Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  COPlapozz: « előző   1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-12-09
17:02:24
Előzmény: robert #36474#36500
Kozelithetunk a valósághoz. A minap, ködös dunsztidoben mert értékek, figyelembe véve a hőmérséklet csökkenést igazolják ezt.

2012-12-08
16:17:54
Előzmény: Bous83 #36473#36474
Bous83,

"... a tömegáramom 1,05m3/óra a hőmennyiség mérő alapján..."

https://biosolar.hu/forum/show/36350#36350
A közelítő kalkuláció, miszerint a COP csökkenésének mértéke a kiolvasztás miatt 3% 600l/óra térfogatáramra adódott.
Az új info szerint ez 5.25%-ra módosult.
Tehát COP=3 helyett COP=2.84.

2012-12-08
15:57:29
Előzmény: robert #36459#36473
Igen, 20° belsővel számoltam. Köszi.

Az összes hőmérő búvárcsőben van, tehát a vízcső maghőmérsékletét méri. Mivel nem volt biztos hogy minden jól műkszik majd, ezért hőpasztát még nem kapott, de a lyuk tövénél oldalra van hajtva a drót, és van egy 10cm-es csőhéj a mérőponton, hogy a rézvezeték még kicsit sem avatkozhasson be a mérésbe. A másik, hogy a tömegáramom 1,05m3/óra a hőmennyiség mérő alapján. A radiátorok termoszelepei miatt kicsit változik, de csak pár százalékot, asszem olyan 1,03 és 1,08 között szokott lenni. (infó a leolvasztási hőmennyiség számításához)
2012-12-08
15:51:46
Előzmény: Jesu #36466#36472
Bírja az, had menjen... :D

(ha nincs túl nagy hideg felétek, szerintem hagyd meg a pelletet biztonsági tartaléknak, és kínozd te is a hőszipkát... ... úgy is ki kell próbálni mit tud... ;)
2012-12-08
12:21:49
Előzmény: Bous83 #36457#36466
Én most kinyomtam, sajnálom szegény gépet. Durva hófúvás van. :(
Pellettel futunk, de gondban vagyok, mert csak pár zsakkal van itthon teszt miatt. Ha nem javul 2 napig, akkor terepjarot kell szervezni felhozasra. Vagy kínzom a gépet én is. ;-)
2012-12-08
10:47:00
Előzmény: Bous83 #36457#36459
Bous83,

Ha 20C belsővel számolsz akkor jól számoltál:
6.8*(20-(-15))/(20-(-5))=9.52

Más: sikerült állítottam a grafikonon, COP=4.5 -re maximáltam.

2012-12-08
10:11:17
Előzmény: robert #36455#36457
Most éjszaka volt az első olyan, amikor külső-függetlenül hagytuk járni a hőszipkát COP mérés, és teljesítmény (bírja tartani a benti hőmérsékletet?) tesztelése szempontjából. -6,5C° külső (egy kis éjfél körüli alálövéssel). Ha jól számolok, a 10kW-os hőszipkánk maxon járatva 26°-kal tud nagyobb hőmérsékletet produkálni bent, mint kint van. Ha jól látom, ezt már csak 2-2,1 COP-al teszi. Ha a kondis gáz 100%-os hatásfokú, akkor valahol itt van az egyenérték. Hidegebben meg már csak úgy lesz teszt, hogy a kondis gáz állása alatt majd megjáratjuk kicsit. Normál esetben 00:00-kor 20°-ról 17°C ugrik a kellérték, ekkor biztos lesznek akár órás lyukak is, ahol majd megjáratjuk főként COP mérés, és teszt céljából. Kíváncsi vagyok, -15° körül mit fog produkálni...

P.S. Tehát elvileg -25°-ig önmagában plusszban tudja tartani a házat. :) Róbert, ha a 25° (külső-belső) különbségtartáshoz 6,8kW kell, akkor elvileg jól számolom, hogy -15°-ban meg 9,52kW kellene? (van 14kW levegő-levegő hőszipka, tehát ezek szerint csak hőszipkákkal (villannyal) bőven ki tudnánk (hátha elzárják a gázcsapokat... ;) fűteni az egész házat)

Holnap reggel visszaállítjuk a vezérlést, tehát -5° alatt az elsődleges fűtés a kondis gáz lesz. Addig még hagyjuk járni maxon, csak hogy szenvedjen kicsit... ;)
2012-12-08
09:10:35
Ezen a grafikonon a levegő-víz hőszivattyú napi átlag COP-ja és a külső hőmérséklet együtt-futása látható.

2012-12-06
12:29:59
Előzmény: robert #36375#36376
Ez egy védett É-D fekvésű völgyben van, a keletre néző hegyoldalban.

Most elkezdett esni a hőmérséklet, mert masszív köd telepedik be. Ilyenkor nálam még süt fent (+100-150m szintkülönbség) a nap, de lent már semmi.

UPDATE: 12:30 Már itt se süt semmi, tejföl az egész. Vagy 300-400m vastag szutyok-ködfelhő ül a környéken. Nem lógunk ki belőle.
Leolvasom az értékeket: érdekesen alakult.

- Indulás utáni ~1 órában (9:55-11:15), amikor még volt napsütés és semmi köd, 3,46-os COP-n állt a cucc.
- 11:15-12:55-ig ez beesett egészen 2,65-re.

Mi történhetett?
Láthatóan folyamatosan esett a hőfok: most már 0 közelében vagyunk, holott 3-4 fok volt induláskor a csúcs. Közben meg becsúszott a tájra a 100% páratartalom, a köd. Gondolom hozta magával az állandó leolvasztási kényszert.
Érdemes nézni a hőmérséklet+ páratartalom grafikont a közeli mérőhelyen, ez együtt tanulságos:

2012-12-06
11:30:04
Előzmény: Jesu #36373#36375
Jesu,

Érdekes, hogy más környékbeli mérőállomás több fokkal hidegebbet mér.

2012-12-06
11:08:32
Előzmény: robert #36370#36373
Állandóan rajta vannak a mérők, csak nem mindig van időm felírni. Ma reggel felírtam, kb. mostanában indulhatott el a rendszer, este pellet (HMV+élmény), éjjel pihi.

A leolvasottak szerint 11.16-tol a maig elfogyasztott/betaplalt energia alapjan a COP=3,353 erre az időszakra. (a hőmennyiség mérő csak a szipkát méri!)

Ennél jóval több lehet, csak a 80-100Wh-s kültéri fűtés odab@sz rendesen a COP-nak, mindig megy, ha áll, akkor is, az napi 2kWh a levesbe. Le kell reléznem, csak körültekintően kell, mert a start folyamat előtt ~1-2 órával illene ráadni.

Leolvasom majd este is és akkor meglesz a mai érték. Jelenleg 3 fok van.

Ez a mérőpont tőlem 3-400m légvonalban, igaz lent a völgyben:

2012-12-06
10:14:10
Jesu,

Mértél ma COP-t?

2012-12-05
22:34:35
Előzmény: Jesu #36358#36363
Jesu,

Lefuttattam egy hőszipkára egy modellt minden napra 10 fokos színuszos hőmérsékletingással (+/-5C).
5-7C foknál nagyobb napi ingás télen nagyon ritka.

Egy adott HP típusra:
a. HP éjjel nappal megy >>> SPF=2.7
b. Csak fél napot megy, amikor melegebb van, mint a napi átlaghőmérséklet >>> SPF=2.9

15.000kWh fűtési energiaigény mellett az elektromos fogyasztás
a. 5.170kWh
b. 5.555kWh

A különbség a fogyasztásban 385kWh, -7% .
A fel napos üzem miatt kétszer akkora teljesítményű gépre lenne szükség, plusz a puffer.
2012-12-05
22:19:51
Előzmény: robert #36359#36361
Furcsa, mert nalam a gep alig olvaszt le. Ez aloszinuleg ismet a reszterheles miatt van. Van amikor alig forog a 2 ventillator, ugyanakkor hallom, hogy a kompresszor azert komolyan tolja. Ranezve a merokre igazolja, hogy van benne azert teljesitmeny.

Szerintem egy jol, erre kitalalt gepnel azert ez nem ekkora gond.
En pl. most lattam eloszor ilyen "gozolos" brutal leolvasztast. Ezt is inkabb a havazas szamlajara irom. Pedig mult telen szinte kint eltem a geppel, annyira neztem mikor mit csinal.
2012-12-05
22:10:41
Előzmény: Jesu #36358#36359
Jesu,

Ez ugye inverteres: Fujitsu Waterstage WO#61661K140LAT
Nézd meg diagramon 5C fokon mekkorát esik a COP. Itt indul el a leolvasztás.

Hát igen, egy víz-víz gép lenne az igazi, csak a szondák ne kerülnének olyan sokba!

2012-12-05
22:07:23
Előzmény: robert #36355#36358
Ezteta mondom. ;)

Vagy leallitom, vagy CSAK egeszen leveszem a teljesitmenyt (gyakolatilag csak keslelteti a lehulest, de a reszteljesitmeny miatt ott is javul a hatasfok, mintha kinlodnia kene hatarteljesitmeny kozeleben!).

Sok kicsi sokra megy alapon. A hoszipkanal az a lenyeg, hogy a fizikat nem lehet megb...ni. Hiaba akarod, hogy az a szerencsetlen gep jo legyen, ha a korulmenyek nem jok. Egy viz-vizes gepnel nem oszt nem szoroz, allando az input. Itt azert jatszani kell. Ugy gondolom, hogy ez megeri, es ha a szamok esetleg nem is egyertemuen dobjak ezt a lapot, akkor is megeri, mert (csak ;-) ) ... a gep ellettartama miatt nem mindegy, hogy ejjel tulhajtva hataron dolgozik, hogy bepaszirozza a "semmit", vagy nappal +fokbol lazan kitermeli amit kell reszteljesitmenyen.

Engem ez a sokeves statisztika pont arrol gyoz meg, hogy ha van ra mod igeis erdemes tulmeretezett gept rakni, amit reszteljesitmenyen tolsz, mert ha idealis a hofok, akkor bizony tolni kell. Pl. nappal 5-6 fok volt ma, de hajnalben lesz vagy -3.
Szerintem...
2012-12-05
21:58:32
Előzmény: Jesu #36354#36357
Jesu,

Nem írtak ki konkrét típust.
"The heating capacity of the reversible HP selected for the tests is of 7.9 kW for an outdoor temperature of 7°C, and is equipped with a scroll compressor. The working fluid is R-407C."

2012-12-05
21:53:00
Előzmény: Jesu #36351#36355
Jesu,

Azt mondod, hogy annyi energiát spórolhatsz, amennyi napközben a melegebb külső hőmérsékletnek köszönhető. A hőt eltárolod, és éjszakára leállítod a hőszivattyút?

2012-12-05
21:52:04
Előzmény: robert #36353#36354
Van valami adat a geprol magarol?

Mert az adatokbol az latszik, hogy 5 fok alatt idozitve olvaszt es "jegesit" vissza, tehat valoszinuleg egy on/off-os gep (nem szabalyozhato teljesitmeny, fix venti fordulat)., valoszinusitheto, hogy sima klima (COP!), ami azt jelenti, hogy eleve kis feluletu elparja lehet,ami hamar lejegesedik.
Ekkora gepnel nemcsoda a komoly COP csokkenes. Nem erre van tervezve.
2012-12-05
21:24:20
Előzmény: robert #36350#36353
Egy konferencia egyik előadásából származik a táblázat (International Refrigeration and Air Conditioning Conference at Purdue, July 12-15, 2004).
A bekeretezett COP adatok egy teszt eredményét mutatják -7,-3,0,3,7,12,15 Celsius fokon, a leolvasztás energiaszükséglete nélkül és a leolvasztási hőveszteséggel együtt számítva.
5C külső hőmérséklet fölött már nincs leolvasztás. A COP változás itt nem kevés.

2012-12-05
20:55:22
Előzmény: robert #36350#36351
Akkor kiegyezhetunk, hogy a leolvasztas a latvanyos "gozoles" ellenere nem jelentos energiaveszteseg. Raadasul igen szuk tartomanyban van a leolvasztasi gyakorisag, hiszen 0 alatt nem jellemzo, mig 5 fok felett lenyegesen ritkabb. (hany napot van egy futesi szeonban ebben a kritikus savban?)

Azt gondolom, hogy nincs ertelme figyelni ra mindaddig, mig nem mukodik rendellenesen, mert persze ha tul gyakori az mas hibat jelent, es mar csak tunet a gyakorisag.

A puffer eleve "hideg", tudom, furan hangzik, de ez egy valoban hideg puffer. :D
A falfeluleteket ilyenkor telen minimum 20-22 fokig engedem hulni. Ez azt jelenti, hogy a visszatero vizem is ennyi a vegen. (a keringetok tulfutnak, hogy homogen legyen a homerseklet)

Sokan ebbe biztosan beleborzonganak, de itt ez nem problema, mert ilyen teli napon, ha sut a nap, a nappali szobahomerseklete, ami a legnagyobb legter, hamar felugrik akar 25-26 fokra is, ami aztan szetoszlik a lakasban a szellozonek koszonhetoen. Annak ellenere, hogy a feluletek mar szinte hidegek. Szoval ilyenkor olyan helyzet allhat elo, hogy a feluletek felvesznek hot. A puffer teteje volt/van csak futve kozvetlen hobevivovel (pellet kalyha), mig szipkanal inkabb csak a felesleggel es a visszaterokon at melegszik. Mivel a szipka az aljabol vesz, ezert az also fele csak a szipka alltal van atkeverve, igy sokaig hideg is marad, hiszen aszipka olyankor megy, amikor ez mar leurult. Olyan, mintha egy tovabbi hotarolo elem lenne bevive a komplex haz rendszerbe, amiben persze bent van rengeteg beton es fal, mint tarolo elem. Ahhoz kepest ez a puffer egesz semmiseg.

A lenyege megis az, hogy napkozben, amikor mar eleg a ho a hazban, nem allitom le a szipkat, amikor kint a magas csucshomerseklet van, hanem hagyom jo hatasfokkal ratolnia a maradekot a pufferbe.Ilyenkor mar minden mas all, igy szepen, retegtarozokent felolja 1-2 ora alatt, attol fuggoen, hogy mennyire engedem elszaladni a teljesitmenyt. Nos ez a mennyiseg persze ilyenkor mar "meleg" (35-38 fok, maga a szipka is a viszaterore szabalyoz, majd all le), es ez bnne is marad mig ki nincs veve.

ES ITT ALENYEG! Mert ha az epuletbe, falba teszem be, akkor szabalyozhatatlan tomeget futok fel, amibol egyenletesen elmegy, nem lehet mit tenni ellene.

Ha nem tul cudar az ido, akkor azert a nappal betarolt ho, kisebb tulfutes kitart este, ejjel nem gond a csokkenes, de reggel viszont mar kifejezetten huvos van, arra meg nem jo ebredni, tehat kell a falba betolva ez az extra ho.

Vesztesegek aranyai: a puffer kogyapottal szigetelt vastagon. Ilyen kicsi hofokkulonbsegnel (futott ter, gepeszeti helyiseg termikus burkon bellul) minimalis a vesztesege. Ha van is az is hasznosul, de nem eszreveheto.

Ha hajnalban kene inditanom a szipkat a reggeli felfutes miatt, akkor viszont brutal szarul teljesitene, mert pont hajnali 3-6 kozott van a homersekleti minimum. Ez szamomra tiszta sor, hogy megeri:
1) Vegig minimalis a visszaterom, idealis allapot ez a hoszipkanak napkozben, javul a hatasfok.
2) A nap vegen elengedve az uzemet hosszabban, amikor a homersekleti csucs van (jellemzoen ilyenkor delutani orak 3-ig bezaroan) idealis korulmenyek kozott kesziti el a masnap reggelre szant futest.
3) Mire ujraindul a futes, ismet elhult minden tarolo, kezdodhet a dolog elolrol.
2012-12-05
19:50:02
Beszéltem Boussal, és felvilágosított, hogy a leolvasztások alkalmával a rendszerből elszökő hőmennyiséget ő sem tudja mérni.
Ez azt jelenti, hogy a hőszivattyú által megtermelt energia értékét csökkenteni kell, evvel együtt persze a COP is csökken.

A jelenséget jól mutatja, hogy időnként a HP előremenő hőmérséklete lezuhan a visszatérő ág hőmérséklete alá.

A hőmérséklet-változás és a közeg térfogatáramának ismeretében a veszteség mértéke számolható.

Egy gyors számítás jellegzetes adatokkal:
0 perc, Te-Tv=0C
2 perc, Te-Tv=-10C
4 perc, Te-Tv=0C

dT átlag = 3.3C

Térfogatáram = 10 liter/perc = 600 l/óra

Energia = dT*t*Q*rho*cv = 3.3C*4/60óra*600l/óra*1kg/l*4.2kJ/kg=554.4kJ=0.15kWh

Ennyi energiával 554.4kJ/334kJ/kg=1.7kg jeget lehet felolvasztani.

Feltételezem, hogy a rövid idejű folyamat alatt a csövekre erősített hőmérők nem követik elég gyorsan az eseményeket
Ha megmérjük a kicsöpögő kondenzátum mennyiségét, akkor a jég felolvasztásához szükséges energia pontosabban számítható.

Pesze nem csak annyi energia szükséges az olvasztáshoz a kültéri egységben, mint a laborban, mert fagypont alatt a lemezeket a környezet is hűti.

A leolvasztás hatása a COP-re:

Mondjuk, hogy a hőszivattyú 5C alatt óránként leolvaszt.

Ha a 6kW-os fűtési teljesítménynél egy adott hőmérsékleten egy órára COP=3, COP=6kWh hő/2kWh elektromos, akkor figyelembe véve az előbb számított hőveszteséget:
COP=(6-0.15)/2=2.925, a csökkenés mértéke 3% .

A fenti számítások a mérési pontatlanságok és környezeti bizonytalanságok miatt szerintem erősen elnagyoltak, vannak hetek, amikor a leolvasztás 45 percenként megtörténik. A csökkenés mértéke csak az utóbb említett gyakoriság miatt 4% fölé adódik.
Pontos eredményre csak kétirányú hőmennyiségmérő beépítésével lehetne jutni.

OC közelében párás ködös időben gyakran magához nyúl a HP:

Húsvétkor még jobban látszik a jelenség

2012-12-05
19:49:06
Előzmény: Jesu #36348#36349
Jesu,

"Most akkor meg lettem gyanusitva..."

Nem állt szándékomban meggyanúsítani, úgy emlékeztem, hogy neked mindenféle fűtési rendszer fellelhető a házadban, és a hőszipkát csak melegben használod. Erre értettem a kedvező időszakok kimazsolázását.
Ezek szerint figyelmetlen voltam, elnézést kérek. Versenyezni sem akarunk, szó sincs róla.

"Az alacsonyabb visszatero jobb hocseret, jobb kondenzaciot hoz... Azt gondoltam ez evidens, es nem kell magyarazni... "

Persze, hogy ezt nem kell magyarázni.
De mi hűti le a pufferben a vizet?

2012-12-05
19:16:29
Előzmény: robert #36332#36348
"Mivel te gázkazánnal, pelletkazánnal, fealgázosítóval és hőszivattyúval is fűtesz pufferert rendszerben, ezért kiragadva egy fűtőkészüléket mindig rá lehet fogni, hogy jó a hatásfok. "

Khm. Most akkor meg lettem gyanusitva, hogy HAZUDOK?

1. Nincs gazkazanom. Gaz sincs bekotve...

2. Faelgazositom sincs itthon...

3. Pufferem van, 850l (+rendszerben levo viz), amire egyedul a pellet keszulek dolgozott eddig ra, de csak a tetejere.

4. Januarban kotottuk ra a szipkat ugy, hogy az aljabol veszi a visszaterot, amit kozvetlenul tol be a futesrendszerbe akar, vagy felesleg eseten vissza a pufferbe. A futesrendszer a puffer felso felet hasznalja csak.

4. Most van itthon egy pellet kazan ismet, de nem ezzel futok, egyenlore csak tesztelem.

5. A COP olvasas elotti napon csak este mukodott utoljatra, mint irtam is, EL VOLTAK HULVE A FELULETEK, igy nem volt idealis a szipkanak, ezert is engedtem el 39 fokig az eloremenot, (amugy eleg 32-36 fok). De mi koze a "pillanatnyi COP-nak" ahhoz, hogy mi ment elozo nap? Max az eves teljes fogyasztasomnal van ertelme foglalkozni masik keszulekkel.

ROBERT, MI A F.SZERT RAGADNAM KI AZ ADOTT ERTEKEKET? MAGAMAT BECSAPNI? TITEKET BECSAPNI?
MIT GONDOLSZ? ITT MOST FAROK OSSZEVETES MEGY??? Elhiszem, hogy akkor TI ezt most nagggyon megmertetek. De most akkor teged bant, hogy en beirtam, hogy nalam meg mi van? Mert akkor nem irom tobbet...

Ha meritek, akkor ird mar be, hogy a MERESEK SZERINT mennyi energia megy veszendobe egy leolvasztas alkalmaval? Azt gondolom, hogy nem jelentos, de ha tudod cafolni, mert MERED, akkor tessek elohozakodni vele.

Az alacsonyabb visszatero jobb hocseret, jobb kondenzaciot hoz. Ha a visszatero megnovekszik, kozelebb jut az eloremeno ertekhez, akkor azonnal romlik a hatasfok, hiszen a kondenzatoron kialakult KOZEPHOMERSEKLET is magasabbra kerul, ezzel osszessegeben NOVEKSZIK a hofoklepcso. Azt gondoltam ez evidens, es nem kell magyarazni...
2012-12-05
18:09:24
Előzmény: takyka #36339#36347
Nekem napra vonatkozó adatom van 100 évi.
Jó régi a holmi, de még fenn van a www.digium.uw.hu oldalon.

Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  COPlapozz: « előző   1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva