Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
payagyerekVálasz erre
2012-04-05
20:39:01
Előzmény: robert #28135#28140
Akkor érdemes 1 ilyen elmenővíz-hőfok szabályzáson gondolkodni, mikor az ember több szobát akar klimatizálni és van olyan, mikor csak 1 megy, de van mikor akár 3 beltéri. Így a szabályzó automatikusan levesz, vagy hozzáad víztömeget. Csak az egyes beltériket kapcsolgatja távírnyóval a jónép a lakásban, ez mindenképp intézi a megfelelő áramlást.
2012-04-05
19:51:28
Előzmény: payagyerek #28134#28136
NAzért az a fázishasító-NTC házasság elég izgalmas tud lenni érintésvédelmileg...
Hogyan oldod meg, hogy az NTC-t elektromosan jól, hővezetés szempontjából sehogy se szigeteld el a víztől?

google search triac dimmer circuitq

A poti helyére megy az NTC vagy PTC attól függőn, hogy mi a cél.

T.
2012-04-05
19:21:48
Előzmény: payagyerek #28134#28135
payagyerek,

Kapcsolási rajzod van hozzá?

payagyerekVálasz erre
2012-04-05
19:16:49
Gyerökök! :-) Hát a jó öreg ruszki KÁMA szivattyú?
Csúnya, de meglepően jó hatásfokkal tud dolgozni.
Őkelme szénkefés, így fázishasítóval remekül szabályozható.

Kútvizes klímának fajinul használható, pofon egyszerű önszabályzással. Mármint hőfokilag.
Fog az ámbör 1 fázishasogatót, annak potijára akaszt 1 megfelelő értékű PTC-t, NTC-t (sorosan, vagy párhuzamosan), majd ez a szabályzás lesi az elmenő víz hőfokát és aszerint vesz le a vízből, vagy épp ad rá.
Óccsó, eccerű.
2012-04-05
15:58:36
Előzmény: plaszlo #28129#28130
Ezt a témát én is körbejártam. Azért vettem akkora szivattyút amekkora, hogy majd frekiváltóról járatva megúszom a hidrofort. Miután csalódottan tapasztaltam, hogy ezt a szivattyút nem lehet frekiváltóról kergetni, csináltam néhány próbát előtét kondival, előtét ellenállásokkal, de nem jutottam megbízható eredményre. Fázishasítós triakos szabályzást nem próbáltam, de mások tapasztalatai szintén negatívak voltak. Ezután kezdtem a vonaglásomat a hidroforral.
Aszinkron motornál (ekkora méretben) sajnos nem tudok más megoldást a szabályzásra, csak a frekiváltó.

T.
2012-04-05
15:42:31
Előzmény: takyka #28126#28129
Olyan szabályzás nincs, ami szétszerelést, átalakítást nem igényel? Frekiváltós, fázishasítós? Toroid trafóval is lehetne csökkenteni a kapocsfeszültséget, de ehhez kicsi a toroidom, csak 500 VA-es. :( Nem kéne nagy szabályzási tartomány, csak lehessen állítani a nyomást és vízhozamot. Vannak olyan részek a kertben, amit nem tudok mással csak kézzel locsolni, mert akár a legyezős, akár a pörgettyűs locsolót használom vagy a házat, vagy a kerítést locsolja, esetleg a szaletli alá.
2012-04-05
14:11:50
Előzmény: plaszlo #28124#28126
Búvárral az a gond, hogy meg kell bontani ahhoz, hogy el tudd távolítani a segédfázis kondit és hozzáférj mindhárom tekercsvéghez. Utána összeépíteni a négyeres kábellel úgy, hogy vízmentes legyen. Zavarszűrés szempontjából, meg illene árnyékolt (erősáramú) kábelt használni, az is növeli az átmérőt. Fojtott üzemre sem a legjobb, mert csak nyomó oldalon tudod megcsinálni, az meg többlet fogyasztással jár.

T.
2012-04-05
13:41:25
Előzmény: takyka #28121#28124
Takyka
Mélykútszivattyú, 1100 W-os búvár (nem rezgős), típusát nem tudom, ahhoz fel kéne húzni a kútból. De valahol megvannak a papírjai, elő tudom keresni.
A rezgőszívattyúnál is a kivétel erősíti a szabályt, Mogyoródon 40 m mélyről húzta fel a vizet az első orosz szivattyúk egyike és nem lett baja a kútnak. Viszont láttam kamerás képeket bedőlt ilyen csőkutakról, beszorult szívattyúval, amit nem tudtak kiszedni. Ásott kútban kevesebb bajt tud okozni, nagyobb a vízfelület, csillapodik a rezgés.
2012-04-05
13:21:08
Előzmény: plaszlo #28117#28121
Milyen szivattyúd van, amit szabályozni akarsz?

T.
2012-04-05
13:15:05
Plaszlo,

Nem találtam elpumpsból olyan kis teljesítményűt amire itt szükség volna. Mellesleg a legolcsóbb felszíni centrifugál szivattyú is 20e Ft. Frekiváltó használata a legjobb megoldás, használhatósága egy adott egyfázisú szivattyúnál kérdéses, próbával deríthető ki. (a pedrollo pqm60 tökéletesen megy, a Leo 5xcm100s meg nem)

Most mindenhonnét azt hallani, hogy a membrán szivattyú egyenesen az ördög műve (akármelyik kútfúrót kérdeztem nincs garancia, ha azzal használják a kutat), de a van ellenpéldám, apám szennyvízcsővel bélelt kútját 20 évig csak olyannal használta minden gond nélkül.

T.
2012-04-05
12:23:31
Előzmény: sándor #28109#28117
Sándor,

"Ásott kúthoz egy ötlet. Ha túlságosan mélyen van a vízszint, akkor nem kell föld alá építeni szivattyúaknát. Úgy járhat, mint payagyereké a magas talajvíznél.
Egy úszó plattformra kell a szivattyút felfogatni egy rövid szívószárral.
Természetesen megfelelő emelő magasságút."

az úszósziget szerintem nem stabil, nem tudod állandóan kiegyensúlyozni. Gondolj csak a vízszint mozgás miatti csőhossz változásra, ami vízszintemelkedéskor a súlyával félrebillenti az úszó szigetet.
Én valamilyen teljesítményszabályozón gondolkodom, mert nem mindenhol kell ekkora nyomás az öntözőfejnek, van ahol kisebb sugár is elég lenne, így nem fojtani kéne a szivattyút.

2012-04-04
22:26:09
Előzmény: takyka #28080#28093
A rezgős tényleg nem jó megoldás hosszú távra, sok fúrt kutat hazavágott már.
Talán egy frekiváltós szabályzással be tudnád lőni az aktuálisan szükséges vízmennyiséget, hogy a kutad se bánja és neked is elég legyen. Azt sem tartom kizártnak, hogy centrifugál szivattyúval a homokolás is megszűnik automatikusan.
Az Elpumps szívattyúkat is jónak tartják.
2012-04-04
14:12:02
Előzmény: Szepy #28077#28080
Búvárban nem tudok olcsó alternatívát.
A legolcsóbb megoldás talán Paya kedvence leo xkm60 perifériális szivattyú. fél colos szívószárral, fél colos lábszeleppel, de lehet, hogy még így is folytanod kell majd.

T.
2012-04-04
13:49:23
Előzmény: takyka #28075#28077
Valóban membrános és meglehetősen rezgős. Milyen javasolt helyette?
2012-04-04
13:27:12
Előzmény: Szepy #28067#28075
Ha jól sejtem, akkor az az ukrán búvár az a membrános... Az állítólag önmagában alkalmas egy kút tönkretételére a keltett rezgések által. Lehet, hogy ez a homokolássod oka is.

T.
2012-04-04
11:35:31
Előzmény: takyka #28050#28067
Szia!

Természetesen nincsen, már este elkezdtem gondolkodni a lefojtásán. Sima ukrán búvár, esélyes, hogy egyszerűen tudom a teljesítményét csökkenteni.
Bár a homokolást újra megfigyelve megint csak minimálisnak bizonyult (1-2 szemcse / dl), de szeretném tovább finomítani a technikát.
2012-04-04
09:30:33
Előzmény: Szepy #28030#28050
Szepy,

Leszögezném, hogy nem vagyok egy öreg kutas, de az utóbbi időben elég sokat utána olvastam a kút témának.
Szükséged van neked ekkora vízhozamra? (1,8-2m3/h) Ha lecsökkentenéd, a homokolás is csökkenne, vagy megszűnne. A szivattyút koptatja a homok és a kimosódás veszélye is fennáll jelenleg. "ház alatt lévő fúrt..." adott esetben veszélyes lehet a ház állagára, ha az elhordott anyag miatt megüllyed az altalaj.

T.
2012-04-04
08:02:17
A "profik"szivattyúteszttel, vagy leszívás-visszatöltődés teszttel határozzák meg az üzemi vízhozamot. Egyszer volt problémánk az általunk készített kutakkal a korábbi munkahelyemen, ugyanis az üzemeltető nem kegyeskedett megnézni az átadott vízföldtani naplót, és tízszeres teljesítményű szivattyúval próbálkozott, aztán reklamált, hogy homokol a kút
2012-04-04
00:34:45
Előzmény: Szepy #28030#28036
Szepy
ilyen kutam lenne, a legnagyobb melegben és szárazságban is minden tiszta üde zöld lenne. :))
Szerintem nyugodtan használhatod hosszabb időkre is, mint napi átlag 10 perc. Én nagy melegben átlag 1 órát szoktam locsolni naponta, hétvégén még többet is és eddig bírta a kút annak ellenére, hogy jóval mélyebbről kell felhozni a vizet és kisebb vízhozama is, mivel már többször sikerült a szivattyú aljáig menni a vízszinttel, ha nem figyeltem eléggé.
2012-04-03
20:13:40
Előzmény: plaszlo #28023#28030
Szia!

Köszönöm a választ!

A kútban 9m vízoszlop van (így most a szivattyú alatt kb. 8m), amikor elkészült teszt jelleggel 3 napig ment folyamatosan a szivattyú és nem csökkent benne a vízszint. Ez kb. 100m3 vízkivételt jelentett.
Nem messze tőlünk van egy tó, ill. alattunk a völgyben egy patak, kb. a kútvizem szintjén, gondolom ezek biztosítják ezt az állandó hozamot.
Napi átlagban max. 5-10 percet jár a szivattyú + hetente 1-2 alkalommal feltöltöm a 300l-es hordómat (szintén kb. 10 perc alkalmanként), így gondolom ez nem jelentős vízkivétel a képességeit tekintve, de a tanácsot köszönöm, időközönként le fogom tesztelni a minőségét. Talán valami szűrőt rakok rá és úgy figyelem, az a biztos.
2012-04-03
17:15:19
Előzmény: Szepy #28021#28023
Szepy

Egy-két homokszemcse előfordulhat minden kútban, de ha egy vödör víz alján már látod a homokot amikor leülepedik, akkor az már nem jó.
Azt kellene tudni, mennyi víz van még a kútban a szivattyú alatt. Ha nagyon leengeded a szivattyút és intenzíven veszed ki a vizet, akkor előfordulhat szintén a homokolás, de ez függ a talajszerkezettől is, mennyire gyorsan tudja a vizet pótolni anélkül, hogy kimosná a környezetéből a talajt. Ha nagyon gyorsan kihúzza a szivattyúd a vizet, akkor fojtsd le egy kicsit, inkább lassabb és folyamatos legyen a vízkivétel. A beomlás intenzív, mondhatnám ész nélküli kitermelésnél fordulhat elő, ha mindig csutkára kiszívatod a vizet belőle.
Nekem ásott kutam van és mélykútszivattyúval veszem ki a vizet locsolásra, de arra ügyelek, hogy ne szívjam le a vizet nagyon (bár néha így is sikerült). Ha sokat kell öntöznöm, akkor hagyok egy órás öntözés után némi pihenőt neki. 1/2 collos szerelvényeket használok, ez annyira lekorlátozza a vízkivételt, hogy nem okoz gondot, nem homokol a kút, de a szivattyú alatt még van kb. 1 m. vízmélység.
Az ésszerű kitermelés a lényeg, ismerd meg a kút kapacitását és ezen ne menj túl, akkor nem lesz gond vele. A kutat is dolgoztatni kell, hogy elegendő vizet adjon, de nem szabad zsarnokoskodni vele.

Fúrt, ásott kutak RECOMMENDED
2012-04-03
16:16:28
Sziasztok!

Mikor számít "behomokozott" víznek?
A talaj felénk homokos-anyagos, a ház alatt lévő fúrt kútból merülőszivattyúval hozom fel a vizet. A vízszint kb. 6m az akna aljától.
A szivattyú kb. 1m-re a szint alá van leeresztve. A tapasztalat az, hogy így rendben működik, igaz 10-15 percnél többet ritkán megy egyszerre, de addig nem szív levegőt. Ez kb. 300-500l vizet jelent. 25-30cm-re leeresztve 2-3 perc után már levegőre kerül.
Homokot nem nagyon látok a vízsugárban, kézzel "mintavételezve" 1-2 szemcsénél többet nem látok a tenyeremben.

Szűrni nem szűröm, locsolásra használom a vizet, de érdekel, hogy mennyire erőltessem a használatát, nem okozhat-e ez hosszú távon statikai problémákat, amiket korábban említettetek.
Milyen tapasztalataitok vannak?
2012-03-22
18:07:59
Előzmény: mediterro #27446#27532
5 méter mélyről még vidáman szív a házi vízmű, pláne, ha lerakod 2 méter mélyre.

A szívócő ne legyen kisebb 32 mm-nél. KPE csőre gondolok, vagy merev falú gégecsőre. Csapot, szűrőt ne rakjál bele. Lehetőleg simán kanyarodj be a csővel a szivattyúba (idom nélkül).
Lábszelep szűrőkosárral legyen szívócső alján.

Mekkora volt eddig a legmagasabb vízszint?
Csakis ez fölé telepítsd a házi vízművet.

12 méter mély a kút. Ez azt jelenti, hogy aszályosabb időben is lesz vized, de ilyen mélyre nem kell leszívnod a vizet (csak takarításkor).
Nap használatkor 0,4 m - 2 m nél jobban ne menj a nyugalmi vízszint alá.
Ha behomokol a kút (zavarossá válik a vize), akkor elérted a kút maximális vízhozamát.

mediterroVálasz erre
2012-03-20
23:55:34
Köszöntem a tippeket!

Lemértem pontosan, 5 m mélyen van a szint, a legalja 12 m mély, bálazsineg és egy tégla segítségével ezredmili pontossággal bemértem.

Így már nem kell olyan komoly sziv, de mindenképp centrifugált akarok.
2012-03-20
10:40:01
A kútba, vagy kút melletti aknába elhelyezett házi vízmű is jó megoldás lehet.
Ha szárazon tudod tartani az aknát, akkor az célszerűbb.

max. 30 mA értékű hibaáramvédő reléről nem szabad megfeledkezni.

Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva