Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
almacsigaVálasz erre
2011-01-05
00:13:07
Előzmény: apu30 #10278#10280
Mivel nem voltam megelégedve a rendszer teljesítményével, ezért már napok óta résnyire nyitva hagyjuk az ajtókat. Egyébként küszöb sehol nincs és a kivitelező szerint az ajtó alatti 5-6-7 mm-es résnek elégnek kéne lennie.

Én is olvasgattam mostanában, hogy a kétfokozatú ventillátorok jobbak lennének. Ilyen van az Aereco-nak is. Nem is értem, hogy a helyi képviseletük miért nem ezt ajánlotta. Ahogy néztem interneten az árlistákat nem is drágábbak, mint amit neken szereltek be.

Tömegáramot nem tudok mérni. A csőhossz kb. csak 1 m, az átmérő pedig pont akkora (100 mm), mint a ventillátor csonkja. A szellőző rácsnál, ahova kivezet a cső nincs akadály, ezt leellenőriztem.

A kivitelezővel ma sikerült beszélnem. Ő azzal magyarázta a kevésnek tűnő hatékonyságot, hogy a zárt erkélyen szárítjuk a ruhákat, így onnan beszívjuk a párát. Viszont most télen az erkélyen kb. plussz 5 fok van és napokig szárad a ruha. Ha innen 5 fokos 100%-os levegő jön be, akkor 21 fokon ebből 37%-os levegő lesz elvileg, szóval ez nem hiszem, hogy indok lehet arra, hogy nemigen tudunk 60 % alá menni a szobákban. Már csak azért sem hiszem el ezt az indoklást mert abban a szobában, ahol nem az erkélyről, hanem az utcáról jön be a levegő és egyirányú levegőáramot feltételezünk a ventillátor szívóhatása miatt ott kb. ugyanakkora páratartalom, mint abban a szobában, ahova a ruhaszárítós erkélyről szívjuk be a levegőt.
durkonorbiVálasz erre
2011-01-04
23:51:50
Előzmény: Plaszlo #10243#10279
Plaszlo!

Igen,valóban érdekes a dolog, bár nem tudtam még kipróbálni, mi van ha itthon vagyunk, és nem megy a konyhai elszívó, mert ha itthon vagyunk, főzünk... :)

Nálam Hála Istennek pont eltűnt a penész ahogy le lett szigetelve minden (nincsenek meg a hideg falfelületek és sarkok...)! Egyébként ahol még lehet "kényszerszellőzés" az az említett két régi (duplaüveges) franciaablak, illetve maga a falszerkezet ... más tippem nincs... ezért leszek kiváncsi, hogyan alakul a helyzet tavasszal, illetve ha felkerül a dryvit és a vakolat... :)
2011-01-04
23:11:51
Kedves Almacsiga!

A légbevezetőkkel sajnos csak a helyi friss levegő lett biztosítva - értsd a légbevezetők környékén + amit a lakáson belül a gravitációs áram megenged. Valószínűleg ez a te lakásodban nem elég. Ajtókat vagy nyitva hagyni, vagy ha nem megy küszöböt elhagyni. (fszobán alsó rács vagy küszöbmentesre)

A nálad kialakított szellőzés egy elszívópontos és több légbevezetős. Csak akkor működik jól, ha a levegőáram átöblíti a lakást és eljut az elszívási ponthoz! Ha pl. a szobában kiteregetsz, a légbevezető nyit, de a fsz-ban nem érzékeli a párakapcsoló,- mert el sem jut oda a nedves levegő.
Megoldások:
- olyan ventit használj, amit 2 fokozatú, és képes az egész lakást meghúzni. Az Aereco erre a Limodor-t ajánlja, mert 100m3/h-t 100Pa környékén tudja. A két fokozat azért hasznos, mert egy állandó légáram (40-50m3/h) állandóan mozgatja a levegőt, így az eljut a párakapcsolóig. Ilyenkor felkapcsol a nagyobb fordulatra, és 100m3/h-val átöblíti a lakást.
- ha nem akarsz ventit cserélni, akkor kipróbálhatod nyitott ajtók mellett a venti folyamatos járatását (de nézd meg, hogy erre alkalmas e!)
- ha tudsz tömegáramot mérni, azért ellenőrizd mennyi az a 80m3/h. Lehet, hogy kis csőkeresztmetszet, beragadó zsalu, nagy csővezetékhossz miatt csak a levegőt kavarja.

(ezek fent vannak az aereco.hu honlapon is)

remélem tudtam segíteni

almacsigaVálasz erre
2011-01-04
22:44:06
Előzmény: peterch #10271#10277
Kb. egy 1 méteres csövön nyomja ki a levegőt a szabadba.
2011-01-04
21:00:30
Előzmény: almacsiga #10252#10271
almacsiga,

Csak egy kerdes! A venti direktbe a szabadba fújja a levegot, vagy csoveken keresztul fujja ki? Mert nagyon keves levegot cserel es szerintem a konyha,felol kellene a legtobbet szivnia.

Udv , Peter.
almacsigaVálasz erre
2011-01-04
19:26:44
Előzmény: pali #10256#10267
4 emeletesben a negyediken lakunk és a bejárati ajtót a lehető legjobban körbeszigeteltem gumitömítéssel. Nem is nagyon lehet érezni, hogy húzna befelé.
Kazán nincs, távfűtés van.
2011-01-04
17:09:04
Előzmény: almacsiga #10252#10256
Almacsiga!

Panellakásban hanyadik emeleten laktok?
Bejárati ajtó felől nem jöhet még plusz pára?
Nekem is panelom van, szigetelve, de le kellett állítani a frisslevegő befújást, mert 50% alá ment a pára. Zárt égésterű a kazánunk.

Pali
2011-01-04
17:07:50
Előzmény: almacsiga #10252#10255
almacsiga,

Szóval légbevezetés (1x EMM716 3-35m3/h, 1xEMM916 11-35m3/h, 1xEHA57 5-40 m3/h)a szobákban és a konyhában, elszívás a fürdőben (SAF 100 LDA 80m3/h).

Hányan laktok a lakásban? Személyenként 30-50m3 friss levegőt kellene bejuttatni óránként. Szerintem a beépített kis venti jó, ha 50m3-t át tud húzni a lakáson óránként (1 fő).

Én inkább a WC-be tennék még egy ventilátort, a konyhába pedig páraelszívót. A páraelszívót főzéskor mindig be kell kapcsolni.

Valószínűleg az is segít, ha abban a helységben, ahol a legtöbbet tartózkodtok, az egyik ablakból kísérletképpen eltávolítjátok a tömítőgumit, vagy a tömítés egy részét, lehetőleg úgy, hogy vissza is lehessen rakni.

2011-01-04
16:27:09
Almacsiga,
az erkélyen száradó ruhák víztartalma teljes egészében bekerül a lakásba a központi ventilátor szívó hatására, ezért nem sokat javítasz ezzel a helyzeten. Maximum időben kicsit eltolva, mert más ablakok szellőzőrésein keresztül is áramlik a levegő, így az össz légteret nézve "hígítva", csökkentett intenzitással jut be a száradó ruhák nedvességtartalma. A központi ventilátor minimális vákuumot hoz létre, így az összes légbeömlőn befelé áramlik a külső levegő.
Úgy tűnik, ha közben nem változtak a szokásaitok a páratermeléssel kapcsolatban, az utólag kiépített szellőzők kapacitása nem éri el a régi ablakok réseinek szellőzőképességét. Gyakoribb szellőztetéssel próbálkoztatok?
Javaslom, első sorban a kivitelező céghez forduljatok, mert nem mérték fel megfelelően a lakásotokat, vagy méretezéssel vannak problémák, esetleg a falak nem tudták leadni még az időközben felvett nedvességet.
almacsigaVálasz erre
2011-01-04
16:03:06
Új hozzászólóként üdv mindenkinek!

Véleményt szeretnék kérni nálam tapasztaltabbaktól.
Hőszigetelt panellakásunk van, új műanyagnyílászárókkal (Aluplast, 1.0-ás üvegezéssel). Természetesen nem jutott ki a pára, és a nyílászáró csere után 2 évvel megjelentek az első penészfoltok is.
Ezen "fellekesedve" kértem ajánlatot a helyi Aereco képviselettől, akik beépítettek 2 szobába és a konyhába egy-egy higroszabályozású légbevezetőt (EMM716, EMM916 és EHA573 típusok), valamint a fürdőbe egy SAF 100 LDA ventillátort (kb. 80 köbméter/óra) Maico HY5 párakapcsolóval. A konyha és az egyik szoba direktben a külvilágra néz, a másik szoba egy szintén műanyagnyílászárós erkélyre nyílik, de az erkélyablakokra is martak bevezetést két ablakra is higroszabályozás nélkül, csak esővédőkkel.

Már két hete megtörtént a beépítés és nem mondhatnám, hogy meg lennék elégedve. Láthatóan kevésbé párásodnak az ablakok, de nem szűnt meg teljesen a párásodás, pedig a párakapcsolót direkt alacsony 40%-os értékre állítottam, aminek a következtében folyamatosan megy a ventillátor és mégsem tudja 60%-nál lejjebb vinni a páratartalmat a lakásban. Folyamatosan ellenőrzöm a légbevezetők zsaluinak az állását és szinte mindig teljesen nyitva vannak. Lehet érezni, hogy jön be a levegő a légbevezetőkön, de ez úgy látszik kevés, még ilyen hideg időben is. Küszöb nincs a lakásban. A kivitelző szerint ami rés van az ajtók alatt az elég a légáramláshoz.
Sokat nem főzünk, a teregetést az erkélyen csináljuk, ahol ilyen időben kb. 5 fok körül lehet fűtés nélkül, szóval ha a ruhák párája ha be is jut a lakásba az egyik szoba felől, ott felmelegedve 21 fokra max. 50%-os nak kéne lennie.
A falak nem vizesek. Nincs sok szobanövényünk.

Ennyi paraméter alapján van valakinek ötlete, hogy mi lehet a gond ? Vagy túlzottak az elvárásaim ?

2011-01-04
14:08:51
Durkonorbi,
ez érdekes, pedig valahol utat kell találnia a levegőnek, hogy a pára ki tudjon szellőzni. Szomszédaim nemrég cseréltették ki a földszinten az ablakokat műanyagra, ahogy jöttek a hidegek, szinte azonnal megjelent a penész.
durkonorbiVálasz erre
2011-01-03
11:24:03
Plaszlo,

hát, ezek elég jól zárnak... :) Viccet félretéve, mind a beépítés, mind a nyílászáró úgy van/lett megcsinálva, hogy nem igen van semmi szellőzés mellette/rajta keresztül. Egyedül a teraszajtó(francia ablak) nem lett még kicserélve, ott lehet természetes huzat, szellőzés...

Ünnepek alatt mi is többen voltunk itthon, és szinte végig, sütés, főzés, teregetés, de 60% felett nem voltunk soha... :) Max. a fürdőben, ott közel 100% is, mert mi is vízköves hátú banda vagyunk... :)

Kíváncsian várom én is a párásabb, enyhe időszakot, hogy mit hoz majd páraügyileg ... ha magas lenne, akkor egy dolgot tuti megcsinálok: a páraelszívót (mint írtam központi elhelyezésű egység) rákötöm a nedvességérzékelőre, és automatán indítja majd... :) :) :)
2011-01-03
11:10:30
Talán nem zárnak olyan tökéletesen a fa ablakok, mint a műanyagok, ezért van némi önszellőzése is a lakásnak. Pár napja beszélgettem azzal az asztalos barátommal, aki az ajtóinkat is készítette. Nem akartam az első télen megbántani, mert nem nagyon, de érezhetően húztak az ajtók, pedig nagyon precíz munka, mindenhol gumi tömítéssel. Röviden csak annyi, hogy ő mindig tudatosan úgy állította be a saját és az én nyílászáróimat is a zsanérokal, hogy nem zár tökéletesen (pedig meg tudná tenni), és egy minimális légmozgást megenged a penészesedés megelőzése érdekében. Amiről azt hittem annó, hogy hiba, kiderült tudatos "hanyagság".
A mostani hidegekben nálunk is beállt a páratartalom 50% köré, a napi 2 szellőztetéssel is tartható és nyugodtan lehet mosott ruhát is bent szárítani, csak addig emelkedik a páratartalom, míg meg nem száradnak a ruhák. Annak ellenére nem emelkedett a páratartalom, hogy az ünnepek között is szabadságon voltunk és ebből elég sokat otthon. Nem sokára jön az enyhülés és a páratartalom is meg fog emelkedni, mert lanyhul a ház önszellőztető képessége a kisebb hőmérsékletkülönbség miatt.
2011-01-03
10:52:28
Előzmény: durkonorbi #10183#10185
durkonorbi,

Ezek szerint hőhídmentesen sikerült a hőszigetelést megoldanod. Gratulálok! Képek?

Ha nincs nyitott kéményluk és a páraelszívó csappantyúja is jól zár, és keveset szellőztettek, akkor nem értem hova lesz a pára (40-50%), mert a páratermelődés a főzésen kívül is jelentős: mosás, felmosás, élettevékenységek...
durkonorbiVálasz erre
2011-01-03
10:46:03
Előzmény: robert #10182#10183
Szia Robert,

Egy dolog jutott eszembe még: a rendszeres napi fűzés miatt akár napi 1 órát is mehet a páraelszívó a konyhában, ami a ház központi (galériás, konyha nappali egyben) részéből szívja el a levegőt!!!!! Ez a legkisebb fokozaton is 200 m3/h felett van ...
Ettől eltekintve gyakorlatilag nem szellőztetünk - vagy csak annyira keveset, hogy az szinte kevesebb mint a napi - nemis'tudom, kb. 8 bejáratiajtó nyitás -, a fűtés egyenletesnek mondható, bár programozott termosztát által vezérelt, az esti meleg és a hajnali hideg között kb. 3 °C tényleges különbséggel (19-22 között)... főzni gázon főzünk, jellemzően napi rendszerességgel. Teregetés bent, az is szinte napi, kétnapi rendszerességgel - a 2 éves kiskölök miatt! :)
2011-01-03
10:28:41
Előzmény: durkonorbi #10179#10182
durkonorbi,

Gondolom egyenletesen jó melegre felfűtitek a lakást, és rendesen szellőztettek (talán többet is, mint szigetelés előtt).
Mivel főztök, és hol teregettek?
durkonorbiVálasz erre
2011-01-03
10:12:52
Sziasztok... pár hete vettem én is egy ilyen okos kis páratartalom, harmatponti hőfok, hőfok kijelző egységet, mert a könnyűszerkezetes házra felkerült a 10 cm EPS és ki lettek a nyílászárók is cserélve jól záródó, hőszigetelt, modern de továbbra is fa ablakokra. Mellette készült a rekuperátor rohamtempóban, nehogy befülledjünk, de most egy picit ezt a dolgot pihenőpályára is tettem, mert mint kiderült, az első napok fülledt, párás ijesztő légköre csorgó ablakokkal csak "beijesztés volt a ház részéről" ... :) (Na jó inkább a hirtelen beállt pára a nagy esőzések utáni időszakban... :) ) Ugyanis beállt a páratartalom olyan 40-50% közé stabilan, és nem is mozdul ebből a tartományból 1-2 hete... az északi fal penészedett télen, most az sincs - uis. megszűnt a nagy hideg felület... ami érdekes, hogy mindez úgy, hogy a kazán zárt égésterű, 3-an lakuk a relative kis házat (kb. 80-90 nm, kétszintes),ami érdekes lehet, hogy a hideg beállta miatt csak az EPS-ig jutottam el, behálózva "dryvitozva" nincs... :) Ragasztás habbal történt... most ott tartunk, hogy lassan inkább párásítani kell... :)

villam64Válasz erre
2011-01-02
07:53:30
A november-december grafikonon. Intenzív szellőztetéssel november 20-tól, kihasználva a hideg telet. Mérésem szerint a 2010-es szeptember, október, december átlaghőmérséklete, 3-3 °C-kal volt hidegebb a 2009-es évinél. A november 1 °C-kal melegebb volt.

Tavalyi mérés.

2010-12-26
11:05:31
Sandor,

"Jó helyen kapisgálunk a pára eltüntetésével, de én már régóta feszegetem a penészedés veszélyességét.
Sajnos ha a cikk valós (én annak gondolom, mert nem tartalmaz bújtatott reklámot), akkor még a belső gipszkarton borítás és a külső szigetelés egysége is egy időzített bomba.
A házi lég-hőcserélők hővisszanyeréséről, a mindenképpen képződő, de legfőképpen a lakásban "visszamaradó", induló pára mennyiség hatásától védtelenek vagyunk. Hiába csökkentjük a "normál" értékre a belső páratartalmat, az nem gátolja meg a penészedést. Legfeljebb csak kielégíti a mai elméleti tudásunk határszámait.
www.ingatlanmagazin.com/epites-es-felujitas/cikk_13697/"

Elolvastam a cikket es en itt csak a sima szelloztetesre valo utalast olvasom. Szellozteto es hovisszanyeros rendszereknel hogyan jut a befujt friss levegobe a spora? Erre utal a szerzo elvegre. Szerintem igy nem igaz a cikk. Legcserenel kifelemenet a levegot mar nem szurjuk, tehat nincs filter amin kialakuljon a gombasodas. Kivetelt kepez a zsirfogo, amit illik tisztan tartani, mar csak a rendszer zsir elleni megvedese vegett is. A bejovo levegonel lehet beepitve filter, csak azon meg nem alakul ki taptalaj a gombanak. Tehat nincs gond.
En a bujtatott reklamot ott latom, hogyha felbukkan a gomba,akkor keresd fel eloszor az emlitett szakrendelot es vizsgaltasd ki a levegoben levo sporakat. Aztan ki ad ra garanciat, hogy az elso vizsgalat utan megha nem is artalmasak az akkor kivizsgalt sporak, hogy nem jelennek meg mas es artalmas gombafajok? Ok is csak szeretnenek penzt csinalni a nyilaszaro cseres bizniszbol!
Valamint a rendszereink nem csak paratlanitanak, de energiat is sporolnak es komfortosabb eletet biztositanak a hazban.

Szerintem.

Udv , Peter.
villam64Válasz erre
2010-12-25
09:44:11
Módosítás

255*255-as külső légszállítóba nem 180*180-as belső légszállító kerül. Hanem 4 db 90*90, vagy 2 db 180*90. Kérdés: Hány százalékot jelent hatásfokban ez a felület növekedés?
Más. Találtam a megújulóknál golyó ütötte alumínium lemezt br. 729 Ft-ért. Ez is felület növekedést jelent, így az ezután következő számolás lehet, hogy értelmét veszti. Az első verzió lesz megépítve nyáron. Falvastagságot nem írtak. Az első verzió szerint az 56 m lemez így 56*729=40 840 Ft a 90 000-rel szemben. A 180*180 belső lett volna 22 m, 16 038 Ft. A 2 db 180*90 belső lenne 33 m, 24 057 Ft. A 4 db 90*90 belső lenne 44 m, 32 076 Ft. Tehát osztásonkét 8 019 Ft-tal nőne a cső ára.
Más. Az első verzió lesz megépítve, az északi falon lesz az eresz alatt. 3*8 m, vagy 4*8 m. 3 cm lejtés méterenként. A belső cső lesz a kimenő, a külső cső borítás a bejövő. A 3 csőkígyó, (3*255)+(8*30)*2=1 245 mm a magassága (10 m2). A 4-es csőkígyó, (4*255)+(8*30)*3=1 740 (14 m2). Az egész egyben, 5cm hungarocell szigetelést kapna, dryvitos fedéssel. A két cső fent a plafon alatt jön be. Kívül a bejövőn füst riasztó, mely letiltja a ventilátor. A ventilátor vezérlését 1 000 Ft-os időkapcsoló végezné. Mondjuk óránként 1/4 óra működést biztosítana a 80 m2 lakásra. A bejövő egyből kapna egy szűrőt. A szívó oldal a lakáson belül, szigeteletlenül a ház másik végébe, a fürdő szobába menne, és szűrő. 3 fokozatú 200-as ventilátor. Lehet, hogy enélkül is szellőzne? Milyen irányban? Lehet, hogy kell membrános visszacsapó?
2010-12-24
16:55:20
Robert,

Koszonom !

Valojaban az is jo benne, hogy akinek van hely a padlason,az kenyelmesen ,egyszeruen , relativ olcson, egyedul , keves szerszamot igenyelve megtudja epiteni. Csak egy kis szaktudas,fantazia es ugyesseg kell hozza.:)
2010-12-24
16:40:40
Nekem egyre szimpatikusabb a peterch-féle hőcserélős szellőztetés okos páraleválasztással. Főleg a "három az egyben" tulajdonsága miatt: szellőztetés, hővisszanyerés, párátlanítás.
2010-12-24
15:31:57
Villam64,

Nalad akkor egy sima hocserelos szellozteto volna a megoldas. Ket tartomanyban, az egyik az allando szelloztetes hovisszanyeressel, ami akar 30-60m3/o ertekkel biztositana a megfelelo paratartalmat es a masik lepcso az intenziv szelloztetes hovisszanyeressel, amihez a legm3/o erteket a korulmenyekhez kellene igazitani(haz nagysaga,lakok szama,fozes hol tortenik gaz, vagy elektromos fozolapon es sutoben,parakepzodes nagysaga,stb.

Szerintem.
villam64Válasz erre
2010-12-24
14:50:46
Sándor

"""
Egy új ház belakásakor láttam a világ legegyszerűbb párátlanítóját,lakás-kiszárítóját.
Egy öreg szaratov hűtőnek használták ki minden hátrányát, ami akkor nagy előnynek bizonyult.
A mélyhűtő ajtaját levették. A hűtő ajtaja állandóan résnyire nyitva volt.
A mélyhűtő fenekét kicsit homorították, és a legmélyebb részen két cső között több helyen kifúrták.
A csepptálcát szintén kifúrták a legmélyebb pontján és egy levezető csövet illesztettek bele.
A levezető cső eleinte egy fazékba gyűjtötte a vizet, de később borosüvegre cserélték, mert sok volt a visszapárolgás.
A hűtőt szakaszosan üzemeltették.
Pár órás üzem, jegesedés, vízgyűjtés, majd pár órás leolvasztás. A leolvasztást az ajtó kinyitásával gyorsították.
Hihetetlen mennyiségű vizet szedtek össze. A lakás páratartalma néhány hét alatt beállt a normálisra.

Arra gondoltam, hogy ha van használható éjszakai áramod, akkor meg van oldva a szakaszos üzemelés. A hűtő energia mérlege pozitív, tehát az éjszakai áram nem veszne kárba. Csak kellene találni egy olyan régi hűtőt, amelynek még zárt a csepptálcája. A hűtőt olyan helyre kellene felállítani, ahol nem őrjíti meg a családot a kompresszor. Habár tapasztalatom szerint a régi hűtőknél egy egy megfelelő helyre bedugott filc, vagy szivacs megakadályozza, hogy a szekrény rezonáljon. A kompresszor hangját meg el lehet terelni pl. felfelé, és akkor már elviselhető.

Talán egy próbát megér.
"""
Róbert is tett fel képet a szétbontott hűtőről. https://biosolar.hu/forum/show/9771#9771 Ezzel semmi gond, én is elfogadom párátlanítónak. Az üveges víz gyűjtő is jó. Az elhelyezését én szétbontva jobbnak tartom. Lent a meleg hőleadó felület. Mellette a kompresszor. Felette a hideg rész a gyűjtő üveggel. Az éjszakai áram időszakos. Ezért a jégképződés nem zavaró. Máshol van egy működő képes régi hűtő. De ez a szellőzést még nem oldja meg.
2010-12-24
11:06:33
Robert,

Az egesz gerinc,oszto,gyujto FeZn,tehat horganyzott lemezbol keszult Spirocso. Bekotesek hangtompito es hoszigetelt Sonoflex.
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva