English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Szigetüzem - Szityilapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2018-01-16
14:48:00
Előzmény: szityi #51454#51455
Szia,

Ugyanez is van nekem is, mármint az itteni nevem @ gmail. :)

Rád írtam...
2018-01-16
11:38:51
Előzmény: Bous83 #51453#51454
Azt hiszem itt az ideje privátban felvennünk a kapcsolatot. Email címem: szityi kukac gmail pont com
2018-01-15
21:57:01
Előzmény: szityi #51451#51453
Szia,

Ez nagyon sok energia igény, ha ennyit szeretnél építsd amit te akartál először, még az is kevés lesz... :D

Állítólag nem fog jól kiegyenlíteni, nem lesz egyforma, és ettől elkezd lehalni... ...passz, azt tudom, hogy minden akkus csóka akivel valaha is beszéltem (legyen az nagy forgalmazó vagy csak kis kocsiakkus) mondta, hogy ha több akku van párhuzamosan, mindig hamarabb meghalnak, ez a tapasztalat. Jómagam még nem csináltam, szóval részemről nem bizonyított. :D Jól érted, ha max 2-3 ág lehet, akkor az első ágat kb 1-2x lehet bővíteni. Használat és hely függő, de mondjuk kb 2-4 évente cserélni fogod, ha használod. Tehát ha minden évben bővítesz, mire tennéd a 4. ágat, az első akkujaid úgy is meghalnak, tehát a helyére teheted az új mondjuk dupla Ah-t, és már bővítettél is. Vagy valami ilyesmi... ...vagy lítium, és mind fog maradni "örökre" (nem kell kiszedni még ha majdnem totál halott sem, mert nem generál többletfogyasztást, csak egyre kevesebbet tárol), s mind párhuzamosan. Persze ehhez oda kell figyelni a helyes cellafeszültség tartásra.

Jómagam mindig jármű-akkumulátorokat használok, és most LiMn2O4 with LiNiO2 akkukat vettem. Ezek többet tudnak mint 5C, azaz az a 48V-os akku egyébként azt hiszem 47Ah, és tud 250A folyamatost, valamint 320A rövid idejűt. Szerintem elég. :D Hol lehet beszerezni? olcsón? hosszú határidővel, előre fizetve, nálam... :D (your friend is ebay, but it's comeing from the other side of the earth)

Ha a PV fedezi a fogyasztást, az akku mint ha ott sem lenne, nem használódik.
2018-01-15
11:34:54
Előzmény: Bous83 #51434#51451
Szevasz Bous,

"A szükséges rendszer méretét valóban a fogyasztás felől illik megközelíteni, azonban ha addig nem volt ott semmi, és nem alakultak ki a szokások, ki az, aki meg tudja mondani hogy mi lesz a szokása egy új helyen?" - na igen, pont ezért közelítem meg a másik oldalról a dolgot.

De igazatok van abban, hogy azért kell legyen valami viszonyítási alap. Heti 1-2 napot tervezünk kint lenni átlagban. Nehéz megmondani egzakt mennyit, egyrészt azért, mert többen is használjuk a nyaralót külön-külön, másrészt mert lesz olyan hét amikor abszolút nem megyünk ki, de lesz olyan (főleg nyáron), amikor akár 3-4 napot is kint leszünk. Összeszedem egy táblázatba a saccolt fogyasztást heti (2 nap) viszonylatban. Leírom mellé, hogy a nap mely óráiban használnám az egyes fogyasztókat.

Íme:

• hűtő - 10h-16h - ~2kWh/hét - nem tudom mennyit fogyasztanak a kisebb hűtők, saccoltam a fogyasztást
• világítás - 20h-24h - ~300Wh/hét
• 2 x 22W-os szénkefe nélküli 24V DC szivattyú 800L/h - nem meghatározható - szerintem elenyésző, mivel a két szivattyú egy 1 köbméteres puffer tartályt töltene meg a tóból, és annyi víz elég lenne bőven egy hétre
• laptop - 12h-24h - ~1kWh/hét
• bojler - 10h-14h - ~4kWh/hét - lehet nem is menne mindig, meglennénk nélküle is - főleg nyáron -, de azért számoljuk bele
• nyomásfokozó szivattyú - nem lehet meghatározni - ~0.5kWh/hét

Ez kb. 8kWh-t jelent 2 napra számolva.

Bous, igen, én is 24V-ot terveztem.
"Két ólom akku mehet párhuzamosan, ha muszáj 3, de ott vége. Ha 24V-ozol, csak egy akkuáramágad van, azaz még 1-2x tudod bővíteni ha kell. Azaz szerintem elsőre ne tegyél fel csak pl. 2 PV táblát, meg 2x100Ah akkut sorban, aztán ha kevés, majd megduplázod, vagy ilyesmi..." - ezt lennél szíves kifejteni bővebben? Miért nem mehet 3-nál több akku párhuzamosan? Hogy érted, hogy 24V-nál még 1-2x tudom bővíteni? És honnan lehet beszerezni olcsón a LiFePO4 akkukat? A furi rendszeredben az akku 42Ah-s. Ez győzi a felsorolt dolgokat?

Lenne még egy kérdésem, ami lehet hülyeségnek hangzik, de számomra nem világos. Tegyük fel, hogy az akku töltődik, és egyidőben fogyasztókat is kielégít. Tehát nem úgy van, hogy feltöltöm-lemerítem, hanem egyidőben történik a töltés/fogyasztás. Ilyenkor hogyan számolják az akku ciklusait?

Jól megbombáztalak Titeket kérdésekkel, köszi a türelmet! :D
2018-01-13
10:23:12
Előzmény: gaspa #51436#51442
Szia,

Már nem tudom, de majd lövök fotót róla. A lényeg, hogy itt a forgalmazó programozza be, és úgy ahogy kéred. :)
2018-01-11
19:20:37
Előzmény: Bous83 #51434#51436
Helló

Nem ide tartozik,de ha már itt vagy,megkérdezem milyen hőmennyiség mérőt használtál,én csak olyat találtam ami 1 kWh-ként ad ki impulzust.A hőszivattyús időszakodból emlékszem olyat vettél ami többet ad ki,légy szíves írd meg a típusát.Előre is kösz.

2018-01-11
12:11:58
Előzmény: szityi #51427#51434
Sziasztok,

Mindenkinek igaza van... :)

A szükséges rendszer méretét valóban a fogyasztás felől illik megközelíteni, azonban ha addig nem volt ott semmi, és nem alakultak ki a szokások, ki az, aki meg tudja mondani hogy mi lesz a szokása egy új helyen? Persze igazatok van, valami adat kellene, legalább annyit, hogy az akku-PV arány nagyobb legyen, vagy kisebb, meg még is azért mik lennének a fogyasztók, amit el kellene látni... (azaz minden nap ott szándékozol lenni, vagy heti 1-2 napot)

Sziget üzemű rendszernél, ha a PV teljesítmény meghaladja a 100-200Wp teljesítményt, a 24V szinte minden szempontból előnyösebb. Mindaz amit írtál, lehetne 24V-os is. (Ma már 1-2kWp felett azt mondom 48V, az új VersaUPS 38-80V között fog menni, azaz 48V-os)

Szerintem ne vegyél MPPT20-at, ha ez az irány, vegyél MPPT30-at. Valahol írtam korábban, hogy lehet 20A-esre alakítani, ezzel nem kicsit megnövelve várható élethosszát. Még enélkül is MPPT30, alig van köztük árkülönbség.

Két ólom akku mehet párhuzamosan, ha muszáj 3, de ott vége. Ha 24V-ozol, csak egy akkuáramágad van, azaz még 1-2x tudod bővíteni ha kell. Azaz szerintem elsőre ne tegyél fel csak pl. 2 PV táblát, meg 2x100Ah akkut sorban, aztán ha kevés, majd megduplázod, vagy ilyesmi...

p.s. Jómagam soha többé nem építek rendszert ólom akkuval, kivéve ha az ügyfél nagyon erőszakosan ragaszkodik hozzá. Ma a Lítium a jó választás, csak talán nehezebb MPPT töltöt szerezni hozzá. (Igaz már erre is alakítottam át MPPT30-at :D) Szóval nincs párhuzamos kötésre korlát, nincs karbantartás, gázképződés, elnyeletési végtelen energiák, elszulfátosodás, csak tisztaság, és "örökké tartó" jó hatásfok. Ja, és jó helyről alig drágább az ólomnál. :P (sajna azonban kell hozzá BMS)

p.s.2. Most is épp folyamatban van egy igen furi pici rendszerem, 48V 2kWh Lítium, 3kVA trafós inverter (mindent elindít, azaz "nagy" házi vízművet is, a mosógép is pipa), 96 A-es MPPT töltő, és mindösszesen 400Wp napelem. :D Majd bővíti később...

Üdv, Bous

2018-01-11
12:06:37
Előzmény: szityi #51429#51433
Szia!
Én akkor is mindenképp azzal kezdeném, mekkora energiaigényre van szükség, ez meghatározza, mekkora a minimális akku. Utána van az, hogy hány napelem tudja beletölteni ezt az energiát borúsabb időben. Aztán ha szükséges, korlátozni kell a töltőáramot, vagy nagyobb akksit venni hozzá. Bár a töltésvezérlő pont erre van kitalálva.
2018-01-10
12:36:41
Előzmény: szityi #51427#51430
szityi,

Szerintem az energia-szükségletedből kell kiindulnod, nem abból, hogy egy ajánlatot kaptál valahonnan, függetlenül az igényeidtől.

Csinálj egy idődiagramot, amin feltünteted a tervezett fogyasztás napi alakulását és írd le a használi kívánt fogyasztók jellemzőit!
Ebből kiderülne. hogy mekkora napelemre, akksira, inverterre és töltésvezérlőre van szükséged.

2018-01-10
11:21:42
Előzmény: BJaca #51428#51429
Köszi a gyors választ! Szerintem ezen Bousék korrigálni fognak azért. Olvasd vissza Bous83 2014 január 21-i kommentjét, miszerint:

"Akku.: 245Wp (napelem névleges teljesítménye) * 8 db (napelemek száma) * 0,7 (ezt hasra vettem fel. A csúcsteljesítmény nálunk 850W/m2 innen egy 0,85 -ös szorzó, továbbá az MPPT töltőn és a "túlméretezett" vezetékeken együtt is eltűnik vagy 15%, innen még egy 0,85-ös szorzó, ezek szorzata a 0,7) / 22V (lemerült akkufeszültség) = 62A (maximális töltőáram) --> 620Ah (az ólomakkut max a tizedével szabad tölteni) --> ennél kell több amperóra, a 3x230->690-> tized alatt marad a töltőáram --> "kicsi" a töltés közbeni gázképződés (egy teljesen zárt (valóságosan gondozásmentes, nem csak kis gondozásigényű, és ezért gondozás mentesnek hazudott) munkaaksinál ezt a gázmennyiséget még vissza tudja alakítani folyadékká)"
2018-01-10
11:13:14
Előzmény: szityi #51427#51428
Szia!

Az akkumulátor méretét első sorban az határozza meg, mire akarod használni. Milyen készülékeket, és mennyi ideig használnál róla?
Pl 50W-os laptop 10 órán keresztül fogyaszt 500Wh-t, ahhoz 12V-os akkuból 500Wh/12V=41Ah-s akku kell.
Számolnod kell a szinuszos inverternél, hogy vannak fogyasztók, aminek nagy az indulási árama, pl egy hűtő, hiába 160W-ot fogyaszt óránként, 4-5 A kell neki, hogy elinduljon, ahhoz 1000-1500W-os szünetmentes kell legalább.
Ha megvan, mekkora a szüksége akku-kapacítás, akkor ahhoz annyi napelem kell, hogy fel is tudja tölteni 500W/m2 napsugárzás mellett is.
A töltésvezérlő mindenképp legyen MPPT-s.
2018-01-10
10:44:15
Sziasztok!

Régóta nem jártam errefelé. A lent ecsetelt terveimből végül nem lett semmi, a netes programozási meló tapasztalat hiányában nem jött össze, Szegedre költöztem, dolgoztam, majd úrrá lett rajtam a honvágy, és visszaköltöztem a Délvidékre. Most végre összejött a távmunka, de a faluból, nem a nyaralóból. Röviden ennyi. Viszont most hétvégi célok kielégítésére szeretnék egy kisebb rendszert összeállítani, és ehhez kérném a segítségeteket.

Igazából már van elképzelésem, csak nem tudom melyiket válasszam a két rendszer közül:

1. Szerbiai forgalmazó által kínált hétvégi napelemes rendszer:

• 3 x 150W napelem modul
• 30A-es töltésvezérlő (tudtommal nem MPPT-s)
• 1 x 200Ah napelemes akksi
• 1000W-os színuszos inverter

Bous83 írt még régebben egy képletet, miszerint 3 x 150 x 0.7 / 10.5 = 30A. Ez lenne a max. töltőáram, szóval az akksi kapacitása legalább 10x ennyi kellene, hogy legyen, így ezek alapján kicsit kevésnek tartom a 200Ah-t.

2. Általam összeállított rendszer

• 3 x 150W napelem modul
• 20A-es Panelectron MPPT-s töltésvezérlő
• 2 x 140Ah-s munkaakksi sorbakötve (3 x 150 x 0.7 / 22 = 14.32A)
• 1200W-os Panelectron színuszos inverter

Ha leáfáztatom a töltésvezérlőt, invertert, akksikat és vámmentesen áthozom a határon, akkor árban ~10000 Ft-tal drágább csak a 2. variáns.

Mi a véleményetek? Köszi előre is!

2014-01-27
08:25:16
Előzmény: robert #45320#45329
Magam ebben a cipőben járok éppen,
biztosan emlékeztek az 'életutamra",
kis fűtéskorszerűsítés, utána álmodozás.
Be is jött több dolog, a zónavezérlésem, sikerült szert tenni egy kondenzációs kazánra, meg egy vegyestüzelésűre, valamint egy 160 literes indirektre.
Mostani felállás: indirekt eladva, a kondenzációs kazán karácsony óta kihúzva a konnektorból, zónavezérlő kikapcsolva, zónaszelepekről a fej letekerve.
Az egész technika egy merülőhüvelyes termosztát, ami a keringetőt kapcsolja.
Ha alkalmas lenne az épület a gravitációs fűtésre, még a szivattyú sem kéne.
Tervben volt puffer, esbe, egyebek, nem is baj hogy nem sikerült. Csak bonyolítana.
Hátrányok: a fa fogyasztásom bizonyára több így, de mivel majdnem ingyen van, ez nem mérvadó.
Napi 30-40 perc időráfordítás. (ebbe persze nincs benne a nyári előkészítő több napos favágás)
Előnyök: egyszerű, és ilyen frankó meleget gázzal csinálni biztosan sokba kerülne.

bocs az offért, csak leírtam a gondolataimat a Robert által említett
'a legegyszerűbb megoldások a legjobbak' kijelentésre.

ÉgboltosVálasz erre
2014-01-26
22:13:43
Előzmény: szityi #45310#45324
Én meg köszönöm a jó bolt címet, nekem még volt szerencsém látni :-)
Valamint ha a megoldásokat és eredményeket itt megírod okosabbak leszünk. Fontos a visszajelzés.
Magam részéről két ötlet. Vannak a kifejezetten szigetüzemre készülő hűtők. Ezek közül a hűtőládához hasonlókat ajánlom, ajtónyitáskor nem ömlik ki belőle a hűtött levegő.
Van nagyon kis teljesítményű motorral hajtott keverőtárcsás mosógép. Igaz meleg vizet kell bele tölteni és csak 1-2 kg ruhára jó.
2014-01-26
14:48:08
Előzmény: robert #45320#45321
Ezt szépen megfogalmaztad! :-D

Jómagam is informatikus - pontosabban okleveles programtervező informatikus - vagyok, azonban rendelkezem némi villamosságtani tudással, illetve tapasztalattal (sajnos sok mindent elfelejtettem abból, amit az iskolában tanítani próbáltak). Viszont a józan paraszti ész is meg van bennem, tehát az egyszerűbb, és letisztultabb utat próbálom keresni a dolgokhoz.

A vízteres kandalló ötlete bennem is megfordult már. Már csak azért is jó ötlet lenne, mert erdő mellett van a ház, így mindig találok lehullott, száraz ágakat a tüzelésre (legalábbis rásegítésre).
2014-01-26
14:21:41
Előzmény: szityi #45319#45320
szityi,

OFF:
Amit eddig nem említettem, de most nem állom meg, hogy ne írjam le:

Olyan kevés a rendelkezésre álló pénzösszeg, hogy nem lehet a városi komforttal összemérhető kényelmet biztosítanod belőle.

Egyszer már mi is kerültünk hasonló helyzetbe, mint ti, akkor egy fatüzelésű fürdőkályhát használtunk. Nem tudom, hogy lehet-e még kapni olyat. Nálunk abban az időben legalább jó minőségű vezetékes víz-ellátás volt.

Amit viszont lehet kapni, és talán összességében nem drágább, mint a PB gáz, a vízteres kandalló, ami fűtésre és melegvíz-készítésre is jó.

Félve írom le (mert nem ismerem a tűrőképességetek határait), hogy van egy sparheltnek (egyesek által sparherd) nevezett fűtőeszköz is, amivel főzni és fűteni is lehet.

Tudnod kell, hogy ezen a fórumon sok az informatikus meg a villamosmérnök (én is az vagyok). Tudni kell erről az emberfajtáról, hogy mindent az elektromosság, a mikroprocesszoros vezérlés és az Internet-technológiával próbál megoldani. Kerül, amibe kerül. Önmagában a buherálás szépségéért csináljuk, feladva az egyszerűség fontosságának gondolatát és gazdaságossági célokat is. Tesszük mindezeket a megszokott városi kényelemhez történő ragaszkodás, és a kütyük iránt táplált áhítatunk miatt.

Olyan ez, mint amikor a házunk biztonsága terén az elegáns betörők rafinált zárnyitási módszereit próbáljuk kivédeni, habár a statisztikák szerint a hatékony betörők módszere az ajtók egyszerű berúgásában rejlik.

Csak semmi hókuszpókusz, érdemes a bombabiztos és a legegyszerűbb megoldást keresni!

Nagyon gondoljátok át, hogy mire vállalkoztok! Lehet, hogy egy élménnyel lesztek gazdagabbak, de az is lehet, hogy egy rémálommá válik ez a próbálkozás.

2014-01-26
12:10:40
Előzmény: robert #45313#45319
Igen, ezek sem elhanyagolható szempontok.

Találtam is egy Bosch átfolyós vízmelegítőt 40ezerért. Ezek többet fogyasztanak, mint a tárolósak, viszont itt csak annyit dolgozik a melegítő, amennyit éppen használjuk. Gondolom ezek a típusok a költséghatékonyabbak.
2014-01-25
19:13:01
Előzmény: 444tibi #45312#45313
444tibi,

Én nem melegítem villany-bojlerrel a vizet.
De a gravitációs tartály miatt nyitott rendszerről lévén szó a táguló víznek lenne hova terjeszkednie, ezért a visszacsapó/csöpögő elmaradna.

Egyébként itt átfolyós gázos vízmelegítőre gondoltam, kérdés hogy az alacsony víznyomás képes-e működtetni a gáz-szelepet. Ha nem képes, akkor talán a fusimisi által is ajánlott automata áramláskapcsolós nyomásfokozó szivattyú, vagy inkább egy kis tárolós gázos vízmelegítő kellene.

A szivattyúk és a szerelvények, valamint a vízhálózatra kapcsolt berendezések kiválasztásánál a vízminőséget is figyelembe kell venni. Sok helyen annyira kemény a kutak vize, hogy a vízkő gyorsan lerakódik.

2014-01-25
19:07:36
Előzmény: robert #45311#45312
Robert,
már csak egy kérdés.
Írod, hogy gravitációs rendszert (is) használsz,
azt nem tudom, hogy bojleren is átmegy a víz 3-4 méter magasról?
Vagy ilyenkor a visszacsapó-csöpögő szelep elmarad?
2014-01-24
16:58:52
Előzmény: robert #45296#45297
Én is átgondoltam jobban, meg beszéltem édesapámmal is erről, és mi is arra gondoltunk, hogy gázról menne a tűzhely, bojler, hűtő, aggregátorról meg a nagyobb fogyasztók. Mosni úgyis 2x kellene hetente, az meg nem fogyasztana sokat.

Azért 100W-tól szerintem többet fogyasztanék, meg tekintve a télre is, lehet hogy a következő rendszert veszem meg:

1x Panelectron SW-1200-24 250 eur
2x Panelectron MPPT30 180 eur
2x Banner Energy Bull 12V 230Ah 400 eur
5x 245Wp polikristaly panel 825 eur
-------------------------------------------------------------------------------
Az árak nettóban értendők. Az eredeti 7 napelemes rendszer 750 euróval több lett volna, ebből a pénzből meg megtudnám venni a maradék dolgok nagy részét.

Miért adnád el a hidrofort, és mit tennél a helyébe?
2014-01-24
16:32:37
Előzmény: szityi #45293#45296
szityi,

Körülbelül erre elég a rendelkezésre álló kezdőtőke:

Alapvetően PB palackos gázzal üzemeltetném:
tűzhely, melegvíz, hűtőszekrény
Fűtés: fa
Minden nagyobb elektromos fogyasztót az aggregátról járatnék:
szivattyú, mosógép
Napelemről csak a kisebb elektromos fogyasztók mennének.
Napelem: 2x250Watt, töltésvezérlő, akku 2x100Ah/12V, színusz inverter 500W.
Napi 12 órában 100Watt fogyasztást el tudna látni a tél kivételével.

Költségvetés:

A hidrofort eladnám.

Durva számítás, át is léptem a keretet és biztosan lehet még finomítani, de a rendelkezésre összegből kíváncsi vagyok, hogy lehetne lényegesen többet kihozni.

Az általad először elképzelt 7x250W napelem, töltővel, akkukkal, inverterrel önmagában elviszi az egész összeget, mégis csak az év 50%-ban képes napi 5kWh-t leadni.
2014-01-24
15:30:17
Előzmény: robert #45291#45293
Ibc tartályt tudok szerezni 25 rugóért. A többi már adott, kivéve a tv-t, de az nem is kell egy ideig. Esetleg a bojlerban ki lehetne cserélni a fűtőszálat kisebb teljesítményűre.

A 3 dolog amit leírtál az stimmel kb. Plusz még működne a bojler, hogy legyen tusolásra meleg vizünk. Hogy mekkora teljesítményű fűtőszál kell ahhoz, hogy felmelegítse a mondjuk napi 80l vizet, és hogy mennyi idő alatt, azt sajnos nem tudom.

Működne az abszorpciós hűtő egész nap, ami 12V-on 220 Ah/24h fogyasztással rendelkezik. Meg a 1.5kW-os (de lehet, hogy 1kW, ebben nem vagyok teljesen biztos) hidrofor dolgozna, de az minimálisat, annyit, hogy feltöltse az ibc-t. Ezek lennének a minimális igények.

De, a házban a vízhálózat már ki van építve. Fával tervezek fűteni egy kandallókályhában. De az más tészta, az nincs beleszámolva a 770-ba.
2014-01-24
15:17:29
Előzmény: szityi #45288#45291
szityi,

Ok.

Gondolom a 770-ből vennéd meg a vízellátót, a hűtőt és a bojlert is, esetleg a laptopot, a tévét és a routert is?

A szerelési munkákat el tudod végezni magad is, vagy iparosokkal csináltatnád?

Azt is írd le, hogy az egyes eszközöket a nap melyik órájában mekkora teljesítménnyel használnád!
Pl
világítás 6-9 50W, 17-24 100W
laptop 8-24 30W
router 0-24 15W
...

A vízhálózat a házban ugye nincs még kiépítve?
Mivel fogsz fűteni? A fűtési rendszer ára is a 770 terhére megy?

2014-01-24
15:16:02
Előzmény: grano #45289#45290
Sajnos nincs hálózati. Pont azért nem kaptuk meg az engedélyt, mert gyenge.
2014-01-24
15:13:22
Előzmény: szityi #45288#45289
szityi:
azt mondtad, hogy van azért hálózati áramod is, csak gyenge.
Vagy az csak esetleges?
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Szigetüzem - Szityilapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva