Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyú SKlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-03-06
10:13:34
Előzmény: takyka #45954#45955
takyka,

Te tényleg szereted a kihívásokat! A végén még én is kedvet kapok egy ilyet építeni :)

Ezek már élő adatok?

2014-03-06
10:02:41
No, hogy ne csak Zsezse eposzi szopásáról olvashassatok, hosszú idő után frissítem a hőszivattyú build naplót.

Az utóbbi időben, éjszakánként el voltam foglalva a szoftver fejlesztésével, ezért voltam ennyire csendben.
Tegnap eljutottam oda, hogy rákötöttem a vezérlő panelra az érzékelőket, így el tudtam kezdeni a méréseket. (Az asztalon már működőképesnek tűnő monitorozás csekély 3-4 óra online debuggolás után már egész elfogadhatóan működik. :-))
A sok adat láthótvá tételével jobban képbe kerültem, hogy hol mi és hogyan történik. Röcögtettem a gépen, finomítottam a beállításokon, íme az eredmény.

A fűtővíz térfogatárama még nem pontos érték, az átfolyásmérőt még kalibrálnom kell! Ebből adódóan a fűtőteljesítmény és a COP értékek abszolút értékét nem szabad nézni.
Ami fontos adat hiányzik a képről (valamiért még nem megy az érzékelő), az az elpárból távozó gőz hőmérséklete, ami a mérés alatt 1,3-1,5C° körül alakult.

Az a gondom, hogy a kinti ~7,6° ellenére alacsony az elpár. nyomás ~4Bar.
Úgy tűnik, mintha kicsi lenne az elpár "ekkora" teljesítményhez. Ami azért furcsa, mert az elpárologtatóm egy duál klíma része volt. A két csőjáratot lepárhuzamosítottam és a kettő helyett egy kompresszorral nyomatom.
Paya, Bous (vagy aki szagolt már klímagázt) mi a véleményetek?

Itt egy kép arról, amikor megnöveltem a túlhevítést:

Most így néz ki.
A kábelezés csak provizorikus.

T.

2014-02-25
12:12:26
Előzmény: medig #45865#45867
Nem akkora kánaán ám.

A 3~ pwm, a léptetőmotor kimenet és az LCD-t egyenlőre nem tervezem használni, a többi majdnem mind használatban lesz.
A 24V-os kimenetek reléket (kompót, adagoló, venti, keringető, akku lekapcs. )és a frekiváltót vezérli.
Az impulzusbemenetek a vill fogyasztást, kútvíz és a fűtési víz tömegáramot mérik. Ezek kellenek a COP számításhoz, finomhangoláshoz és védelmekhez.

Terv szerint igen, naplózni is fogok.

T.
2014-02-24
23:19:07
Előzmény: takyka #45863#45865
Univerzális lett tényleg, io kánaán... Inkább legyen rajta több minden mint valami hiányozzék. 24V-os kimenettel mit szoktál hajtani? Impulzusszámlálóval mit számolsz? Logolni is fog netre?
2014-02-24
22:57:53
Előzmény: medig #45834#45863
Jólvan, eláll ott ahol eddig volt... :-)

Túl nagy okosság nincs a shield-en, csak próbáltam univerzálisra megcsinálni.
-3db 1wire busz,
-lcd csatlakozás
-encoder bemenet (kezelő gomb)
-3fázisú pwm kimenet
-léptetőmotor kimenet
-ethernet csatlakozás (ENCJ jobbra piros panel)
-2db 4-20mA bemenet
-2db 0-5V bemeneT
-3db impulzus számláló bemenet
-4db vezérlő bemenet
-8db 24V/350mA rövidzárvédett kimenet (ez a hosszú IC a jobb oldalon UDN2987)
-1db 0-5V analóg kimenet (simított PWM)
-5V AD referencia
-bluetooth modul csatlakozás

T.
jeepattiVálasz erre
2014-02-23
21:32:36
payagyerek:

1x230v + Autótrafó + 380 / 3x380 frekiváltós megtáplálásban gondolkodom ahogy mutattad is.

Így tudnék játszani a teljesítménnyel esetleg cop javítás miatt.

Ahogy néztem az autó tarafós megoldásnál kb 5% a veszteség.
(gyártó szerint kb) Bár ehhez még ugye jön kicsi veszteség a frekiváltóból is az mennyi lehet? (97% lehet a hatásfoka?)

Ami COP ban nem nagy veszteség 0,2-0,3 körül ha jól nézem.

Azt kéne látni a 3 fázisú és az 1 fázisú kompresszorok közt mi a különbség COP
ban rotációsok esetén? Persze bemeneti és kimeneti teljesítményt valósan nézve.

Így elsőnek maradna a meglévő komp aztán cserélni lehet bármikor

payagyerekVálasz erre
2014-02-23
20:26:51
Előzmény: jeepatti #45844#45846
Azt a feszület dolgot veszettmód elszámoltam! Fáradtság. Igazad vala. Röstellem.

Sósav. Ha finomkodni akarsz, citromsav.

Ha jól sejtem, az 1 őskövület Maneurop dugattyús kompresszor. Attól ne várj nagy csodát! Amúgyis gyenge hatásfokú a dugattyús, pláne ha 10e üzemórás. Inkább fontolgasd a cseréjét 1 megfelelő teljesítményű rotációsra, mellyel egyenesen dolgozhat 230-ról.
jeepattiVálasz erre
2014-02-23
20:16:59
Lesz vele melóm nagy ügyesek azt hitték ez egy vas kazán,
hát nekiálltak a csonkok igazításának csőkulccsal.

Kívül colos horganyzott cuccok voltak, na de a hőcserélőig szerencsétlen rézcső nem bírta.

jeepattiVálasz erre
2014-02-23
20:11:18
Sok évet üzemelt hőszivattyú hőcserélő tisztításhoz mit javasoltok?

Ki van most száradva, a belső falán pattog le kb 0,5mm es fekete valami szerintem nem vízkő..hanem a fűtési rendszer hozadéka.

Ecet? vagy valami durvábbat?

jeepattiVálasz erre
2014-02-23
20:08:26
Előzmény: payagyerek #45842#45843
payagyerek

Ez szimpatikusnak tűnik.

De ez így nem 300V os kimenet lesz?

Vagyis nem 380-230 = 150 v os kell legyen a szekunder?

Akkor jön ki a 380 a kimeneten?

köszi

payagyerekVálasz erre
2014-02-23
18:37:55
Előzmény: jeepatti #45768#45842
Inkább:

1db 350-400W-os toroid autotranszformátorként. A szekunderje legyen 70V körüli, hogy a 230-ból csináljon 400-at. Evvel eteted a frekiváltót.
Azért elég a kis teljesítményű trafi a 2000-es kompótnak, mert te csak 70V-ot transzformálsz és ezt hozzáadod a 230-hoz.
Olcsó, egyszerű, praktikus, nem leng a fesz., stb...
Már ha ragaszkodsz a 10e üzemórás kompresszorhoz.

2014-02-23
12:23:27
Előzmény: takyka #45832#45834
Szia,
Köszi a felajánlást! Egyenlőre úgy néz ki hogy elegendő volt szűrőkondizni a 'bűnös kütyüket'. Ez a 14A-os szűrő félek ágyú lenne szegény verébnek. De köszönöm, ha esetleg még is fordulna a koceka, akkor kereslek, és megkérdem megvan e még.

medig

ps:
A Takyka Shield mit tud? Jobboldalon az a 'hosszú' IC micsodi?
Jól néz ki!
2014-02-23
10:03:02
Előzmény: medig #45815#45832
A cuccok 2/3-a bontott anyag. A zavarszűrő is. Van enkem egy kifogástalan, aminek hiányzik a burkolata, azt oda tudom adni. írd meg a címedet és elküldöm. Az emailem a nickem kisbetűvel a frímélen.

Üdv,

T.

2014-02-23
09:58:32
Előzmény: Bous83 #45807#45831
Köszi Bous,

Egyenlőre csinálom a vezérlőt, hogy pontosan tudjak mérni a hőmérsékleteket, nyomásokat, teljesítményeket. Utána teljesebb képem lesz róla, hol mi történik.
Terv szerint akár távolról ráakaszkodhatsz monitorozni a cuccot, mellette meg tudunk majd beszélni.
Tegnap este verbálszexualizáltunk Payával vagy másfél órát, de elég nehéz telefonban elmondani, hogy ki kivel van, milyen nyomások, hol. stb. :-)

Az elpár visszatérős témát majd lerajzolom, hogy mire gondolok, csak most más feladatot kaptam a főnökasszonytól. :-(

T.

2014-02-22
10:59:18
Takyka,

Milyen hálózati zavarszűrőt használsz? Mennyibe/honnan beszerezhető?

Kéne beszereznem egyet, mert úgy néz ki, hogy zavarja az I2C kommunikációmat, mindenféle hálózati zaj... Pl. ha lekapcsolom a fürdőszobai szellőztető ventit, akkor történik hibázás...

2014-02-21
23:59:51
Előzmény: takyka #45774#45807
Takyka,

Grat, jó, hogy vannak még alkotók... :)

Az eev-t mivel hajtod? Az a valami milyen adatokat kap meg? (gondolom minima a PT1000 és az elpár nyomást...)

Ha megakadsz (vagy csak elmesélnéd... :), hívj fel nyugodtan, a rendszerparaméterekből el tudom mondani, hogy hol mi van (azaz mi történik és miért), esetleg mi túl kicsi. (elpár-kondi-komp-eev) Ezt az elpár visszatérőt nem is értem... :)
2014-02-20
09:27:59
update 2014.02.21.
Ismét keveset aludtam...
Járattam a HSZ-t kb. három órán keresztül. Szépen kezdünk összebarátkozni, kiismerni egymást. Olyannyira, hogy már látok is egy-két megoldandó problémát.
Az adagoló vezérlő hőérzékelője pontatlan, ráadásul lassú is (műanyagházas NTC). Így a túlhevítés mértékének változását nem tudja kellő sebességgel lereagálni. Rendeltem hozzá fémházas PT1000-et, remálem az segít. Másik probléma, hogy az elpár visszatérő csőnek kicsi az átmérője (10mm). Jelentős fojtást okoz, ezáltal rontja a COP-ot. Ráadásul, feltételezésem szerint a csőben tovább zajló elpárolgás felerősíti az elpárnyomás ingadozását is (a gépben mérve).
A fentiek miatt alacsonyan kell tartanom az elpárnyomást, hogy ne nyomassak időnként szaftot a kompótba. Kinti 4°-nál a nyomás csak 3,8Bar körül ingadozik és jegesedik a folyadéktartály...

T.

Tegnap éjjel beköszönt hozzám Carnot papa szelleme, végre röfögött a hőszivattyú! :-)

Nagyon szépen megmutatkozott az elméleti és a gyakorlat közötti különbség. Elméletben tudom, hogyan működik a hőszivattyú minden egyes eleme, ezek hogyan kell, hogy együtt működjenek. Gyakorlatban először csak néztem ki a fejemből, amikor ott lobogott előttem a két nyomásmérő és három hőmérő "mutatója". Az adagoló vergődött faltól falig, közben meg vagy röpködtek, vagy nem röpködtek a bubik a nézőüveg mögött.
Végül azért már egész jól lehiggasztottam őket. :-)

T.

jeepattiVálasz erre
2014-02-19
20:20:45
Előzmény: payagyerek #10794#45768
Van egy gyári OSHCNER víz-víz hőszivattyúm, nem mai darab.

10.000 üzemóra van benne kb mi lehet ezek élettaratama?

Egy fázisról 230V ról kellene megoldanom a 3 fázis 380V generálást, mivel így nem kéne kompresszort cserélnem. (pontos teljesítményét nem tudom típusa MT36JG4D danfoss - vilamosilag 2,2 kw van a gépházon és 10KW a hő leadás infó)

Több frekiváltón állítólag ez egyenáramú oldal ki van vezetve (kondi rész) így a fesz kétszerezős kondis egységet oda lehetne kötni direktben így a belső dióda nem lenne érdekes.

Ha kondis fesz kétszerezőt alkalmazok, akkor valóban a terheletlen feszültségét 660 VDC lehet. Ezt egy kis terheléssel gondolom le lehetne venni pl 100W os égő? .

Aztán ha üzemel a motor már ez kikapcsolható.

Veszteség szempontból a kondenzátoros feszültség kétszerező elvileg jobb mint egy trafó ha jól emlékszem. Toroid trafónál ha jól emlékszem 90% feletti a hatásfok simánál is talán.

Szóval vagy maradjak 1 db 230V 1 fázis / 230x3 fázis + egy 3 fázisú trafó rá? (ekkor a frekiváltó azárt kicsit butítva lesz)

Vagy a betáp oldalra egy 230be / 380 ki tarafó.

Vagy 230V + fesz kétszerező / 380-480 bemenetű frekiváltó ami kb 3-4 KW os

Ki mit javasol?

A kompresszor infó kb: Maneurop scroll compressor MT36-4VI

2014-02-17
09:32:37
Tegnap ismét sikeres napot zártam.
Készítettem egy olaj betöltő kanisztert. Az volt a feladat, hogy az erősen nedvszívó olajat úgy kell bejuttatni a kompresszorba, hogy a lehető legkevesebb ideig érintkezzen a környezeti levegővel. A betöltést megnehezíti, hogy egy kb. 10cm hosszú 8mm belső átmérőjű csövön kell a kompótba beszuszakolni.

Befőttes üveg lett az áldozat. Egy vékony műanyag csövön keresztül először vákuummal felszívattam az olajat a dobozából, majd ugyanezzel a csővel megkatétereztem a kompresszort és nyomással belepréseltem a szaftot.

Beépítettem a szárító-szűrőt és jött a végső vákuumozása a rendszernek.
Vákuumozás közben tovább kötözgettem a villanyt, így már csak három kapcsolót kell ideiglenesen beépítenem a próbaüzemhez.

szemben látható a két szárítószűrő, jobb alsó sarokban a vákuummérő.

T.

2014-02-17
08:57:06
Előzmény: jzoleee #45747#45752
Tehetek, de nincs ott túl sok látnivaló. belecsorog a lé egy 90°-os idomon keresztül a szűrító szűrőbe és kész. A másik oldalon, meg fentről jön az elpár felől a gőz.

T.
2014-02-16
21:45:15
Előzmény: digium #45748#45749
Kössz. így már értem,csak a rövidítést nem értettem.

Ez hihető?

Szabadalmaztatott Flas-Injection keringésének köszönhetően
-15C° esetén is 100%-os fűtőteljesítményt ad önnek, míg más
hőszivattyúk ugyanezen hőmérsékletnél maximum 60%-os
teljesítményt képesek leadni.

A Flash-Injection® technológiát kifejezetten az alacsony hőmérsékleti üzemre fejlesztették ki; a berendezésbe épített HIC - cső a csőben hőcserélőn átáramló hűtőközeg a befecskendező csonkon is bejut a kompresszorba. A kettős hűtőközeg bevezetés így nagyobb áramlás biztosít alacsony hőmérsékleten illetve hidegindításkor.

2014-02-16
20:58:03
Előzmény: jzoleee #45747#45748
Electronic expansion valve.
A hőszzivattyús körfolyamatban a hűtőközeg állapotát pontosabban lehet szabályozni vele mint egy normál kapillárcsővel.
Egy elektronikus vezérlésű befecskendezőként képzeld el.
2014-02-16
18:33:47
Előzmény: takyka #45745#45747
Szia.
Tudnál az utóhűtő alsó részéről is feltenni egy közelebbi képet.

Másik kérdés mi az az: eev?

jól néz ki eddig.
2014-02-16
10:16:20
Telepítettem az elpárt, lecsöveztem a pinyóba, összekötöttem a géppel.
Végül sikeres lett a vákuumpróba. Először szívatott a sok szervíztömlő. Valamelyik csatlakozás szivárgott egy pöttyet, fél nap után felment a nyomás 1500micronig. Második körben, vákuumozás után kizártam a polipot, így már keményen tart a renccer.
Ha minden jól megy, ma este beépítem a szárítószűrőt és feltöltöm olajjal a kompótot, majd újra vákuum és jöhet a gáz. :-)

Közben kábelezek rendületlenül. ( no nem a budiban ;-) )

T.

2014-02-03
23:33:23
Szerintem nem lesz rá szükségem. Most beröffentem az eminyével, (2x2,8kW lepárhuzamosítva) oszt. meglátom, hogy mit bír. A kültéri rész kész, eev-t már belepattintottam, kicsövezve az oldalára a klíma szelepekig, csücsül a vákuum alatt. Raktam bele 3 hőmérőt is, hogy tudjak mérni. Hétvégén megpróbálom kirakni, lecsöveni a HSZ-ig és elgázosítani az egészet.
A tapasztalatok alapján majd meglátom, hogy felém is működik-e Carnaugh bácsika körfolyamata. :-) Ha valamennyire igen, akkor kitanálom, hogyan tovább. (Már most kattog az agyam egy új HMV készítési megoldáson, hogy ne kelljen 50-60 fokhoz feszíteni a kompresszort.)
Ha már megy és módosítani akarok, akkor össze kell dobnom egy lefejtőt. Na akkor majd olyan leszek mint egy szellem és megjelenek nálad (cuccért)... :-)

T.
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyú SKlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva