Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Fal, kémény és tömegkályha egybenlapozz: « előző   1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-01-05
14:23:34
Felmerült bennem megint egy kérdés. Mindenhol takarékoskodunk ahol lehet, szigeteljük az ablakokat, ajtókat a jó zárás érdekében, esetleg tömeg, vagy cserépkályhát építünk a takarékos fűtés érdekében, de ez nyitott égésteres jószág, levegő kell neki. Akkor nyitunk a falon egy szellőzőt kompenzálva a leszigetelt nyílászárók miatti légzárást? Mintha egymás ellen dolgozna a két törekvés.
villam64Válasz erre
2012-01-05
13:14:39
Előzmény: hargi #22743#22745
A normális tömegkályha nálam a másodlagos szekunderrel belül elégetett gázok. Egy 60*60-asban nem tartom valószínűnek, hogy sikerül, csak ha pelletes. A kandallóm próbálkozik ezzel tűrhetően, de ott is szökik szerintem az éghető gáz. A vegyesem meg se próbálkozik vele. Legyen megfelelő kiépítésű a tisztább égéshez a tűztere.
2012-01-05
12:45:09
Előzmény: Plaszlo #22732#22743
A legkisebb, amit láttam az indexes tömegkályha fórumon megtalálható, kb. 60*60 cm-es Kunyecov-kályha, a sancibácsi nicknevű hozzászóló tett fel róla képeket.

Nekem egy 16 m2-es szoba(+ a két szomszédos szoba fűtésrásegítésére+ egy 6m2-es fürdőszoba légfűtésére)egy 105x78 alapterületű, 190 cm magas kályhát javasolt a kiszemelt építő
2012-01-05
11:22:09
Előzmény: hargi #22713#22732
Hargi
köszönöm Neked is a linket. Amennyiben a terveim szerinti hőszigetelést el tudom készíteni, egy kicsi kályha is elég lesz. Semmiképp sem szeretnék nagyobbat egy ruhás szekrény méretnél.
2012-01-05
11:11:19
Előzmény: medig #22699#22731
Medig
Sajnos csak gázhoz van kéményem, a szilárd tüzeléshez építenem kell. Köszönöm a linket. :)
2012-01-05
09:52:16
Előzmény: dejoe #22702#22716
Beszéltem (pontosabban) leveleztem egy építővel, ő is a baranyatéglát, (vagy más kéménytéglát) javasolta.
Ha összejön, akkor idén építtetünk egy kisebb harang rendszerű kályhát (már két éve tervezzük, de mindig közbejött valami:(), ígérem, hogy ha megvalósul, akkor beszámolok róla
2012-01-05
09:49:03
Előzmény: nandi #22690#22715
Itt találsz képet és leírást a vízmelegítős póbálkozásokról :
www.tomegkalyha.hu/

elég jó eredményeket értek el
2012-01-05
09:46:58
Előzmény: Plaszlo #22688#22713
Nézd meg Alex Chernov oldalát, ott találsz egy leírást a kályha célszerű elhelyezéséről, méretezéséről (meg egy csomó egyéb hasznos információt):
www.stovemaster.com/files/masonry.pdf
Ha jól emlékszem 1 m2 kályhafelület 0,5kW hőleadást jelent, ha közel van a falhoz, akkor ez arányosan csökken (0,75-tel, 0,5-tel kell szorozni, van róla egy táblázat a belinkelt anyagban) Ez alapján egy 1x1x2 m-es kályha max 4 kW-ot tud, egy 0,8x0,8x1,5 m-es pedig kevesebb mint 2,5 kW-ot.
A tűztér mérete miatt nem lehet túl kis méretre menni, legalább 5-10 kiló fának bele kell egyszerre férni, és nem élére állított samottéglából van, tehát van rendes falvastagsága, plussz a légrés, plussz a külső burkolat
2012-01-04
22:47:04
Előzmény: monolit #22701#22702
Baranyatégla ?? esetleg
www.baranyategla.hu/userfiles/File/atb_35_2007.pdf
2012-01-04
22:24:14
Előzmény: nandi #22691#22701

"Vajon tömegkályhát milyen téglából kell építeni?"

Megfelelő erre a Szlovák kisméretű tömör tégla (hőálló nagy szilárdságú),valamint a hasonlóan gáztömörségre és hőállóságra bevizsgált hazai típus.

Az itthoniak közül úgy tudom csak egynek van vizsgálati jegyzőkönyve. Azt már nem tudom hogy ki gyártja, érdeklődj a kéményseprőknél ők biztosan tudják.

Elviekben a régi kézzel készült tégláknak is megfelelőeknek kell lenniük, de hogy azt engedélyezik-e, szintén a kéményseprőktől kérdezd meg.
2012-01-04
22:06:41
Előzmény: Plaszlo #22697#22699
Volt idő, mikor mi sem voltunk nyilvántartva, de mégis jött a kéményseprő. Utólag derült ki, hogy nincsenek nyilvántartva a kémények.
Hol mennyire veszik komolyan a dolgokat. Talán egy felújított falazott kémény még belefér. Pláne ha kormos.
Ha jó állapotban van a kémény, és jó a huzata nem biztos hogy érdemes újat építeni egy kiskályha kedvéért...

A könyvet itt megtalálod a letöltések között: www.tuzelo.ewk.hu/letoltes

2012-01-04
15:42:37
Előzmény: lindy #22692#22698
Nem hokedli méretű kályhát szeretnék, csak a neten látott kályhák elfoglalnák az alapterületem jó részét. Van erre valamilyen számítás vagy ökölszabály, hogy mennyi téglára lenne szükségem a megfelelő hő tárolásához, amiből ki tudnék indulni?
2012-01-04
15:37:45
Előzmény: medig #22693#22697
Köszönöm Medig, valami ilyesmin jár az agyam, de még ott a kémény kérdése is.
Erről jut eszembe, múltkor az utcánkban járt a kéményseprő és kérdeztem, jön-e hozzánk. Azt mondta mi nem vagyunk nyilvántartásban (papíron nincs kéményünk), pedig csak rá kell nézni a házra. A szomszédhoz viszont mindenképp be akart menni, hiába mutattam, nekik nincs kéményük, de nem számít, a nyilvántartásában szerepel.
Friss nyilvántartásuk lehet, ezek szerint nyugodtan építhetek még egy kéményt a kályhának, úgysem vagyunk nyilvántartva? Az elődöm vagy nem sokat törődött a rendeletekkel, vagy csak Mo-on élünk.
Megpróbálom megkeresni a könyvet elektronikus formátumban és tanulmányozni.
2012-01-04
14:26:51
Előzmény: Plaszlo #22688#22693
Létezik olyan megoldás is, hogy egy meglévő öntöttvas kandallókályhához építenek téglából, kályhacsempéből ún. füstgázhasznosítót, ami tulajdonképpen egy járatrendszer, amibe becsatlakoztatják a kandallókályha füstcsövét, majd a szerkezet kilépő pontját pedig a kéménybe. Ez hasonló dolog mint amit Nandi is írt az elején, csak nem a ház falába építve. A már említett Koszó-féle könyvben van erről is rész, érdemes átlapozgatni, ha jól emlékszem interneten is fellelhető "elektronikus formában". Egy kisebb házhoz egy ilyen megoldás esetleg jól méretezhető. Az öntöttvas kályha viszonylag gyorsban felmelegszik, azután pedig a füstgázhasznosítón keresztül haladva, abban eltárolódik a füst hője. Így megtoldható egy öntöttvas-kályha hőtárolása... Olcsóbb is mint egy tömegkályha, esetlegesen meglévő mobil kályhát sem kell kidobni. Másrészről a tömegkályha sem sokkal olcsóbb mint egy cserépkályha...
2012-01-04
14:25:26
Előzmény: Plaszlo #22688#22692
A tömegkályha definíció szerint 800kg-nál kezdődik, de esetedben nem az a lényeg, hogy mi a neve... A felhasználandó tégla tömege alapján ki kellene számolni, hogy hőt tud akkumulálni.
Megjegyzem, a megfelelő égés elérése érdekében szükséges egy minimális méret a tűztér mérete és az utóégető miatt, ami téglával burkolva már önmagában elérheti ezt a tömeget. (Bár nem számoltam ennek utána)
2012-01-04
14:21:01
Előzmény: nandi #22690#22691
Én a tömegkályha külsejét beburkolnám mázas csempével, hogy a fals levegő beszívását kizárjam. Ki tudja mennyire légzáróak azok az építőanyagok?

Vajon tömegkályhát milyen téglából kell építeni?
Mert ha úgyis burkolva lesz, akkor bontott tégla is alkalmas lehet.
2012-01-04
14:19:08
Előzmény: hargi #22681#22690
Jól alakulunk.
Tehát adott a téglából felépített tömegkályhánk samott tűztérrel.
A bal, és a jobboldali járatokba beleállítunk egy, egy törölköző szárítóra emlékeztető hőcserélőt.
A másik közeli fűtendő helyiségbe beállítunk egy puffer tárolót (hőszigetelés nélkül).
Azért közeli helyiségbe, hogy gravitációsan megforduljon a víz.
Ne legyen szükség szivattyúra és áramra.
A többi fűtendő helyiségbe is állíthatunk egy-egy puffert.
Radiátort és padlófűtést is köthetünk a rendszerre persze azt már szivattyúval.

2012-01-04
14:07:36
Előzmény: hargi #22681#22688
"A tömegkályhának kell, hogy legyen egy minimális tömege, ami tárolja és pufferálja a hőt, hiszen pont az a lényege..."

Igen ez rendben is van, ezért érdekel, van-e alsó határa, ami alatt már nem érdemes megépíteni. Nekem nem kéne nagy teljesítményű, a hőtárolása lenne érdekes, ami összhangban van egy kis házzal. Alapvető igény, a következő hazamenetelig tartsa annyira a hőt, hogy nem legyen gond a hideg miatt. A mostani telet elnézve nem sok értelme lenne ilyet építeni. Ennyi időt a ház a mostani állapotában (hőszigeteléssel) is kibírna.
2012-01-04
10:25:15
A tömegkályhának kell, hogy legyen egy minimális tömege, ami tárolja és pufferálja a hőt, hiszen pont az a lényege, hogy az egy óra alatt elégetett fa hőjét felvegye és lassan (12-24 óra alatt) egyenletesen leadja. Jellemzően 2-4 kW-ot ad le óránként, vagyis kb. annyit, mint 1-2 nagyobb radiátor.
A vízmelegítésre neten láttam olyan megoldást, hogy a samott tűztér külső oldalára tettek egy csőkígyót. Ez sokkal jobb, mintha a tűztérbe teszik, mert az lehűti az égést, kirakódik a kártány, megforrhat a csőben a víz, stb.
2012-01-03
21:23:32
Előzmény: Plaszlo #22651#22664
Mükedvelő lévén vettem mostanság egy elég jó kályhás könyvet.
Libik István: Fatüzelésű épített kályhák.
Vannak benne téglakályhák is bőven, akad keskeny kivitelű, ami viszont hosszú és magas egyben. Gondolom egy kis alapterületű házhoz ilyet vagy hasonlót, érdemes építeni/építtetni. pl vannak itt orosz téglakályhák, 770mm mély, 640 széles, és 2545mm magassággal.
A kisebb méretű tömegkályha kisebb hőtárolást jelent.
(Végül is lehet sütni kisméretű óriáspalacsintát is, csak lehet hogy az ugyanaz mintha normál méretű palacsintát sütnénk. Remélem megbocsátjátok ezt az ócska hasonlatot.)
Sarokba építhető tömegkályhák is kisebb helyet foglalnak...
2012-01-03
21:06:26
Előzmény: nandi #22650#22663
Magam is gondolkodtam, valami hasonló megoldáson. Ha most építenénk kályhát, akkor lehet hogy teret adnék valami gravitációs vízmelegítős megoldásnak.
Számomra fontos egy ilyen megoldásnál, hogy a lehető legegyszerűbb müködő megoldás legyen, megbízható, biztonságos, kezelhető, könnyen javítható, és ha módosítani/bővíteni kell akkor könnyen módosítható/bővíthető legyen. Ezért én a harang-kialakítású puffer helyett inkább egy méretezett füstjáratba, harangba épített hőcserélőt és hozzácsatolt külső tartályt használnék. Összekötést pedig oly módon, hogy gravitációsan be tudjon indulni az áramlás. Beépítés tekintetében pedig a "kényes" részek könnyen hozzáférhetőek legyenek, minimális bontással kicserélhető legyen a hőcserélő, megkockáztatom akár bontás nélkül is.
Öszintén szólva nekem kicsit macerásan hangzik a harangtartály kivitelezése, karbantartása, beépítése. Nyomás alá pedig nem merném helyezni, hozzávaló zárttágulási tartályra nem szívesen lenne pénzem, két tartályt "tönkretenni" nem volna szíven. Persze ez csak saját véleményem, biztos vannak akik elég bátrak, és ügyesek hogy ilyen új dolgokba belevágjanak.
Ugyanakkor ha már készült ilyen vagy hasonló megoldás, kíváncsi lennék milyen megelégedéssel használják, illetve hogy mennyi hőt lehet vele nyerni.
Zárójelbe jegyezném meg, hogy az ilyen megoldású tömegkályhák esetében, talán már nem is a házhoz tervezik a kályhát, hanem a kályhához a házat. :)

2012-01-03
19:46:50
Előzmény: Plaszlo #22651#22660
Kezd a hőszigeteléssel.
10 cm alatt ne kezdj neki.

Egyébként láttam valahol 800 kg-os tömegkályhát, is.
Sőt létezik hordozható lábakon álló mini cserépkályha is.
Persze az is több száz kilós.

2012-01-03
18:23:56
Előzmény: tomasz #22642#22651
Nekem még kisebb alapterületre kellene. Tehát kicsi a ház és az alapterülete is, ezért valamilyen helytakarékos megoldás lenne jó, ami el tudna tárolni az egész napra szükséges hőmennyiséget, de a fűtés alatt se legyen trópusi meleg. Ezért érdekel, meddig lehet lemenni a tömegkályha méreteivel. Valamilyen arányt kellene találnom a hőtárolás mennyisége és a ház energiaigénye között. Kis házaknál semmi takarékos megoldás nem működik rendesen, csak a még jobb hőszigetelés.
Már régóta gondolkozom valamilyen alternatív megoldáson, de a ház fa jellege és kis alapterülete nem sok lehetőséget ad. A kandalló hamar ellobban, aztán kihűl, cserépkályha nagyon drága, fatüzelésű kazán pufferrel még drágább. Valami azért jó lenne, ha kimarad a gáz.
2012-01-03
18:08:52
Előzmény: medig #22647#22650
Első megoldás (rajz):
Végy két tartályt
1. 1000 literes tartályt és,
2. 300 literes tartályt.

1.-nek kivágod az alját úgy, hogy illeszkedjen a 2.-ba.
2.-nak kivágod az alját teljesen.
Ezután hegeszd körbe az illesztést, és kész.

Másik megoldás (olcsó):
Megkérjük a lakatost, hogy az alsó tartályfeneket fordítva hegessze fel a tartályunk aljára. Ezt nem alkalmaznám, mert a szűk résben a víz fel-forrhat.
Akár még a hegesztés is kinyílhat miatta.

Harmadik megoldás:
Zárt rendszerre, túlnyomásra.
Olyanra formázzuk a tartály alját, akár egy dezodoros doboz alja.
Lekerekítjük a felületeket.

Negyedik megoldás.
Lemezből sík felületekkel. Na ne. Inkább kerüljük ezt a megoldást.
Az üzemi nyomás hatására a lemez deformálódhat, mint egy lufi. Kipúposodhat az oldala. Igyekszik felvenni a gömb alakot.
A túlzott deformációt összekötőkkel és bordákkal tűréshatáron belül tarthatjuk.
Mekkora erőkről van szó? A tartály fenekét 1 tonnás erő akarja kiszakítani, de ez még csak (1m2 víz súlya).
Ha 3 bar a max. nyomás, akkor máris 15 tonna (üzemszerű állapot).
Ha a próbanyomás 10 bar, akkor 50 tonna esik 0,5 négyzetméterre.

Ötödik megoldás:
A tartály gyártását szakemberre bízzuk.

2012-01-03
16:52:18
Előzmény: Plaszlo #22631#22644
Lindi harangja szerintem jó elképzelés.
Kezd kikristályosodni az optimális megoldás.

A tűztér átmelegítése a fő feladat, ezért az füst a tűztér mellett bukik vissza.

Amint kicsit átmelegszik a tűztér, a füst elkezdi fűteni a jobb oldali teret.
A füstnek azt a képességét használjuk ki, hogy a forró füstgáz felfelé igyekszik, és a lehűlt gázok ismét alászállnak, majd a kéményen keresztül távoznak.
A tartály aljára simán rávezethetnénk a füstgázt, mint egy fazékra.
De azt mondom fokozzuk a hőátadást úgy, hogy homorúra formázzuk a tartály fenekét, ideális esetben harang alakúra.

A zsaluk segítségével fókuszálhatjuk az energiát a tartályra vagy inkább a burkolatra.

A tartály további előnye, hogy fűtési puffertárolóként funkcionál, kevesebb helyet foglal mint a tégla és a többi szobába is könnyen szállíthatunk a melegből.
Megfontolandó a közeli szobákba gravitációs úton vinni a meleget.
Központi fűtéss, radiátorokkal.

A nap 24 órájában langyos lehetne a radiátor.

Ha a tartály elég nagy akkor a víz nem fog felforrni benne.
A tartálytérfogat elképzelésem szerint 300-1000 liter lenne.

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Fal, kémény és tömegkályha egybenlapozz: « előző   1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva