Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Vízszerelés, szivattyúk, szerelvényeklapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2019-05-17
20:38:46
Előzmény: 444tibi #52858#52859
Ennyit a fojtás használatáról.
Hello XXI. század.

Meglepő,de a kis periférikus pedrollóm is nagyon hasonlóan viselkedik! 23Hz semmi, 25Hz 300L/ó, 35Hz 800L/ó, 50Hz 1200L/ó.

T.
2019-05-17
20:08:45
Előzmény: sándor #52851#52858
Ma délelőtt a frigy megköttetett, a frekiváltó és a szivattyú házassága mindkét fél részére előnyösnek mutatkozik.
A teljes graft+torló felállásba a torló előtt a nyomás 3,3bar, a szivattyú áramfelvétele 5,6A.
A frekiváltóval torló nélkül a 3 m3/órás üzemmódban a nyomás 0,4 bar,a motoráram 2,1A,
a 4 m3/órás üzemmódban a nyomás 0,5 bar, üzemi áramfelvétel 2,9A.
Ezek az értékek egy 1 hete nem visszamosatott homokszűrővel, a visszamosatás után 1-2 tizeddel csökken a nyomás.
Érdekes hogy a vízhozam 25Hz alatt nulla, felette elindul a víz és 32 hertznél már megvan a 3 m3/órás hozam, a 4 m3-hez 39Hz kell. A 9-hez meg 50. Olyan enyhén exponenciális szerű a fordulatszám/vízszállítás jelleggörbe.
Ott asszisztáltam végig a frekiváltós szaki háta mögött, ezek után bár nem csípőből becsukott szemmel de felprogramozok egy Active invertert.

A 40ből 60ezer lett a munkadíj, a szaki nagyon rendes volt és kiselőadást is tartott közbe arról amit csinál. Mondjuk lelkes közönsége volt személyemben.

2019-05-16
21:52:52
Előzmény: 444tibi #52844#52851
Szerintem is jó így.
Fontos, hogy a bárki által gyártott freki váltót a szivattyú gyártó embere programozza fel a szivattyújukhoz.
A 40 ezer aprópénz. Mi 2001-ben már 30 ezres óradíjat fizettünk az egyik szuper cég magyarországi szakértőjének. 3 óra autózás hozzánk, ugyan annyi vissza, plusz 4-10 munkaóra. Nem evett, nem ivott, csak dolgozott és tanított bennünket az alapokra.
A műszerek amiket beszabályozott, darabonként 2 millába kerültek, a kemence óránkénti termelési értéke kb. 10 milla volt.
Így kell ezeket a számokat nézni.
2019-05-16
13:08:40
Előzmény: 444tibi #52844#52846
444tibi,

Nekem teccik!
2019-05-16
10:51:27
Sándor,
nem fekete vízvételezés, a területen 3 hivatalos, a vízügy által rendszeresen ellenőrzött és hivatalos engedéllyel létesített kút van tehát nem fekete, sem nem szürkezónás a dolog. A 3 kútból 1 amiről beszélgetünk, 1 a melléképületeket látja el, ez utóbbi nagyon kis vízigénnyel van terhelve (kézmosás, illemhelyiség és zuhanyzás) és van 1 tartalék kút ami évi pár napot van használva, ez helyettesíti a fő kutat üzemzavar esetén. A fő kút vize évente bevizsgáltatva, jelenleg az átlagtól kissé több vastartalmon kívül ivóvíz minőségű. Ezt tanúsíthatom mert 8 éve én is ezt iszom ha munkába vagyok, az ingatlanon nincs városi vezetékes vízszolgáltatás.

Robert,
a víz teljes mértékben hogyismondjam újra van hasznosítva, talán néhány % ami el van szikkasztva.
A terület 7 ha, kb. a 8/10 részén vegyesen növénytermesztés van, ezen értek díszfákat, 100 darab gyümölcsfát, 150 darab 5 éves diófacsemetét, van lucernás, kukorica, 3000 szőlőtőke nagy konyhakert és pázsit is.
Van egy 12000 m3 körüli mesterséges tó és 2 darab 500 m3 tartalmú fedett víztároló valamint ha minden kötél szakad és tél végére nagyon sok a víz akkor van még a legvégső eset, egy 5-600 m3 körüli 3 méter mély vízelvezető-szikkasztógödör. Ez utóbbi amióta 8 éve itt melózok 3x volt igénybevéve vagyis egészen jól ki van számolva az éves vízhozam és a vízfogyasztás.
Ezt a víztároló rendszert kiegészíti az egész birtok kb. 3/4 részén kiépített automata locsolórendszer és az élőerős tömlős locsolás.
A tó és a ciszternák tavasz végére megtelnek, ősz végére pedig kb.a 2/3-ára apasztják le a locsolással. És kezdődik előlről az évi ciklus.
A vízfogyasztás télen 4 m3/óra, teljesen változó, napi 4-16 óráig terjedő intervallumban, ez egy Vaillant víz-víz hőszivattyú, ez dolgozik együtt egy Atmos faelgázosító kazánnal és 2 darab 2000 literes fűtési pufferrel és ezek adják a fűtést télen.
Nyáron biztosítva van a locsolóvíz utánpótlás, az ingatlan falhűtéssel rendelkezik és a hűtővíz szintén a tó egyik felében landol, a másik oldalról meg a locsolás vízkivételezés van. A tó a puffer és előmelegítő.

Villám, nem járható és nem is kivitelezhető a zárt tágulásitartály, a hőszivattyú hőcserélőnek üzem közben szinte nulla az átfolyási ellenállása, a kútból a kilépési szinten szinte nem is mérhető nyomás, 0,2-0,3 bar körül van. Szabad kifolyás van gyakorlatilag. Teljesen felesleges és szerintem nagyon nehezen kivitelezhető egy ilyen kis üzemi nyomás és nagy vízigény mellett a zárt tágulási.

Megtaláltuk a frekvenciaváltó gyártó céget, van magyarországi képviseletük, ők felvették a Grundfossal a kapcsolatot és lekérték a szivattyúmotor paramétereit, a Grundfos így áldását adta a frekiváltós megoldásra (poén hogy persze hogy mehet frekiváltóról hisz magának a Grundfosnak is van sok beépített frekiváltós modellje).
Pénteken jön az emberke felprogramozni a frekvenciaváltót, garanciát is vállalnak bizonyos dolgokra (igaz 40ezret kér a mutaványért de a szivattyú meg 480ezer volt és így duplán garis lesz ) így én csak mint ötletadó szerepelek és nem kivitelező. Sándor és takyka tanácsa így magától megvalósult, kimaradok belőle.

Viszont ha így elhúzza a szivattyú 7-8 évig akkor nagy pirospontom van-lesz a munkaadómnál mert az érdemi ötlet tőlem származik.
villam64Válasz erre
2019-05-14
09:45:36
Előzmény: 444tibi #52818#52832
Hidroforon vagy egy nagyobb tágulási tartályon nem gondolkodtál? Ritkítaná a ki-be kapcsolgatást, és a víznyomás sem ingadozna akkorát.
Nálam a hidrofor kapcsolta a mélykút szivattyút. Ha kevésnek találtam a vízhozamot, akkor mind a kettő szivattyút kapcsolta. Általában csak a mélykút szivattyút.
2019-05-14
08:18:57
Előzmény: 444tibi #52805#52830
444tibi,

Van egy kérdésem: hova kerül a víz?
2019-05-13
20:16:42
Előzmény: 444tibi #52818#52822
Akkor ez az állapot, amire a megfizethetetlent írtam.
Mindenképpen frekiváltót, de előtte meg kell kérdezni a Grundfosst, hogy alkalmas-e a szivattyú ilyen megtáplálásra.

Ilyen víz mennyiség már nem családi ház kategória, ráadásul a mostani 2/3-ot a kémlelőben vissza lehetne vezetni, de az hazavágná a kutat.

Nálunk a Grundfoss eljött víz mintát venni, hazavitte, elemezte, majd korrekten nem vállalta a szállítást. Több tíz búvárszivattyújuk volt üzemben, de nem mély kútban, hanem szennyezett vízű tartályokban. Az igazsághoz tartozik, hogy egyetlen más gyártó sem tudott ajánlani megfizethető árú és tartós üzemű szivattyút.
Az egyik volt kollégánk (köszönhetően a leépítéseknek) motortekercselő lett. Az akkor 60 e körüli szivattyúkról vissza váltottunk 7-8 ezres Evigekre.

A drágák két napot, az Evigek egy műszakot bírtak gyári állapotban. A sráccal együtt kísérleteztük ki a megoldást. Megdupláztuk a szimmeringet, nyomásállót kapott a legjobb minőségből. Leforgácsoltunk a tengelyből és a vízhez illő anyagú kopóhüvelyt ragasztottunk a tengelyre.
A meghibásodás előre jelzésére a legkisebb áramvédő kapcsolóról tápláltuk meg a szivattyút. Az első jelzésre cseréltünk. A csatlakozás tűzoltó gyorscsatlakozóval volt megoldva, így egy ember tíz perc alatt elvégezte a cserét. A szivattyút 5-10 alkalommal ki lehetett szárítani (a legjobb szigetelést kapta).
Ezzel a módszerrel egy-két hetet elmentek az olcsó szivattyúk, és kibírtak 6-8 tekercselést. (A felújított Grundfossokat szétosztottuk a kollégák között azzal a feltétellel, hogy többé a gyár közelébe se kerülhetnek.)

A termál és ivóvíz mély kutakhoz (250-1400 méter) a kútfúrókkal rakattunk szivattyúkat. Mivel akkor még a szivattyúba épített freki váltós változat nem volt megfizethető, a felesleget elengedtük, illetve később tartálytöltésre kapcsolgattuk, amit nem kimondottan díjaztak a szivattyúk.
Csak egy ötlet, volt hogy több szivattyú is volt sorba kötve és ha az egyik tönkrement, átkapcsoltunk a másikra. Ezeknél a szivattyúcsere 5-6 évente, kútkarbantartáskor történt. Akár jó volt, akár nem.

Talán segítene, ha meglenne a szivattyú típusa, de én is azt mondom mint takyka, hogy inkább tartsd távol magad a problémától.
Ha a rendszer hivatalosan nem engedélyezett, akkor a mai kiélezett helyzetben kútcég nem igen vállalja a végleges megoldást.
A víz minőség ismerete nélkül az öt év a Pedrollótól szép teljesítmény volt, különösen, hogy szakaszos üzemben használták.

Felénk divat volt úgy megkerülni az engedélyeztetést (33 m alatt), hogy a kész ház pincéjében fúratták az ilyen kismélységű kutakat. Nem számoltak azzal, hogy az a réteg amire nagyon sokan (szinte mindenki) ráfúrt, abban a víz minőség pár év alatt teljesen megváltozik. Szinte minden ház másodlagos vízhálózata, a wc öblítők, mosogatók, mosógépek rámentek erre a spórolásra.
Hallottam olyan hőszivattyúról is, ahol olcsóbb volt az egészet újból csinálni, mint sűrűn hőcserélőt cserélgetni.

Kényes ez a téma. Ehhez mindenki ért egy kicsit, de igazából a réteget ismerő kútfúrókra kellene bízni a szivattyú megválasztást és a cserét.
2019-05-13
18:05:16
Előzmény: sándor #52816#52820
Elhiszem, hogy a gázos víz nálatok sok problémát okoz.

T.
2019-05-13
17:51:35
Előzmény: 444tibi #52818#52819
Ha fejbe akarnak lőni, akkor hagyd a fenébe. Csináljanak amit akarnak, cserélgessék csak a szivattyúkat. :-/
Egyébként frekiváltó... Pláne, ha úgyis meg van már véve.

T.
2019-05-13
17:33:31
Nem adtam meg pontosan az üzemviszonyokat, ezért elnézést kérek, így csak találgattok.

Ez egy fúrt kút, 60 méter mély, a nyugalmi vízszint 35 méter körül van, a szivattyú 48 méteren van lennt.
Erre a kútra épült rá az ingatlan, a pincében van a kút, egy 400-as peremes acélcsővel lezárva, ezen megy át az 50-es kpe nyomócső, a vezeték és van még egy 32-es kpe cső ami leér az aljáig, ez vízszint ellenőrzésére. Semmi elektronika, hetente a biztonság kedvéért beleengednek egy fémnehezékes úszót spárgán, ahol könnyebb lesz ott megjelölik és visszahúzva megmérik a spárgát.
Az elmondottakból következik hogy egy szivattyúcsere az 5 embernek kb. félnapi munka, födémáttörést kibontani, mindent szétkötni, és az 50 méter vizet ami a csőbe van meg a 30 kilós szivattyút kihúzni a szerelőnyíláson az udvarra.

A szivattyúnak gyakorlatilag csak az emelőmagasságot, egy óriási nagy homokszűrőt (kb. 2 m3-es és havonta többször vissza van mosatva az esetleges szennyeződésektől) és egy ipari kivitelű, szinte nulla ellenállású hőcserélőt kell leküzdenie, ezért nincs semmi variálás a nyomással, gyakorlatilag ha be van állítva a hozama az óránkénti 3 m3 körülire (télen meg 4 m3 kell) akkor az egész rendszer tökéletesen működik.
Az üzemidő változó, napi 4-16 óra között, egy ciklus az legkevesebb 1 óra de van amikor 5 órát is megy egyfolytában.
Ezt azért írtam le mert más fórumra is feltettem a kérdést és már ajánlottak olyan frekvenciaváltót amihez illeszthető nyomásmérő, átfolyásmérő meg még ezer jeladó és akkor így szabályozgat majd. Mivel szinte nulla ellenállásra dolgozik, ezek teljesen szükségtelenek.

Ez a felállás kb. 10 éve megy így, az első szivattyú egy Pedrollo volt, egy lágyindításos frekvenciaváltóval megtáplálva, fojtás nélkül, ez 5 évig bírta.
Sajnos amikor elromlott, az akkori gépésznek szerintem magas volt a rendszer felépítése, a frekiváltó ki lett iktatva, egy egyszerű mágneskapcsoló vezérli azóta a szivattyút és mivel annak is sok volt a hozama, a gépész úr beépíttetett egy torlót amivel beállították a vízhozamot. Namost így a szivattyúk másfél évet sem mentek el, azóta 3 darab lett cserélve. Írtam hogy ez milyen macerás, a szivattyúcsere, pl. télen -10 fokba roppant kellemes, most amikor megint megadta magát akkor megvettek egy majdnem 500ezres Grundfosst hogy az majd biztosan tovább bírja. Csak ezt mégjobban le kellett fojtani, a harmadára.
És itt jöttem én a képbe, azért kérdezgetek előtte mert ha mégsem válik be a frekiváltós megoldás akkor engem helybe főbelőnek.
Bár előtte így jól működött a Pedrollóval valamint magának a Grundfossnak is van frekiváltóval egybeépített szivattyúja de szeretném hallani más véleményét is ezügyben, ezért is tettem fel a kérdést.

2019-05-13
13:05:13
Előzmény: takyka #52815#52816
Normál üzemszerű állapotról volt szó, én legalább is úgy értelmeztem.
Felénk igen gázosak a 8-9 méteres szívómélységre (7 méter alatt mindegy melyik rétegre) készített kutak, ahol a valós szívómélység általában soha nem éri el a 8 métert. De ez még ott is igaz, ahol nem ennyire gázos a víz.

Az, hogy egy ilyen kútra helyezett szivattyú egyáltalán szív, az egy dolog, a felhozott víz mennyisége a döntő. 8 méterről a hozam a névleges töredéke. Azért meg miért kell járatni egy szivattyút? Csak "szétveri" a vizet, a keletkező vákummal felszabadítja a vízben elnyelt gázokat és bekövetkezik az, amiről írtam. Erősen lecsökken a szivattyú élettartama.
A megoldás a szivattyú teljesítményének a csökkentése úgy, hogy az üzemi vízszint soha ne csökkenjen 6 méter alá. A 4-5 méter alá nem igen kellene menni. Ha mégis, akkor búvár szivattyúval.
Ezek a kicsi szivattyúk időátlagban több vizet hoznak fel, mint a nagyobbak. Soha nem kell őket kigázosítani, nem szakad meg a víz szállításuk.
Ráadásul az egyenletes víz kivétellel nem fog a kút pár év alatt meghalni.

Ha már Pedrolló, akkor érdemes a vízhez választani a szivattyút. (A Grundfoss nem vállal be minden fajta vizet, a többi pedig megfizethetetlen.)
A járókerék alakját, anyagát, a tömítés fajtáját...
A leegyszerűbb célra is van 10-15 féle garnitúra a választékban.

Dolgoztam kis és nagyüzemi kútfúróknak is.
A kútfúró mester a saját kis Pedrollójával átadta a kutat a kért víz hozammal, de a megrendelő nem akarta megvásárolni a "koszos és használt" szivattyút, mert azt a mester a kútfúrással egyenlő árban adta volna. Akkor ez volt a szokás.
A mester elment, a tulaj elővette a KGST piacon vásárolt olcsó és nagy teljesítményű szivattyúját, és a kút csődöt mondott.
A mester vissza, újbóli próba. Ha a nagy terhelés miatt még nem homokolódott el a kút, akkor ismét felvette a fúrás árát, és újból felkínálta a kis szivattyúját.
Harmadszorra már rendszerint új kutat kellett fúrni, persze más, "hozzáértőbb" mesternek. Volt, hogy egy négyzetméteren három kút is volt a hobbikertben.

Pár helyen a "kútszakemberek" (nem a mesterek) erős tiltakozás ellenére megoldottam, hogy a nagy szivattyúval is menjen a kút. A szivattyú elé és utána is beépítettem jól szabályozható (nem golyóscsap) szelepet. Nem verte ki a gázt a vízből, nem szakította szét a vízoszlopot, a hozam is közel annyi volt, mint a kútfúró szivattyújával.
Arra én is felhívtam a tulaj figyelmét, hogy a sok tököléssel beállított szelepekhez ne nyúljon, és hogy máris vásárolhatja az új szivattyúját, mert ez egy szezon alatt tönkre fog menni.
Az ilyen helyekre általában engem sem hívtak többé vissza, inkább az olcsóbb karos Norton megoldást választották, mondván "ide kutat csinálni senki sem tud".

Viszont ahol az értelmesebb (sokat szenvedett) tulaj megfogadta a tanácsot, ott még húsz év múlva is működött a házi víz ellátó rendszere.
A kút kapott egy néhány m3-es nyitott tartályt, amit a kis szivattyú úszókapcsolóval vezérelve szép lassan feltöltött. A víznek volt ideje érintkezni a levegővel. Ebből a tartályból egy kisméretű házi hidrofor mindent ellátott, még az öntözést is. Árasztani ugyan nem tudott, de a csepegtetővel ellátott kertjének a csodájára jártak.

Hogy a kavitáció mit jelent a szivattyúra nézve, ahhoz meg kell nézni egy nem gázos vízre méretezett szivattyú járókerekét egy év használat után. Olyan érdes, mint a dörzspapír. Az okot általában a vízben található homoknak tulajdonítják. A járókerék ház és a járókerék közötti rés megnövekedett, a szállító teljesítmény csökkent.
Tehát tényleg a helyén kezelendő a kérdés.
2019-05-13
09:25:28
Bár 444Tibi esetében a szívóoldali fojtás nem játszik, de azért érdemes pár szót áldozni a dologra...

A szívóoldali fojtás nem ördögtől való! A kavitációtol való félelem jogos, de a helyén kezelendő.
Átlag kútszivattyúkat úgy méretezik, hogy bizonyos nagyságú szívóoldali vákuumig (azaz szívásmélységig) biztonságosan használható legyen (8-9m). Amíg a fojtással nem csökkentjük a szívóoldali abszolút nyomást a határérték alá (tehát nem lesz olyan erős a vákuum), nem lesz kavitáció. Az egészből a szivattyú annyit érzékel, mintha mélyebbről kellene a vizet felszívnia.

T.

2019-05-13
01:19:54
Előzmény: takyka #52806#52814
Szia,

Szívóoldalon fojtani tilos. Kavitáció, a forgó lapátok rezgése gyorsan agyonvágja a csapágyakat.

A búvárszivattyúknak a hűtésébe bele van számítva a rajtuk keresztül haladó víz hőelvonó teljesítménye. A nyomó oldalt kell zárni, esetleg a felesleges vizet megfelelő kigázosítás után visszafolyatni a kútba. Feltéve, hogy ezt a szabályok megengedik, mert ivóvíznél (de annak számít a fürdővíz, medence víz is) biztosan tilos.
Tévedés azt hinni, hogy ettől túlmelegszik a búvárszivattyú, hiszen nem szállít több vizet, hanem csak forgatja az örvénykamrában. Ehhez pedig kisebb áram is elég, mint a névleges szállító teljesítményen.
A szivattyúkat a víz adó réteg optimális (hosszú életet biztosító) terhelhetőségére méretezik. A lefojtás károsítja a réteg hozamát, rövidíti a kút élettartamát.

Ami az aszinkron motorokat illeti, a lapátok a névleges üzemi fordulatszámra méretezettek. Úgy az annál gyorsabb, mint az annál lassabb fordulat a "turbina házban" nem kívánatos örvényléseket okoz. Látszólag neked elég a 40 W-os "szivattyú", de ha méreteznéd, akkor meglepődnél, mert elképzelhető, hogy még 20W-nál is kisebb kellene. Csak ez a szivattyúd, ezzel a szabályozással ott már nem szállítana eleget. Érthető módon. Másik, 20W-os szivattyú kellene, és akkor nem lenne a freki váltó fogyasztása sem.
Ha komoly berendezésről lenne szó, akkor kimenő oldali fojtással, szabályozással, a lapátszögek, az örvényház karakterisztikák változtatásával együtt végeznék a gazdaságos szabályozást.
Ilyen szempontból a hajócsavarok is szivattyúk. Meg kell nézni hányféle megoldást alkalmaznak, hogy az élettartam, a gazdaságoság és a hatékonyság a szükségeshez a legjobban közelítsen.
De így működnek az erőművi turbinák, a repülőgépek gázturbinái, a légcsavarok, sőt a szélturbinák is. Elég csak azt látni, hogy miért szűkítik a kiömlő nyílást felszálláskor. Több lesz a kiömlő levegő mennyisége? Nem. Viszont megnő a hatásos teljesítmény.
szocsmarciVálasz erre
2019-05-12
19:52:37
Előzmény: takyka #52806#52808
Nyomó oldali fojtást szabad csak alkalmazni.
legkevésbé hatékonytalan = kisebb rossz
2019-05-12
19:51:32
Előzmény: 444tibi #52805#52807
Nem lehet a kijövő víz egy részét visszavezetni a kútba?
2019-05-12
17:27:22
Előzmény: 444tibi #52805#52806
Szia,

Ha aszinkron motoros, akkor szinte biztos, hogy lehet frekiváltóról üzemeltetni. Én frekiváltóról járatom a falhűtésem pedrollo szivattyúját már évek óta. 25Hz-en, a 350W-os szivattyú 40W-ot fogyaszt.

Egyébként, ha egy (centrifugál) szivattyúnak túl sok a vízhozama (és nem áll rendelkezésre frekiváltó), akkor a szívóoldali fojtással terheljük a szivattyút a legkevésbé, illetve fogyasztás szempontjából ez a legkevésbé hatékonytalan. De a frekiváltós megoldás közelébe sem ér!

T.
2019-05-12
16:48:30
Nem találtam szivattyús topikot, talán ide illik, ha nem át lesz téve a megfelelőbb helyre.

Munkahelyemen mélykút szivattyú lett cserélve, a Pedrollók kb. 1 évet bírtak, most egy Grundfos lett de nagyon sok a vízhozama. Óránként 8-10m3 körüli viszont ez a működtetett berendezésnek nagyon sok úgyhogy torlóval le lett fojtva 2,5-3 m3/órára. Viszont szerintem ez szivattyúgyilkos üzemmód és nem túlzottan energiatakarékos.
A szivattyú 3 fázisú, van 3 fázisú frekvenciaváltó 2 darab is tartalékba, az ötletem hogy ezzel beállítani a vízhozamot. Viszont ilyet szivattyúra még sosem alkalmaztam. Megkerestem ezügyben a Grundfoss magyarországi képviseletét de nem tudnak vagy nem akarnak válaszolni hogy lehet-e így üzemeltetni.
Szerintetek ez járható megoldás, valaki csinált már ilyet, és bírta hosszútávon a szivattyú, ez iránt érdeklődnék.
2016-05-30
19:54:01
Előzmény: Bous83 #49961#49965
Valóban ebben van valami, mert már én is mértem ilyesmit. Én inkább rosszul fogalmaztam, azt akartam mondani, hogy a szivattyú vízhozama akkor a legnagyobb, ha az ideális gyári értékekhez minél közelebb állunk. Tehát nem semmiért tesznek rá 1"-os szívó és nyomó oldali csatlakozót. Lehet ezeket szűkíteni, de saját tapasztalatom szerint nem érdemes. Arról nem is beszélve, hogy ha leszűkítem a nyomó oldalt a szivattyú hangja olyan mintha szenvedne(nagyobb nyomás előállítása miatt).
2016-05-30
09:56:14
Előzmény: Ferke #49960#49961
Az utolsó mondat végével nem értek egyet. Jómagam azt tapasztaltam és mértem (a szivattyú fogyasztását), hogy minél nagyobb energiát ad a víznek, annál jobban terheli a motort. Tehát ha nagyon lefojtom, és nagyon lecsökken a tömegáram, akkor nem hogy nő, csökken a szivattyú elektromosan felvett teljesítménye. Ha 100%-ig befogom, névleges fogyasztásának talán 20%-át veszi fel. A legnagyobb fogyasztást pedig akkor mértem, amikor kb. fél úton terheltem, azaz pl. egy 10 báros szivattyút 5 báron.
2016-05-23
20:36:15
Előzmény: Gyuri #49959#49960
Ha össze van pakolva a masina könnyen lehet hajtani ujjal a ventillátoron keresztül a szivattyút. Arra gondolok, hogy nem szorul valami? Normál esetben nem kellene melegedni. Ha a szívó oldal 1" nyomó oldal 3/4" akkor az normálisnak mondható. Mindig a legkisebb átmérőt kell venni, pl ha van a slagon egy 15mm-es szűkítő akkor csak annak megfelelő vizet fog tudni továbbítani, és csak a szivattyút terheli.
2016-05-23
18:37:16
Előzmény: Gyuri #49957#49959
Visszacseréltem a kisebbik járókerékre.
22-23 litert tud percenként.

Lecseréltem a slagot vastag merev falura 44 liter percenként :)
Ellenben ismét melegnek érzem a szivattyút.
2016-05-21
15:24:53
Előzmény: 444tibi #49956#49957
Nya
leteszteltem :)

10 perc után megtapogattam, mondom ez csak üzem meleg.
35 perc után leoldott a hővédelem. 10 perc szünet, újraindít és 10 perc járás után ismét leold...
Most nagyon forró, nincs kedvem összeégetni magamat, holnap szétkapom, és berakom a kisebb járókereket...

25-30 litert tud percenként, az szerintem elég kevés.
Mondjuk a vékony fajta slag van rajta...

2016-05-21
13:34:04
Előzmény: Gyuri #49953#49956
Mekkora ongol!! :-) :-)

A melegedes a ketto osszhatasa, kb. 70% a ventillator legaramlat hianya, sokat hut az a kis vacak.
A maradek 30% a nagyobb vizoldali teljesitmeny.
Rakd rendesen ossze es egy 20perces probauzem utan taperold.
Ha eppen meg tudod fogni, akkor meg az elfogadhato.

Nekem valami majdnem noname van, es mukodik a tulmelegedesvedelem, a tiedben is valoszinu mukodik, de inkabb ne csekkold le, ha megsincs benne.
2016-05-20
18:55:06
Nya megvan a megoldás.

Ma elmentem venni egy új járókereket.

Elvittem a sajátomat aminek az átmérője 13,2 mm és 6 vízvető borda van benne, 3 mm a rés távolság középen. kép: (
)
Pont ilyen nem volt. Az Elpumps 900 as járókerete 12,5 mm, szemlátomást kisebb. Az Elpumps 1500 as járókerete viszont sokkal nagyobb, talán 14 mm.
Mivel az 1500 as diffuzorát vettem, és azzal kompatibilis ezért azt vettem.
Hozzá tenném, sokkal több vízvető borda van benn, legalább 10 és a rés középen kb 5mm. Tehát minden paraméterében robusztusabb, nagyobb!
( www.pedrolloszivattyu.hu/szivattyuk_54/alkatreszek_66/elpumps_69/jpv_1500_vb_251500_121/jarokerek_jpv_1500_295 )

Összeraktam, és ugyan azt a problémát adta....
Szétszedtem, alá akartam rakni egy távtartót, hogy jobban belefeküdjön a diffuzor házba, de össze se tudtam rakni, mivel szélesebb a járókerék. Ekkor raktam alá egy ugyan olyan vastag távtartót, de szilikonból. Összeraktam, ekkor azt tapasztaltam, hogy ha rajta van a gravitációs nyomás a hordóból és átcsordogál rajta víz, és bekapcsolom, akkor nem csökken, hanem emelkedik a teljesítmény, de még így is gyatra....

És itt jön a csavar, és a megoldás!
Amikor elővettem a szivattyút nem volt otthon colos könyököm, ezért egy régi fali csapot csavartam be nyomó ági könyöknek a szivattyúházba. A colos részét a szivattyúba, a félcolos végére pedig a műanyag slag csatlakozót....
És ez okozta a problémát.
Miután levettem óriási nyomást produkált. Ebben a régi csapban derékszögben haladt a víz, ráadásul középen ott volt a szelepszerkezet...
Mivel ma vettem egy vaskönyököt, beraktam, és működik!!!

Kb 30 litert tud percenként.

A lényeg lényege, hogy működik.

Van egy pár aggályom, segítsetek!

15-20 percet járattam úgy a szivattyút, hogy nem volt rajta a ventilátor burkolat. A motor úgy felmelegedett, hogy a kezemet nem tudtam rajta tartani.
Mi ennek az oka?
A ventilátor burkolat hiány, vagy az, hogy az 1500 wattos szivattyú járókereke van rajta, ami sokkal jobban fogja a motort?
Ez normális? Mekkora az üzemi hőmérséklete egy 1000 wattos villanymotornak?

Lefog égni, vagy van hőkapcsoló és lefog oldani? A hamis perdolló táblán az van, hogy hőkapcsoló van benne....

Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Vízszerelés, szivattyúk, szerelvényeklapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva