English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Probléma - tamasdoc
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2019-07-15
15:54:44
Előzmény: tamasdoc #53210#53211
A tartály pontos méreteiből, a benne lévő víz hőmérsékletéből és a környezeti hőmérsékletből ki lehet számolni, hogy mennyit jelent neki a gyári szivacsnál jobb hőszigetelő anyag (milyen szivacs egyébként?) vagy egy plusz hőszigetelés. Aki jártasabb benne, hamar ki tudná számolni, hogy mennyivel később hűlne ki adott hőszigetelés után. Ha 6-10 órával meg lehet nyújtani, talán már megéri.
tamasdocVálasz erre
2019-07-15
12:42:27
Előzmény: BJaca #53207#53210
Köszi! Most 10cm szivacs + a gyári takaróponyva van rajta. A helyiség amiben el lesz helyezve az a kazánház és 4*5m-es fölötte van a fürdőszoba. Egyik oldala a pince felé, a másik oldala a lépcsőház felé nyílik. 2 oldala van úgymond szigeteletlenül. Az egész lent van a föld alatt. Megéri még pluszban szívnom a szigeteléssel, vagy nem hoz annyit, mint amennyi munkába ez kerülne?
2019-07-14
14:40:38
Előzmény: tamasdoc #53205#53207
SZia!
Bocs a késői válaszért, most értem asztali gép mellé.
Kívülre a meglévő szigetelés fölé.
Itt láttam egy ötletes kivitelezést:
https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=122740100&t=9173884
villam64Válasz erre
2019-07-11
20:30:18
Előzmény: tamasdoc #53202#53206
Szia
Nálam a szigetelés azt jelenti, hogy lábazat a föld alatt is szigetelve, homlokzat >15 cm, vele kötésben legalább 25 cm födém szigetelés. A padlót én nem szigetelem.
Nem tudom a házam hőigényét. 80 nm alap, 1 szint. Jelenleg klímával 24 °C 2500 kWh fűtési igény, szellőztető ventilátorral. Régebben párátlanító, most szellőztetés. Szigetelés nincs befejezve (födém még csak 15 cm, mely javítás után 25 cm lesz), utána 2000 kWh alatt lesz. Külső szigetelés15 cm, lábazat idén befejezve lesz 15 cm. Hagyományos 50 éves ablakok átalakítva, a külső üveg thermóra cserélve, és szilikon tömítés a külső és belső kereten.
170 ezer a jobbik 30 csöves kollektor. 4 személyre 60 cső célszerű. Nem érdemes építeni. Tartósságról nincs tapasztalatom. Ha tönkre megy, akkor már nem foglalkozok napkollektorral. Télen a kollektornak kisebb a hozama a napelemhez képest. Nem lehet vele számolni. Én nem keverném a kollektorokat, egyfélét használnék. A KPE cső a legolcsóbb nyáron.
tamasdocVálasz erre
2019-07-11
15:31:38
Előzmény: BJaca #53193#53205
mondjuk a gyári 10cm-es szigetelés alá ragasztani polifoam-ot? Vagy a szigetelésre még rátenni?
tamasdocVálasz erre
2019-07-11
15:26:50
Előzmény: pali #53203#53204
A nyári túltermelés azt jelenti számomra, hogy 100%-ban tudom fedezni a teljes melegvíz szükségletét a családnak. Ez azt jelenti, hogy minden óra, amikor nem megy a bivalensben a fűtőszál 2,4kW energiát spórol nekem. 200l bivalens, mellette 2*1500l puffer le tud annyit tárolni (szakaszolva természetesen), hogy a hidegebb nyári napokon is tudok spórolni az elektromos árammal. Valami olyasmiben gondolkozom, hogy ha a bivalens eléri a 60 fokot, akkor onnantól kezdve a puffert tölti a kollektor. Azt meg mérete miatt szinte lehetetlen, hogy fel tudja tölteni teljesen.

Ha december-január hónapban csak annyit hoz a koli, hogy nem fagy el, az már számomra pozitív mérleget jelent. De ha ez nov.-feb. között igaz, még akkor is opció.

Szigetelni meg kb már nincs mit. A nemesvakolt falra nem teszek még egy réteget, a födémre nem fér el több (vagyis nem fog több férni), a nyílászárók újak, a padozat alatt 10 cm szigetelés van. A hulladékhőt szinte 100%-ban hasznosítom, a veszteségem annyi, amennyi kimegy a kéményen. Azzal sajnos nem tudok mit kezdeni. Hőcserélős szellőztető horror ár, arra most nem futja.
2019-07-11
14:02:41
Előzmény: tamasdoc #53202#53203
Télen felejtsd el a nap erejét!
December, januárban ne számíts rá...

A nyári túltermelést nem tudod elraktározni, csak pár hétig tudod kitolni a rásegítést ősszel.

A kollektorra szánt összeget költsd inkább szigetelésre, jobban megéri.

Szerintem.
tamasdocVálasz erre
2019-07-11
12:17:30
Előzmény: villam64 #53195#53202
Először is köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat! Ezek mentén gondolkozunk/tunk tovább.

villam64: írtad, hogy alacsony a házad hőigénye. Ez kb mennyit jelent? Nekem 8,5kW-ot számoltak, amit 8 alá tudok nyomni egy kicsivel, plusz szigetelés segítségével. Pontosabban az ajzat kapott plusz 2 cm szigetelést és a mennyezetnél is be tudok még iktatni +20cm szálas szigetelést a légrés helyett.

A HMV-hez van fűtőpatronom, az mindenképpen bekerül a tartályba.

A grünpower elé mindenképpen kötnék még valamit, mert azt éreztem hogy kevés lesz. Amiben gondolkoztam az egy hasonló teljesítményű de hőcserélő nélküli sima vákumcsöves koli. A kettő sorba kötve. Előnye, hogy akár télen is tudom használni, illetve gyorsabban jutok nagyobb mennyiségű melegvízhez, amit nyáron a pufferekbe tudnék becsatornázni. Hátránya a viszonylag magas ár.
A második megoldás egy házibarkács 2*100m-es "koli" lenne, 5cm szigetelés, fém lemez, azon az LPE csövek tekerve, üveg vagy valami UV álló fedéssel, kerettel stb. Itt az alacsonyabb bekerülési ktg lenne a pozitív oldalon, no meg, hogy én csinálom. A hátrány, amitől félek, hogy könnyebben el tudna fagyni, illetve a kérdés, hogy télen lenne e hozama.

Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Probléma - tamasdoc
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva