Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-09-07
20:44:00
Előzmény: grano #42198#42219
Grano,
nálam pont ilyen a rendszer, egy kútszivattyú
hozza fel a vizet a kútba lógatva, a vízem 9-10 méteren van, úgyhogy a hidrofornak pont határeset. 2 évig szenvedtem csak hidroforral, működött, de bármi kis bibi volt,
pl. nem atom-tömör rendszer, lelevegősödött, vagy mikor csutkára kiszedte a vizet a kútból, és rohantam kikapcsolni, utána felkapatni a vizet, az 20 perces szenvedés volt.

Beruháztem idén márciusban egy ilyemre:
www.gudeplaza.hu/gudegepek/szivattyuk/gudeszivattyu/gude94246
azóta nincs semmi probléma, 10 méterről vidáman hozza a vizet 5 darab fekete IBC tartályra dolgozik, és ezekből húzza a hidrofor a langyos vizet locsolni.
Ha kifogy a kút, a kútszivattyún lévő úszókapcsoló kikapcsol, ha megtelnek az IBC-k, egy házi tákolmány úszókapcsoló kikapcsol, bolondbiztos, és egyszerű lett a rendszer.
Növények meg élvezik a langyos vizet.

2013-09-07
16:58:26
Előzmény: Ferke #42206#42213
Ferke:
egy szárazon futás elleni védelem még azért hiányzik.
Egy szem homokszem képes leengedni a rendszert. (Apósom már járt így párszor)

LP3 típusjellel 4e körül beszerezhető.
2013-09-07
10:13:29
Előzmény: medig #42193#42206
Medig!

A visszacsapó csak a biztosítás biztosítása. A szívócső 32" kpe. A végén lábszeleppel. Csak ha leáll a szivattyú nehogy lelője a nyomás róla ezért tettem/meg mert volt kallódóban/ egy visszacsapót. 5/4-es erre pont megfelel.
2013-09-06
21:05:46
Újabb kérdés:
azon töröm a fejem, hogy jó lenne egy felszíni jet. Van ibc-m, menjen abból az öntözés. Lanygosodhat is a víz, meg tán kevésbé terheli a drága mélykút szivattyút, ha nem az megy félnapot.
Mert terheletlenül feltölteni egy köbös ibc-t ck 20 perc, amit azután ellocsolgathat a lényegesen olcsóbb jet.
Ezzel tényleg lehetne óvni a mélykutszivattyút, vagy csak én képzelem így?

Mellesleg ts gazdaságos hidrofor 17e.
Csak a tartály 11e , nyomáskapcsoló 3e, manométer 1e (ezek úgyis kellenek). Háromezerér lenne a szivattyú.
Tudom, hogy nem egy hosszú életű mutatvány, de olcsóért tudnám kitapasztalni, hogy tényleg mire van szükségem.

2013-09-06
11:59:48
Előzmény: medig #42187#42189
Nekem is felső VCS-vel van megoldva a rendszer, működik szépen.
Az viszont tény, hogy a visszacsapó szelepig a csőkötések tömítettségére fokozottan oda kell figyelni!
Emiatt, ha nincs különösebb akadálya az alsó elhelyezésnek, akkor inkább én is azt preferálnám.

T.
2013-08-30
08:36:26
Előzmény: grano #42080#42095
Grano!

Nekem megoldódott a szivattyú problémám. Szerencsére csak ki kellett tisztítani. Nem kellett újat vennem. Viszont az álott vízzel öntözésre csak annyit mondanék, hogy ha azért akarsz álott vízzel öntözni, hogy ne legyen hideg, akkor muszáj leszel nyitott tározót csinálni. Ha egy föld alatti tározóban akarod tárolni, akkor a 12-13 C fokos kútvízhez képest csak 1-2 fokot fogsz nyerni. Nekünk a 12,7 C fokos kútvíz nagy melegben nyáron is csak max 2 fokot melegedett 4 nap alatt. Az álott víznél az az előnyöd hogy a szilárd részek /homok, vas/ leülnek a tározó aljára, és esőztetés folyamán nem kerül a levélre. Így nem sérül a levél. Hogy kisebb legyen a hősokk akkor így is éjszaka kell öntözni. Nappal 35 foknál 13fokos víz, vagy éjjel 20 foknál 13 fokos víz. Az utóbbi kisebb stresszel jár.
2013-08-29
16:00:49
Előzmény: sándor #42046#42080
sándor:
irigyellek, itt felénk alig csöpögött, pedig nagyon kéne.

Az a helyzet, hogy itt ha megnézed a térképet, sok a víz, sok a holtág.
Sóderes terület nem nagyon van a Duna ezen partján, a dombok meg mind lösz dombok.
Homokos, agyagos a talaj.

Az a bajom, hogy nehezen tudok dönteni.
Csak a nagyon drága (100e feletti) szivattyúknál írnak anyag minőséget, illetve egy olcsóbbnál találtam járókerékre is feltüntetett anyagot, de az is műanyag volt.
Ennyim viszont most nincs rá.
Még minimum ennyi lesz jövőre a sallang, csövezés, idomok etc.
Franc ebbe a munkanélküliségbe.

Az öntözést mindenképp pihentetett kútvízzel oldom meg, ezt még anno a szakközépben mondogatta az öreg kertész. Azt mondta megfáznak a növények.
Te sem örülnél ha hideg kútvízzel nyakon öntenének.

Köszönöm az okosságot, egyelőre itthon nem kell öntözzek, mert már nincs mit, pihentetem a dolgot, hátha alakul.
2013-08-28
10:15:00
Előzmény: grano #42026#42040
Üdv.
Tudom nagy úr a pénztárca, de nemrég voltam hasonló - szivattyú kereső - helyzetben. Én is kerestem az olcsó árfekvésű szivattyúkat, de egy kútfúró ismerősöm lebeszélt róla. Azt mondja, az olcsóbb periférikus szivattyúkat hamar hazavágja a homok. Benne hiszek, mert régóta csinálja és jól, igen nagy tapasztalata van, már végigfúrta az országot. A BP 18/3-ast és a BP10-es típust használja, ajánlja a kútjaihoz.

Végül az Elpumps BP 18/3 tip. szivattyút vásároltam meg, nekem bőven sok a kisebb hozamú is. 3"-os, vékony kutakba is belefér. Hidd el én is sirattam a pénzem, de remélhetőleg hosszú ideig nem lesz gondom vele. Itthon gyártják, van hozzá alkatrész, szervizháttér. Az előző szivattyúmról már a neten sem találtam semmi anyagot, nemhogy szervizt, vagy alkatrészt. A T.I.P. termékeket messziről elkerülöm, szivattyút sem vennék tőlük.
A kutam ásott, 15 méteren van a vízszint, sajnos a hozama véges, de addig úgy nyom a szivattyú, mintha vízhálózatról locsolnék. Nekem azért is jó, mert viszonylag hamar elfogy a víz, és mivel a motor a szívónyílás alatt van, mindig kap hűtést (ha nem venném időben észre).
2013-08-27
20:17:06
Előzmény: sándor #42025#42026
sándor:
a teljesítmény próba abból állt, hogy egy 1200w-os mélykútszivattyú ment egyszer fél órát, majd 20 percet. Először legalul a fenéken majd 5 m-el feljebb.
Mindkét esetben addíg amíg nem lett tiszta a víz.
Fojtása 5m 3/4-es slag meg egy csatlakozó volt, olyan 40 l/s vízhozammal.

A talajszelvény térképet nem tudom mi, de a felhozott anyagot folyamatosan, szinte percenként nézték 10 méter után.
Az első réteg valahol 12 méternél végződött, ott jelent meg először az agyag.

A javaslat úgy szólt, hogy két vödör sóder, majd 2 talicska agyag a beveztő cső és a kútcső között leszórva.

Az első szűrős cső nem volt fenékig szűrőzve, talán 1 m volt az iszapzsáknak.

A csöveket popszegeccsel, valami tetrahidrofurán alapú (szaga alapján) ragasztóval rakták össze (ez egy viszonylag gyorsan kötő erős oldószer, legalábbis anno műanyagos munkahelyemen ilyennel ragasztották a riblock csöveket).

Nem hiszem h űberhájtek a technika, de szerintem (érzésre) a kút sokkal többet tud mint amire szükségem van.

A szivattyú persze még mindíg nyitott kérdés.
2013-08-27
16:21:07
Előzmény: sándor #42021#42022
sándor:
A következő kútparaméterekkel rendelkezem: 22m-es talpmélység, alsó 6 m beszűrőzve, nyugvó vízszint 12 m-en.
Azaz max 4 m vízoszlop lenne a szivattyú felett.
A kútcsövek alul (3db 3 m-es) 6mm-es, felette 5mm-es falvastagságú szürke kútcsövek. (Én mértem onnan tudom).

A szűrőzése kavicsréteggel (3-4mm-es szűrőkaviccsal).
Az oldala mentén most töltögetem vissza a kitermelt agyagot, hogy lezárjam az alsó vízadót a felsőtől, hogy csak alulról jöjjön a víz.

2013-08-22
08:57:01
Előzmény: medig #41914#41915
a vicc jo:)))
nekem 7 eve a szivoagban van, teljesen jo, csak vasasodik. eddig nem tomodott el semmivel, igaz, van meg egy szuro a kut PVC csoven is.
evente a karbantartaskor kiveszem es kirozsdamarozom, de ez is inkabb csak esztetikai ugy latom.
szocsmarciVálasz erre
2013-08-21
12:15:00
Előzmény: medig #41890#41892
Vigyázz, mert nem biztos, hogy az olcsó(bb) szervós mágnesszelepek jók lesznek. 0,5 bar nyomáskülönbség kell a szelep két oldala közt, csak akkor működnek. Erre keress rá a gúgléban: motoros golyóscsap 12V DC .

A szűrőt jobb lenne a szívó ágba tenni, így védené a szivattyút. De ha eltömődik, akkor a szivattyú "elkavitálhat", ami tönkre teheti a járókereket. Ha nem túl mélyről szív (1-2 m), akkor tedd a szívó ágba.
2013-08-21
10:44:46
Sziasztok!

Locsolórendszerhez, milyen 12v motoros szelepek tudnátok ajánlani, hogy köröket tudjak kapcsolgatni? Ha lehet akkor olcsó legyen, de strapabíró. :)

Megvettem a elpumps féle házivízművet 50 litres hidrofórral, amiről korábban szó volt. Beüzemeltem, per pill. wc-tartályt és mosógépet tölt... Szűrőházat a nyomóágba szereltem, nem lenne jobb helye a szívó ágban? Nem homokos a víz, ciszternából szív.

medig

2013-08-14
22:11:10
Előzmény: medig #41803#41821
en pont egy ilyet nyuzok vagy 5. eve. nekem sullyesztett feju locsolok mennek rola, nyaron szinte nap dolgozik, 11 kort dolgoztat meg + napkozben a falhutest is ez csinalja 2 eve a kanikulaban.

eddig meg voltam vele elegedve, iden kellett rajta tomszelencet cserelni + valami oknal fogva nem epiti fel a nyomast rendesen, ezmiatt kicsereltem egy teszkosra.
szerintem nincs nagy baja, lehet az osszerakasnal toltunk el valamit.

14e korul vehettem anno, kiszolgalta az arat!
tagulasinak minel nagyobbat!!! Akar 120L-es villanybojlert is berakhatsz, igaz, nem gumis, gyakrabban kell megnezni az elofeszitest, aramszunetkor utanallitani, cserebe ingye' utanad dobjak.

2013-08-14
19:55:08
Előzmény: grano #41811#41818
Grano,
a területtel én is hasonlóan vagyok, a 'putrit' 5 éve vettük, és járt hozzá 1400 négyzetméter telek, de nem művelem az egészet, így elég a kishozamú kút.

A 'remegős búvárt' (Biosolarosan becézve) nem kultiválom, az utóbbi pár évben ami megfordult nálam, az vagy szar volt, vagy leverte a firelémet, vagy 5 perc munka után beszart (én meg vehettem újat a szomszédnak, akitől kölcsönkértem..), leégett,
membrános-szelephibás lett, a vízhozama pedig egy középső csoportos óvodás pisilésével egyenlő.
Vagy csak én vagyok ilyen peches a membránszivattyúkkal.

Na azzal az Elpumpssal már lehet automata locsolórendszert működtetni,
az kivágja úgy a fejet a földből, hogy a rajta ülő vakond felesik a fatetőre.

Onnan tudom egy komolyabb locsolórendszer igényét, hogy jelen pillanatban is egy magánházra vigyázok (őrködök egyébként) és itt 4 hektáron megy a 32 csatornás zónavezérelt locsolórendszer, ezt 4 darab 70 méter mély kút, 4 mélyszivattyú, és 8 darab Pedrollo 7baros nyomásfokozó szivattyú szolgálja ki vízzel.
Éjszakánként 80 és 200 köbméter közötti vizet locsol el a rendszer, szárazságtól függően, mer ugye talajszondák vezérlik.
Látod, Grano, ha pénz van, víz is van..
2013-08-14
18:41:31
Előzmény: 444tibi #41809#41811
444tibi:
most vadászom.
Van hátul majd 1000nm kertem, ami egyszer megöntözve 40kbm vizet jelent.
Namost ahhoz, hogy vízhozam is legyen meg nyomás is (legalább 4 bar), nem biztos, hogy elég 1 db szivattyú.
Azon filozok, h ibc + membrános is kelleni fog jövőre.
A kicsisvel 5-10 nm szépen lefedhető és keveset is fogyaszt.
Az h zörög hát istenem, hátul lesz senkit nem fog zavarni.

Kimaradt: a 14-es elpumps 8 bar-t tud szűk 70-ért.
2013-08-14
18:15:16
Előzmény: grano #41804#41809
Grano,
tudok eladó kutat, 55 méter mély, hozzávaló mélykúti szivattyúval, olcsó, lehet alkudni, házhozszállítást, fuvart te intézed :-)

Mennyit nyom a kútszivattyúd?
Az oké, hogy nyomáscsökkentőt használsz, de van ilyen 5-6 baros szivattyúd?

2013-08-14
17:15:50
Előzmény: medig #41803#41805
Medig,
nekem is ilyen a rendszerem, csak nekem nem ciszternám van, hanem 5 darab 1köbis IBC tartály, feketére kenve.
Nagyon kellemes meleg estére a locsolóvíz.
A kutam nekem is kb. 0,5-0,8 köbmétert hoz naponta, mert az előző tulaj, hogy tört volna el a keze, amikor megcsinálta, belevezette az emésztő túlfolyót, és így teljesen elb.szta a kutat.
Viszont, a tetőről én belevezettem a csatornát, némi szűrés után, így egy kiadósabb nyári eső után a gagyi kút+esővíz+5 tartállyal kihúzok 3-4 hét aszályt, most kezdenek a tartályok már csak negyedig lenni vízzel, de felénk egy hónapja legalább nem esett eső.

A linkelt szivattyú technikai paraméterei jók, ha évekig gond nélkül muzsikál majd, akkor jó. Szerintem az én Einhell nevű félgagyi márkával megegyező az Elpumps is, annyi az eltérés, hogy az enyémet 8 éve gyártották, ezt meg most, és a mostani termékek köztudottan garanciaidő+1 nap, és kuka.
Esetleg nézzél csupasz szivattyút+tetszés szerinti zárt kiegyenlítőtartályt, tapasztalatom szerint azokban tartósabb a lufi.
Konkrétan egy cimborámnál 9 éve megy egy ilyen tartály a fűtésen, és évente megnézi egy nyomásmérős autópumpával az előnyomást, ennyi a karbantartása.

2013-08-14
16:29:20
Előzmény: 444tibi #41798#41804
444tibi:
érdekes dolgot vetettél fel:
" 4-5-6 bart igényelnek, azt hidrofor közvetlenül nem szereti, nyomásfokozó szivattyú kell,"
Én azt hiszem, hogy megfordítom a dolgot: kettészedem a rendszert kintire, meg bentire és a kintit tölti majd a kút szivattyúja, a bentihez lesz hidrofor s nyomáscsökkentőn jön majd be a víz.
A kintihez meg szerzek még egy légtartályt a jelenlegi mellé az mehet 4 bar felett.

Remélem jövő héten meg lesz hozzá a kút is. :-)
2013-08-14
15:22:56
Előzmény: 444tibi #41798#41803
Köszi a beszámolót!
A ciszterna mellett van egy ásott kutam, amiből idei eredmények szerint kb. 1m3/nap tudok hozzá-tölteni...

Persze hogy segítettél...

közben erősen hajlok erre a gépezetre: elpumps VB-50-1300

Ismeri valaki ezt a márkát?

2013-08-14
14:55:37
Előzmény: medig #41776#41798
Tanácsot nem adnék, csak elmondom az én tapasztalatomat.
Félgagyi Einhell 1000W-os motorral szerelt szivattyúm van.
most kb. 8 éves, én 4 évesen kaptam ingyen egy haveromtól, akinél nyaranta napi erős használatban volt, nagy kertet locsolt.
Azért adta oda ingyen, mert a tartályban a lufi megpusztult, én leszedtem a tartályról, és egy Méh-marktos, azaz kukázott piros nevenincs kb. 30 literes tartállyal használom 4 éve.
1szer kellett javítanom, az is az én baromságom volt, szárazon ment, és a tömítés megadta magát. Ha már szétszedtem, kapott új járókereket is, és mivel a nyomáskapcsoló is ramatyul nézett ki, (tökéletesen működött, csak kezdett egy rozsdahalomhoz hasonlítani)azt is újat tettem rá.Beállítottam 2.1bar be, 2.7bar kikapcsol. a gyári érték(1,5bar be 2,5 bar ki) nem jó, nagyon "hullámzik" a nyomás.
Ez 2 éve, azóta csak abból tudom, hogy működik, hogy van víz a wc-tartályokban, meg minden este locsolunk.
1000W, ez arra elég, hogy egy 3/4-es slaggal 7-8 méterre simán elvisz, a vízhozam közepes, kb. 30perc/1köbméter, de bőven elég a kertünkhöz.
Nagy tartály sokkal jobb, nekem a 30 literessel egy wc-tartály feltöltés 2X bekapcsolás, 50 liter lenne a jó.
Ha azt a földből kibújós automata locsolót akarod erről működtetni, arra így nem jó, azok 4-5-6 bart igényelnek, azt hidrofor közvetlenül nem szereti, nyomásfokozó szivattyú kell, valamint ha intenzíven locsolsz is mellette, a 4-5 köbméter nagyon gizda, én nem locsolom a füvet, csak a konyhakertet, meg a virágost, és egy este lazán elmegy 1-1,5 köbméter ebbe az aszályba+napi 100-200 liter a klotyó.

Remélem, valamit segítettem.

CsavarhúzósVálasz erre
2013-08-07
09:12:24
Sziasztok!
Tegnap meglepő dolgot tapasztaltam.

Szivattyú: 900W stimmel, emelőmagasság és a kinézet is, de a mienk nem biztos, hogy önfelszívó, mert talpszelep kellett hozzá.

A szívócsonk gyorscsatlakozós, mivel a szivattyút csak öntözéskor visszük ki a kút mellé. A gyorscsatlakozónál üzem közben szörcsög, és mivel a víz nem csöpög belőle, nyilván beszívja ott a levegőt.
Betettem egy újabb tömítőgyűrűt, ettől a szörcsögés megszűnt. Lenti locsolásánál nem tűnt fel semmi változás. Amikor 15 méterrel feljebb vittem a slag végét, akkor csak ritkán köpött egyet, mint ha kifogyna a kútból a víz. De nem, mert szörcsögősre visszaállítva a szívócsonkot, vitte a vizet, ahogy addig. (Sőt előző évben háromszor olyan magasra is)
A szívásmélység kb. 6 méter lehet (ki kellene bontani a kutat, mert bár ásott
kút, de balesetvédelmileg le van fedve és csak a szívócső látszik belőle.
Magyarázat?
Az biztos, hogy a bubis víz átlagsűrűsége kisebb, tehát ha a nyomócső bubis vízzel van tele, akkor 15 m magas csővégnél lehet hogy csak 1 atm. a nyomás 1,5 atm. helyett. De mivel korábban háromszor olyan magasra is vitte a vizet, nem hiszem hogy csak ez van. Úgy tűnik, mintha a kifolyó víz maximum 20%-a lenne levegő. Ez ekkora különbséget nem indokolna.
Esetleg a hozzáfolyási nyomás csökkenése (a szörcsögés elzárása) erősen visszaveszi az emelőmagasságot, mert leesik a járókerék-fordulat?
Tud valaki ilyesmi karakerisztikákat?
Mert ha ez a helyzet, akkor megbontom a kút betonozását, és lejjebb viszem a szivattyút.
Persze csak ha érdemes, lehet hogy így szörcsögve pont beállítja magának az optimális munkapontot :)
2013-03-29
22:50:30
Előzmény: Szepy #39394#39973
Pedig szerintem a vízszint tutira lemegy a szívócső szintje alá, vagy valahol nagyon falsot szív a szivattyúd.
Nálam ásott kút van, kb. 8 -9 méteren van az alja, és vízszintesen, 1 méter mélyen még 18 méter cső van, be van hozva a szívócső a pincébe, ott van a szivattyú, mert télen is kell a víz (klotyótartályok).
Szó nélkül dolgozik a hidrofor.
Ha nem tömítetlenségi problémád van, akkor sztem. megszívja akutat, abban leesik a víz, akkor levegőt szív, a víz feljebb jön, és így tovább. Nem métereket esik a szint, csak 50-60 centit, de ez elég, ha pont a szívócső végénél csinálja.
Előző esetben ez nem volt gond, mert pl. 15 mély kút, benne nyugalomban 6 méteren a vízszint, szivattyú indul, a víz leesik 8-9-10 méterre, és ott már ott marad, mert töltődik utána.
Ezt könnyen letesztelheted, mérd meg a szívócső hosszát, és a búvárt ugyanannyira engedd le. Ha az is elkezd köpködni, levegőt hoz fel, akkor engedd 2-3 méterrel lejjebb, ha jó lesz, akkor megvan a hiba.
Szinte 100%, hogy ez a gond, vedd azt is, hogy a búvár nyom pl. percenként 20 litert, a hidrofor meg 100-at, máris kirántotta a vizet.
2013-03-11
21:58:47
Előzmény: villam64 #39440#39444
Úgy indultam, hogy 2-3m-rel hosszabb volt a cső. Utána lerövidítettem. Kipróbáltam, hogy amikor már gyengélkedett, levegősen szívott, nem volt-e a szint felett, de még jó 40cm-t tudtam rajta emelni, mire elkezdett levegőt szívni (a hangja is más lett).
Most a szűrő és a csatlakozók tömítését próbálom adjusztálni, meg a csövet megnézem, nem lyukas-e véletlenül...
szocsmarciVálasz erre
2013-03-11
16:46:18
Előzmény: Szepy #39437#39439
Ha rosszul van kiválasztva, akkor igen. Talán szerencséd van, a búvárszivattyú keveset szállít, de magasra. Az Alco jelleggörbéje laposabb, ezért valószínű, hogy erősíti egymást a két szivattyú, ha nem is lesz kétszer olyan erős, mint ahogy várná az ember.
Megjegyzés: A teflon szalag nem teljesen egyezik meg a teflon zsinórral, a teflon zsinór jobban tömít - biztosabb.
Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva