Biosolar Forum  =>  PROGRAMOK  =>  Tüzelőanyag kalkulátorlapozz: « előző   1, 2
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-12-19
22:44:09
Peterch,
igazad van, nem vitatkozni akarok. Amikor eladtuk a régi lakást, szétköltözés miatt egy új házhoz/lakáshoz bankkölcsönt kellett felvennem. Mivel panelbe nem akartam költözni, és ezért a pénzért csak vidéken kaptam házat, így kimentem Pestről. Most minden nap ingázok a fővárosba dolgozni. A CHF alapú kölcsönöm miatt a házam jelenlegi elméleti értéke az ingatlanpiac és a forint válsága miatt lassan a kölcsön fedezetére sem elég, pedig csak az akkori értékének a felére vettem fel a kölcsönt. Amit lehetett én is megcsináltam, a kezdeti 300 m3/hónap téli gázszámla (fűtés+HMV), a tavalyi év leghidegebb hónapjában sem lépte át a 185 m3/hónapot, úgy hogy az elején egyedül voltam, most meg ketten, tehát nőtt a HMV fogyasztás is. (Kíváncsi vagyok ez a hónap mit fog hozni.) Amit lehetett saját kezűleg idáig megcsináltam a házon a fűtésköltségek csökkentésére, de eljutottam odáig, hogy a további javítás már komolyabb beruházást igényel, mind anyagban, mint szakemberben. Ezt csak azért írtam, mert van amikor az ember patthelyzetbe kerül és nem tud tovább lépni, sem eladni, sem fejleszteni. Jelenleg nincs bank, aki adna nekem kölcsönt, mert nincs rá további fedezetem, se a fizetésem, se a házam nem elég. Ha most akarnám eladni a házam, talán a bankkölcsönt tudnám kifizetni belőle, és kezdhetném nulláról az egészet. Valahogy rosszkor voltam rossz helyen.
Azt hiszem nagyon elkanyarodtunk az eredeti témától, át leszünk helyezve.
2010-12-19
20:22:57
Plaszlo,

Termeszetesen igazad van!
Van egy szomszedom, akivel egyutt noltunk fel. Egyutt furtunk 17,5m mely kutat, a haver csinalt ugymond " szemetbol" egy hoszivattyut, az is onnan kapja a vizet, ha eppen bekapcsolja, mert eleg hangos es az asszony nagyon ellene van, en csak ontozok belole, de neki a komplet haz arrol megy,WC,HMV. Szigeteltem, nyilaszarokat csereltem, napkollektorokat szereltem,klimat es rekuperatort. A haver is mindenbol a maga modjan csipegetett ,igyekezett utannozni, de amikor mondtam neki, hogy figyelj! Felcsiped a penzt a bankbol es ha legalabb ugy megcsinalsz mindent mint en, akkor a megsporolt energia kifizeti a kolcsont helyetted. Semmivel sem nol meg a havi rezsi, de 10 ev utan mar joval kevesebbet kell kolteni rezsire. A valasz nem, mert mi lesz, ha elveszti a munkahelyet? Mondtam neki, hogy en bebiztositottam a kolcsont es igy nincs gond azzal sem, de viszont neki a munkahely elvesztesevel nem engedik el a rezsi koltsegeket, az tovabbra is sulyos teher marad. Akkor sokkal nagyobb bajba kerul mintha kolcsont vett volna fel ugy mint en. Igaz, azert a hazon elvegzett valtoztatasok igy is kozel 30%-os metakaritast eredmenyeztek nala is.
Tehat, valoban mindenkinek a sajat dolga, hogy mit,mikor es mibol csinal.:)

Udv , Peter.
2010-12-18
23:51:36
Peterch,
nem mindig a vállakozókedv szerint dönt az ember. Adottságok, lehetőségek.......stb.
2010-12-18
16:18:11
plaszlo,

Mindenkinek a sajat dolga, hogy miben latja a fantaziat. En valalkozokedvu vagyok, ezert mindig megragom ,korbejarom,szamitgatok es csak utanna allok neki sajatfej szerint tervezni es kivitelezni. Ahogyan mar regebben leirtam, en is egy kis hazikoban lakom, aminek az eves gazfogyasztasa atlagosan 1750m3 volt evente. Celul tuztem ki a 30%-os hatart. Igy a szamitasoknal a mar tervezett eves fogyasztasbol szamoltam vissza a megfelelo szigetelesi vastagsagokat. A futesrendszert is atalakitottam kombi turbosbol csak tarolofelfutos turbora es teljesitmenykorlatozast is csinaltam rajta max. 16kW-rol 10kW-ra. A tarolot meg napkollektor is futi es a napkoli futesre is rasegit. Majd jott a szellozteto rekuperatorral es most utoljara a klima, ami most is nyomja a meleget, mert megenyhult az ido.:) Az ossz koltseg: hoszigeteles es futesrendszer napkolival 200000 SzKK, szellozteto rekuperator 16000 SzKK, klima szerelessel,uzembehelyezessel 11200SzKK .Osszesen 227200 SzKK,ami 2050000HUF.
Amit kaptam cserebe, az egy energiasporolos haz, komfortosabb legterrel es elhetobb korulmenyekkel, valamint atlagosan 1390m3 gaz megsporolva evente. Igy a zsebemet sem terheli, mert a felvett kolcsont abbol fizetem vissza, amit megsporol. Igy nem a gazmuveknek tejelek.:)
Kovetkezo cel a napelemek felszerelese es akkor fuggetlenithetem magam a masik verszivo szolgaltatotol is. Termeszetesen ez nem holnap lesz, de belathato idon belul.

Udv , Peter.
2010-12-18
14:57:45
Pontosabban van, a hőszivattyús fűtés. Ha 250 %-os hatásfokkal (COP 2,5) és a nappali áramnál olcsóban - GEo árszabással számolok, per pillanat olcsóbb, mint a gáz, így 109000 Ft-ra jön ki. Kicsit pontatlan a számításom, mert ebben benne van a HMV is, de a hőszivattyúval is ugyanúgy megoldható, tehát nagy bakit nem követtem el. Viszont kérdés, egy korszerű hőszivattyú meddig tudja tartani a 2,5-ös COP értéket, illetve az olcsóbb levegő-víz hőszivattyúknál hogyan alakul a jelenlegi hidegekben a COP érték. Ez már megint a számítás helyességét kérdőjelezi meg.
2010-12-18
14:49:31
Számolgattam, Robert kalkulátorával a tényleges évi gázfogyasztásom jön ki, ezt átszámolva villanyfűtésre 427000 Ft körül lenne a gáz 140000 Ft-os árával szemben.
Árammal fűtve a költségeket átlagolva, átalánydíjas rendszerben havi 811 kWh jön ki, ez napi 27 kWh. A gázfogyasztáshoz persze jön némi járulékos költség a szivattyú miatt, de ha figyelembe veszed a havi 130 kWh átlagos össz. (nappali díjszabású) áramfogyasztásomat, nem tudom mi lehet jelenleg alternatíva.
2010-12-18
14:43:34
plaszlo,

En konkretan nem rad gondoltam, amikor a gazimadokat emlitettem, csak mas forumokon is ket tabor van minimum, az egyik a csak gazfutes,mert az a legolcsobb es a masik tabor a hoszivattyus csapat, akik mar valoban hasznaljak is. Az alternativ futes csapatot nem emlitem, mert az csak nagyon rovid lefutasu mania, ami szerintem meg maximum 5 ev es csak azok fognak faval, energiafuvel,szalmabalaval futeni, akik erdohoz kozel laknak, vagy van sajat termofoldjuk. A varosi vaganyoknak nagyon melyre fog kelleni majd nyulni a zsebbe.
Amugy valoban a jol kiszamolt szigeteles a leggyorsabb megterulest hozza. Miutan meg van a szigeteles, egy teli szezont kell jegyezni a fogyasztasokat es csak utanna jol atgondolt es a helyi adottsagokat legjobban kihasznalo futes es szelloztetorendszert beepiteni.

Udv , Peter.
2010-12-18
14:33:33
peterch,
én minden vagyok, csak gázimádó nem. Persze kényelmes, mindig is ez volt, megszoktam, de keresem az alternatívát. Sajna kis házban élek, így kevés az alternatív lehetőség. Egyelőre a gáz még nagyon megéri, de gondolok a jövőre is, nem hiszem mindig ilyen előnyös marad. A hőszivattyú ajánlatkérésemre egy korrekt cég csak annyit válaszolt, sajnálja, de nem nekem éri meg, nem térül meg belátható időn belül. Kicsi az alapterület, rossz a hőszigetelés. Nekem először a hőszigetelésen kell tovább javítani és utána lehet esetleg hőszivattyúban gondolkozni. A kazánom szivattyúja -15 C fokban és +5 C fokban is nagyjából annyit fogyaszt - már korábban is írtam -, hogy egész nap szinte folyamatosan megy, ilyen az elektronika programja. Most egy hete kb. találtam meg rajta (eddig fel sem tűnt) a teljesítményszabályozót, így rögtön 35 W/h-t spórolok rajta. :-)
2010-12-18
13:37:42
plaszlo,

Igen, elsore ijeszto a gaz es a villany kozti kWh ar, csak amig a hoszivattyu,vagy nalam a klima kepes futesszezonra szamitott COP 2,5-ot, akkor mar olcsobb mint a gaz.
Foleg a gazimadok elfelejtik a gazfogyasztashoz hozzaszamolni a kazan elektronikajanak es az osszes tartozekanak az elektromos fogyasztasat. Peldaul nalam, most, hogy beutott a nagyobb hideg, igy a villanyfogyasztasom 9,6kWh/nap, mert ebben benne van a futes fogyasztasa is, de amikor -5C°-ig klimaval futok, akkor 15kWh a napi fogyasztas 0 es -5C°kozott. Ez azt sugallana, hogy a klima csak 5,4kWh-t igenyelt. Pedig ez nem igaz,mert a klima merese azt mutatja ,hogy kozel 7,5kWh a valos fogyasztas. Igy azt kovetkeztetem ebbol, hogy a kazan es a keringetoszivattyu egy nap alatt fogyaszt 2kWh-t.
Igy mindjart jobb a klima,hoszivattyu gazzal szembeni merlege.

Udv , Peter.
2010-12-18
13:06:36
Robert,
a gáz (Tigáz) és az Elmű nappali díjszabása nálunk is ennyi, éjszakaim nincs. (Pest megye)
2010-12-18
10:25:00
plaszlo,

Jól mondod. A gázkazán átlag-hatásfoka pedig 70-90% között.

A beállított energiaárak eltérése az aktuális áraktól többeket zavar. Ezért arra kérlek benneteket, hogy javasoljatok olyan adatokat, amit elfogadhatónak tartotok.

Pl

Elmu: A1/II=47.15Ft/kWh, B=29.04Ft/kWh

Főgáz: 126.5Ft/m3, Tigáz: 135Ft/m3

2010-12-18
10:11:02
Robert,
ha árammal számolok, akkor kazánhatásfok 100%, nedvességtartalom 0% beállításokkal ad korrekt értéket?
Ijesztő átszámolni a gázfűtés árakat áramra.
2010-12-18
10:04:42
peterch, kösz
2010-12-18
09:37:25
Robert,
Itt talalsz arakat a pelletre es a briketre is, csak le kell forditani.:)
www.imop.sk/katalog/cid/867.xhtml
2010-12-18
09:19:23
Javítva:
10.55*(0.0422+0,01)*280=153.5Ft/m3

A havi alapdíjat nem számolom bele a m3 árba.
2010-12-18
09:11:00
Robert,

Kifelejtetted a koefficienset es az oradijat, ami az en esetemben 360m3-es evi atlagfgyasztasnal azert jocskan megemeli a gaz arat.
Pellet arakrol nem tudok nyilatkozni, mert soha sem gondolkodtam effele futoanyagban, mert nagyon gyorsan valtozik az ara felfele, mivel egyre tobben akarnak faval tuzelni, kozben meg fogy az erdo.:(

Udv , Peter.
2010-12-18
09:00:22
Tehát a jelenlegi kurzuson (280Ft/EUR) 10.55*0.0422*280=124.66Ft/m3 .
Annyi, mint itt. És jól hallottam, hogy a pellet, fabrikett viszont fele a MO-i áraknak?

2010-12-18
08:39:15
Robert,

Itt megnezheted:(tudod a google fordito a baratod)
www.spp.sk/zakaznici/domacnosti/ceny-a-zmluvne-produkty/

En ebben a kategoriaban vagyok:D2
Sadzby tarify D2 (Ohrievame) Cena bez DPH (€) Cena vrátane DPH (€)
Fixná mesačná sadzba(€/mesiac) 4,1382 4,9245
Sadzba za odobratý plyn (€/kWh) 0,0355 0,0422

magyarul:
Induló tarifák D2 (HMV keszites+fozes) ÁFA nélküli ár (€) Ár ÁFA (€)
Fix havi mértéke (€ / hó) 4,1382 4,9245
Az elfogyasztott gaz ara(€ / kWh): 0,0355 0,0422

Ehhez meg tartozik a tengerszint feletti magassaghoz tartozo koefficiens, ami nalam +0,01. 1m3 gaz hotartalma 10,55kWh alapbol.

Udv, Peter.
2010-12-17
22:33:57
peterch,

OFF - mennyibe kerül nálatok 1 m3 háztartási vezetékes földgáz?
2010-12-09
17:11:34
Fűtőanyag kalkulátor

Gyakran találkozunk olyan hirdetésekkel, ahol valamilyen téli tüzelőt kínálnak, ráadásul avval az indokkal, hogy évente x ezer forintot nyerhetünk, ha az ajánlatban szereplő tüzelőt választjuk egy másik tüzelőanyag fajtával szemben. A hirdetők nem szokták a számítás részleteivel terhelni a nagyérdeműt. Ha valaki mégis megpróbál utánaszámolni, akkor könnyen eltéved a legkülönbözőbb mértékegységekben megadott fűtőértékek, és mennyiségek változatosságában.

A fűtőanyag kalkulátor program kiszámolja, hogy egy adott ház éves fűtési hőszükségletének kielégítése mekkora tüzelő-mennyiséget és milyen anyagi ráfordítást igényel, így könnyen összehasonlítóvá válik az egyes fűtőanyagok fajlagos költsége.

A program által felajánlott, egyes fűtőanyag felhasználásra jellemző adatokat (beszerzési ár [Ft/tonna], fajsúly [kg/m3], égéshő [MJ/kg], nedvességtartalom [%], kazán hatásfoka [%])vagy elfogadjuk, vagy az ismereteinknek megfelelő adatokkal módosítjuk.

Egy példa:
A ház fűtési hőszükségléte 60000 MJ/év

a.
Tűzifával (akác) szeretnénk fűteni, amit 25000 Ft/tonna áron tudunk beszerezni 30%-os nedvességtartalommal. A vegyes kazánunk hatásfoka 65%.
Az adatokat behelyettesítve megkapjuk az eredményt: 7470kg akácra van szükségünk, ami 8.3m3 helyet foglal el a fáskamrába.
A 30%-os nedvességtartalmú akác fűtőértéke 12.4MJ/kg, így a vegyes kazánunkban 1MJ energia előállítása 3.1 forintunkba kerül.
Ha nem lesz hidegebb a tél, mint az átlagos, akkor 186800 forintba kerül a téli tűzifa.
Erre a linkre kattintva látható a fenti példa adataival történő számítás:
apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=60000&tuzelo=870_18.8_25003_t_20_70&ar=25000&mode=2&nedvessegtart=30&kazan=65

b.
Van egy 70% hatásfokú gázkazán is a házban.Ha lusták vagyunk a fával bajlódni, akkor 288500 forint lesz a várható gázszámla, 100 ezer forinttal megválthatjuk a hasogatást és a hamuzást (csak legyen miből kifizetni).
Erre a linkre kattintva látható a fenti példa adataival történő számítás:
apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=60000&tuzelo=0.8_44_110_m3_0_70&ar=110&mode=1&nedvessegtart=0&kazan=65

Megjegyzés:
A tüzeléstechnikában a tüzelőanyagokat jellemző egyik értékek:
Fűtőérték - az egységnyi mennyiségű tüzelőanyag hasznosítható hőtartalma
Égéshő - az egységnyi mennyiségű tüzelőanyag összes hőtartalma
Az égéshő a tüzelőanyag elégetése során, a benne rejlő víz elpárologtatásához szükséges hővel több, mint a fűtőérték.

A kondenzációs kazánok esetében a füstgázt olyan hőmérsékletre hűti, hogy a gőz kicsapódjon a füstgázból, így hasznosítható a párolgáshő egy része.

A fa (de lehet, hogy a pellet és fabrikett esetén is) fűtőérték nagyban függ a nedvességtartalomtól. A magas nedvességtartalmú tüzelő több tízezer forintot emel ki a zsebünkből.
2010-11-15
12:05:09
1.
Az ellenőrizhetőség kedvéért a "Megjegyzés" alatt kiíratom a fűtőanyagra jellemző adatokat, így könnyebb lesz megtalálni a hibákat.

2.
Áram ára esetén Ft/m3-t kell választani, de a Ft/kWh adatot kell beírni.

3.
Gáz esetén a Ft/m3 adatot kell beírni.

4.
Hőszivattyú esetén a COP-nek megfelelő hatásfokot (pl COP=3, hatasfoj=300) kell beírni
2010-11-15
11:45:42
Évekig laktunk egy társasházi lakásban négyen. Aztán eladtuk a lakást, és egy emelettel feljebb költöztünk. A gázórák a földszinten voltak, és én továbbra is leolvastam a régi lakás gázóráját is (mániás leolvasó vagyok én is). Az új lakók hárman, kétszer annyi gázt fogyasztottak, mint mi négyen -ugyanabban a lakásban-. (Nem csak egy hónap adatai alapján számoltam ki!)
Hogy lehet ez? Felére csökkent volna a gáz fűtőértéke, vagy elromlott a kazán? Nem. Az új lakóknál egyszerűen meg lehetett dögleni a melegtől.
Ők azt mondták csalódtak a gázban, a régi lakásukban a távfűtés is sokkal olcsóbb volt (persze ott nem a fogyasztásuk alapján fizettek).

A fenti történettel azt szerettem volna érzékeltetni, hogy az eltérő fűtési szokások miatt nehéz a tényleges költségeket pontosan megbecsülni, de nem is ez volt a célom.
A program írásával azoknak szeretnék segíteni a jó döntés meghozatalában, akiknek lehetőségünk van a különböző fűtési módok között választani.

Írtam egy kalkulátort, ami kicsit eltérült az eredeti céljától.
A jelenlegi formájában azt számolja ki, hogy adott éves fűtési hőszükséglet mennyi fából biztosítható.
Azért kalandoztam el ebben az irányban, mert az általunk legbiztosabban ismert adatból,a hőszükségletből indul ki. A fa (de lehet, hogy a pellet és fabrikett esetén is) a nedvességtartalom sajna nagyon bizonytalan, mert ritkán veszik át az emberek a háztartási tüzelőt műszeresen. Ez olyan, mintha a hentesnél eléd raknak egy darab húst: tessék itt van fél kiló... milyen mérleg?... az nincs... na, kéri, vagy nem kéri, ne tartsa itt fel a sort!

Itt van a program első verziója: apps.biosolar.hu/fuelcalc/

Korrekt adatokra lenne szükségem:
fajsúly (a tüzifák esetén különböző alakra: kuglizva, rendezve, ömlesztve, méteres), égéshő 0% víztartalomra, és a használatos szénfajtákra ugyanez.

A jelenlegi adatokkal néhány eset:
fölgáz - 4.8Ft/MJ ( apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=100000&nedvessegtart=0&kazan=70&tuzelo=0.6_55&ar=110&mode=1 )
akác - 2Ft/MJ ( apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=100000&nedvessegtart=20&kazan=70&tuzelo=870_18.8&ar=20000&mode=2 )
fabrikett - 5.5Ft/MJ ( apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=100000&nedvessegtart=20&kazan=70&tuzelo=875_20&ar=59000&mode=2 )
biokandalló (etanol) - 26.4Ft/MJ ( apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=100000&nedvessegtart=0&kazan=80&tuzelo=790_30&ar=500000&mode=1 )
nappali áram - 13.5Ft/MJ ( apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=100000&nedvessegtart=0&kazan=99&tuzelo=1_3.6&ar=48&mode=1 )
kapcsolt- 10.6Ft/MJ ( apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=100000&nedvessegtart=0&kazan=99&tuzelo=1_3.61&ar=38&mode=1 )
Szén(Lengyel lángborsó) - 3.4Ft/MJ ( apps.biosolar.hu/fuelcalc/?hoszukseglet=100000&nedvessegtart=10&kazan=70&tuzelo=801_25&ar=53000&mode=2 )

Biosolar Forum  =>  PROGRAMOK  =>  Tüzelőanyag kalkulátorlapozz: « előző   1, 2
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva