Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérüléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-09-24
11:39:38
Előzmény: grano #33455#33458
grano,

"... vállalkozásoknak a környéken már igen jelentős számban van PV rendszerük. Nem a mostani árakon..."

Valószínűleg azért van PV-jük, mert egyrészt visszaigényelték az ÁFA-t, másrészről mi is besegítettünk az adó-forintjainkkal (visszakapták a beruházás felét).

Ilyen feltételek mellett persze, hogy megéri annak, aki kapja. És annak, aki adja?

2012-09-24
08:01:15
Előzmény: Jesu #33429#33438
Jesu,

"Hiába írtuk le neked is robert: a pénz (még a bankban is) elmegy/elfogy, a napelem megmarad."

1. - pénz (még a bankban is) elmegy/elfogy - HOSSZÚ TÁVON IGAZ
2. - a napelem megmarad - ÉS GYORSABBAN ELAVUL, MINT GONDOLNÁD

2012-09-23
22:36:27
Leírtam már korábban is: egy ilyen beruházás biztonság!
Ki tudja mi lesz a jövőben. Csak tippelünk mind. De a folyamatokat látva ha bárki azt gondolja "minden rendben", szerintem kezeltesse magát. :D

Nap mint nap találkozom olyan emberekkel, akik 20-30 évvel ezelőtt meghozott, akkor helyesnek gondolt döntésük levét isszák ma. Mindannyian látunk ilyen példákat, persze, hogy megy a szájtépés, próbálunk máshogy, helyesebben dönteni.

Én azt mondom, minden lépés a függetlenség, környezetvédelem, biztosabb és biztonságosabb jövő érdekében becsülendő és követendő példa!
Esetleg "nem térül meg?" Ne legyünk már ilyen földhözragadtak. Mikorra, kinek?
Én már most is hoztam jó pár olyan döntést, ami az én életemet max. nehezíti csak, de az utánam következőknek már könnyebbség.

Hiába írtuk le neked is robert: a pénz (még a bankban is) elmegy/elfogy, a napelem megmarad. A világ rohan bele az energiaínséges időkbe. A jelenlegi berendezkedés pedig úgysem enged/engedhet a felszínre olyan átalakulást hozó találmányt, ami ezt jól megoldaná. Az lenne csak a valódi káosz okozója.
2012-09-23
14:08:37
Előzmény: payagyerek #33410#33413
payagyerek,

Ha valaki a megújuló-energiás eszközök megtérülését firtatja gyakran hangzik el érvként a megszólított részéről, hogy mit okoskodik ez a pacák, amikor a lapostévéje, meg a jacuzzija sem térül meg soha! Inkább örüljön a szegény marha, hogy ingyen villanyhoz jut, ha pár millát beáldoz, amit egyébként is elkocsmázna!

Szerintem nagyon is jogos az aggodalom, mert kevés kivételtől eltekintve döntést leginkább csak érzelmi okokból lehet hozni mellette. Ezt valszeg te is érzed, ezért is idegesít a dolog :)

Tegyük fel, hogy megkérdezlek Téged, Boust, Égboltost, vagy Jesut, hogy egy komplett rendszert kulcsrakészen, engedélyeztetéstől az átadásig, az első csavartól az utolsó biztosítékig garanciával mennyiért szállítotok. Az így kapott összegből meggyőzően le tudjátok vezetni azt, hogy nekem is megéri megrendelni a cuccot?

2012-09-12
17:26:14
Előzmény: villam64 #33075#33077
villam64,

Így nem keverem a dolgokat össze. Vegytisztán a két befektetési formát hasonlítom össze. Szerintem ez életszerű és egyértelmű.

Tehát:
Az a kérdés, ha van x forintom, hogyan feltetessem be.

1. Ha bankba teszem, akkor az ott kamatozik, nem nyúlok hozzá, nem abból fizetem a villanyszámlát, sem mást.
N év múlva az alapösszeg kamatos kamattal növelve áll a rendelkezésemre.

2. Ha PV-t veszek, akkor a villanyszámla csökkentése a cél, ami havonta megtörténik a megtermelt áram árának mértékében. Nem teszem bankba a megspórolt pénzt, mert nem bízok a bankokban, de mindig felírom, hogy a betáplált áramért mikor mennyit kapok a szolgáltatótól, és felírom a karbantartás költségeit is.

Minkét esetben a jövőbeli összegeket átszámolom, mennyit érne ugyanaz a pénz most, és a két befektetési forma jelenértékét hasonlítom össze.

Példák kavarásra, zagyválásra, amik a tisztánlátást megzavarják:
1. A bankbetétből fizetem a villanyszámlát
2. A PV termelés ellenértékét bankba teszem
3. Ha megszorulok eladok egy modult a rendszeremből
4. stb

villam64Válasz erre
2012-09-12
16:49:24
Előzmény: robert #33074#33075
Miért nem akarod a bankbetétnél a kifizetett villany számlát számolni? Az bankbetét csökkentő tényező. Ha bankbetéteket hasonlítanánk össze, rendben. De itt pv beruházás van. Mivel inkább bankban tartod a pénzt, akkor elbukod a pv hozamát, a villany számlát, tehát veszteség.

2012-09-12
16:38:32
Előzmény: grano #33073#33074
grano,

"ha nincs dolgunk a villanyszámlával akkor minek az egész?"
Nem a villany árára gondoltam, hanem az elfogyasztott áram-számlára.
Tehát a PV termelésben veszem csak figyelembe az megtermelt áram árának változását.

De végiggondolom újra :)

2012-09-12
16:36:26
Előzmény: robert #33072#33073
robert:
ha nincs dolgunk a villanyszámlával akkor minek az egész?
mint azt a mélben írtam is az egész rendszer lényege a villanyszámla átkonvertálása más formába.
A PV rendszerből hogyan emeled ki a villanyszámlát?
Ennek a módszernek pont az lenne a lényege, hogy a beruházáshoz kapcsolódó pénzmozgásokat elemzi, összesíti.
Kapcsolódó pénzmozgás a villanyszámla kifizetése, lényeges eleme annak emelkedése.
A PV rendszer megtérülésének egyik kulcs momentuma az elektromos energia árának növekedése.
Ha másnak termelnél akkor azt mondom ok amit állítasz, de saját felhasználás esetén nem.

A jobb szélső oszlop azt mutatja, hogy a gondolati rendszerünkbe bedobálunk pénzt: bankbetétet + villanyszámlát. Baloldalt ha bankban hagyod, jobbra (középütt) ha napelembe. Jobbra látni eddig mennyit dobtál be.
A különbségek adják, hogy mikor jártál jobban.

Ha a netto hozamod felmegy 10%-ra vagy a fölé, alacsony 1,5-ös inflécióval csak akkor jobb a bankbetét.

ebben a cash flow-ban benne van a PV hozam kamata is.

----------
újra írva, mert asszem nem emészthető:?
a bankos részben nincs benne a villanyszámla, mert azt kifizeted minden hónapban.
Berakom a bankbe, de az ki is dobja mert elköltöttük villanyra.

A PV-s részben is berakom a bankbe de ott félreteszem mert csak icipicit kell költeni belőle, mert avul a napelem nem termel annyit mint az első évben ezért kevesebb gyűlik...
Erre gondoltál?
2012-09-12
16:18:44
Előzmény: grano #33071#33072
grano,

Erre mondtam, hogy nem célravezető számítási mód. A villanyszámlát ki kell emelni.

1. Bankbetét tisztán kamatokkal
2. PV hozam (esetleg hozzá adni a kamatokat???) - költség

De az biztos, hogy a villanyszámlával nincs dolgunk.

Ha a PV hozamhoz hozzáadjuk a kamatokat, az már túl van bonyolítva? Szerinted?
2012-09-12
16:14:21
Előzmény: robert #33070#33071
robert:
azért mert avul a naprendszered.
Nem termel annyit mint az eredetije volt.
Ezért a különbözet befizetendő. Azért így mert a betétesbe nem akartam belekeverni a napelem avulását.
2012-09-12
16:11:54
Előzmény: grano #33057#33070
grano,

A "Termelt energia" (gondolom ára) és az "Áramszámla" miért nem egyenlő? Egyáltalán mit számolsz most?

2012-09-12
13:05:31
Előzmény: villam64 #33056#33057
villam:
netto.
De teljesen mindegy.
Ez 4%-os, a végeredményt a nagy különbséget értékben változtatja, de lényegében nem.

+ mellé tettem egy újabb adatot:
mennyi pénzt raktunk bele a rendszerbe.
Sima esetben van egy kevés pénzünk a berakotthoz képest.
Napelem esetén több lesz mint a befizetett, igaz 20. évnél van a forduló.

robert:
ha megnézed olyan 8 év a megtérülése a tőkének evvel a gondolatmenettel, hiába tologatom a kamatot és az áremelkedést normális határokon belül.

2012-09-12
12:51:13
Előzmény: robert #33054#33055
robert:
igen.
(közben képet cseréltem, mert hiba volt a képletben, benne maradt a 7%)
Ahogy elnézem a 9-11 év körül vagy nullán. Viszont addigra elmegy az áram ára és brutálisan kezd emelkedni a megtakarítás. Ha alacsony kamattal nézed akkor a bankbetétes sem fog hozni. Ha mgenöveled az inflációt ... Áh nem is gondolok bele.
Át kell böngésszem mégegyszer az egészet, ha minden jól megy holnapra meglesz.
2012-09-12
12:45:20
Előzmény: grano #33052#33054
grano,

Így is 10 év után billen a mérleg, ugye?

2012-09-12
12:38:53
Előzmény: villam64 #33050#33052
villam:
ezt csinálgatom most éppen, mert robert felvetette:
van pénzed a bankban és fizeted az áram számlát.
Vagy elköltöd napelemre a hiányt pótolod a villanyszámla árát meg beteszed a bankbe ugyanannyi kamatra.
Az áraminflációja itt fix 3%!

A brutális eltérés oka az un. bázis hatás.

villam64Válasz erre
2012-09-12
12:29:24
Előzmény: robert #33044#33050
Azt viszont már felvetettem, hogy a megtakarításnál bele kell számolni a megtakarítás kamatát, mert ki tilthatja meg, hogy visszategyem a bankba.
2012-09-12
11:33:13
Előzmény: Bous83 #32980#33044
Bous93,

Nagyságrendekkel jobban értesz hozzá, mint a szakújságírók egy szakportálnál. Lásd "Az energetikai felújítások alfája és omegája, avagy az újságírás epszilonja": https://biosolar.hu/forum/show/33040#33040

2012-09-12
07:59:44
Hogy kedvenc proffomat idézzem: a megújuló energiaforrások nem fogják megoldani az energia gondjainkat, csupán a jelenleg használt energiahordozók végkimerülését késleltetik.
Mindaddíg amíg nincs használható új energiaforrás (fúziós reaktor ugye működik, de nem termel) addíg a meglévőnek ki kellene tartani. Ha mást használunk legalább részben a foszilis helyett, akkor tovább az tart.
Had induljak ki Sándor hozzászólásából:
"Lehet ugrálni a százalékok között, vagdalkozva váltogatni őket, de alapvetően butaság."
Pedig a multi kőkeményen ezt teszi. Nemcsak bevétel kiadás oldalakat néz az is iagz, lehetséges variánsokat is belesző. Pl egy kormányváltást.
Ő ugyanis ebből él. Ha a bót nem jött be nincs pénz. Nem bónusz, meg 13. havi fizu hanem semmi.
Rosszabb esetben csőd, jobb esetben "csak" profitwarning. Jellemzően külső forrásból finanszíroztat és a megfelelő bonítás miatt nem engedhet meg magának veszteséges egységeket.
Vagy csak nagyon indokolt esetben.
Miért nem stimmel a hasonlat?
Mert a háztáji pv esetén egy valami fordulhat elő: nem jön vissza a befektetett pénz teljes egészében.
Kicsi rá az esély de van.
Viszont mégis van párhuzam a nagybefektetőkkel:
a háztáji PV-s rendszer abszolute jó eleme egy portfoliónak.
Ezt a szakma diverzifikációnak hívja.
Nem egy helyre rakja a teljes pénzállományt, hanem szétszórja, ezáltal csökkentve a kockázatot.
Azaz ha van már egyéb megtakarításod, befektetésed (lehet az egy krumpliföld is) következő elemnek egy "közvetlen tőkebefektetés napelembe" újabb elem a portfólióban.
Itt valaki felvetette, hogy 8-9% simán, meg másba kell fektetni.
Azt kell mondjam butaság. Ezek a látszólag magas kamatok rengeteg plussz költséggel járnak: odafigyelés, utazás, időráfordítás, kockázat.
Lehet persze szerelemből csinálni, ismerek ilyen embert akinek ezzel telnek a napjai, de ez nem a "normális" kategória.
Ő viszont nagyívben lexarja a villanyszámlát, meghozza úgy is a portfolió.
Ebben a méretben relatíve sok a befektetés költsége, a napelemek viszont elég stabil költséghányaddal rendelkeznek.
Csináltam egy cashflow táblát ami nagyon hasonlít Bous táblájához, de több paraméterrel rendelkezik ha érdekel valakit szívesen elküldöm mélben az excellt lehet tologatni a számokat.
Ha van e mellett más akkor lehet sőt érdemes vele foglalkozni.

A többi biomasszás dologra lehet mondani utólag kígyót békát, de amikor elkezdték túltermelési válság volt a világ mg szektorában és egy kezdődő energiaár robbanás elején voltunk. Kolumbuszt is hülyének nézték de ha nem indul el a föld még a mai napig is lapos lenne.
Ez a buli sok egyebet hozott én nem hiszem h a rengeteg fejlesztés csak káros lenne. Persze sok volt benne a kézkezetmos de szerintem a mezőgazdaság és az ipar is sokat tanult ezekből fejlesztésekből.

2012-09-11
14:11:31
Egyébként meg látom, nem az én pályám a közgáz, maradok a műszaki dolgoknál... ;)
(de közben figyellek ám titeket... :)
2012-09-11
13:34:58
Előzmény: Jesu #32900#32975
Nekem túl alacsonynak tűnik az ár, de a hiba biztos bennem van... :P

Enyimben az anyagon átlag 10-15% van, valamint a tervezés, engedélyeztetés, kiszállítás, kiszállás és munkadíj nem éri el a 10%-ot...

Igaz a gerendatávja 80cm, s 3 külön szegmensen kell elhelyezni, ott is részben tagoltan. (legtávolabbi vagy 20m, s cserép alá fűzött solar..) Ezek biztos generálnak különbséget, de szerintem ennyit azért nem...

Vagy haszon nélkül csinálod, vagy ennyire rossz helyeken vásárlok... :D

P.S. Inverter fajlagosan hasonló lehet, mert enyimben 150V3, tiedben meg gondolom ehe4ktl
2012-09-11
06:53:04
Előzmény: sándor #32902#32951
Sándor,

"Előre bocsájtom, hogy a nadtom-Robert csapatnak szurkolok."
Ezt ugye úgy értetted, azért szurkolsz, hogy mi is vegyünk napelemet, miután a kellő mértékig csökkentek az árak?

2012-09-10
14:19:42
Előzmény: Égboltos #32911#32919
Égboltos,

Elhiszem, hogy a gyerekcsinálást a "nagy löttyös férfi-indulat" motiválja, de a pénzügyi befektetések esetén jobb, ha az ész-érvekre hallgatunk :)

... mondom én, aki néha olyan dolgokra költ (PV, napkollektor, utólagos hőszigetelés), ami többet visz, mint hoz, és ennek a legtöbbször, már létesítéskor a tudatában vagyok. Ahogy Sándor mondta: a nagyfiúk játékszerei :).
De hidd el sokan szeretnék alaposan átgondolni, hogy hova is teszik a több milliójukat. És sokakat megvezetnek a forgalmazók. Aztán vannak akik nem igényelhetik vissza az áfát és nem írhatják le költségként a rendszert. Mások pedig önmagukat is félrevezetik, mert annyira vágynak rá.
Ezen nem keveseknek vásárlás előtt érdemes "kalkulálgatni", sőt tökölni egy ideig.

ÉgboltosVálasz erre
2012-09-10
09:53:55
Bocs, kicsit off.
Ha így kalkulálgattam volna szeretnénk-e gyereket ma is az ágy szélén ülnénk.
Észérv nincs mellette, ma meg megy rá a pénzem. Megtérülési idő min 40 év, vagy még több. És akkor ez még a jobbik verzió.
2012-09-09
22:03:27
Előzmény: robert #32895#32900
:))) Tetszene, mi?

Sajnos találtam több hibát. :(

- Koppra 4*1kWp-re számoltam (forintosítva), holott az alkalmazott inverter tud többet is, ezzel rontottam kicsit az összárat, ugyanakkor nem jól számoltam a fizikai panelszámot ami pedig komoly hiba volt.
- Saját tervezett rendszeremet vettem alapul, ez miatt kihagytam a számításból a rögzítők javát (nálam gerenda+lécvázon lesz, alulról csavarozva)
- Az engedélyezést nem számoltam, holott most felétek is variálnak: tervezőt kell bevonni, nem elég a sima regisztráció. Ezt sem lehet megúszni anyagiak nélkül.

NE készítsd a lóvét!
"Nettóban alatta leszünk a 300Ft/Wp-nek összességében!"
Sajnos még messzebb kerültünk tőle.

Immár pontosan számolva, letervezve minden:
- 4,32 kWp napelem (18db*240W-os poli, 0-3%)
- 4,4 kW-os inverter
- komplett rozsdamentes rögzítés cseréptetőhöz
- AC+DC védelem, némi kábel
- Tervezés, kiépítés, engedélyezés díjaival (kiszállítás nélkül)

a végeredmény bruttóban 2,018 milla.
A nettó ár: ~368 Ft/Wp.

Frissítem a táblázatot is. :(
Ez persze a "megtérülésen" szinte semmit sem változtat, csupán a kezdeti beruházási érték nagyobb (meg a termelés is a nagyobb rendszer miatt).

robert: Azért keress meg. Hátha valahogy mégis megegyezünk! :P
Igaz így már CSAK 15,9%-al jobb a rendszer fajlagos ára, de a műszaki tartalom is más kicsit, szóval összehasonlítani csak a részletek alapján szabad. ;)
2012-09-09
20:50:13
Előzmény: robert #32895#32898
Róbert,
Én is alig várom már, hogy rentábilis legyen, mert érzelmi alapon már rég megvettem volna a PV rendszert :-)

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Megtérüléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva