Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
almacsigaVálasz erre
2011-02-18
09:59:44
Csak beszámolnék mire mentem a reklamációmmal a nem elég hatékony szellőző rendszerrel kapcsolatban.
Jellemző, hogy akivel email-ben vettem fel a kapcsolatot és 1-2 napon belül árajánlatot adott 2 hétig 2 db email-re sem volt hajlandó reagálni. Ezután felhívtam.
Persze próbált félrebeszélni, hogy ő gondolkodott a dolgon és szerinte lehet, hogy be kéne szerelni még egy légbevezetőt a nagyszobába, meg még kettőt a zárt erkélyre és csak az anyagköltséget kéne kifizetni :-) Hát ezt gyorsan elutasítottam.
Viszont felhívtam a figyelmét arra, hogy kis méricskélés után kiderítettem, hogy az Aereco által ajánlott 290x12(10) mm-es résméretek helyett, ők kb. 26 x 8 mm-eseket vágtak. Erre próbált nekem magyarázni, hogy 1-2 mm nem sokat számít. Persze, mondom 50% differencia a 8 és 12 mm között nem nagy különbség ! Még azzal is meg akart etetni, hogy 8 mm-esnél nagyobb maró szerkezet nincs. Végülis kijöttek és kiszélesítették a réseket. Ekkor derült ki, hogy csak 10 mm-esre lehet, mert nem enged többet az ajtó keret. Na, hát ekkor aztán végkép megbizonyosodtam, hogy mekorra kontár céggel hozott össze a sors :-( Annak aki felmérte és tudnia kellet volna, hogy mekora réseket kell vágni és megnézni az ajtókat, hogy ekkorákat lehet-e. Az a szomorú, hogy az Aereco úgy látszik nem foglalkozik azzal, hogy szakmailag kiképzett képviselethez adja a nevét.
Azt már nem is említem, hogy a 29 x 12 mm-es rés valójában nyugodtan lehetne 35 cm körüli, mert a légbevezetőn ekkora rés van. Persze a rések hosszát nem változtatták. Lehet, hogy majd egyszer fogom magam hosszabbra vágom. Erre cégre többet nem várok az biztos.

Köszönöm mindenkinek a segítő tanácsokat!
2011-02-09
16:54:52

2011-02-01
10:45:19
Előzmény: almacsiga #11276#11279
Remélem, ennek ellenére tudtam segíteni. :-)
Tapasztalatom, minél nagyobb a hőmérséklet különbség, annál kevesebbet kell szellőztetni, érthető módon intenzívebb a filtráció. Ahogy jönnek a jobb idők, enyhébb külső hőmérséklet, egyre többet járkálunk ki a kertbe, többet nyitogatjuk az ajtót és nem zárjuk be olyan gyorsan, az ablakok is hosszabb ideig maradnak nyitva szellőztetéskor, jól esik a friss levegő, meg nem is hűti le annyira a lakást. Ilyenkor mi pótoljuk a csökkenő intenzitású veszteségeket. Gondolom ez teljesen természetes dolog, de ez is hozzá tartozik a páratartalom alakulásához.

2011-02-01
00:19:01
Előzmény: almacsiga #11241#11272
Almacsiga,
teljesen korszerű, automata Teschauer rendszerű ablakok. Automatikus légszabályozás az üvegek, a keret és az ablakszárny között. :-))
De komolyan, egyszerűen a filtráció szellőzteti a házat, az üvegek között is megy a levegő, meg az ablakkeret rései között is. Az üvegek közötti párásodásról látom a páravándorlás intenzitását, a páratartalom mérőkön meg figyelem a konkrét páratartalmat. Egyszerű, szegény ember szellőztető rendszere, de amióta figyelem a fórumot, egyre kevésbé akarok változtatni rajta. Mondhatom, egészséges klímája van a háznak. Valahogy arányban van a "résszellőzés" hatásfoka az általunk termelt párával. Próbáltam gyakori, de rövid szellőztetésekkel befolyásolni a páratartalmat, de úgy tűnik, a ház tudja mire van szüksége, sokat nem tudtam változtatni rajta. Természetesen szellőztetek, mert szükséges naponta átmozgatni és frissíteni a levegőt, de alapvetően önműködőnek mondható.
Az előzőt hsz-t is azért írtam, mert egy jól behangolt, a lakás méreteihez,a lakók számának és szokásainak megfelelően méretezett és tervezett rendszernek is biztosítania kell azt, amit nálam néhány korszerűtlen, de jó állapotú ablak (nem lengenek a függönyök szeles időben) automatikusan biztosítani tud. Azért, hogy ne legyen túl erős a kontraszt, nálam a kéményhatás is erősen segíti a szellőzést, mivel a fsz-i ablakok résein bejövő levegő, az emeleti ablakok résein távozik. Ez nálatok ventilátorral kell megteremteni.
villam64Válasz erre
2011-01-31
17:46:09
És akkor én mit szóljak? Hajnali 2*15 perc, plusz este zuhanyozáskor szellőztetés. Meg napközben a családtagok ki-be járkálása.

2010.11.21-11.02.02.

almacsigaVálasz erre
2011-01-31
14:19:49
Előzmény: Plaszlo #11239#11241
Plaszlo:

Nálatok milyen nyílászárók vannak ? Régi nyílászárók, vagy korszerű, de légbevezetős ?

2011-01-31
14:13:58
Amióta öreg hörcsögünk áttért az örök vadászmezőkre, már a napi kétszeri szellőztetés sem szükséges (néha elég büdi volt a vizelete), mégsem emelkedett a páratartalom. Rendszerint csak reggel, elmenetel előtt szellőztetünk, míg előtte hazaérkezés után is.
2011-01-31
13:58:52
Nálunk van hó, párás levegő, és a lakásban - csak az ablakok résein keresztüli szellőzéssel - 50 % körüli a páratartalom. A hétvégi 2 adag mosás után felment 60%-ra, majd ma reggelre már megint 52 % a páratartalom (és ez még többet is mutat). Szellőztetés alatt a digit páratartalommérő 34 %-ot mutatott.
Úgy érzem semmi extra nincs almacsiga elvárásaiban, ennyit mindenképp teljesítenie kellene egy aktív szellőztetőrendszernek.
almacsigaVálasz erre
2011-01-31
12:29:00
Előzmény: robert #11237#11238
Természetesen nem adták írásba. Csak az egyes részegységekre van meg a gyártó által vállalt garancia. Hülye voltam, hogy nem kértem írásban a komplett rendszerre is garanciát.
Sosem elég okos az ember ...

2011-01-31
12:02:58
Előzmény: almacsiga #11236#11237
almacsiga,

A garanciát írásba adták?
Ezek után én is kíváncsi lettem a válaszukra!
almacsigaVálasz erre
2011-01-31
12:00:06
Előzmény: robert #11234#11236
Hol van itt csapadék ? Nálunk Pécsen nincs semmi.
De ha lenne is, ha -5-0 fokos levegőt szívok a szobába kinti 100%-os páratartalom mellett, ez 21-22 fokra felmelegedve 20-25%-os lesz, vagyis egy hatékony rendszernek 50%-ot kéne tudni produkálni. Szóval pont ilyen hidegben kéne hatékonyabbnak lennie. Ha +10-15 fok lenne 100% páratartalommal kint akkor nem is reklamálnék, mert a fizikával nem tudok mit kezdeni...
Egyébként is úgy gondolom, hogy úgy kell tervezni egy rendszert, hogy a helyi átlagos körülmények között, sőt egy kis ráhagyással működjön. Direkt rákérdeztem a megrendelés előtt, hogy garantálni tudják-e, hogy ez a rendszer működni fog. Azt mondták igen, ha úgy rendelem meg ahogy ők ajánlják, akkor garantálják.
2011-01-31
11:44:23
Előzmény: almacsiga #11231#11234
almacsiga,

Borítékolom: azt fogják mondani, hogy a jelenlegi csapadékos időszakról nem tehetnek, vegyél tőlük nagyobb teljesítményű szellőztetőt, a régit majd beszámítják valamennyiért.
almacsigaVálasz erre
2011-01-31
11:04:33
Tegnap küldtem egy reklamáló levelet az Aereco helyi képviselőjének, akik beszerelték nálunk a szellőztető "rendszert", mert már több mint 1 hónap tapasztalata után sem tartom megfelelőnek a rendszer teljesítményét.
Megtettem, ami ő javasolt és a átvittük a fürdőbe a ruhaszárítást (plussz 10000 Ft új ruhaszárítóra), hogy az ott levő ventillátor egyből a szabadba nyomja a párát és ne a szobán keresztül. Plussz még levágtam két ajtó aljából is 1-1 cm-t, hogy könnyebben járjon a levegő, 1 már 1,5-2 cm-es rések vannak. Mindezzel együtt sem megy 60% alá a páratartalom, ha nem csinálunk naponta kétszer kereszthuzatot pár percre. Persze a kis ventillátor meg szinte folyamatosan megy, ha a párakapcsolót 50%-ra állítom.
Nagyon úgy tűnik, hogy gyenge a ventillátor, ahogy többen itt már korábban is mondtátok.
De, ahogy néztem egy Limodor 60/40, amit az Aereco is ajánl 40-50+ÁFA körül van, nem pedig bruttó 10000 Ft alatt, mint amit nekem beszereltek és garantálták vele a hatékony működést.
Kíváncsi vagyok mi lesz a reakció...
2011-01-20
14:08:12
Előzmény: balfi #10912#10913
balfi,

Azt szeretnéd mondani, hogy a levegőben lévő pára kivonására használjunk szilikagélt?

Az ilyen módon történő páraszabályozásnak milyen tapasztalatai vannak?
Mennyi adszorbensre lehet szükség egy átlagos lakásban?
Nyáron a napsugarakkal ki lehet szárítani a szilikagélt?
És nem utolsó sorban: mennyibe kerül?
2011-01-20
13:53:40
Víz és szilikagél

Az adszorpciós hűtőgépeknél általában vizet használnak hűtőközegként.
A víz vákumban szobahőmérsékleten is elpárolog és eközben a környezetéből hőt von el(párolgáshő). Összehasonlítva a nyitott rendszerekkel az elpárolgó víz esetünkben nem távozik gőz formájában a környezetbe, hanem a hűtőgépen belül újra kondenzálódik, mivel zárt rendszerről van szó. Az elpárolgó víz direkt kondenzációja termodinamikai okokbólnem lehetséges, mivel az elpárologtatott víz hőmérséklete alacsonyabb, mint a kondenzátorban lévő hőmérsékletszint.

Ezért kell első lépcsőben az elpárolgó vizet egy szilárd hordozó anyagon, az adszorbensen - ami lehet szilikagél, zeolit, vagy aktív szén – megkötni.
Az adszorpció egy exotermikus folyamat, amelynek során felszabadul a kondenzációs hő, az adszorbens felmelegszik. Ezt a hőt hűtővíz segítségével el kell vonni a rendszerből, tekintve, hogy minél hidegebb az adszorbens, annál nagyobb mennyiségű vizet képes megkötni, mielőtt telitetté válna. Vagy fordítva, minél melegebb az adszorbens, annál kevesebb vizet tud megkötni a felületén.

Meleg víz segítségével (egy hőcserélőn keresztül) el tudjuk távolítani a megkötött vizet és így a szilikagél az eredeti állapotába kerül vissza. A szilikagél felületéről eltávolított víz a kondenzátorban kondenzálódik. Ez termodinamikailag lehetséges, mivel a kondenzátorban a hőmérséklet jóval alacsonyabb, mint az adszorbens ágyban.

Néhány megjegyzés a folyamat jobb megértéséhez:
– A szilikagél meg tudja kötni a vizet, anélkül, hogy szerkezete és térfogata megváltozna
– A megkötött vizet a hőmérséklet emelésével könnyen el lehet távolítani. Ez a folyamat reverzibilis és gyakorlatilag időkorlátok nélkül (30 év) ismételhető
– Az elpárolgási folyamat függ a hőmérséklettől és a nyomástól. Atmoszférikus nyomás mellett a víz 100 oC-on forr. Ha csökken a nyomás, akkor csökken a forráspont is.
– Ha előállítjuk a szükséges vákumot, akkor a víz forráspontja lecsökken.
Az adszorpciós hűtőgépek esetén a kívánatos vákuum értéke 13-26 mbar.
– Ha vizet bepermetezünk egy edénybe, amely vákuum alatt van, akkor spontán elpárolog és energiát
von el a környezetéből.

Szilikagél Száraz kovasav származékok, melyeket
úgy kapnak, hogy nátrium szilikátotot (vízüveget)
ásványi savakkal vagy ezek savanyú sóinak oldatával
kezelnek. Fajlagos felület: 400-770 m2/g. Átlagos
szemcseméret: 0,2-7 mm . Sűrűség: 400-800 g/dm3 Jó
a vízmegkötő képessége. Előnye: nem gyúlékony,
mechanikai szilárdsága nagyobb, mint a széné
2011-01-09
17:09:35
Előzmény: villam64 #10449#10450
villam64,
Ez egy pesti lakás szobájában van mérve: http://wea.biosolar.hu/graphs/27/

Még pontosítanom kell az átszámítást, de a lényeg az, hogy a csatorna adatok között lehet műveleteket végezni.

villam64Válasz erre
2011-01-09
15:45:04
Előzmény: robert #10447#10449
Róbert
Hamarosan itt a kikelet. Kibújnak a virágok. Irkálhatja nekem az időjárás állomás a relatív páratartalmat. Szellőztetek agyba-főbe, és bent a lakásban nem csökken a páratartalom. Mert relatív. A hőmérséklet arányában a levegő által tartalmazott vízgőzt méri. Kint van 10 °C, 90 %rH, bent van 20 °C, 50 %rH. Mind a kettő ~8.5 g/m3. Páracsökkentésre használhatatlan. Vagy egyéb értékek. És van aki párátlanítani szeretne. Ne avval keljen foglalkoznom, hogy kiszámoljam, hogy most szellőztessek, vagy korábban, vagy későbben. Ezek a kis porszemek a másodperc milliomodrésze alatt átszámolhatná g/m3-be, amihez nekem elég lenne az óra tört része, mely alatt vonalak húzogatásával eldöntöm, hogy átjárassam-e a levegőt a lakáson, vagy felesleges. Ráadásul itthon kell tartózkodnom 24 órát, vagy internetről lekérdezgetni az otthoni hőmérsékleteket és páratartalmakat, majd vezérelni a ventilátort. Csinálja meg a számítógép, azért van.
2011-01-09
13:41:53
Előzmény: villam64 #10441#10447
villam64,
Miért gondolod, hogy az abszolút páratartalom ismerete jobb, mint a relatív páratartalomé?
2011-01-09
12:22:35
Előzmény: villam64 #10441#10444
Villam64,
Akkor neked relativ paratartalommerore, egy homersekletmerore es egy progira van szukseged, ami majd a PC segitsegevel kiszamolja az abszolutt paratartalmat es kapcsolja a szelloztetot. Hat ilyenem sajnos nincsen es nem is tudom, hol lehet.:(
villam64Válasz erre
2011-01-09
11:42:35
Előzmény: peterch #10440#10441
Peterch
Látom ezeket, de nem erre van szükségem. Arra jutottam, hogy a relatív páratartalom mérő semmit nem ér a levegőnél. Amire szükségünk van párátlanításhoz, az az abszolút légnedvesség mérő, ami g/m3-ben adja meg a levegő víztartalmát. Egy ilyen abszolút légnedvesség különbség kapcsolóval lehetne vezérelni a légcserélőt. A hőcserélős szellőztetődet. Ne én számolgassam a grafikonokból. Ezért találták ki a számítógépet.
2011-01-09
11:17:25
Előzmény: villam64 #10437#10440
Villam64,

Nezd meg a Conrad ajanlataban:Meromuszerek a fa es epitkezesi anyagok nedvessegmeresere ajanlott muszereit! Van Extech es Voltcraft muszer, araik 44,95 euro, valamint 79,95 euro.
Rendelesi szamok: 12 16 35-10 , 10 08 42-10 , 10 08 45-10

Udv , Peter.
villam64Válasz erre
2011-01-09
08:24:51
2009

2010

www.sulinet.hu/tovabbtan/felveteli/2001/8het/foci/foci8.html
Ki találkozott abszolút páratartalom, vagy légnedvesség mérővel?
www.webaruhaz.abako.hu/spd/wt1/WT1_fureszpor_nedvessegmero
2011-01-09
00:33:11
Előzmény: robert #10407#10430
Ez pontosan így van. Sajnos az tavalyi évünk extrém csapadékos volt, a nyári száradási ciklus lerövidült. A tél is elég csapadékosnak tűnik, így ha nem jön egy száraz tavasz, akkor nagyon ajánlatos az intenzív szellőztetés a penészedésre hajlamos lakásokban, házakban.
És akkor még nem beszéltünk a magasabb talajvíznyomásból eredő kapilláris nedvesítő hatásról.
Félek jó évük lesz a penészmentesítőknek! Sajnos nem a szellőztetéssel foglalkozóknak, hanem a kemikáliákat forgalmazóknak.
2011-01-09
00:26:02
Előzmény: pali #10421#10427
Pali!

Kérdésem nem volt, de a hozzászólásod után azért felmerült. :)

Hőhíd minden épületen van. A hőszigetelteken sokkal kevésbé! Mégis ugyanúgy előfordul a penész. Sőt! Rengeteg házgyári épületen a hőszigetelés után jelenik meg. Ez nem ellentmondás?
Természetesen a penész hőhidas szerkezetek környékén jelenik meg (sarkok, élek..)de ez a pára és az alacsony hőfok következménye, és nem az alapvető kiváltó ok! (Extrém esetben lehet önmagában kiváltó ok, de akkor épületszerkezeti hibáról van szó: pl. akár 30%-os belső páratartalom esetében is lecsapódik, olyan hideg a felület)

Ha a régi öregek építettek, akkor azt tavasszal tették, hogy kiszáradjon a ház, és sokszor csak évre rá vakolták a nyers téglafalat. Nyáron csak nedvesedett a fal?

A párazáró fóliát nem azért használjuk a tetőtéren, hogy a szálas hőszigetelések légpórusait ne tömítsük el vízzel? A nedves hőszigetelő alig szigetel. Nem ezért kell kívülre páraáteresztő fólia légréssel?

Amit te saját tapasztalatként leírsz, az inkább nem azt támasztja alá amit mondtam?
6 éve szigeteltem, szintén 7 centivel. Tudtam, hogy baj lehet, mert akkortájt a kőzetgyapot megfizethetetlen volt, a Baumit open meg drága. Ezért az új ablakaim fa ablakok lettek, légbevezetőkkel, és nyitott égésterű kazánt használok.
A mai napig probléma nélkül.

Sztem nem vagyunk más állásponton, csak a következményt látod kiváltó oknak.

2011-01-08
21:34:10
Előzmény: apu30 #10401#10421
apu30!

Kissé más a véleményem a penészesedésről.
A penészesedés ott indul meg, ahol kellő mennyiségű nedvesség van. A hőhidakon alakul ki a páralecsapódás, és itt van táptalaja a gombának. Nyáron sokkal több a nedvesség mindenhol.

Télen sokkal kevesebb a pára a lakásokban és kint is. Télen 0°C 90% páratartalomnál ~4,4gr/m3, ugyan ez 30°C-nál 27,2gr/m3. Lakáson belül is hasonlóak a páraviszonyok.

Még egy érdekesség! Tetőtér szigetelésnél mindenki párazáró fóliával burkolja be az egész szobát, ott miért nem gond a párazárás?
Válasz: - a külső szigetelésnél konkurens cégek próbálják eladni a termékeket!

Még egy adalék. Régi házaknál a nyílászárókon keresztül napi 4-5szor kicserélődött a levegő, plusz nyíltégésterű volt a kazán.
Felújításkor ablakcsere, szigetelés és zártégésterűre cserélés. Autómatikusan megjelent a penész, mivel a szigetelést nehéz jóra elkészíteni egy, már meglévő háznál, és megmaradnak a rejtett hőhidak.

Saját tapasztalataimat írtam le. Szigeteltem a 24 éves házamat, 7 cm-rel. Cseréltem kazánt is, ablakok maradtak a régiek, igaz nem a legjobb hőszigetelésüek, de légtömörek. Első télen megjelentek a penészfoltok. Hosszadalmas és sok zsákutcás információ gyűjtés után egy egyszerő szellőzőrendszer kiépítése után immár a 3. télen probléma mentesen fűtök. A 2500-3200m3/év gázt lecsökkentettem 1700-1800m/évre.

Amennyiben van még felmerülő kérdésed, szívesen válaszolok.

Üdv: Pali
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Páraszabályozáslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16   következő »
Copyright © 2005-2021 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva