Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyú SKlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-10-17
14:27:15
Előzmény: zekm1 #47513#47514
Szép darab, teljesen felesleges ekkora, de nem lesz gond vele.
Azt hiszem van valami ökölszabály padlófűtés hőleadási képességére négyzetméterenként különböző csősűrűségnél és előremenő hőfokoknál. Mintha lett volna erről szó itt a fórumon is. Vagy Keresd szocsmarcit, lehet hogy tud valamit mondani. Amíg a legalapabb számokkal nem vagy tisztában, nem érdemes beleugrani semmilyen klímába.
Mi a célod evvel a prodzsektel? Jó sok pénzt és energiát beleölsz, ami nem biztos, hogy valaha megtérül. Miért?

T.
2014-10-17
09:20:04
Előzmény: takyka #47508#47513
Szia!

találtam egy adatlapot a HCS-ről:
www.alfalaval.com/solution-finder/products/cb-industrial-comfort-line/Documents/PCT00113SV.pdf
Nekem a 70 lemezes változat van. Ez gondolom az ágyúval verébre kategória...
A ház hőigényét egyenlőre nem tudom (szüleim háza). A födémem 13cm hungarocell van, de a falak nincsenek szigetelve, később talán az is meglesz. Erre próbálok majd számolni, csak ki kel mennem hozzájuk. A padlófűtés szerintem eddig 40 fok körüli vízzel ment. A max teljesítmény leadást hogy tudom meghatározni?
Laikusként 6-7kW-ban gondolkodtam.
Köszi!

update:
közben kaptam ajánlatot egy 7kW-os airwell GC 24 RC Z típusú ON-OFF klímára. 70e. 410A-val van töltve
Vélemény?
Köszi!

M.
2014-10-16
20:00:17
Előzmény: zekm1 #47507#47508
A HCS a térfogatából következtetve megfelelőnek tűnik. Nem kell aggódnod, hogy túl nagy lenne a térfogata, az csak töltetmennyiséget befolyásolja, a működést nem. Bármilyen hűtő-fűtő split klíma megfelel, értelemszerűen egy inverteres jobb hatásfokot fog produkálni.
A szükséges teljesítmény meghatározásához tudni kellene a HCS méretét, házad hőigényét, a padlófűtésed max. leadott teljesítményét (30-35° előremenő mellett)

T.
2014-10-16
16:31:40
Sziasztok!

Van egy hőszivattyúból bontott elpárologtatóm (mellékelt kép) és arra gondoltam, hogy felhasználható lenne e egy klíma átalakításához?
Fűtésre lenne használva mondjuk 0 fokig. A víz oldali csatlakozása a jelenlegi padlófűtés hőcserélővel lenne sorba kötve.
A ház kb 100nm alapterületű a szobákban radiátoros fűtéssel.
Mekkora teljesítményű és milyen (on-off vagy inverter) klíma felelne meg? Egyáltalán életképes az ötlet? Nem túl nagy az elpár térfogata?
Szakemberrel csináltatnám.
Köszi!

Üdv

payagyerekVálasz erre
2014-10-09
19:35:31
Előzmény: takyka #47081#47462
Taki bátyó! Nyilván van szervízcsapteleped a hőszipkafabrikhoz, de ha kell és akarsz vele kínlódni, akkor viheted a "régi" Refco Digimon-omat. Persze nem akarlak megsérteni a ganéval, mert nem pontos. Mind2 szenzora téved. (Munkád lesz vele.)
A műszer amúgy hiánytalan, megvan neki a túlhevítésmérő hőszenzora is.

Más.
Mostanság klímákat kell átalakítanom levegő-víz rendszerű géppé, padlófűtés, falfűtés, miegymás céljából. Hamarost lesz quadro (4 beltéris), 8kW-os klíma is, melynek 3 beltérije lesz fölrakva, de a negyediken lemezes HCS lesz padló-falfűtés temperálása céljából.
Ez a hozzá készülő "hidroblokk" 1 dobozként lesz installálva, melyben a HCS, elektronika és a védelmek (levegő a hőforrás!), megszokottól eltérő vezérlés trükkjei, stb. lesznek.
payagyerekVálasz erre
2014-08-25
08:54:53
Előzmény: Bous83 #47120#47121
Szerintem az csak hangtompító. Ugyanis ez a kültéri egység gőzcsonkján van, ami hol szívócső, hol meg (gőz)nyomócső a 4utas gázfordító szelep állásának megfelelően.
A folyadékleválasztó fixen a kompresszor oldalán lakik, annak tartozéka.
Ebben brutális méretű folyadékleválasztó van. Sokkal nagyobb, mint a rotációsokon. A roti -a közhiedelemmel ellentétben- elvisel kismértékű folyadékütést. Ez swing kompresszor, ő semekkora mértékűt nem bír.
Kis kitérő:
Annó táncoltattam rotit folyadékütéssel. (Eljárta a "csótányírtó dobbantóst".) Zörgött és táncolt a gumilábain, mégis kibírta. Gondolom át tudott engedni a nyomó-, szívótér elválasztó rugószorítású lamella.
A swingben fixen van ez a forgódugattyún, miáltal a dugattyú valójában nem is forog, csak excenterkedik.

Ebben a gépben amúgy igen pindurka kompresszor lakik. Akkora, mint egy 7000Btu-snak megfelelő a régi, ON-OFF-os korszakból. (Pedig ez 5,2kW-ot nyom teljes fordulaton.) Ezért ennek megfelelően igen nagy méretű a folyadékleválasztója, de a motortest hozzá képest aprócska.

Én nem fogom egybeszigetelni a kompresszortesttel. Nem látom fontosnak, mivel a készülő gép a lakásban lesz. Pusztán csak nem lesz rajta hőszigetelés és ezért mindig lakáshőben fog mártózni. A "forró" kompresszor túlhevítésében nem lesz része.

Más.
Kell tennem bele folyadéktartályt, mivel 4db egyszerre üzemelő beltéri egység lesz ezen a kompresszoron. Csakhogy meg akarom hagyni a gázfordító szelepet a hűtés-fűtés érdekében!
Jó móka lesz.
2014-08-25
06:18:35
Előzmény: payagyerek #47082#47120
A kis tartály szerepe azt biztosítani, hogy semmilyen körülmények közepette ne kerülhessen folyadék a kompiba, még egyetlen kis cseppecske sem, mert azonnal kuka lenne a kompi. (a hatásfoknövelés végett szinte holttérmentes, így nincs hol elférjen a folyadék, még egy csepp sem.) Ezt nem csak a hagyományos értelemben vett csődimenzió váltás - nyomásesés elvvel éri el, hanem egy kis trükkös cucc, (bocsi, de most nem érek rá berajzolni) azaz van benne folyadékcsapda, a kelméretének kb 1/3-a folyadékot is fel tud venni. Aztán idővel majd elpárolog, hisz szívó oldalon lévő folyadék, ami direkt nincs leszigetelve!! hogy elpárologjon... ...szóval Paya értem én, hogy hatásfokot ront = kidobás vagy szigetelés, de szerintem hagyd benne úgy ahogy van, többet ér a tönkretehetetlenség... :)
payagyerekVálasz erre
2014-08-20
20:37:56
Előzmény: digium #47098#47103
Én attól tartok, hogy a klíma vezérlőpanelje fogja azt eldönteni helyettem, hogy mit és hogyan "eszik meg" becsapásként.
Bár (valszeg) evvel a kispanellel megy. (pic 12f... van ezen is)
2014-08-20
12:36:56
Előzmény: payagyerek #47082#47098
Egy darab eprommal vagy szinte bármilyen mikrokontroller tudod emulálni, ha megtalálod a kapcsolásban a vezérlő jeleket.
www.educypedia.karadimov.info/library/2-pole_bldc_motor.swf
Nyilakkal tudod léptetni, hogy miként is működik.

payagyerekVálasz erre
2014-08-17
09:58:16
Előzmény: takyka #47081#47082
Valóban nem olyan vészes, csak csúnya.
Az a kis tartályka a gőzágon van, szerintem hangtompító szerepe lehet. (a zajosabb klímákból nyilván hiányzik)
A ventilátor egyébként 7 vezetékes, 23W-os BLDC motorú. 3 fázistekercs, meg 4 kontroll (vagy hasonló). A panelon van a meghajtó IC-je. Remélem ezzel az elektronikával tudom szimulálni úgy, hogy a vezérlés ne vegye észre, hogy valójában nincs is venti.

2014-08-17
09:07:42
Előzmény: payagyerek #47078#47081
Innét nem tűnik olyan vészesnek az a doboz. Ez a nagyobb felületű, vagy a régebbi donor?

Az utolsó képen nem egy folyadéktartály kandikál ki a szervizszelep-tartókonzol mögül?

T.
payagyerekVálasz erre
2014-08-16
10:35:35
Előzmény: payagyerek #47064#47078
Az alany. Leejtett kültéri. (BLDC kompr., BLDC ventilátor, villanyadagoló.)

2014-08-13
13:52:50
Előzmény: payagyerek #47049#47052
Neked? Hát persze, hogy persze, hogyne lehetne, még designosabb cuccal is tudok szolgálni!

Viszont a levegős HCS-t és a ventit ne hajintsd messze, tudok rá delikvenst (magamat)! Sőt, ha az eredeti kasztni sem kell...

Ahogy közeledik az ősz, nekem is egyre jobban viszket a tenyerem, hogy hozzányúljak a cucchoz. :-)

update:

van a mellékelt képeken látható profil is. kívül designos "grafit" színűre van porfestve, belül hosszanti vájatok vannak lapos és sima anyának. Hajtatsz hozzá bádogosnál porfestett lemezt oszt' a nappalid dísze lehet a cucc. :-)

T.

payagyerekVálasz erre
2014-08-13
11:57:18
Előzmény: takyka #45206#47049
Takesz bácsi! Lehet-e bótolni véled ilyen frappáns kasztninak való alapanyagot, melybe Tenmagad es fabrikálod a hőszipkát?
Ugyanis:
Kék csinálnom nekem is gépet. Lesz 1 kísérlet. Ennek az alapja 1db 3,5kW névleges hűtőteljesítményű Daikin mágnesmotoros, villanyadagolós, inverteres (DC) klímakültéri, mely fűtésben 5kW-ra tud nyomulni.
A gép a hét végén érkezik.
Ezt kell átfabrikálnom vizes hőforrásúvá. A gép széttép, levegős HCS elhajint, ventilátor kivesz. Helyettük 1db 24 lemezes HCS ugrik be, meg nyilvánvaló kényszerűségből gázköri folyadéktartály is.
Tehát vizes hőforrású lesz, de a belteret a szokványos klímabeltérikkel fogja fűteni.
A kertemben EszTibi komám által bökődni fog 4kW-os szonda (U csöves, vagy koaxiális). Erre lesz ráakasztva, hogy mindenkor konstans 7-10° körüli talajhőből táplálkozzon. Akár legyen kint -25° is.

Folyadéktartály azért kell rá, mert több beltéri fog rácuppanni. 1 a saját Daikin magasoldalfali beltérije, mely majd vezérli az egész hőszipkát, 1 db szintén magasoldalfali (de ez éppen LG) és ez mellett még 2db parapetes oldalfali (padlónálló).
1 kis kitérő.
Az előző tél számomra megmutatta, hogy a sima magasoldalfali klímabeltéri tökéletes komfortúvá varázsolta az amúgy hideg padlómat. Tette ráadásul ezt jó hatásfokkal, mert a benti 27° lakáshő ellenére mégis csak 30-35°-os légfuvallattal volt kénytelen fűteni.
Ha ezt megnégyszerezem, akkor mégkövérebb hatásfok lesz úgy, hogy csökken a kondinyomás, mert akár a hasonlítási etalonnak számító padlófűtés hőmérsékletigénye alatti hőfokkal fog fűteni. (tán még 30° alatt)

Tehát 1db klíma, átalakítva vizes hőforrásra, 4db beltérivel.
1 beltéri fogja a termosztát szerepét betölteni és a másik 3db csak a saját ventilátor-vezérlőjelével fog arányos szobahőmérsékletet csinálni.
A vezérlő beltéri a legfrekventáltabb, leghidegebb helységben lesz. A többi az ő 0-5V DC (ventilátor) vezérlőjelét fogja megkapni, de mindegyik a saját (beépítendő) trimmerpotijának megfelelő fordulattal fog szinkronban működni.
(A többi már melegebb, vagy alapból kisebb hőigényű szobákban lesz, így csak arányosan csökkentett fordulattal fog fújni a hőszipka által vezérelt "master" beltérihez viszonyítva.)
Tehát nem gázköri áramlásfojtó szelepek lesznek, mint mondjuk radiátorokon a vízkörön.
A beltérik klímacsövezve lesznek, párhuzamba kötve a hőszipkára.

Nyilván lesz aki szidalmaz, hogy miért épp drága Daikin lesz szétbombázva. Azért, mert ez nyilvánvalóan mágnesmotoros és valóságosan publikáltak az adatai, szerkezeti felépítése. Pont az a cél, hogy DC inverteres, villanyadagolós gépből 'mi hozható ki.
Természetesen a kimenő hőmennyiséget nem fogom tudni mérni, mert gázkör. Csak a primeroldalt fogom tudni, de már az is valami.

Szóval ez a tender most, az alig létező szabadidőben. Ehhez kéne majd kasztnit csinálnom, mert a hőszipka bekerül a lakásba.
(A másik megbízható klíma /fujitsu/ azért nem kell, mert injektoros kompresszorra ez esetben nincs szükség, mivel mindenkor csak pozitív hőforrást fog kapni.)
payagyerekVálasz erre
2014-03-09
20:43:18
Előzmény: takyka #45966#45967
Sajnos ismeretlen a hőközlő levegő tömegárama.

Ha másképp fogalmazok, elgondolkodtatóbb:
A hőcserélőben minél több hőt akarnánk elvonni úgy, hogy a hőközlő közeg hőfoka mégsem csökken.
Vagyis:
Miközben brutális TELJESÍTMÉNNYEL hűtjük a hőcserélőt (hőt vonunk el), olyan mértékű hőTELJESÍTMÉNYT kéne vele közölnünk, hogy mégsem tudjon hűlni a hőcserélő.

A tuti az lenne, hogy ha 10° van kint a levegőben, akkor a levegős hőcserélő is 10°-os lenne. Persze nem azért mert áll (nincs hőelvonás), hanem mert meg tudjuk neki adni az ehhez megfelelő hőteljesítményt a levegőből.

Vizes példa:
Víz hőforrású gépnél a cca. 3-4K hűlés a primer vízkörben 1 átlag tapasztalati érték. Ugyanis ennél nagyobb tömegáramot is adhatnánk a víznek, miáltal csak 1-2K-t hűlne (ugyanakkora hőelvonásnál), de a tapasztalat azt mutatja, hogy ekkora tömegáram növelés már nem fedezi gazdaságosan a COP növekedését.

bocsatúlhosszúért
2014-03-09
12:55:29
Előzmény: payagyerek #45963#45966
Azon vakaródzom, ha kevés lenne a légáram, akkor a kidobott levegőnek jobban le kellene hűlnie nem?

2014.03.09.
De!

Megjavítottam az elpár kilépő csonkján lévő hőmérőt és láss csodát, a hőlépcső a kidobott levegő és az elpárból kilépő gáz között csak ~2,3°. Gusztusosabb, mint a cső másik végén mért ~6°. Feldugtam a nyomásmérőt az elpár kilépő szervízszelepre, a nyomásmérő 5,3-5,5Bart mutatott a gépben mért 4,7Bar mellett!
Magyarán, a visszatérő csőszakasz fojtása okozza az alacsony szívóoldali nyomást.

A mai jó melegben röcögtettem még egy kicsit a gépet, bíztató a dolog. Valószínűleg meglehet az 5-ös cop kútvízről. :-)

3,9Bar elpár nyomásnál nem tűnik rossznak a COP. :-)

T.

2014-03-09
00:27:54
Előzmény: takyka #45964#45965
Minden benne van, még a vezérlés is. Egyedül a wea, azaz a mérésadatgyűjtő lett kihagyva. (A kondenzációs kazán sincs benne, a háttérben olykor HMV-t csinálgat...)
2014-03-08
01:47:49
Bekalibráltam az átfolyásmérőmet egy hiteles vízóra segítségével.
Eddig jutottam, húzok aludni...

Bous,
neked benne van a COP-ban a keringető szivattyú fogyasztása?

T.
payagyerekVálasz erre
2014-03-07
22:09:30
Előzmény: takyka #45962#45963
OFF
Köcsög tantálkondik huncutkodnak a rádióban és furfangos hibákat produkálnak. Megöregedtek.

ON

"az elpár hőmérséklet 5-6 fokkal alacsonyabb mint a levegő"
Nekem erről az jut eszembe, hogy kevés a ventillátorfuvallat és ezért nincs elég hőközlés.
Szerintem most ott tartasz, hogy hőmennyiségmérő nélkül megrekedtél.

Ezt a sorbakötős, szendvicses elpárt nem értem. Úgy lenne sorbakötve, hogy a hőcserélő a légáramlás útjában lenne párhuzamosan? Vagyis mégjobban fojtaná a légfuvallatot?
Persze lemérem, de én nem hiszek benne, hogy megoldás lenne, ha így lenne.

Amin én még morfondírozok:
Bár levegős elpárral sosem dolgoztam még, de hiszem, hogy nagyságrendekkel nagyobb a fojtása a gázkörön, mint 1 lemezes HCS-é. Vagyis a mostani gép, melyben az adagoló nyomástávadója az elpár bemeneti csonkját méri, nem a valós elpárnyomás. Félő, hogy az elpár be- és kimeneti csonkja közt jelentős nyomásdifferencia van.
2014-03-07
20:01:02
Előzmény: payagyerek #45960#45962
Nem értem mit türelmetlenkedtek ott fent, ígyis-úgyis leértek volna.
Vannak fontosabb dolgai is az ecceri embernek... :-)

Az nem tetszik, hogy az elpár hőmérséklet 5-6 fokkal alacsonyabb mint a levegő. Boussal diskuráltunk róla, azt mondta, hogy az adott konfiggal ez normális.
Azon okoskodom, hogy be kellene raktom mégegy HCS-t gáz szempontból sorbakötve a jelenlegivel, fizikailag szendvicsbe a mostanival. Így a
közeg csúszását is ki tudnám használni.

Vélemény? Lemérnéd annak a bizonyos kültérinek a HCS méreteit? :-)

Ja, a dixell hőérzékelőjét végül az UH HCS elé kellett tennem, mert a szívócsőre felcuppantva belengett a túlhevítés, nem lehetett beállítani. Így most kénytelen kb. -1° túlhevítésre szabályozni(egy kis trükkel)
Az UH szuperül működik, az adagolóhoz menő lötyi jól lehűl amíg elpárologtatja a maradék szaftot.

T.
payagyerekVálasz erre
2014-03-06
18:38:26
Előzmény: takyka #45958#45960
Nem volt szándékomban! Sőt! Le a kalappal!
Azért volt kusza nekem, mert nem volt időm átlesni a tabelládat teljes beleéléssel. Ugyanis épp besz@rt 1 reprádió a toronyban és mennem köllött buzerálni. Persze épp akkor halmozódott is a probléma, mert 1 gép meg kényszert szállt motorhibával. (Mikor máskor? Pont akkor.)

Most húztam itthon gőzlécet. Így már konstatálom, hogy nincs azzal a géppel semmi baj! Nagyon jól megy!
A hőmennyiségmérőd nem mutat korrekten.
2014-03-06
15:02:12
Előzmény: takyka #45958#45959
Ezek alapján a rendszerhez viszonyítva kicsi a kompi, tehát minden oké. Minél jobban folyt a rendszer, annál kisebb a tömegáram--> nő a nyomóhőmérséklet, illetve minél nagyobb a túlhevítés --> megint csak a nyomó szál el, kis kondi --> nyomó elszállás, stb.stb. még a 90°-os nyomóra is azt mondanám, hogy végül is belefér, de hogy 50°... ...a végén még egész használható lesz... ;-)
2014-03-06
13:21:07
Előzmény: payagyerek #45957#45958
Na jól leszóltad a művemet! :-)

Amelyik értékhez nincs szenzor, ott -99° a mért érték.
A kompresszor csonkjánál közvetlenül nem mértem, csak a kondenzátor bemeneténél, ott minimális túlhevítésnél 32.88° van, ~10°-os túlhevítésnél 48.63.

T.
payagyerekVálasz erre
2014-03-06
12:33:04
Előzmény: takyka #45954#45957
Bár nekem a táblázat kiismerhetetlen kusza, de mégis úgy gyanítom, nagyot fojt az elpár.

Pontosabb választ akkor tudok, ha megtalálom idebent a melóhelyen a tartalék gőzlécem. Ha más nem, legfeljebb otthon.

Az valós adat, hogy a kompót nyomócsonkja 99°-os? Mert akkor tényleg fojt az elpár.
2014-03-06
10:41:03
Előzmény: robert #45955#45956
Van az a vicc, hogy vadász-vadász, te szopni jársz ide!
Na én vagyok a vadász. :-)

Amíg megy addig 10mp időközönként frissül a weboldal.

T.
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyú SKlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva