Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
payagyerekVálasz erre
2010-12-24
11:03:43
Haszonvas boltban, asszem golyónyomott lemezként árulják.
villam64Válasz erre
2010-12-24
07:55:49
payagyerek
Hol láttál ilyen alumínium lemezt?
payagyerekVálasz erre
2010-12-24
02:25:00
Én meg a kutya. Főzni semmit. Menza. Néha 1-2 virsli, mikróban. :-)
A ganés ruhák kimosása, száradása -ilyenkor- bent történik.
1 hónapra rá, hogy elpakolt az asszony, kihaltak a szobanövények. :-) Azóta nincsenek. Csak a kertben.
Ablakok cuppannak, műanyagok.
Nagy felületű, radiátoros fűtés, eddig hőszipkával. Az idei kövér talajvíz miatt, most zárt turbós gázkazánnal. Merthogy nyitott kutas rendszer és nincs csatorna, ahol elnyeletném. A nyelőkút, most nem nyel.
Az egyedüli gőztermelés a pancsolás. Azt órákig és igen forrón. Bár az ablak, akkor sem lucskos. Nyilván elnyeli a lakás légtere.
Ámbár.
Míg volt a portán asszonypajti, egyúttal növények és főzés, meg dupla mosás, fürdés, akkor sem volt jelentős a pára.
Persze a 45%-os relatív páratartalom a 26,5°-ban, jelenthet annyit, mint a 60% a 22°-ban. Mármint víztartalom szempontból.
villam64Válasz erre
2010-12-24
00:23:53
Róbert
A fő gond az volt, hogy az abszorber hőfoka fürdéskor a kicsapódási pont határértékén volt. Utána már felette. Ez kevés. A párátlanító berendezésem 2 literes tartályú. Valószínűleg Peltier elemes. A megtévesztő vízkiválasztási adat után írják, hogy hány °C-on, és hány % páratartalomnál tudja azt a készülék. Az enyém 30 °C, és a ha jól emlékszem 80 %. Tehát a párátlanítók normál körülmények között, csak töredék víz kiválasztásra képesek. Nekem van éjszakai áram. Normál szétszedett hűtő megfelel hozzá. Ekkor már csak picivel több a gáznál az ára. A hőcserélő úgyis kell a levegő miatt. Az két funkciót tölt be. A légcserével párátlanít is. Télen a nappali időszakban a hőcserélőből jövő levegőt a légkollektoron átvezetve lehet a fűtést megspórolni. Egyenlőre az üzemmódok váltása visz bonyolultságot, és problémát a rendszerbe. Amit előzőleg félreértettek a páraszabályzós légcserélőknél. Azok nem mikro vezérlésűek. Csak a belső páratartalomra reagálnak. De akkor is benyomja a külső levegőt, ha annak víztartalma nagyobb a belső levegőnél. Mert ezt számolni kellene a hőfokból, és páratartalomból, és a víztartalom alapján szabályozni.
Kösz a számológépet.
2010-12-23
23:56:08
payagyerek,

Hányan laktok a házban? Mennyit főztök, mostok lubickoltok? Milyen a fűtőkészülék? Jól zárnak az ablakok? Szobanövények vannak?

Lehet, hogy csak kevés a páratermelés, és azt is kiviszi egy nyitott égésterű fűtőkészülék.
2010-12-23
23:44:40
villam64,

Kár, hogy nem működött a adszorber-párátlanító. Ezek szerint a fő probléma, hogy a cseppek megtapadnak, ahelyett, hogy lefutnának.

A mobil klímák nagyobb teljesítményűek, mint a párátlanítók, és mindkét készülék esetében az elektromos fogyasztás plusz a gőz lecsapódásakor felszabaduló hő is a helységet fűti. Végülis olyan, mintha nappali árammal fűtenél. Egy párátlanító esetén pl 200Wattal. Ha ez a párátlanító tényleg kiválaszt 10liter vizet egy nap, akkor nagy valószínűséggel az összes napi páratermelésetektől megszabadít, 4.8kWh áramot fogyaszt, ugyanennyivel fűt is, persze gázzal ugyanez a hőmennyiség a harmadából jön ki. Ez utóbbi miatt azt mondanám, hogy a 24 órás üzemeltetés 3.2kWh áramot vitt el (kb 150Ft).

Az a legfontosabb kérés, hogy ténylegesen mennyi vizet választana ki egy ilyen berendezés. Gondolom maximum annyit, amennyit az adatlapon írnak. De mennyi a minimum? Ezt talán senki nem tudja megjósolni.

A mobil klímának akkor van előnye, ha nyáron szükség van némi hűtésre.

Gyökvonáshoz a kalkulátor tudományos nézetét használd, és pipáld be az INV dobozt, utána x2 gomb.

Petech,
Milyen csőből építkeztél?

payagyerekVálasz erre
2010-12-23
21:32:20
Pali bátyám!
Én meg az igen alacsony párával küszködök! Most azért 45%, mert odakint jó lucskos az idő.
Általában télen, 30-40% a páratartalmam. Ezért kell 26,5°-ra fűtenem. Meg fázós is valák persze.
Szóval, mindenkinek megvan a maga keresztje. :-)

Talán az okok:
1. A téglafalat belűl, gipszkartonnal "vakoltam".
2. A hőszigetelésem csak hálózva és glettelve vagyon. (szürke) Még nincs rajta a műgyantás putz. (Szerintem az a nejlonzsák a házon.)
2010-12-23
21:14:57
Szépestét!

Egy napja nem megy a venti és 5%-ot emelkedett a pára, már 55%. Valószínű, hogy holnap este ismét bekapcsolom.
Egy érdekesség, már 5% páraemelkedés is jóval megemeli a meleg érzetet. Ma estére sokkal melegebbnek érezzük a 22.5°C-ot, mint a tegnapit.

Üdv: Pali
villam64Válasz erre
2010-12-23
19:37:23
Sziasztok

Már akartam összefoglalót készíteni a néhány napról. Hétvégén nem voltam itthon.
Összefoglalva, hibás gondolatmenet alapján született a bejövő vizes párátlanító. Az eredmény, hogy nedves, gyöngyöző lett a hárfa abszorber, de nem csöpögött le. Ez csak időben lassítja a párásodást. Mire ez felkerült, addigra a lakás páratartalma 60 % alá ment. Most 18.6 °C-ot, és 60 % r. páratartalmat mérek. Ekkor az időjárás állomás szerint a kicsapódási pont 10.6 °C. Ezért, amikor bejön a hárfába a 10 °C-os víz, azon már alig fog vízzé alakulni a levegő páratartalma. Hűtést sem érzékeltem tőle. Jóval hidegebb felületre lenne szükség. Így továbbra is a szellőztetés marad. Majd hamarosan lebontom, mert rontja a szellőztetés hatásosságát jelen állapotában.
Lehetőségek
1. Mobil klíma a lakás közepén, vagy ahol leginkább kell. Költségei az ára, és áram számla. Kérdés az esetében, hogy a betáplált energiát milyen egyenleggel hasznosítja hűtésre, és fűtésre.
2. Hűtő szétbontva. Ára nulla. Kell egy hőfokkapcsoló, ami a hűtőfelület 0 °C alatt lekapcsolja a kompresszort. Esetleg a saját kapcsolójának a kapilláris csöves érzékelőjét a hűtőfelülethez rögzíteni. Kérdés ugyan az mint a mobil klíma esetén.
3. Hőcserélős szellőztető. Költségei, ára. Ha te magad építed, akkor anyag költség. Peterch-féle cső a csőben hőcserélő. Nálam a légkollektoros rendszerből maradvány a kéményben felmenő cső. A padláson egy darab flexibilis cső. Ennek van egy lejtése, majd emelkedése. A zárt visszacsapók ellenére, benne víz szokott összegyűlni gravitációs légmozgással. A padlás hőmérséklete a külső levegőét közelíti. Majd lemérem, hogy most mennyi gyűlt össze. Tehát, ahogy Róbert jelezte, A távozó levegő visszahűtésekor víz fog kicsapódni, amit ki kell vezetni a csőből. Ezért, a hőcserélőt 3 %-os lejtéssel kígyóvonalban tervezem. (Peterch költségei, mostani eurós áron 150 000 Ft.) Van egy 200-as ventilátorom 24 000 Ft, plusz még egy, így a kettő 48 000 Ft. Alumínium 0.5-ös lemez 3 000-3 500 Ft 2 m2. 200-as cső felülete 31 400 mm2. 180*180-as négyzet 32 400 mm2. 4 oldal, az 4*180=760 mm. 1 táblából 2.3 m cső készíthető. 30 m 13 táblából, ami 39 000-45 500 Ft. Belső távozó levegőnek (nincs gyök számító a windowsos számológépen) 2*32 400 mm2=64 800 gyöke=254.5 mm négyzetes cső. Ez 4*254.5=1018 mm. Ha 250 mm-t használok akkor 30 100 mm2 felület marad. Így 2m 1 táblából. 30m 15 táblából, ami 45 000-52 500 Ft. Legalább 30 m, 5 cm szigetelés a külső csövön. Egyéb csövek pluszban. Időzítő a ki-be kapcsoláshoz. Szilikon ragasztó. Füst riasztó a bemenethez, mely letiltja a ventilátort. A két ventilátor alapjáraton 80 Wh. Csúcson 160 Wh. 24*1/4 óra= 6 óra. Ez 480-960 Wh/nap. Elhelyezési lehetőség az északi falon a szomszéd felé 8 m hosszú, vagy az északi tetőn. Az oldalfalon elég a külső felületét szigetelni a kígyónak, ami sacc/kábé 15 m2. Összköltség minimum 200 000 Ft.
4. Párátlanító készülékek. A kicsik tapasztalatom alapján használhatatlanok, a nagyokat nem ismerem.
stb... A többit rátok bízom.

2010-12-23
15:11:29
pali,

A Mamám házában kell megoldanom a konyhai és fürdőszobai páraelszívást. Mióta zárt égésterűre cseréltük a kazánt ugrásszerűen megnőtt a páratartalom. Ő kézben tartja a problémát napi 3-4 szeri szellőztetéssel, és letörli az ablakot, ha gyöngyözni kezd, de úgy gondolom, hogy így kényelmesebben és gazdaságosabban is megoldható lenne a páramentesítés.
2010-12-23
13:33:33
robert!

Jó ötlet! Kicsi ventilátorokkal, szűrőt ne felejts el beépíteni a bejövőbe. A kéményhatás miatt, lehet, hogy akimenő ágra nem is kell venti.
Passzivház ajánlás szerint 20m3/nap/főnél nem nagyon kell több. Lásd nálam, hogy ki kellett kapcsolni, mert túl alacsony lett a páratartalom.
Én úgy tervezem, hogy hálószobánként 50m3/nap, a nappali-konyhában 100m3/nap és igény szerint bekapcsolom a páraelszívót a tűzhely felett ( >70% páránál ). A fürdőnél is párafüggő elszívó lenne. Nem a meglévő rendszerbe menne, hanem egyből ki a szabadba.

Pali
2010-12-23
12:50:26
pali,

Én valami ilyesmit szeretnék építeni házába.

2010-12-23
11:47:11
robert!

Nekem egyszerű volt, 4000Ft-ba került, nem bontottam meg, bántom a füstcsövet, nem tudja nagyon lehűteni.
Minimális padlásom van ( 25nm ), nem fér el a cső a csőben és innen nem tudom visszavezetni a ház aljába a friss levegőt. A garázs legalul van és a itt van a nem használt kémény szerelőnyílása is.
Sokat gondolkodtam rajta, a pár év használat és bekerülési költség nagyon jól összejött. Tökéletesen, megbízhatóan teszi a dolgát.

Pali
2010-12-23
10:15:49
pali,
Nem túl bonyolult ez egy kicsit? A hatásosságáról nem is beszélve. Peterch cső a csőben elrendezése egyszerűbbnek és hatékonyabbnak tűnik (mér rövid hosszon is).
Mi a helyzet a kondenzációval?
2010-12-23
10:11:10
robert!
A füstcső a garázson megy át. A nemhasznált kéményből ventilátorral (~10W) szívom be a levegőt. Egy funérlemez-bádoglemez háromszög csatornával körülvettem két oldalról a kimenő, meleg füstcsövet. Az így előmelegített friss levegő megy be a lakásba, kb 10 cm magasan a padlótól. Mindhárom vizes-helységből a huzat viszi ki a párát a padlásra, 5cm-es csövekben. Megcsináltam a ventilátort az elszíváshoz, de a huzat is jól kiviszi.

A háromszög-csatorna belsejében megy a levegő. 2 és fél méteren találkozik a füstcső és a csatorna. Az egyik oldalon előre, majd egy fordítóval a végén a másik 2,5 méteren visszafelé jön a háromszög belsejében a levegő. Az egyéb összeköttetéseket flexibilis alu csővel oldottam meg.

Pali

2010-12-23
09:54:26
pali,
Hogy készült ez az egyszerű szellőztető? Cső a csőben?
2010-12-23
09:46:04
Sziasztok!

Lekapcsoltam nappalra a frisslevegőt befújó ventillátoromat, mert lecsökkent a páratartalom 50% alá.
Amikor lecseréltem zártégésterüre a kazánt, felment a pára 80% fölé, akkor csináltam meg a nem használt kéményből és egy egyszerű füstcső előmelegítős, ventillátoros rendszerből a szellőzést. Pár ezer Ft-ba került és így nem vizesek az ablakok, nincs penész a fürdőben.

Pali
2010-12-23
01:26:56
Villam64,
hogyan működik a hárfád, érezhető a hatása? A páratartalmat milyen műszerrel méred, nagy pontosságúval, vagy általánossal.
Pár napja vettem egy TFA gyártmányú digitálisat, ami elvileg +/- 3% pontosságú, és kevesebbet mér, mint a többi gagyi és nemannyiragagyi átlagban. Így lehet mégsem volt egész nyáron át 70%-os páratartalom a házban, csak 65% körül. Idővel összemérem őket.
2010-12-21
20:56:25
Sandor,

"én szivesen felteszem a rendszer rajzaimat, hogy mások is tudjanak belőle profitálni. Teszem ezt azért, mert aki csak fitymálni akar, annak idővel elfogynak az érvei. Aki nem érti meg még szöveges kiegészítéssel sem, az kénytelen lesz "szakemberek" megoldásait használni.
Viszont vagyunk többen, akik ha csak részleteket is, de megfogadunk a mások tanácsaiból. Átveszünk megoldásokat, azoknak részleteit. Segítünk, miután mindenki rendszere más és más, a saját megoldásának az optimalizálásában.
Valahogy nekem ez így kerek."

Gondoltam, hogy ez van a hatterben.:)
Amint mar lentebb irtam, en kemenyfeju vagyok es ha egyszer azt mondom, hogy nem, akkor azt be is tartom.
Mivel nagyon szivesen megosztom barkivel otleteimet, megvalositott rendszereim leirasat es mar ez alatt a par ev alatt sok topiktarsnak segitettem szoban,akar szemelyes talalkozas kapcsan a helyszinen, ha a kozelemben lakik , idaig meg nem okozott gondot a fenykepek ,rajzok hianya.Igaz neha jelentkezik egy-egy topiktars, hogy megis jo lenne, de nincs gond megertik, hogy en mar csak ilyen vagyok.

Bocsika!

Udv , Peter.
2010-12-19
20:20:14
Sandor,
Latom sok elmeleti emberrel volt dolgod, mert mar nem hiszel senkinek, csak akkor ha megfoghatod es megnezheted a tema targyat.Nalam volt mar szemelyesen jo par ember megnezni a rendszereimet, ezt most ne vedd dicsekedesnek. De akkor telt be a pohar, amikor a Szlovakiai egyik Paul rekuperatorokat ertekesito emberkenek mosolyogva mondtam Nyitran a kiallitason, hogy en 533 eurobol az egesz rekuperatoros szelloztetot megcsinaltam es meresek alapjan az adott korulmenyek mellett 83%-os volt a hatasfoka, amig ok csak a hocserelot kinaljak csupaszon venti,szurok nelkul 500 euroert. Razta a fejet es azt mondta, hogy ez nem igaz amit allitok es jo hogy le nem hulyezett.:( Felkinaltam neki, hogy eljohet a kollegaival es hozzanak olyan meromuszereket amilyeneket csak akarnak es vegezzenek mereseket. Erre a valasz az volt, hogy mit kepzelek en, hogy majd ok fognak meregetni?
Akkor megfogadtam, hogy tobbe semmit es senkinek. Aki ert szovegbol es van fantaziaja, az mind megtudja csinalni az altalam megtervezett rendszereket.
En idaig onfejuen mindig a sajat gondolataim es szamitasaim alapjan epitettem a rendszereimet. Az utolso vitam is pont a szivoszalas rekuperator vegett volt az egyik topiktarsal, de az vegre elrendezodott es ott is csak azt igertem meg magamnak, hogy soha tobbe senki sem johet nezelodni ! Tanacsokat ,otleteket is mar ovatosabban irogatok. De nincs hiany erdeklodoben, pont 22-en megyek Szekesfehervarra egy haz szelloztetesi lehetosegeinek a felmeresere. En mar csak ilyen vagyok. En szivesen elmegyek a helyszinre es adok tanacsot teritesmentesen, de hozzam tobbe idegen biztos, hogy nem jon.
A klimas topikbol szolitsd meg Dejodio kollegat es majd O megmondja, hogy mi minden es hogyan van nalam, ha lesz olyan kedves es nem lesz nagyon elfoglalt!
Elnezest, de egy kicsit hosszu lett!

Udv , Peter.

2010-12-17
18:34:02
Robert,

A penz nem boldogit es nem is melegit, de jo ha van.
Nalam Nobasil MPN lapok vannak a padlason.
2010-12-17
18:24:28
peterch,

Kár :(
Gondolom Euro bankjegyekkel van vastagon szigetelve a padlás, és nem akarod provokálni a közönséget :)
2010-12-17
18:21:24
Robert,

Regebben irtam hogy en nem teszek fel kepeket. Leirast barmikor aprolekosan akar tobbszor is, de kepet nem. Amugy meg ha felvinnelek a padlasra, akkor sok mindent nem latnal, csak egy 21m hosszu es 40cm atmeroju szigetelt csovet. A tobbi ugyis a szigeteles alatt lapul, mert a padlas 70%-an 35cm vastag a szigeteles es azon a 30%-on ahol a ventik, eloszto,gyujto van, ott siman 60cm.

Sajnalom, ez van.

Udv , Peter.
2010-12-17
17:13:21
peterch,

Könyörülj már meg rajtunk, és tegyél fel néhány képet, lécci.
2010-12-17
16:56:51
villam64,
Rendben, Te tudod, hogy mi jo neked.
Az en hocserelomet nem kell tuningolni semmivel sem ugyanugy mint a Bartoszt sem ha jol meretezed, mert ha ahhoz teszel legkollektort, akkor csak rontod a hatasfokat, mert a kifuvott levego magasabb hofokon fog tavozni, ami veszteseg. Nalam ilyenkor amikor -10C fok van es mukodik a rekuperator, a kiaramlo levego homerseklete es a bearamlo levego homerseklete is csak 2-3C°-al magasabb es alacsonyabb a beszivott es a kifujt levego homersekletetol. A befujt levegot ezert melegitem 125W-os hosugarzoval, hogy mire beer legalabb 22C°-os legyen.

Udv , Peter.
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva