Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Tüzelőanyag (fa, szalma, stb)lapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2008-11-11
16:15:27
A galériában (fűtés rovat) van egy kép, ami egy tartályt mutat. A füstcső a tartályon vezet keresztül.

2008-11-11
16:05:36
szia,

nagyon ugy tunik, igen. gondolom ez igy "jo", hiszen itt szem elott van, barmikor le tudom szedni, ha esetleg tul sok lenne.

a minap egy ismeros azon tanakodott, hogyan lehetne a fustcsovet valahogy atvezetni egy viztomegen, vagy valamilyen vizvezeteket tekerjunk korbe a fustcsovon (mivel igen felhevul futes kozben), de gondolom ez egyreszt katranyosodashoz vezethetne, masreszt ez az energia kell a fust "felemelkedesehez" is, harmadreszt raer lehulni a kemenyben, es a kemeny mintegy falfuteskent funkcional a hazban.

2008-11-11
15:59:31
Amikor még német brikettel fűtöttünk egy német kályhában (amiben egy bimetall szabályozta a huzatot), és a szomszédos helységben egy füstdob is el volt helyezve, akkor nekem ebben a füstdobban annyi kátrány csapódott le, hogy ki is csöpögött az illesztés mellet. Nagyon büdös volt.
Általában alapjáraton ment kályha, a hőcserélőt meg lehetett fogni, csak kellemesen meleg volt (és kátrányos).
Úgy látom, hogy nálatok is az első alacsony hőmérsékletű felületen válik ki a kátrány, ott ahol a víz hűtőhatása legjobban érvényesül.
2008-10-23
20:12:37
Sziasztok,
a 3-4kobmetert kicsit soknak tartom, ennyit sajnos el sem tudnek helyezni mar lenn.
talan egy 1kobmeterest.
a katranyosodostol en is felek, sajnos az oldalan valoban mar megjelent.
az oregek ilyenkor a kemenybol gaz porzsolovel egettek le a katranyt, persze ez szepen tonkre is vagta a kemenyt.
allitolag van valami kor-nix vagy hasonlo nevu anyag, amit az izzo parazsra szokas raszorni, es segit megakadalyozni a katranyosodast.
egyik indexes forumon olvastam a faelgazosito kazanokrol:
" A fa a töltőtérben elég, ahogy ezt a hagyományos kazánokról ismerjük. A keletkező gázok magas el nem égett anyagtartalommal rendelkeznek. Ezek egyik fő alkotóeleme a kátrány. 1 kg fa elége-tésekor 170 g kátrány keletkezik, Ez a HV 35 esetében 7 kg kátrányt jelent egy megrakással. A kátrány több mint 99 %-a elég a fagáz lángjában. Ha ez nem így lenne, akkor igen hamar eltö-mődne a kazán és a kémény. Ezért előírás az, hogy a faelgázosítók mindig tiszta lánggal égjenek és ne álljanak hosszabb ideig füstölgő égésben. Ezt a követelményt csak egy megfelelő nagyságú puffertartály teljesíti. Mivel a kátrány már 300 C alatt lecsapódik, egy kis része lerakódik a töltőtér falaira. Felsőégésű kandallókkal vagy kályhákkal ellentétben ez nem hiányos égésre vezethető vissza, hanem a faelgázosító kazán elvéből adódik. Amíg a hamuládában csak szürke por van és kátrány nem képződik, a kazán jól üzemel.
"
meglatjuk!
sajnos szamoltunk vele, hogy elobb utobb egy uj kemeny allja a helyet! addig "elvezzuk" a mostanit:)
egy biztos: ha egyszer egy uj hazat fogok epit(tet)ni, sokkal tobb tapasztalattal fogok belevagni, mint most:) ezt is eredmenykent ertekelem!
2008-10-22
14:15:54
Sandor,
meg egyszer elolvasva a kerdeseidet:

igen, kikertem a kemenyseprok velemenyet, de igazabol nem kaptam egyseges valaszt.
papiron ezt mar senki sem fogja nezni, hogy igy alakitottuk ki a kurtoket, a tisztitasuk kulon kulon megoldott tovabbra is.
Mukodesben pedig azt mondtak, elvileg mukodhet, de gyakorlati tapasztalatuk nincs. En tudok 1 helyet, ahol jol mukodik, ott egy plusz fem lemezt illesztettek a fustcso be, ezzel is elterelve a ket kurtobe a fustot, illetve ket egyforma meretu kurtot hasznaltak. ott dupla csovon jon ki.
nalunk ugy tunik innen lentrol, hogy 1 kurton kozlekedik egyelore, de mivel elegendonek erzem a huzatot igy is, ez kevesbe zavaro.
minden leeg tokeletesen, a huzatszabalyzo altalaban ugyis lezarja a levegot.
ha uj hazat epitenek, biztosan nagyobb kemenyt csinalnek, de egyelore ezzel kellett gazdalkodjunk.:)

2008-10-22
14:07:46
meg egy kep a teljes gepeszetrol.
jobb oldalt felul jonnek be a csovek a V50bol, a folso csopar mar a 2. kor reszet kepezi, ezek mennek a radiatorok fele, illetve a jobb also resz a padlofuteshez tartozik.
kozepen hatul van meg 2 cso, ami a gazkazanhoz fut, ami szinten nem ebben a helysegben van.
a csovek kozepen talalhato ket folso 3/4"-os csap fog majd a puffer tartalyra csatlakozni remenyeim szerint.

2008-10-22
14:02:08
a kazan ajtaja. ez a ket gumicso vezeti at az ajto vizterebol a vizet. gondolom ezmiatt sem lehet zart rendszerre kotni. felul lathato a huzatszabalyzo kis karja.

2008-10-22
14:00:32
a kazan szaja egy boseges "vacsora" utan:)
nem tudom mennyire latszik, de siman belefernek a nagyobb tuskok is, amit mifelenk kb felaron mernek, es meg csak hasogatni sem kell oket!

2008-10-22
13:53:12
Sziasztok!

eloszor is elnezest a "kesoi" valaszert, de a felujitas heveben teljesen megfeledkeztem mindenrol!
erdemben nem is tudtam volna infoval szolgalni, hiszen nem regota hasznaljuk "elesben" a rendszert.
csinaltam kepeket is, most toltom fel oket!

Eloljaroban: eddig nagyon meg vagyok elegedve vele. teljesen mas a haz belso hoerzete, mint eddig volt!
ehhez persze nagyban hozzajarultak a K1.1-es muanyag nyilaszarok, es a padlofutes - illetve az alatta fekvo 5cm-es hungarocell!
ennyit a passziv modositasokrol.

A kemeny: ahogy irtam, a ket kurtot alul osszebontottuk - sajnos, mivel a fodemeken is keresztulmennek ket-ket sippal, ezert nem lehetett az egesz kemenyt osszebontani. Egyelore ugy tunik, mukodik szepen a dolog, viszont kivulrol nagyon ugy nez ki, hogy csak a nagyobbik atmeroju kurton megy ki a fust.
lehet fel kellene menjek a tetore, de lentrol igy nez ki.
Ja, es a fustcsove csak 20cm atmeroju, nem 30as.

3 kort alakitottunk ki, mivel a szalmas kazant (nevezzuk neven a gyereket: Gyor mellett keszitik, es V50 a tipusa. hivjuk V50nek) csak nyitott rendszerbe szabad bekotni gyartoi eloiraskent.
ez a kor 2db 30KW-os hocserelovel adja at a hot 2. kornek, ami mar egy zart kor, es a radiatorokat, a gazkazant es a padlofutes hocserelejot tartalmazza.
errol majd lehet csinalok egy skiccet, nekem is hasznos volt, hatha masnak is az lesz.
a 3. kor pedig a padlofutes, ami jelenleg 65+20 nm-t fut.

a gazkazan most le van kotve, nem is tervezem bekotni, csak megmaradt a regi rendszerbol.

amivel futottunk eddig: buza szalma, puhafa, szoja szalma, kukorica szar.

buza: nagyon nagyon jol eg, 1 gyufaval gyullad, iszonyatos energiat ad le (leegett a fustcsorol a festek), es pillanatok alatt felnyomja a viz hofokot. kb 1.5-2 balaval a mostani idokben maxra fel tudom vinni a viz homersekletet (padlofutest is!), ez mar sok.
negativum, hogy viszonylag nagy helyet foglal, es rengeteg hamu marad utana. egy bala utan kb fel talicska, ami nagyon sok. ezt valahova el kell szallitani utana.

puhafa: mivel a kazan szaja igen nagy, igy megusztam a hasogatast es a fa osszevagast is. nagy tuskokat egyben be lehet rakni, korberakni aprobbal es egesz ejszaka raer leegni. nem jellemzo a hamu utana.

Szojaszalma: a buzanal erzesre minimum 20%-kal jobban eg, sokkal brutalisabban meginditja az egesz rendszert, es alig marad utana hamu!
ugy tunik, jovore csak ilyet fogok venni!
erre is igaz, hogy a mostani enyhebb idokben napi 1 bala estenkent boven eleg.
mindket szalma tipusnal annyi "extra" van, hogy balazaskor kb 80 cm-es balakat kell csinalni, nem 100cm-eseket. de ez csak gep beallitas kerdese.

kukoricaszar: nagyon hamar leeg, nem jol tomoritheto, jo meleget ad, de nagyon gyorsan leeg. alig van hamuja. Nem ajanlom, csak ha be tudja valaki balazni.

a szabalyozast mi egyelore ugy oldottuk meg, hogy egy automata huzatszabalyzo van a kazanon.
Vigyazni kell, hogy ha pl mar a haz nemigen fut felvenni tobb hot, eleg magas a viz hofoka (pl 70 fok) akkor ha jol megpakolom, hiaba hagyom 70 fokon a termosztatot, kepes az izzo tomeg felforralni a vizet.
Ezt eddig egyszer sikerult megcsinaljam, amikoris elzartuk a radiatorokat azokban a helysegekben, ahol nem tartozkodunk, es jol megpakoltam faval ejszakara. lezart huzat ajto mellett is megforrt a viz sajnos.

amint eszrevettem, azonnal felkapcsoltam minden szivattyut maxra, kinyitottunk minden holeadot, de sajnos ez sem volt eleg.
mivel a futesszerelo azt mondta, ilyen esetben veletlenul se engedjem ra a hidegvizet a 100 fokos kazanra, azt csinaltam, hogy a 2. kor feltoltoit es hocsereloit hasznalva azon kezdtem el keringetni a csapvizet, (egyik feltolton be, masikon ki), igy 2 hocserelon keresztul sikerult lehutenem a kazant viszonylag gyorsan.
[1. modositas: (fel)automata hutesi mechanizmus beepitese]

a bevalt receptura, hogy 1 szalmaval feltoljuk uzemi szintre a rendszert, utana pedig valamennyi puhafaval (vagy szalmaval) 50-60 fokra allitott huzatszabalyzoval + csotermosztattal kenyelmes 60-65 fokos vizzel mukodik egesz este.
amikor a viz 35 fok ala hul, a csotermosztat lekapcsolja a szivattyukat es nem keringeti tovabb a rendszerben a vizet.

2. modositas, amire mar fel is keszultunk, hogy egy puffer tartalyt kotok a rendszerbe, es ha a haz mar nem tud felvenni tobb hot, akkor ezt a puffer tartalyt "tolti" a kazan. Tudnek most a kornyeken 20e(!) Ftert egy 300Literes sima puffertartalyt, de egyelore meg nem talaltam ki a logikat, ami alapja mukodjon, illetve ugy nez ki, nem lesz ra feltetlenul szuakseg. de ezzel ugy gondolom, ki lehetne iktatni az ilyen futesi csucsokat. errol meg valami logikat kellene kitalaljak. gondolom valami 3 jaratu szelep kellene, ami mindig a melegebb reszrol engedi a vizet.

mivel jovore tervezem, hogy vegre eljutok a napkollektorokig, ezert ez most annyira nem aktualis. azokhoz ugyis kell majd tartaly, de az mar indirekt futesu lesz, hogy a HMV-t is abbol tudjam nyerni.

3. modositas: ezt mar megtettem, ahogy a kepeken is latszik. Eloszor az egesz vegyestuzelesu kazanhazat le akartam valasztani a szuterin egyeb, "kultur" helysegeitol, de az elso begyujtaskor rajottunk, hogy ez badarsag lenne, ugyanis a fustcso annyi plusz hot ad le, hogy szinte befuti az egesz teret. Igy tuzallo 15mm-es gipszkartonbol csinaltam egy vekony valaszfalat a kazant mintegy felbevagva, igy a kosz es por benn marad, a ho" pedig kivul.
mivel a kemeny vegig a hazon belul fut, ezert ennek a hulladekhonek egy resze "falfutes"kent hasznosul a hazban.

osszefoglalva, ezt a kazant nagyon tudom ajanlani annak, akinek van lehetosege a szalmat eltarolni (szamoljunk 500 bala/ev egy kozepes/nagyobb meretu, korszerutlen (=hoszigeteletlen) csaladi haznal), vagy akinek nincs ideje/energiaja osszevagni a fat, vagy akinek egyebkent is tobb, nagymeretu mezogazdasagi hulladek van a kozeleben, amit ebben kenyelmesen el tud egetni.
valoszinuleg a kazan szerkezetebol adodoan kevesbe hatekony, mint egy kisebb tuzteru, tobb fustcsatornas, ne adj isten fa elgazosito kazan, de az ara (250e) es univerzalis felhasznalhatosaga ezt karpotolja. szerintem.
aki csak szalmaval akar tuzelni, figyeljen oda, hogy a V50 a legkisebb, amibe a kismeretu kockabala belemegy, a V40be nem!

most mar tudok szamszeru adatokat is:
nalunk (Baja) egy bala 100 Ft + kb 20-50Ft szallitasi koltseg, attol fuggoen, mekkora kocsival tudja az ember hazhoz szallittatni.
ha az 500 balaval szamolok, ez egy teljes futesi szezonra 75e Ft. En ugy gondolom/remelem, hogy a mi hazunk hoszigetelt annyira, hogy eleg lesz 250-300 bala is nagy hidegek eseten (terjunk vissza erre marciusban;) ), ezesetben meguszom 50e Ft alatt az egesz szezon futeset.

2008-02-19
21:09:56
szia
koszonom az infot.
ugy nez ki, tobb helyen is meg fog furodni ez a balas kazan tema.
konkretan ott, hogy kicsi a kemenyunk hozza es nem tudna gazdasagosan egni.

Van egy dupla kemenyunk (14x14cm, 9 meter magas, 2 kurto), arra gondoltam, hogy a 18as fustcsovet ketteagaztatni, es mindket kurtot kihasznalni, de allitolag ez nem lehetseges, mert nem fog mukodni.

2008-02-16
12:08:26
sandor,

a lentire reagalva - a sajat felmeresem eredmenye:
csaladi ismeros, aki szinten ezzel fut, csinal kisbalat. utcarol betevedt embernek 100FT ert balaz (friss info). nyilvan meg haza kell hozni, illetve egy rendsodrozast meg kell elotte ejteni. ezekkel a kotlsegekkel nem szamoltam, de szivesen utanajarok mostanaban.
egy biztos: a vasarolt tuzifanal biztosan jelentosebben olcsobb. fat vagni pedig nem szeretek:)
a szolovenyiges otletem pedig az elozo HSZben leirtam, elvileg az osszekotozgetest es a szallithato formaba hozast a gazdak (akivel beszeltme) bevallaljak, igy nekem csak a szallitas, tarolas es tuzeles marad. elsore nyilvanvalo, hogy ez a megoldas a fentinel is sokkal olcsobb lehet.
ezek a "TERV"ek, hogy mi fog megvalosulni belole, nem tudom.
2008-02-12
15:34:14
Zsezse,

Ezek szerint kb 200e Forintot spórolhatnál egy évben. Elég gyorsan megtérülő beruházás lenne!
2008-02-12
14:12:59
a 200FT nagyon sok, ennel olcsobban hazajut szerintem nalunk.
a venyiges megoldas hasonlo, de ott csak a szallitasi koltseget kell szamoljam, ingyen be tudom szerezni.:)
2008-02-12
13:50:46
Zsezse,
Egy bála (20kg) szállítással kb 200Ft, a fűtőértéke 17MJ/kg.
1m3 gáz fűtőértéke 34MJ, ára kb 100Ft.
szalma - 0,6Ft/MJ
gáz - 3Ft/MJ

Ha nem használsz gázt, akkor nem kell bekötést kiépíteni, és kb 5ezer Forintos éves díjat a fogyasztástól függetlenül fizetni.

Persze azt sem lehet előre tudni, hogy mennyire megy föl a szalma ára, ha újabb biomassza üzemeket indítanak (mint ahogy azt sem lehet tudni, hogy milyen mértékben emelkedik a gáz ára - ha egyáltalán lesz).
2008-02-12
11:52:27
a mertekegyseg 1 kis bala (100x50x40cm vagy ilyesmi).
sajnos ez abszolut nem automatikus, ellenben _szinte_ ingyenes. mifelenk 100Ft/db aron balazzak, nyilvan erre meg rajon egy valamennyi szallitasi koltseg, de az ur elmondasa szerint ~500 balat hasznalt fel iden, ami 50e Ft a futesi idenyre. nekem ennyi az egy havi gazszamlam per pill. persze lehet ezt olcsobban is beszerezni.
eltarolni el tudom.
a faelgazosito kazannak szamomra nagy hatranya, hogy csak szaraz faval megy, szalmaval es egyeb nagyterfogatu hulladek (szolovenyige - szinten ingyen beszerezheto a kornyeken) nem.
megkaptam az ajanlatokat a futesszerelotol, es a csaladi koltsegvetes ugy dontott, hogy iden valami vegyestuzelesu megoldast alkalmazunk egy indirekt tarolos tartallyal, amibe kesobb szolart is tehetek, es ha majd kesobb szukseg lesz az automata futesre, akkor esetleg egy kondenzacios gazkazan. de a szamolasod szerint egy este felfutott tartaly reggel meg tud adni meleget.
2008-02-12
11:17:52
Zsezse,

A fa is biomassza. Vannak it a fórumon olyanok, akik Atmos-t használnak puffertartállyal.
Egyébként a kazánt nem kell este leállítani, ég az még órákon keresztül, anélkül, hogy raknál rá.

A szalmafűtés esetén elég komoly automatára lenne szükség, hogy ne kelljen folyamatosan kézzel adagolni a tüzelőt. Ha a vékonyabb ágakat egy aprítóval feldolgozod, akkor az így kapott granulátum adagolása könnyebben automatizálható, és a térfogatra eső fűtőérték is nagyobb.

Milyen egységben mérte az ismerősöd a napi 5 fűtőanyagot?

A puffertartály mérete a házad hőveszteségétől és a fűtési rendszeredban használt vízhőmérsékletttől függ.
Ha 60kWh a veszteség, ameddig nincs hő-utánpótlás, akkor egy 3m3-es 70fokra felfűtött tartály 50 fokra hül le. Veszteséggel nem számoltam, mert feltételeztem, hogy a tartály a fűtött téren belül van elhelyezve.
Köbméterenként és fokonként kb 1kWh kapacitással számolhatsz.

2008-02-12
10:43:20
Sziasztok
ki tuzel szalmabalaval vagy szolo venyigevel esetleg egyeb biomassza jellegu dologgal?
velemenyeket es tapasztalatokat ide!:)

elso: nekem egyre szimpatikusabb a dolog, de van meg par nyitott kerdesem. tegnap voltam egy ismerosnel, akinek egy kalor 2000 kft altal gyartott V50-es kazanja van. azt mondja, a legnagyobb hidegben sem fogyott neki 5nel tobb, es eleg nagy haza van, hoszigeteles es nyilaszarocsere nelkul.
ami nekem fura, hogy nincs hozza puffertartaly, es csak nyitott rendszerbe ajanljak ezt a tipust.

en zart rendszert szeretnek egy nagy puffertartallyal, es akkor esti felfutessel remelhetoleg kitart reggelig a melegviz.
mukodhet ez a dolog?
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Tüzelőanyag (fa, szalma, stb)lapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6
Copyright © 2005-2019 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva