Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Steing napkollektoralapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
payagyerekVálasz erre
2011-03-09
17:51:16
Előzmény: steing #12774#12777
"kaptam hozzá ilyen toldó 'fitting'eket"
"a visszatérő ágra 5rétegü alu csövet használnak"

E kettő a lényeg!

Miért nem csinálod DB-sen? Akkor nem kell fagyállóval bohóckodni.
Na meg:
Tégy fel képet róla!
2011-03-09
17:04:12
Köszi, mindenkinek! végre sikerült feldobnom ezt a topikot :-D Ma végülis elmentem a CSERhez és hagytam magam rábeszélni az ALUra.... bár tudom, hogy a réz jobb, még ha ezredmásodpercel is.. -D de ahogy a belinkelt méreésnaplók mutatják nem számottevő a különbség... persze tudom, hogy a német meg ez a minőség nem egyforma, de gondolom %osan lehet arányosítani.. tehát megalkudtam 2db alus festett lemezre... kaptam hozzá ilyen toldó 'fitting'eket vagy mit meg dugókat is. Így már mehet a gebo csőre.... Zárt rendszer lesz desztvízzel igy a savasodás csaknem következik be. Télre meg megnyomom fagyállóval és akkor meg úgysem for meg. ez a terv :-D Az mondta a József(a Cser) hogy ők a visszatérő ágra 5rétegü alu csövet használnak mert ott már nem olyan magas a hőmérséklet. Árban ugye elég nagy a kísértés... szerintetek? Szóval köszi mégegyszer, így lett 26ezerből 1db kollektorom. Ha mindent összeadok ami itthon volt és nem 'ingyenben' számolom akkor is 33-35.000/kolektor. ami azért igencsak meggyorsítja a megtérülést :-D
2011-03-09
16:06:55
Előzmény: takyka #12770#12772
takyka!

Elfogadva.

Ui.:
Ha majd az olimpián is elfogadják az ezredmásodperces különbséget, akkor újratárgyaljuk.
2011-03-09
16:01:21
Előzmény: sándor #12768#12770
Sándor,

Ahogy látom, az eltérés kisebb mint a mérési hibahatár fele.
Felajánlok egy gyakorlatilag egyformák -ot. Na? :-)

T.

2011-03-09
15:16:36
Előzmény: takyka #12766#12768
takyka!

A világ minden kincséért sem kockáztatnék meg még egy olyan vitát.

Amit én mutatni tudok, az két vizsgálati jegyzőkönyv. Az eltérés igen kicsi, de a réz a nyerő.
Természetesen ez csak a műszaki adatokra és nem az árra vonatkozik.
Ennek a cégnek a mai árait nem ismerem.
De miután náluk a réz abszorber csak 0,1mm vastag, és a csövekhez gépi hegesztéssel van kapcsolva, a minőség biztosan nagyságrenddel haladja meg a forrasztott kókányokét.

A jegyzőkönyveket egy síkkollektor abszorber gyártására szakosodott cég készíttette a gyártmányairól.
Ez a cég látja el a legdrágább és még a mai napig is Németországban készülő kollektorok gyártóit komplett, beépítésre kész abszorberekkel.

Döntsön ez, ha elfogadod.

A Cser, bár közvetlenül nem ismerem, valahol a sor végén van. Sokat nyom a latba az árképzésük.
Egyszer már idéztem tőlük valami olyasmit, hogy a betonnak a hőtároló képessége (fajhője?) kicsivel jobb mint a víznek.
Én itt bezártam az oldalt, és a kevésbé fontosak közé tettem át.

Természetesen mindenki onnan vásárol ahonnan akar és úgy csapja be magát ahogyan akarja.

Mottó:
(Idézet egy régi feliratból.)

- Ne hagyja, hogy Adolf csapja be! Jöjjön inkább hozzám!-

A hitelességéért én szavatolok. A felirat a VII. ker. Izabella utca 4-es számú ház suszterműhelyében volt olvasható a 60-as évek elején, Federmann Wolf cipészmester pinceműhelyében. Több hasonló bölcsesség között. Az említett Adolf a közelben dolgozó konkurens suszter volt.

2011-03-09
13:15:16
Előzmény: sándor #12764#12766
Nem akarok ismét vitába keveredni olyan dologról, amit soha nem láttam személyesen!:-)

Szerintem a rendelkezésre álló infók alapján nem lehet kijelenteni, hogy a réz hőelnyelő jobb hatásfokkal működne mint az alu.

Tisztában vagyok a közel 2x hővezetési tényezővel. Ami nekem nem tetszik a réz abszorberben, az, hogy forrasztással van rögzítve a cső az abszorberre. Ez azt eredményezi, hogy a jóval rosszabb hővezető képességű forrasztóónnak kell átvezetni a hőt. (ólom: 35,3 ón:66,8)

Utánanéztem, az alu abszorber vastagsága 0,6mm a rézé 0,2mm!

www.napkollektor.cser.eu/napkollektor/rezbetet_korvonal.pdf
www.napkollektor.cser.eu/napkollektor/alubetet_korvonal.pdf

Tiszta vizes alkalmazásban nekem az alu tűnik jobb választásnak figyelembe véve az árát is.

T.

2011-03-09
11:54:51
Előzmény: takyka #12760#12764
takyka!

A 99%-os alu hővezető képessége 208. Kérdés miből készül a Cserék profilja? Van e és mennyi benne az extrudálást könnyítő anyag?

A kereskedelmi rézé 372. A nagy tisztaságúé 394. Tehát közel a duplája mint az alumíniumnak.

Payagyerek véleményét erősíti, hogy a természetnek kitett alu anyagok, repülők, távvezetékek, stb. messze vannak a tiszta aluminiumtól.

Az szintén extrudálással készült szódásballon, szifon belsejét fólia bevonat védi. Ha a fólia megsérül, hamar kilyukad.
Hasonló bevonat van a repülőkön is, aminek a védelemmel együtt még sok más funkciója is van természetesen.
payagyerekVálasz erre
2011-03-09
11:21:35
Na meg ami még aggódásra ad okot:
Az alu, meg a magnézium, majdnem egykutyák. Márpedig -ha a bojlerben- természetes folyamatként tekintünk a magnézium fogyására, akkor miért ne merüljön fel bennünk az aluabszorber elfogyása is?

Vagyis a hozzávezető csövekre és a közvetlen rácsatlakozó idomok anyagára, rettentő érzékeny tud lenni.
Pláne ha vékony az alu vastagsága, mert akkor jóval nagyobb eséllyel tud érvényesülni az aluban lévő szennyező atomok mennyisége. (Pontkorrózió.)
2011-03-09
10:56:55
Előzmény: sándor #12757#12760
A cser oldalán az adatok között az szerpel, hogy az alu abszorber vastagabb mint a réz. A rézen a csövek forrasztással vannak rögzítve az abszorberre, míg az alunál egybe lett kiextrudálva az egész. Így szerintem hővezetés szemponjából minimum egál, ha nem az alu felé hajlik a mérleg nyelve.

A különbség inkább ott jelentkezhet, amit payagyerek is említett, hogy az alu a savasodást nem bírja, így a fagyálló használatát kerülni kell.

T.
2011-03-09
10:26:51
Előzmény: steing #12505#12757
steing!

Én nem vagyok teljesen otthon abban amit kérdezel, de elmondom a véleményemet. Ami nem biztos, hogy megegyezik a többiekével!

Én az A változatot választanám, csak fordított áramlási iránnyal. "Ellenáramúvá" tenném, felül be a hidegvíz, alul ki a melegvíz.

Az alunál a réz sokkal jobb hővezető. Nem mindegy, hogy az abszorber termelte hőmennyiség mennyi idő alatt jut el a kollektorban áramló vízhez. Közben egy része visszasugárzódik a természetbe. Ha réz a gyorsabb, akkor kevesebb lehet a visszasugárzási veszteség.

Róbert?
2011-03-09
08:49:44
Sziasztok, azt kérdezném még(bár kérdeztem már) hogy az ALU hőelnyelő miért nem jó? Beszéltem a CSER-esekkel, már csak el kell menni ére :-D De, melyikért?? köszi, steing
2011-03-04
09:47:37
Remélem, nem volt még ez téma, bár lehet és akkor bocs, de nem elékszem rá, így megkérdezném. Melyik bekötés a 'helyes' ?

2011-03-03
09:36:27
Visszatérve egy szóra az abszorber lemezre.. Miért nem jó az alu? a cser oldalán mindkettő elvi teljesítménye 850W... A másik kérdés meg az lenne, hogy úgy néz ki németorszából megrendelem a DN16os csövet, mert szállítással együtt meg mindennel 1100Ftból kijön métere... de a szolár szigetelés is elég húzós.. mi lenne ha a hideg ágra sima-nemszolár- fűtési szigetelést húznék? van valami zártcellás vagymi, ami szintén bírja a hőt, de ott ugye úgysem menne 100fok fölött.. Csak oda tennék a hidegre is szolárt ahol a napon van a cső, az UV védelem miatt köszi
2011-02-24
09:18:05
és még valamit szerettem volna kérdezni. Irtam korábban hogy a cser oldalán láttam, egy egyszerű tavasztól-őszig sémát, de a kérdés az lenne, hogy ha mindig friss víz kering a solár rendszerben akkor az oxigén miatt ez nem gond-e? korábban olvatam itt ilyenről.. és mivel itt Csopakon igen kemény a víz a vízkövesedés a kollektorban igy igen nagy lenne, nem?
2011-02-24
09:12:53
Előzmény: Rike #12084#12105
köszi, ez bíztató... bár én pont fordítva gondoltam.. ha pl a kazán 50re van állítva és belenyomok 55fokos vizet, akkor bekapcsol mert fűtene, de érzékeli, hogy már túl meleg víz jön ki és lekapcsol, middaddig be sem kapcsol, míg 50alá nem megy a bejövő víz. de majd élesben kiderül, hogy hogy lesz :-)

Márciusban megveszem a cseres lemezt és indul a móka :-)
2011-02-23
10:35:03
nagyon úgy néz ki, hogy mégiscsak a csernél kell megvennem az abszorber lemezt. (feltéve persze, ha rézből akarom csinálni) Itt állok egy virtuális válasz út előtt és kéne egy utolső lökés... józan paraszti ésszel azon vajúdom, hogy minden nyáron ha hozzérek bármi fémhez (pl ezüstszínű kocsiteteő) az igen csak forró szokott lenni, napsütéses napon persze. Tehát ha ebből indulok ki akkor a fekete hornyanylemezem(ami ugye van, tehát mondjuk úgy, ingyé van) is fog nekem hőt termelni. DE, mennyivel termel többet a réz, és egyáltalán szükségem van-e erre a többlettermelésre a viszonylag kicsi -200l es bojlerhez- és termel-e annyit amivel megnöveli a költséget.. Mondjuk mire ezt leirtam és még egyszer végiggondolom a házi cuccba kell kb 13méter lágycső+ón+gáz+munka mondjuk 15ezer és akkor a munkám ingyen van. ez meg lenne 25... azt hiszem tudom a választ...

De közben felmerült egy másik :-)

www.napkollektor.cser.eu/rendszerek/tavasztol_oszig/Tavasztol_oszig_elvi_sziv.pdf

van ez az elvi rajz. Úgy gondolom ez kellene nekem és akkor nem kell egy rakás kiegészítő. Tágtartály, hőcserélő,fagyálló...stb

amugyis a tavasztól őszig volt a cél. Ez járható?

köszi
2011-02-22
14:22:53
Előzmény: payagyerek #12014#12029
Hát igen, a vége az lesz hogy a cser-től kell vennem... de azért nem adom fel(még) a teljesen saját rendszert. Kellene egy jó beszerző hely a rézlemezre...

amugy megkérdeztem a vezérlőt(vaterás) és tudja azt hogy a fel és a lehülési küszöböt beállítva be ill. kikapcsolja a szivattyút. és van olyan funkció is hogy beálítom a tárolóm max hőmérsékletét. Szóval azt hiszem ő lesz a befutó :-D

Visszatérve az olasz bojlerre, minden olasz egy rakás, ez vmi kerámiabetétes vagy mi ha jól sejtem.

payagyerekVálasz erre
2011-02-22
09:58:39
Előzmény: steing #12012#12014
Ezért jön ki olcsóra a cser-féle abszorber.
2011-02-22
09:45:46
Előzmény: payagyerek #12004#12012
payagyerek,

köszi a választ, hát igen olvastam ezt a részt is a bádogról. gondolkozom is erősen, hogy réz kellne, vagy sűriteni a csőkígyót, hogy ne 5-5centit kelljen hővezetni, de sajna még nem találtam meg a helyet ahol egyáltalán tartanak ilyen 0.3as szalagokat. Veszprémben néztem, de csak 0.5ös lemez van 30ezer lenne/kollektor..
2011-02-22
07:36:20
Előzmény: payagyerek #11987#12001
Úgy gondoltam a 10es csövet, hogy a 2 kollektor párhuzamosan lenne kötve és 18as cső menne a pincéből a tetőre, így nem fojtana akkorát.
Néztem a cser-es oldalt már korábban is, tulajdonképp nem sok a kész kollektor ára sem, de én az egészet szeretném megcsinálni magam. Tudom hogy nem lesz akkora hatásfoku mint a 'gyári' nem is lesz olyan szép, de én építem. (kivácsi is vagyok, hogy menni fog-e, meg szeretek is barkácsolgatni)

és mivel 'kicsit' bizonytalan a végkifejlet, nem is akarok sok pénzt kidobi az ablakon.. Van itthon egy rakás dolog amiből megépíteném, így azok ingyen vannak. Tudom, hogy szentségtörés de a terv az, hogy horganyzottlemez a hátlap, gipszkartonos 75ös cw profil a keret, 5cm kőzetgyapot a szigetelés, és az abszorber lap is horganyzottlemez lenne és arra menne rá a rézcső. 10mmes 1kamrás polikarbonát lemez a tetjére..

ebből amit meg kell vennem az 30fm 10es lágy cső, és a 2 lemez polikarbonát lap. ez 30rongy.

van egy olasz villanybojler abba menne bele a hőcserélő, csak pont az itt olvasottak után bizonytalanodtam el a külső vagy belső hőcserélő miatt.
2011-02-21
20:14:13
Előzmény: payagyerek #11992#11995
payagyerek!

Nem tudom milyen lehet a (nem találok jobb kifejezést) az elemek minősége. De annyiért, amennyiért kínálják, én nem állnék neki taknyolni. Ott lehet, hogy nyerő.
payagyerekVálasz erre
2011-02-21
19:54:10
Előzmény: sándor #11989#11992
Bocsánat! Én nem olvastam bele. Inkább csak a kész abszorber típusok, árak miatt irányítottam oda.
Még mielőtt nekiállna rézlemezre 10-es csövet penderíteni, inkább lesse meg az árakat, meg a típust. Mivel ezt, csapathatja akár DB-vel is.
2011-02-21
19:29:28
Előzmény: payagyerek #11987#11989
payagyerek!

Egy ilyen oldalra én nem szivesen küldenék bárkit is, ahol így világosítják fel az embert:
>Egy 30 négyzetméteres padlófútés 5 cm-es betonnal 1500 liter térfogatú, és a beton térfogategységre vetített hõtároló képessége kicsit jobb mint a vízé.<

(Még ha megemlítette volna benne lévő vizet is, akkor sem lenne a beton fajhője sokkal jobb a csökígyó rossz fajhője miatt, mint 1,507.)

payagyerekVálasz erre
2011-02-21
17:59:02
Előzmény: steing #11979#11987
Megpróbálok segítőkész lenni, de így, hogy többismeretlenes az egyenlet, nehéz lesz.
Szóval:
Nem tudni, hogy milyenre sikerül a koli, így mekkora teljesítmény jön le róla. Ebből következik, hogy a hőcserélő is besaccolhatatlan.
A várható tömegáram, úgyszintén. Mivel a 10-es rézcső, belső 8mm-e, igencsak fog fojtani.
A konrádos kütyüt nem ismerem, de biztos van rajta 1 hiszterézis állító poti.
Ám kérdéses a szenzorainak hőállósága! Pl. esetleges kollektorstagnálás esetén.

De nézz szét itt: www.napkollektor.cser.eu/
Abszorber, komplett kollektor. De ne az alut!
2011-02-21
13:52:26
Sziasztok,

új vagyok itt még. szeretnék csinálni HMVhez 2 db kollektort a (főleg) fagymentes hónapokra. Nagyjából végigolvastam ezt és a Napkollektoros topikot és igy rengeteg kérdére kaptam választ és rengeteg kérdés merült fel bennem... az első most az lenne, hogy valaki itt ajánlotta, hogy nem a belső hőcserélős megoldás a jó hanem a külső(régi kiszuperált villanybojler lesz a tároló). a kérdésem az lenne ha egy grfos 25/60 kergeti a desztvizet a kollektor körben és ez áttolja a napmeleg vizet a külsőhőcserélőn akkor ezzel egy időben kellene egy másik szivattyúnak is tekerni a 'kiskört' a hőcserélő és a bojler között. az lenne a kérdés 1, van-e értelme egy házi készítésű kollektornál nézni a hőcserélő hatásfokát vagy csak itt van igazán(hogy még kevesebb vesszen el az amúgy is kisebb hatásfokú kollektor által felvett hőből)? ha igen mekkora hőcserélő kellene nekem 2 db 2m2 felületű 10es csőkígyót kanyarogatató kollektorhoz és hozzá a 200l-es bojlerhez és mekkora szivattyú?(2 felnőtt +2 gyerek részére)

előre is köszi, steing
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Steing napkollektoralapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva