Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-12-07
17:54:57
győri,

Ezt írod, "Az ablakokon folyik a víz egész nap. Ez már a szigetelés előtt is így volt..."
Az látszik, hogy nem a szigetelés a ludas. A víz , ami az ablakon kicsapódik a lakásban keletkezik. A háztartási munka, a lakók lehelete, a növények párologtatása mind hozzájárul a szoba levegőjének a párásításához, ez eddig rendbe is van, de a keletkezett párát el kell vezetni. Az elvezetendő pára mennyisége személyenként kb 1.5 liter naponta. Egy 50 m2-es lakásban kétszer gyakrabban kell kiszellőztetni, mint egy 100 négyzetéteresben.

Megtaláltam a tavalyi hozzászólásod, a kazánotok a lépcsőházban van, ezért a kéményen át nem távozik levegő, a nyílászáróitok pedig jól zárnak, ezért friss levegő sem igen jut be a (kb 50m2-es)lakásba. A fürdőszobán nincs ablak.
A megoldás a szellőztetés. Ez törtéhet
1. manuálisan: minimum 4-5 alkalommal intenzív szellőztetés kereszthuzattal, sokat segít, ha egyszerűen kitéped a konyha és a mellékhelyiség ablaktömítést (a szigetelő-gumit). Főzéskor használni kell a páraelszívót, a ruhákat az erkélyen kell szárítani... stb
2. automatikusan: Az automatikus szellőzés megvalósítható az ablakokra szerelt hygroszabályzós rés-szellőzőzőkkel, vagy hygroszabályzós ventilátorokkal. Ezek az eszközök képesek kordában tartani a párát.
Mondhatod azt, hogy mire csináltattuk meg a hőszigetelés, ha most kieresztjük a meleget. Avval, hogy jó hőszigetelés került a házra még nem oldódott meg a páraelvezetés, ezért erre most kell megoldást találni. Ha tehát nem szeretnéd, hogy a párával együtt a meleg is távozzon, akkor egy hőcserélős szellőztetőt kell beszerelni. Egy egyszerűbb fajtára gondoltam, nem egy drága központi szellőztetőre, csak egy vagy lét egyedi szellőztetőre, ami nem a legjobb hatásfokú ugyan, de nem is nagyon drága.
A párastopp tablettás készülékre nem érdemes egy fillért sem költeni. Drága és költséges üzemű páramentesítőt sem érdemes venni.

A garázs miért okozna párásodást, gőzmosoda üzemel benne?

2010-12-07
17:34:27
Győri,
érdemes lenne a lakásod páratartalmát megmérni. Nem kell ipari pontosságú, pár ezer forintos is elég, csak legyen valamilyen adat erről is. Ha nem kirívóan magas a páratartalom, akkor a nyílászáród üvegeinek a hőszigetelése nagyon gyenge, ez a leghidegebb pontja a lakásodnak és ott csapódik le minden pára. A képeket nézve nem tökéletes záródású műanyag nyílászárókról van szó, ezért a nyílászárók résein fellépő természetes szellőzés teljes hiánya sem túl valószínű. Nekem régi típusú ablakaim vannak, ezért az ablaktáblák között csapódik le a pára, de az újabb - bár nem low-e - thermo üveges ajtóim üvegeinek sarkaiban és aljában szokott kicsapódni nagyobb hidegekben.

2010-12-07
17:10:08
Kedves Robert!

Nyáron hőszigeteléssel kapcsolatban írtam ide a fórumra, ahol tőled és másoktól is sok hasznos tanácsot kaptam. A lakásom utólagos szigetelése aug-ban megtörtént 10 cm vastagságú hungarocellel. Van viszont egy probléma. Az ablakokon folyik a víz egész nap. Ez már a szigetelés előtt is így volt, de most jutottam el oda, hogy tennem kell valamit, mert ez így nem ok. Párastopp tablettás készülékek vannak minden helyiségben, de ez sem segít. A lakásban keveset főzünk, rendszeresen van szellőztetve. Ennek a párásodásnak az okát szeretném megtalálni és megoldani, mert a parkettán, járólapon áll a víz reggelre. A lakás 1,5 szobás, redőnyös, ami éjjel mindig le van engedve. A lakás alatt garázsok vannak. Kérdésem az lenne, hogy az ablakok vizesedését okozhatja-e az alatta lévő garázs? Egy ismerős szerint ettől van, de én a ti véleményetekre is kiváncsi lennék. Nem tudom, hogy ezzel milyen szakemberhez kéne fordulnom. Ha volt valakinek hasonló tapasztalata, vagy lenne valakinek ötlete a probléma megszüntetésére nagyon várom! Csatoltam két képet.

2010-12-07
17:07:28
Kedves Robert!

Nyáron hőszigeteléssel kapcsolatban írtam ide a fórumra, ahol tőled és másoktól is sok hasznos tanácsot kaptam. A lakásom utólagos szigetelése aug-ban megtörtént 10 cm vastagságú hungarocellel. Van viszont egy probléma. Az ablakokon folyik a víz egész nap. Ez már a szigetelés előtt is így volt, de most jutottam el oda, hogy tennem kell valamit, mert ez így nem ok. Párastopp tablettás készülékek vannak minden helyiségben, de ez sem segít. A lakásban keveset főzünk, rendszeresen van szellőztetve. Ennek a párásodásnak az okát szeretném megtalálni és megoldani, mert a parkettán, járólapon áll a víz reggelre. A lakás 1,5 szobás, redőnyös, ami éjjel mindig le van engedve. A lakás alatt garázsok vannak. Kérdésem az lenne, hogy az ablakok vizesedését okozhatja-e az alatta lévő garázs? Egy ismerős szerint ettől van, de én a ti véleményetekre is kiváncsi lennék. Nem tudom, hogy ezzel milyen szakemberhez kéne fordulnom. Ha volt valakinek hasonló tapasztalata, vagy lenne valakinek ötlete a probléma megszüntetésére nagyon várom! Csatoltam két képet.

2010-12-02
11:35:57
Láthatóan működik az "automata ablakrés szellőző" rendszerem. Amikor jöttek a keményebb mínuszok (nappal sem ment 0 fok fölé), hirtelen 55%-ra esett a páratartalom, most a sok nedvesség és melegedés hatására megint 60%-hoz közelít.
villam64Válasz erre
2010-11-30
16:18:03
PLászló
Én is így számolok. A táblázatokba feltettem a grafikont, hőmérséklet-m3/g grafikont. Azon látom, mikor foghatok sokat a párán. Nekem annyira nem párásodnak az ablakok. De a szellőztetés óta jelentősen csökken a pára a tavalyihoz viszonyítva is. 80 m2 a ház. Amikor kiszellőztetek, és sikerül 40 m2-en a levegőt kicserélni, az ~100 m3. 100 m3 5 gramm víz tartalom különbség esetén 500 gramm, ami fél liter vizet jelent. A párátlanító berendezésem vidéken van elhelyezve. A 2 liter vizet óránként 80 W fogyasztás mellett 1 hónap alatt gyűjti össze. Éjszakai áramon. Napi 10 óra, szombat 01 órától, hétfő 09 óráig folyamatosan.

A hétvégén megrendeltem az 1,8 m2-es réz festetlen hárfa kialakítású abszorbert. 29 000 bruttó szállítással. Ezt rakom fel a fürdőszobába a kád fölé. Ezen fog a kintről bejövő hideg víz átmenni, majd a bojlereken keresztül. A hideg vizet alul vezetem be. A tetejéről viszem a bojler felé. A ház és a bojler közötti bejövő hideg víz osztója a csempe mögött van, ezt nem bontom most meg. Csak amikor meleg vizet veszünk, az halad át rajta. Zuhanyozás után a falon elhelyezett páratartalom mérő, 20-30 %-kal többet mutat. Már zuhanyozás előtt kinyitom az ablakot.
2010-11-30
13:47:54
Villam64
nálam tavasztól őszig 70% körül mozgott a belső páratartalom, ha esett, ha nem. Rendszeresen szellőztettem, a jó időkben állandóan nyitva voltak az ablakok és ajtók, mégsem változott számottevően. Rendszeresen szellőztetek este általában kétszer, reggel egyszer, de hazaérkezéskor és reggel elmenetel előtt mindig. Ennek ellenére stabilan marad a páratartalom minimális mozgás mellett. Amióta beindult a komolyabb fűtés, kezdett csökkenni a páratartalom, jelenleg 60 % nál tart és az sem nagyon mozdította ki, hogy a hét végén két mosásnyi ruha száradt bent. Beindult a filtráció, kezdenek párásodni az ablakok belülről. -15 C fok körüli hidegben volt már 40 %-os is a belső páratartalom, lehetett mosott ruhát szárítani, csak pár órára nőtt meg a páratartalom.
Gondolom neked jól záródó nyílászáróid vannak, ezért ennyire nem fog lecsökkenni a páratartalom. Ahogy elnézem a folyamatos légcsere szabályozza a legjobban a páratartalmat, Sándornál a szellőző cső, nálam az ablakok tökéletlensége.
2010-11-29
20:51:22
villam64,
Az esti szellőztetést közvetlenül naplemente után érdemes megejteni. Akkor gyorsan hűl a levegő, és csökken a páratartalom.
villam64Válasz erre
2010-11-29
18:50:18
2010.11.20.-a óta intenzíven szellőztetek. Most már naponta többször. Akkor a hideg sarokban 69,6 % volt a relatív páratartalom. Most 63,6 %. Eközben a hőmérséklet átlaga 2 °C-ot csökkent. Remélem sikerül Tartósan 60 % alá vinni a relatív páratartalmat.
villam64Válasz erre
2010-07-16
19:10:49
Róbert
Rézen én még nem találkoztam penésszel. A falon van, de a réz csövön még nem volt.
2010-07-16
15:06:27
villam64,

Nyáron kellemes lehet, de télen kellemetlen, plusz penészedne.
villam64Válasz erre
2010-07-16
14:57:53
PLászló
Nem is csak a csövet írtam. Úgy értem, hogy a bejövő hideg ágat egy réz napkollektor modulon 40 000 Ft, 2 m2, vezetem keresztül. Télen a bejövő víz 8-10 °C. Ekkor a közelében jelentős mennyiségű pára lecsapódna. Ilyenkor nyáron, csak egy minimális hűsítő falként működne. Nem csapódna ki pára.
2010-07-16
13:04:09
Ez még nem is olyan magas, pláne fürdőszobában. A fűtési szezon vége óta 65-70% körül mozog a páratartalom otthon úgy, hogy minden este és reggel hosszú átszellőztetéssel próbáljuk lehűteni a lakást. Tegnap este 10 körül már elegem lett a melegből és bekapcsoltam a klímát. 2.5 óra alatt több mint egy liternyi vizet csöpögtetett ki és a páratartalom pár %-ot esett vissza. Egy hideg csövön lecsapódó víz túl sokat nem fog csökkenteni a páratartalmon.
villam64Válasz erre
2010-07-13
21:07:35
Róbert
Azért nem zavar, mert úgyis fel kell melegíteni a nagy részét a hmv-hez. A falban végigfutó 8-10 °C-os víz télen nem jó dolog. Mindenképpen előnyösebb így előmelegíteni. A huzamosabb hmv használatakor télen csöpög a víz a csőről. Ennek az energia fogyasztása a néhány évenkénti vízkőtelenítést kivételével 0. Egy picit biztos csökkenti a párát. Most 27.8 °C mellett 62%. De az csak a fürdőre vonatkozna.
2010-07-13
19:58:43
villám64,

Azért van itt egy bibi: szerinted mennyi pára gyűlik össze a csövön naponta? Nem zavar, hogy a hideg cső hőt von el a lakásból?
villam64Válasz erre
2010-07-12
20:58:11
Hivatkozás: Nekünk is magas volt a páratartalom az első télen, mikor az újonnan épített házunkba beköltöztünk (80%). Nekünk az elektromos páramentesítő vált be (fenti cikkben a "Hogyan, mivel párátlanítsunk?" részben lévő hűtőgép elvén működő készülék) , az első 1-2 héten 10-15 litert szedett ki naponta (95m2-es a lakótér). Következő télen már nem tért vissza a probléma. Elég drága egy ilyen gép, és nekünk 2-3 hét használat elég volt, így érdemesebb bérelni, pl itt: www.paramentesito.fw.hu

Eszembe jutott, hogy a szolár tartályba menő hideg réz vízcső nedves lett a fürdő szobában télen. Mi van, ha felteszek a bejövő hideg vizes csőre egy félkész 40 000 Ft-os réz napkollektort. Ezen menne a tartályba a víz. Télen, ami kicsapódik alatta, azt összegyűjteni.
villam64Válasz erre
2010-03-04
18:29:51
Zsezse
Amit én használok az a Conrad-os WS 888, de ne vedd meg. Olyan konstrukciós hibái vannak, amik idegesítőek, és időnként használhatatlanná teszik. Ugyan ilyen áron más fajtát is vehettem volna máshol. A WMR 200-ra gondolok. Kérdés, hogy hány ponton akarsz mérni. Itt az Időkép összegzése és elérhetősége az időjárás állomásoknak. www.idokep.hu/?oldal=automatak Ha valamelyik paraméter kérdéses segítek. A WMRS-ben nincs memória. Az enyém mérési időköze 3 perc, nem amit a táblázat ír. A minimális rögzítési idő 5 perc. Időnként lefagy, vagy csak a csapadék száll el, így éves összesítést nem tudok. A hozzáadott szoftver hibásan kezeli az USB-t. Ezért 3 percenként 15 másodpercet késik. Ez azt jelenti, hogy ha fut a Weather Professional pc szoftvere, és a számítógép folyamatos kapcsolatban van 1 napig, akkor kb. az 1 órával korábbi adatokat látod, de rögzítéskor a pillanatnyi helyes idővel. Csak elemzéskor jönne ki, hogy éjjel sütött a nap. Vannak olcsóbb számítógéppel összekapcsolható állomások. Rémlik, hogy valahol láttam USB-s hőmérőt, csak nem tudom, hogy mért-e páratartalmat.
2010-03-03
23:23:22
szia

milyen tipusu allomas ez?
en is szeretnem merni a paratartalmat vhogy.
villam64Válasz erre
2010-03-03
16:50:20
Zsezse
Az időjárás állomás külső belső érzékelőivel. A központi egysége rögzíti 5 percenként. És onnan veszem át a számítógépre. Szeles időben a szél kicsit átfúj a lakáson, és olyankor is csökkenni szokott a belső pára. A belső páratartalmat a központi egység a befújó nyílástól 5 méterre méri, az észak-nyugati sarokban. A padláson nem mérem a párát, hanem az udvaron. A padláson a cseréptető van csak. Március 2.-ától a légkollektor fújja be az előmelegített kinti levegőt. Lehetne még kombinálni hőcserélővel. Távozó levegő-hőcserélő-szabadba, szabadból-hőcserélő-légkollektor-lakásba.

2010-02-22
21:25:10
rike

nekem a teljes hazhoz van egy ilyen automata szellozo az ablakhoz beepitve, es teljesen jol atszellozteti a hazat - sajnos/szerencsere.

elvielg ezeknek van tipusa, hogy hany legkobmetert tudnak orankent.
2010-02-21
19:23:34
Sziasztok! A kérdésem a kővetkező:mosó,szárító helyiség,9m2 alapterület,kb 17.légköbméter,gipszkarton+tégla-tetőtéri elhelyezés,É-i falon 60x90 es hőszigetelt fa ablak ,padlófűtés)-elég lesz e a nyílászáróba építhető higroszabályzású autómata szellőző? Esetleg valakinek tapasztalat?
2010-02-09
21:15:16
monolit:
"Esetleg egy nagyobb méretű "kerti csobogó" kialakítása valamelyik sarokba. Akvárium?"

ma voltam benn egy akvarisztikai boltban, es felhomalyositottak, hogy a mai "modern" akvariumot mar illik lefedni - van hozza altalaban gyari teto -, hogy a parolgast megakadalyozzuk...

a kerti csobogot viszont ok is ajanlottak..

ma kicsereltuk az utolso szellozo ablakot is muanyagra, igy "sajnos"/szerencsere az egesz hazat hermetikusan lezartam.
mar csak a beepitett szellozon johet be levego, amit most elzartam probakepp.
kifele tovabbra is a furdoszobaban mehet el a levego. egyik ajtajat becsuktam, a masikban folyamatosan vizezem a torolkozoket.

most 40%-nal tartok.

meg 1 dologra tudok gondolni.
szerintem a padlasteren nincs rendesen megoldva a parazaras, ugyanis sok helyen hianyzik a folia a lamberia alatt.
viszont a padlasterben (a padlason, nem a lakoterben) nem talalok viz kicsapodast, sem peneszesedest.
2010-02-09
10:58:02

apps.biosolar.hu/humidity/

Páraszabályozás RECOMMENDED
2010-02-08
11:14:01
hello

jelentos elorelepest sikerult tennem:
a furdoszobai torulkozoszarito radiatorra tettem egy vizzel atitatott torulkozot, igy most mar 45%-nal jarok para ugyileg. 2 orankent vizezem.
valoszinuleg egy akvariumot is beszerzek meg, regota szerettem volna

2010-02-06
01:29:46

Sziasztok
bocsanat, kicsit el vagyok maradva a valaszokkal.

2-en lakunk egyelore a lakasban.
a padlofutes most ugy van beallitva, hogy 22 foknal nincs melegebb a lakasban. (de az allandoan).
a padlo visszateroje 31 fok korul.

long story short: most mar tudom majd merni a padlo feluletenek homersekletet is.

(a regi homerom csalt 1-2 fokot, most az uj, digitalis szerint nezem a hofokot es a parat is)
van higroszabalyzos szelloztetonk, de kinn 30% koruli a paratartalom most, szoval csak ront a helyzeten.

csak radiatorokkal nem tudok futeni, mert a lakoterben nincsenek.

hidegparasito: probaltam, de 24 ora alatt parologtat el 3.5L vizet, ami edes keves volt. max haloszobaba jo. raadasul hideg kod volt a padlon, ami eleg kellemetlen.
amikor forraltam a vizet, 3x 3-4L fazekkal forraltam el, es akkor lett 45-50% a paratartalom.
amint abbahagytam lezuhant 40-re es ala.

Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva