Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Utólagosan beépített szellőztetéslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
bachgyorgyVálasz erre
2012-11-14
19:50:57
Előzmény: robert #35398#35400
Szia,

Nincs gáztűzhely se kazán se semmi ezért ilyen gond nincs.
A konyha jelenleg még nincs kész, de természetesen majd lesz páraelszívó.

Külön légbevezetőnek nincs értelme? Elegendő a szellőztetéssel beengedett levegő?

Köszi előre is a válaszod.

2012-11-14
19:38:48
Előzmény: bachgyorgy #35396#35398
bachgyorgy,

Teljesen normális, hogy miután az új ablakok teljesen megszüntetik a szellőzést, megemelkedik a lakás páratartalma, és megjelenik a párakicsapódás. Ezért napjában többször intenzíven szellőztetni kell.

A gépi szellőztetéssel csak óvatosan! Ha gáztűzhelyeztek, vagy bármilyen más nyílt égésterű berendezés van a lakásban, akkor egy szellőzőventilátor beépítése végzetes lehet!

Amennyiben ilyen veszély nem áll fenn, a fürdőbe szerelnék egy páratartalom által vezérelt ventilátort. Az kivezető cső külső és belső nyílásához egy-egy levegő által mozgatott zárózsalut tennék, amelyek csak akkor nyitnak, ha a ventilátor elindul.
A konyhában jó szolgálatot tesz egy páraelszívó.

A lakás többi helységében szükség szerint ablaknyitással szellőztetnék.

A szellőztetés valóban hőveszteséggel jár, de azt csak hővisszanyerős gépi szellőztetővel lehet csökkenteni.

bachgyorgyVálasz erre
2012-11-14
18:59:15
Sziasztok.

Segítségetek szeretném kérni.

Van egy lakásom, ami le lett szigetelve és ablakok cserélve. Sajnos néha reggelre bepárásodnak az ablakok, bár érdekes módon nem mindig, nem is penészedünk sehol bár a fürdőbe az egyik sarokba talán kezd megjelenni de még nagyon kezdetleges, de azért tennék ellene.

A kérdésem hogy hogy oldjam meg a szellőztetést.

Amire én gondoltam, hogy a fürdőbe betennék egy párkapcsolós elszívó ventilátort és az egyik szobába pedig egy aereco páraszabályzós légbevezetőt. Mindkét helyen van faláttörés, ami csak ki van tömve kőzetgyapottal van némi vakolat rajta és le van festve tehát a fél lakást nem kéne lebontanom. Szerintetek ez így megfelelő lenne?

Az első tippem az volt, hogy a fürdőbe betenném az aerecot de gondolom nagyon lehűtené a helyiséget.

Köszi a segítséget.
2012-09-27
17:18:52
Előzmény: Marton #33620#33622
Marton,

Talán az lenne a legjobb, ha a tető fölé vezetett csőből kapnád a friss levegőt, az elhasználódott párás levegőt pedig a fürdőben és a WC-ben elhelyezett ventilátorokkal fújnád a szabadba.

2012-09-27
17:05:00
Előzmény: robert #33615#33620
A födém (azt hiszem) rendben van. 20 cm kőzetgyapot van fent.
Kondenzációs kazánunk van, az nem nyílt égésterű.
Csak a szellőzésre kell még valamit kitalánom.
Gondoltam olyan megoldásra is, hogy a plafonban lenne fölfelé valamilyen nyílás. PVC csővel azt kivezetnén akár a tető fölé is. De kanyarogni kellene a csőnek, mert csak úgy férne el. Nem tudni, úgy elég levegő jönne-e be.
2012-09-27
13:57:23
Előzmény: Marton #33614#33615
Marton,

Ha a födém is szigetelve lesz, és a szellőztetést nem hanyagolod el, akkor nem lesz probléma.

Villam64 megjegyzésére érdemes odafigyelni: ha nyílt égésterű kazánod és/vagy gáztűzhelyed van, akkor az elszívó-ventilátorok alkalmazása problémás.

2012-09-27
13:54:49
Előzmény: robert #33581#33614
Remélem nem lesz hőhidas semmi. Kb 1 hónap múlva lesz a homlokzati hőszigetelés
villam64Válasz erre
2012-09-27
07:57:41
Előzmény: Marton #33578#33592
A csak kifújásos szellőztetésnél, ha van nyitott rendszerű gáz fűtő készülék a lakásban, akkor onnan is visszaszívhat, és kellemes fulladást okoz.
2012-09-26
23:14:26
Előzmény: Marton #33578#33588
Marton,
a "Marley hőcserélős frisslevegő ventillátor" nem fog megóvni a szomszédod füstjétől, mivel a levegőt nem fordítja vissza a hőcserélőben. Tehát a párás levegő kimegy, és helyette friss, de füstös levegő jön vissza. A füstös, büdös levegőtől nem óv meg, ergo ha füstöl a szomszédod, nem tudod használni.

Ventillátor 3 teljesítményfokozattal:
1. fokozat: 16 m³/h
2. fokozat: 30 m³/h
3. fokozat: 45 m³/h
Teljesítményfelvétel:
1. fokozat: 4 Watt
2. fokozat: 10 Watt
3. fokozat: 15 Watt
Ventillátorzaj:
1. fokozat: < 26 dB/(A) 1 m
Külső fal vastagsága:
350 - 480 mm
A takarólemez mérete:
240 x 240 mm
A furat átmérője:
160 mm
UV sugaraknak ellenálló kivitel

Szerelés: marley.hu/uploads/media/installation_MEnV150_new-1_02.pdf
2012-09-26
20:13:10
Előzmény: Marton #33578#33581
Marton,

Ha neked az tetszik, akkor nyugodtan rakhatod plafonig a csempét, legalább lezárja a pára útját, aminek egyáltalán nem kell, hogy a falba bejusson.

A szellőzés nem a falon keresztül történik, hanem az ablakon, vagy a szellőztetőn. Ha nyílászárókat cseréltél, és nincsenek az ablakon szellőzőrések, akkor napjában többször nagyon intenzíven kell szellőztetni, különben nem ússzátok meg a penészedést.

A fürdőben sokat kell járatni a szellőzőt. Ha van konyhai elszívó a szabadba vezetve, a WC-ben szellőzőablak, akkor onnan is kaphat utánpótlást a fürdőszobai ventilátor.

A hőcserélős szellőztető jó, de ne várj csodákat tőle.

Ha a fal, födém, áthidaló hőhidas, akkor jó esély van a penészedésre.

2012-09-26
17:36:20
Sziasztok!

Fürdőszoba felújításba kezdtünk. (Most vásárolt családi házban)
Szeretnék ezzel kapcsolatban tanácsot (tanácsokat) kérni.

2m x3m x 2,7-es a fürdőszoba. A WC is itt van.
A falon van egy 120 x 60-as keskeny ablak, amit csak bukóra lehet kinyitni.
Télen fürdés közben nem szeretném kinyitni, mert pont a kád fölött van.

Első problémám az, hogy a csempe vajon a plafonig érjen, vagy csak kb 2 m magasságig? Én nagyon szeretném a plafonig rakni, de az interneten azt olvastam, hogy az a jó, ha minél nagyobb falfelület van szabadon (csak vakolva), mert úgy tud "lélegezni" a fal, van ami elszívja a párát. Egyéb esetben penészedni fog a plafon.

Igaz ez? Kinek mi a tapasztalata ezzel kapcsolatban? (Nekem nincs tapasztalatom, mert ahol eddig laktunk, ott volt több állandó szellőzőnyílás a falon, ami mindig nyitva volt. Itt nincs.)

Állandó szellőzőnyílást nem szeretnék vágni a falba, mert a ház telekhatáron áll, a szomszéd meg fával tüzel, és néha rettentően ontja a füstöt.

Gondoltam már arra is, hogy betennék egy szellőztető ventilátort a falba. De ha ezt beüzemelem, akkor a levegőt valahonnan el is kell szívni. A ház többi szobájában most lettek cserélve az ablakok, ezért elvileg onnan sincs "elszívható" légáram.

Korábbi hozzászólásokban olvastam a Marley hőcserélős szellőztetőjéről. Arról esetleg bárkinek van tapasztalata?

2012-04-10
17:39:09
A szellőző csöveket milyen távolságra illik vinni a plafontól/oldalfaltól lakáson belül? Vagy ha csak válaszfal, akkor akár össze is érhetnek? Egyik helyen gázcső van keresztben és a gázcső-plafon között 16cm hely van, fölé meg szeretnék egy 125ös lyukat. Vagy ha ott elmegy felette, akkor mindenhol legyen úgy, vagy ahol lehet, ott alacsonyabbra tegyem? Alá nem lenne szerencsés, konyhabútor van, bár elvileg elférne.. De ha közelebb van a plafonhoz, egyszerűbb eltakarni gipszkartonnal.
2010-09-20
20:43:31
Mondjuk nekem nem volt szükség résszellőzőre, mert az meg volt oldva a fal a tető és a jó minőségű tetőablak résein keresztül. :-(

Az alacsony páratartalmad túlzott hőcserére utal. Nekünk volt olyan, hogy egy éjszaka 2-3L vizet is elpárologtattunk a gyerekszobában szeles időben, hogy legalább 40% rel. páratartalom meglegyen.

T.
2010-09-20
20:04:33
takyka

elhiszem. nekunk hasonlo kombonal nem tapasztaltam ilyen jelenseget

az teny, hogy a nagy teli hidegekben en is felig elzartam a resszellozot, de igazabol vegig nyitva volt a telen is.
2010-09-20
19:33:58
Zsezse,

Winwatt programmal végeztem a most készülő házam hőtechnikai számítását. A nappali-étkező-konyha 59m2, az ablakfelület nagysága ~10m2, a számított hőigény 3kWh, ebből az ablakok (0,7k)410Wh-t, a filtrációs hőveszteség 1512Wh 0,8-as légcsereszámnál. Szerintem jelentős...

Az előző lakásunkban nekünk is építettek be résszellőzőt a konyha ablakba (a nyílt égésterű kazán miatt), de le kellett ragasztani, mert nem lehetett kibírni a konyhában a huzat és a hideg miatt. A beömlő hideg levegő még a padlót is lehűtötte (helyileg), a padlófűtés ellenére.

T.
2010-09-20
08:40:28
Zsezse szerint az ablakcserével sok energia takarítható meg. Megpróbálom számszerűsíteni, hogy mennyit:

Nézzük mekkora nyereséget jelent a régi ablakok cseréje, ha csak a jobb hőszigetelésű üvegtáblák hatására megspórolt energiát nézzük:
Régi ablaktábla U=3.1W/(m2C)
Új ablaktábla U=1.1W/(m2C)
Egy átlagos ház esetén, ha az össz ablakfelületet 20m2-nek vesszük, könnyen kiszámolhatjuk a különbséget az EnerCal program segítségével (apps.biosolar.hu/enercal/): dE=2800kWh/év.
Tehát az új üvegezésű ablakfelület minden négyzetmétere 140kWh energiát takarít meg évente. Ez 10 év alatt 1400kWh, jelen áron 14000Ft gázzal egyenértékű (ablak m2-re számolva).

Az EnerCal programmal vizsgálni lehet a szellőzés hatását is.
2010-09-20
08:07:45
taky

nem ertek veled egyet!
mi kicsereltettuk az ablakokat 2 eve 1.1es uvegre, es lett beepitve egy resszellozo a konyhaba a gaztuzhely miatt

telen is szinte mindig nyitva van, es "suvit" be a hideg levego rajta, de ezt a lakas "meg se erzi" szinte.

az emberek nagy resze azt hiszem beleesik abba a hibaba, hogy az ablakcseret egyenlove teszi a regi ablakok atszellozesenek kikuszobolesevel, pedig ha belegondolsz, egy regi ablakot is le lehet - es le is szoktak - ugy tomiteni, hogy azon minimalis a legcsere.
ami viszont igen jelentos, az az ablakfeluleten torteno hoveszteseg!
szerintem.
mi errol a velemenyetek?
azt alairom, hogy egy jol szigetelt lakasban a lakas hovesztesegenek jelentos resze mar a levegocserevel torteno hoveszteseg, de ez szerintem elenyeszo a regi ablakok termeszetes hovesztesegehez kepest.

ja, es meg annyi, hogy nekunk csak 5cm hungarocell van fenn, de a hokameras vizsgalat szerint meg van jonehany fokom a harmatpontig a sarkokban is, ugyhogy nem kell aggodjak a penesz miatt. igaz, a telen a paratartalmam a beke feneke alatt van altalaban, igy masokkal ellentetben nekem folyamatos paradusitasra van szuksegem :)
2010-09-20
08:04:07
Balazs69,

Ha van használaton kívüli kéményed, akkor egy 100-as flexi-csövet belehúzva kialakíthatsz egy aránylag zajmentes szellőzőt a friss-levegő utánpótlására.
A meglévő konyhai páraelszívó biztosíthatná az időnként szükséges intenzív légcserét.
A WC szellőzőbe is lehetne tenni egy ventilátort.
2010-09-20
07:25:04
Balazs69,

Én általában nem szeretem a gépészetet mert ha nincsen áram nem működnek, energia függővé tesznek.

Döntésednél vedd figyelembe az áramfogyasztását. Hosszabb távon az áram árának emelkedését is.

Megtérülési idő?

Zárt térben a nem természetes anyagok mérgező kipárolgása egészségügyi problémákat okozhat.
2010-09-19
20:58:49
Balazs69,

Zsezsenek teljesen igaza van. A penészre bizton számíthatsz, ha meglesz a szigetelés is. De ez csak a legkisebb rossz! Sokkal roszabb, hogy ha nincs friss levegő utánpótlás, a házban feldúsul a széndioxid (emberek légzése, gáztűzhely, esetleges nyílt tűzterű kazán), valamint egyéb mérgező anyagok. Így a szellőztetés kötelező (lenne) ilyen átalakítások után. Legegyszerűbb esetben rkatsz be résszellőzőket az ablakokba, vagy független szellőző lyukakat különböző helyiségekbe.
De akkor feleslegesen cseréltetted ki az ablakokat drága pénzen, amit nyertél (volna) a jó hőszigeteléssel, azt simán kiszellőzteted.
Ahhoz, hogy ki tudd használni a jó (és drága)ablakaid előnyét, hővisszanyerős központi szellőztetést kell beépíteni. Ezt nyugaton, több országban már kötelező betervezni az új építésű, vagy felújítandó házakba.
Ezt viszont nem úszod meg 100e forintból. Ha mindent magad csinálsz és okosan csinálod, akkor is kell rá kb. 250e Ft, ha erre szakosodott céggel, akkor 600e-1M Ft-ot számolhatsz.

T.
2010-09-19
13:15:44
szia

mivel a lakasban tartozkodok szamara mindenkeppen szukseges a friss levego utanpotlas, ezt valahogy meg kell oldanod.

ha nem akarsz vagyonokat rakolteni, lehet, hogy elegendo lenne egy az ablakba bemart utolagos szellozo is. ez 10-20e Ftos koltseg.
ha a falat meg tudod bontani, akkor meg olcsobban megoldhato.

ez lehet egy elso lepes ennek elkerulesere. persze ez nem hovisszanyeros szellozorendszer.

Balazs69Válasz erre
2010-09-19
11:43:33
Sziasztok!

Családi házamban most vagyok túl az ablakok cseréjén. 3 rétegű, 0,6-os hőszigetelésű ablakaim lettek. A ház külső szigetelésére most készülök. Eddig jó kis szellős ablakaim voltak, sima B30-as, kőporos fallal. Eddig soha, semmilyen penészedést nem tapasztaltam.
Attól tartok, hogy az ablakok jó záródása miatt, és a külső hőszigetelés miatt megjelenik a penész. A környezetem nem éppen csendes, ezért nem szívesen nyitogatom az ablakokat. Valamilyen gépi szellőzési megoldás kellene.
Teljesen laikus vagyok a témában. Megoldható ez max 100 ezer forintból, valahogyan egyszerűen? 2 szoba, konyha, WC, fürdőszoba szellőzését kellene megoldani. Semmi extra nem kell, csak annyit szeretnék elérni, hogy ne penészedjenek a falak.

Mit javasoltok?

2010-07-02
20:39:18
ezt nem hallottam meg, de az tuti, hogy nalunk siman birja egesz ejszaka is a locsolast a kut nyaranta, van viz dogivel.
2010-07-02
16:09:35
Ezt a kérdést a kutad fogja eldönteni, melyik képes a folyamatos vízkivételt bírni.
A hidroforos megoldáshoz elég nagy tartály kéne, hogy a nagyrészt folyamatos vízfelhasználáshoz mérten ne kapcsolgasson túl gyakran a szivattyút. Ha túl gyakran kapcsol be, mert kicsi a tartály pufferelése, akkor hamar tönkremehet maga a szivattyú. Úgy tudom a fúrt kútnak se jó a vízszint gyakori "rángatása", mert felkeveri az üledéket. Erre - vízkivételre - talán a nagyobb vízmennyiséget tároló ásott kút lenne alkalmasabb.
2010-07-02
13:23:13
a falhutest ket kutrol szeretnem megoldani

meg filozok, hogyan. van egy asott kutunk, ami lehet kenyelmesen nyelo is, de lehet leereszteni egy buvarszivattyut (250W) ami folyamatosan tudja kinyomni a vizet, ha kell
visszaereszteni egy furt kutba.

a B) verzio, hogy az asott kut lesz a nyelo, akkor be is temetnem lehet. a furt kutbol pedig valami pufferelt megoldassal kivenni mondjuk hydroforral, es azt atkeringetni.

Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Utólagosan beépített szellőztetéslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva