English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2017-09-17
14:51:35
Előzmény: villam64 #51154#51164
koszi

nekem nem gond a szamla kiallitas, az adozas sem, van mar vallalkozas, amibe beleferne.

beadtam a kervenyt, meglatjuk :) 4.5kw 3 fazison ment a kervenyre, gondolom jo sokaig torpolnek majd rajta
villam64Válasz erre
2017-09-11
20:58:31
Előzmény: zsezse #51153#51154
Szia Zsezse
De visszafizetik, csak bonyolult 10 000 Ft-ért küzdeni. 15 Ft/kWh, adószám, adó. Írtuk, hogy a sorba kapcsolt panelek teljesítményét is a leggyengébb láncszem határozza meg. Amennyiben 1 db panel árnyékolás miatt 10 %-ra esik a hozama, közelítőleg az egész mező hozama 10 %-ra esik. Nekik azért éri meg, mert vállalkozók, és a KÁT szerint szerződtek 32 Ft/kWh 20 vagy 25 évig. Az én inverterem 3,6 kW. Erre téve 3,6 kW napelemet, ideális esetben 3960 kWh termelésem lenne. De nekem 4,74 kW napelem van rajta, amivel 4749 kWh termelésem volt árnyékoló hatások mellett, nem ideális dőlésszög mellett. A visszaigényelhetőség bonyolultsága miatt valóban kerülni kellene a túltermelést, mert a csak itt számolt megtérülési időt megnyújtja. Ha nem hisztizel 10-20 ezer forint miatt, akkor meg jobb túltermelni, mert év végén nem kell ráfizetni.
10 A az max 2,3 kW egy inverter. 3*10 A 6,9 kW.
A tervezésnél nem csak a forintos számlát kell nézni. Én a villany bojlert is áttettem az éjszakairól nappalira, így az is a rendszer méretét növeli. Az éves össz kWh a mérvadó.
Nem tudom, hogy engedély köteles-e a napelem mező bővítése, mert a hálózatra és az engedélyezett teljesítményre nincs hatással, azt az inverter dönti el, azt nem cserélheted.
2017-09-11
09:20:45
ujabb megoldando problemaval szembesultem :)

eddig azt hittem, hogy a tetofeluletem keves lesz a felrakhato napelemek szamahoz, de tegnap vegre kiszamoltam mennyi fer fel (23db) es mennyire is van szuksegem (14)

ha jol sejtem, erdemtelen tultermelesre tervezni, mert nem fizetik vissza (bar akkor nem ertem, a szantofoldre telepitett napelem parkokat minek csinaljak?!)
SZERK: tovabbra sem erdemes tultermelni

szoval 13 Ftos villanyszamlahoz olyan 3.5KW-os rendszert ajanlanak.

a felmerult kerdeseim:
-(elmeleti kerdes) van egy kemeny a tetoben,ami arnyekot vethet bizonyos ido utan par panelre. erdemes akkor ezt a reszt kihagyni akkor is, ha egyebkent mondjuk teleraknam a tetot?
a kep 1990-ben keszult, de a lenyeg lathato rajta

-hoygan erdemes okoskodni, ha azzal szamolok, hogy a kozeljovoben majd eseteg noni fog a fogyasztasunk? csaladbovules, extra fogyasztok, stb?
tervezzek 4KW-ra, rakjak fel egy 4KWos invertert es csak 3.5Kwnyi napelem panelt?
kesobb pedig ha kell akkor csak felpattintom oket?
SZERK: igen, nagyobb inverterre kell beadni a tervet es a napelem mezot kesobb boviteni - ez csak bejelentes koteles
-jelenleg 3x10A van papiron a hazban.
egy fazisu inverterrel a 3-4KW ennel tobbet adna le.
ezt ma mondjuk megkerdezem a szolgaltatotol.
SZERK: ekkora teljesitmenynel mar nem engedelyezik (nalunk) az egyfazisu betaplalast, mert "eltolhatja a csillagpontot"

2017-08-08
08:10:55
Előzmény: zsezse #51113#51127
Szia!

A napelemeknek jó árnyékoló hatásuk van, másik fórumban írta valaki, hogy mióta megborította napelemmel egy újabb helység tetőjét, érezhetően csökkent a hőmérséklet az adott tetőtéri szobában.
2017-08-05
15:01:20
Előzmény: takyka #49095#51113
sziasztok
evente eloveszem ezt a temat:) mert meg mindig csak az agyalas, tervezes fazisaban vagyok, no meg meg mindig nem ez a prioritas. pedig lassan el kellene dontenem, hogy belevagok vagy hagyom az egeszet:)

szoval odaig jutottam, hogy szereles szempontjabol a garazs lenne az idealis, mert alacsonyabban van es nem sikpalas, viszont a csaladi haznak vannak egyeb elonyei is.
Egyreszt a dolesszoge kozel van az idealishoz, masreszt azt is remelem tole, hogy ha sikerul minel nagyobb feluletre napelemet tennem, akkor learnyekolom vele a nyari kanikulaban a tetot es mersekelni tudom a padlasterben a meleget. Nem tudom, ez masnal megfigyelheto-e?! Sajnos a tetoszerkezet nincs kiszelloztetve, a hoszigeteles - hiaba 30 cm a ferde reszen is - gondolom atmelegszik egy ido utan, illetve a padlas (a tetoter beepites felett) is nem ritkan 50-60 fokos.
Masreszrol ugye a villanyora is kozelebb lenne, az invertert is jobban el tudnam talan helyezni.
Namármost a helyzet az, hogy mint irtam ez egy konnyuszerkezetes hazilag osszemokolt vas szerkezet (3db 12-14-es betonvasak U alaku vasakkal vannak osszehegesztve, ezek lennenek a szarufak). az evek soran sajnos mar lathato a hajlas a deli tetőn.
csinaltam egy moricka rajzot, a teto behajlasat kicsit eltuloztam de igy talan jobban latszik, mire gondolok

Egy epitesz tervezot kerdeztem errol, de o latatlanban annyit mondott, hogy o biztosan nem tenne a konnyuszerkezetesre, mert nem garantalt, hogy kibirja. Mondjuk latni nem latta. Kb azt mondta csereljem le a tetot, de az ugye min. 2-3Millio + a bontasi koltseg ami jelenleg nem opcio es ertelmetlen is lenne.
Szoval arra gondoltam, hogy mi lenne, ha keszitenek egy masodlagos tartoszerkezet mondjuk alubol, amit megtamasztanek a teto felso reszen ahol az eszaki szarufak mar kelloen tartanak es alul a koszoru felett, igy tehermentesitenem a szarufakat a napelemek sulyatol.
Ez lehet akar ilyen racsos szerkezetu,

de lehet, hogy egy sima zartszelveny is megtenne. akar kozepen is megtamaszthatom, mar akkor is eloszlik a suly - gondolom en.
a teljes szarufahossz kb 6m, erre max 3-4 sor napelemet tudnek felrakni szamitasaim szerint (1.5 meterrel szamolva a hosszabbik oldalon)

az biztos, hogy ha csak siman a tetore tennem fel, akkor a kozepso sorok olyan plusz sulyt terhelnenek a szarufakra, amikre senki sem vallal garanciat, hogy nem sullyednek meg meg jobban az evek soran.

egy ilyen extra tartoszerkezetnek az ara nem is vallalhatatlan, 6x6m zartszelveny, max 2x6x6 ha racsosbol csinalom.
a szerelest is nagyban megkonnyitene, mert az meg egy kulon feladat lesz, hogy tudom vizmentesen rogziteni majd a sineket a palafelujito lemezzel boritott sikpalan, de mar arra is van otletem:)

szoval mit gondoltok? tudom, kelloen elvetemult otletnek tunik elsore, de ha nem szol ellene nyomos technikai ok, akkor szerintem kivitelezheto.

csatolok 2 kepet a tetoszerkezetrol belulrol is, csak hogy lassatok, mire gondolok. a fa tartogerenda nem resze a tetoszerkezetnek, az csak a tetoter beepites belso tartoszerkezete.

tetoter beepites feletti padlaster.

zsbalazsVálasz erre
2017-02-18
21:12:23
Hozamot nem tudok mérni,de hihetetlen érzés hogy délben megállította az órát,ment hűtő,tv,akksi töltő,koli szivattyú
2016-07-08
16:30:18
Előzmény: fecus #50021#50039
DC-DC-Boost-Buck-adjustable-step-up-down-Converter-XL6009-Module-Solar-Voltage

500 forint postaval. Step-up es step-down egybe.
Nalam uzemel honapok ota, 17V kimenore allitva, 0.8A mellett,
a bemeno 13-21V. (Ledes monitor ledtap resze meghalt)
2016-07-01
14:02:28
Előzmény: fecus #50021#50022
fecus,

Például itt: tapegysegek.hu
DC - DC konverter, be 9 - 18V - ki 12V 15W max
bemenet: 9,2 - 18V 1,9A
kimenet: 12V 1,25A (10 - 15V)
teljesítmény: 15W
Maradék hullámosság 120 mVp-p
Bemenet kimenet galvanikusan leválasztva.

Nem láttam az adatlapot, de ez talán megfelelne.
2016-07-01
12:00:47
Előzmény: robert #50020#50021
Kösz.
Ilyen DC/DC konvertert már kerestem, de vagy step up vagy step down, de ebben a tartományban, hogy alulról és felülről is működjön nem találtam.
Láttál már ilyet?
2016-07-01
10:28:06
Előzmény: fecus #50017#50020
fecus,

Valószínű, hogy "egy egyszerű (kínai) MPPT vagy PWM napelemes töltő" fogyasztó kimenete egy biztosítékon keresztül közvetlenül az akkura kapcsolódik.

Egy 10-20V bemeneti és stabil 12V kimeneti feszültségre való DC/DC konverterrel a szükséges fesz és a leválasztás is megoldható.

2016-06-30
17:21:44
Egy kis szervert szeretnék napelemmel és akkumulátorral táplálni és egyben szünetmentessé tenni.
A szerver 12V-os mini paneltápról jár. Annak a bemenő toleranciája 12-13V.

A kérdésem, hogy egy egyszerű (kínai) MPPT vagy PWM napelemes töltő áramkör a terhelés (lámpácska) kimenetén stabil 12V-ot ad le, vagy a mindenkori akkufeszültséget?
Egy 100W-os 18V-os napelem lehetne hozzá.

ez így működőképes lenne?

ÉgboltosVálasz erre
2016-06-30
14:16:52
Üdv mindenkinek, nagyon rég jártam erre. (az időhiány nagy úr)

Ami miatt eszembe jutott a Fórum az az, hogy egy ügyfelünknél márciusban helyeztünk üzembe egy 10kW-os Symo WEB 10.0-3-M inverterrel működő 11kW-os erőművet. A rendszer annyira jól működik, hogy a tulaj máris bővíti 18kW-ra.
(több hely nincs a kertben... :-) Így az alig használt "régi" inverter eladóvá vált. Amit mi egyelőre előre látunk az ezeknél kisebbek, érdemes lecsapni rá szerintem akinek éppen járatos lenne.

A másik rész is ezzel a rendszerrel és az éppen aktuális hozzászólásokkal kapcsolatos.
A 10kW-os rendszer állványzatát megcsinálta az ügyfél, de nem úgy ahogy kértük, ugyanis 40 darabos 5x8 db-ost terveztünk. Ehelyett 6x7 darabosra készült. Az eredetileg megrendelt 40 db-t feltettük. (XYZ 265W) De adta magát, hogy kell még oda kettő. Mivel nem volt kéznél ugyanabból a típusból-gyártótól modul egy másik (neves!) gyártó 265W-os moduljával egészítettük ki, mert sürgetett a tulaj. Pár nap után hívott minket, hogy a termelés durván kevesebb lett! A kapott teszteredményeket összehasonlítottuk a neves gyártó adatlapjának adataival. A 40 db adataiban nagyobb szórás volt mint az adatlapon talált adatok, tehát elvben nyugodtan belefért a többi közé. Amikor hozzájutottunk újabb adag (XYZ 265W) napelemhez kicseréltük a két darabot, és ott a szemünk láttára megnövekedett a teljesítmény. Visszaállt a korábbi nagyságrendre.
A kiolvasott teljesítményeken kívül egy különbséget tudtunk kimutatni, a modulok hőmérséklete. A két "idegen" hőfoka vagy 10 fokkal magasabb volt a többinél. Tudvalévő, hogy a melegedés rontja a teljesítményt és a két oldalra (MPPT-re)betett 1-1 darab egy ilyen kis eltérés miatt hazavágta az egészet. Levontuk a tanulságot, a neves napelemet ezután sem fogjuk alkalmazni.
2016-06-09
01:15:33
Előzmény: dcidci #49990#49992
Felteheted nyugodtan, a 240W-os paneled annyi teljesítmény fog leadni, mint egy 230W-os panel, azaz azon kívül, hogy elvesztesz azt a 10W teljesítmény, semmi gond nem lesz.
villam64Válasz erre
2016-06-08
19:12:56
Előzmény: dcidci #49990#49991
Az árama legyen egyenlő a többivel, vagy picivel több.
2016-06-08
16:39:12
Van egy 15 db-ból álló napelem stringem (sorban 15 db 230 W-os), most 4. szezonos.
Ki szeretném pótolni 16-ra (esztétikai okból és mert éves szinten mindig kb. 250kWh hiányzik). A tartó is helyén, a kábelelek is úgy vannak előkészítve, hogy becsatolható szerelés nélkül. Az inverter elbírná.

Elég problémás jelenleg 230W-os panelt (+ megfelelő magasság) találni. Van-e értelme (szabad-e) 240W-ost feltenni?

Köszönöm!
2015-09-15
16:08:07
Nagy nap ez a mai!

Jött az e-on emberkéje és lecserélte az órát oda-visza mérősre. Az egész tartott vagy fél óráig, papírozással, fényképezéssel.

Egy öröm, egy bódottá. 😄

Ja, ás szem még nem meséltem...

Majdnem besz*ptam az ebayes használt inverterrel. (Danfoss ulx)
A cuccot még 2014-ben vettem, miután ellenőriztem, hogy szerepel az engedélyes inverterek listáján. Pár hónapja beadtam a tervdoksit elfogadásra, amit visszadobták, hogy az Inverter nem engedélyes. Megnéztem, tényleg nem volt rajta az aktuális listán. Hogy az a #%*^<>#}^#> gondoltam, ennyire hülye nem lehetek. Szerencsére, a net nem felejt, Így találtam egy régebbi e-on listát, amin még szerepelt. Király, nem én voltam a hülye. :-)
Írtam egy szívhezszóló, szép üzenetet, hogy engedjék má nekem, hátrányos helyzetű megélhetési embernek felszerelni a zinvertert, mert hát amikor vettem, akkor még engedélyes volt, azóta meg sem romolhatott, meg miegymás, bal-bla.
Csodák csodája, engedélyezték. -:)

Megjött az elszámolószámla. Minden további nélkül visszafizetik az elmúlt egy évben átalányba befizetett, de a "próbaüzem" során megtermelt energia miatt el nem használt ill. visszatáplált energia árát.
A rendszer, a Március-Október időszak alatt megtermelte a bekerülési költségének 11%-át.

Jöhet a pezsgőbontás!!! :-)

T.
2015-08-20
09:12:56
Előzmény: payagyerek #49160#49197
paya
neked is koszi a valaszokat.

a sikpalan mar van ilyen zsindely, mint a kepen is latszik, igy eppenseggel szerelni lehetne, inkabb csak a sulytol feltem a tetot. az evtizedek alatt a deli oldala kicsit behajolt, ha felraknek meg ra egy komplett napelem mezot nem tudom mit szolna hozza. pedig jo lenne, mert nyaron kicsit learnyekolna a tetot + ott "mutatna" a legjobban.
a hullampala lecserelesre kerul, ha ugy alakul.

ezt a plusz vezetekelest szerettem volna meguszni, de felek, hogy valoban keves lesz a keresztmetszet (nem nekem, az EDF-nek). de ez megoldhato meg.

>Napkollektor eldobós. :-)
ha a vakuumcsovesre gondoltal, akkor ha nem a foepuletre lesz rakva, akkor eppenseggel maradhat, enni mar nem ker, sok penzt ugyse kapnek erte.
ez akkor lenne kerdes, ha oda kerulne fel.

egyebkent megeri inkabb napelemmel eloallitani a HMVt mint napkollektorral? vagy ugy kerdezem: nem sokkal gazdasagtalanabb? azert kozel 1.8-2K energia kell hozza mondjuk naponta 2-3 orara. ez tesvirek kozott is 7-8 panel.

>Nyilván ne követelj a szolgáltatótól lóvét. Szerintem nem gond elfűteni 1 hőszipkaféleséggel, vagy akár pucér klímával.
tekintve, hogy nagyon olcson futok mezogazdasagi szemettel (evi 30-40e alatt) igy a szememben deficites, hogy azert rakjak fel napelemet, hogy majd elfűtöm, ha helyette esetleg penzt is csinalhatok belole.
de persze, vegso soron megoldhato.

2015-08-20
09:05:36
Előzmény: takyka #49095#49196
bocsanat, most jutottam csak oda, hogz valaszoljak erdemben

csak nappali aramunk van, nem lattam ertelmet az ejszakainak, mert a villanybojlert nagyon keves ideig hasznaljuk eves szinten, kb 1-2 het.

>Ha a megtérülés a fontos számodra (mimás), akkor napelemes rendszert csak éves >szaldós elszámolással érdemes telepítened és csak az éves fogyasztásod erejéig. A >számlázásos nem jó, mert sokkal kevesebbet fizetnek, mint amennyiért te kapod a >kraftot.
itt nalunk azt irjak, hogy ugyanannyiert veszik at, amennyiert kapom.
persze a halozathasznalati dijat kiveve.
de ha jol gondolom, azt csak az elfogyasztott mennyiseg utan kell kifizetnem.

nem teljesen latom meg at a ket opciot, mert eleg homalyosan van leirva az oldalukon, de be fogok menni es utanajarok mar

az a gondom, hogy ha mar kiepitem, akkor termeljen rendesen. ha pl holnaptol elkoltozunk 1 evre kulfoldre (nem tervezunk ilyet, de csak 1 pelda) akkor itt fog allni 5KWnyi napelem es nem termel 1 fia hasznot sem.
meg ugy nagyjabol az elveimmel teljesen ellentetes ez, hogy termelj minel tobbet, de hasznald is el az egeszet, mert kulonben buko. ezzel nem eppen az energiatakarekossagra osztonzik az embereket. :/

a masik gondom, hogy ha kesobb boviteni szeretnem a fogyasztokat, mert tortenetsen vallalkozasba fogok vagy jon meg 2 lako akkor megint fizetni fogok a villanyert? vagy kezdem ujra a napelem/inverter bovitgetest?

a tippeket koszi, atnyalazom oket.
2015-08-17
09:38:26
Előzmény: payagyerek #49155#49167
Köszi az infót. Még az is lehet hogy gyenge minőség, bár elvileg Umax. DC 530V ami rá is van írva. Kicseréljük nagyobb feszültségűre, meglátjuk megoldja e.
payagyerekVálasz erre
2015-08-16
21:26:52
Előzmény: zsezse #49083#49160
Ez a baj a "könnyűtetőkkel". Ami annó spórolás volt, az most cumiztat.
Én a síkpalát nem macerálnám, ha nem muszáj. Inkább a hullámpalát. Bár azt is álarcban kéne fúrni. Meg persze igen pontosan, mert nyilván kellően keskeny szarufa búvik alatta, amit jó lenne el is találni.

Kivinnék az alsóépületbe 5×6-os MT-t, meg 1db 10-es MKH-t EPH-zni. Ez fogná a túlfeszpatronokat (DC-AC), meg a napelemmezőt. (bár villám nemigazán várható)
Nem kell villámvédelem.
Az AC túlfeszpatronozást megismételném a főépület lakáselosztójában is (saját érdekből is).
Vagyis képzel 1 új elosztót az alsóépületben, mely a 25m 5×6-os MT-n lóg (átszereled a jelenlegit).
Itt kint lenne az inverter is.
Ha bővíteni akarnád később a mezőt, akkor az itteni 2 sorra még 1 harmadikat is rá lehetne nyesni párhuzamban a meredekebb dőlésű felső tetőrészen.

Napkollektor eldobós. :-)

Nyilván ne követelj a szolgáltatótól lóvét. Szerintem nem gond elfűteni 1 hőszipkaféleséggel, vagy akár pucér klímával.
payagyerekVálasz erre
2015-08-16
21:02:09
Előzmény: medig #49056#49155
Az 500V-os DC túlfeszpatron necces a 430-nak tűnő üresjárási DC feszen. Főleg, hogy -10°-ban az több lehet!
Persze az anomáliára válasz lehet az is, hogy nem "príma" minőségű a szóban forgó DC levezető és benne lévő varisztorok értéke kisebb, mint ami írva vagyon rajta külsőleg.
2015-08-11
09:28:13
Előzmény: zsezse #49083#49095
Azt a tetőfelületet válaszd, ami ideálisabb tájolású, árnyékmentes, könnyű szerelni, közelebb van a villanyórához. A priorizálást magadnak kell beállítanod.
Itt egy progi, ezzel tudsz éves hozamot viszonylag jól becsülni.
www.re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en&map=europe
Ha te 16e/hó-t fizetsz egyenletesen, akkor durván 5100-5200kWh éves fogysztásod van. Ez csak nappali áram, vagy benne van az éjszakai is? Napelem szempontjából csak a nappali releváns, az éjszakait alapesetben nem tudod gazdaságosan kiváltani!
Ha ez mind nappali, akkor a 3,9kW-os rendszer kevés inkább 4,5-5kW-os rendszer kell a tájolás és egyéb veszteségek függvényében ahhoz, hogy kinullázd a fogyasztásodat.
Ha a megtérülés a fontos számodra (mimás), akkor napelemes rendszert csak éves szaldós elszámolással érdemes telepítened és csak az éves fogyasztásod erejéig. A számlázásos nem jó, mert sokkal kevesebbet fizetnek, mint amennyiért te kapod a kraftot.
Ekkora teljesítményhez inkább két fázisú inverter klappol. Ha később bővíteni akarod a napelem rendszeredet, azt vagy olyan inverterrel tudod megtenni, aminek van még szabad MPPT bemenete, vagy másik invertert kell felszerelned.
A hálózatra kötést érdemes az óra közelében megtenni, odáig párhuzamosan kiépíteni a vezetékezést. A keresztmetszetekre vonatkozóan az AC oldalon a majdani invertered gyártójának minimum követelményét be kell tartani, DC oldalon 4mm2 szokott lenni a szolár kábel. Telepítésnél vedd figyelembe, hogy az inverter a lehető leghűvösebb helyre kerüljön, tetőtérbe ne.
A napelem tartószerkezetét combos zöldsárgával össze kell kötni a házad RPH-jával. Az alkalmazandó keresztmetszetről itt vita volt, majd a terveződ kitalálja, a szolgáltatód meg eldönti, hogy az úgy jó neki, vagy sem. Földelő szonda szükségessége is vita tárgyát képezte, ha jól tudom, a szolgáltatót nem érdekli. Én raktam.

A bürokratikus folyamat a következő:
Küldesz egy igénybejelentést, ahol nagyjából körülírod, mit akarsz (ezt te meg tudod tenni, itt még nem tudod, milyen típusú berendezést fogsz használni, csak az (inverter) teljesítményt, fázisszámot).
Űrlap itt:
www.edfdemaszhalozat.hu/servlet/download?type=file&id=3354
Erre kapsz egy GO/NOGO visszajelzést.
Ekkor megtervezteted a rendszert egy arra felkent személlyel.
Elvileg ekkor kerül meghatározásra, milyen típusú elemek, mekkora keresztmetszetek, kerülnek majd alkalmazásra. Kapsz egy komplett és egy kivonatos tervdokumentációt. Elküldöd a szolgáltatónak, jön válasz, hogy elfogadják, vagy valamit módosítani kell.
Ha megjött a + válasz, indulhat a kivitelezés.
Amikor kész, akkor készre jelented és majd egyszercsak lecseréik az órádat.
A szolgáltatód tájékoztatóját itt találod:
www.edfdemaszhalozat.hu/pages/aloldal.jsp?1=1&id=29584&type=18
Többfázisú kapcsolási vázlat itt:
www.edfdemaszhalozat.hu/servlet/download?type=file&id=3028
Olvasd végig a PV topicokat, sokat tanulhatsz és spórolhatsz...

T.

2015-08-10
23:17:37
Előzmény: Bous83 #49088#49089
Szia Bous,

Köszi a választ, most már kezdem kapisgálni miért lenne PUKK.

Az A és B megoldási alternatívákon túl vagyok. Most olyan kéne, aminek az a megnyugtató végeredménye, hogy a túlfeszlevezető teszi a dolgát, és nem kell havonta 1x vagy akárhányszor cserélni... nem túl gazdaságos :)

Meglátom mit lesz a müködő feszlevezetőkkel a napokban. Valószínűleg kipróbálom nagyobb Unmax-os feszlevezetővel mit produkál.

üdv.,
medig
2015-08-10
21:36:49
Előzmény: medig #49085#49088
Szia Medig,

Jómagam a mai napig általában pár naponta megnézem az új hozzászólásokat. :) Mostanság azért nem írok, mert már mindent megbeszéltünk (na jó, egy kicsit olyan is van, hogy saját munkám elvételét nem segítem elő). Bárcsak jönne valami jó kis új, ahol megint okoskodhatunk, széttéphetjük egymást, fikázhatunk, hülyézhetünk, meg berághatunk, stb. lenne egy kis izgalom... :)

Takyka jól mondta, pukk lenne, nem is kicsi. Na jó, elvileg lehetséges hogy nem, mert az inverterekben van fi relé, tehát ha szerencséd van, előbb tilt le a hibaáram miatt, mit pukk legyen.

A földelés közössége nem hogy baj, hanem elengedhetetlen. (nem véletlenül találták ki az EPH-t, azaz Egyen Potenciálra Hozás vagy Hálózat, nem is tudom, mind1 :) Sőt, ugyan ezen pont a ház földjével, és az oszlopról bejövő nullával (valójában PEN vezető) is össze kell legyen kötve. Persze a módszernek vannak hátrányai is, de ez most nem releváns. A szabály az szabály, EPH-zni kell...

A DC pontokat meg tilos összekötni. A napelem oldaláról jól mondtad, nincs gond, hisz szivárgó áram hiányában teljesen galvanikusan leválasztott mindenhonnan. De, az inverter oldaláról van galvanikus kapcsolat. A problémás hurok úgy keletkezne, hogy egyik negatív pont, inverter, hálózat, inverter, másik negatív pont összekötésre kerül. NE!!! Egyébként nem is értem, hogy miben segítene, vagy mi lenne a célod vele.

A nem leválasztott 1 fázisú inverterek DC pontjainak potenciálját elég nehéz definiálni, de azért megpróbálom. 360V bemenő feszig egy step-up konverter is működik, ami a negatív pólust nem tolja, a pozitívat igen. Azaz példa: a bemeneten legyen 300V. Ekkor a step up csinál 360V-ot belőle. Ennek a 360V-nak a közepe, azaz a 180V-nál lévő pont van a pillanatnyi fázis feszültség pontosan felénél. Azaz a köztes DC pont közepe a fázsisfesz felével ingázik. A fázisfesz teteje +325V, alja -325V, tehát a köztes DC közepe +162V, és -162V között ingázik. Visszakanyarodva előző példához, ekkor a -DC pont ehhez képest 180-al lejebb van, azaz -17V, és -342V között ingázik. A bemeneti plusz meg 300-al feljebb, azaz 283V és -42V között ingázik.

Amennyiben a bejövő DC nagyobb, mint 360V, nem üzemel a step-up rész. Ekkor egy az egybe, a fél DC bejövő pont ingázik félfázissal, azaz +162V, és -162V köztt, a -DC ez minusz a teljes DC fesz fele, a +DC meg ez, plussz a teljes DC fesz fele.

Ugye milyen egyszerű? :) De azért az remélem lejött, hogy ez fix mozgás, nem tudod "arrébb tolni", adódik a hálózati és bejövő DC feszből. Ha megpróbálod, hibaáram keletkezik, jobb esetben letilt az inverter, rosszabban PUKKKKKK

A túlfesz levezetőd amint a megengedett mérték fölött átvezet, az inverter le fog állni "ground error" hibával! Szóval:

A) nem csinálsz semmit, majd ha letilt az inverter, kicseréled a levezetőt.
B) teljesen feleslegesen most cseréled ki a levezetőt. (igaz lélek-nyugtatás :)

Remélem segítettem. :)

Üdv,
Bous "mint legnagyobb inverterszakértője a fórumnak" :)
2015-08-10
13:21:43
Előzmény: takyka #49080#49085
Takyka,

Köszi a választ. Remélem hogy Paya és Bous is nézegeti a fórumot mostanság, és lesz valami 5letük + kedvük hozzászólni.

Tényleg nem galvanikusan leválasztottak az invertereim...
A pukkos dolgot azt nem teljesen értem, hogy mitől pukkolnának az inverterek. Két DC feszültség generátornak a negatív pólusait összekötheted, sőt törpefeszültségű rendszerekben össze is kell kötni, pl. ha van egy 12v-os és egy 5v -os tápod. Pont azért hogy azonos legyen a gnd-jünk és ne lebegjenek egymáshoz képest.
Azt gondoltam volna hogy ez hasonlóan müködhet napelemmezők esetében is.

Multi-string inverternél nem érdekes a dolog, mert valószínűleg ez megoldja inverteren belül. Ha tényleg úgy van. Bous mint legnagyobb inverterszakértője a fórumnak, biztos keni vágja hogy van. Na de mi van akkor ha ténylegesen nem egy dobozba van hanem két külön dobozban van egy-egy invertered, amik egy-egy napelem mezőt visznek.

medig
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva