Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyú SKlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-10-17
09:20:04
Előzmény: takyka #47508#47513
Szia!

találtam egy adatlapot a HCS-ről:
www.alfalaval.com/solution-finder/products/cb-industrial-comfort-line/Documents/PCT00113SV.pdf
Nekem a 70 lemezes változat van. Ez gondolom az ágyúval verébre kategória...
A ház hőigényét egyenlőre nem tudom (szüleim háza). A födémem 13cm hungarocell van, de a falak nincsenek szigetelve, később talán az is meglesz. Erre próbálok majd számolni, csak ki kel mennem hozzájuk. A padlófűtés szerintem eddig 40 fok körüli vízzel ment. A max teljesítmény leadást hogy tudom meghatározni?
Laikusként 6-7kW-ban gondolkodtam.
Köszi!

update:
közben kaptam ajánlatot egy 7kW-os airwell GC 24 RC Z típusú ON-OFF klímára. 70e. 410A-val van töltve
Vélemény?
Köszi!

M.
2014-10-16
20:00:17
Előzmény: zekm1 #47507#47508
A HCS a térfogatából következtetve megfelelőnek tűnik. Nem kell aggódnod, hogy túl nagy lenne a térfogata, az csak töltetmennyiséget befolyásolja, a működést nem. Bármilyen hűtő-fűtő split klíma megfelel, értelemszerűen egy inverteres jobb hatásfokot fog produkálni.
A szükséges teljesítmény meghatározásához tudni kellene a HCS méretét, házad hőigényét, a padlófűtésed max. leadott teljesítményét (30-35° előremenő mellett)

T.
2014-10-16
16:31:40
Sziasztok!

Van egy hőszivattyúból bontott elpárologtatóm (mellékelt kép) és arra gondoltam, hogy felhasználható lenne e egy klíma átalakításához?
Fűtésre lenne használva mondjuk 0 fokig. A víz oldali csatlakozása a jelenlegi padlófűtés hőcserélővel lenne sorba kötve.
A ház kb 100nm alapterületű a szobákban radiátoros fűtéssel.
Mekkora teljesítményű és milyen (on-off vagy inverter) klíma felelne meg? Egyáltalán életképes az ötlet? Nem túl nagy az elpár térfogata?
Szakemberrel csináltatnám.
Köszi!

Üdv

payagyerekVálasz erre
2014-10-09
19:35:31
Előzmény: takyka #47081#47462
Taki bátyó! Nyilván van szervízcsapteleped a hőszipkafabrikhoz, de ha kell és akarsz vele kínlódni, akkor viheted a "régi" Refco Digimon-omat. Persze nem akarlak megsérteni a ganéval, mert nem pontos. Mind2 szenzora téved. (Munkád lesz vele.)
A műszer amúgy hiánytalan, megvan neki a túlhevítésmérő hőszenzora is.

Más.
Mostanság klímákat kell átalakítanom levegő-víz rendszerű géppé, padlófűtés, falfűtés, miegymás céljából. Hamarost lesz quadro (4 beltéris), 8kW-os klíma is, melynek 3 beltérije lesz fölrakva, de a negyediken lemezes HCS lesz padló-falfűtés temperálása céljából.
Ez a hozzá készülő "hidroblokk" 1 dobozként lesz installálva, melyben a HCS, elektronika és a védelmek (levegő a hőforrás!), megszokottól eltérő vezérlés trükkjei, stb. lesznek.
payagyerekVálasz erre
2014-08-25
08:54:53
Előzmény: Bous83 #47120#47121
Szerintem az csak hangtompító. Ugyanis ez a kültéri egység gőzcsonkján van, ami hol szívócső, hol meg (gőz)nyomócső a 4utas gázfordító szelep állásának megfelelően.
A folyadékleválasztó fixen a kompresszor oldalán lakik, annak tartozéka.
Ebben brutális méretű folyadékleválasztó van. Sokkal nagyobb, mint a rotációsokon. A roti -a közhiedelemmel ellentétben- elvisel kismértékű folyadékütést. Ez swing kompresszor, ő semekkora mértékűt nem bír.
Kis kitérő:
Annó táncoltattam rotit folyadékütéssel. (Eljárta a "csótányírtó dobbantóst".) Zörgött és táncolt a gumilábain, mégis kibírta. Gondolom át tudott engedni a nyomó-, szívótér elválasztó rugószorítású lamella.
A swingben fixen van ez a forgódugattyún, miáltal a dugattyú valójában nem is forog, csak excenterkedik.

Ebben a gépben amúgy igen pindurka kompresszor lakik. Akkora, mint egy 7000Btu-snak megfelelő a régi, ON-OFF-os korszakból. (Pedig ez 5,2kW-ot nyom teljes fordulaton.) Ezért ennek megfelelően igen nagy méretű a folyadékleválasztója, de a motortest hozzá képest aprócska.

Én nem fogom egybeszigetelni a kompresszortesttel. Nem látom fontosnak, mivel a készülő gép a lakásban lesz. Pusztán csak nem lesz rajta hőszigetelés és ezért mindig lakáshőben fog mártózni. A "forró" kompresszor túlhevítésében nem lesz része.

Más.
Kell tennem bele folyadéktartályt, mivel 4db egyszerre üzemelő beltéri egység lesz ezen a kompresszoron. Csakhogy meg akarom hagyni a gázfordító szelepet a hűtés-fűtés érdekében!
Jó móka lesz.
2014-08-25
06:18:35
Előzmény: payagyerek #47082#47120
A kis tartály szerepe azt biztosítani, hogy semmilyen körülmények közepette ne kerülhessen folyadék a kompiba, még egyetlen kis cseppecske sem, mert azonnal kuka lenne a kompi. (a hatásfoknövelés végett szinte holttérmentes, így nincs hol elférjen a folyadék, még egy csepp sem.) Ezt nem csak a hagyományos értelemben vett csődimenzió váltás - nyomásesés elvvel éri el, hanem egy kis trükkös cucc, (bocsi, de most nem érek rá berajzolni) azaz van benne folyadékcsapda, a kelméretének kb 1/3-a folyadékot is fel tud venni. Aztán idővel majd elpárolog, hisz szívó oldalon lévő folyadék, ami direkt nincs leszigetelve!! hogy elpárologjon... ...szóval Paya értem én, hogy hatásfokot ront = kidobás vagy szigetelés, de szerintem hagyd benne úgy ahogy van, többet ér a tönkretehetetlenség... :)
payagyerekVálasz erre
2014-08-20
20:37:56
Előzmény: digium #47098#47103
Én attól tartok, hogy a klíma vezérlőpanelje fogja azt eldönteni helyettem, hogy mit és hogyan "eszik meg" becsapásként.
Bár (valszeg) evvel a kispanellel megy. (pic 12f... van ezen is)
2014-08-20
12:36:56
Előzmény: payagyerek #47082#47098
Egy darab eprommal vagy szinte bármilyen mikrokontroller tudod emulálni, ha megtalálod a kapcsolásban a vezérlő jeleket.
www.educypedia.karadimov.info/library/2-pole_bldc_motor.swf
Nyilakkal tudod léptetni, hogy miként is működik.

payagyerekVálasz erre
2014-08-17
09:58:16
Előzmény: takyka #47081#47082
Valóban nem olyan vészes, csak csúnya.
Az a kis tartályka a gőzágon van, szerintem hangtompító szerepe lehet. (a zajosabb klímákból nyilván hiányzik)
A ventilátor egyébként 7 vezetékes, 23W-os BLDC motorú. 3 fázistekercs, meg 4 kontroll (vagy hasonló). A panelon van a meghajtó IC-je. Remélem ezzel az elektronikával tudom szimulálni úgy, hogy a vezérlés ne vegye észre, hogy valójában nincs is venti.

2014-08-17
09:07:42
Előzmény: payagyerek #47078#47081
Innét nem tűnik olyan vészesnek az a doboz. Ez a nagyobb felületű, vagy a régebbi donor?

Az utolsó képen nem egy folyadéktartály kandikál ki a szervizszelep-tartókonzol mögül?

T.
payagyerekVálasz erre
2014-08-16
10:35:35
Előzmény: payagyerek #47064#47078
Az alany. Leejtett kültéri. (BLDC kompr., BLDC ventilátor, villanyadagoló.)

2014-08-13
13:52:50
Előzmény: payagyerek #47049#47052
Neked? Hát persze, hogy persze, hogyne lehetne, még designosabb cuccal is tudok szolgálni!

Viszont a levegős HCS-t és a ventit ne hajintsd messze, tudok rá delikvenst (magamat)! Sőt, ha az eredeti kasztni sem kell...

Ahogy közeledik az ősz, nekem is egyre jobban viszket a tenyerem, hogy hozzányúljak a cucchoz. :-)

update:

van a mellékelt képeken látható profil is. kívül designos "grafit" színűre van porfestve, belül hosszanti vájatok vannak lapos és sima anyának. Hajtatsz hozzá bádogosnál porfestett lemezt oszt' a nappalid dísze lehet a cucc. :-)

T.

payagyerekVálasz erre
2014-08-13
11:57:18
Előzmény: takyka #45206#47049
Takesz bácsi! Lehet-e bótolni véled ilyen frappáns kasztninak való alapanyagot, melybe Tenmagad es fabrikálod a hőszipkát?
Ugyanis:
Kék csinálnom nekem is gépet. Lesz 1 kísérlet. Ennek az alapja 1db 3,5kW névleges hűtőteljesítményű Daikin mágnesmotoros, villanyadagolós, inverteres (DC) klímakültéri, mely fűtésben 5kW-ra tud nyomulni.
A gép a hét végén érkezik.
Ezt kell átfabrikálnom vizes hőforrásúvá. A gép széttép, levegős HCS elhajint, ventilátor kivesz. Helyettük 1db 24 lemezes HCS ugrik be, meg nyilvánvaló kényszerűségből gázköri folyadéktartály is.
Tehát vizes hőforrású lesz, de a belteret a szokványos klímabeltérikkel fogja fűteni.
A kertemben EszTibi komám által bökődni fog 4kW-os szonda (U csöves, vagy koaxiális). Erre lesz ráakasztva, hogy mindenkor konstans 7-10° körüli talajhőből táplálkozzon. Akár legyen kint -25° is.

Folyadéktartály azért kell rá, mert több beltéri fog rácuppanni. 1 a saját Daikin magasoldalfali beltérije, mely majd vezérli az egész hőszipkát, 1 db szintén magasoldalfali (de ez éppen LG) és ez mellett még 2db parapetes oldalfali (padlónálló).
1 kis kitérő.
Az előző tél számomra megmutatta, hogy a sima magasoldalfali klímabeltéri tökéletes komfortúvá varázsolta az amúgy hideg padlómat. Tette ráadásul ezt jó hatásfokkal, mert a benti 27° lakáshő ellenére mégis csak 30-35°-os légfuvallattal volt kénytelen fűteni.
Ha ezt megnégyszerezem, akkor mégkövérebb hatásfok lesz úgy, hogy csökken a kondinyomás, mert akár a hasonlítási etalonnak számító padlófűtés hőmérsékletigénye alatti hőfokkal fog fűteni. (tán még 30° alatt)

Tehát 1db klíma, átalakítva vizes hőforrásra, 4db beltérivel.
1 beltéri fogja a termosztát szerepét betölteni és a másik 3db csak a saját ventilátor-vezérlőjelével fog arányos szobahőmérsékletet csinálni.
A vezérlő beltéri a legfrekventáltabb, leghidegebb helységben lesz. A többi az ő 0-5V DC (ventilátor) vezérlőjelét fogja megkapni, de mindegyik a saját (beépítendő) trimmerpotijának megfelelő fordulattal fog szinkronban működni.
(A többi már melegebb, vagy alapból kisebb hőigényű szobákban lesz, így csak arányosan csökkentett fordulattal fog fújni a hőszipka által vezérelt "master" beltérihez viszonyítva.)
Tehát nem gázköri áramlásfojtó szelepek lesznek, mint mondjuk radiátorokon a vízkörön.
A beltérik klímacsövezve lesznek, párhuzamba kötve a hőszipkára.

Nyilván lesz aki szidalmaz, hogy miért épp drága Daikin lesz szétbombázva. Azért, mert ez nyilvánvalóan mágnesmotoros és valóságosan publikáltak az adatai, szerkezeti felépítése. Pont az a cél, hogy DC inverteres, villanyadagolós gépből 'mi hozható ki.
Természetesen a kimenő hőmennyiséget nem fogom tudni mérni, mert gázkör. Csak a primeroldalt fogom tudni, de már az is valami.

Szóval ez a tender most, az alig létező szabadidőben. Ehhez kéne majd kasztnit csinálnom, mert a hőszipka bekerül a lakásba.
(A másik megbízható klíma /fujitsu/ azért nem kell, mert injektoros kompresszorra ez esetben nincs szükség, mivel mindenkor csak pozitív hőforrást fog kapni.)
payagyerekVálasz erre
2014-03-09
20:43:18
Előzmény: takyka #45966#45967
Sajnos ismeretlen a hőközlő levegő tömegárama.

Ha másképp fogalmazok, elgondolkodtatóbb:
A hőcserélőben minél több hőt akarnánk elvonni úgy, hogy a hőközlő közeg hőfoka mégsem csökken.
Vagyis:
Miközben brutális TELJESÍTMÉNNYEL hűtjük a hőcserélőt (hőt vonunk el), olyan mértékű hőTELJESÍTMÉNYT kéne vele közölnünk, hogy mégsem tudjon hűlni a hőcserélő.

A tuti az lenne, hogy ha 10° van kint a levegőben, akkor a levegős hőcserélő is 10°-os lenne. Persze nem azért mert áll (nincs hőelvonás), hanem mert meg tudjuk neki adni az ehhez megfelelő hőteljesítményt a levegőből.

Vizes példa:
Víz hőforrású gépnél a cca. 3-4K hűlés a primer vízkörben 1 átlag tapasztalati érték. Ugyanis ennél nagyobb tömegáramot is adhatnánk a víznek, miáltal csak 1-2K-t hűlne (ugyanakkora hőelvonásnál), de a tapasztalat azt mutatja, hogy ekkora tömegáram növelés már nem fedezi gazdaságosan a COP növekedését.

bocsatúlhosszúért
2014-03-09
12:55:29
Előzmény: payagyerek #45963#45966
Azon vakaródzom, ha kevés lenne a légáram, akkor a kidobott levegőnek jobban le kellene hűlnie nem?

2014.03.09.
De!

Megjavítottam az elpár kilépő csonkján lévő hőmérőt és láss csodát, a hőlépcső a kidobott levegő és az elpárból kilépő gáz között csak ~2,3°. Gusztusosabb, mint a cső másik végén mért ~6°. Feldugtam a nyomásmérőt az elpár kilépő szervízszelepre, a nyomásmérő 5,3-5,5Bart mutatott a gépben mért 4,7Bar mellett!
Magyarán, a visszatérő csőszakasz fojtása okozza az alacsony szívóoldali nyomást.

A mai jó melegben röcögtettem még egy kicsit a gépet, bíztató a dolog. Valószínűleg meglehet az 5-ös cop kútvízről. :-)

3,9Bar elpár nyomásnál nem tűnik rossznak a COP. :-)

T.

2014-03-09
00:27:54
Előzmény: takyka #45964#45965
Minden benne van, még a vezérlés is. Egyedül a wea, azaz a mérésadatgyűjtő lett kihagyva. (A kondenzációs kazán sincs benne, a háttérben olykor HMV-t csinálgat...)
2014-03-08
01:47:49
Bekalibráltam az átfolyásmérőmet egy hiteles vízóra segítségével.
Eddig jutottam, húzok aludni...

Bous,
neked benne van a COP-ban a keringető szivattyú fogyasztása?

T.
payagyerekVálasz erre
2014-03-07
22:09:30
Előzmény: takyka #45962#45963
OFF
Köcsög tantálkondik huncutkodnak a rádióban és furfangos hibákat produkálnak. Megöregedtek.

ON

"az elpár hőmérséklet 5-6 fokkal alacsonyabb mint a levegő"
Nekem erről az jut eszembe, hogy kevés a ventillátorfuvallat és ezért nincs elég hőközlés.
Szerintem most ott tartasz, hogy hőmennyiségmérő nélkül megrekedtél.

Ezt a sorbakötős, szendvicses elpárt nem értem. Úgy lenne sorbakötve, hogy a hőcserélő a légáramlás útjában lenne párhuzamosan? Vagyis mégjobban fojtaná a légfuvallatot?
Persze lemérem, de én nem hiszek benne, hogy megoldás lenne, ha így lenne.

Amin én még morfondírozok:
Bár levegős elpárral sosem dolgoztam még, de hiszem, hogy nagyságrendekkel nagyobb a fojtása a gázkörön, mint 1 lemezes HCS-é. Vagyis a mostani gép, melyben az adagoló nyomástávadója az elpár bemeneti csonkját méri, nem a valós elpárnyomás. Félő, hogy az elpár be- és kimeneti csonkja közt jelentős nyomásdifferencia van.
2014-03-07
20:01:02
Előzmény: payagyerek #45960#45962
Nem értem mit türelmetlenkedtek ott fent, ígyis-úgyis leértek volna.
Vannak fontosabb dolgai is az ecceri embernek... :-)

Az nem tetszik, hogy az elpár hőmérséklet 5-6 fokkal alacsonyabb mint a levegő. Boussal diskuráltunk róla, azt mondta, hogy az adott konfiggal ez normális.
Azon okoskodom, hogy be kellene raktom mégegy HCS-t gáz szempontból sorbakötve a jelenlegivel, fizikailag szendvicsbe a mostanival. Így a
közeg csúszását is ki tudnám használni.

Vélemény? Lemérnéd annak a bizonyos kültérinek a HCS méreteit? :-)

Ja, a dixell hőérzékelőjét végül az UH HCS elé kellett tennem, mert a szívócsőre felcuppantva belengett a túlhevítés, nem lehetett beállítani. Így most kénytelen kb. -1° túlhevítésre szabályozni(egy kis trükkel)
Az UH szuperül működik, az adagolóhoz menő lötyi jól lehűl amíg elpárologtatja a maradék szaftot.

T.
payagyerekVálasz erre
2014-03-06
18:38:26
Előzmény: takyka #45958#45960
Nem volt szándékomban! Sőt! Le a kalappal!
Azért volt kusza nekem, mert nem volt időm átlesni a tabelládat teljes beleéléssel. Ugyanis épp besz@rt 1 reprádió a toronyban és mennem köllött buzerálni. Persze épp akkor halmozódott is a probléma, mert 1 gép meg kényszert szállt motorhibával. (Mikor máskor? Pont akkor.)

Most húztam itthon gőzlécet. Így már konstatálom, hogy nincs azzal a géppel semmi baj! Nagyon jól megy!
A hőmennyiségmérőd nem mutat korrekten.
2014-03-06
15:02:12
Előzmény: takyka #45958#45959
Ezek alapján a rendszerhez viszonyítva kicsi a kompi, tehát minden oké. Minél jobban folyt a rendszer, annál kisebb a tömegáram--> nő a nyomóhőmérséklet, illetve minél nagyobb a túlhevítés --> megint csak a nyomó szál el, kis kondi --> nyomó elszállás, stb.stb. még a 90°-os nyomóra is azt mondanám, hogy végül is belefér, de hogy 50°... ...a végén még egész használható lesz... ;-)
2014-03-06
13:21:07
Előzmény: payagyerek #45957#45958
Na jól leszóltad a művemet! :-)

Amelyik értékhez nincs szenzor, ott -99° a mért érték.
A kompresszor csonkjánál közvetlenül nem mértem, csak a kondenzátor bemeneténél, ott minimális túlhevítésnél 32.88° van, ~10°-os túlhevítésnél 48.63.

T.
payagyerekVálasz erre
2014-03-06
12:33:04
Előzmény: takyka #45954#45957
Bár nekem a táblázat kiismerhetetlen kusza, de mégis úgy gyanítom, nagyot fojt az elpár.

Pontosabb választ akkor tudok, ha megtalálom idebent a melóhelyen a tartalék gőzlécem. Ha más nem, legfeljebb otthon.

Az valós adat, hogy a kompót nyomócsonkja 99°-os? Mert akkor tényleg fojt az elpár.
2014-03-06
10:41:03
Előzmény: robert #45955#45956
Van az a vicc, hogy vadász-vadász, te szopni jársz ide!
Na én vagyok a vadász. :-)

Amíg megy addig 10mp időközönként frissül a weboldal.

T.
2014-03-06
10:13:34
Előzmény: takyka #45954#45955
takyka,

Te tényleg szereted a kihívásokat! A végén még én is kedvet kapok egy ilyet építeni :)

Ezek már élő adatok?

Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyú SKlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva