Biosolar Forum  =>  Esővíz  =>  Esővízlapozz: « előző   1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-08-05
09:04:33
Előzmény: robert #24709#32114
Róbert,
a te ötleted alapján én is készítek hasonló "vízlopót".
Csak szürke csatornaidomokból tudtam összeválogatni a szükségeseket és olcsóbb is volt. Mi a különbség a kettő között? Esetleg az UV-t nem bírja annyira?

2012-02-07
07:35:08
Előzmény: macko003 #24704#24709
macko003,

Az Y le van fenekelve (vízgyűjtő), és egy csonkkal a (tartály felé) ellátva. Ami nem tud elfolyni a tartály felé a gyűjtőből, az a kifolyóba kerül. A kifolyó felfelé álló csonkjába van a tartály túlfolyója bevezetve.
Az Y idomban van egy ferede szűrő-háló a faleveleknek, amiről az lefolyó esővíz a kifolyóba mossa a piszkot.
A tartályok előtt finom szűrőt használok.
A levegő a felső ponton távozik.

macko003Válasz erre
2012-02-06
21:28:15
robert,

Találtam képet (
) az esővíz lopódról, de sajnos nem tudom elképzelni, hogy is fest a valóságban. Feltudnál dobni róla egy rajzot?
Ha a leírásod jól értelmezem akkor a csatorna "folytatása" az ülepítő, a ferde része az Y-nak a másik vége a túlfolyó, a fekete a víz elvezetés.
Milyen szűrőket használsz a rendszeredben? Más szűrőt használsz a tartályok előtt?
A képen látható lopót, hogy takarítod?

Én is most(anában) szeretnék belevágni a gyűjtésbe, és egy tárolót összeépíteni, de sajnos a hely korlátai miatt, csak a 220l-es kék hordók jöhetnek szóba (60as ajtó van, falat meg lehet bontani).
A leírásodban találtam egy olyat (ha jól emlékszem), hogy "a felső tartályokból szépen lefolyik/szivárog a víz az alsó tartályokba". A tartályokból hogy távozik a levegő?
2012-01-05
13:03:58
Előzmény: robert #22746#22751
Robert,
Nem erre gondoltam, szerintem így is elég magas az ára. Neked kevésnek tűnik, fizess önként többet. Úgyis emelni fogják, mert emelni kell....
Ahogy elnézem, zömmel azok kényszerülnek takarékoskodásra, akiknek a pénztárcája már így is nyög, akiknek van bőven - kevés környezettudatos gondolkodású embert kivéve -, nagyrészt le....ják, ki tudják fizetni és kész. Nekik hiába emeled a tarifákat, a kényelem többet ér.
Arra gondoltam, amit Sándor írt a németekről, amikor kiadták a víztakarékossági programot. Annyira sikerült takarékoskodniuk, hogy pótvízet kellett a csatornákba szivattyúzni, hogy levigye a nehezebb tartalmat is, egyszerűen nem lett elég sodrása a rendszernek.
2012-01-05
12:32:38
Előzmény: Plaszlo #22737#22746
Plaszlo,

"...ha drasztikusan csökkenni fog a vízfelhasználás, nálunk is becsődöl a csatornarendszer... "
Ha tovább szeretnénk növelni a csatornázottságot, akkor növelni kell a vízfelhasználást? Nem! Növelni kell a csatornadíjakat! Mindennek legyen annyi az ára, amennyibe kerül!

2012-01-05
11:22:01
Előzmény: robert #22735#22740
Ha jól emlékszem, félsivatagos a terület, ha az éves csapadékmennyiség kevesebb mint 500mm. A másik adat ami rémlik, hogy az alföldön a sok éves átlag 550mm. Az elmúlt évben sok helyen csak 300mm körüli eső esett... Előtte éven a legszárazabb terület is több mint 900mm-t kapott.

T.
2012-01-05
10:47:59
Előzmény: robert #22735#22737
Nem szép kilátások. Először azt gondoltam, meg vannak huzatva, miért a Duna-Tisza köze lenne félsivatagos terület, de elnézve az idei évet, ezen a részen esett a legkevesebbet. A csatornázás miatt lassan feleslegessé válik az emésztőm, ezt is be lehet vonnom a csapadékgyűjtésbe megfelelő előkészítés után.
Erről jut eszembe, ha drasztikusan csökkenni fog a vízfelhasználás, nálunk is becsődöl a csatornarendszer, mint amit Sándor írt a német takarékoskodásról.
Akkor visszaállunk megint az emésztőre és hasznosítjuk az anyagot, meg a benne lévő vizet?
2012-01-05
10:37:43
Előzmény: Plaszlo #22734#22735
Plaszlo,

Az elmúlt évben gondoltam rá, hogy a 7 tartály helyett csak 3 tartályt hagyok a pincében, mert nincs rá szükség.

2012-01-05
10:30:23
Előzmény: robert #1715#22734
Robert,
a félsivatagos környezet mit jelent? Mert ha rosszabbat mint ami most nyáron és ősszel volt, akkor nem kell túl nagy tárolót építeni.
2012-01-05
09:52:18
Előzmény: Bous83 #22721#22729
Bous83,

Mielőtt belefogtam a saját rendszerem megvalósításába, előtte a Vízönellátóval kapcsolatos írásokat átolvastam, de csak annyit valósítottam meg belőle, amennyi a jelenleg is gazdaságosan működtethető, és a használata a családomtól elvárható. Több olyan téma -például alomszék- azért nem került bele a "repertoárba", mert sem a családtagok, de még az ezt népszerűsítő tervezőnk sem ajánlotta. Pontosabban ajánlotta, de a hátrányai miatt a saját háztartásában ő is megszüntette.

Ha a túlélésért kell majd küzdeni, akkor szűrés után én is meg fogom inni az esővizet, de addig csak locsolok és WC-t öblítek vele. Egyébként egy kerti budi felállítása nem egy nagy szám, de városias környezetben a szomszédoknak is lenne egy-két szava hozzá.

Az nem kérdéses, hogy a műanyag alapanyagú hulladékon kívül mindent felhasználunk, komposztálunk, gyújtósnak elhasználjuk... stb.

Egy tanyán persze sok mindent másként csinálnék, de egy városban szerintem közösségi ügyként kellene kezelni a feladatok döntő hányadát, kezdve az ismeretterjesztéstől a népszerűsítésen át a tényleges teendőkig.

Ez az általános véleményem, de milyen konkrétumok érdekelnek?

2012-01-05
09:16:13
Előzmény: robert #1715#22721
Robert,

Megnézed ezt a sorozatot? Kíváncsi vagyok a véleményedre...

www.youtube.com/watch?v=U5qu--EZynA&feature=bf_prev&list=PLD6AE5E6FBE9553BA&lf=plpp_video

Ez az ember honlapja... : www.eautarcie.org/hu/index.html

2011-11-21
10:04:49
Előzmény: jratkai #21181#21182
jratkai,

IBC műanyag tartályok mérete (mélység x szélesség x magasság):
250l - 80x60x83cm
500l - 120x80x91cm
1000l - 120x100x125cm

Ha helyet tudsz szorítani, akkor ezt a típust ajánlom. Hasznát tartályokat hirdetési újságokban találsz (pl. 1000 literes IBC-t már 10ezer forintért).
2011-11-21
09:49:50
Tudsz esővíz tartály beszerzési forrást ajánlani?: Legfeljebb 70 cm széles, legfeljebb 190 cm magas, kb. 70-100 cm 'vastag' tartályt keresek. Minél több literest, locsoláshoz. Föld fölött, fészer mellett északi sarokban állna, úgyhogy UV nem sokat bántja. Rátkai János 30-9146610 Egy műanyag hordó jobb lenne, mint két vashordó egymásra rakva, mert attól tartok, hogy az alsó egyszer majd nem bírja el a felsőt, meg két csap kéne, lassabban folyna.
2011-11-18
17:00:39
2008 elején helyeztem üzembe az esővizes rendszerünket.
A nyári öntözésbe a kút is besegít.

A vízfogyasztásunkat követő grafikon önmagáért beszél.

2011-09-20
08:32:03
Előzmény: macko003 #12131#17931
Macko
ez a nehany kobmeter nem lesz elegendo a felulethuteshez! Raadasul itt a holepcso is sokkal kisebb, mint futesnel.
Nem fog visszahulni a foldtol ennyi feluleten - szerintem.

1 kutat mindenkepp furass, amibol fix 15-6 fokos vizet tudsz kivenni, nyeleteshez pedig jol jon egy nagymeretu kert, ahova el tudod szikkasztani a vizet pl csepegtetessel, igy megsporolod a 2. kutat:)
2011-02-25
18:51:38
Előzmény: macko003 #12135#12208
macko003,

Arra gondoltam, hogy felmelegszik és másnapra nem fog visszahűlni.

Talán a legionella lehet a legveszélyesebb, az a föld alatt sötétben is szaporodik.

Egy zápor alkalmával 5m3 is összegyűlik a tetőn, azt be kell vezetni a ciszternába, ha cserélődik a víz, akkor jobb a helyzet.
zsbalazsVálasz erre
2011-02-25
18:31:25
Ha le is hül szerintem nem elég a hűtésre a mennyisége, legalábbis a fűtésnél is napi több m3 kell akkor a hűtésre is hasonló?

Ha esetleg sikerül megcsinálom én is!
macko003Válasz erre
2011-02-24
14:43:58
Előzmény: robert #12133#12135
Arra gondolok, hogy mivel föld veszi körül ezért ha nem is azonnal,de vissza fog hűlni.
A 15°C elég ahhoz, hogy hűtse a lakást. Ha ezzel hűteném, akkor szépen lassan felmelegedne 20°C-ra. Majd amikor már túl meleg a hűtéshez/nincs rá szükség, akkor visszahűl a talaj hőmérsékletére.
Mennyire árt neki, hogy 10-15-20°C között ingadozik szinte folyamatosan.
Hallotam olyat, h baktériumok elszaporodnak, beposhad.
2011-02-24
14:27:09
Előzmény: macko003 #12131#12133
macko003,

Hogy érted: "mennyire viseli el a hőingadozás? Árt neki?"

2 méter mélyen nyáron 15 fokos talajhőmérséklet mellett szerintem nem tud lehűlni eléggé a víz a ciszternában.
macko003Válasz erre
2011-02-24
14:07:20
A tárolt esővíz mennyire viseli el a hőingadozást?
Árt neki?
Arra gondoltam, hogy ha pl a talajba helyezem el a tárolót, hogy ne legyen útba, akkor az beáll egy stabil 10-15°C-ra, de ezt a vizet akár használhatom hűtésre is. Megéri játszani ezzel? Vagy inkább fúrassak két kutat hideg víz nyerés reményébe?
2010-11-08
13:20:53
Ez a kép a 200-as KPE csőből készített tartályt mutatja. Ebben van elhelyezve a búvár-szivattyú, ami a gravitációs tartályba nyomja fel a vizet.

A gravitációs tartály tetejéhez van rögzítve ez a szintjelző. Ha a tartályban a víz szintje eléri a maximumot, akkor megszakítja a szivattyú áramkörét.

Az felső IBC tartályból csak a szinten tartáshoz szükséges mennyiségű víz folyhat le az alsóba. Egy szűrő is közbe van iktatva.

Ezt a 12V-os szivattyút használom (Barwig)

villam64Válasz erre
2010-05-06
06:28:02
Paga

Én támogatom a tetőről lefolyó esővíz komoly szűrése után a kútba vezetését. Ettől valóban nem lesz több vized, de: ami a tetőre esik annak ott kellene elszivárognia. De ott a házad van. Ha ezt melléje vezeted ott nem természetes többlet keletkezik, dagonyának jó. Amikor szükséges kút vizet használsz. Tény, hogy valahova el kell vezetni ideiglenesen a tetőre hullott vizet. Viszont minimálisan lágyítod vele a kút vizét. Mondjuk, ha lesz csatornám, nekem elszivárogtatásra marad az emésztő. Nekem 13 méter mély kutam van. Volt, hogy félig beleengedtem a hidrofort. Most a hidrofor nyomáskapcsolójával működtetem a mélykút szivattyút. Nyomás kapcsoló külön is kapható.
2010-05-05
22:31:53
Paga!
Csak megerősíteni tudom, amit Zsezse írt.
Én is csak kútvizet használok, vezetékeset csak akkor ha a szivattyúval valami gond van.
Ha jól számolom, akkor a kutadban a 3,15m magasságú víz kb. 1,5 köbméter, és ha jó a hozama, gond nélkül el tudja látni a családot. Nekem kb. 10 évvel ezelőtt volt olyan gondom, hogy nagyon aszályos időben kevés volt a víz, a lábszelep fölött kb. 20cm-el. Én ástam hozzá 1 métert, azóta nincs gondom vele. Nyáron nálunk gyakran van olyan, hogy csak két kútgyűrű magasságnyi víz van a kútban, mégsem fogy ki, pedig öt fős a családunk.

Ha lefektetsz csövet a kúthoz, akkor arra figyelj, hogy a hydrofortól a kút felé a szívócsövet lejtéssel vezesd, mert egyébként problémás lesz feltölteni.
2010-05-05
20:07:15
Paga,

hasonlo helyzetben jarsz, mint en. en arra jutottam, hogy nem nyerek semmit, ha gyujtom az esovizet, ha korlatlanul rendelkezesre all a talajviz.
az esovizet ne engedd a kutba, a tobbiek mar leirtak, miert. ha tudod, engedd ki egy arokba, majd elszivja a fold.

a hutest radiatorokkal nem tudom hogy fogod tudni megcsinalni, mert ahhoz kicsi a feluletuk, es kicsapodik rajtuk a para hamar. ehhez fal/mennyezethutest kellene alkalmaznod legalabb 17 fokos vizzel.

mi eleinte csak a Wct taplaltuk meg egy hydroforrol (+ locsolas persze), de mar lassan 2 eve az egesz haz errol mukodik. furdes, mosas, mosogatas. persze itt is vasas a viz:(

ha teheted, en azt javaslom, hogy keszitsd elo a lehetoseget a jarda alatt a furt kut bevezetesnek, esetleg bizonyos fogyasztokhoz (pl WCkhez) vigyel kulon csovet a kutrol, hogy ezzel se az ivovizet fogyaszd.
jol johet ez meg, ha nem lesz viz nalatok.
2010-05-05
19:17:03
Paga,
Csak gondolj bele egy kicsit. Szivattyúzod a kútból a vizet és az a talajból újra és újra feltöltődik, amíg van a talajban vízutánpótlás. Ahogy csökken a vízszint, úgy csökken a a kútban a víz nyomása, tehát a talajból elindul a vízáram a kút felé, emelkedik a vízszint, míg egyensúlyba nem kerül a talajban lévő víznyomással/vízszinttel. Fordítsd meg a folyamatot, töltöd a kútba a vizet, emelkedik a kútban a vízoszlop szintje és így a nyomása, tehát megfordul a vízáramlás iránya. Csak időlegesen emelkedne a vízszinted, amíg ki nem egyenlítődik a talaj és a kút vízszintje.
Biosolar Forum  =>  Esővíz  =>  Esővízlapozz: « előző   1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva