Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Inverter méretezéslapozz: « előző   1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2013-07-18
13:34:19
Előzmény: pali #41339#41340
Igazad lenne, ha télen sütne a nap. De, nézd meg, hogy hány órát süt a nap a téli mínuszok idején. Az össz termelésnek ha 0,1 %-át. 99 %-ban nem jár csúcson a napelem. Én az 500 W inverterrel, mely ennél többet nem is termel, a rajta lévő 720 W napelemmel, hozza a tőle, a 720 W napelemtől elvárható átlagot. Alig jelent fojtást az 500 W inverter. Az én stecamhoz is 20 % napelem túlméretezés van megadva. Különben a napsütéses órák a 2100 felét 50 % alatti teljesítményen futna. Különben az évi 3700 nappali órából még kevesebbet. A napi csúcs április-május-júniusban fordulhat elő, utána csökken a napi maximum termelés.
2013-07-18
11:30:36
Előzmény: falusi #41338#41339
Falusi!

Egy példa a hőmérséklet változásra: - www.pveducation.org/pvcdrom/solar-cell-operation/effect-of-temperature

A katalógus adat +20°C-ra van megadva. A téli, napsütéses -10°C-nál, akár 15%-kal többet termelhet a napelem. Ezek miatt nem szabad többet tervezni a az inverter névleges teljesítményénél.

Pali
2013-07-18
11:15:39
Előzmény: nadtom #41336#41338
Gondolom, minden körülményt figyelembe vettél, azaz pont déli a tájolásod, meredek a tetőd (50-60°), hogy a téli napot telibe kapjad.
Abban viszont bizonytalan vagyok, hogy hidegben meg emelkedik-e a panelfesz, vagy csak az áram nő meg, a lecsökkent belső ellenállás miatt?
payagyerekVálasz erre
2013-07-17
22:59:04
Előzmény: gaspa #41334#41337
Benyesek 1 képet, melyet a Fronius doksijából ollóztam (IGTL sorozat):

Van már 3-as EHE is 4kW mezővel.
2013-07-17
20:19:47
Előzmény: gaspa #41334#41336
A dolog eldőlt, beszéltem szakértő fórumos kollégákkal, illetve a Fronius méretező programja is megadja, hogy max. 19 db panel (270W) kapcsolható az inverterre. Ha több panel lenne rákapcsolva hidegben (-10C-on) a magas feszültség kinyírná az invertert, szóval még egy panel kapcsolható a rendszerre.
2013-07-17
19:10:09
Előzmény: nadtom #41315#41334
Néhány napos termelésből nem vonnék le messzemenő következtetést,nekem 1-2 éve mért termelésem van napelemből,csak egy rövid tapasztalatot mondanék.4kW-os EHE inverteren van 8x230W-os poly,másik MPPT-jén 12x190W mono,összesen 4120W névlegesen.A csatolt képen(ez már a betáplpáltat mutatja) egy olyan időszak látható amikor előző nap esős idő volt és aznap a szél hajtotta a felhőket,jól látható amikor a nap előbukkan.Ilyenkor van a legerősebb sugárzás,a 8A névleges áramú panelokból sokszor jön 9A,de már láttam 10-et is,ekkor 5kW ment az inverterbe.Persze jó dolog a gyengébb sugárzással is többet termelni,de olyan inverter kell hozzá,ami bírja a túlterhelést vagy vissza tud szabályozni.Én maradnék a kb.névleges inverter terhelésnél.

2013-07-17
11:03:20
Előzmény: payagyerek #41326#41332
El is kezdtem keresni honnan lehetne még jó áron szerezni 3 db Yingli 270W-os mono panelt, mert végül is ennyi menne még hozzá, így összesen 5670Wp lesz a 4,6-os inverterre akasztva...:-)
payagyerekVálasz erre
2013-07-16
20:48:56
Előzmény: nadtom #41315#41326
AGGYADNEKI! :-)

Én is tenném felfelé a 2db pótlékpanelt a 14 mellé 3840W értékben a 3-as Froniusra. Helyette itt porosodnak a panelek az udvaron, mert nincs időm.
Ma is jégvert folyadékhűtőt fésültem. (Még van hátra belőle 1-2 napnyi.) Közben 1 kis lopott szabadidőben (szimultánban) rakom a Daikin gépet itthonra, téli fűtés gyanánt. Persze a kapkodásban el is fúrtam a fal mélyén lapuló alupex fűtéscsövet. Pedig én falaztam be annó. Ez van. :-(
2013-07-15
21:13:31
Néhány napos termelés után bizonyossá vált, hogy további paneleket kell még a rendszerre akasztani. Napos idôben is alatta marad a magas panelhômérséklet miatt betáplált teljesítmény a névlegesnek, illetve szinte sohasem ideális 90 fokos a napfény beesése, valamint koszolódik a panel.
A számításaim szerint min. 20%-kal simán túl lehet napelemezni az invertereket (kb. 15% csak a hõmérséklet miatti teljesítményvesztés).

Tudom, hogy ezzel most nem találtam fel a Spanyol viaszt de számomra most jött el a "megvilágosodás" :-) illetve korábban már volt errôl eszmecsere itt a fórumon.

villam64Válasz erre
2012-03-12
12:03:13
Előzmény: payagyerek #26952#27057
Úgy nézem, hogy nem engedi el a feszültséget, hanem nem vesz annyi áramot fel. Megáll 3,5 A környékén az 5 A helyett.
payagyerekVálasz erre
2012-03-10
22:26:06
Előzmény: robert #26954#26955
Valóban többet jár maximális terhelésen. Ám ha valaki valódi forgatót épít és erre akasztja az invertert, akkor ugyanez van. Mégsem jutott még eszébe senkinek figyelmeztetni akkor ugyanerre a "szegény legényt".

Szóval fene tudja, hogy sok év múlva, nem-e Villám bátyánk fog-e mosolyogni.
2012-03-10
22:08:47
Előzmény: payagyerek #26952#26954
payagyerek,

Szerintem nem arról volt szó (legalábbis én nem arra gondoltam), hogy túlterhelődne az inverter, csak arról, hogy mennyit jár maximális terhelésen.

payagyerekVálasz erre
2012-03-10
21:18:01
Előzmény: villam64 #26947#26952
Halkan gondolkodok:

Legyen az invertered max bemenő feszültsége X. A max bemenő árama Y. Ha ezt az X, Y párost egyenként sem léped túl, akkor szerintem ő békésen limitálgat 500W-nál.
Mindenféle "erőszak" nélkül.

Tehát (szerintem) pusztán annyit tesz, hogy 500W-ig precízen követi a munkapontot a bemeneti MPPT áramkör. Ám 500W felett már nem ragaszkodik hozzá, "elengedi" a panelsort.
Nem limitál, sem "erőszakos" védelmi áramkör nem szólal meg benne, hanem egyszerűen csak "lerontja az MPPT precizitását".
Nyilván feszültségben engedi el (föl) a panelokat 1 olyan munkapontra, ami már nem az adott panelsor optimális munkapontja. Mintha sz@rok lennének a panelok.

(Szerintem ha tudnád logolni a DC feszt és a hozzá tartozó teljesítményeket, akkor azt látnánk, hogy 500W-ig fogja mereven az optimális feszületen, de 500W felett fölengedi a DC feszt. Lerontja a munkaponti szabályzást.)
Bár műszerrel -ugye- mérhető.

Indok:
Ugye tudjuk, hogy 1 panel, vagy 1 panelsor, csak 1 adott munkaponti feszületen adja a legtöbb teljesítményt. Az alatt, vagy fölött már nem. Vagyis csak az MPPT szabályzástól (jóságától) függ, hogy valóban adja-e a legtöbb teljesítményt.

Ha ez igaz, akkor már levonható 1 afféle konzekvencia, mely szerint nem terhelődik túl.

(vagy már ezt írtam régebben?)
payagyerekVálasz erre
2012-03-08
23:52:02
Előzmény: Bous83 #26852#26855
"Szóval nyugodtan rakjatok fel 25%-al több napelemet szerencsétlen inverterre, és figurázzátok ki Robert és általam mondottakat."

Én nem értem, mi történik itt. Hacsaknem félreértés.

Pusztán arról szólt a dolog, hogy történt itt 1 kísérlet. Az ominózus 25%-os. Erről beszéltünk. Ugyanis vagyunk itt 1 páran, akik kísérleteznek evvel-avval.
Ez szerintem nem probléma.
Aztán ez a kísérlet, egyszercsak átváltott furcsa vitává. (Ezért is mertem elbohóckodni avval a kifejezéssel, hogy "nagyotmondó verseny".)
Máskor is szoktunk hülyülni. Így hangzottak el a "csirkés, meg a 10% napelem" dolgok. Jelzésként került is bele itt-ott 1-2 szmájli.

Ám ez a kísérlet nem jelenti azt, hogy akkor nosza így mindenhová! (Természetesen és semmiképp!)
Nyilvánvaló, hogy 1 invertert nem árt túlméretezni (persze bizonyos keretek között). Erről nem kell meggyőzni senkit. Mindenki tudja. Senki nem tesz 3kW inverterre 3750W-ot (25%). Eszébe sem jutna.
Ismétlem: Csak kísérlet volt és valaki a saját kontójára tette!

Ám vannak helyzetek:
Kell 3kW úgy, hogy van 1×16A. Ekkor szerintem nyugodtan rárakható a 3kW-os (névleges) inverter. Annál is inkább, mert a szolgáltató beinthet ha 4, vagy 5kW inverterre kerül. (Igényekkel áll elő.)
Ha kerek 3kW Out a cél, akkor 3,1-3,2-3,3kW Inputtal (inverterfüggő), hogy az meglegyen (hatásfok).
Idézek szolgáltatótól: (általánosba, mert ez Te is tudod)
"Az XYZ Hálózati elosztó Kft. rendszerteljesítménynek a közcélú hálózatra hatással lévő inverter beépített teljesítményét tekinti."

Semmiképp sem reklám, csak hirtelen ez volt az első: EHE 3kW
www.napelem-tech.hu/EHE-N3KTL_3000W_inverter.html

A Te nevezett 6,8kWp rendszered a 8kW inverteren, nyilvánvaló. Ott már eleve 3~ kell legyen. Az inverter árában is csekély differenciát jelent.

Én úgy érzem, mintha Te vetted volna véresen komolyan a dolgot. (Ezt a mondatot már bánom is.)
2012-03-08
22:09:16
Előzmény: payagyerek #26803#26852
Paya,

Nem spéciztelek ki magamnak, nehogy félre értsd... :-)

"a 3kW Out inverter 3,3kW Inputot igényel (adatlap szerint)."

Légy szíves mutass egy adatlapot, melyen ez van. Az van rajta, hogy maximum 3,3kW. Az annyit igényel, és a maximum annyit tehetsz között számomra igen komoly különbség van.

Mindenki,

Ahogy már említettem, értem én, hogy mindenki ért hozzá, hisz magyarok vagyunk. Tejesen meddő a téma, mert a valós, logikus érvekre nem hallgató "tömeggel" nem lehet mit kezdeni. Nem is ragozom a tegnap írottakat. Ha valaki akarja, visszanézi, elolvassa még párszor, és akkor lehet megérti. Ha nem, úgy is jó. Nekem mind1, csak segíteni próbáltam.

Mivel én üzletszerűen a mai napig ezt művelem (most egy 6840Wp-s rendszert építek egy 8kW-os inverterrel!), a tanultak és tapasztaltak (gondolom ti is terveztetek-terveztek invertert) alapján mindenkinek nagyobb invertert fogok felszerelni. Ha valaki mást szeretne (kis inverter, vagy túlfeszlevezető kihagyása, etc.), nem hagyom magam. Volt már rá példa. Ha végképp nem érti, ilyenkor szoktam azt mondani, hogy "én szart nem fogok építeni, és semmi baj azzal, ha azt szeretne, de akkor nem én vagyok számára a megfelelő kivitelező."

Idén a 3. rendszert építem. Az első az nem mérvadó, mert későbbi bővítés miatt lett 4kW inverter az 1,9kWp napelemhez. Azonban itt is elmondtam a tulajnak, hogy további 1,9kWp-nél többet nem rakhat rá. A 2. rendszerem 2660Wp volt egy 3kW-os inverterrel. A mostani meg feljebb. (jah, az inverter teljesítmények AC oldaliak, DC oldalon nagyobbak)

A mostani (6,8kWp) rendszerem kimondottan szerencsés rendszer, mert az ügyfél azt kérte, hogy minden létező védelmet és lehetőséget építsek be, ezért nem hogy AC túlfeszlevezető, hanem több lépcsős DC túlfeszlevezetőkkel szerelem. A modulok közelében lesz a 4 string mind a 8 vezetékébe beszerelt 1000V-os DC olvadó mellett a B típusú túlfeszlevezető, kb 30m-rel arrébb lévő inverter mellett pedig a C típusú DC levezető. Ráadásul az inverter leválasztott. AC oldal kb ugyan ez. Az inverter egy jó nagy, teljesen föld alatt lévő pince helyiségben lesz. --> nagyon-nagyon kicsi az esélye annak, hogy valaha is bármi baja legyen a rendszerének. Ilyeneket szeretek építeni... :-)

Szóval nyugodtan rakjatok fel 25%-al több napelemet szerencsétlen inverterre, és figurázzátok ki Robert és általam mondottakat. ("10% napelem az inverterre") Aztán majd 5-10 év múlva folytatjuk. (persze akkor is magyarok leszünk, úgy se fogjátok bevallani, hogy "igazatok volt, elszállt, vehettem újat"...)

U.I.: Jesu, A kondi tényleg 1-2 ezer, csak nem összesen, hanem darabja. :-) Egy 3-4kW-osban meg van vagy 8db... Na komolyra fordítva rákerestem Farnell-nál, náluk a legolcsóbb, mely általában bármelyik pár kilowattosba jó: www.hu.farnell.com/vishay-bc-components/mal219390104e3/capacitor-snap-in-500v-470uf/dp/1862425 sajna 5 ropi / darab. Persze egy kis utánajárással szerintem 3-ig le lehet menni, alá nem hiszem...

villam64Válasz erre
2012-03-08
17:21:05
Előzmény: robert #26835#26840
Értettem, hogy a napelemre mondod. De mint te is megállapítod, bármelyik alkatrésze a rendszernek elromolhat 8 év múlva. Attól, hogy sajnálom (10 %-on használom) az invertert, attól még elromolhat. De legalább letesztelem a rendszert. A kondi valóban a legkevesebb. Attól függően, hogy gyorsan vagy lassan lesz használhatatlan. Lehet 5 év múlva 80 %-os, 6 év múlva 70 %-os. Majd a vak is meglátja.
2012-03-08
14:07:39
Előzmény: payagyerek #26823#26825
payagyerek,

Legalább két dologról van szó.
Ez egyik az inverter által limitált teljesítmény fölött működő PV.
A másik az inverter csúcson járatása.

Egyszerűen csak arról van szó, hogy a fenti két dolog jó, és követendő, vagy sem.
Szerinted igen, szerintem nem.

Én nem irigylem a p:cs:det, legyél vele boldog :)

2012-03-08
10:55:14
Előzmény: villam64 #26805#26807
villam64,

Szerintem sem a csirkékkel sem a airbus-al nem érdemes példálózni, és nem érdemes boncolgatni a cigi+kv+energiaital+pia+stressz által csúcsra-pörgetett szervezet és az infarktusveszély közötti összefüggést sem.

Maradjunk az invertereknél.

villam64Válasz erre
2012-03-08
10:14:14
Előzmény: robert #26804#26805
Az én rendszerem így működik. Tehát meg lehetne írni a programot? Ami külön számolja a 400 W, 80 % feletti teljesítményt? Majd a nap végén külön grafikonon megmutatja, hogy mennyin áll havi-éves szinten a 400 Wh feletti/összes termelés százalékosan?
Egy érdekes hasonlat. Veszek egy Airbus-t. Ezen hány embert érdemes utaztatni? 100 vagy 500. Mikor amortizálódik jobban? És mikor gazdaságos?
2012-03-08
10:05:21
Előzmény: payagyerek #26803#26804
payagyerek, villam64,

"Az elektronika életkora nyilván annyi lesz amennyi. Majd 10 év múlva visszatérünk rá, hogy ki járt jobban."

Egyetértek Boussal, nekem is az a véleményem, hogy a berendezések maximális teljesítményen járatása elvesz az életükből. A garanciális idő lejárta előtt nem valószínű, hogy hozzá kell nyúlni, aztán meg már hiába makacskodik a szervizben az optimiska felhasználó, hogy "az adatlapra ez nem volt ráírva, és ha ő ezt előre tudja, akkor meg sem veszi a cuccot, mert akkor nem érte volna meg neki".
Ok, te ennek nem érzed a veszélyét, vagy legfeljebb kicseréled a hibás alkatrészeket. De legalább ketten vagyunk, akik későbbi problémák forrását látjuk benne, ezért azt is, hogy nem szerencsés másokat ráküldeni a jégre, ha nem tudod, hogy milyen vastag. Vagy majd visszatérünk rá, ha ropogni kezd?

payagyerekVálasz erre
2012-03-08
09:32:21
Előzmény: Bous83 #26794#26803
Te Bous bácsi! Meg ne verj mán he! :-)

Ugye avval indult az egész, hogy történt itt 1 kísérlet, mely szerint 1db 500-as inverterre (out), 700W körüli (input) napelem lett rácuppantva. A kísérletből egyértelműen látszik, hogy az inverter 500W outnál limitál. Nem engedi magát túlterhelni.
Másik fórumon, diagramon is látszik, hogy az inverter elengedi a napelemmezőt. Fölmegy a DC fesz, és egyúttal leesik a teljesítmény. (14kW-os Kaco Powador inv.)
Ezt teszi akkor is, ha megszalad az inverterhőfok. (Védi magát az inverter.)

kép

Természetesen senki nem akar túlterhelni 1 méregdrága invertert, de avval a 10% "túlnapelemmel" nem is tesszük. A hatásfok miatt amúgyis többet kér 1 adott inverter. Pl. a 3kW Out inverter 3,3kW Inputot igényel (adatlap szerint).
A kísérlet tárgya inverter (steca?) az 500W outhoz (emlékeim szerint) 640W inputot kér a hatásfoka miatt. Tán erre lett 710W rácuppantva.

Hiába vetek ki 1 csirkének 1 zsák kukoricát, ha abból csak 2 maréknyit fog felcsipegetni. :-)

Az elektronika életkora nyilván annyi lesz amennyi. Majd 10 év múlva visszatérünk rá, hogy ki járt jobban. Aki névlegesre méretezte, vagy aki 60%-on járatta az invertert.
(Félő, hogy a mai elektronikáknál csak kismértékben tudjuk befolyásolni a várható életkort. Meg reménykedünk.)

2012-03-07
23:53:02
Előzmény: payagyerek #26755#26794
Paya, ez komoly? (Tőled ezt nem vártam volna...)

Mindenki,

Tudom, hogy mindenki mindenhez ért, főként Magyarországon!

Mindenki tökéletesen profi varrónő, szakács, kőműves, asztalos, villanyszerelő, lakatos, etc. no meg ezen felül mindenki mérnök, de mind egyszerre, gépész, vegyész, építész, meg még villamosmérnök is. Ilyenek vagyunk...

No de komolyra fordítva, ha jól tudom, Robert és jómagam villamosmérnökök vagyunk , szóval szerintem e téren nyugodtan hihettek nekünk. Szerintetek mennyi számítás egy készülék várható meghibásodásának számítása? Valaki tanult ilyeneket? Mármint tételesen minden egyes apró inverter alkatrész élettartam profilját ismeritek?

Szóval kb 10 képernyőn keresztül tudnám sorolni, alátámasztani, hogy milyen előnyökkel jár a nagyobb inverter, és milyen hátrányokkal a kisebb. Fordítva csak és kizárólag a pillanatnyi árat lehet felhozni! (az olcsóbb a drágább, de ezt majd később)

Természetesen eszetlen túlméretezéseknek nincs értelme, de még több kilowattos invertereknél sem javallott egyetlen wattocska PV-vel többet tenni, mint az inverter teljesítménye! Sőt, kevesebbet javallott!!! Az optimum valahol 70% és 90% között van, MAXIMUM 95% PV a 100%-nyi inverterhez!

Paya, Villám,

Jómagam is tisztában vagyok azzal, hogy egy PV-s rendszer általában 85% körüli csúcsteljesítménnyel jár. Szóval az előbb írtakból az derül ki, hogy 70%*85% = 60% és 95%*85%= 80% között van az általános maximum termelés. Tudom, és ez így helyes. (halkan megjegyezném, hogy a saját szememmel láttam a 3,3kWp napelemet 4,2kw AC teljesítményt produkálni. Igen Magyarországon! Ráadásul a saját rendszerem)

Takyka,

El lehet mondani, hogy 5 évente elkócsere, és semmi nem számít, de ez olyan, mint ha azt mondanánk, hogy egy autónak soha semmi baja nem lesz, ha mindig kicseréljük az olajat. Persze az, hogy gyertyát, fékpofát, néha tárcsát, lengéscsillapítót, meg AC-t kell cserélni, és ekkor még csak a minden autóra általánosan igaz dolgokat soroltam, a típusonkénti betegségekről szó sem volt...

Általában az AC teljesítményt mondjuk rá. Azonban az inverterek adatlapjában mindig szerepel külön az AC, és külön a DC teljesítmény. A kettő között általában a veszteség van.

A 10% (vagy nagyobb) veszteséget te hogyan számítod? Levezetnéd? (Nekem mindig kisebb jön ki!)

Mindenki,

Azt vajon ki tudja, hogy egy ólmos, vagy egy ólommentes forrasztásnak mennyi az élettartama, és vajon melyik külső paraméterek befolyásolják a legjobban?

Nem hogy az elkó, nem hogy a forrasztás, minden öregszik! Lehet durván hangzik, de még az induktivitások ferritmagjainak is korlátos az élettartama! Ezek jól számolhatók, ha megvan az alkatrész részletes leírása (sajnos sokszor a gyártók elfelejtik megadni, de rutinos mérnök tudja, melyikhez hasonlítsa), valamint a hőprofil.

Az öregedés két fontos paraméter befolyásolja a legjobban. Az egyik az össz hőmérséklet változás, a másik a hőmérséklet integrálja. Mindenki számára érthetőbben, az első a hőingás mértéke, a másik hogy átlagosan mennyire meleg.
A PV-hez képest minél kisebb az inverter, annál rosszabbak ezek a paraméterek!!

Elméletben ha az inverter minden egyes pontját mondjuk 0°-on tudnánk tartani, nagyobb lenne az inverter várható élettartama, mint a napelemeké. (és akkor még nem beszéltünk a tervezési hibák tömkelegéről, ugyanis nincs egyetlen elkészült elektronika sem, csak olyan, amire úgy gondolják, hogy ennyi már belefér, és eladható. Ezt talán a családi házhoz hasonlítanám. Sosincs kész, mindig van mit csinálni, akár hány évig csináltuk)

-------------------------

Szóval mielőtt Robert ezt az egész témát átdobná az inverterhez, álljon itt néhány gondolat a megtérülésről is... :-)

Érdeklődnék, hogy ki hány évre szeretne PV rendszert, és vajon hány invertercserét tervezett be 25 évre? Segítek kicsit, ilyen felfogással minimum 3 - 4 inverteretek lesz! (Kondicserével is --> 2-3)

Korrekten tervezett (MEGVÉDETT és TÚLMÉRETEZETT és HŰVÖS), megfelelő márkájú (LEHETŐLEG NE CSÁJNÍZ) inverter + 5 évente kondicsre --> 1 inverter / 25 év, ha nagyon nincs szerencséd, talán 2.

Tudom-tudom, drágább. Nem, az drágább, ami mellett érveltek!

Bous
villam64Válasz erre
2012-03-07
12:38:46
Előzmény: takyka #26766#26770
Takyka

Maga a Teca határozza meg az 500 W-os inverterénél Maximum recommended PV power 625 W. Az év 6 hónapjában csak ekkora teljesítménynél érheti el rövid időre az 500 W teljesítményt. Mint látható a grafikonomon a 710 W-om esetén, szikrázó napsütésben a 10 órából, csak 4 órában megy maximumon. Év végén kéne egy százalékot számolni, hogy a teljes üzemidőnek hány százaléka lesz maximumon a 142 % napelem miatt. Még az sem éri el szerintem a 10 %-kot.
Természetesen, amennyiben tudom újonnan +25 % napelem az inverter teljesítménye felett. A napelemek bekötés szerinti összes üresjárati feszültsége legyen egyenlő a bemeneti MPP felső határával, és az áram ne haladja meg az engedélyezettet. Ez lenne a válogatási elvem.
2012-03-07
12:13:36
Előzmény: takyka #26766#26767
"Ha egy inverter termikusan stabilra van méretezve"

Erről jut eszembe, amit a minap láttam egy telepítőnél:
Szinte az összes telepített inverterüket feltették a plafon alá.

Értem én, hogy ott van közelebb a napelemekhez, no de a hőmérséklet?
Bizony még ha nem is egy napsütötte helyiség, hát nem éppen a plafon alatt a legjobb. Főleg, hogy az összes mostani inverter passzív hűtésű! 3-5 évente kuka az inverter? Mikor térül az meg???
Ejj.
Vagy nektek más a véleményetek?
2012-03-07
11:52:45
Azt gondolom, hogy ez egy nagyon elméleti vita.

1. Az invertereknél teljesítmény lépcsők vannak. Így a pontos, napelemhez illesztésük sem lehetséges.

2. Ha bízhatnánk abban, hogy az inverter speckót nem marketingesek határozták meg és az elektronikát nem tesco gazdaságosan tervezték-gyártották, akkor nem kellene, hogy élettartam csökkenést okozzon a maximális teljesítménen történő hajkurászás.

Ebben biztosak még a márkás inverterek esetében sem lehetünk!

Saját véleményem:

Alapesetben én egy KISSÉ nagyobb teljesítményű invertert választanék mint a napelemek teljesítménye, simán de beválalnék kis "mértékű túlterhelést" is, ha a következő teljesítmény lépcsőjű inverter jóval drágább lenne. pl. 2,1kW napelemhez 2kW inverter a 3kW-os helyett...

Ha egy inverter termikusan stabilra van méretezve, akkor csak az Elkók élettartamára van behatással a tartós teljesítmény. Az elkókat meg 5 évente ígyis-úgyis kidobálnám belőle (1-2eFt os tétel). Ez kb. olyan mint az olajcsere az autóknál.

T.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Inverter méretezéslapozz: « előző   1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva