Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-12-14
09:44:48
Sziasztok!
Találtam párafalót, ami tulajdonképpen egy mobilklíma. 44.000Ft-tól már van, lakásba 78.000Ft a vége. Szerintem nem vészes az ára.
www.parafalo.hu/hogyan-mukodik-a-paratlanito.php

"A gépek működési elve nagyon egyszerű. A levegő nedvesség tartalma a hideg felületen lecsapódik, ezt használják ki a gépek. A gép tulajdonképpen egy hűtő gép, aminek a hűtőtestjén egy ventilátor egy szűrőn keresztül átszívja a párátlanítandó levegőt. Amiből a pára csepp víz formájában kicsapódik, és egy szint jelzővel és biztonsági kapcsolóval ellátott tartálya folyik. A biztonsági kapcsoló a tartály telítődésekor a készüléket kikapcsolja, ekkor ugyan a párátlanítás abba marad, de a csepp víz nem folyik szét a helységben, és nem okoz károsodást a berendezési tárgyakban.

Na de ha hűtjük a levegőt a pára kicsapatása érdekében akkor előbb utóbb hideg lesz a helységben. Vagy még sem? Természetesen ez a kifejezetten párátlanításra készülő gépeknél nem fordul elő, mert a készülék kondenzátora ahova a meleget szivattyúzza közvetlen a hűtő hő cserélő mögött van. Ezért amennyit a gép hűt annyit fűt is tehát a belső hőmérséklet nem változik számottevően. Csak a ventilátor és a hűtő kompresszor súrlódási hője marad a helységben ami elhanyagolható."

Üdv: Pali
2010-12-14
09:18:43
peterch,

Mobil klíma kivezetés nélkül?

Egyébként a konyha és nappali együtt van, egy kisebb gyerekszoba, egy kis háló (katasztrofális), a fürdő a legkevésbé vészes, mert ott működik a kazán és a többi helységhez képest melegebb van.
2010-12-13
23:39:16
Sandor,

"Akár hőszivattyú, akár mobil klíma, elképzelni sem tudom, hogy hogyan lehetne elviselhető módon a készülékhez terelni a lakás eldugottabb részeiből, a sarkokból a páradús levegőt és a szárazat vissza.
Azt a légmozgást nem lehetne elviselni."

A legtagasabb helyisegbe kell beallitani a mobilklimat es minden ajtot kitarni.
A klima jol megmozgatja a levegot,igy a parat egyenletesen kicsapatja. Nalam volt amikor 2 ora alatt megtelt a kondenz tarolo, ami 4 liter. Nagyon nagy segitseg volt szamunkra, mert esos idoben oktoberben koltoztunk es akkor meg nem volt hovisszanyeros szelloztetonk.

Udv , Peter.
villam64Válasz erre
2010-12-13
22:05:55
Róbert
Ez a táblázat, amit kiszámoltál, katasztrófális. Ilyen páramentesítőt elképzelni sem tudok. Esetleg egy levegő-víz hőszivattyú, vagy a nem régen feltett bojleres belső hőszivattyú. A külső egység bent lenne, azon csapódna ki a pára. A termelt meleg vizet pedig a fűtés rendszerbe kötni. Mosoda és szárító helység a peterch féle hőcserélővel.
2010-12-13
21:53:56
robert,

A szomszedodnak a gyors segely egy mobil klima volna, ami kicsapatja a vizparat a levegobol es kozben az elhasznalt elektromos energiat meleg formajaban visszaadja. Elso evekben en is igy csinaltam.
Majd elkellene gondolkodni, hogy hogyan kiepiteni egy olcso hovisszanyeros szelloztetot, ami a jovoben megovna a csaladot es a hazat a penesztol.

Udv , Peter.
2010-12-13
19:26:55
A szomszédom panaszkodik, hogy folyik a víz az ablakokról, a hálószobában a diszperzittel fehérre festett fal zöld lett a penésztől.
Két éve költözött ide a család. A ház gáz-szilikátból készült, szigeteletlen koszorúkkal, tessauer típusú faablakokkal.
Ideköltözésük után született az első gyerek. Két év alatt lecserélték a nyílászárókat műanyag keretesre, 8cm dryvit került az északi falra, a nyílt égésterű kazánt zárt égésterűre cserélték.
Naponta kétszer is mosnak és a lakásban szárítják a ruhát, a szomszédasszony rendszeresen főz.
Most jön a második gyerek, és meg szeretnék végre oldani a pára-problémát.
A szomszéd egy nagyobb teljesítményű páramentesítőben gondolkodik.
Odaadtam a páratartalom adatrögzítőmet, hogy kiderüljön mennyit ér a berendezés. Az elektromos fogyasztást is mérni fogjuk.

Nagyjából kiszámoltam, hogy egy nap alatt mennyi víz kerül a levegőbe.

Az ablaknyitással történő szellőztetés nem elég, mert egy szellőztetés alkalmával teljes légcsere esetén sem lehet 1 liternél több víztől megszabadulni , kisbabával pedig nem lehet napi 17 alkalommal intenzíven (minimum 10 percig, összesen 3 óra) szellőztetni.

villam64Válasz erre
2010-12-08
18:39:26
Róbert
A külön szívó oldalra, és külön befújó oldalra gondoltam a nagyobb légcsere miatt.
Plászló
Amit felvetettem az nem a páratartalmat nézné csak, hanem a hőmérsékletet is. A képlet alapján kiszámolná az 1 m3 levegők víztartalmát, és azoknak a különbsége alapján működne. 1 gramm vízért nem kapcsolna be. Mint most a szellőztetésem. Én a táblázat alapján eldöntöm, hogy van-e annyi víztartalom különbség, amiért érdemes szellőztetni.
2010-12-08
17:51:35
Találtam már korábban ilyen rendszert, nem akarok nevet gyártót mondani, mert reklámnak tűnne. A lényege, központi elszívó ventilátor elektronikával támogatva, figyeli a páratartalmat. Az ablakkereteken páraszabályozós szellőzők, elvileg csak onnan szívja el a levegőt, ahol megnövekedett a páratartalom, mert azok a szellőzők vannak nyitva. Ha rendben van a lakás páratartalma, leáll a ventilátor, feleslegesen nem viszi ki a meleget. A korszerű, jól hőszigetelt és tökéletesen záródó nyílászárókkal felszerelt, ámde penészedő lakások penészmentesítésére fejlesztették ki. Én eleve gyanakvó vagyok a magukat nagyon dicsérő cégekkel szemben, de elméletileg jó lehet.
2010-12-08
17:36:35
villam64, Miért jó a szívó-nyomó?
2010-12-08
17:07:19
Villam64
arra is gondolj, hogy nem mindenhol egyforma a lakásban a páratartalom, ezt is figyelni kellene, feleslegesen ne szellőztessen ott, ahol nincs szükség rá.
villam64Válasz erre
2010-12-08
16:28:40
Gondoltam, hátha valaki akar mikrokontrolleres vezérlésű szellőztetőt építeni. A mikroprocesszor a belső hőmérsékletből és páratartalomból kiszámolja a levegő víztartalmát. Majd ugyan ezt a külső hőmérsékletből és páratartalomból. Amennyiben ideális, akkor egy kicsit megy a szellőztető. Szívó és nyomó ventilátorral. 1 óra múlva megismétli.
Plászló
Holnap már nem lesz ilyen gondod.
2010-12-08
16:22:00
Plaszlo,
Ha beengeded a lakásba és felmelegíted 20C-ra, akkor RH=55% lesz belőle.
2010-12-08
16:11:35
Most néztem az időképen a felénk lévő páratartalmat, +11 fokban drasztikusan leesett a páratartalom 92 %-ról 90%-ra. Ilyen időben nehéz kordában tartani a lakásban megemelkedő páratartalmat szellőztetéssel (mindazt figyelembe véve, hogy relatív páratartalomról van szó).
villam64Válasz erre
2010-12-08
16:10:00
Sándor
Nem állíthatok költséget a szellőztetésről. Mert a gázkazán a fűtési rendszeren a 80 literes villany bojler előtti 300 literes tartályt, egy ideje 37 °C-on tartja. Kicsit belefűt a vegyes kazánba, hogy ne fagyjon bele a víz, mert az még 100 %-osan nincs kész. Decembertől, egy nagyon picit, tized m3 megy a 2000-es nagy tartály felé, hogy az se fagyjon szét, mert még nincs teljesen kész a szigetelés. Éjszakánként a napkollektor felé is megy a fűtési rendszerből, mert víz van benne. És még azt is szigetelem tovább. Néha a napkollektor vissza dolgozik. A légkollektort a múlt hónapban elvitték, már nem használtam.
Novemberben 127 m3 gáz fogyott, és 50 kWó éjszakai áram. Az éjszakain továbbra is megy a mosás is, heti 1-2, a hmv mellett. És a mosógép az előmelegített 300 literesből kapja a főmosáshoz a vizet, öblítéshez nem.
2010-12-08
15:39:08
Takyka
az ablakok rései nagyobb felületen "szellőztetnek", ezért csak elég extrém esetekben érzed a szelet. Nem egyszer láttam, amikor szeles időben a régi lakásomban finoman lengtek az ablak előtti függönyök. Szélcsendben csak az aktív szellőztetőrendszer működik, de az egy másik tészta, emeletes házban a kéményhatás ilyenkor is működik. A sima résszellőzőnél jobb megoldás a páraszabályozós megoldás, de már arról is hallottam, hogy túl korán nyit és szinte állandóan nyitva van. Bizonyára állítható a nyitás mértéke és be lehet rendesen szabályozni.
2010-12-08
14:55:15
A résszellőzéssel nekem negatív tapasztalataim vannak.
Szüleim 35 éves házában soha nem éreztem huzat hatást, vagy, hogy folyna a nyakamba a hideg levegő. Az összes ablak engedi valamennyire a levegőt. Penész, pára sosem volt, a nyílt égésterű kazán zártra cserélése után sem lett.
Ehhez képest az előző házamban (most 6 éves) a beépített résszellőzőt le kellett zárnunk, mert nem lehetett kibírni alatta. Ha erős szél fújt, akkor lobogott a hajunk, ha szélcsend volt, akkor meg nem akart a ház átszellőzni.
Az időjárás függősége az ami nekem nem tetszik a "természetes" modern résszellőzésben. Ha szeles idő van, akkor a légcsere sok x/óra ha szélcsend, akkor meg közel 0.

T.
2010-12-08
14:31:40
Szerintem ezzel is egy kicsit a ló túlsó felére estünk (általános alany), mint sok mindenben. Leszigeteljük a házat a fűtésköltségek csökkentése érdekében. Ez jó, kimutatható egy komolyabb megtakarítás, és vérszemet kapunk, menjünk tovább, fogjunk meg minden forintot (néha, kerül amibe kerül, de lehessen mesélni mekkora megtakarítást értünk el). Nyílászárók cseréje, sokkamrás, hőszigetelt, low-e, légmentesen záródó, stb., de akkor cseréljük le a kazánt is zártrendszerű kondenzációsra, stb. és akkor jönnek a problémák, konkrétan a penészesedés. Ilyenkor mit lehet tenni, ezzel nem lehet dicsekedni, megoldás kell rá, de a jól záródó méregdrága ablakok tömítését nem szedjük ki, mert az mégsem járja, helyette beépíttetünk hygroszabályozású szellőztetőket, esetleg aktív szellőztetőrendszert. És itt visszaléptünk a nem túl jól záró ablakok szintjére, csak jóval drágábban, bár lényegesen többet lehet mesélni - akár dicsekedni - egy aktív szellőzőrendszerről, mint egy sima ablakról, amin elmegy némi fűtési energia, bár szellőzteti a lakást.
Ismerős majdnem elsírta magát, amikor a gázos mondta neki, vagy kiszedi a vadi új ablakokból a tömítést, vagy már szedi is le a gázórát, mert nyíltrendszerű kombi kazánt szereltek fel.
Itt megint a mértékről és az arányokról és az ésszerűségről van szó. Meg kell találni az ideális egyensúlyt a fűtési költségek megtakarítása és az ésszerű határok között mozgó veszteségek elviselése között, az élhető környezet érdekében. Megint más ismerős ősszel cseréltette az alsó szinten az összes ablakot korszerű, jól záródó típusra. Már penészedik a lakása, holott eddig semmi baja nem volt. Most még törölgeti a penészt, de eljön az idő, amikor már költeni fog a résszellőzőkre.
2010-12-08
11:43:07
Tévedés a hőszigetelést úgy beállítani, mintha az okozná a párásodást és a penészedést.
A problémát nem a hőszigetelés megépítése, hanem a légcsereszám drasztikus csökkenése okozza, ami a tökéletes légzárású nyílászáróknak és nyílt égésterű kazánokat felváltó zárt égésterűeknek köszönhető.

Egy 100 m2-es lakás szellőzési veszteségei:
légcsereszám éves szellőzési veszteség fűtési költség (gáz 70%)
0.7 3.900kWh 60.000Ft
0.5 2.800kWh 45.000Ft
0.2 1.100kWh 17.000Ft

A falakon, födémeken és ablakokon át történő hőveszteség pótlása évi 180.000Ft.

Ha lerontjuk az új ablakok légzárását. és így a 0.2-es légcsereszámot 0.5-re emeljük 28.000Ft-al lesz több a gázszámlánk, de megszűnnek a pára-problémák.
Persze azt is át lehet gondolni, hogy egy 0.5-ös jóságú hőviszzanyerős szellőztető a vele elérhető évi 14.000Ft-os fűtési energia megtakarítást mikorra hozza vissza, ha az üzemeltetésére fordított áram x ezer forintba kerül.

Még egyszer: az új szigetelésű házakban nem kell többet szellőztetni, de a szigetelés előtti friss levegő mennyiséget biztosítani kell.
2010-12-08
09:33:44
győri,

Ha valamelyik szomszéddal vagy annyira jóban, hogy részletesebben kikérdezd szellőztetési és fűtési szokásairól, akkor az segíthet megérteni a párásodás okát (egyik lényeges különbség lehet, ha másoknál a lakáson belül van elhelyezve a kazán, ilyenkor a gázosok ki szokták az ablakból szedni a gumit). Szinte biztosan a szokásaitokkal van összefüggésben (ha jól emlékszem, már mondtad, hogy semmilyen szivárgás vagy beázás nincs).
A párát ti termelitek meg, csak el kell vezetni. A légcserét semmi sem pótolja.
Először megpróbálhatnád a konyha és a kisszoba ablakát résnyire nyitva hagyni, és többet fűteni.
villam64Válasz erre
2010-12-08
05:51:05
Nálam a pára alakulása. Az ablakokon nincs ilyen párakicsapódás, csak a fürdőszobai hagyományos ablakon. November 20.-a óta hajnalban és este intenzív 10-20 perces átszellőztetés. Fürdő kis ablak, bejárati ajtó, nagyszoba ablak egyik szárnya.

győri
Megfelelően elhelyezett hőcserélő valóban segítene. Meg kell nézni, hogy honnan tudsz kis víztartalmú levegőt benyomni a lakásba, és a magasabb víztartalmút kivinni. Vagy a szellőztető rés kivágásával. Ablak fölött egy, és alatt egy ha lehet. Vagy alsó felső tömítés kiszedésével.
2010-12-08
00:20:16
Érdemes lenne az ablakok és ajtók szigetelését kivenni és úgy megnézni hogyan alakul a páratartalom és az ablakokon a páralecsapódás. Ahol rosszak a tömítések, ott folyamatos a lakás szellőzése, ami jó hatással lehet a párásodás mérséklésére. A tapasztalatok alapján lehetne a következő lépésen gondolkodni.
Amióta rendszeresen figyelem a házam páratartalmát, egyre erősebb meggyőződésem, hogy a kis légterű lakásoknál nem szabad lezárni az ablakok, ajtók veszteségét okozó réseit, vagy valamilyen módon biztosítani kell egy minimális, de állandó szellőzést.
2010-12-07
23:13:35
Más ugyanebben a háztömbben nem tapasztal ilyen problémát. Normális esetben pára hétvégén ha egész nap otthon van az ember, vagy amikor többet süt-főz kialakul az ablakon, de kis mértékben, és nem úgy, hogy az erkélyajtó előtt fel kell mosni a járólapot mert áll a víz.
2010-12-07
22:49:32
győri,

Ugyanebben a házban a másik lakásban mi a helyzet?
2010-12-07
22:27:03
Kedves Fórumozók!

Köszönöm mindenkinek az eddigi hozzászólást. Megmértük ma délután a páratartalmat a lakásban 75%-os. Ez jóval több, mint a normális. A lakásban kb. 19-20 fok van, ha megy a kazán. Ha nem vagyunk otthon, valamivel vissza van véve a hőfok. Hőszigetelt üveg van az ablakokban, ráadásul az ablak nem műanyag, hanem fa, amit azt gondolnám, hogy ilyen esetben jobb. Azért gondoltam, hogy a szellőztetésen túl mást is tennem kéne, mert a környezetemben hasonló típusú lakásokban egy ismerősömnek sincs ilyen gondja. Én üvegezési problémára tippeltem, de lehet nem azzal van a baj.
villam64Válasz erre
2010-12-07
22:01:08
A páratartalom mindenképpen nézendő a lakásban. Egy normál üvegnek tűnik az ablak. Lehet, hogy elég lenne egy kis csatornát rögzíteni az üvegre lejtősen. A végét kihozva kicsit, és egy poharat akasztani alája. Időnként ablakmosóval lehúzni. Jó párátlanító lenne. Itt könnyebben kezelhető, mint a falon. Ha jobb szigetelésű lenne az ablak, akkor a párának máshol kellene kicsapódnia. Elméletem szerint a hőcserélőben a távozó levegőből is kicsapódik a víz. Azt is ki kell vezetni belőle.
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva