült rekord minimumra 94 KWH-ra levinni a havi nappali fogyasztást

2013-01-02
07:33:03
Előzmény: Jesu #37337#37345
Jesu,

"Egyedül a sütő és a régi típusú kerámia főzőlap mérése nem megoldott..."

Csak ez a két tétel is könnyen képes 30%-os eltérést okozni.

2013-01-01
23:44:34
Nemrég óracsere volt, így ennek kapcsán no meg a többi miatt is (hőszipka, fogyasztási adatok felvétele napelemes beruházás előtti optimalizálás miatt, stb) elkezdtem jobban mérni, figyelni a fogyasztókat.

El vagyok szörnyedve!
Az elmúlt 3 hét adatai hasba vágtak! Érdekes módon nem is a hőszipka, hanem az "egyéb" fogyasztók összesített fogyasztása okoz meglepetést.

Mindent megmértem külön, napokig figyelve 1-1 fogyasztót, nagyobbakat hetekig, hogy komolyabb átlagot vegyünk fel, írtuk a használati szokásokat is mellé.

Ez kiadott:
- egy lehetséges napi fogyasztási minimumot (7/24+ pontosan számolható fogyasztók)
- extra fogyasztókat, aminél a becslés nehezebb a váltakozó használati idő miatt. Itt a felvett használati szokások alapján becsültem meg a várható fogyasztást.

A végső eredmény ennek ellenére jelentősen eltért az előre számolttól (kb. +30%!), és nem jövök rá hol a gond. Egyedül a sütő és a régi típusú kerámia főzőlap mérése nem megoldott, bár a gyári adatokból számoltam ezzel is. Gyanakszom arra, hogy a sok szabi itthon és az ünnepek vágott oda az egész számításnak.

Nálatok mennyire ugrik meg az elektromos fogyasztás az ünnepek alatt/ miatt?
zsbalazsVálasz erre
2012-11-25
13:01:06
Hűtő friss mérés: 21 nap-12,3 Kw
Ezzel meg vagyok elégedve.
2012-11-04
09:42:17
Köszönöm a véleményeteket, kicsit megnyugodtam a hűtő fogyasztással kapcsolatosan. :-)
zsbalazsVálasz erre
2012-11-02
23:16:44
Előzmény: nadtom #34936#35010
Nekem +5 -18 ra van állítva és 1KW a fogyasztása naponta átlagban.6 éves Wirlhpool, ha jól tudom 2 kompresszoros, 5-7 cm a szigetelése
2012-11-02
18:01:56
Előzmény: nadtom #34988#34992
nadtom,

Ha ez megnyugtat, az enyém csontra ennyit fogyaszt, de persze nem az adatlapon, hanem a valóságban.

villam64Válasz erre
2012-11-02
16:51:32
Előzmény: nadtom #34988#34991
Találkoztam olyan hűtővel, amely akkor is fogyasztott, amikor állt.
2012-11-02
16:04:15
Előzmény: robert #34940#34988
Róbert,
Az ajtótömítések nem repedezettek, rugalmasak és jól illeszkednek. Más oka nem lehet a magas fogyasztásnak, kompresszor probléma, stb.?
Számoltam, egy ekkora új hűtő több mint 10 év alatt térülne meg (ha a fele fogyasztással számolok az új hűtőnél, ami kb. egyezik a gyári adatokkal is).

2012-10-31
23:51:28
Előzmény: nadtom #34936#34940
nadtom,

Szerintem normális fogyasztást mértél, ha használjátok is a hűtőt.

Ilyen korú hűtőknél az ajtó tömítések felkeményednek, megrepedeznek.

2012-10-31
23:04:27
Megmértem a hűtőnk fogyasztását (ha már vettem egy fogyasztásmérőt...:-)) 1,7kW/nap a fogyasztása ami soknak tűnik nekem, márcsak azért is mert a papír szerint 0,9kW/nap lenne az elméleti. Paraméterek 90L fagyasztó, -19C; és 200L hűtő (nettó) 4C; a hűtő 12 éves, Samsung cool' n cool.
Csendesen megy, semmi gond nincs egyébként vele.

Ki kellene cserélni valamit benne, vagy mitől lehet ilyen magas a fogyasztása, vagy ez normális?
2012-03-21
20:58:21
Előzmény: zsbalazs #27482#27489
Ho-ho! Most olvasom egy másik topicban ("Túlméretezett kollektor"), hogy sokat költöttél villamos fogyasztás csökkentésre. Érdekelne, hogy milyen tapasztalatokat szereztél. Felsorolnál pár dolgot? Kiváncsivá tettél. :)
Üdv: janman
2012-03-09
12:39:03
AZ ENERGIATAKARÉKOSSÁG ÁLSZENT ÜNNEPE

Az energiatakarékosság biznisz. Méghozzá hatalmas, az emberek spórolási igényének és élhetőbb jövőbe vetett hitének pénzre váltására alapozott üzleti szegmens. És ami a legszebb, hogy a többség számára morálisan elfogadható és támogatható fajta. Merthogy az egyébként hangzatos szemléletformáló kezdeményezések mellett a fő üzenet minden esetben a költés körül mozog: cserélje le autóját, cserélje le villanykörtéjét, cserélje le energiafogyasztó berendezési tárgyait! A héten – egészen pontosan március 6-án, kedden – ezt meg is „ünnepeltük” az Energiatakarékossági Világnapon.

Csakhogy azok a tanácsok, amelyeket ezen a napon (is) kapunk az „okosoktól”, igazi változást nem hoznak. Lekapcsolhatjuk a villanyt magunk után a konyhában, a nappaliba tehetünk energiatakarékos izzót, a hűtőgépünket A+ energiaosztályúra cserélhetjük, és még az autónkat is vezethetjük az ecodriving módszerével, ám ezzel még nem váltjuk meg az egyébként igencsak pazarló hazai energiafogyasztási szokásainkat. Merthogy az igazi energiatakarékoskodás nem itt kezdődik.

Persze – és ezt nem akarom elvitatni – minél inkább az egyén vagy háztartás felé haladunk, a megtakarítás annál jelentősebbnek tűnik a fenti módszerekkel is, hiszen a mai világban havi kettő-három-négyezer forint megspórolása is jelentős tétel lehet a családi kasszák számára. De igazán nagyot spórolni úgy háztartási, mint nemzeti szinten, kizárólag hatalmas befektetések árán lehetne. És erről hajlamosak vagyunk mi is, valamint az állam is megfeledkezni.

Lakhatással pazaroljuk a legtöbbet

Csak a háztartások szintjén hatalmas, mintegy 152 petajoule-nyi energiamegtakarítási potenciál fekszik a rendszerben az Energiaklub adatai szerint. A lakóingatlanok fűtésére és melegvíz-előállítására jelenleg fordított 360 petajoule-nyi energia 42 százaléka! Hatalmas szám. És hogy kontextusba tudjuk helyezni – ez a 152 petajoule a 2010. évi hazai teljes energiafogyasztás (1085 petajoule) 14 százaléka. Ha ezt földgázáron számoljuk, bőven 500-600 milliárd forint fölé jutunk. És akkor ehhez még jön a szintén nem kevésbé pazarló épületekben helyet foglaló intézményi szektor energiamegtakarítási potenciálja (igaz, a hírek szerint ebbe a szegmensbe az idei év folyamán a kormányzat 160 milliárd forintot kíván uniós forrásból befektetni).

Egy jó program kellene

Mégpedig nagyon. A hazai lakásállományra vonatkozó adatok szerint ugyanis az energiamegtakarítási potenciál 84 százaléka a családi házak sátorteteje alatt rejtőzik. Egy olyan szegmensben, amelynek energetikai felújításához a kormányzat az elmúlt években gyakorlatilag egy fityinggel sem járult hozzá. (Jól van, ez így azért túlzás, az állam tavaly elindított egy 1,6 milliárd forintos pályázatot, amely két nap alatt kimerült – igény tehát lenne). Márpedig a jellemzően 40-50 éves, sátortetős családi házak energetikai modernizálása nem olcsó mulatság: egy átfogó felújítás szigeteléssel, nyílászárócserével és a fűtési rendszer modernizálásával 2,5-4 millió forintnál olcsóbban nem úszható meg. Ehhez képest a Knauf Insulation napokban publikált felmérése szerint a háztartások mindössze 7,4 százaléka tudna félmillió forintnál többet lakása energetikai modernizációjára költeni. A többség – közel 30 százalék – mindössze 100-300 ezer forint közötti összeget lenne képes erre fordítani.

Ilyen adatok mellett pedig az állam részéről csodára várni felelőtlenség. Ha valóban tenni akarnak ugyanis az energiaszegénység felszámolásáért, akkor ideje lenne elindítani egy valóban pályázóbarát, megfelelő támogatási forrásokra épülő – uram bocsáss kedvezményes állami hitellel támogatott – programot. Ha a támogatásokkal csak a kedvezményes hitel (ugye emlékszünk még a zöldbank ötletére) felvételéhez szükséges önerőt biztosítják, már azzal is nagyot léphetnénk előre össztársadalmi szinten. Az energiatakarékosságra épülő üzleti modell ugyanis már létezik, és ipari/önkormányzati szinten tökéletesen működik – úgy hívják ESCO. Márpedig meggyőződésem, hogy a modell lakossági szinten is működőképes lehet, főleg a nagyobb társasházak, de akár családi házak esetében is. Ehhez csak megfelelően nyitott kivitelezők, pénzintézetek, valamint támogató állami politika szükségeltetik.

Amíg ezek a feltételek nem állnak fenn, addig pedig marad az Energiatakarékossági Világnap lelkiismeretet nyugtató jótanácsa, miszerint húzzuk ki a mobiltöltőt a konnektorból, és megváltjuk a világot.

www.chikansplanet.blog.hu/2012/03/09/4_az_energiatakarekossag_alszent_unnepe?utm_source=ketrec&utm_medium=link&utm_content=2012_03_09&utm_campaign=index
Biosolar Forum  =>  ENERGIATAKARÉKOS KÉSZÜLÉKEK  =>  Elektromos fogyasztáslapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Copyright © 2005-2023 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva