Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Nullszaldós visszatápláláslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2010-12-06
21:42:00
Elektronikus by-pass Az elektronikus átkapcsoló (by-pass) automatikusan átkapcsolja a 230V-os fogyasztókat egy alternatív áramforrásra (AC1 bemenet) biztonságos módon, amikor a prioritással rendelkez? AC2 bemeneten megsz?nik a 230V-os hálózati feszültség. Az alkalmazott mikrokontrollernek köszönhet?en az átkapcsolás a különböz? áramforrások (inverter, hálózat, aggregátor, stb.) és a fogyasztó között teljesen biztonságos, használatával elkerülhet?k az egyszer? mágneskapcsolós átkapcsoló megoldások által okozott károk az inverterben.
Hátha betudjátok építeni a rendszeretekbe. Szerintem lehetne kötni a hálózat bemenetére az invertert, az inverter bemenetére a hálózatot. Ekkor az inverter lekapcsolására a hálózatot kapcsolja rá. Csak az akkuknak kell bírni.
2010-12-06
19:08:43
Üdv
Na igen én is az akkuról fogyasztok, pont az álltalad emlitet szulfátmentesitési mód miatt.
Az a DC kimenet inkább olyan fogysztóknak való amik nemtudnak lekapcsolódni automatikusan az akku kimerülésekor.

Viszont az a dolog nekem még mindig nem tiszra mi lesz a feltöltött akkuban levő energiával?
Az mikor és milyen módon fogod elfogyasztani?
Ahoz is kéne valami inverter..............

végyé

2010-12-06
10:12:33
v_gy

Megzavart a kimenet kifejezés, mert én csak egyet használok, az az akkura van kötve. Viszont van még a DC fogyasztóké is. Ezt nem aktiváltam még eddig 2 ok miatt: az MPPT nem megy el stand-by-ba, és nem aktiválódik a szulfátmentesítő funkció (hogy ne zavarja a DC fogyasztókat). Ez a 2 funkció nagyon fontos, de hát kompromisszumot kell kötni, hogy valami más is működjön.

2010-12-03
09:37:34
Üdv

Igen a standby gombal húz meg a kimeneti relé, ekkor mindegy milyen fényviszonyok vannak, addig nem megy stanby ba mig az akku feszültsége le nem esik olyan 10.5 V ig.

A terhelést elvileg nem az akkura kellene kötni hanam az MPPT kimeneti kapcsaira.
Ekkor ha lemerül az akku kikapcsolja a kimenetet megelőzve a mélykisütést.

végyé

2010-12-03
09:15:23
v_gy
Mit jelent, hogy a kimenet aktivizálva?
Fogyasztót kötni a kimenetére (mivel a kimenete az akku is egyben), vagy aktiválni a stand-by gombot?

2010-12-03
06:18:52
Üdv
Fnagy, ha akimenet aktivizálva van nem megy alvó üzemmódba.

végyé

2010-12-02
22:36:46
MPPT30 működése a következő (EZ MEHET AZ MPPT ALFORUMBA IS):
- ha reggel elkezd sütni a nap, először kigyúl a napeleme bemenetén lévő zöld napelem LED, majd, ha a teljesítmény töltőképes szintet ér el, akkor "felkel" az MPPT, kigyúl a sárga 'töltő' LED és mutat a kijelző is,
- ha az akku feltelt, kigyúl a zöld 'feltelt' LED, a sárga elalszik,
- még tölt x ideig, aztán belép a szulfátmentesítő funkció nagyon lecsökkentve a bemeneti áramot (itt kellene hasznosítani a fel nem használt áramot),
- ha nincs elég napsütés, nagyon borús az idő, vagy este van, ami azt jelenti, hogy a töltés olyan kicsi szintet ér el, hogy az MPPT saját fogyasztását sem fedezi, akkor az MPPT elmegy stand-by-ba (minden LED kialszik + a kijelző is), ezzel is kímélve az akkukat.
Legalábbis nekem így működik május 1-től és ugyanígy van a leírásokban is.
Tehát ha megszakad a napelem felőli részen az áram, akkor elmegy stand-by-ba, ami azt jelenti, hogy minden LED kialszik.

(((Ez a stand-by része hiányzik más típusú töltésvezérlőknél, pld. STECA. Általában az akkut mérik és az állapotát jelzik ki.)))

2010-12-02
18:44:32
Üdv

Ha a kimenet be van kapcsolva akkor nem megy standby-ba.
Majd csak akkor ha az akku lemerült.
Viszont ahogy merül az akku át fog váltani sárga szinre, ezt is kellene figyelni.
Tehát valahogy úgy, hogy ha a zöld kigyullad akkor vársz x időt és azt mondod most van feltöltve az akku.
Ha meg használod akkor az zöld kialvása után még nem kell lekapcsolni semmit, figyelni kell a sárgát vagy a pirosat a kimerülés jelzésére.
Persze ez ki is hagyható mert a kimenet ugy is kikapcsol ha lemerült az akku.
csak hát mi lesz ezután, napokig nem maradhat lemerülve az akku.

végyé

2010-12-02
12:07:17
robert
v_gy
Az inverter és az MPPT30 átkapcsolása:

Az MPPT30-as zöld LED-vel szemben egy fototranzisztort lehet a dobozhoz erősíteni. Ezt azért találom jó ötletnek, mivel nem kell elektronikailag beavatkozni az MPPT30 áramkörébe. Ha akkor még nincs egészen feltelve (a zöld LED kigyúlásakor), lehet időzíteni az átkapcsolást, kb. 1 órára. Tehát: fototranzisztor + Ganz KK CRM időrelé + kontaktor.
Esetleg jó lenne egy rajz.
DE:
Mi történik abban az esetben, ha megtörtént az átkapcsolás, az MPPT nem kap áramot a napelemektől -> stand-by-ba lesz, és a zöld LED kialszik? Biztos a kontaktor visszakapcsol.
Azt hiszem egy kicsit bonyolultabb kell legyen ez az átkapcsolás.
Ha valaki esetleg segíteni tud ebben ...

2010-11-26
13:31:19
Mindenki azt szeretné, hogy ne vesztődjön el a többlet energiája. Ezért szeretnék használni én is egy Grid Tie-t. Tehát hivatalosan, vagy nem hivatalosan.

1. Lentebb olvashattuk hogy a hivatalos bejegyzés egy nagy bürokrácia, sok papír, és jó drága alkatrész megvásárlását jelenti.
A jó drága alkatrész -> inverter összehasonlítás (áfa nélküli árak):
Sunnyboy 1200W ~ 940 EUR
Grid Tie 1200W ~ 340 USD =~ 255 EUR
Körülbelüli összehasonlítás. Biztos, hogy vannak minőségi, gyártói, esetleg működési különbségek, de az árkülönbség akkor is óriási.
Éppen ezért írom a 2. lehetőséget.

2. Nem hivatalosan pedig (beszéljünk csak egy 300W esetleg egy 600W-os inverter használatáról):
2.1. az áramszolgáltató ne tudjon róla. Ez nem nehéz megoldani, hisz, ha nem haladjuk meg a szerződési teljesítményt, akkor az óra akármilyen típusú is legyen azt a megtermelt teljesítményt nem méri, vagyis egyszerűen kevesebb áram kell befolyon a hálozatból.
2.2. fennállt a szerelő esetleges áramütése, ha az inverter károsodik (a Grid Tie-re gondolok). Ezek a típusúak figyelik a hálozatot, nagyon kicsi a valószínűsége, hogy pont úgy romoljon el, hogy áramot ad ki. Viszont elektronika, bármi megtörténhet.
Ha mégis megtörténik, akkor is lehetséges 2 eset:
2.2.1. a hálozatban veszik el az áramot. A hálozat akkora fogyasztót jelent, vagyis akkora fogyasztó nehezedik szegény inverterre, hogy vagy kiold a kis biztosítékja (a hálozat és a inverter közötti), vagy teljesen szétég. Biztos, hogy senki sem károsodik.
2.2.2. ha valaki dolgozni akar otthon a saját hálozatában és a lekapcsolja a főmegszakítot. Itt vitatható mik történhetnek, viszont ez már nem a szolgáltatóra tartózik. Figyelni kell arra, hogy lekapcsoljuk az invertert is.

2010-11-25
11:32:13
payagyerek,

A tökénél ragadtad meg a problémát!
A fogyasztást kell alacsonyan tartani, nem a termelést növelni. Nálad ez már meg van oldva.

Én nem bírnék hideg fényben élni, persze vannak meleg fényű csövek is.
payagyerekVálasz erre
2010-11-25
09:53:16
Roby bátyó!

Igen. Sajnos a kicsi backupra, szükség van. Ámbár, ez nagyságrendekkel kisebb, mint a sok-sok db 200Ah-s akkucsoport.

Szerencsére az én fogyasztásom kicsi. 5-6e körül bóklászik a számlám.
Mindenütt, hosszú fénycsövet használok. A 36W-osat. Ezek 3350lument nyesnek a pupillámra. Ekkora fényárnál, 6500K a nyerő. (hidegfehér)
Ez azt jelenti, hogy egy 5×4méteres szobában, 1db 36-os cső és a szobának nincs olyan csücske, ahol ne lehetne olvasni.
A kompakt csöveket, rühellem.
A P4-es fujitsu-siemens laptop, összecsukva porosodik. Helyette 15W-os netbook-ot használok.
2010-11-25
08:51:32
takyka,
Ezek szerint éves viszonylatban kb 10%-al fogyasztotok kevesebbet mint mi.
A teljes fogyasztás lebontása fogyasztókra nagyon tanulságos.

payagyerek,
"az akkumulátoros üzem, környezettudatos szempontból, inkább büntetendő cselekmény..."
Egy backup biztosításának kivételével teljesen egyetértek veled. Vagyis, amikor a valamilyen okból szükséges szünetmentes áramforrást tápláljuk napelemmel.
2010-11-24
21:53:03
OK, pongyolán fogalmaztam.

Amikor standby -ról írtam akkor a 24 órában működő berendezésekre + a valódi standbyra gondoltam.
Megnéztem, 28 nap alatt 236kWh villamosenegiát fogyasztottunk mindenestől.

Úgy látom, a te esetedben hatékonyan működne a funkció integrálásos elképzelésem, amit már vázoltam anno. Lehet, hogy hatékonyabb lenne mint + napelem teljesítmény beépítése.

T.
payagyerekVálasz erre
2010-11-24
19:34:07
Sándor bátyó!

Én maximálisan értem amit monc! Pláne, hogy -annó- már engem is élesztettek újra, mentősök. Talán 1 kicsit, látszik is az agyamon a viszonylag hosszú, oxigénmentes állapot. :-)
(Csesznye gyerekkorom, nagyon sok emléke RESET azóta.) de ez OFF

Mindemellett -mégiscsak azt gondolom- ha áram alatt gyomlálgatnak, akkor mindegy, hogy a kábel, melyik végén van táplálva. (A trafó felől, vagy tőlem.)
Ha lekapcsol, akkor az inverter is lekapcsol.
De ha mégsem lépne ki az inverterünk, akkor úgyis leföldeli a lekapcsolt szakaszt a szerelő. Ez a saját érdeke.
Szerintem:
Amúgyis ugyanezen helyzetek lehetnek, ha épp legális invertert tartalmaz a hálózat adott szakasza. Vagyis, ott is lekapcsolnak a legális inverterek.
Így, akkor is földelni fog az emberke, mert "gépben nem bízunk". Hiába legális.

Ezen gondolatmenet továbbvezetéseként:
2 lehetséges választás van. Akkumulátoros üzem, rátáplálós üzem.
E kettőből (szerintem) az akkumulátoros üzem, környezettudatos szempontból, inkább büntetendő cselekmény.
Bár furcsán hangzik, de:
Amíg akkumulátoros bohóckodásra vagyunk kárhoztatva, addig folyamatosan állunk elő igénnyel a gyártására. Közben, folyamatosan környezetszennyező akkumulátorokat vetünk megsemmisítésre. (Cca. 5-6 évente, sav és ólomigényünk támad.)
Ezzel szemben, ha rátáplálunk, akkor leginkább azon napszakban tesszük, mikor épp csúcsfogyasztás áll fenn a hálózaton. (Nappal, de leginkább déltájt és nyáron, klímaüzemi hálózatterhelésen.)

Persze, ez csak nekünk fontos. Mindenki más lesz@rja.

Szóval nemtudom.
1 biztos: Ha lesz pénzem, akkor veszek ilyen invertert.
Ugyanis a számomra, épp elég volna a 300W. Pláne az ára!
Azért mégiscsak a 30eFt, +1 kis "befogom a számat" áll szemben a 600eFt-os legális Sunyigyerek inverterrel szemben.
A többi politika. Ha a böcsületes munkámért, böcsületes pénz kapnák, akkor böcsületes lehetnék.
Addig nem lehetek, mert éhenhalok. (nem túlzás!)
2010-11-24
19:33:18
takyka,
Ha megnézed a táblázatot, akkor láthatod, hogy csak egy része standby (80W), a többi pedig állandóan be van kapcsolva. A standby funkcióval rendelkező készülékek az idő egy részében szintén működésben vannak.
Éves szinten kb 700kWh a standby fogyasztás (33ezer Ft), persze ez sem kevés.

2010-11-24
19:12:21
Ez évi 100 000 Ft, havi 8500,- csak a standby cuccokra?
Hazamegyek és megnézem mennyit fogyasztottunk egy hónap alatt (felírtam az óraállásokat).

T.
2010-11-24
18:46:06
takyka,
Nekem mondod, hogy rengeteg! Az éves fogyasztásunk 3500kWh.
Számold össze te is!
2010-11-24
18:26:15
280W*24h*365nap=2452kWh/év
Az rengeteg!

T.
2010-11-24
18:09:01
Szó volt arról, hogy a hálózati visszatáplálás saját fogyasztást fedező szinten tartásával a járulékos költségeket csökkenteni lehetne.
Ezért nagyjából összeírtam a háztartásunkban található elektromos kütyüket, különös tekintettel a nap 24 órájában fogyasztókra.

A táblázatból jól látszik, hogy a folyamatos teljesítmény nem esik 280W alá. Ez azt jelenti, hogy 300W csúcsteljesítményű PV panelek üzemeltetése során nem valószínű, hogy a szolgáltatót gazdagítanám.
Most, hogy -talán- gallyra ment az aksim, lehet, hogy inkább egy szinkron inverterbe kellene invesztálnom.
Ekkora teljesítmény éves szinten kb 300kWh-t jelent. Egy inverter és még 220Watt PV hiányzik. A kábelezés ki van építve, árnyékmentes hely is van a tetőn.

payagyerekVálasz erre
2010-11-22
11:29:08
Sándor bátyó.

Igazad van, de ha áram alatt szerel, akkor nem én veszélyeztetem.

Persze, mindannyian tudjuk, hogy mit szabad, mit nem szabad. De amit szabad, azt gondosan ellehetetlenítik.
Ennek nyilvánvaló oka van: Nehogymár átengedje a zsírosan tejelő bizniszt.
Sajnos a magyar politika, annyira nemtörődöm és még szemétláda is, hogy törvényileg, lehetővé teszi az energiaszektor számára.
Hogy miért?
Mert az országnak, hatalmas bevétel az energiafüggőségünk áfája!
OFF
Ekkor nyílik a bicska a zsebemben, mikor belehazudják a képünkbe, hogy "csak az ország 1/3-a adózik". Holott mindenki. Még a halott is!
ON
Más országokban, valódi támogatás van. És még korrekt is! (akár pl. horvátország.)
Itt: Elveszi az áfát és visszaad 30%-ot. (25-30) Sírjunk, vagy nevessünk?

Ilyenkor merül fel, ilyenfajta válaszlépés.
1 megoldás marad: Nem kell nagy dobra verni! Titokban kell tartani.
2010-11-22
11:23:12
Üdv

Hehe Robert hogy is van ez?

Belinkelt teszt 1 es pontja szerint minden ami áramot termel és 50 KVA alatt van az kiserőmű?

2 es kéréds B pontja szerint mi is van, akkor ezek szerint a napelemes "kiserőmű" nem lehet szigetüzemű?

Elvileg ilyen nem is használható?
Mi számit kiserőműnek?
Napelemes kertilámpa minek számit?
Az is energiát termel és nincs a hálózatba kötve

Hú de bonyolult ez.
Lehet végig a tilosban mászkálunk?

végyé

payagyerekVálasz erre
2010-11-22
10:43:14
Bár 1 kicsit OFF, de mégsem:

Annó gyomlálgattunk távoli irányadót. Ennek még drót antennája volt, mintegy esernyőszerűen.
Az irányadó, ki volt kapcsolva!
Ámde:
Az antenna hangoló körben, ugráltak, pattogtak, 3-4 centis szikrák.
Az oka:
Valahol a horizonton (kb. 40-50km!) jött egy kósza felhő. Amúgy tök fajin, nyári kánikula volt. (Mondhatnám, hogy tökünkön vízipólóztak a bolhák.) Bocs.

Vagyis a még sehol sem lévő felhő által keltett, sztatikus töltést, összeszedte a szabadon lógó antennadrót. Ennek a feszülete kisebb volt, mint az aktuális szikraköz a konténer oldalán. Tehát bejöhetett. Annak a szikrái cikáztak, ide-oda.
Mi is akkor tanultuk meg, hogy nincs szabadon lógó vezeték!
2010-11-22
10:15:25
Üdv
Na igen erre hivatkoztam én is :)

A nem lekapcsolást valami meghibásodásra értettem.
Persze kicsi az esélye ugy meghibásodni, hogy pont ne tudjon leállni, mert a szinkronizálási infót a hálózatból veszi, de nem lehet kizárni.

Az meg hogy a munkavédelmi előirások kötik a dolgozót egy dolog, azért felerészben a feszültséget véletlen kiadóra tesetálnák a balhé elvitelét.

végyé

payagyerekVálasz erre
2010-11-22
10:08:41
Bár lesznek akik megköveznek, de szerintem, nem oly drasztikus a helyzet.
Azt bárki kipróbálhatja, hogy valóban leáll-e, ha elmegy a villany.
Mindemellett a villanyászok saját érdeke, hogy -gyomlálgatás előtt- le kell földelnie a szabadon lógó kábelt.
Márcsak azért is, mert nincs szabadon lógó kábel!
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Nullszaldós visszatápláláslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva