Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Magastető  =>  Tetőtéri hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-07-18
06:01:37
Szép napot!

Szeretném megtudni, hogy új építésü családi háznál kihagyták a teljes tetőszigetelést, csak beton van rajta, így már az második évben a teljes plafon tiszta penész lett. Milyen egyszerű és olcsó megoldást tudnak javasolni, amivel ez meggátolható a továbbiakban. Mi a legolcsóbb módszer amit a tetőtérre le tudnék rakni. Teljesen laikus nő vagyok, tehát valami egyszerűbb megoldás kellene amit kisnyugdijamból is véghez tudnék vinni.

Előre is köszönöm válaszukat.
Ica
2010-07-17
19:40:51
Marcus,

Igen, az EPX csíkokat csak a palló és a szarufa közé gondoltam. A szarufa közökbe deltarock-ot tennék, mert jól kitölti a teret. Ha nem ez a típus, akkor valami hasonló testsűrűségűt, semmi esetre sem puha paplant. Nekem speciel az üvegfátyol kasírozású nagyon szimpatikus lenne (nem üveggyapot).

Nem páraáteresztő fóliát, hanem hőtükrös vízzáró fóliát alkalmaznék, a pára a szellőzőrésen közlekedne.

szarufa 12
távtartó 5
palló 5
összesen 22

régi szigetelés 8
új szigetelés 10
légrés 4
összesen 22

Azt feltételeztük, hogy eddig párazár nélkül sem volt penészedés, gombásodás. Ha hátulról jól ki tud szellőzni a szerkezet, akkor reményeim szerint ezután sem lesz.
Ha azonban most régi típusú cúgos ablakaid vannak, és azokat újakra, pl jól záró műanyagokra cserélnéd, vagy régi nyílt égésterű kazánodat új, zárt égésterűre cserélnéd, akkor újra kell gondolni, mert ez egyértelműen megnövelné a párát a lakásban.

Én nem lambériáznék, a vakolt felület jobb. Ha mégis, akkor előtte hőtükrös párazáró fóliát fektetnék a falra.

Statikai kérdésekben fel kellene keresni az új tetőhéjazat gyártójának a műszaki tanácsadóját, és ki kellene kérni a véleményét.

2010-07-17
19:22:23
Robert,

köszönöm az ötletet! Ha jól értem akkor az EPX csíkokat csak a palló és a szarufa közé gondoltad és a szarufa közökbe mehet kőzet vagy üveggyapot. Egyébként ez statikailag rendben? Elég a méterenkénti megfogatás vagy az EPX csíkon keresztül is érdemes kb.fél méterenként? Így akkor maradna 7cm a szigetelés és a páraáteresztő fólia között. Vagy a szarufák közökbe tegyek 10 cm-t és elég a 2cm a szigetelés felett?
A belső burkolaton elhelyezett párazáró fóliát ezek szerint nem javaslod? Ha nem lesz párazárás akkor érdemes a lambériás részre egy újabb lambéria réteget feltenni a párakiegyenlítés miatt?

2010-07-17
09:47:04
Marcus,

Az én verzióm:

Az, hogy "eddig nem tapasztaltál problémát" két dolgot is jelenthet:
Egy - tényleg rendesen meg volt csinálva szigetelés, a stukatúr pedig jól végezte a párakiegyenlítést.
Kettő - volt probléma, csak nem láttad (pl penészedés a stukatúr mögött). Ez csak bontással ellenőrizhető.

Legyünk optimisták! Ha eddig tényleg száraz maradt a faszerkezet és a szigetelő anyag, akkor valószínűleg ezután - az újabb szigetelőréteg beépítése után - sem lesz másképpen. De ehhez meg kell akadályozni, hogy a megnövelt szigetelőképesség mellett a szarufák hőhidat képezzenek.
Ha a szoba oldalon nem bolygatod meg a felületet, akkor kívülről a szarufákat is szigetelni kell. Ezt úgy lehetne megoldani, hogy az 5x10-es pallót nem közvetlenül a szarufára, hanem kb méterenként ugyanilyen pallóból levágott 10x10-es távtartókra - a palló és a szarufa között 5cm rés kialakításával - erősíteni. A pallók és a szarufák közötti üregekbe a pallók felrakásával egyidejűleg 5x10x90cm éghetetlen EPX csíkokat fektetnék. A pallóra hőtükrös tető-fólia, ellenléc (pl bramac) és a cserépléc. Így a fólia alatt és fölött maradna néhány centi légrés a szellőzésre. Ez a légrés hivatott elvezetni a nyári meleget. A rések jó kiszellőztetéséről persze szintén gondoskodni kell.

2010-07-17
07:57:20
Sziasztok,

20 éves palatetős háznak tervezem a tetőfelújítását. Jelenleg 12X12cmes szarufák vannak 85-105cm változó távolságban. A tető 220m2 nyeregtető, kezdettől fogva használjuk a tetőteret. Jelenleg 10cm szigetelés van a szarufák között, párazáró fólia nincs de eddig nem tapasztaltam problémát. A belső burkolat egy része stukatúr a többi lambéria. Azt tervezem, hogy 5X10cm padlóval megmagasítom a szarufákat így 17 cm helyet kapok a szigetelésnek.Tetőhéjazatként GERARD lemezt gondoltam mivel a cseréphez erősíteni kellene a tetőszerkezetet már csak a szarufa távolságok miatt is. A GERARD lemez alá milyen páraáteresztő fóliát javasoltok és milyen ellenléc vastagságot? Gondom a párazárás, olvastam fórumot, ahol aránylag fiatal házaknál párával, vizesedéssel küzdenek, pedig párazáró fólia is van. Arra gondoltam kívülről a régi szigetelés bontása után belekerülne egy párafékező fólia, változó sd. értékkel a szarufákon keresztülhajtogatva, erre kerülne a szigetelés, páraáteresztő fólia, majd ellenléc stb. De tartok tőle, ha mégis gond lesz, ezt csak bontással lehet eltávolítani. Másik megoldás lehet-e a belső burkolatra (stukatúr, lambéria) bontás nélkül párazáró fóliát tenni és erre egy új burkolatot pl. lambériát? Nem gond, ha két belső burkolat között van a párazárás? Vagy inkább elhagyhatom a párazárást? A páraáteresztő fólia és a szigetelés között is kell a légrés vagy ez nem szükséges?

Előre is köszönöm a támogató ötleteket!

marcus
2010-07-15
22:34:35
szlaci,

A fal fölött biztos elég lesz a 15cm.

2010-07-15
21:32:34
A fólia páraáteresztő. Válaszfal tetején nem mindig szokott koszorú lenni.
valószínűleg a 15 cm est a felfölé teszem a 10cm est meg neki vezetem a falnak.
A lambéria miatt nem tudom nagyon lefaragni a falat.
2010-07-14
22:45:24
szlaci,

Nem hiányzik a válaszfalról még valami? Beton koszorúra gondolok.

A fal ne nyúljon bele a szigetelésbe, hanem érjen véget a szigetelés előtt, és nem lesz hőhíd.
Így a párazáró fólia is végigfuthat a fal fölött, és nem is kell hozzá rögzíteni.

A páraáteresztő fóliát fel fog feküdni a deltarock-on? Abban az esetben, ha nedvesség kerül a hőszigetelőbe, ki fog tudni kiszáradni? Mit mond erre a bramac? Én a légrétegek híve vagyok.
2010-07-14
20:48:47
Halihó!

Egy gyors kérdés.
Tetőtérben a kőműves urak felhúzták a 20cm es tégla válaszfalakat
a szarufák közé lépcsőzetesen a külső tetőfóliáig. Ezzel mi a teendő?
Flex-el levágható a szarufa belső síkjában és mehet be a szarufa közé és a fal fölé a deltarock, vagy vezesem a falnak a szarufa közi szigetelést a fal és a
tetőfólia közötti lépcső fokokat meg tömködjem ki gyapot darabokkal?

Ugyancsak kérdés, hogy a párafékező fóliát át kell vezetni a tégla válaszfalakon vagy mehet neki a falnak? A falhoz mivel rögzítik a fóliát?

Tervezett rétegrend:
- agyagcserép
- bramac léc
- bramac ellenléc
- bramac páraáteresztő fóla
- szarufa és 15cm deltarock plus
- 10cm keresztlécezés és 10cm deltarock
- solfex tél fólia
- 3-5cm lécezés a szarufa irányba
- 19mm lambéria

Üdv. és köszönöm,
L.
istvan62Válasz erre
2010-06-18
20:49:51
Sajnos a személyes tapasztalatról még ebben az esetben sem tudok beszámolni, viszont kikerestem a prospektust.é Jellemző, hogy az előadáson, ahol hallottam róla, a korábban leírt beépítési változattal emlegették, és csak a változó páratechnikai viselkedés ragadt meg bennem, a prospektusban már pont fordított elhelyezéssel szerepel. Ha tetőtér beépítés fölött akarod a szerkezetet felújítani, akkor a belső burkolat bontása nélkül megteheted. Mire elrontjuk, kiderül a teljes igazság. Az anyag neve: Delta®-Sd-Flexx fólia, a prospektus elérhető itt: www.doerken.de/bvf-hu/service/verlegeanleitungen/dach/vh_sd_flexx.pdf
2010-06-18
08:37:55
istvan62,

Ha többet megtudsz erről a fóliáról, akkor lécci oszd meg velünk is.
Én eddig sem tettem volna fel utólagosan fóliát áthajtva a szarufán, ez után sem fogok.
istvan62Válasz erre
2010-06-18
07:30:28
Hát igen, egy esetleges beázás esetén a szerkezet kevésbé védett, de mivel a rendszer kívülről nyitott, ezért ki tud száradni. Viszont nagyobb a jelentősége a karbantartásnak, hogy ez az áztatás ne legyen hosszútávú. Ott van még az a kérdés is, hogy a szarufa alatti résznél hogy cseppentsük ki az alsó végén az esetleges csurgalékot. Szóval csodát tenni nem sokan képesek, itt is a részletek megoldásán múlik a megfelelő működés
2010-06-17
21:52:36
istvan62,

Mi történik a héjalás hibája miatt becsorog a víz? Bedunsztolja a gerendát a fólia?
istvan62Válasz erre
2010-06-17
21:42:56
Szia zsezse!

Egyet értek roberttel, hogy meg kell mutatni egy statikusnak, a második kérdésre adandó válaszokat ez után kell megvizsgálni, mert a statikus vélemény hatással lehet rá. Most inkább arra hívnám fel a figyelmed, hogy ha a cserép, és a lécezés jó állapotban van, akkor érdemes megkeresni a Dörken-t. Kihoztak egy olyan tető fóliát amit kifejezetten az ilyen estekre fejlesztettek ki. Utólag fel lehet rakni a lécezés alá, a szaruzatot belülről körbe kerítve, és olyan az anyag szerkezete, hogy a cserép alatt pára áteresztőként működik, a szarufa belső oldalán pedig pára záróként. Ismerve a nagyok gazdasági hozzáállását az újdonságokhoz valószínű az ára horror, de ha összehasonlítjuk az újra lécezéssel, és cserepezéssel, akkor már javul a helyzet
2010-06-15
07:58:08
zsezse,

1) Ki kell próbálni, és/vagy megmutatni egy statikusnak.

2) Én a födémre fektetett szigetelést választanám.
2010-06-14
22:57:53

++kerdes: tetoteri szigeteles:
jelenleg saralt fa fodem van nadrabiccal + ha jol tudom, perlites beton van mindennek a tetejen. igy a padlas jarhato.
A teto hejazat: sima cserep, folia nelkul. ezt mar megbeszeltuk, hogy nem erdemes tetoterben gondolkodni az ujrafoliazas/ujracserepezes nelkul.

1) kerdes: erdemes-e egyaltalan barmifele tetoteri megoldasban gondolkodni, ha fafodemes a szerkezet es nadrabicos a mennyezet alul?
ki fogja-e ezt birni, illetve hogyan? a perlit nem tul sima, arra kozvetlenul semmit sem lehet tenni, csak valami simito betont, vagy usztatott fapadlot?!

vagy tobbe kerul a hus, mint a leves, mert esetleg alul is erdemes begipszkartonozni, nehogy a sok rezgestol/mozgastol meginduljon a vakolat hullani?! :)))

2) kerdes:
ha feltetelezzuk, hogy ujra lesz lecezve/foliazva a teto, akkor a tetoteri hoszigetelest hogyan erdemesebb megcsinalni, ha jarhato padlast szeretnek?
a vizszintes fodemre tenni elere forditott deszkazatot, es koze szalas szigetelest, plusz a tetejere deszkat/OSB lapot?
vagy a gerendak koze erositeni a szigetelest, es akkor elhagyhato a deszkazat?
arban szerintem a gerendas megoldas jobban jonne ki, meg ha tobb szigeteloanyag is kell hozza!

2010-05-19
13:58:43
janiko,

A fólia kivágás ok.
A kúpcserepeket meg kell egy kicsit emelni (pl egy cserépléccel), a szellőző nyílásokat alul-felül pedig rovarhálóval zárni.

Úgy láttam, hogy a falak vakolva vannak. Ha még nem, akkor én nem ragasztanék gipszkartont a téglára, mert üregek maradnak a panel mögött. Inkább vakold le pár cm vastagon hőszigetelő vakolattal. Nyáron gyorsan kiszárad. Ha nem tudsz vakolni, akkor bízz meg egy kőművest.

2010-05-19
13:49:04
Szia,

én sem szeretném elhagyni a menyezeten a +5cm-es szigetelést csak ott arra gondoltam, hogy nem 10cm-es, hanem 15cm-es szigetelést(amit eredetileg is terveztem) rakok a szarufák közé és erre jön a +5cm. Így tudom tartani a 20cm-et, úgy hogy lefelé nem csökkentem tovább a belmagasságot. A cserép alatti részekeb pedig raknám a Te javaslatod szerint 10+5+5cm. Így ott meglenne a légrés a szarufáknál, és itt nem is igazán számít az a +5cm, amit elvesz a beltérből. Remélem érthető, amit leírtam.
Igen én fogom csinálni. Ezért is szeretném minnél jobban körüljárni a témát mielőtt belefogok. A fólia kivágásánál én arra gondoltam, hogy kivágom a kúpcserép alatt annak szélességében.
Írtad, hogy a falakra is rakjak vázszerkezetet, szigetelést és gipszkartont. A ház kívülről le van szigetelve. Gondolom elég ha simán ráragasztom a gipszkartont a téglafalakra? (Vakolni semmiképpen nem szeretnék)
Arra van még ötleted, hogyan-minhez rögzítsem a párazáró fóliát az oldalfalaknál!
Bocs ha sokat kérdezek!

Üdvözlettel: Csőke János.
2010-05-19
06:50:30
janiko,

A mennyezetre rakott szigetelő a zug felé szellőzik és a kúpcserép mentén a fóliát fel kell nyitni.
A szarufák lakás felőli oldalán elhelyezett szigetelés valóban csökkenti a belméretet, de busásan megtérül avval, hogy meggátolja a hőhidak kialakulását. A fogópárok esetén az összefüggő szigetelés kialakítható a belméretek csökkenése nélkül is.
A padlásablakot lehetőleg függőleges falon helyezd el, a tetősík ablakok nem szerencsések.

Itt van két kép, de biztosan találsz még más rajzokat is a fórumon, és gyártói honlapokon is (rockwool, isover, knauf, stb ). Alaposan tanulmányozd az ajánlásokat, mielőtt megbontod a fóliát. Magad akarod elvégezni a munkát?

2010-05-18
20:36:56
Kedves tetőteresek!

És lehet fóliák nélkül is a tetőtéri hőszigetelés ,massziv pára jelenlét nélkül is ,és egybefüggő is , minden zugot kitöltő is ,minden ablakkeretet befoglaló is ,lehet nyáron sokkalta hűvösebb is ,és ,lehet télen sokkalta melegebb is egy tetőtér ami hőszigetelt.
Hogy hogyan?
A login nevemet kell kiegészíteni a hőszigeteléssel ,és rákeresni...
Néha fáj olvasni ,hogy mit össze küzdenek emberek a párával fél életeken át...
Nyilván meg lehet csinálni szaktudással egy tetőteret problém mentesre. De meglehet csinálni annyi hőstabilnak ,mint egy falat (vastag falat)?
Ez a probléma ezzel a gyapotos fogyasztó társadalommal szerintem.
Mi 6 éve megcsináltuk a párazáró fólia ,páraátersztő fólia nélküli tetőteret ,amit azóta is laknak.Ez egy tréfa ,nagyon rossz tréfa ,amit a polgárokak eladnak ,és azt állitják korszerű ,meg hőszigetelés ,meg tetőtér ,és működik. Én laktam tetőtérben az egy vicc télen ,és egy álom nélküli álom nyáron ,automata klima nélkül .Csak jelzem ,VAN MÁS is!Itt nem folyik ki az elktoromos dobozból a viz ,nincs penész ,meg elrothadt VELUX tok sárguló Rigips kartonok ,hangos eső ,mert ugye a tetőterek hangcsillapitása az szintén vicc ,mintha egy dob alatt aludnál ,és még folytathatnám....

2010-05-18
19:07:17
Ez gyors volt! Köszönöm!

Sajnos számla nincs, mert használtan vettük a házat 2 éve.
A majdani "menyezeten" maradhat a 15+5cm szigetelés? Csak azért hogy a belmagasságból ne vegyen el még +5cm(a 20cm-es szigetelés vastagságot mindenképpen tartani szeretném). Ott gondolom nincs szerepe a légrésnek.
A padlástérbe tervezem még tetőablak beépítését is, ami szerintem szintén segíti majd a kiszellőzést.
A tetőfólát kivágjam a kúpcserép alatt? A jelenlegi állapot, hogy végig összefüggő:

Üdvözlettel: Csőke János.

2010-05-18
18:10:40
janiko,

Én sem tudom megállapítani a fólia típusát. Esetleg egy számla alapján be lehetne azonosítani.

Akár páraáteresztő, akár párazáró a fólia, 10cm kőzetgyapot hőszigetelést javaslok a szarufák közé, a megfelelő keresztmetszetben történő kiszellőztetést az eresz alatt és a gerinc mentén is.
Aztán az első réteg szigetelésen átlapolva még 5-10cm-t a gipszkartont tartó váz közé, utána párazár és gipszkarton.

A falakra szintén szigetelés a váz közé, a vázra párazár és karton.

Az általad gondolt szellőztetés nem elég.
2010-05-18
17:53:36
Üdvözletem!

Tetőtér beépítése előtt állunk. A jelenlegi elképzelés (feltéve, hogy a meglévő tetőfólia pára áteresztő) hideg padlás kialakításával, hogy a 15cm-es szarufák közé jön 15cm üveggyapot, majd tetőlécek a szarufákra, közé 5cm szigetelés, párazáró fólia, majd a gipszkarton a tetőlécekre.
Többek között következő kérdések merültek fel bennem miután utánaolvastam a témának: a jelenlegi fólia, ami a cserép alatt van párazáró v. pára áteresztő. Ez miből derül ki? Csináltam róla képet hátha ez alapján meg tudja nekem valaki mondani. Illetve hogy a páraáteresztő fóliát milyen módon tudom rögzíteni a falaknál(ugye ott nincs mihez odatűzni)? A kiszellőztetésre elegendő-e az a légrés, ami a cserép és a tetőlécek között van?
Egyenlőre ennyi jutott eszembe.

A válaszokat előre is köszönöm!
Csőke János.

2010-04-21
19:14:32
akos,

Nem szabad a szigetelésen járni, mert sérül. A hozzászólásokban, amit ajánlottam, az is le van írva, hogyan lehet járható felületet csinálni házilag.
2010-04-21
18:55:13
Köszönöm!
A fóliákra megtaláltam a választ, de hogy nagy ritkán rá lehet-e lépni az üveggyapotra, azt nem.
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Magastető  =>  Tetőtéri hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva