Biosolar Forum  =>  Energia Audit  =>  Energiafogyasztás adatoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
szocsmarciVálasz erre
2012-01-25
21:49:36
Előzmény: pali #23956#23984
Pali! Te Palira veszel minket?
A hővisszaverő fóliával csak nyáron takarítasz meg energiát, mert kevesebb napsugárzás esik be az ablakon, tehát kevesebbet kell menjen a klíma. Télen a napsugárzás csökkentése inkább hátrány.
Már vannak öntanuló termosztátok is, szerintem az még jobb lehetne. Persze lehet, hogy a Tied is ilyen, csak az érzékenységét emelted ki a "fuzzy logic" helyett.

2012-01-25
14:11:25
Előzmény: sándor #22570#23956
2010 éves gázszámla: 1793m3.
2011 éves gázszámla: 1631m3.
2 felnőtt, 2 gyerek, 120nm-en átlag 20°C, melegvíz és főzés is.

Elfelejtettem a fűtésidényben jelentkező plusz költséget beírni.
A kazán elektromos működéséhez ~3.000Ft/hó kell.

A mostani fűtésidényben a következő változtatásokat csináltam a tavalyihoz képest:
- hővisszaverő fólia az ablakokra
- a 0,4°C-os hiszterézisű termosztátot 0,1°C-ra cseréltem, így 0,3°C-kal csökkenthettem a szoba hőmérsékletét, észrevehető változás nélkül. A feleségem a legpontosabb műszer:)

Üdv: Pali
2012-01-02
10:35:57

Energiafogyasztás adatok RECOMMENDED
2011-07-08
02:21:15
Előzmény: sándor #15718#15721
"Adott egy, a 80-as évek előírásainak megfelelő hatalmas ház. Mai szemmel sok veszteséggel."

Köszönöm a választ! Tanulságos, de számomra nem ismeretlen a történet.
Végig építkeztem az elmúlt 20 évet a családdal, közelivel, távolival...

Itt OFF, majd Róbert eldönti, hol a helye:
Több más dolog mellett fűtésrendszerekkel is foglalkozom, főként pellet és faelgázosítókkal.
Rengeteg emberrel találkozom, akik elszánják/szánták magukat a változtatás mellett, és rálátásom van a végeredményre is sokszor, akár jól, akár rosszul sül el a dolog. Tőlem szokták várni a megoldást, ha utóbbi.
Hidd el nekem, lehet másképp! Ez az éves összeg az esetedben annyira irgalmatlanul nagy, hogy van miből bőven megtakarítani, ami előnyt kovácsol a hátrányból. Persze tudom, egyre nehezebb, a leírt okok miatt is előreszaladni, még egy kicsit is (2-3 év), hogy aztán jobb legyen.

A tipp majdnem stimmel, a magam 35 évével és 3 kicsi gyerekkel még tudok optimista lenni. A ház is kialakítás alatt, de kissé előbbre tekintek, mint ahogy gondolod. Már akkor passzívházban gondolkodtam, amikor itthon még 3* visszakérdezett mindenki az építészek közül is, hogy mit is jelent, már amelyik nem szégyellte kérdezni (kiderült úgy is...). Mivel anyagi lehetőségeim korlátozottak, mint a többségnek, olyan módon terveztem meg az épületet és a haladást, ami fokozatosan kielégíti az igényeinket, ugyanakkor nyitva hagy lehetőségeket a jövőnek. Pont az általad is leírt dolgok miatt: ami ma normálisnak tűnik, 6-8 év és foghatja az ember a fejét, mennyire elavult. Megértettem, hogy nem szabad az aktuális dolgokhoz tervezni, hanem épület élettartamban gondolkodom már rég, az energiamérleget ez alapján vizsgálom.

Nálam ez így működik, jelenleg:
- Olcsó vékony tégla + vastag szigetelés.
- Nem vettem drága ablakokat, amikor még aranyáron volt (van) a minőség (3 réteg k=0,6), szereztem levetett német bontottat, (3 réteg, k=~0,9-1)amivel kihúzok 10+ évet, mire fejlődik akkorát, hogy érdemes lesz cserélnem
- Nem fejeztem be a házat. A gyerekek kicsik, az emeleti szobák lassan készülnek, ahogy bírom "kedvel".
- Megálltam az ésszerűség határán: jelenleg 40-50E az éves fűtésem. (nem gázzal, nincs is bekötve) Még pár százezerrel felezhetném ezt az összeget, sőt, nullára is könnyen levihetem, de kapkodnom MÁR nem kell.
- Jelenleg azon dolgozom, hogy az elektromos fogyasztásunkat is ilyen mértékben csökkentsem, hiszen csak az maradt, mint kiugró rezsi.
- Ez után már csak az egyéni közlekedés átalakítása van hátra, ami szintén erre épül majd, és ami jelenleg mindennél magasabb pénzt von el a családi kasszából.
- És legfőképpen próbáltam nem nyakig eladósodni. Inkább húztunk az igényeken, normálisan élünk és gondolkodunk, és leszarjuk a sznob szomszédokat/ ismerősöket. Mi már tudjuk, hogy mi cselekszünk helyesen.

Ezek távlatban ~10-15 éves tervek valóban, de mint írtam, kapkodnom nem kell, nem vagyok beszorítva, alacsony jövedelmi szint mellett is jut másra.
Nyugodtabban élek, van lehetőségem és időm foglalkozni olyan dolgokkal, ami igazán érdekel, amit igazán hasznosnak érzek és szeretek csinálni. Nálam sem volt mindig így, a múltban fizettem meg idegben a mostani nyugalmam árát.
2011-07-08
02:06:55
Ehhez én csak annyit tennék hozzá, hogy nem egy ismerős lakik panellakásban. Jó, igaz, ezek között is van óriási különbség, de a "gazdagabb" környékeken hihetetlenül magasak az árak. Pont nemrég néztem át egy 80 nm-es második emeleti lakás árát a "fűtéskorszerűsítés" után. A téli számlák 45-55 ezer forint között mozogtak, az enyhébb hónapok pedig 20-25 ezer forint között. Azon időszakban, amikor egyáltalán nem kell fűteni, közel 10ezer forint az alapdíj.

Ha visszagondolok a régi, 160 nm2-es jól szigetelt házunkra, még ott is a kemény hónapokban kipörgött a 60 ezres gázszámla minden szó nélkül. Később mikor lett kandalló, ez az összeg ugyan csökkent, de még mindig drágának tűnt, bár arányaiban még mindig jóval olcsóbb volt mint a panellakás. Azt azért hozzá kell tennem, hogy sokszor szerettük nyitva "felejteni" az ablakokat :).

De persze mindig van egy ellenkező példa is. Nagypapámék háza például ilyen. Minimális gázhasználás mellett is kevés fát tüzelnek, persze nagyon jó a tájolása a háznak és a hőmérő se sűrűn mutat 20 foknál többet.
2011-01-24
16:59:14
A havi áramfogyasztásunk -valószínűleg a fűtési rendszernek köszönhetően- télente jelentősen megnő:

2010-12-22
17:59:11
A tavalyi fűtési szezon gázfogyasztási és külső átlaghőmérséklet adataiból csináltam egy kis grafikont.
A ház 160m2 2 lakóval.

Ugyanezekből az adatokból a napi fogyasztás hőmérsékletfüggése, ahol jól látszik, hogy -10Celsius napi középhőmérséklet mellett 12m3 gázra, 0Celsius napi középhőmérséklet mellett 8m3 gázra, 10Celsius napi középhőmérséklet mellett 4m3 gázra van szükségünk.

Tovább megyek. Most levontam 0.5m3 napi gázfogyasztást a melegvízre. Az előzőekben felsorolt adatok csak kis mértékben változtak, de most jól látszik, hogy a határhőmérséklet 15 és 16 Celsius között van (amikor be kell kapcsolni a fűtést).
1991-2000 között 15 foknál magasabb napi középhőmérséklet április harmadik hetétől október második hetéig tart. Mi április első hetében szoktuk kikapcsolni a gázkazánt, ha fázunk, akkor ott a kandalló.

2010-12-04
09:24:45
Az A-s nofrost hűtőnk óránként legalább kétszer bekapcsol 150 Wattal.
Itt írtam arról, hogy a fűtési keringető szivattyúink viszik el az éves áramfogyasztás tizedét (300kWh) https://biosolar.hu/forum/show/9343#9343 . Ehhez jön még a napkollektor szivattyúja majdnem (200kWh/év). Nálad a fűtés szerintem minimum a duplája (a rendszer rajz alapján), ami már 40 ezer forint/év.
2010-12-03
21:57:06
zsezse,

Rendszeresen leolvasod az órád? Javaslom minden hónapban egy adott napon felírni az óraállásokat, így könnyen kiderül, ha valamilyen változtatás után megugrik, vagy visszaesik a fogyasztás.

Mi már kértünk óra-felülvizsgálatot (kb 10 ezer ft), de rendben találták.

2010-12-02
11:37:12
Plaszlo,

"Ez olyan mint a közlekedés, cél a kisebb környezetszennyezés elérése, mégis a terepjárók és a nagy-teljesítményű autók a kelendők és divatosak."
Szerintem a városi traktoristák nagy ívben le..ják a környezetüket.

Egy svájci adat szerint az országban mintegy 2.5 millió keringetőszivattyú van, amelyekben az elhasznált elektromos energiának csak a 10%-a fordítódik a keringetésre. Az ország teljes villamosenergia-igényének 3.5%-a (1.65 milliárd kWh) a szivattyúkat üzemelteti.

Ha a saját háztartásomat veszem alapul - ahol kb 2000 üzemórával számolok - 300kWh fogyasztást kapok (15000 forint az éves fogyasztás egytizede).

Más:
A visszatáplálós inverter apropójából kezdtem vizsgálni az elektromos fogyasztásunk alakulását, először a teljes rendszerre. Azután eszembe jutott, hogy az inverter csak 1 fázisú, ezért arra a fázisra kellene kötni, amelyiken a legmagasabb folyamatos fogyasztás van. Így tovább kellett lépnem az egyes fázisok terhelési adatainak elemzésére.

A következő grafikonokon a három fázison a terhelés időbeli változása látszik.
L2-n van a fűtés (150-200W), L3-n a hűtő (160W). Fűtés nélkül az állandó fogyasztás egyik fázison sincs 100W fölött.
Visszatáplálásnál a helyzeten kicsit segít, hogy azalatt az idő alatt, amikor a PV termel, a napkollektor szivattyúja is nagy valószínűséggel működik.

2010-11-25
08:21:06
Ezért nagyjából összeírtam a háztartásunkban található elektromos kütyüket, különös tekintettel a nap 24 órájában fogyasztókra.
A táblázatból jól látszik, hogy a folyamatos teljesítmény nem esik 280W alá.
Az is látszik ebből, hogy a folyamatos standby fogyasztás kb 80W, a többi fogyasztó pedig állandóan be van kapcsolva. A standby funkcióval rendelkező készülékek az idő egy részében szintén működésben vannak.
Éves szinten kb 700kWh a standby fogyasztás (33ezer Ft), ez nem kevés.

Ha a tényleges fogyasztás napi alakulását nézem, az eddig vizsgált időszakban nem volt kiugró terhelés, és a csúcsokat is jól lehet értelmezni:

Érdekes felfedezést tettem.
A grafikon 1. pontja ismert 800W-os fogyasztó bekapcsolása, a 2. pont a PC-m bekapcsolása. A PC és a 24"-os monitor símán bepusszant 250Wattot.

2010-04-29
17:17:43
Semmi komoly fogyasztó nincs a táblázatban, se világítás, se sütés-főzés, se cirkó, semmi barkács.....

2010-03-06
10:42:57

Fűtési szezon Robert Franciska
fekvés önálló ház részben önálló
gáz felhaszn. fűtés+hmv
fűtött m2 160 60
2010/9 gáz m3 1134 (tetőtér ki) 795/100% h.sz. új kazán (fűtés+hmv)
2009/8 gáz m3 1204 (tetőtér ki) 783/100% h.sz. (csak fűtés)
2008/7 gáz m3 1242 (tetőtér ki) 675/100% h.sz. (csak fűtés)
2007/6 gáz m3 1155 (tetőtér ki) 881/70% hőszig (csak fűtés)
2006/5 gáz m3 1803 (tetőtérrel) 1466/0% hőszig (csak fűtés)
2005/4 gáz m3 1786 (tetőtérrel) 1873/0% hőszig (csak fűtés)

Biosolar Forum  =>  Energia Audit  =>  Energiafogyasztás adatoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva