Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Micro Inverterlapozz: « előző   1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-05-31
11:50:41
Előzmény: villam64 #48690#48711
Próbáltam nem bóvli kategóriás kínait rendelni, most nem költenék rá többet. Az akkus kínai inverter egész jól teljesített... (míg ki nem purcant :)).

Volt már valaki, aki megnézte ezeknek a hullámformáját? Állítólag nem hogy rontja, de még szépíti is a gyalázatos hálózati hullámformát. Azért kérdezném, hogy lehetséges e, hogy "bemérnek" bennünket a felharmónikusok miatt. Részemről vállalom a Sun-Young GWV 300W GTI kínai tartós tesztelését. :) Ennél számszrűleg le vannak írva a hullámforma eltérési értékek.
2015-05-30
18:02:10
Előzmény: zsbalazs #48708#48709
zsbalazs,

Napelem 250W - 60.000
MikroInverter (kínai) 300W - 30.000
Szerelési anyagok - 10.000
Összesen: 100.000 Ft

Ha utánajársz biztosan találsz olcsóbban is.

zsbalazsVálasz erre
2015-05-30
16:45:23
Előzmény: robert #48700#48708
Ebben a teljesítménytartományban az élmény is fontos lehetne, hogy ingyenes konnektor is lenne, mégha csak napsütésben is.
A koli szivattyú lenne a legideálisabb, de azt nem élvezné a család.
Nálam a Róbert által ismert panelek termelnek ingyenes led fényre, ez tetszik a családnak (már hogy ingyenes), a buktató a szigetüzem akkumlátorral, mert gyakran kell cserélni.

De mennyi lenne egy 200Wos mikro rendszer bekerülése?
2015-05-29
07:06:49
Előzmény: grano #48699#48700
grano,

"... klíma, szárítógép, öntöző rendszer, terménydaráló... "
Ezek a fogyasztók valóban megfelelnek a célnak. Szerencsére nekem egyik sincs :)
Eszembe jutott még napkollektor szivattyúja ~50W (ha van).

Én sem arra gondoltom, hogy csak annyi fogyasztő legyen bekapcsolva amihez elegendő energiát ad éppen a napelem, hanem legalább annyi. Több lehet, csak kevesebb ne legyen.

Az ingadozó energiaigény szemléltetésére itt van egy grafikon.
A 9 és 17 óra közötti állapotok az érdekesek. A görbét már egy 50Wattos fogyasztó is befolyásolja, de jellegzetes a hűtőszekrény által ráültetett "színusz hullámhoz" hasonlító jel.

A betáplált teljesítmény:

100 Watt termelt teljesítményt mindig fel tud használni ez a háztartás, de egy akkora napelem csak 100kWh energiát ad évente.

2015-05-29
06:51:11
Előzmény: robert #48695#48699
robert:
klíma, szárítógép, öntöző rendszer, terménydaráló...
Talán attól a gondolattól el kéne rugaszkodni, hogy csak annyi fogyasztő legyen bekapcsolva amihez elegendő energiát ad éppen a napelem.
De idevehető a hűtő/fagyazstó is, viszont ahhoz már komolyabb vezérlési logika kellhet.???
villam64Válasz erre
2015-05-29
04:33:30
Előzmény: robert #48697#48698
A rezsicsökkemtés komolyan keresztbe tett a napelem térhódításának nálunk. A piaci ára is csökken az áramnak, hála az előre gondolkodóknak, akik beruháztak állami segítséggel. Külföldön nem csak a gazdagok kapták meg ezt a támogatást, hanem aki kérte. Egyre nagyobb mennyiséget importálunk, mert onnan olcsóbban kapjuk. Csak a veszteség nagyobb. Én továbbra is a decentralizált, helyi termelésben és tárolásban látom a jövőt, nem paksban. Paks nem tud a napi ingadozáshoz alkalmazkpdni, csak egyenletes termelésre képes. Ha nem veszik meg a feleslegét, akkor alacsonyabb termelésre kell beállítaniuk.
2015-05-28
17:45:41
Előzmény: villam64 #48696#48697
villam64,

Én is tapasztaltam, hogy nyáron észrevehetően csökkent a fogyasztásom.

Viszont, ha mellé teszem a bekerülési költséget is, akkor elmondhatom, hogy számomra drágább lett az áram!

De nem voltak irreális elvárásaim, nem is mondom, hogy csalódtam, mert élvezem a kísérletezést, és szerintem is lehet javítani hatásfokon ebben a teljesítmény-tartományban (300W), amiből származó energia az éves fogyasztásom 1/10-ét teszi ki.
A teljesítmény növelése nálam csak rontana.

villam64Válasz erre
2015-05-28
17:24:57
Előzmény: robert #48695#48696
Általában a szabályozástól elvárhatunk 20% fogyasztás csökkenést. Természetesen a bojler a legideálisabb egység. A főzést nem is állítanám le, hanem a többi egységet tenném más időpontra. Ezért célszerű az egyszerű programozhatóság, és a kijelző mely mutatja hol tart a program. Az általad használt fogyasztásmérő ideálisabb a mérésre. Bár mikro inverternél nem lehet illeszteni a termelést a fogyasztáshoz. Inkább csak az időeltolásokat állítanám be. Ami aznapra be lett programozva, azt mindenkép hajtsa végre, függetlenül a napi energia termeléstől. Arányaiban túl drága a mikro inverter hmke berendezésnek.
Nálam jelentősen csökkent a fogyasztás. Vezérlés nélkül olyan 50-60% hatásfokkal dolgozik a rendszerem. Ezt lehetne 60-70%-ra növelni odafigyeléssel.
2015-05-28
08:09:17
Előzmény: villam64 #48694#48695
villam64,

A napsütés intenzitása azért érdekes, mert legalább akkora teljesítményű készüléket érdemes bekapcsolni, azért, hogy a fogyasztás legalább elérje a termelést, hiszen akkor nem lesz visszatáplálás (ami szerződés nélkül biztos bukta).

Aki főzött már, az tudja, hogy a főzés nem szakítható meg, de mégha úgy is lenne, akkor sem értelmes kühűlni hagyni a félkész ételt, majd később újra felmelegíteni a folytatáshoz.

Milyen nagyobb fogyasztású háztartási gép van a mosógép, mosogatógép és kenyérsütőn kívül, amelyeket úgy indíthatunk, hogy a működésük lehetőleg ne essen egy időbe, és ne ütközzön a főzéssel (villanytűzhely esetén)?
Egy fogyasztó biztosan tökéletes erre a célra: a nappali áramról járatott villanybojler, azoknak, akik olyat használnak.
Volt már arról szó, hogy a kapcsolt (éjszakai) árammal működő bojlereknek nagyobbaknak/magasabb hőmérsékletűeknek kell lenniük, mint a folyamatos üzeműeknek. Folyamtos üzemben ugyanis, egy kisebb bojler esetén a kisebb felület és az alacsonyabb hőmérséklet által elérhető kisebb veszteség kompenzálhatja a drágább tarifát.
Így 250-500 Watt napelem termelése szinte teljesen hasznosítható.

Szerintem egy átlagos háztartásban HMKE szerződés nélkül még egy párszor száz Wattos mikroinverter termelésének is jelentős hányada úgy megy be a hálózatba, hogy nem csökkenti a villanyszámlát.

villam64Válasz erre
2015-05-27
20:13:44
Előzmény: robert #48693#48694
Mivel hálózatra visszatápláló inverterről beszélek, nem érdekel a napsütés intenzitása. A cél a terhelés napközbeni egyenletes elosztása, hogy az inverter keveset termeljen a hálózatra. Onnan a hiány bármikor pótolható. A gond, hogy az emberek egyszerre szeretnék bekapcsolni az összes fogyasztót, majd a nap többi részén a hálózatra dolgozik ingyen az inverter. A fogyasztóknak csak a napközbeni sorrendet állítom be. Amikor egyik befejezi, akkor mehet a következő fogyasztó. Kell visszajelző, hogy lássa az ember, hol tart a program. Lehetne szünetet programozni a főzésre, stb.
2015-05-27
18:42:07
Előzmény: villam64 #48690#48693
villam64,

Nem hiszem, hogy bárki érdemesnek tartana ilyen kapcsolót eladásra gyártani, de egy kis munkával magad is elkészíted házilag.
Ha a mikro-invertered kimenetére egy áram-mérőt (pl egy jel kimenettel rendelkező lakatfogó) teszel, akkor az inverter teljesítményétől (áram) függően néhány szilárdtest-relén keresztül a saját algoritmusodnak megfelelően kapcsolgathatod a fogyasztóidat.

Alkatrész-igény: mikro-vezérlő, relék, konnektorok, doboz, táp...
Alkatrész-költség: kb 20ezer

Tegyük fel, hogy kész az áramkör, ismered a pillanatnyi áramerrőséget (ebben az esetben a teljesítményt is) és van három vezérelhető konnektorod.

Kérdezem, hogy milyen fogyasztókat és milyen algoritmus szerint szabályozol, figyelembe véve, hogy a napsütés kiszámíthatatlan és a fogyasztókat sem lehet bármikor le és felkapcsolni?

villam64Válasz erre
2015-05-24
19:06:17
Előzmény: Sanyo81 #48689#48690
Azért a minőségre nem árt figyelni. A fogyasztás illesztésénél én szeretném, ha ott is lehetne kapni vezérlőket, mely figyeli a napelem termelést, és egymás után kapcsolgatná a fogyasztókat, amiket beírtunk neki aznapra.
2015-05-24
18:40:55
Előzmény: villam64 #48687#48689
A hozzá igazítás már szinte megoldott, mert a sziget üzemet is úgy használom, hogy csak minimálisan merítem le. Éjszaka csak a LED megy róla, nappal meg ha megvan a kb 400W, akkor ráadom az infra fűtést. Ugyanezt meg tudom oldani hálózati inverterrel is, sőt nálam még hasznosabb is lenne. Amíg a család itthon van nappal, addig pont jó. Később, ha este járunk haza, max a hűtő menne ingyen. Már rendelem is a kínait. :)
2015-05-24
18:31:44
Előzmény: villam64 #48684#48688
Még ha nincs is oda-vissza mérő óra, elég necces engedélyeztetés nélkül visszatáplálni. Mi van, ha éppen karbantartanának (nálunk a környéken évente van egy-egy oszlopcsere), és elmű lekapcsolja az áramot, majd egy olyan inverter ami nem figyel a lekapcsolójelre (mert mondjuk nem szabványos kínai/nincs engedélyeztetve) megküldi a hálózatot mert éppen kisütött a nap?

villam64Válasz erre
2015-05-24
17:28:22
Előzmény: Sanyo81 #48686#48687
Az én unios inverterem is felfűzhető 3.5 kW-ig. Hátránya, hogy itthon ez a német inverter nem engedélyezett. A nem engedélyezett invertereket akkor is nehéz engedélyeztetni, ha megfelel a feltételeknek. Az enyém megfelel, de még semelyik forgalmazó nem engedélyeztette. A kínaiak nem igazán felelnek meg a feltételeknek, viszont töredéke az ára. Amennyiben illeszted a házad fogyasztását hozzá, akkor nyereséges. Fűtés, meleg víz, klíma. Nem kommentálom ezeket. Viszont nem miattuk büntetnek, hanem önző nyereségvágyból. Amennyiben nem téged támogatnak, akkor tpvábbra is meg kell vásárolnod az energiát tőlük.
2015-05-24
06:29:49
Előzmény: villam64 #48684#48686
Nagyon fura, ha rákeresünk a youtube-on akár mikro, akár grid tie inverterre, olyan videók vannak zömmel, ahol a falra van felszerelve sok-sok kínai e-bayes cucc. Van ahol 9 ilyen működik több ezer watt teljesítménnyel. De van ahol megspékelik egy sziget üzemmel is. Vajon ők kalózkodnak? Ekkora teljesítménynél már tehetnék hivatalosan is. Vagy teljesen hivatalos náluk a házi-sufni rendszer? Más a mentalitás. Minket is a sok lopós miatt szankcionálnak ennyi törvénnyel mindenfelé.
villam64Válasz erre
2015-05-23
19:00:36
Előzmény: robert #48681#48684
A régi kérdés az unios szemszögből. Az elmű tilthatja-e azt az invertert, amit más unios országban engedélyez a területén? Engedély köteles, vagy bejelentés köteles a mikro inverter? A mikro inverterre nem tervezünk visszatáplálos rendszert, mert a terveztetés túl drága. Tehát nem kérünk oda-vissza mérő órát.
2015-05-23
18:46:57
Előzmény: Sanyo81 #48682#48683
Sanyo81,

Úgy gondolom, hogy egy jól működő inverter esetén csak akkor nyilvánvaló (zemmel látható) a visszatáplálás ténye, ha az óra nem reteszelt (visszafelé forog). Különben a fogyasztást meghaladó termelés esetén is csak annyit látni, hogy az óra pillanatnyilag áll, ami önmagában nem különleges.

Egy jól működő inverter esetén az óra lekapcsolása az inverter lekapcsolását eredményezi, és visszatáplálás híján a használat nem kimutatható.

Van olyan műszer, amely méri a teljesítmény "előjelét" is, de nem tudom, hogy mikor vetnek be ilyet az inspektorok (talán soha).

2015-05-23
18:34:30
Előzmény: villam64 #48680#48682
Nincs valakinek Eon-os ismerőse, aki kertelés nélkül elmondaná, hogy járkálnak e vizsgálók ezügyben, vagy nem foglalkoznak vele?

Próbaképp a napelem szerelők sokszor rákapcsolják az újonnan épített rendszert a hálózatra ad-vesz óra megérkezéséig. Persze említették, ne járassa a gazda így, mert az engedélyezésig tilos. Mégis fél évig így használták.
2015-05-23
18:17:22
Előzmény: villam64 #48680#48681
villam64,

Tudom, hogy nem csak egy 500 Wattos visszatápláló inverter, hanem egy 500 Wattos kenyérpirító is agyoncsaphat egy embert.
Szerinted kié a felelősség, ha a veszel egy Siemens kenyérpirítót a Mediamarkt-ban, ami balesetet okoz, vagy veszel egy Steca micro-invertert az e-bay-en és az okoz balesetet? CE minősítésű készülékekről (eszközökről) van szó.
A kenyérpirítót egy konnektorba dugod, és az invert is. Nem írtam, hogy milyen baleset történik.

Nem azért kérdezem, hogy lebeszéljelek a használatról, hanem azért, mert kíváncsi vagyok, hogy egyértelműen védhető-e a helyzet kár esetén.

Más, de mégis ugyanez:
Mennyire szólhat bele egy helyi szolgáltató az EU-engedélyes készülékek használatába? Összeállíthat-e egy listát az általa engedélyezett kenyérpirítókról? Aki a listán nem szereplő típusú pirítót használ az szerződésszegést követ el?

villam64Válasz erre
2015-05-23
18:07:17
Előzmény: robert #48679#48680
Mennyire tekinthető a mikro inverter hmke berendezésnek? Hol van leírva a hmke? A járműveknél is kategőriák vannak. Egy 500 W-os inverter nem tud kárt tenni semmiben. Én inkább fogyasztónak tekintem. A 1.5 kW-os hősugárzó sokkal veszélyesebb. A kormány rendelettel összhangban van-e?
Ui.: érdi földhivatalban a forintot nem fogadják el fizetőeszköznek
2015-05-23
17:26:54
Előzmény: villam64 #48678#48679
villam364,

"... A HMKE berendezést TILOS üzembe helyezni addig, amíg a kétirányú (ad-vesz) mérőt nem szerelte fel a szolgáltató! Ellenkező esetben a felhasználó szerződésszegést követ el. A mérő felszereléséig megtermelt energiát a későbbiekben nem áll módunkban elszámolni. A szakszerűtlen HMKE szerelés és/vagy az engedély nélküli üzembe helyezés miatti kártérítési és egyéb felelősség az igénybejelentőt terheli... "

Vita esetén gondolom erre, vagy valamilyen hasonló kitételre hívatkozna a szolgáltató.
Ha tudsz valamilyen védhető kibúvót, más EU országban engedélyezett készülékekre, akkor kérlek oszd meg velünk!
Arra gondolok, hogy például az ELMÜ a területén egy Belgiumban engedélyezett mikroinvertert a megkérdezésük nélkül helyezeshessek üzembe, és későbbiekben ne minősüljön szankcionálhatónak.

Úgy gondolom, hogy a jelenlegi gyakorlat szerint az EU-ban engedélyes fogyasztók nem esnek egy kategóriába a termelőkkel... de talán tévedek...

A szabályosan kivitelezett micro-inverter műszaki szempontból talán nem jelentene gondot a szolgáltatónak. Mégis, ha csak minden századik visszatáplálóval probléma merül fel, akkor annak az adminiszrtrációja akkora terhet jelent számukra, ami miatt jobb, ha a rendelkezésükre álló eszközökkel megpróbálják elhárítani az ez irányú próbálkozásokat.
Mondok egy példát: a kedvenc festék-boltomban nem lehet kártyával fizetni. Nincs semmilyen más ok (sem műszaki sem könyvelési), minthogy a kártyás fizetés minimális kockázatát és a vele járó költségeket nem vállalják fel. Veszítenek két vevőt havonta, de tojnak rá, mert a forgalmuk 1/1000-ről van szó...

villam64Válasz erre
2015-05-23
17:12:14
Előzmény: Sanyo81 #48676#48678
Nem hiszem, hogy tilos. Melyik pontja tiltaná a szerződésnek?
2015-05-23
10:56:33
1.
Az EON engedélyezett inverterei közt vannak mikroinverterek.
Gyártó: Enecsys
Típusok: SMI-
Teljesítmény: 200 és 480W között

2.
Erre a projectre 100 milla forintot költöttünk. Nem tudom volt-e értelme ... esetleg már bedőlt... Ki hallott róla?
www.inverter-solar.hu "... a napenergia hasznosítás területén az energia átalakítás fizikai egységét, a Micro-invertert gyártsuk..."

2015-05-23
10:29:15
Előzmény: villam64 #48675#48676
Szívemből szóltál. Az, hogy engedély köteles-e, nem kérdéses, mert itt a fórum szerint egyenesen tilos. De hát mit csináljon az a fogyasztó, aki tilosban szeret járni, és nehezen megtérülő kütyükkel játszadozik. A szolár élet megfertőzi az embert, és nem tud tőle szabadulni.

A lényeg, hogy kellene itt szervezni valami riasztó rendszert, hogy értesíthessük egymást, ha rászállnak az ilyesmire. Jelenleg ez a tendencia nálunk, és nem a környezetvédelem.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Micro Inverterlapozz: « előző   1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva