Biosolar Forum  =>  ENERGIAPOLITIKA  =>  Támogatásoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-01-17
00:14:40
Előzmény: sándor #45056#45067
Szervusz Sándor,

Sok mindennel egyet értek, de "A kis erőműveket nem lehetett gazdaságosan és biztonsággal együtt járatva üzemeltetni." Ez igazából csak vezérlés (és idő) kérdése, a távoli jövőben úgy is a decentralizált termelés felé megyünk. Gazdasági alapon nálunk ez sajna sokára fog megvalósulni. Gondolnánk a rendszerirányítónak annál könnyebb, minél kevesebb termelőegységet kell együtt irányítani. Azonban mi van akkor, ha a rendszerirányító egy mezőben pl. nem 2db 200 MW-os forrást lát, hanem 20000db 20KW-ost. Valójában nekik mindegy lenne, azonos teljesítmény, 0,4GW, csak más van mögötte. Sőt, mindez lehetne olyan intelligens is, hogy bármekkora rendszerrészlet kommunikáció nélkül hálózati, vagy akár sziget üzemben is hibátlanul fent maradjon, "teszi" a legoptimálisabbat, tehát okos hálózat, ami tanul. Mi ezen fáradozunk, remélem végül minél nagyobb rendszerig eljutunk, egyenlőre azonban a pár kW nagyságrendnél tartunk... :)
2014-01-16
01:12:04
Előzmény: mano #45040#45044
mano,

Szerintem fölösleges a bővítés hatásán agyalni, mert bármi megtörténhet, és annak az ellenkezője is.
Vagyis egy dolog biztos: semmi sem biztos.

2014-01-15
22:14:45
Kedves Mindenki!

Egy ideje olvasgatom a biosolar fórumot, nagyon hasznosnak találom az itt felgyűlt tudásanyagot, ezért is vagyok kíváncsi a véleményetekre.

Jelenleg éppen egy visszatermelős PV rendszer telepítésén gondolkodom, a családi házamra. Ahogy leszűrtem a megtérülési időt nyilvánvaló bekerülési költségen túl alapvetően két dolog befolyásolhatja:

- az áram lakossági ára
- a kötelező átvételi ár

Gondolom ti is hallottátok a tegnapi hírt Paks új blokkjairól. Abból, amit lehet tudni a finanszírozásról, és a máshol folyó beruházásokból számomra az alábbiak következnek:

1. Masszív költségnövekedés várható, alapvetően az a kérdés, hogy ezt az áramárba csomagolva, vagy valamilyen trükkös különadó keretében fogják velünk megfizettetni. Az is kérdés, hogy ez mikor esedékes, a törlesztésre tudtommal 9 év haladékot kaptunk, amíg a tervek szerint termelésbe nem kezd az új blokk (hogy ez pontosan mikor lesz, azt most hagyjuk, a finn blokk most van 4 év késésben és még minimum 2 év mire beindul...)

2. Az új blokkok beindítása és a régiek lekapcsolása között el fog telni néhány év, amikor 80% fölött lesz az atom arány, ergo brutális áram túltermelésünk lesz, amit már most is nehéz eladni. Nyilván ez egyben azt is jelenti, hogy a megújuló kiserőművekből származó áram úgy hiányzik majd a rendszernek, mint egy púp a hátára...

Miként hathat mindez ez az átvételi árra? Nincs róla információm, hogy vajon erre van valami nemzetközi kötelezettségünk, vagy a kormány szabadon határoz ennek a mértékéről? Van-e arra esély, hogy ezt minimálisra csökkentsék vagy adott esetben megszűntessék? Ez persze úgy is elképzelhető, hogy kivetnek ezekre a rendszerekre valami frankó különadót, mint az USA valamelyik tagállamában tették a nemrégiben.

A rezsiköltségeim közül a fűtést és melegvíztermelést már optimalizáltam, a ház alacsony energiafelhasználású (A+, de nem passzívház), a vízfogyasztás jelentős csökkentése folyamatban (komposzt wc, esővíz hasznosítás).

Ésszerű költségek mellett tehát már csak az áramfogyasztáson (~2300kwh/év) illetve a közlekedési költségeimen (olcsóbban fenntartható autó) tudok érdemben faragni. Az anyagi lehetőségeim viszont a két beruházás közül csak az egyiket engedik meg.

Bocs, hogy hosszú voltam, de gondoltam megosztom a dilemmáimat, hátha másnak is vannak ilyen kétségei.

Környezetileg eléggé elkötelezett vagyok a dolog iránt, de nem minden áron. :-)

2013-11-18
22:23:50
Előzmény: grano #43500#43520
Ezen a cikken nekem is megakadt a szemem,azt írja,a tárolók harmadáig vannak feltöltve 1,7 milliárd m3-rel,10-20 sorral alatta "téli hónapokban az ország fogyasztása 70 millió m3".Ez nekem valahogy nem pár napra jön ki.Cenzúra ide vagy oda,azért nem ártana az újságírókat kordában tartani.
2013-11-18
12:56:05
Előzmény: grano #43500#43501
grano,

Ne izgulj, a választások előtt biztosan lesz elég gáz. Hát még azt követően! :)

2013-11-18
12:28:52
www.index.hu/gazdasag/2013/11/18/ugy_nott_az_ellatasbiztonsag_hogy_csokkent/
"... a korábbi három hétre elegendő helyett ma már csak néhány napig kitartó gázkészlettel rendelkezik az ország......Bár egyre feszültebbé válik, de nem tudni, hogy hová vezet a gázszállítások miatti konfliktus Oroszország és Ukrajna között, így az is kérdés, hogy az orosz fél végül elzárja-e a gázcsapot, vagy megáll a fenyegetődzés szintjén. ..."

Most még van vagy másfél kbm hasogatni valóm, lehet, hogy jobban be kell osztani.

2013-09-23
19:11:38
Bűzlik az NFÜ napelempályázata
"A napelemes beruházások (erőművek, telepek) támogatására az idén júliusban szétosztott 3 milliárd forintból az NFÜ a legnagyobb részeket olyan "szűz" vállakozásoknak adta, amelyek nemcsak frissen alapítottak, de részben a pályáztató szervezehez is köthetők – írta meg az Átlátszó.
Napfaktor Kft., Forrás Klasztermenedzser Kft., MPV Consulting Kft., Solar Building Hungary Kft., Magyar Naperőmű Kft. ... és így tovább. Ezek azok a cégek, melyek az atlatszo.hu tényfeltárása szerint tavaly szinte nem is léteztek, és eredménytelenségük okán észrevétlenek voltak a hazai gazdaság számára. Ennek ellenére a júliusban kiosztott mintegy 3 milliárd forintos keretösszegű, napenergia-termelésre kiírt NFÜ-pályázaton mégis érdemesek találtattak 150-250 millió forintnyi támogatásra."

forrás: www.hvg.hu/gazdasag/20130923_Buzlik_az_NFU_napelempalyazata

ÉgboltosVálasz erre
2013-09-14
23:57:18
Egy másik történet is eszembe jutott a közelmúltból.
Egy beruházásokban jártas cég rátalált egy elveiben új áramtermelési rendszerre, geoplutónikus erőmű. Elveiben új, még sehol sincs ilyen, megvalósítása még járatlan út. Magyarország kedvező geodéziai fekvése miatt több ország fektetett volna bele a kísérlet megvalósításába nálunk. A tervvel eljutottak a legfelső szintekig, folyamatos biztatás mellett. Végül egy fél millával alapított cég megkapta a megbízást, a kezdeményező cég vezetői majd felrobbantak ami érthető. Ezután nem sokkal a félmillás kft megjelent a vállalatnál, hogy bevennék őket a buliba. Azt hiszem azóta sem hallott senki a geoplutónikus erőműről. Máshol kezdték meg a megvalósítást. Ha bukta lesz ez az eljárás akkor az egy dolog. De, hogy így kapja meg egy cég a lehetőséget az sajnos jellemző....
2013-09-14
21:03:45
Előzmény: villam64 #42328#42334
"Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes közölte, hogy a strukturális alapokból például 10 milliárdot terveznek az egyházak energiahatékonysági beruházásaira..."

ÉgboltosVálasz erre
2013-09-14
16:27:03
Nemrég Magyarországon járt egy kínai gyár küldöttsége nyélbeütni egy telepítést. Orosháza, 1MW. Átmenetileg dolgukvégezetlenül mentek el, mert a beruházónak még nincs meg a pénze. Gondolom pályázatra várnak. De az állások nagy részére már megvan az ember.
2013-09-13
21:24:52
Előzmény: dcidci #42301#42303
Nos mit is lehet erre mondani? "Megújul az Ország Kedves Barátaim!" Az idézet folytatódik,"Amit az előző 8 évben tönkretettek azt Mi helyre tesszük" Bocs nem politikai hangvételt akartam, csak kibuggyant belőlem. Nekem legalábbis egyre jobban tele a hócipőm a pályázati pénz lenyúlásokkal, az előre levajazott pályázatokkal, földügyek, trafik, Hajdúbét, Dunaferr, Pápahús, Kaposvári hús stb. Nem is sorolom. És a legszebb, hogy mindent megmagyaráznak(párttól függetlenül) Hová tart ez az ország? HOVÁ TARTUNK EMBEREK??? Egy másik fórumnak is rendszeres olvasója vagyok. Ott is egyre többet jön fel hasonló téma. Ott mezőgazdasági témában, de sajnos azt az ágazatot is hasonló métely rágja. Bocs a kitérő miatt!! Robert töröld légyszives ha nem idevaló!!
2013-09-13
12:09:45
Indexen cikk: www.index.hu/gazdasag/2013/09/13/napelembe_borul_a_balaton-part/

Csak egy kicsit utánanézve pl a Napfaktor Kft.-nek aki 214 millió Ft-ból épít napelem erőművet. Honlapja nincs, referenciák nincsenek. A céget 2011-ben alapították, alkalmazottai nincsenek, tavalyi nettó árbevétele 100e Ft. Eszközei, beruházásai nincsenek. Üv: Czékmán Péter nem tudom mennyire ismert napelemes berkekben. Amúgy 450kW-os erőmű bruttó áron is kihozható 214 millióból, gyaníthatólag ez is a cél és nincs meg hozzá még a 35% önerő.

A többinek utána sem néztem, mert minek. Itt Mo-on ez a napelem piac.....

Mégis utánanéztem:
Solar Building Hungary Kft: alapítva 2012, alkalmazott 0, árbevétel 0
Fulmenius Kft. : 2013. szeptember 13. napján Fulmenius kezdetű cégnév a cégnyilvántartásban nem szerepel.

No comment...
2013-09-01
20:30:48
Előzmény: sándor #42124#42125
Séta helyett menj autóval, természetesen tankolj meg indulás előtt, és az úton szívj el egy doboz cigit, a trafipaxnál pedig gyorsíts! (Ha már nem akarsz adót fizetni :)

2013-07-11
10:49:19
Előzmény: grano #40367#41248
újra:
"Újra pályázható a megújuló energiahordozó-felhasználás növelése érdekében kiírt pályázat a Közép-magyarországi régióban" lásd 40367 hsz.

De:
"A pályázatok benyújtására 2013. július 22. és 2013. július 26. között nyílik lehetőség."

Fogadjunk összevesztek a 10 darabon.
Ezért megemelték 15-re.
Amúgy a forrást is megnövelték 1,7mrd-ra.
hajra magyarisztán hajrá.....
2013-04-24
13:11:29
Előzmény: grano #40398#40399
grano,

Igazad van, ezt benéztem!
Szóval várhatóan mégis magántulajdonú vállalkozások kapják majd a pénzt. Azt hittem, hogy ez alakalommal a fényes szelek a mi lobogónkat fújják... :(
2013-04-24
12:39:28
Előzmény: robert #40384#40398
robert:
lehet, hogy a választ a kérdésedre le is írták:
"Kedvezményezettek köre: ·
Vállalkozás (1, 2)
KÖLTSÉGVETÉSI SZERVEK ÉS KÖLTSÉGVETÉSI REND SZERINT GAZDÁLKODÓSZERVEK (3)
NONPROFIT SZERVEZET (5, 6)
ÁTMENETI ÉS TECHNIKAI BESOROLÁSOK (7)"

A sorrendiséget figyeld.
Miért csak KMOP?

Az eredeti KEOP-ban asszem 12mrd volt (országosan). Vajh ide honnan jött ez az 1,5mrd?

2013-04-23
15:29:56
Előzmény: grano #40382#40384
grano,

Ha mind a 10 nyerő pályázat közintézményé, akkor mindenkinek jut belőle. Az lenne a kiváltság, ha magánszemélyek, vagy vállalkozások kapnák a pénzt, mert akkor csak őket gazdagítaná. Nem?

2013-04-23
15:08:24
Előzmény: robert #40380#40382
robert:
nem egészen.
Támogatásoknak helyük van, de tán úgy kéne, hogy jusson Neked is meg nekem is.
Ne csak a 10 kiváltságosnak.
2013-04-23
14:52:58
Előzmény: grano #40379#40380
grano,

Ezek szerint mi a tanulság? Nem kell semmilyen pályázat, mert az kidobott/ellopott pénz?

2013-04-23
14:46:13
Előzmény: robert #40378#40379
robert:
Így mi épül belőle?

Járhatatlanok az utak de a főteret fell kell újítani.
Így most már az is járhatatlan.

Felejtettem: a javát annak is mi fizettük be!!
2013-04-23
14:25:41
Előzmény: grano #40377#40378
grano,

"... többet adnak vissza, mint amennyi tőlünk bement... "

Gondolod, hogy EU tagság nélkül egy fillért is jutna fejlesztésekre? Ha nem címkézné meg az EU, akkor maximum stadion épülne belőle. Szerintem.

2013-04-23
14:12:46
Előzmény: robert #40376#40377
robert:
azt mi fizetjük be az ejuba.
Igaz picit többet adnak vissza, mint amennyi tőlünk bement (ugye a "nagyok" a nettó befizetők, egyelőre), de azért a visszaosztott EU-s források java az hazai adóból származik, ráadásul közvetlen költségvetési forrás is kapcsolódik hozzá.
Nincs ingyen ebéd, súlyos árat fizetünk mi ezekért a támogatásokért.

2013-04-23
12:53:53
Előzmény: payagyerek #40368#40370
payagyerek,

"A konstrukció keretében a közszféra kedvezményezettek csak közcélú, nem jövedelemtermelő projektet nyújthatnak be, nem nyújthatnak be energia vagy energiahordozó egészben történő értékesítésére irányuló pályázatot, ezáltal a támogató az intézmények alapfeladatainak ellátásához szükséges energiatermelés megújuló energiaforrásokkal történő hasznosítását preferálja.
Pályázat nyújtható be meglévő rendszerek energiaforrás-váltására, többlet energiaigény kielégítésére, termelési folyamatokhoz kapcsolódó fejlesztésekhez egyaránt.
A konstrukció célja továbbá a megújuló energiaforrások kiaknázásának fokozására irányuló beruházások elősegítése vissza nem térítendő támogatás formájában."

A deklarált célok helyesek. Az összeget ajándékba kapjuk az EU-tól. Továbbiakban csak az a kérdés, hogy mennyi bizonyítható abból, amit sejtetsz. Ha semennyi, akkor mi van?

2013-02-18
20:27:48
Előzmény: Bous83 #38638#38639
Szerintem sor volt reggel.
Tudok olyat ami a keret nagyját elviheti. Mármint a C-ből.

"A"-ra nekem is van érdekeltségem. ;)

Van híred lakossági pályázatról?

update:
www.nfu.hu/content/10617
"Az első néhány órában az eredeti keret több mint négyszeresére érkezett igénylés,"
2013-02-18
19:22:16
Előzmény: grano #38634#38638
a 410A-nál "csak" egy belső pontgenerálás van, ami nem nyílt, nincs BMR sem, stb. Szóval az elvileg automatikus, azaz ha minden papír rendben, nyert. Legalább is remélem, mert egyet intézek... ;)

"Vajh miért függesztették fel 13.57-kor?" De azt is tudod, hogy elvileg ma egy sem érkezhetett be, ugyanis mai pósta, vagy holnap személyesen... ...vagy mégsem???
Biosolar Forum  =>  ENERGIAPOLITIKA  =>  Támogatásoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva