Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyú SKlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
payagyerekVálasz erre
2012-07-25
22:50:53
Előzmény: payagyerek #31920#31921
Volt itt ilyen esztergálvány is, mely szintén közösítő szerepet töltött be.
1-2.kép.

Forrasztva, savazva, lúgozva.
3.kép.

payagyerekVálasz erre
2012-07-25
22:46:37
Előzmény: payagyerek #31918#31920
Ez már szépen ketyegett, bár itt is volt áramlástecnikai hiba.

payagyerekVálasz erre
2012-07-25
22:39:31
Előzmény: payagyerek #31916#31918
Nameg voltak itt ilyen "időtöltéses mókák" is:

3 elpár-leszívó közösítés úgy, hogy egyforma csőhosszak legyenek, elférjen 1 kompakt gépméretben és egyúttal megoldott legyen az adagoló hőszenzorának tökéletes "bemerítése".
1-2.kép.

Itt már esztergáltam 2db sárgaréz gyűrűcskét, melyek belső távtartó szerepet töltenek be a 2 csőméret között. A 3 szívócsonk a 22-es külső cső furataira csatlakozik, ott örvényáramlást keltve a belső cső körül kerülnek elszívásra (merthogy tökéletes legyen a hőkontaktus a szenzorral).

3.kép.
Majd ugyanez összeforrasztva minden dimenzióból. Természetesen ezeket a "műalkotásokat" utána színtisztára varázsoltam sósavval, majd lúgfürdőben közömbösítettem.

4.kép.
Benne az adagolószenzor.

payagyerekVálasz erre
2012-07-25
22:25:34
Beteszek 1 pár röhejre ösztönző fotót is a kezdeti gép-fabrikálványokból is. Nem szégyen az!

1.kép.
Áramlástechnikai katasztrófa 1 kondi-kimenet ilyetén kivitelezése.

2.kép.
Holtvágány. Saját gázos UH.
Saját adagolóval önmagát hűtve, majd az elszívása a kompót szívócsonkjára becsatlakozva az elpár kimenetéhez T idommal. A gépben így 2 adagoló volt.
Épp ezért lehetetlen a gépet stabilra beállítani, normális túlhevítéssel. Ugyanis a 2 adagoló folyamatosan elhúzza egymást. Ezért hol fröcsögött a gázlé a kompótba (örül neki a roti), hol meg "sivatagszáraz" gázt szívott.
Az indulása -ugyanez miatt- katasztrófális volt.
A kép készültekor még nem csücsült rá a folyadéktartály az UH (még) szabad csonkjára és a flica adagoló hőszenzora még nem volt rázsírozva a bal fölső elszívó csonkra.

3.kép.
Ugyanazon gép más szemszögből, melyen látszik a "rokokó stílusú" elpár-trió csövezés. (Ennek szerepe csak annyi volt, hogy egyforma csőhosszok legyenek. Ráadásul nem volt épp 8-as csövem, így mind3 elpárhoz 2-2db 6-os cső lett behajtva.)

payagyerekVálasz erre
2012-07-23
11:55:42
Előzmény: takyka #31821#31825
Ja-ja!
Csak az a baj, hogy ezeket a dolgokat lopják a csendben fórumot sasoló népségek is. Bár remélhetőleg még mindig nem tudják összeméretezni 1 adott rendszerrel.

(Azért vagyok ilyen ebben a témában, mert egyszer már megpróbáltak pofára ejteni, lejáratni engem, miközben nem tudták, hogy engem idéznek 1 másik fórumról.)
payagyerekVálasz erre
2012-07-23
11:47:37
Előzmény: payagyerek #31820#31824
Satuzás.
A lemezes HCS-k nyomásállóságát könnyűszerrel növelhetjük megsatuzva. Vagyis a homloklemez és a hátsó zárólemezt egyszerűen csavarral összeszorítjuk. Persze a hátsó zárólemez alá érdemes valami bakelit lemezt, vagy megfelelő vastagságú alulemezt tenni, hogy ne az utolsó lemez karimájára üljön fel a HCS. Mert akkor ugye nem ér semmit a satuzás.
Ámbár a homloklemez még a kisnyomásúnál is elégséges vastagságú, mert annak eleve tartani muszáj a 4db csatlakozó csonkot. Így oda papírvékonyságút nem tehetnek.

Ez a gép még a legelsők közt alkotódott valamikor, de már ő is nyomott 6-7 COP-ot. Egyéb furfanggal 8-at is, beállandósult 50/45-ös fűtésnél, 14/11-es kútvíznél.
Ennél a gépecskénél még 5db ilyen HCS volt benne. 3db az elpár, 2db kondi. 1 kisnyomású HCS satuzva az UH HCS volt, belső HCS-ként munkálkodva.
Persze itt volt veszteség a sok parallel kapcsolt kis méretű HCS-k egyenletes áramlásmegosztásán, összeközösítésén.

2012-07-23
11:39:56
Előzmény: takyka #31821#31823
Takyka,
Lehet benn valami, de szerintem a gáz kondenzációja/párolgása nem az alapján alakul, hogy melyik szakaszon tart, hanem mindenhol egyszerre mindkettő...
2012-07-23
11:31:25
Előzmény: payagyerek #31820#31822
Szerintem a többit beszéljük meg telefonon, kezdünk elkanyarodni a témától... :-)
(Negyed órával később: Mármint ha nem pof@znál állandóan... :-)
2012-07-23
11:30:39
Gondolkodtam itt a csúszó, nem csúszó gáz alkalmazásának kérdéskörén. Józan paraszti ésszel arra jutottam, hogy nem spórolás miatt alkalmazzák...
A mindkét oldalon vizes hőcserélőt alkalmazó hőszivattyúnál jobb a
csúszással rendelkező gáz alkalmazása, levegősnél meg a mono. Így lesz egyenletes a hcs felületi terhelése.

Ugyebár a bóti klímák, hőszivattyúk többsége legalább az egyik oldalon levegős.

Persze ez csak elméleti okoskodás!

T.

payagyerekVálasz erre
2012-07-23
11:25:13
Előzmény: payagyerek #31816#31820
Persze nem erősködni akarok. Olymindegy, hogy mi fogyatkozik a portán. Előbb-utóbb úgyis "elcsipegetődik".

ALFA-LAVAL CB14-20. (adattábla fotó)
Talán 1 kicsit látszik a 32Bar.

payagyerekVálasz erre
2012-07-23
11:03:32
Előzmény: Bous83 #31812#31816
Van 2, vagy tán 4db ALFA-LAVAL CB14-20, ami teljesen egál méretű a SWEP B5T-vel. Ezek nálam 20lemezesek, tehát még több is, mint kéne. Az ő üzemi nyomásuk 32Bar. A tesztnyomás nyilván több. Én is csapattam őket sokáig R410-el. Még olyan lefojtott géppel is, ahol a kompót is táncolt az erőlködéstől (szambázott), a piros töltőcsövem eldurrant (úgy kinyílt, mint a pin@) és 50Bar fölött toporzékolt a HCS-ket terhelő kondinyomás.
Igaz használtak, de vidáman átmoshatók. Már én is többször átmostam őket, mindenfajta gép-átépítés során. Ha megfelel, akkor uccu neki.
Még nyilván én fizetek, mert nekem dobozolatlan, hűtőbordátlan fesszorzó is fizető eszköz tárgyát képezi.

OFF
Ha netán gyüttök eccő, akkor szem behuny, mert rég takarítottam itthon. Kicsit "otthonos gané" van. Meg nem ez alapján kék rólam véleményt alkotni, mert csak "enyhén elkanászodott legénylakás". :-) Lakásfoglaló, takarítómániás asszonypótlék most nincs a portán. (A legutóbbi nyomát meg már alaposan eltüntettem, bár igen pöpec rendet, tisztaságot varázsolt 5 nap alatt.)

Más.
A géped. Bár valóban furcsa a fűtésre optimalizált géped 410-ese, de én ennek ellenére is azt merem gondolni, amit annó láttam, tapasztaltam. Akkor mértem hőmennyiségmérőkkel, elektromos fogyasztásmérőkkel, figyeltem a kondenzációs pontokat, hőfokokat, nyomásokat (elpárnál szintén). Már annyira elkanászodtam, hogy nem csak a gázokat kutyultam fejvesztve, hanem még a TXV adagoló gáztöltetét is, hogy az adott gázfurfangjaimhoz ne kelljen mindig cserélgetni. Pláne olyanra, amit még kapni sem lehet. (Akkor még nem volt kéznél 1-2 gombnyomással állítható stepp-motoros adagoló.)
Majd ha gyüsztök, akkor személyesen ezt jobban átcsacsogjuk, mert úgy jobban látszik valami, amit nem írhatok, mert sértem a cimborám üzletét vele. (Ugyanis nem lehet fejvesztve csúsztatni gázzal, csak amit valami kiad.)
2012-07-23
10:42:43
Előzmény: Bous83 #31812#31814
Le se bírsz ülni nála, hogy rá ne ülj, vagy bele ne rúgj egybe! :D
Itt az 50 baros próbanyomás lesz csak a limit, ami kiejt.
2012-07-23
10:31:04
Előzmény: Jesu #31811#31812
Úgyis kifizetném rendesen, hallottam rémhíreket már arról, hogy Paya hajlamos eladáskor lefelé alkudni... :-)

Ha lenne neki, duplán előnyös lenne, mert valszeg meglátogatnánk Róberttel. (már beszéltük hogy közösködjünk üzemanyagilag egy Paya-látogatásra)

2012-07-23
10:24:14
Előzmény: Bous83 #31810#31811
No! Tessék már tisztességesen alkudni, ahogy mindenki más: fölfelé!!!
;)
2012-07-23
10:21:46
Előzmény: payagyerek #31805#31810
Ezek szerint ez elég lesz szívófűtésre kondenzátummal, és fölözésre is... :-) Ilyened esetleg van ingyen, vagy olcsóbban? ;-) ha van, 2db rendel... (ha a tesztnyomása 50bár fölött van)
2012-07-23
10:21:02
Előzmény: payagyerek #31807#31809
Hát végül is mindegy. Az a lényeg, hogy működjenek a cuccok jól, és ne legyen szívás vele. ;) Én nagyon elégedett vagyok ezzel a cuccal most, megcsinálom még a HMV bekötést rá, és klappolni fog, létrejön az egész amit elterveztem. Onnét menjen 10-15 évet gond nélkül és csak akkor nyúlok hozzá, ha letörlöm, portalanítom! Ámen! :D

Azt észre vettem én is, hogy a bejövő gázoldal bazi forró tud lenni, ott elszalad 55-60 fokig is, de betudtam ezt eddig a gázhiányos állapotnak. Ha elkezdeném lekondenzálni már ott, akkor felborulna csak az egész. Az miatt, hogy kivegyen az ember 0,5-1kW-ot, amikor a gép eleve csak 3-6 között megy télen, ááá, nem kell vele foglalkozni. Télen úgysem ezzel gyártja normálisan az ember a HMV-t, kár kínlódtatni a gépet (én valamiféle kandallót mindig a közelemben akarok azért tudni, az megcsinálja amit kell ilyenkor). Máskor, tavasztól-őszig meg eleve a HMV miatt indul a gép, akkor minek bohóckodni: :)

2012-07-23
10:20:00
Előzmény: payagyerek #31807#31808
pl az inverteres hőszipkámban nincs is váltószelep, csak fűteni tud. Tehát nincs EER, csak COP. Akkor mért R410A? Ez elvben prémium kategória, belő+külső egység egy zsák pénz, a széria alja valahol misi körül indul, a teteje valahol 2 misi környékén van(, ja és persze + fa). Az adatlap (reklámanyag) meg az übermegajó COP-okkal van teli. Szóval itt szerintem elsőbbséget kellett hogy élvezzen a COP nagysága...
payagyerekVálasz erre
2012-07-23
10:01:26
Előzmény: Bous83 #31804#31807
Nyilván nem vagyunk mi géniuszok, így én sem. Azt viszont sejtem, hogy a spórolás nagy biznisz a gyáraknak. Ráadásul a klímáknál az EER számít inkább, nem a COP, így úgy spórolnak, hogy annak nincs hátránya.
(Márpedig ha EER-re hegyezünk, akkor hátrány a zeotrópság.)

Spórolás.
HCS esetén:
Ha R407-re méretezett teljesítményű HCS-t R410-el csapatok, akkor ugyanazon felületű HCS kb. 1,5× nagyobb teljesítményre lesz képes a 410 miatt (ugyanazon dT-vel). Így adott a spórolás mértéke.
Kompót esetén:
R410 esetén -ugyanazon szállított teljesítményhez- kisebb lökettérfogat párosul, mint 407-nél. Bár a motor ugyanakkora, de a rotáló dugattyú kisebb. Vagyis a stabil tömeget megadó motor egál, de a 410-en kisebb dugattyú rotál, így nem tudja "rázni" annyira.
Ergó nyertek pár dB hangnyomást 410-el spórolva úgy, hogy még lehet is kérkedni az alacsony zajjal. (Bár a 407-es is igen halk.)

Persze a csőkeresztmetszetekkel is spórolnak, de azt mindegyik gázzal teszik.

szerintem
payagyerekVálasz erre
2012-07-23
09:17:12
Előzmény: Bous83 #31803#31805
Ez a B5T méret van a kombi gázkazánokban is 12-18 lemez méretben, ahol a cca. 20K lépcsővel 24kW-osak (állítólag).
2012-07-23
08:01:21
Előzmény: Jesu #31800#31804
Jesu, a legtöbb gáz katyvasz, és van pár közülük, ami gyárilag is csúszik. Ilyen az R407C is, mely asszem kb 7°-ot csúszik. Azonban én is úgy gondolom, ha ez ennyire jó lenne, csak ilyen klímákat gyártanának, nem pedig R410A-sokat. (és itt a prémium kategóriákra gondolok, pl 1-2 millás árfekvésben, ahol kevésbé számít a Paya által emlegetett HCS spórolás, és jobban a COP)
2012-07-23
07:47:35
Előzmény: payagyerek #31799#31803
A csúszással nekem is problémáim vannak, azonban a kondenzátummal melegíteni fogom a kompi által beszívott gőzt. Ugyan azt a HCS-t tenném ide, mint a fölözéshez. www.swep.net/?tpl=productsheets&lang=en&id=361&Type=B&Size=5T&Material=SC&Pressure=H Ráadásul beáldozok két csapot a folyadék oldalra (oda kisebb kell), hogy kizárhassam, illetve visszanyithassam. (egy soros csap, és egy megkerülő) S mivel Róbertnél már megrendeltem még egy WEA-routert, meg nézegetem az impulzus kimenetű 1,5m3/h-s hőmennyiségmérőket, (elektromost teljesítményt meg hőmérsékleteket is mérem) jól ki fog derülni, mennyit is számít. Télen majd jön a sok-sok adat... :-)

Jah, R410A.
payagyerekVálasz erre
2012-07-23
00:47:06
Előzmény: Jesu #31800#31802
A gyárak spórolnak az R410-el. Kisebb kompót, kisebb HCS felületek. Miközben Te is tudod, hogy Tibi bátyánk is a mai napig melyik gázzal építi az országban kapható legnormálisabb hőszipkát.
Mikor pucér R134-re fabrikáltam gépet, olyan hitvány lett, hogy azonnal leengedtem belőle. Pedig úgy indult az "ihlet", hogy "avval jó magas hőfokot elő lehet állítani".
Próbáltam R404-el is mintegy ellentétjeként. Dettó. Bár 1 kicsit jobb volt, holott inkább mélyhűtés-kategória.
Nyilván mindegyikkel próbáltam.

Ha legközelebb ittenfele járol, húzunk 1 kis gőzlécet, pár gázra példaként.

Amúgy dolgozok is közben.
2012-07-23
00:00:50
Előzmény: payagyerek #31799#31800
Azert ezeket a csuszakat meg nem veszi be a gyomrom. Mar reg hasznalnak a gyartok, ha annyira elonyos lenne. Szoval tovabbra is maradok a homogen gaznal. Valamit nem tapasztaltunk meg amit ok mar tudnak...
payagyerekVálasz erre
2012-07-22
23:30:50
Előzmény: Bous83 #31796#31799
Messze lax b@szod! Van kis lemezes HCS-m, mint a pelyva. 10 lemeztől kezdve a 20 lemezig. A 20-as pl ALFA-LAVAL CB14-20. 32Bar-os. 1 ilyen 20 lemezes már 20K "hőáttétel" esetén is 30kW kakaót nyom át. Ha 20°-os a tartályvíz és van 90°-os nyomóág, akkor 70K differenciát lát a HCS, miáltal (saccra) 100kW-ot képes átnyomni. (Bár ez brutálisnak tűnik, de lehet mégis annyi. Mindegy.)
Ha 50°-on szeretnénk kondenzálni (merthogy annyi kell a radiátoroknak), akkor attól a 20°-os tartályvíz még mindig 30K, ahol a 20lemezes HCS cca. 40kW.

1 kis kitérő:
Ekkor jut mindig eszembe az, hogy "Csússzon az a gáz!". Mondjuk 1 csipet R600-al hígítva a gyári R410. (Asszem a géped 410-es.) Vagyis a csipetnyi hígabb komponens azonnal lekondenzál a túlhevítési HCS-ben, de a nagyobbrésznyi R410 már átnyúlik a kondiba.
(Bár ilyen elvetemültségekkel én szoktam leginkább bohóckodni.)

Nade vissza:
Sejtésem szerint (persze ebben semmi komoly számítás nincs) erősen szeretne a java gáz lekondenzálni a túlhevítési HCS-ben, mert a hideg víz miatt olyan kicsi HCS kéne, amit nem kapni.
(Ugye a lehetséges HMV hőfok sokkal alacsonyabb, mint a fűtési víz. Ergó a kompótból kieső forró, túlhevített gőz először beesik a lehetséges 10° hűvös HMV-vel támadott HCS-be, majd eztán szeretnénk ha ereje teljét lekondenzálná a nála jóval melegebb, 50°-os fűtési HCS-n. Ráadásul 1-2K hőáttétellel.)

Vagy valóban megpróbálni a szivattyú nélküli, önáramlásos HMV fűtést. Végülis mégiscsak 90° túlhevítés késztetné mozgásra. Ergó "áramláshiánnyal" lerontott hőátadó képességű HCS-n átküldeni a túlhevített gőzt.
(Vagy nem a tartályaljból kell szívni a HMV-t.)

Más.
Az UH-t (ha lehetséges) jó volna berakni a lekondenzált lébe. Persze ezt Te is tudod. Ha nagyon bele turkálna az ember és a vezérlés is le tudja követni, akkor a szívott gázba (belső HCS). Esetleg szintén kis HCS-vel, de saját gázos adagolóval, amire akár megfelelne 1 sima TXV, majd a kimenetét összeközösíteni a kompót szívóágra. (Szintén kérdés, hogy miként reagálná le a gép saját adagolója 1 másik adagoló "fickándozását" a rendszerben.)
2012-07-22
21:40:37
Előzmény: payagyerek #31793#31796
A túlhevítés valóban függ a tömegáramtól, és minden létező hűtőköri jellemzőtől, beleértve annak felépítését, és aktuális üzemi állapotát.

Ha az aktuális elektromos teljesítmény kicsi, a tömegáram nagy, a túlhevítés mértéke kicsi lesz. Azonban ez tartósan nem lehetséges, max valami ideiglenesen létrejövő nem stabil üzemállapotban. Egy beállt stabil hűtőkörnél az elektromos teljesítmény túlhevítésként jelentkezik, kivehető. 40-45 fokos előremenőm van, azaz a kondenzációs hőmérsékletem kb 5°-kal feljebb, azaz 45-50° környéki, erre jön rá a túlhevítésem. 10kW fűtő/3,3kW elektromos teljesítménynél a 3,3kW elektromos befektetett jó közelítéssel a telített gőzt hevíti túl, ez vehető ki magasabb hőmérsékleten. Ebből is a felső 1kW "extra magas" hőmérsékleten.

pl.: A hűtőkör meleg oldalon legyen 12kW, kompi 4kW-os, a nyomója legyen 90°, a kondenzációs hőmérséklet 50°. Ekkor ha lefölözök 1kW "magas hőmérsékletet", akkor a 90°-ból lesz 80°. Ha abból lefölözök még 1 kW-ot, akkor 70°.... :

12kW - 1kW (marad 11kW) --> 90°->80° (a gőz hűl)
11kW - 1kW (marad 10kW) --> 80°->70° (a gőz hűl)
10kW - 1kW (marad 09kW) --> 70°->60° (a gőz hűl)
09kW - 1kW (marad 08kW) --> 60°->50° (a gőz hűl)
08kW - 1kW (marad 07kW) --> 50°->50° (a gőz cseppfolyósodik)
07kW - 1kW (marad 06kW) --> 50°->50° (a gőz cseppfolyósodik)
06kW - 1kW (marad 05kW) --> 50°->50° (a gőz cseppfolyósodik)
05kW - 1kW (marad 04kW) --> 50°->50° (a gőz cseppfolyósodik)
04kW - 1kW (marad 03kW) --> 50°->50° (a gőz cseppfolyósodik)
03kW - 1kW (marad 02kW) --> 50°->50° (a gőz cseppfolyósodik)
02kW - 1kW (marad 01kW) --> 50°->50° (a gőz cseppfolyósodik)
01kW - 1kW (marad 00kW) --> 50°->50° (a gőz cseppfolyósodik)

(ha nagyon kell a hő, és lenne egy HMV "előpufferem", az 50°-os tiszta folyadékot is tovább hűthetném mondjuk 25°-ig, így még kicsikarnék egy-két extra kW-ot...)

Persze mire a 90°-os nyomó beér, nem marad csak pl. 80°, de az is elég HMV-hez.
(de ha netán csak 70°marad, még az is csinál valamit. Ennyi biztosan marad)

Hiába érintkezik a 20°-os víz a 90°-os gőzzel, nem hiszem, hogy komolyabb mértékben elkezd kondenzálódni. Addig biztosan nem, amíg nem éri el az 50°-os hőmérsékletet. Persze a hideg felület mentén valószínűleg hajszálvékonyan egy ici-pici cseppfolyósodás lehet lesz, de az se baj, ha a fele kondenzálódik. :-) A lényeg, hogy a kilépő víz akár 70-80°-os is lehessen. (azaz pici tömegáram) Na és persze ne vegyek ki kb 1kW-nál többet. Ugyanis ha a hőszipka elindul, akkor az azért van, mert fűteni kell, és ekkor nem HMV-t kellene csinálnia, hanem fűteni. Ezért gondoltam a 10%-90% teljesítménymegosztásra. Mondjuk lehet érdemes lenne valami bonyi elektronikával ezt az arányt fűtésigény-HMV igény arányban állítani. (pl lefölöző kis lemezes HCS víz oldali keringetőjének szabályozásával)

Nézőüveget a két HCS közé persze teszek bele. Most is van, de jelenleg csak a kondi kilépőjén.

A kérdés az, hogy mennyi befektetéssel mennyivel olcsóbb lenne a HMV, azaz mennyi idő alatt térül meg. A lemezes HCS-t kiválasztottam, kérek rá ajánlatot, aztán számolgatok, és mindenki derül... :-)

(a lemezes HCS-nél nincs jobb és egyszerűbb, nem bonyolítanám)

(ha megcsinálom, akkor a + körbe beledobok egy elektromos csőfűtőtestet is, hátha 6-8db PV-t rácsattintok egyszer. Így nyáron PV kollektor, télen hőszipka túlhevítés fölözés, a kettő között meg vegyesen...)

Ezt végül kihagytuk, nincs túlhevítés fölözés...
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  Hőszivattyú SKlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva