Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérüléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-08-29
21:53:01
Előzmény: grano #32594#32597
Az felejtsük azért el, hogy 9%-ot (7,2% netto-t) kapunk a bankba a pénzünk után.

Az egyszerűség kedvéért vegyünk egy 1MFt-os rendszert:

1. Ha nem építek PV rendszert kamatos kamattal az 1MFt-ból a bankban 2MFt lesz 10 év múlva. (itt a 7,2%-kal számoltam)

2. Ha megépítem a rendszert 10 év múlva lesz egy tízéves rendszerem amely az iparági fejlődést figyelembe véve kb. 0,3MFt fog érni illetve 10 év alatt hozott a rendszer (évi 4% energiaáremeléssel számolva) 1,25MFt energia ktg, megtakarítást.
(Első évben 0,1MFt energiaköltség megtakarítással számoltam majd évente 4%-kal növeltem az előző évi megtakarítást).

Ha a két esetet tekintem 10 év múlva:
1. esetben van 2 MFt-om (likvid tőkém)a bankban.
2. esetben a beruházással a hozamom és rendszerérték összesen: kb.: 1,55MFt.

Tehát nem éri meg jelenleg beruházni!

Figyelemben nem vett tényezők:
- a PV rendszer karbantartási ktg.-e (ez tovább rontja a 2. esetet)
- az energia-visszavásárlás/számítás változtatása kockázatot jelent (ahogy Róbert is említette)(ez növeli a 2. eset kockázatát)
- a PV rendszer hozama csökken az évekkel (ez rontja a 2. eset megtérülését)
- a banki kamat lehet csökkenni fog a következő 10 évben (ez javítja a 2. eset megtérülését)

Ha a fenti kiindulási paraméterek, illetve tényezők változása azt eredményezné, hogy a 2. eset azonos hozamot biztosítana a banki befektetéssel, még akkor sem éri meg beruházni mert a PV rendszer lényegesen nagyobb kockázatot jelent befektetési szempontból, mint a bankbetét.
2012-08-29
20:52:07
Előzmény: grano #32594#32596
grano,

És azt ki garantálja, hogy az energia-átvételi rendszert nem változtatják meg számunkra hátrányosan?

2012-02-25
07:56:23
Előzmény: villam64 #26142#26143
Sándor, villam64,

Amit most elmondtatok, abból az látszik, hogy úgy kezelitek a kérdést, mintha egy biztosításról lenne szó: a speizolás biztonságérzést ad.

Senki sem tudhatja mi lesz a nyerő ha bekövetkezik a baj. Napelem, napkollektor, erdő, termőföld, arany, vagy fegyver. De ez már a túlélő topik témája, nem a gazdasági megfontolásoké.

villam64Válasz erre
2012-02-25
07:27:05
Előzmény: robert #26130#26142
Róbert
Inkább fordítsuk meg a dolgot. Energia válság idején, hiánycikk lesz a napelem rendszer. Akkor verekedés árán, drágábban jutsz hozzá. Lásd karácsonyi bevásárlás utolsó pillanatait. Miért kéne megvárni azt a pillanatot. A eválság akkor következik be, ha nem készülünk fel rá. Amit hánytorgatok egy ideje. A termeléstől függő fogyasztó vezérlés folyamatos elodázása. A hálózati invertert tudom sziget inverterrel vezérelni, csak a két egység feszültség beállításán kell módosítani. Így kieséskor is lesz még saját hálózatom, mondjuk nappal. A kisebb közösség is fenn tud maradni szigorú szabályozással.
Vagy nézzük inkább azt az esetet minap amikor ketten haltak meg kikapcsolt villany mellett tűzben? Hát megint nem a PV gyújtotta rájuk a házat. Lassan azt is megnézhetnénk, hogy lakás állományra vetítve, hol van több lakástűz. Németországban vagy Magyarországon?
2012-02-24
13:55:31
Előzmény: sándor #26128#26130
Sándor,

Szerintem akkor rugaszkodunk el, ha nem a napi adatokkal és néhány évre visszanyúló trendekkel számolunk, hanem valamilyen pánikhangulat vezet meg.

A válsághelyzet más, akkor minden átértékelődik. Lehet a válságtól rettegni (és persze bekövetkezhet), de abban a helyzetben egyszerűbb dolgoknak valószínűleg nagyobb hasznát látnánk, mint a visszatápláló invertereknek a nem működő szolgáltatói hálózatok idején.

Jó az, hogy elmondjuk ezeket az érveket egymásnak, és mindenki átgondolhatja a többiek érveit, és ha nem is győzzük meg egymást, de legalább finomítja a látásmódunkat.

2012-02-24
11:10:28
Előzmény: sándor #26123#26125
Sándor,

"... együtt kell vizsgálni a dolgokat bármennyire is jó lenne PV-re és a "hozamára" szűkíteni a megtérülést..."
A PV létesítést, mint befektetést viszgálva csak akkor lenne érdekes a tojás ára, ha avval hasonlítanánk össze. Itt a banki kamattal volt összehasonlítva az éves visszatérítés alakulása, figyelembe véve a modul árak alakulását.

Az áram-ár alakulását én csak arra az időszakra számoltam, amióta itt követtem a változásokat (2008), más időszakra mást kapunk, de talán jellemzőbb lehet az elmúlt 4 év, mint az emúttnyócév vizsgálata.

Kamatként én az állampapír-hozamokat venném alapul.

Az áram-ár látszólagos szinten tartása nem csak látszólagos, ez a valóság.

Az átvételi árak totál bizonytalanok.

Szerintem lehet számolni megterélülést, de nagy a hibalehetőség mindkét irányba, ezért a véleményem az, hogy csak akkor érdemes mozdulni, ha ráhagyással is megéri a váltás.
Feltételezem te is így gondolkodsz, azért nincs még napelemed, nem azért, mert félted az elektromos hálózatot az összeomlástól.

Szóval ez az én véleményem, de úgy gondolom, hogy a jelen árak mellett végeredményben elhanyagolható a különbség, aminek az iránya ráadásul előre nem is látható. Ha nem így lenne, akkor befektető cégek hirdetésekben keresnék az üres tetőfelületeket bérbevételre. De érdekes módon senki nem akarja a saját pénzét kockáztatni. Miért?

2012-02-24
09:09:40
Előzmény: Jesu #26115#26117
Jesu,

"Vizsgáld mellette a reálértéket, inflálodást... normális (?) nyugodt rendszert vettem alapul a jövőben... "

Miért vegyem figyelembe például a tojás drágulását, ha a napelem ára csökken? Itt egy terméket (PV) és egy az áram árának változása érdekes csak.

A rendszer sem nyugszik, hanem leng.

2012-02-24
09:04:34
Előzmény: robert #26110#26115
Az ilyen "csúcsok" sajnos nem arról szólnak, hogy nekünk azzal jobb lesz. Vizsgáld mellette a reálértéket, inflálodást, vásárlóerő alakulását (pláne ha nem Ft alapon nézed). A megélhetési kiadások ilyen szintű fokozatos eltolodása az energia tekintetében szintén rémisztő. Én 10 éves adatot néztem a múltból, hivatalos forrásból az árakra. Banki hozam tekintetében pedig egy normális (?) nyugodt rendszert vettem alapul a jövőben, ahol törvényszerü a csökkenő hozam.
2012-02-24
08:27:51
Előzmény: Jesu #26100#26110
Jesu,

"Szamoljatok nyugodtan az evi 4.5%-os aramar emelkedessel..."
https://biosolar.hu/forum/show/26109#26109
Ha jól számolom 2008 januárja óta átlag 3.8% évente.

"Az eves banki hozam pedig fokozatosan es jelentosen csokken..."
Ami mára 7.75%-ra csökkent.

2012-02-23
23:11:30
Előzmény: villam64 #26094#26100
Szamoljatok nyugodtan az evi 4.5%-os aramar emelkedessel is! Ez az elmult 10 ev atlaga.
Az eves banki hozam pedig fokozatosan es jelentosen csokken, realertekrol inkabb ne is beszeljunk! Nekem igy mar most 5-7 ev kozott jon ki rendszer merettol fuggoen.
2012-02-23
18:29:06
Előzmény: payagyerek #26091#26093
payagyerek,

Ha arra jutottál a vétel idején, hogy megéri, akkor már csak az átvételi áron múlik.

Én csak az általad írt jelenlegi árat hasonlítottam a tavalyihoz, nem a hosszabb idejű mutatókat.

payagyerekVálasz erre
2012-02-23
18:24:10
Előzmény: robert #26089#26091
Fényezhetném magam és mondhatnám, hogy "igen", de ezt most valóban elírtam. :-(

Persze ettől függetlenül a kiszámíthatatlanság alakítja az árakat. Csak a véletlenen múlik, hogy mikor éri meg beugrani a "buliba". Az 1 évvel ezelőttihez képest, már jelenleg is jócskán módosult a megtérülési mutató. (nem szeretem ezt a szót)
Ha holnap drasztikusan lecsökkennének az árak, én akkor is azt mondanám, hogy nem bánom.
2012-02-23
14:53:17
Előzmény: payagyerek #26061#26077
payagyerek,

Erre mondtam anno, hogy nem kell kell elkapkodni.
Nem volt még egy éve, hogy x/Wp áron vetted a napelemet (a magamét nem is említem!!!).
A friss ár, amit most feltettél 35%-al kevesebb.

Ha veled egyidőben lecsapok a tutivételtre, mondjuk 1kWp esetén kifizetek 350ezret. Most ugyanezért 230 ezret. Mennyit hozott volna a cucc? 1000kWh-t (50.000Ft)?
Mennyit bukiztam volna ahhoz képest, hogy várok egy évet? 350-230-50=70 ezer, és plusz 25 e kamat = 95 ezret. Nemhogy nyereség, hanem kétszeres veszteség!

Nos?

2011-08-31
01:14:13
Előzmény: robert #17130#17149
Pedig a készülő rendszer finanszírozása adott, már csak a bankkal birkózom, hogy ideérjen a pénz. Küzdenek ellene keményen...

Hol kapom ilyen olcsón?
Előtakarékosság a kulcsszó. A ház építése miatt folyamatosan takarékoskodtam, takarékoskodom, így "csomagszerűen" tudom időnként elérni a megtakarításaim (építkezésem vége ugye a végtelenben és tovább!), amihez az állam hozzátol 30%-ot, kevés kérdéssel, mindenféle pályázatos variálás nélkül.

Egy ilyen régi, megkezdett, (de idővel félbehagyott) megtakarítás ért el most a végére, aminek következtében megnyílt a lehetőségem, hogy nem csak a bent lévő pénzt+támogatást vegyem ki (aminek persze megvan már a helye egyéb hitelezőim zsebében), hanem éljek a kedvezményes hitel lehetőséggel is. Ennek a Ft alapú dolognak a fix kamata 6%! +az apró...

~3kW-os rendszert vettem számítási alapnak.

* A Ft/W-okról... inkább nem nyilatkozom így publikusan.
..
.
Elég annyi, hogy igen-igen alacsony.
.
..

De lehetne másképp is számolnom:
- Pl. egy barátom most fedte a teraszát polikarbonát lapokkal/hajópadló+zsindely kombinációban.
- Ennek költsége mindent egybevéve ~8EFt/nm lett.

Mivel én teraszfedésnek a napelemeket szánom (remélem sikerül összehozni!), ezt a költséget simán "levonhatnám" az árból (mert ha én is megcsinálnám másból, mekkora kidobott pénz lenne!? de lehet ez a számítási mód csak önbecsapás?)

Kiszámoltam: ~37%-al kéne többet fizetni havonta, mint amit a rendszer megtermelne áramban (IDEALIZÁLT ESET).
->>> Tehát fizetni kell a futamidő alatt ~137%-os áron a "megtermelt áramot"/hó a banknak. Viszont utána a rendszer a tiéd. (~7 év!)
(ez jelentősen több, mint amit saccoltam az elején +25%)

Vélemények?

********************** Update: Kivettem a számított Ft/W adatokat.
Nem akarok rosszat a jelen lévő forgalmazóknak és nem is lenne korrekt.
A saját munka és saját megvalósítás nem szembeállítható egy vállalkozó áraival.
PONT.

2011-08-30
16:10:49
Előzmény: villam64 #17136#17137
villam64,

"...Keveslem a b és c időt..."
a. esetben beletolod a tőkéd a rendszerbe, ahelyett, hogy fialtatnád. Ezzel szemben b. esetben alacsony kamattal a bank pénzét költötted.

"b. Hol termeli meg 0.7 év alatt az 1800 W-os rendszer a 286 000 Ft pluszt."
A plusz az előző indokból adódik, nem a többlettermelésből.

"... Meg egy pici módosítással értelmezhetetlen..."
A kis módosításnak köszönhetően elérted a megtérüléssel a beállított 20 éves élettartamot.

"... 1 millióból 1800 W-os rendszerhez, a modulok árának 350 ft/W alatt kell lennie, a jelenlegi 480 helyett..."
Én úgy fogalmaznék, hogy a teljes rendszer (szőröstül bőröstül) költsége nem lehet nagyobb, mint ~470Ft/kWh. Különben bukta.
Túl olcsó az energia :)

villam64Válasz erre
2011-08-30
15:31:47
Előzmény: robert #17130#17136
Szia Róbert

Keveslem a b és c időt. Meg egy pici módosítással értelmezhetetlen.
b. Hol termeli meg 0.7 év alatt az 1800 W-os rendszer a 286 000 Ft pluszt.

A mostani tarifák.
1 millióból 1800 W-os rendszerhez, a modulok árának 350 ft/W alatt kell lennie, a jelenlegi 480 helyett.
2011-08-30
12:27:49
Előzmény: Jesu #17123#17130
Jesu ,

Ha hitelből vásárolsz, akkor durván számolhatsz úgy, hogy a beker árat szorzod (1+THM%/100)^futamidő és hozzáadod a hitelfelvétel THM-be be nem számolt költségeit (hitelfedezeti vizsgálat, jelzálog-jog bejegyzés, vagy egyéb címen felszámolt költségek). (A banki referenciakamatot tőke híján 0-ra állítod.)

Például:
a.
1800kWh hozamú 1M Ft költségű rendszer várható megtérülése KP vásárlás esetén 12.1 év
apps.biosolar.hu/coll_payback/?p=5&CI=1000000&RV=0&qcoll=1800&fs0=5000&s=5&ae1=1&f=6&energy=50&b=7.2&T=20&Gy=10&Gp=90

b.
Ugyanez a rendszer THM=7.5% öt évre (hol kapsz ilyen olcsón hitelt?) és 50 ezer egyéb költség:
50.000+1.000.000*(1.075^5)=1.486.000Ft >>> várható megtérülése 12.8 év

c.
A jelen viszonyok mellett jóval életszerűbb, ha THM=13% öt évre és 50 ezer egyéb költség:
50.000+1.000.000*(1.13^5)=1.892.000Ft >>> várható megtérülése 15.2 év
2011-08-29
23:11:42
Előzmény: robert #17116#17123
Ugyanennyiből évi ~2400 kWh-ra nálad mi jön ki megtérülésre?

Szerintem ezen az árszinten lassan már érdemes beleugrani olyan módon, hogy a jövőbeni "olcsóbb" vásárlásokkal behígítani a mostanit.
Épp azon görcsölök, hogy megérné e évi 6%-os kamattal (~thm 7,5% körül) befinanszírozni egy ilyen rendszert? Az jön le, hogy nagyban szabad csak. De azt meg agyonvághatja egy durva árcsökkenés, ami lelkileg fájna nagyon már nyakig benne.

A döntés arról szól:
- Egy összegben kifizetem az összes villanyszámlámat előre zsebből ~7 évre (pfff), hogy aztán ne kelljen többet fizetni (legalább ~20-25 évig)

- vagy kifizettetem a bankkal, míg 6,5 évig törlesztem tovább nekik a villanyszámlánál nagyobb összeget. (kb. +25%/hó a banknak a mostani számlához képest).

"Mond, te kit választanál???"

Természetesen az első eset durva lemondásokkal járna, aminek már most sem vagyunk híján.
2011-05-18
15:38:00
Előzmény: robert #14448#14449
Robert,

Kezd közeledni az álláspontunk. :-) Még egy picit próbálok gyűrni... :-)

Azért javasoltam a Kínai árakat, mert úgy is Kínai modult fogsz venni (azok a legjobbak ár-érték arányban). Az általad nézett csökkenésben benne van pl. a Sanyo HIP modulok csökkenése is. Azok még bruttó 1000Ft/Wp felett járnak, azok nagyobb százalékban csökkennek, ect...
Szóval szerintem azt a 10% modulárcsökkenés a mi esetünkben csak 8%.

A hozammal kapcsolatban sem győztél meg. Hogy jött ki az 5%? Annó azt hiszem átküldtem neked a hozamkalkulátoromat, mellyel végül majdnem teljesen egyet értettél. (az egyetlen különbség, hogy te a bankban hagyott pénzhez viszonyítottad) Az alapján a te eseteddel számolva az első évre 7,8% hozam várható, tehát 2,8%-al több, mint írtad.

Végeredmény: Valóban jobban jársz jövőre, de csak +8%(modul) - 7,8%(hozam) + 5%(kamat) = kb 5%-al.

Ez az 5% meg már bőven a szigeteléses példámat veti fel. Érdemes leszigetelni a házat? ect...

2011-05-18
15:17:25
Előzmény: Bous83 #14445#14448
Bous83,

A világ-átlagot vettem, mert ha valamit kalkulálni kell, akkor nem a szélső értékekkel szoktam számolni.

A 2000kWh éves fogyasztásomból nem tudok 2000kWh-nál többet megspórolni egy év alatt, ami csak 100 ezer Ft, vagyis 5%. Ez mondjuk kiejtheti az 5% kamatot.

Így, ha bejön ez a szuper jóslat, akkor 10%-ot mégiscsak nyerhetek, ha nem sietem el a beruházást, a rendszer pedig biztosan korszerűbb lesz egy év múlva.

2011-05-18
14:57:04
Előzmény: robert #14432#14445
Robert,

Értem a gondolatmenetedet, de én másként látom. Az általad nézett sárga a global, javaslom az alsó rózsán, azaz a Kínain nézd a csökkenést. (azon kevesebb) Valamint ne feledd, ez a gyártók árai. Az a kérdésem, hogy a nagyker, meg a kisker teszi el a különbözetet, vagy a végfelhasználó? Gondolom megoszlik. Ezekből kifolyólag túlzásnak tartom azt, hogy "15%-al vehetek meg olcsóbban egy modernebb rendszert 1 év múlva." Valamint javaslom a kamatot ne vedd bele a törénetbe (vagy legalább is ne negatívként, ugyanis), mert ha most veszed meg, az alatt is termel (többet, mint 5%-ot) valamint ahogy a hosszabb hozzászólásomban írtam, ilyen erővel a házadat se szigeteld le, az is olcsóbb lesz jövőre 5%-al, meg a kamamatok, szóval az 10%, ect...
2011-05-18
09:00:19
Előzmény: Bous83 #14430#14432
Bous83,

Kösz, ezek szerint 10% csökkenés várható a következő egy évben. Plusz 5% nettó kamattal számolva 15%-al vehetek meg olcsóbban egy modernebb rendszert 1 év múlva.

2011-05-18
08:40:22
Előzmény: robert #14428#14430
Kedves Robert,

Csatolva küldöm a Photon magazinból származó grafikont, mely rövidtávon a modulárak (gondolom ez a gyártók eladási ára) várható alakulását mutatják.

2011-05-18
08:17:02
Szerintem hirtelen árváltozás nem várható. A technológia is lassan fejlődik, a lakossági elterjedés pedig még lassabban. A laboratóriumban elért 40% hatásfokú napelemek akkor kerülnek a piacra, amikor a 150 éves életkor eléréséhez szükséges tabletták. Létezik ugyan 40%-os cella a Mars-járón, de belátható időn belül nem fognak megjelenni a web-áruházak kínálatában. Már csak azért sem, mert a tömeges alkalmazáshoz nincs a Földön elég kibányászható nyersanyag.

Ha már az ár és a teljesítmény szemléltető grafikonoknál tartunk, érdemes megnézni az ár/teljesítmény trend görbéket is. Ezek a görbék egyre laposabbak lesznek, és lassan megáll a csökkenés... 10 vagy 20 év múlva.

Hogy mikor érdemes belépni, ki tudja. Ahogy a technológia fejlődik, úgy drágul az energia ára is (ha nem jobban). Ezt is figyelembe kell venni, de mennyivel?... és erre sincs ráhatásunk. És ha már mindent kikalkuláltunk, jön egy törvénymódosítás, vagy egy tornádó.

Az én számításaim szerint is inkább 15 év múlva válik nyereségessé egy legálisan telepített PV rendszer (minimum 2 milla bekerülés), és ez alatt az idő alatt sok minden történhet. Én nem tudtam még dönteni.

Ez a hozzászólás érinti még a következőket is:
https://biosolar.hu/forum/show/13463#13463
https://biosolar.hu/forum/show/14416#14416
2011-05-17
21:02:14
Előzmény: robert #14400#14415
Robert,

A kedves államtitkár úr feltehetően nem sokat konyít a technikához, meg az üzlethez.

1.:Ha az évtized második felére várhatóak lennének a sokkal jobb hatásfokú modulok, kérdem én, nem lenne már kint a piacon? Jelenleg ha jól tudom, a dorogi Sanyo élenjár e téren, ők gyártanak nagy mennyiségben 18% körüli modulokat. Nem nehéz kitalálni, hogy a szabadalom az adott technológiára még vagy 15 évig az övék. Ezen kívül ma egy általános hatásfok a 14% környéke. 12-13% olcsó, 15% már drága. (Az árban nem néhány % van.)

2.: Szerintem ez kicsit hasonló a számítástechnikához. Már most megvan, mit fognak gyártani 3 év múlva, de ugyebár az aktuálisnak is meg kell térülnie. Utána jöhet csak a következő, majd ha az is megtérült, a következő...

3.: Biztosan nem járatja a világ legnívósabb Photon német napelems újságot, mert akkor látná a szakma legnagyobbjainak becsléseit.
(A jó az a becslésekben, hogy 5 évre visszamenőleg az is ott van, hogy mennyit becsültek, és mi lett. Nem mondom, hogy nincs különbség, de szerintem nagyon jó becsléseket adtak eddig. Igaz ez nem garancia a jövő alakulására, de a semminél mindenképp sokkal jobb.)

4.: Azt nem mondta, hogy mindezt honnan tudja? (akkora fog ezzel foglalkozni a rokonság-baráti kör? És akkorra tudják majd szétosztani maguk között a támogatási pénzek nagy részét?......

A napelemek története, fajtái, fejlődése, mai állapot:

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérüléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva