Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérüléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2018-10-27
19:12:12
Előzmény: robert #52171#52175
Ha nem csak a villanyszámlád lesz nulla, de a fűtésszámla is csökken, mert villanyról jár, akkor miért ne csökkentené a megtérülési időt?
2018-10-27
10:49:38
Előzmény: BJaca #52170#52171
Bjaca,

Mondjuk ez sem igaz, de mindegy is :)
2018-10-27
09:37:11
Előzmény: robert #52169#52170
Ja, igaz. Viszont ha a HP megtérülése rövidebb, akkor csökkenteni fogja a PV megtérülési idejét is.
2018-10-27
08:14:18
Előzmény: BJaca #52168#52169
Bjaca,

Ez ugyanolyan önbecsapás, mint Villám érvelése.
Ezek a berendezések nincsenek hatással egymás működésére. Ha PV megtérülése 10 év, HP megtérülése szintén 10 év, akkor PV+HP megtérülése nem csökken le 5 évre, hanem marad 10 év.

Egyetértek Gaspával, hogy felesleges ez vita. Szerintem azért, mert sokaknak nem a pénzügyi megtérülésről szól. Ezért folyton elbeszélünk egymás mellett. Egyeseknek a gazdasági realitás, másoknak a hobbijuk, megint másoknak a biztonságérzetük növelése fontos. A legzavaróbb, ha valaki e hármat keveri.

2018-10-27
07:43:05
Előzmény: villam64 #52167#52168
Tudom, hogy nem bántad meg, és senkit sem hallottam volna még, hogy megbánta volna.
Hitelből nem szeretnék venni. Elő tudnék venni 1,5 milliót, hogy felrakassak egy 3kW-os rendszert, de a havi 10 ezerért, amit spórolnék rajta, még nem érné meg. Várok, hogy lejjebb menjen az ára ennek is, meg a hőszivattyúnak is. A kettő együtt már megérné, mert ha a fűtés oroszlánrészét ki tudom váltani árammal, akkor akár fele idő alatt is megtérülne.
villam64Válasz erre
2018-10-26
16:09:28
Előzmény: BJaca #52166#52167
Én nem bántam meg, a másik, és a harmadik se. Te kifizeted a szolgáltatónak ugyanazt az összeget 10 év alatt. Én meg magamnak. Én a 10 év alatt újból félre tudom tenni ezt a pénzt. Nekem 3600 W-os az inverterem, és 4700 kWh-át termelek egy évben. Az inverterem 266 ezerbe került. Várható kondenzátor csere 5-10 év után 40 ezer. Inverter csere végszükség esetén, vagy állami akkumulátoros beruházás esetén. Lehet tartós dolgokat is építeni, csak akarni kell. A villamos energia ára emelkedni fog. A rezsicsökkentés is növeli a fogyasztást, meg az elmaradt lakossági napelem beruházás is. Jelenleg 5 GW (2 paksnyi) lakossági napelem kapacitás hiányzik a rendszerből. Jelenleg nappal 2,5 GW óránként az import. Mikor akarjátok ezt pótolni?

2018-10-26
11:52:43
Előzmény: villam64 #52164#52166
"Inverter csere esetén +1 év"

Aha. 1kW-os rendszer évi 1100kWh-t termel, ami 40e Ft 37Ft/kWh áron. Az 1kW-os inverter ára meg a háromszorosa. Vagy négyszerese.
2kW-os rendszer évi 2200W, 80e Ft-ot termel, inverter ára 220 felett (Neoton után szabadon)
Ki van ez találva. Nem a napelem ellen vagyok, hanem az ára ellen.

2018-10-25
18:36:01
Nem a vitához szólnék hozzá,azt feleslegesnek tartom.
Nekem 7,4 kW napelemem van és két EHE inverter táplál vissza,hét éve működik,eddig hozzávetőleg 60000 kWh-termelt.A házban minden villannyal működik,a fűtés hőszivattyú hat éve.Tavaly 150 kWh ,az idén 7 kWh többletem volt és az éves számlám az idén 1990 Ft volt.Talán még egy évet kell várnom a megtérülésre(persze a teljes kivitelezés saját).
Aki annak idején meglátta ebben a lehetőséget,az fog jól járni,a többiek pedig számolgathatnak tovább.
villam64Válasz erre
2018-10-25
17:21:52
Előzmény: ifarkas #52163#52164
1. Tervezhetetlen, de nem jelentős, tehát 10 év a megtérülés. Inverter csere esetén +1 év, de az már annak a megtérülése.
2. Elhanyagolható.
3. 2400 ft-ot fizettem 1 évre, 4000 kWh felhasznált energia után, és a nem használt vezérelt óra után, és a szolgáltató tartozik nekem.

Akiknek nincs rendszerük, nagyon hibásan gondolkodnak, és számolnak. Azért egyre többen látják a hasznot is.
2018-10-25
09:56:11
Előzmény: BJaca #52158#52163
Nem takarítja meg, ugyanis:
1. van üzemeltetési költség itt is, pl inverterek javítása, ez jelenleg túlnyújtja 10 éven a megtérülést, és a nagyságának a tervezhetetlensége miatt nem is számolható
2. romlik a hatásfok is.
3. Alapdíjat is fizet, már ha visszatáplálós, különben nincs este áram.
2018-10-23
06:56:05
Előzmény: villam64 #52156#52158
Szia!
Tehát úgy számolsz, hogy még 400 ezret kell kifizetned 6 év után, és ezért kerül neked 400-ba? Nemár.
De szerintem ha ugyanannyit fogyasztottunk, akkor 6 év után Te állsz rosszabbul!
Én kifizettem 600 ezret 6 év alatt apránként
Te meg kifizettél 1 milliót 6 évvel ezelőtt.
Nagyon furán akarsz számolni, és elhiszem, ha azt szeretnéd, hogy minél előbb megtérüljön.
Mit takarítottál meg évente? Átutalási díjat nem nem fizetek, mikor levonják a számlámról a villany árát.
Te megvetted 10 évre előre az áramot, kiadtál érte 1 millió forintot. Ezt ne vedd úgy légyszíves, mintha meg sem történt volna!
Majd a tizedik év végére takarítod meg azt a pénzt, amit az elején kiadtál. Utána Te fogsz jobban állni.
villam64Válasz erre
2018-10-23
06:03:42
Előzmény: BJaca #52145#52156
Tehát, mennyi is maradt a zsebemben az első 6 év alatt? Szerintem akkor 400 000-be került a villany, míg neked 600 000-be. Az éves megtakarításommal nem számolsz. Azt elismered, hogy 10 év után megtérül a beruházásom. A kérdés, hogy visszakaptam-e a 1 millióm? Te úgy látod, hogy nem. Én úgy látom, hogy a befektetés után ingyen van az áram, nem kell vele foglalkoznom. Nem kell átutalási díjat fizetnem.
2018-10-13
05:06:50
Előzmény: villam64 #52144#52145
Igazad van, azt sem érzékeltük, mikor kiadtál belőle egy milliót. Vagy ingyen tették fel a napelemeket? Bár pont emiatt írtam, hogy az emberek nagy része nem foglalkozik azzal, hogy mikor térül meg valami (feltéve, ha nincs hitel), azt nézi, mennyi marad a zsebében.
villam64Válasz erre
2018-10-12
20:43:38
Előzmény: BJaca #52143#52144
Nem érzékelitek, hogy az én zsebemben ott marad a 6 év alatt 600 000. Csak én érzékelem.
2018-10-12
19:04:13
Előzmény: villam64 #52142#52143
Szia!
A beüzemelés előtt viszont kiadtál egy nagyobb összeget.
De számolhatunk is.
A 6 év alatt kifizettél 1 milliót, az első év legelején, hogy legyen napelemed, azóta semmit. A másik 600 ezret. Ugyanannyi áramot használtatok. 600.000 Ft 37Ft/kWh áron 16216kWh.
Nézzük: 1000.000/16216=61,66fT/kWh
Ő meg fizeti a 37Ft-ot érte.
A tizedik év után pont ugyanannyit költöttetek áramra, ha ugyanannyi a fogyasztásotok. Onnantól Neked már ingyen lesz az áram.
villam64Válasz erre
2018-10-12
17:12:11
Előzmény: robert #52138#52142
Majd keresek olyan okot, amivel 1 év alatt megtérül.
Bjaca
Nekem a beüzemelés után a zsebemben marad villany ára, te meg csak fizetsz, fizetsz, fizetsz!!! Számoljátok már ki, hogy 6 év után a két variáció közötti különbséget, hogy mennyibe került 1 kWh villamos energia.
2018-10-12
07:49:42
Előzmény: robert #52138#52139
Szia!
Igazad van,ha már annyit megtermelt, mint amibe került, akkor tényleg megtérült.

Nekem az autóbuszbérlet ugrott be most hirtelen.
10km-es kerül 10.000Ft-ba, egy buszjegy pedig 250Ft-ba. Egyik ember bérlettel jár dolgozni, másik minden nap megveszi a jegyet. 20 nap alatt mindkettőjüknek ugyanannyiba kerül az utazás (oda-vissza).
Ha a bérlet egy életre szólna azért a tízezer forintért, a második hónapban még ott járnának, hogy bérletesnek fele annyiba került az utazás. Izé. Most akkor hogy is van? :)

2018-10-12
06:52:25
Előzmény: BJaca #52137#52138
BJaca,

Látszik, hogy semmit sem értesz: Villám keveri a jövő és múltbeli eseményeket, a kifizetéseket és ki nem fizetéseket, és még egy pár dolgot.
Analógia: egy óriáskígyó a fejétől a farkáig tíz méter, a farkától a fejéig szintén tíz méter, tehát összesen húsz méter :)

Villám64, csak azt nem értem, hogy ugyanevvel gondolatmenettel miért nem jutottál el oda, hogy valójában 1 év a megtérülés? Az még kedvezőbb lenne számodra :)
2018-10-12
05:44:13
Előzmény: villam64 #52133#52137
Ezt gondold át mégegyszer.
A hatodik év végére a rendszer nélküli még csak 600 ezret költött villanyra, Te már 1 milliót.
Majd a tizedik év végére álltok egyformán, ő is egy milliót költött, meg Te is. A 11. évben ő 1,1 millánál áll, neked még mindig csak 1 millió, de közben kaptál 100 ezerért ingyen áramot, vagyis 900 ezer a végösszeged.
A megtérülés két részből áll, az első rész, mikor elhasználsz annyi villanyt, amennyibe a rendszer került. Ekkor fogsz ott állni, mintha nem csináltál volna semmit. A következő szakasz, amikor ismét elhasználsz ugyanannyi villanyt, mint amibe a rendszer került, ekkor jön vissza az ára, és érsz nullára.

villam64Válasz erre
2018-10-11
18:38:52
Tehát még egyszer.
Van valakinek egy 1 millióba kerülő rendszere. 5 év alatt visszajön 500 ezer, tehát már csak 500 ezerbe került. A másik okos ember nem vett napelem rendszert 1 millióért. 5 év alatt 500 ezret költött villanyszámlára, ugyan annyit, mint aki költött napelem rendszerre. A hatodik év után a napelem rendszeres -400 ezer ft-on áll, a rendszer nélküli -600 ezren. 5 év után én állok jobban.
2018-03-21
12:35:41
Előzmény: BJaca #51634#51636
Szia BJaca!

A "lőttek" kifejezés nem lefejezést jelent. Több elemből áll össze a szigorítás.

Az egyik az, hogy aki szaldós, az többé nem bővítheti, nem csökkentheti, nem kapcsolhatja le a rendszerét csak a szolgáltató külön engedélyével. Előre bejelentés, engedélyezés és/vagy tiltás...
Magyarul, felelős piaci magatartás felé terelnek minden energia termelőt. Nincs tovább játszogatás az inverterekkel, panelszámokkal, nincs amatőrködés, nincs önhatalmú rendszer leállítás, hobbizgatás, nincs feketén kitermelés megtorlás nélkül.
(Mellesleg eddig sem volt szabad még csak önellátásra (szigetüzem) készülő rendszereket sem építeni tervezés és a szolgáltató engedélye nélkül. Csak ezután büntetnek is érte, légifotók, hálózati paraméterek elemzése, stb. alapján.)

A másik, hogy az oda-vissza különbözetet terhelik meg külön hálózat használati díjjal.
2018.1.1. hatállyal életbe lépett a 15/2016 (XII.20.) MEKH rendelet 1.számú melléklete.

Magánvéleményem, hogy a kicentizett szaldózással járó plusz munka és beruházás értelmetlenül megdrágítja a házi kis rendszereket, miután nem vehetnek igénybe más tarifákat is, mint eddig (pl. hőszivattyús, éjszakai, ...).
Ráadásul egyelőre még nincs szó a kitermelés táv lekacsolásáról és az olyan hasonló esetekről, amikor az elektromos autót használják majd távirányítással tárolónak.
A tervek és a műszaki megoldások készen állnak minden országban, de nálunk a csekély mennyiség miatt még nincs itt az ideje bevezetni ezeket a "rendszer irányítói" intézkedéseket.
2018-03-20
08:57:27
Előzmény: sándor #51630#51634
Szia Sándor!

Ebből hol olvasol ki olyat, hogy lőttek a szaldózásnak?
2018-03-19
12:44:23
Előzmény: naprakesz #51608#51630
Szia,

Te profi vagy ugye? Ezért nem értettem, hogy viccből kérdezel, vagy komolyan csak a munkának élsz.

A kérdésedre itt a válasz egy része.
Nem fogsz neki örülni, mint ahogy villám sem. A pontos számokat még nem volt időm a saját szolgáltatómnál leellenőrizni, de úgy tűnik, hogy lőttek a szaldózásnak.
Tulajdonképpen nem történt más, mint ami ismert és várható volt.
Ez csak azoknak meglepetés, akik nem ezen a földön járnak, jártak.

Tehát kivonat(ok) az üzletszabályzat módosításból:

"- 5. Számlázás Azon csatlakozási pontra, amelyre a háztartási méretű kiserőmű csatlakozik, csak egyzónaidős árszabás választható, többzónaidős, vezérelt és időszakos árszabás nem választható. Technikai okokból előrefizetős elszámolási mód és mérés nem választható, mivel a váratlan lekapcsolás a termelést és a betáplálást is megakadályozhatja. Szerződő Felek megállapodnak abban, hogy az első elszámolásig terjedő időtartamban a Felhasználó által megadott várható vételezésből kalkulált részszámlát bocsájt ki a Szolgáltató. Az első elszámolást követően a Szolgáltató a részszámlázás alapjául szolgáló fogyasztásmennyiség megállapítását üzletszabályzata szerint végzi. Az éves szaldózás miatt a Szolgáltató és a Felhasználó megállapodnak, hogy mérőállás bejelentést a Felhasználó nem tesz az elszámolási időszakban. Az elosztó részére fizetendő rendszerhasználati díjak közvetített szolgáltatásként kerülnek kiszámlázásra az érvényben lévő megbízási szerződés szerint. A Szolgáltató részszámlát nem állít ki minden hónapban, ha a várható vételezésből kiszámítható részszámla összeg nem éri el az aktuális számlázási értékhatárt."...

"- I. Az elszámolási időszakban a Felhasználó által betáplált mennyiségen felül vételezett villamos energiamennyiség elszámolása: Felhasználó által fizetendő az elszámoló számlában: Villamos-energia vonatkozásában: Az energia árát a vonatkozó miniszteri rendelet (jelenleg a 4/2011. (I. 31) NFM rendelet) alapján a Szolgáltató Üzletszabályzatában foglaltak szerint kell megfizetni. Törvényben előírt továbbszámlázott tételek: A VET 147. §-ban meghatározott pénzeszközök a) szénipari szerkezetátalakítási támogatás b) külön jogszabályban meghatározott személyi kör részére a villamosenergia-iparban fennálló, vagy eltöltött munkaviszonnyal összefüggésben külön jogszabálynak megfelelően biztosított kedvezményes árú villamosenergia-ellátás támogatása c) kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási támogatás Jövedéki adó: Nem lakossági felhasználó által fizetendő összeg, amely általános forgalmi adó alapot is képez.

Rendszerhasználati díj vonatkozásában: Rendszerhasználati díjakat a 10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet alapján az illetékes elosztó Üzletszabályzatában foglaltak szerint kell megfizetni. A profilos egésznapos vételezés rendszerhasználati díjai az alábbiak:

Átviteli díj (közvetített szolgáltatás) Elosztói forgalmi díj Elosztói veszteség díj Elosztói menetrend kiegyensúlyozási díj Meddőenergia díja Elosztói teljesítménydíj Elosztói alapdíj

Az elszámoló számlában a kereskedő és az elosztó részére fizetendő tételek is megjelennek, ha a megbízásos jogviszony a Felhasználó és a Szolgáltató között az elszámoláskor fennáll. Külön kötött hálózathasználati szerződés esetén a Felhasználó külön számol el az elosztóval."...

"- (2)2
2 A 16/2016. (XII. 20.) MEKH rendelet 2. § szerinti szöveggel lép hatályba. Módosította: 6/2017. (VII. 13.) MEKH rendelet 9. §.
Kétirányú mérés esetén az elszámolás alapját képezo ˝ villamosenergia-mennyiségeket az adott mérési ponton a kereskedelmi szabályzatban rögzített elszámolási mérési intervallumokban, irányonként kell megállapítani. A forgalomarányos rendszerhasználati díjakat elszámolási ido ˝szakonként az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell megfizetni. Háztartási méretu ˝ kisero ˝mu ˝vek esetében a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos rendszerhasználati díjakat megfizetni."...

(Kellemes ünnepet kíván a valóság!) Az ELMÜ adatait nem ismerem. Mivel én az ünnepi hétvégén kaptam meg az értesítést, így még a saját környezetemre vonatkozó díjakat sem volt érkezésem kiszámolni. Tehát, úgy vedd ezt a kis rövid kiemelést, hogy nem temetem a Házi Kiserőműveket, mindössze megvalósulni látom az első lépéseit annak, hogy a belenget szigorítások lassan belépnek. Különösebb szigorítást most nem látok, kellenek az adott szolgáltató számai. A többit majd meglátjuk...
naprakeszVálasz erre
2018-03-12
19:51:51
Sziasztok!

Hallottatok ti már olyanról, hogy csak akkor lehet oda-vissza mérős órád kapni, ha más, kedvezményes/nem állandó (GEO, H, vezérelt, stb) villanyóra nincs, csak nappali?
Nekünk több helyen is van az oda-vissza mérős nappali villanyóra mellett GEO tarifa óra vagy éppen vezérelt óra, sosem volt ebből gond.
Esetleg változtathattak ezen valamit? Egy barátomhoz az ELMŰ-s napelem telepítő jött felmérni, aki 100% határozottsággal mondta neki, hogy ha van napelemed a nappali órán, akkor más kedvezményes díjszabású órád nem lehet. Még mutatott is neki valami szabályzatot, amivel meg is erősítette ezt. Szerintem ez elképzelhetetlen, de idén még nem telepítettünk. Ugye ez baromság?

(Persze azt tudom, hogy a PV rendszert csak a nappali, folyamatos üzemű órára lehet tenni.)

Köszönöm szépen!
villam64Válasz erre
2016-05-30
14:55:08
villam64:
Érdekes eredményre jutottam.
A PV rendszer esetén, van egy látszólagos megtérülési idő, ez a teljes beruházás megtérülése. És van egy tényleges megtérülési idő, mely a látszólagos megtérülési idő fele.

Van egy 1 milliós rendszer mely látszólagosan 10 év alatt jön vissza az ára. Évi 100 ezer pénzt spórolok meg vele. 10 év alatt kifizetnék 1 millió pénzt villanyszámlára. De, 5 év után megspóroltam 500 ezer pénzt. Tehát a fennmaradó pénz 500 ezer. A fennmaradó 5 év villanyszámlája 500 ezer. A kettő összege 1 millió, tehát a pénzemnél vagyok. 6 év működés után megspóroltam 600 ezer pénzt, tehát 400 ezer maradt hátra, de a hátralévő villanyszámla a 4 évre 400 ezer, vagyis a 10 év alatt 800 ezerbe kerül a 10 év villanyszámlája, vagyis nyertem 200 ezer, 20% hozamot a 6 év alatt. És ez azt jelenti, hogy 7 évre 40%, 8 évre 60%, 9 évre 80% hozamot jelent. 10 év után 100% a hozam. Tehát ha csak 5 évig bírta a berendezés, akkor elbuktam 5 év kamatait bruttó 10%-ot. 6 év után már 8%-kal többet hoz, mint a banki kamatok.

robert:
Ha úgy vesszük, hogy nem kell karbantartásra költened, nulla a banki kamat és nem változik az energia ára:
5 év elteltével 1000.e a ráfordítás, 500.e a megtermelt villany.
10 év elteltével 1000.e a ráfordítás, 1000.e a megtermelt villany, nullán állsz.
10 év után kezd nyereséget termelni a berendezés látszólag és ténylegesen is.
15 év elteltével 1000.e a ráfordítás, 1.500.e a megtermelt villany, a hozam 50%-al haladja meg a befektetett összeget.

villam:
Ezt leírtam én is. Ezt nevezem látszólagosnak. Azzal is számolnunk kell, hogy beteszel 1 milliót a bankba 5 évre. Kamatozik 10%-ot, lesz 1,1 milliód, de kifizetsz közben 500 ezret villanyszámlára, tehát az egyenleged 600 ezer.
5 év elteltével normális esetben kifizetsz 500 ezer villanyszámlát.
Viszont beruházol 1 milliót, nem fizetsz be 500 ezret, az egyenleg ugyan az, mintha nem ruháztál volna be 1 milliót.
6 év után adja meg magát a berendezés. 1 milliós beruházásból visszajön 600 ezer, Marad 400 ezer, vagyis a 6 évre fizetendő 600 ezer helyett csak 400 ezret fizettél villanyszámlára. Vagyis 400/600=66%-ot fizettél villanyszámlára.
10 éves futamidő esetén a bankba tett 1 millió pénzed kamatozik 200 ezret. Közben kifizetsz 1 milliót villanyszámlára. A nettó egyenleged 200 ezer.
Ezt napelembe fektetve 10 év múlva visszajön az 1 millió, tehát a nettó egyenleged 1 millió. 800 ezerrel több pénzed lesz 10 év után.

robert:
Mit jelent az, hogy hogy megadja magát a berendezés? Javíthatatlanul tönkremegy?

villam:
Igen, ez egy alternatív lehetőség. Tornádó elrepteti a paneleket és az invertert. Csak a számolás miatt vetettem fel, hogy a futamidő felénél ebben az esetben állok nullán, mintha nem fektettem volna napelemes rendszerbe. Minden esetben a futamidő, vagy megtérülési idő fele a fordulópont.

robert:
Ha a 5 év elteltével katasztrófa történik, akkor a befektetés fele elvész, nem nullán állsz, hanem 500.e veszteség keletkezik (mert kiadtál 1 milliót, megspóroltál 500 ezret, a tönkrement berendezés értéke pedig 0).

villam64:
Nullára valóban nem írhatom le 10 év alatt.

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérüléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva