Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
payagyerekVálasz erre
2012-07-18
09:37:35
Előzmény: zsezse #31621#31637
Olvadóbizti:
Ezek már mások, mint anno a porcelánfoglalatúak. 1 modulos, kalapsínre pattintható és ha pl. ETI PCF10-et veszel, akkor belefér az "élő" biztibetét elé 1 tartalék bizti is. Tehát a 2 DC pólusra 2db ETI PCF10, de 4db azonos értékű biztibetét.
bár nem megy az ki, mint annó a lakásbiztik, mert a lakásban összevissza terhelgetik a népségek a drótokat. Itt csak a napelem lesz rajta, változatlan paraméterekkel.
Azért kék olvadóbizti, mert az sokkal olcsóbb, mint az egyenáramú kismexakító, ám teljességgel betölti ugyanazt a szerepet. Még tán jobban is.

Kép róla:

Csak 2 DC vezetéket kell levezetni a panelsorról. Persze attól függ, hogy hány sztringes, vagy milyen feszültségre tudod összeszedni a sorokat az inverter bemeneti fesze alapján. (Fontos! Téli, hideg állapotú, áramszüneti, üresjárási feszt is szem előtt kell tartani.)
A DC kábel mindenképp szolárkábel legyen, mert az tűzálló, UV álló, stb...

Az óra után a lakáselosztót értem. Ahol a sok kismexakítód van. Kötheted az invertert a fi-relé elé is, mert azon a kábelen csak az inverter lesz. Nem lehet rajta semmi más.
Persze a saját kismexakítója, meg a 2 pólusú (fázist-nullát tépő) kapcsolóján kívül.
Ugyanide teszed az egész házat is védő túlfeszpatront is a fázisra, zöldsárgázni. Bár nálad 3 fázis van, így érdemes mind3-at 1-1 patronnal védeni (a későbbiek során). De az inverterre csak a sajátja az előírás.

A rajzod amúgy nem helyes. Az óra alatti kismexakítók a bejövő ágon az óra előtt vannak. Az órából kijövőre kell kötnöd, amik mennek a lakáselosztód felé.

villam64Válasz erre
2012-07-18
07:35:25
Előzmény: zsezse #31621#31628
A három fázisúnak nem kell 3*2 DC. 1 pár is elég. 1 napelem mezőből tud 3 fázist csinálni. Az hogy hány napelem mezőt kezel le, az MPPT bemenet száma határozza meg. A 3 kVA egy fázisra juttatható teljesítményt korlátozza. 3 fázisnál ez 3*3 kVA. Egy fázisú inverter korlátja 5 kVA. De később, ha még egy egy fázisút akarnál feltenni, abba valószínűleg belekötnének.
2012-07-17
20:56:04
Előzmény: payagyerek #31609#31621
gondolom a kabelezes szempontjabol majdnem mindegy, hogy hany fazisu invertert teszek fel "csak" 3x2 DC vezeteket kell felhuzzak a padlasig (?)

Ha kesobb keves lenne a 3KW, amit ketlek, akkor meg max kicserelem majd a jovoben.

az olv. bizti alatt olvado biztositekot ertesz? Miert nem jo a sima kismegszakito?
nekunk ilyen volt mind2 hazban, gyuloltem oket:) sose volt olyan tipus, ami kellett amikor kiegett.

a lakaseloszto alatt mit ertunk?
nekem kb igy nez ki:
bejovo 3L+N -> ORA -> 3 kismegszakito az ora alatt (plombazva)
(es innen 2 fele valik)--->O
O--->1) FI rele a lakas reszre -> kismegszakitok szintenkent
--->2) FI rele a garazs reszere -> kismegszakitok

akkor ha jol gondolom az O pontba, vagyis az ora alatti biztositekok es a FI relek koze kellene bekotni?

Csatoltam egy skiccet
igy gondoltad?
ez megoldhato, igaz a dobozt valahol tavolabb kell majd elhelyezzem az oratol.

payagyerekVálasz erre
2012-07-17
12:39:51
Előzmény: zsezse #31522#31609
Ha 3×16A-ed van, akkor 1 fázisra 3kW-os invertert tehetsz. A 3~-ú inverter drágább, így nem célszerű, ha elég a teljesítmény.
Az áramszolgáltató HMKE teljesítménynek az inverter AC oldali teljesítményét tekinti. Tehát megteheted azt, hogy egyenlőre csak 1kW mezőt rax, de 3k-s inverterrel. Majd később (ha van suska) bővíted a mezőt.
Minderről tervdokumentáció kell, rajz, bizonylatok, földhivataltól f@szságok.
Az órát kicserélik a fadobozban is (még szép).
Az inverter kimenete fixen a lakáselosztódba kötendő, kismexakítóval, túlfeszpatronnal.
Áramszünetkor tiltáson kell lennie az inverternek!

Én még annyit szoktam, ha régi a házikó, akkor új földszondát is bökök, rákötve az EPH-ra, vagy a napelemmezőt alusodronnyal lehozom a fal mentén új földszondára és ezt összeEPHzom a házzal.

Röpke anyaglista:
- C típusú túlfeszpatron 4db (3 a DC-re, 1 a fázisra), (ez az olcsóbb megoldás)
- 10×38-as olv.bizti és ezekhez "tok" 2db
- doboz az AC-nek és a DC-nek 1-1db (én külön szeretem tudni őket)
- kismexakító az AC-n 1db
- 2pólusú kapcsoló az AC-n 1db
- kábelek méretezve (zöldsárga, 3 eres MT, szolár)
Ha kell:
- horganyzott földelőcövek, alusodrony, ennek fali tartók, kötőelemek
2012-07-16
04:21:51
Előzmény: villam64 #31528#31563
koszonom a felvilagositast!
ha esetleg elindulok vele, akkor ugyis lesz meg kerdesem! :)
villam64Válasz erre
2012-07-14
13:27:37
Előzmény: zsezse #31522#31528
Szia Zsezse
Van egy fázisú, és három fázisú inverter. Mivel 3 fázisod van, így célszerű 3 fázisú invertert használni. Ez mind a három fázison osztja el a táplálást. Az óra után, a belső hálózatodra kötheted az invertert. Különböző védelmek kellenek, amiket a pv hálózat visszatáplálásnál, vagy máshol kitárgyaltak.
Jelenleg nincs forgalomban szünet mentes inverter és hálózat visszatápláló inverter egyben. Bous tervez egyet, mely külön kimenettel rendelkezne néhány fogyasztó számára, és akkumulátort is töltene.
2012-07-14
10:34:22
Előzmény: zsezse #31522#31526
Zsezse
Mindent neked kell csinálni vagy csináltatni kivéve a mérőcserét, ami ingyenes.
Attól, hogy a mérőd háromfázisú, még lehet egyfázison betáplálni. Ennek viszont 5kW a felső határa. Háromfázison max. annyit táplálhatsz be amennyi a bejövő teljesítményed, pl. ha van 3x16A-ed akkor max ennyi mehet kifelé is. A jogszabályi határ 50kW (háztartási méretű kiserőmű).
Áramszünet esetén az inverter nem maradhat sziget üzemben, néhány msec alatt le kell kapcsolnia, tehát ez nem működik szünetmentes áramforrásként.
Plusz beépítendőket a szolgáltatók előírnak, például túlfeszültség levezetőket (villámvédelem) mind az egyenáramú mind a váltóáramú oldalon és a DC oldalon valamilyen leválasztást, DC kismegszakító, kapcsoló. A váló oldalon még szeretik az 5 perces visszakapcsolási késleltetést.
Igénybejelentés után általában adnak előzetes hozzájárulást. Ezután el kell készíteni egy csatlakozási dokumentációt, amit a szolgáltatónál regisztrált vill.szerelő szaki írhat alá. Ezt kb. 2 hét alatt jóváhagyják (vagy nem) és indulhat a kivitelezés.
2012-07-13
17:01:54
sziasztok

regota kacerkodok mar a PV temaval, eddig meg csak a vizes oldallal volt szerencsem foglalkozni.
Amim van:

3x16A az oszloprol, jelenleg analog ora, villanyora szekreny a haz falaba epitve, kb 20+30 nm szabad tetofelulet

amit szeretnek:
halozatra visszataplalos rendszer, hogy legalabb a sajat villanyszamlamat tudjam fedezni. Elsokent biztosan csak egy alaprendszerre lesz penzem, ugy kalkulalom, hogy a napelem panelek aranak esesevel parhuzamosan majd bovitenem a fent levo feluletet.

akik csinaltak mar ilyet, azokhoz szolna a kovetkezo sor (feltehetoleg) laikus kerdesem:
-milyen elokeszuletek kellenek aramszolgaltatoi/elmu partneri oldalrol es mi az, amit nekunk kell megcsinalni?
Ha jol sejtem kell hozza egy oda-vissza mero digitalis ora.
Ezt beteszik nekem a regi fadobozba a falba vagy ehhez mar uj merohely is kell a keritesben?
az inverter kimenete bekotheto "barhol" a halozatba, vagy csak az oraba kotheto be? (pl van az oranak egy OUT es egy IN csatlakozasa?)

mi a helyzet a 3 fazisnal? gondolom az inverter ott is csak 1 fazison dolgozik vissza.

kell-e meg ezen kivul barmilyen eszkoz a kabeleken es a napelemeken kivul?
aramszunet eseten mi tortenik? az inverterrol ugyanugy kapom az aramot a hazban (term. az inverter teljesitmenyeig)? a halozatra megy ki feszultseg az inverterrol vagy erre a celra van valami vedelem?

koszi elore is

2012-07-12
08:58:46
Előzmény: aszi #31382#31480
Szia!
Elég elfoglalt vagyok, és a g.mailt is ritkán nézem meg. Tetszik a rendszered. A HMV tartály nálam is így működik azzal az eltéréssel, hogy a felső hőcserélőt a hőszivattyú veszi kezelésbe, ha nincs elég napenergia.
Csatolok egy pár fotót a házi naperőműről.
Még egyszer gratula.

2012-07-08
16:41:06
Előzmény: papus24 #30575#31382
Szia papus24!

Amúgy én is új vagyok a fórumon. kb. 3 éve süt nekem is jobban a NAP. Van egy 300 literes két fűtős melegvíztartályom+60 db vákuumcső nyugatra betájolva. Az alsó spirált a NAP melegíti, a felsőt a központi fűtés télen. A melegvízet megkapja a mosógép és a mosogató gép is.
A mosógép előtt egy szeleppel keverem a vízet , hogy ne menjen 30 fok fölé.A mosogatógép direktbe kapja. A kb.egyhónapja történt jégverést kibírta a rendszer, nagy örömömre.Gyári tájékoztatóban valamikor a 25mm-es jég volt feltüntetve mint tűréshatár, hát a hullott jég szerintem nagyobb volt.

Most alakítom ki a NAP elemes rendszert,első körben 1500 WATT-os lesz.
2012-06-13
10:29:10
Sziasztok! Új vagyok itt a fórumon, de talán tudok némi tapasztalatot átadni.
Családi házban lakom harmadmagammal viszonylag nagy kerttel körülvéve. A használati melegvizet egy 30 vákuumcsöves kollektor adja március elejétől november közepéig a 200 literes tárolóba. Általában 60 fokos a HMV.
A fűtés-hűtés vezérelt áramról megy egy 15kW-os folyadék-folyadék hőszivattyúval.
30 fokos vízzel fűtöm a padlót plusz fancoil-ok vannak a szobákban. A fűtés-hűtés + téli HMV össz. energia igénye kb. 6.000kWh vill. energia.
Most van átadás előtt egy 7,2kW-os visszatáplálós napelem parkom, ami számításaim szerint le fogja nullázni a villanyszámlámat. Ja és a gázt azt be sem vezettem.
Még egy info: a project során feleslegessé vált egy zsír új 3,3kW-os SMA inverter. Típusa SB3300TL HC. Ha valakit érdekel...
payagyerekVálasz erre
2012-05-10
08:07:37
Előzmény: antiszalka #29286#29322
Ha arra gondolsz amit Roby bátyánk is mutat, akkor az az én napelem ráncigáló kulim. Ha olyan a tető és magad alá dolgozol, akkor hasznos portéka lehet. 1 embert garantáltan helyettesít, mert így nem kell folyamatosan felhurcolászni a panelokat. Persze biztonságosabb is, mert nincs a tetőn folyamatos napelemsétáltatás.
Amúgy ezt már elkobozta tőlem 1 komám, így gyártottam 1 másikat is. (Csak arról még nem csináltam fotót.)
2012-05-04
14:30:40
Előzmény: zsbalazs #29124#29125
zsbalazs,

Szerintem keress még egy eladó DS40-t .

zsbalazsVálasz erre
2012-05-04
14:26:59
Róbert!

A DS40-es mellé az alábbi panelból hogy lehetne bővíteni hogy párhuzamosan hozzá lehessen kötni? Mennyi kellene belőle?
Maximális teljesítmény (Watt): 1.8 W
Maximális Áram (Amper): 3,6 Amper
Maximális Feszültség (V): 0,5 V

Méretek: 80 mm *150 mm

Kellene még keresnem kb. 10-15 ezerért valamit.

Üdv. Balázs
2012-04-12
14:08:04
Előzmény: Jesu #28345#28347
Erre nehéz válaszolnom. Az az elvem, hogy a hiba lehetőségének minimalizálása mellett tevékenykedem, ezzel is kedvezve ügyfeleimnek, illetve saját jövőm egyszerűsítve.

Emlékszem, hogy éppen a műszaki egyetem napelemek nevű tárgyát végeztem, amikor megjelentek az első olyan amorf modulok, amikre megadták a 25 év 80% teljesítménygaranciát. Emlékszem, hogy a proff azt mondta, hogy ez nem lehetséges, mert minden mikrokristályos Si kristályszerkezet ennél jóval nagyobb ütemben megy tönkre, nagyságrendre 30% per 10 év. Nem értette. Hogy kiderülhessen mi lehet a hosszú garancia oka, rendeltek 3db modult a gyártótól. Amikor megérkeztek a 100Wp-s amorf modulok, és elkezdték vizsgálni, hamar kiderült mi a trükk. A modul 200Wp-s volt. Egy kis számolgatással hamar kiderül, hogy stimmel, és ha azt mondják rá hogy 100Wp, akkor teljesül az, hogy 25 év múlva 80Wp felett lesz. A gyártónak megérte eladni a modult fele árért, viszont 25 év garanciával. Nem mondom azt, hogy a mai napig így működik az amorfnál, csak próbáltam rámutatni, hogy nem egyszerű a helyzet... :-)
2012-04-12
13:06:59
Előzmény: Bous83 #28344#28345
Értem. Tehát benne lehet a lehetősége egy hanyag gyártónak, amit ugye nehezebb ellenőrizni, mint egy eleve biztosabb technológiát preferálni.

NO de akkor mi van a garanciákkal? Smafu?

Tárgyaltam most olyan céggel, aki:
- 10 évet ad alapból a gyártásból eredő hibákra
- 15 év a 90%,
- 25 év a 80%!

Ez kamu lenne?
Az persze észrevehető, hogy polinál ezek az időpontok általában jóval lejjebb vannak.
Jajj, el ne feledjem: köszi szépen a választ! :)
2012-04-12
12:02:31
Előzmény: Jesu #28322#28344
Jesu,

Belinkeltem a magyarázatot, de bővebben:

A nagytömegben forgalomban lévő napelemek közül a mono cella hatásfoka a legjobb, ezt követi a poly cella, nem jelentős lemaradással. A mono cellák sarkai mindig hiányoznak (hengerből gyártják), ezáltal a kész modul aktív és passzív területeinek aránya rosszabb, mint a poly cellából készült modulnál. Ez a két hatás ellentétes, eredményképp az azonos kategóriájú, cellás felépítésű modulok hatásfoka és hozama között legtöbbször nincs különbség.

Egy különbség azonban van a mono és a poly cellákból felépülő modulok között. A mono moduloknál szinte nincs jelentősége a gyártónak, egyetlen technológia van az egész világon. Különbözhet hatásfokra, áram-feszültség arányra, azaz nagy cellák: nagyobb áram, kisebb feszültség; kis cellák: kisebb áram, nagyobb feszültség. További különbség lehet még néhány apróságban (üveg fajta, alukeret, csatlakozó), de a hozamra és az élettartamra jelentős hatással nincsenek ezek a különbségek.

A poly moduloknál ezzel ellentétben nagy jelentősége van a gyártónak, mert a nem megfelelő gyártó moduljaiban a kristályrács határokon elrepedhet a cella. Egy rossz példa a cellán belüli egykristály területek (foltok) különböző aktivitásáról, mely a modul garantált tönkremeneteléhez vezetett-vezet:

A hosszú távon garantáltan megbízhatóan működő rendszerekhez ezért mono modulokat javaslok.

Szóval nem állítom, hogy a poly modul rosszabb, csak csupán azt, hogy a tönkremenetel lehetősége nagyobb a polynál, illetve jóval nagyobb jelentősége van a gyártónak.
2012-04-11
09:27:25
Előzmény: nadtom #28285#28298
A szaldós elszámolás csak egy mérőn belül lehetséges, nem vonható össze a többi órával. Ettől függetlenül mért kellene leszerelned? Nekünk is van a szaldós óra mellett éjszakai, és H tarifa is. Az éjszakait már nem használjuk, azonban jelenleg még a H tarifát igen. Megcsináltuk átkapcsolhatóra a hőszivattyúkat. A mi napelemes rendszerünk 4000kWh-t termel évente, a nappali fogyasztásunk 3000kWh. Ezért télen az első hónapban a hőszivattyúk a nappali tarifán voltak, akkor kapcsoltuk át a H tarifára, amikor elfogyasztottak 1000kWh-t. Jelenleg a nem kiváltott fogyasztásunkat a H tarifa kedvezményes 30Ft-jával fizetjük, a többit megtermeljük. Feltett szándékunk idén további 6kWp napelemet telepíteni, hogy a hőszivattyú fogyasztásából ne csak 1000kWh-t termeljünk, hanem mindet...
2012-04-11
07:08:01
Felmerült még egy kérdés. Ha napelemes rendszert építek ki és az A1-es tarifát mérő villanyórámat cserélem ki ad-vesz órára (azaz marad az éjszakai áram és a geo mérő) akkor az esetleges többlettermelésből (amit az ad-vesz óra mér) levonható az éjszakai és a geo mérő kW-értéke?
Avagy ilyenkor le kell szerelni minden mérőórát és csak az ad-vesz óra marad és ez az elszámolás alapja?
2012-04-11
06:54:54
Robert, Bonus83,
Köszönöm a segítséget. Van éjszakai és geo áram is, úgyhogy kezdem a számolgatást... :-)
2012-04-11
01:53:37
Előzmény: nadtom #28272#28279
nadtom,

Fogyasztás:

Amennyiben a teljes fogyasztásod nappali (A1 tarifa) áram, évente (16000Ft x 12hó / 50Ft) 3840kWh-t használsz. A legegyszerűbb és pontosabb, ha a havi villanyszámládon megnézed a "kWh" mennyiséged, majd szorzod 12-vel.

Termelés:

Általában egy szorzóval számolok, mely megmondja, hogy 1kWp napelemes rendszer egy év alatt mekkora hozamot biztosítana. Magyarországon a legoptimálisabb tájolásnál (dél, 35° lejtés) az ország felső felén 1090kWh, alsó felén 1150kWh várható. Jómagam főként az ország északi felében építettem rendszereket, melyeknél átlagosan 1000 körül volt a szorzó. (ennek oka, hogy kisebb nagyobb eltérések mindig vannak az ideális tájolástól.)

Pontos eredményt a www.re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php oldal segítségével számíthatsz magadnak. A veszteségeket mindig úgy tervezem, hogy bőven 10% alá jöjjön ki. Családi házaknál ez viszonylag könnyen teljesíthető. Ha megy az angol, a többi részével elboldogulsz, ha nem, kérdezz bátran... :-)

Szóval:

pl.: fogyasztás:3840kWh/év valamint a szorzó legyen 1020kWh/év. Ekkor 3840/1020=3.765kWp rendszer váltja ki fogyasztást.

2012-04-10
22:41:40
Előzmény: nadtom #28272#28278
nadtom,

Ha a villanyszámlád csak nappali áramból áll, akkor egy délre néző 3kWp napelem-mező (~25m2) egy év alatt várhatóan 3200kWh energiát termel vissza.

2012-04-10
20:16:30
Előzmény: robert #28270#28272
Szeretném a O-hoz közelíteni a fizetést :-), de inkább én fizessek mindig kicsit, tehát ne legyen a rendszer túlméretezve.
2012-04-10
19:45:57
Előzmény: nadtom #28269#28270
nadtom,

Mennyivel szeretnél kevesebbet fizetni?

2012-04-10
19:42:01
Sziasztok,
Lenne egy laikus kérdésem: Hogyan lehet egyszerűen kiszámítani kb.: mekkora teljesítményű napelemes rendszerre lenne szükség ha az áramszámlám kb.: havi 16eFt?

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva