Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Nullszaldós visszatápláláslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-03-06
20:33:23
Előzmény: robert #39229#39231
"Azok az eszközök, amelyek kiépített hálózattal rendelkező helyeken működnek, és csak rövid áramszünet esetén biztosítják az energia-ellátást, szünetmentes tápegységnek nevezem."

Akkor csak egyetlen kérésem van feléd, hogy a NATI rendszert ezzel ne azonosítsad, mert nem felel meg a valóságnak!
Még véletlenül sem kerültél a közelébe sem annak, amire készült és amit a leírása tartalmaz.

"Amikor egy eszköz az idő nagy részében nem képes önállóan ellátni a fogyasztókat, akkor azt nem nevezném hálózatfüggetlen működésnek."

A NATI képes rá, hogy önállóan és teljes egészében ellássa a rákötött fogyasztókat.
A hálózattól függetlenül.

Azért jelentkeztem be a fórumra, mert feltűnt, hogy milyen mértékben félreértelmezted, ugyanakkor meg is ítélted, úgy gondoltam, hogy sikerül eloszlatnom a felvetéseidben megfogalmazottakat.
Ezen próbáltam segíteni, ám ahogyan látom, egyre inkább távolodunk a célomtól.
Sajnálom.

"Sőt én csak a szigetüzemet nevezném hálózatfüggetlen üzemnek.
Hálózatfüggetlen üzem = szolgáltatói hálózat nincs kiépítve."

Ha egy lámpa ellátását a napelemek által megtermelt villamos energiával végzem el, akkor az azért nem lesz hálózatfüggetlen lámpa üzemeltetése, mert az utcában van villany?
Vagy az a villany netán a házba is be van vezetve?

2013-03-06
20:05:00
Előzmény: mWatt #39222#39229
mWatt,

Azok az eszközök, amelyek kiépített hálózattal rendelkező helyeken működnek, és csak rövid áramszünet esetén biztosítják az energia-ellátást, szünetmentes tápegységnek nevezem. Még akkor is, ha részben napelem tölti a berendezés energiatárolóit.

Amikor egy eszköz az idő nagy részében nem képes önállóan ellátni a fogyasztókat, akkor azt nem nevezném hálózatfüggetlen működésnek.

Sőt én csak a szigetüzemet nevezném hálózatfüggetlen üzemnek.
Hálózatfüggetlen üzem = szolgáltatói hálózat nincs kiépítve akkor is müködik.

Az energiaforrásokat nem venném egy kalap alá az akkumlátorral szerelt gépekkel (pl akkus fúrógép).

2013-03-06
19:13:29
Előzmény: robert #39221#39222
"Nekem úgy tűnik, hogy képes áthidalni egy rövid áramkimaradást,.."

Még véletlenül sem erről szól, bár ez a tulajdonsága adott, mintegy melléktermék.
Sajnálom, hogy nem sikerült megértetni, biztos vagyok abban, hogy bennem van a hiba!

Számodra mikor működik valami hálózattól függetlenül?
Mit jelent a hálózatfüggetlen működés?
2013-03-06
19:05:43
Előzmény: mWatt #39220#39221
mWatt,

Nekem úgy tűnik, hogy képes áthidalni egy rövid áramkimaradást, de megszűnik működni, ha nem süt a nap.
Félsziget, kvázi-hálózatfüggetlenség... játék a szavakkal. Úgy gondolom ez csak számodra jelent hálózatfüggetlenséget.
Ne kelljen már azon vitázni, hogy milyen egy hálózatfüggetlen energiaforrás!

2013-03-06
18:54:57
Előzmény: robert #39219#39220
Akkor most rajtam van a csodálkozás sora, mert a NATI hálózatfüggetlenül működik.

Biztosan valahol elrontottam a tájékoztatót.
2013-03-06
18:51:27
Előzmény: mWatt #39218#39219
mWatt,

Elolvastam, ezért csodálkoztam, hogy azt írtad: hálózatfüggetlenül.

2013-03-06
18:27:11
Előzmény: robert #39217#39218
Inkább félsziget. :))

Ha megteszed, hogy elolvasod a leírását, akkor igazán tartalmas beszélgetésnek tudunk nekivágni.

Itt megtalálod: www.microwatt.hu
2013-03-06
18:24:59
Előzmény: mWatt #39216#39217
mWatt,

"Mégis kinek ajánlod most? - Annak, aki hálózatfüggetlenül működő napelemes rendszert akar magának és fel tudja használni a maga által megtermelt villamos energiát."

A módszered alkalmazása esetén nincs szükség hálózatra? Akkor ez egy sziget-üzem!

2013-03-06
18:20:07
Előzmény: robert #39215#39216
Nem jól érted.

Támogatás nélkül egyik rendszer sem térül meg 10 év alatt.

"Mégis kinek ajánlod most?"

Annak, aki hálózatfüggetlenül működő napelemes rendszert akar magának és fel tudja használni a maga által megtermelt villamos energiát.
Annak ugyanúgy fog megtérülni a beruházása, mint a hálózatra tápláló rendszer, csak nem lesz kiszolgáltatva sem a hálózatnak (a szolgáltatónak) sem pedig a megtérülését biztosító "elszámolásnak", aki biztos akar lenni abban, hogy a mai 10 kWh megtakarítása 10 év múlva is 10 kWh lesz.

Ugyanis a hálózatos rendszer gazdája egy dologban lehet a biztos.
Hogy neki nem annyi lesz!

2013-03-06
18:10:17
Előzmény: mWatt #39214#39215
mWatt,

Ha jól értem: ebben "torz elszámolási rendszerben" szerinted sem lehet gazdaságos. Ugye ezért nem kapunk számpéldát sem?

Mégis kinek ajánlod most?

2013-03-06
18:02:48
Előzmény: robert #39212#39214
A hálózathasználati díjat akkor tudod megtakarítani, ha nem használod a hálózatot.

A kitáplálós rendszer esetében ahhoz, hogy A pontból B pontba jusson el a PV energia, a hálózatra van szükség.
A hálózat pedig nem a termelőjé, nem a termelő tartja fenn és nem a termelő üzemelteti, hanem a szolgáltó.
A szolgáltató pedig nem számíthat fel hálózathasználati díjat azért, mert az A pontban megtermelt villamos energiát eljuttatta B pontba.
Ezt az összeget odaadja a termelőnek, akinél így olyan "gazdasági eredmény" keletkezik, ami nem illeti meg.

2013-03-06
17:55:28
Előzmény: robert #39210#39213
"Ha fel tudnál sorolni néhány olyan helyzetet, ahol mondjuk 10éves távon a telepítéssel és karbantartással kapcsolatos költségeket meghaladja az készülékkel elérhető megtakarítás, akkor az jó alap lenne a további beszélgetéshez."

Nagyon fontos terület!
Meg lehet adni azt, hogy most mennyi a telepítés költsége.
Meg lehet becsülni azt, hogy nagy valószínűséggel mennyi lehet a fenntartás terhe.
Ennek meg lehet becsülni a kockázatát is.

Az elérhető megtakarítás egyrészt ennek az utóbbinak a függvénye, másrészt a megtermelt villamos enegia fogyasztó árától függ.
Mégpedig alapvető mértékben.

A 10 éves megtérülés messze van, a 13-15 év a reális.

A hálózatos rendszer megtérülését alapból torzítja az elszámolásba épített támogatás, ami megegyezik a hálózathasználat díj mértékével.
2013-03-06
17:55:17
Előzmény: mWatt #39211#39212
mWatt,

"Ismételten hangsúlyozom, hogy ahol nem biztosított a felhasználás, oda nem való!!!"
Tehát hova való? Fel tudnál sorolni néhány olyan KONKRÉT helyzetet, amikor előreláthatólag 10 éves távon, a telepítéssel és karbantartással kapcsolatos költségeket meghaladja az készülékkel elérhető megtakarítás?

"Nyilvánvaló, hogy az egyén szempontjából a saját kasszája a mérvadó, ám ne legyünk vakok!"
Az egyén szempontjából nem gazdaságos? Hát akkor kinek a szempontjából?

"A hálózathasználati díjat akkor vehetjük ki a mérlegből, ha nem használjuk a hálózatot!"
Kitől lehet igényelni a hálózathasználati díjat?
Ez egy olyan tétel, amit a szolgáltatás díja tartalmaz, de figyelmen kívül lehet hagyni, mert nem lehet megbontani a számlát.

2013-03-06
17:44:33
Előzmény: robert #39210#39211
"Mivel te évek óta foglalkozol a témával, ezért találkozhattál olyan fogyasztókat, akiknek a igényei egybeestek a készülék szolgáltatásaival."

A NATI rendelkezik egy teljesítményvezérelt kimenettel is, amire mindig a rendelkezésére álló szabad energiát irányítja, így alkalmas arra, hogy HMV-t készítsen. (Ez egyben -egy vissza nem fordítható- tárolást is jelent)
A rendelkezésre álló szabad energia képlete:
Bejövő energia - villamos fogyasztók által felhasznált energia
Ezt a különbséget valós időben méri és valós időben szabályozza a kimenetet is.
A villamos kimenetek száma kettő, így lehetőség van a differenciált fel- és leterhelésekre is.

Mindent összevetve: a fogyasztói csoport igénye és a megtermelt villamos energia mennyisége közötti egyensúly felépíthető és fenn is tartható.
Ehhez nem szükséges semmiféle fogyasztói beavatkozás, a rendszer vezérlése gondoskodik erről.
A fogyasztónak egyetlen dolga van csak: megfelelően méretezni a rendszert, utána menni fog a dolog.
Ismételten hangsúlyozom, hogy ahol nem biztosított a felhasználás, oda nem való!!!

"Amíg a visszatáplálás elszámolása a jelenlegi (nullszaldó + átvétel) rendszerben működik, addig azt érdemes választani, és akkor nem drágább a megtermelt áram annál, mint amit a szolgáltatótól veszünk. Még ebben az esetben is csak épphogy. Szerintem egy fajlagosan drágább készülék üzemeltetése anyagilag bukta."

Igen, itt van a helyzet méregfoga!
A hálózati energiát annak 78%-os mértékű hálózathasználati díja terheli.
Amennyiben ezt az energia termelőjének kifizetik, addig fennmarad ez a látszólagos gazdaságosság, ami valójában nem az.
Nyilvánvaló, hogy az egyén szempontjából a saját kasszája a mérvadó, ám ne legyünk vakok!
A hálózathasználati díjat akkor vehetjük ki a mérlegből, ha nem használjuk a hálózatot!

2013-03-06
17:09:18
Előzmény: mWatt #39209#39210
mWatt,

Kösz, hogy jelentkeztél, így első kézből kapunk információt.

Mivel te évek óta foglalkozol a témával, ezért találkozhattál olyan fogyasztókat, akiknek a igényei egybeestek a készülék szolgáltatásaival.
Ha fel tudnál sorolni néhány olyan helyzetet, ahol mondjuk 10éves távon a telepítéssel és karbantartással kapcsolatos költségeket meghaladja az készülékkel elérhető megtakarítás, akkor az jó alap lenne a további beszélgetéshez.

Itt egy hozzászólás: https://biosolar.hu/forum/show/38250#38250
A hozzászólás lényege:
Amíg a visszatáplálás elszámolása a jelenlegi (nullszaldó + átvétel) rendszerben működik, addig azt érdemes választani, és akkor nem drágább a megtermelt áram annál, mint amit a szolgáltatótól veszünk. Még ebben az esetben is csak épphogy. Szerintem egy fajlagosan drágább készülék üzemeltetése anyagilag bukta.

2013-03-06
16:46:40
Előzmény: robert #38293#39209
Robert, engedd meg, hogy a rendszer megalkotóinak egyikeként válaszpoljak a felvetésedre!

"Van amiről már most is látszik, hogy működőképes ötlet ugyan, de csak nagyon speciális és rendkívül ritka esetben alkalmazható gazdaságosan. Szerintem a NATI is ilyen. Egy nem létező problémára ad megoldást."

Amikor a fejlesztés során még az igény megfogalmazásánál tartottunk, természetesen bennünk is felmerültek a felhasználással kapcsolatos alapvető kérdések.
A legfontosabb került a legelső sorba, pontosan ebben a formában, ahogyan itt megfogalmaztad.
Csakhogy az általad "nagyon speciális és rendkívül rikta esetnek" látott helyzet egyáltalán nem speciális és főleg nem is ritka, ugyanis azok az emberek, akik nappal nem otthon tartózkodnak -ezért ebben az időszakban természetesen nem is használják otthonukban a villamos energiát- nos, ezek az emberek valahol másutt tartózkodnak és ott használják. Jellemzően a munkahelyükön.
Természetesen ez alól kivételet képeznek azok a családok, ahol kisgyermeke(ke)t nevelnek, így reggeltől-estig otthon vannak, naponta mosnak-főznek, folyamatosan mennek a háztartási eszközök....remélem, nem kell tovább részletezni!
Visszatérve azokra, akik jellemzően nem otthon töltik a nappali óráikat, akik "nagyon speciális és rendkívül rikta esetnek" a reprezentásai.
A munkahelyeken, mindenütt vannak irodák, abban számítógépek, kávéfőzők, kézmosók, sok helyen fürdők is. Ezeket az eszközöket azok az emberek használják, akik nem az otthonukban tartózkodnak.
Ha egy kicsit szélesebbre tárjuk a kitekintés kapuját, nagyon könnyen találunk olyan helyket, ahol gyakorlatilag mindig tartózkodik valaki, ahol pedig valaki éli az életét, az villamos energiát használ.
Szemben velünk van egy idősek otthona.
Ott 24 órás üzem az alap.
A mosógépeknek is.
Idősek otthona pedig igencsak sok van az országban.
Nem említettem még a napenergitermeléássel igen jól szinkronban futó idegenforgalmi létesítményeket, a panziókat, szállodákat sem.
Ezekben nincsen hétvégi üzemszünet, a légkondícionálók pedig az alapfelszereltséghez tartoznak.

Természetesen a NATI nem Kalmopyrin, hogy mindenre jó legyen, ám a megfogalmazást, hogy "nagyon speciális és rendkívül rikta eset"-ben lehet jó, nem látom teljesen megalapozottnak!

2013-02-04
09:48:33
Előzmény: kamarton #38286#38293
kamarton,

Rajtam is eluralkodik időnként a depresszió, főleg így a tél végén :)

Te is látod, hogy az állam, ha akar bármikor lecsap. Szerintem nem lehet lépést tartani velük, mindig kicselezhetik a polgárokat. Nincs biztos megoldás, utolérnek. A puszta létünkre is kivethetnek egy adót.

A tapasztalataim alapján azoknak a beruházásoknak a nagy része, amelyeket valamilyen félelem, pánik motivált, ráfizetéssel végződött. Ezért anyagilag jobban járunk, ha nem engedjük, hogy az érzelmeink döntsenek az eszünk helyett. Azt mondom, ha valaki nagyon fél, akkor vegyen aranyat, ássa el, jegyezze meg hova rejtette, hogy elő tudja venni, ha egyszer tényleg baj lesz.

Van amiről már most is látszik, hogy működőképes ötlet ugyan, de csak nagyon speciális és rendkívül ritka esetben alkalmazható gazdaságosan. Szerintem ez is ilyen. Egy nem létező problémára ad megoldást.

kamartonVálasz erre
2013-02-03
23:21:44
Előzmény: robert #38268#38286
Üdv, friss hús itt is.

Egyrészt ilyen kütyü könnyen elérhető, másrészt nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a zállam mindenre ráteszi a kezét. A napelem nagy hibája, hogy nem lehet a spájzban üzemeltetni, muszáj kitenni a napra. Az meg a magasból nagyon jól látszik. A talajszint alatti dolgok mind állami monopólium (kutat nem szabad sutyiban csinálni, csak engedéllyel - de ez ugye nem látszik, és a szabad kontra lehet közti különbség jól ismert), a napelem viszont nagyon is látszik.
A talajszint feletti dolgot (Nap) is csak egy tollvonás állami monopóliumnak nyilvánítani, akkor pedig jön az adó. Sőt, ha kicsit kaján akarok lenni, akkor a múltban is lehet állami monopóliumnak nyilvánítani... de ezt ne feszegessük, nem akarom áthágni a szabályzatot.

Másrészt: ha függetlenek akarunk lenni, az már nem pénz, hanem létkérdés. Csak jól kell eltalálni a napelemvásárlás időpontját, hogy épp a változás időpontja előtt vegyük meg (amikor még olcsó, de már küszöbön a hálózatkimaradozások korszaka), és utána a szükséges ideig működjön még (halál - 30..40 év, túl korai telepítéssel ebből kicsúszhatunk).

Nem vagyok nyugodt... (vészmadár vagyok, nem nyugodt :) )
2013-02-03
20:47:56
Előzmény: sw2janos #38260#38268
sw2janos,

Ismerünk ilyen kütyüket.
A dolog szépséghibája az, hogy napközben olyan kicsi a háztartás fogyasztása (ami egyébként persze dicséretes), hogy 50-200 Wattnál többet nem tudsz visszatáplálni, leginkább csak a standby-ban vegetáló készülékek fogyasztását kompenzálhatod vele.
Ezen segít, ha mindig otthon tartózkodik valaki, aki akkor kapcsolja be a mosógépet, amikor kisüt a nap :)

villam64Válasz erre
2013-02-03
18:31:25
Előzmény: sw2janos #38260#38262
Már évek óta létezik ez a rendszer. Kínai is gyengébb hatásfokkal, és német is. Ki ezt, ki azt használ itthon is.
Ez az én tervezetem. Bár a lényeges elemet, a feszültség függő kapcsoló modult, még egyetlen elektronikásból sem sikerült kisajtolnom. Túlságosan lenézett elem.

sw2janosVálasz erre
2013-02-03
17:50:25
Helló Mindenki!
Megjelent Európában egy új, napelemes, vissza táplálós rendszer: kis teljesítményű, persze inverteres, mobil, amit a konnektorba lehet dugni.
A napi kis fogyasztásokat tudja megtermelni és így "megállítja", lassítja a mérőt.
Elvileg ilyet ma Magyarországon nem lehet használni, de szerintem többen venni fognak, hiszen e miatt nem kell a szolgáltatóval szerződni, nem kell ügyintézni és a lényeg: nincsen nagy beruházás.
Ki hallott már róla?
2013-02-03
12:26:31
Előzmény: Jesu #38243#38250
Jesu,

Ezen a témán sokat rágódtunk.

Amíg a visszatáplálás elszámolása a jelenlegi (nullszaldó + átvétel) rendszerben működik, addig azt érdemes választani, és akkor nem drágább a megtermelt áram annál, mint amit a szolgáltatótól veszünk.

Ha a nullszaldó lehetősége megszűnne és az átvett áramért sem fizetnének többet, a módszer csak akkor lehetne gazdaságos, ha tényleg azonnal fel tudnánk használni a megtermelt áramot.
Lakossági egyéni felhasználás mellett ennek nem sok esélyt adok.
Pont azért kezdtem mérni a fogyasztásunkat, hogy kiderítsem, mekkora teljesítményt tudnánk azonnal hasznosítani. Kiderült, hogy a termelés és a fogyasztás nagyon nem esik egybe, csak nagyon kis termelési potenciált lehet kihasználni. Nálunk jóval 300Watt beépített teljesítmény alatt.

Ezen lehetne javítani néhány órás, esetleg 1 napi tárolás lehetőségével (ami persze a költségeket növelné), és a végén eljutnánk a sziget-üzemhez.

PV - Nullszaldós visszatáplálás RECOMMENDED
2013-02-03
11:59:54
Előzmény: robert #38235#38243
Született egy (rész) megoldás a felvetett problémára.

Én aterzem a konstruktőri értelmezés indittatasat. Bármikor felrughato a jelenlegi rendszer. A politika a legosibb mesterseggel rokon.

Ugyanakkor ugyanazt érzem, mint a ph esetében az eneregiakulcsnal. Ez is csak egyfajta megoldás, nem a szent Grál. Persze az árat itt meg nem ismerjük. Ott már igen...
2013-02-02
14:38:25
www.microwatt.hu

"Amikor megfelelő mennyiségű napenergia áll rendelkezésre, akkor a rendszer a napelemek által megtermelt villamos energiával üzemelteti a rákötött
fogyasztókat, amikor pedig ebből nem áll rendelkezésre elegendő ehhez, akkor automatikusan visszatér a hálózati ellátásra.
A rendszer nem termel a közüzemi hálózatra és nem is tárolja akkumulátorokba a napelemek energiáját, az közvetlenül felhasználható. A rendszer tartalmaz akkumulátort, ám annak alapvetően nem energiatárolási, hanem az egyes elemek működését biztosító szerepe van. A kapacitása a minimális küszöb felett szabadon megválasztható, így adott a
lehetőség az áramszünetek minél hosszabb ideig történő áthidalására, szigetüzemi jelleg irányába történő rendszerfelépítésre.
A rákötött fogyasztók a rendelkezésre álló napenergia-mennyiség függvényében vagy a közüzemi hálózatról, vagy pedig a napelemekről üzemelhetnek, a kettős energia bevitel kizárt, így szinkronizálás sem szükséges.
Az átkapcsolás elektronikusan vezérelt, szakadásmentes áramellátást biztosít és a fogyasztók folyamatos működése garantált.

A NATI rendszer alapvető és legfontosabb jellemzője, hogy a villamos energia előállítása és felhasználása sem időben, sem pedig a felhasználó személyében nem válnak el egymástól. Az energia előállítása és felhasználása egy időben történik és a rendszerre kötött fogyasztók tekintetében egyenesen, a közüzemi hálózatot, vagy bármilyen más áttételt mellőzve történik. Ebből következik, hogy ott és olyan mértékben van értelme az alkalmazásának, ahol a napelemek által megtermelt villamos energia azonnali hasznosítása megoldott, vagy megoldható. Ezt a szoros követelményt némileg árnyalja az a tény, hogy az energiafelhasználás részben, vagy egészben HMV készítésre fordítható, így a rendszer kihasználhatósága 100%-os lehet, valamint a HmV-ben - hőenergia formájában- tárolt energia felhasználása időben elválasztható annak megtermelésétől.
A rendszer teljesítménye a fogyasztó igényeire szabható: 0,25 kVA - 2,7 kVA között építhető ki egy fázison."

A rendszer jellemzői:
automatikus (12/24 V) rendszerfelismerés és automatikus működési paraméterváltás;
automatikus váltás a hálózat és az inverter között;
szakadásmentes energiaellátás;
UPS funkció;
vészüzemi funkció;
alvó üzemmód (kikapcsolható);
tiszta szinuszos kimeneti jel;

A mintarendszerben:

Vezérlő
18 db PV modul (240 W,230W - 4240Wp, egy része sátor-szerűen K-Ny irányba)
6 db MPPT töltő (IVT 30A)
2 db VARTA akku (2x12=24V)
2 db Szinusz-inverter (SW-2000, 2*2000W)

2012-10-09
10:03:21
Előzmény: antiszalka #33969#33986
a studer valóban jó cucc (bibibi, enyim többet fog tudni), írtam is rá, hogy hasonló az elképzelés... ;)
valóban elég nagy a beruházási költség - megtérülési ideje, sőt, talán nincs is. MÉG! és nálunk! ugyanis külföldön már több helyen van olyan rendszer, hogy a napközben megtermelt és elfogyasztott (külön két hitelesített óra) energiáért sokkal többet adnak, mint a kitápláltért. ezzel is ösztönözve villám "mániáját", azaz a termeléssel szinkronozott fogyasztást. (már annyira nagy a napközbeni termelés, hogy nem tudják lekezelni a szolgáltatók, napközben van a völgy időszak!) és ha van egy ilyen rendszer, akkor ezt be lehet úgy lőni, hogy napközben termeltet "fogyassza el" mint akkutöltés, és este ezt a villanyt használja a ház. így már van reális megtérülése az akkus rendszernek, miközben nagy biztonságot is ad. Szeretem az ilyen intézkedéseket, nagyon nagy hatással vannak az energiatárolós rendszerek fejlődésére! szal már rég látom, a termékem igazán nagy piaca nem MO lesz...
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Nullszaldós visszatápláláslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva