Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérüléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2020-10-27
00:45:58
Előzmény: robert #54605#54606
Robert,

Nem sok minden fog történni az új elszámolási rendszer bevezetéséig. Amit eddig bejelentettek, az 2016 óta ismert és várható volt. Az eddig jelzett változások "csak" bevezető, beetető variációk.
A házi kis erőművek már annyi "kárt" okoztak, hogy azt nem lehet szétteríteni a lakosságra. Viszont a még fennmaradó uniós támogatási részt gyorsan és minden áron fel kell használni. Ezért lehet ma még már 100 ezres beugróval napok alatt a tetődön a saját fogyasztásodat jóval meghaladó méretű kis erőmű.

Alapvetően nem lesz bukta senkinek, hiszen a berendezés a hitelek visszafizetése alatt és után is a birtokukban marad. Annyi történik mindössze, mint a napkollektorokkal. Röviden: viseld a saját döntésed következményeit!
A megtérülés kitolódik a reális tartományba úgy pénzügyileg, mint műszakilag.

Lerágott csont, de a hálózatok, az ellátó rendszerek terhelhetősége korlátozott. A megoldás részben az lesz, hogy egyre többen kényszerülnek használni a jelenleg ismert tarifákat. Újabb tarifák is bevezetésre kerülhetnek.
Nem lesz ritka, hogy (ma már tervezői előírás) a mérőhelyeket eleve három-négy tarifássá kell kiépíteni.

Ahol szerintem további ösztönzés várható, az a szigetüzem kiépítése. Nyáron nem lesz villanyszámla, nem lesz elszámolási gubanc.
Télen belül kell maradni a szolgáltató által engedélyezett vételezési korláton.
Gyakorlatilag csak az engedélyezett villamos fűtés marad, ami nem jelenti azt, hogy nem lesznek engedély visszavonások, vagy tarifás engedélyezések.

Télen semmi értelme a napelemnek, ezért szűnik meg a szaldó. Nem csak nálunk, szinte már mindenütt megszüntették, vagy be sem vezették.
Az ötletszerűen tervezett villamos fűtés, leginkább a klímás, megy a fasírtba. Nagy kár nem éri a tulajdonosokat, hiszen ezek a berendezések kifutnak mire bekövetkezik a korlátozás.
Nem lesz több hálózat rángatás, mert az okos mérők elvégzik a korlátozást.
A korlátozás nem egy fix értéken fog bekövetkezni, hanem mindig az érintett hálózatnak megfelelő értéken. De fűtést kockáztatni nem lesz érdemes.
A H és a GEO eddig is a hálózathoz méretezetten került engedélyezésre, őket tényleg csak a szaldó elvesztése sújtja. Már amennyiben ezekhez engedélyezték a szaldó felhasználását. (Itt a szaldó nullára kifuttatására gondolok leginkább.)

Az áram ára a jelenlegi előállítási költségekhez viszonyítva túlzott. Ameddig az olcsó importtal lehet játszani, addig nem fog a kormányzat kockáztatni.
A szaldó elvesztése csak annak ijesztő, ahol még nem építették ki az okos trafós mini köröket. A kitermelés fékezése nagyjából 40 százalékos szaldó csökkenéssel jár. Gyakorlatilag el is lehet felejteni, különösen az új átvételi és átviteli árak miatt.

2020-10-22
08:27:32
Előzmény: Paragon #54604#54605
Paragon,

Szerintem a napelemmel termelt áram eddig sem volt versenyképes a GEO és H tarifával, vagyis ahol elérhető a GEO és H, ott bukó a hőszivattyú miatt napelemezni.

Ezért inkább a normál háztartási fogyasztók által használt nappali áramra eső szaldó elvesztését mondanám szívásnak (hőszivattyú a HMKE rendszerek töredékén működik csak).
Ha eddig a szaldós elszámolásnak köszönhetően folyamatosan A tarifával termelt a napelem, akkor ezek után kb ennek a felére számíthatunk, hiszen a termeléssel egyidőben hasznosítható energia elég csekély (alacsony a teljesítmény-igény amikor HMKE termel).

Persze még sok minden történhet az új elszámolási rendszer bevezetéséig, még az is lehet, hogy végül elmarad... vagy duplájára emelik az áram árát...

2020-10-20
16:46:35
Előzmény: pali #54540#54604
E szerint a cikk szerint a szaldós elszámolás megszűnik 3 év múlva, ami jön, az viszont messze nem lesz jó a kistermelőknek. Ha jól értem havonta el fogják számolni a termelést, és piac közeli áron veszik a nyári többletet, és magas áron számlázzák nekünk a téli fogyasztást?

www.napi.hu/magyar_gazdasag/napelem-tamogatas-elszamolas-halozati_csatlakozas-rezsiharc-mekh-bruttositas.715531.html

Jól értem? Ez igen csak ki fog szúrni azokkal, akik légkondival akartak fűteni

2020-06-29
11:18:29
"A X. Szolár Konferencián Tóth Tamás a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal elnökhelyettese jelentette be, hogy 2024-től az eu-s jogszabályoknak megfelelően megszűnik a szaldós elszámolás. Ezt a bejelentést Kiss Ernő a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke azzal egészítette ki, hogy a legjobb tudomása szerint, aki 2024 előtt már megszerezte a jogosultságot, annak ez a továbbra is fennmarad."
villanyautosok.hu/2020/06/20/elet-a-szaldos-elszamolas-megszunese-utan/

2019-10-27
18:57:49
Előzmény: villam64 #53463#53464
villam64,

"""
villam64
Akkor én hibáztam, mert 50 évesen építettem az elsőt, és most 55 évesen építettem a másodikat. A befektetésbe menekülök. Legalább másoknak legyen jó, ha már nekem nem lehet.
Nekem megtérül. Se villany, se gáz számla.

robert
"Nekem megtérül. Se villany, se gáz számla"
... csak a milliós költségek, de az ugye nem számít!

villam64
Azóta viszont nincs költségem. Nincs havi gondom, hogy előteremtsem a pénzt. Meg ti is kifizetitek, nem csak én. Nekem van egy rendszerem. stb.
Költségem nincs, csak nektek. Nekem befektetésem van.
"""
2018-10-28
08:48:53
Előzmény: BJaca #52175#52177
Bjaca,

Ha az egyszerű megtérülést együtt nézed, akkor az összes költséggel és hozammal kell számolnod, vagy... pénzügyileg két független beruházásról van szó, akkor is, ha a HP a PV által termelt áramot fogyasztja (hiszen fogyaszthatna hálózatit is).

Egyébként a HP+PV együttes megítélése kissé bonyolultabb: a HP táplálására miért ne vennél igénybe a nappali tarifánál lényegesen olcsóbb áramot (pl H)? Avval a tarifával nem tud napelemmel termelt áram versenyezni.

Tudom, hogy a költségek és hozamok mindenkinél mások. A bekerülés és a hozam is lényegesen eltérhet az átlagtól, ezért nem szabad általánosítani. A megtérülés mindenkinél máshogy alakul, lehet akár 5 év és 20 év is. Lehet használt berendezéseket venni harmad áron, és saját munkával beépíteni (a saját magunknak végzett munka 0 forintba kerül bármeddig is tart, és az anyagok/szerszámok/utánajárás költségét sem szokás beleszámolni). Akinek nincs ideje, ismeretei, vagy nem szeret barkácsolni az pedig egy vállalkozónál megrendelheti amit kíván.

A hozzászólások nagy része arról hogy, hogy "nekem megéri-e". Nem is egy normál befektetésről van szó, hanem egyénenként változó szempontrendszer eredménye a választás. Szerintem vitatkozni csak azon lehet, ha számítási hibát veszünk észre valaki érvelésében. Azt pedig el kell fogadni, hogy mindenkinek mások a prioritásai (nem kell magunkévá tenni a véleményt, csak azt kell elfogadni, hogy az illetőnek úgy jó, ahogy hiszi).

2018-10-27
20:12:12
Előzmény: robert #52171#52175
Ha nem csak a villanyszámlád lesz nulla, de a fűtésszámla is csökken, mert villanyról jár, akkor miért ne csökkentené a megtérülési időt?
2018-10-27
11:49:38
Előzmény: BJaca #52170#52171
Bjaca,

Mondjuk ez sem igaz, de mindegy is :)
2018-10-27
10:37:11
Előzmény: robert #52169#52170
Ja, igaz. Viszont ha a HP megtérülése rövidebb, akkor csökkenteni fogja a PV megtérülési idejét is.
2018-10-27
09:14:18
Előzmény: BJaca #52168#52169
Bjaca,

Ez ugyanolyan önbecsapás, mint Villám érvelése.
Ezek a berendezések nincsenek hatással egymás működésére. Ha PV megtérülése 10 év, HP megtérülése szintén 10 év, akkor PV+HP megtérülése nem csökken le 5 évre, hanem marad 10 év.

Egyetértek Gaspával, hogy felesleges ez vita. Szerintem azért, mert sokaknak nem a pénzügyi megtérülésről szól. Ezért folyton elbeszélünk egymás mellett. Egyeseknek a gazdasági realitás, másoknak a hobbijuk, megint másoknak a biztonságérzetük növelése fontos. A legzavaróbb, ha valaki e hármat keveri.

2018-10-27
08:43:05
Előzmény: villam64 #52167#52168
Tudom, hogy nem bántad meg, és senkit sem hallottam volna még, hogy megbánta volna.
Hitelből nem szeretnék venni. Elő tudnék venni 1,5 milliót, hogy felrakassak egy 3kW-os rendszert, de a havi 10 ezerért, amit spórolnék rajta, még nem érné meg. Várok, hogy lejjebb menjen az ára ennek is, meg a hőszivattyúnak is. A kettő együtt már megérné, mert ha a fűtés oroszlánrészét ki tudom váltani árammal, akkor akár fele idő alatt is megtérülne.
villam64Válasz erre
2018-10-26
17:09:28
Előzmény: BJaca #52166#52167
Én nem bántam meg, a másik, és a harmadik se. Te kifizeted a szolgáltatónak ugyanazt az összeget 10 év alatt. Én meg magamnak. Én a 10 év alatt újból félre tudom tenni ezt a pénzt. Nekem 3600 W-os az inverterem, és 4700 kWh-át termelek egy évben. Az inverterem 266 ezerbe került. Várható kondenzátor csere 5-10 év után 40 ezer. Inverter csere végszükség esetén, vagy állami akkumulátoros beruházás esetén. Lehet tartós dolgokat is építeni, csak akarni kell. A villamos energia ára emelkedni fog. A rezsicsökkentés is növeli a fogyasztást, meg az elmaradt lakossági napelem beruházás is. Jelenleg 5 GW (2 paksnyi) lakossági napelem kapacitás hiányzik a rendszerből. Jelenleg nappal 2,5 GW óránként az import. Mikor akarjátok ezt pótolni?

2018-10-26
12:52:43
Előzmény: villam64 #52164#52166
"Inverter csere esetén +1 év"

Aha. 1kW-os rendszer évi 1100kWh-t termel, ami 40e Ft 37Ft/kWh áron. Az 1kW-os inverter ára meg a háromszorosa. Vagy négyszerese.
2kW-os rendszer évi 2200W, 80e Ft-ot termel, inverter ára 220 felett (Neoton után szabadon)
Ki van ez találva. Nem a napelem ellen vagyok, hanem az ára ellen.

2018-10-25
19:36:01
Nem a vitához szólnék hozzá,azt feleslegesnek tartom.
Nekem 7,4 kW napelemem van és két EHE inverter táplál vissza,hét éve működik,eddig hozzávetőleg 60000 kWh-termelt.A házban minden villannyal működik,a fűtés hőszivattyú hat éve.Tavaly 150 kWh ,az idén 7 kWh többletem volt és az éves számlám az idén 1990 Ft volt.Talán még egy évet kell várnom a megtérülésre(persze a teljes kivitelezés saját).
Aki annak idején meglátta ebben a lehetőséget,az fog jól járni,a többiek pedig számolgathatnak tovább.
villam64Válasz erre
2018-10-25
18:21:52
Előzmény: ifarkas #52163#52164
1. Tervezhetetlen, de nem jelentős, tehát 10 év a megtérülés. Inverter csere esetén +1 év, de az már annak a megtérülése.
2. Elhanyagolható.
3. 2400 ft-ot fizettem 1 évre, 4000 kWh felhasznált energia után, és a nem használt vezérelt óra után, és a szolgáltató tartozik nekem.

Akiknek nincs rendszerük, nagyon hibásan gondolkodnak, és számolnak. Azért egyre többen látják a hasznot is.
2018-10-25
10:56:11
Előzmény: BJaca #52158#52163
Nem takarítja meg, ugyanis:
1. van üzemeltetési költség itt is, pl inverterek javítása, ez jelenleg túlnyújtja 10 éven a megtérülést, és a nagyságának a tervezhetetlensége miatt nem is számolható
2. romlik a hatásfok is.
3. Alapdíjat is fizet, már ha visszatáplálós, különben nincs este áram.
2018-10-23
07:56:05
Előzmény: villam64 #52156#52158
Szia!
Tehát úgy számolsz, hogy még 400 ezret kell kifizetned 6 év után, és ezért kerül neked 400-ba? Nemár.
De szerintem ha ugyanannyit fogyasztottunk, akkor 6 év után Te állsz rosszabbul!
Én kifizettem 600 ezret 6 év alatt apránként
Te meg kifizettél 1 milliót 6 évvel ezelőtt.
Nagyon furán akarsz számolni, és elhiszem, ha azt szeretnéd, hogy minél előbb megtérüljön.
Mit takarítottál meg évente? Átutalási díjat nem nem fizetek, mikor levonják a számlámról a villany árát.
Te megvetted 10 évre előre az áramot, kiadtál érte 1 millió forintot. Ezt ne vedd úgy légyszíves, mintha meg sem történt volna!
Majd a tizedik év végére takarítod meg azt a pénzt, amit az elején kiadtál. Utána Te fogsz jobban állni.
villam64Válasz erre
2018-10-23
07:03:42
Előzmény: BJaca #52145#52156
Tehát, mennyi is maradt a zsebemben az első 6 év alatt? Szerintem akkor 400 000-be került a villany, míg neked 600 000-be. Az éves megtakarításommal nem számolsz. Azt elismered, hogy 10 év után megtérül a beruházásom. A kérdés, hogy visszakaptam-e a 1 millióm? Te úgy látod, hogy nem. Én úgy látom, hogy a befektetés után ingyen van az áram, nem kell vele foglalkoznom. Nem kell átutalási díjat fizetnem.
2018-10-13
06:06:50
Előzmény: villam64 #52144#52145
Igazad van, azt sem érzékeltük, mikor kiadtál belőle egy milliót. Vagy ingyen tették fel a napelemeket? Bár pont emiatt írtam, hogy az emberek nagy része nem foglalkozik azzal, hogy mikor térül meg valami (feltéve, ha nincs hitel), azt nézi, mennyi marad a zsebében.
villam64Válasz erre
2018-10-12
21:43:38
Előzmény: BJaca #52143#52144
Nem érzékelitek, hogy az én zsebemben ott marad a 6 év alatt 600 000. Csak én érzékelem.
2018-10-12
20:04:13
Előzmény: villam64 #52142#52143
Szia!
A beüzemelés előtt viszont kiadtál egy nagyobb összeget.
De számolhatunk is.
A 6 év alatt kifizettél 1 milliót, az első év legelején, hogy legyen napelemed, azóta semmit. A másik 600 ezret. Ugyanannyi áramot használtatok. 600.000 Ft 37Ft/kWh áron 16216kWh.
Nézzük: 1000.000/16216=61,66fT/kWh
Ő meg fizeti a 37Ft-ot érte.
A tizedik év után pont ugyanannyit költöttetek áramra, ha ugyanannyi a fogyasztásotok. Onnantól Neked már ingyen lesz az áram.
villam64Válasz erre
2018-10-12
18:12:11
Előzmény: robert #52138#52142
Majd keresek olyan okot, amivel 1 év alatt megtérül.
Bjaca
Nekem a beüzemelés után a zsebemben marad villany ára, te meg csak fizetsz, fizetsz, fizetsz!!! Számoljátok már ki, hogy 6 év után a két variáció közötti különbséget, hogy mennyibe került 1 kWh villamos energia.
2018-10-12
08:49:42
Előzmény: robert #52138#52139
Szia!
Igazad van,ha már annyit megtermelt, mint amibe került, akkor tényleg megtérült.

Nekem az autóbuszbérlet ugrott be most hirtelen.
10km-es kerül 10.000Ft-ba, egy buszjegy pedig 250Ft-ba. Egyik ember bérlettel jár dolgozni, másik minden nap megveszi a jegyet. 20 nap alatt mindkettőjüknek ugyanannyiba kerül az utazás (oda-vissza).
Ha a bérlet egy életre szólna azért a tízezer forintért, a második hónapban még ott járnának, hogy bérletesnek fele annyiba került az utazás. Izé. Most akkor hogy is van? :)

2018-10-12
07:52:25
Előzmény: BJaca #52137#52138
BJaca,

Látszik, hogy semmit sem értesz: Villám keveri a jövő és múltbeli eseményeket, a kifizetéseket és ki nem fizetéseket, és még egy pár dolgot.
Analógia: egy óriáskígyó a fejétől a farkáig tíz méter, a farkától a fejéig szintén tíz méter, tehát összesen húsz méter :)

Villám64, csak azt nem értem, hogy ugyanevvel gondolatmenettel miért nem jutottál el oda, hogy valójában 1 év a megtérülés? Az még kedvezőbb lenne számodra :)
2018-10-12
06:44:13
Előzmény: villam64 #52133#52137
Ezt gondold át mégegyszer.
A hatodik év végére a rendszer nélküli még csak 600 ezret költött villanyra, Te már 1 milliót.
Majd a tizedik év végére álltok egyformán, ő is egy milliót költött, meg Te is. A 11. évben ő 1,1 millánál áll, neked még mindig csak 1 millió, de közben kaptál 100 ezerért ingyen áramot, vagyis 900 ezer a végösszeged.
A megtérülés két részből áll, az első rész, mikor elhasználsz annyi villanyt, amennyibe a rendszer került. Ekkor fogsz ott állni, mintha nem csináltál volna semmit. A következő szakasz, amikor ismét elhasználsz ugyanannyi villanyt, mint amibe a rendszer került, ekkor jön vissza az ára, és érsz nullára.

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérüléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva