English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Homlokzat  =>  EPS rögzítés, szinezéslapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-02-21
14:48:15
MÉSZ (Magyar Építőkémia- és Vakolatszövetség) ajánlása a THR (homlokzati hőszigetelő rendszerek) kivitelezése tárgyában történő egységes szemléletmód kialakítására

2014-12-29
22:43:57
Előzmény: zsezse #48080#48081
A pince nem vízszigetelt, de nem is nedves, legalább is látszólag száraz, nincs kicsapódás (kb. 60 % a párat. és kb. 18-19 fok), kézzel tapintva tök száraz, sehol, még a sarkokban sincs penész, se elszíneződés, stb., csak beton felületek.
Nem lakótér csak tároló és itt a kazán és a garázs, víztároló, stb. (az egész lakás alápincézett).

De igazából nem is a szigetelés lenne a fontos, mert azt én is sejtettem, hogy nagy hőtakarékosság nem lesz belőle, esetleg hidegebb lenne a pince.

Szeretném egy részénél a belmagasságot kb. 6-7 cm-el csökkenteni, és hirtelen ez tűnt a legkönnyebben kivitelezhető, legkevesebb munkával járó, és esetleg legolcsóbb megoldásnak, a szigetelés csak másodlagos haszon lehetne.
2014-12-29
22:16:36
Előzmény: hamiki #48078#48080
az elso kerdesem az lenne, hogy a pince vizszigetelt, vagy paras?
ha szaraz a levego, akkor en inkabb gipszkartonoznek. ha nedves, akkor esetleg a zoldszinu impregnalt lappal probalkoznek.
feltetelezem, a padlofutes alatt 5cm lepesallo szigeteles van. valamennyi energiat biztosan visszatartanal, ha alulrol is szigetelned, de ugy velem, ez az energia a hazon belul "hasznosul", amennyiben a pince is "lakoternek" szamit.
persze egy borospincenek nincs erre szuksege.
ha szaraz a levego, akkor esetleg kozetgyapottal probalkoznek + parazaro folia, ha nedves, akkor nincs otletem hirtelen a hoszigetelesre.
felek, hogy a tokeletlen parazaras miatt elobb utobb elazna a szigeteles.
2014-12-29
18:28:43
Előzmény: zsezse #48076#48078
Köszi a választ, de akkor mit? Illetve ha mégis, akkor a purhab jó lehet vízszintes felületen? Kellene-e sokáig tartani, míg megragad? És mivel beltérben van, ha jól ragaszt a purhab, kell-e egyáltalán dübelezni? Csak a saját súlyát kell hordoznia.
Ez beton kefni, nem merném megfúrni ütve, simán meg egy örökkévalóság.
2014-12-29
18:19:49
Előzmény: hamiki #48075#48077
Magamnak válaszolok, de megérdemlem, mert el kellett volna olvasnom legalább ezt az oldalt. Valószínűleg purhabbal megoldható.

Akkor inkább mást kérdezek: alulról van értelme szigetelni a pince mennyezetet, ha felette padlófűtés van EPS alátéttel, közben pedig a kb. 22 cm födém. Érezhető lesz valamilyen hőmérséklet emelkedés a szobában.
A másik cél a pince belmagasság csökkentése lenne, van erre jobb, egyszerűbb, gyorsabb és olcsóbb megoldás, mint az EPS ragasztás?

Purhabbal elég a szélén körbe és némi cikk-cakk középen? Milyen vastagon?
2014-12-29
17:59:34
Előzmény: hamiki #48075#48076
belterre semmi esetre sem raknek EPSt a tuzveszelyessege miatt.
ha nem utve furoval furod, akkor elvileg nem torik be a mennyezet (A keramia teglakat is ajanlatos igy furni) de a sima ragaszto is megfogja
2-3 meterig nem szukseges dubelezni kulterben sem, csak afolott ajanlott.
2014-12-29
15:12:34
Üdv
Mennyezetre lehet-e a szokásos polisztirol ragasztóval ragasztani nikecel lapokat (5 cm-est)? Megbízhatóan ottmarad, vagy nem? Mi lehet a legegyszerűbb megoldás, ha ez nem jó?
Az alap, amire ragasztani kellene sima beton kefni, plusz a gerenda vakolatlanul (pince belső felületéről van szó). Dübelezésről nem lehet szó, mert betörik a kefni.
A szigetelés mellett a másik cél a belmagasság csökkentése lenne, így nem igazán tudom mi lenne a jó és stabil megoldás.
villam64Válasz erre
2013-03-18
20:35:27
Előzmény: Nándi #39612#39617
Én azért bízom benne. Nálam a meglévő 5cm-es dörzsvakolatos szigetelésre került dűbelezéssel 10 cm. Még csak üvegháló, ragasztó borítással. A hőmérséklet különbség 75 %-a esik a szigetelésbe. Az előző üveghálós kötésre ragasztva nem félek a nyírószilárdságtól. Inkább hatásfok csökkenéstől. De legalább a penészesedés megszűnt. Később lehet simán kap majd 10 cm-t ráragasztva. A mérés fenn van. http://wea.biosolar.hu/graphs/54/
http://biosolar.hu/forum/63
Én bevállaltam.
2013-03-18
19:01:04
Előzmény: robert #38676#39612
Robert!

"ezért tiszta lappal kell indulni"

Megkértem egy építész szakértőt, véleményezze az egymásra ragasztott hőszigetelést.

Azt mondta: "Az EPS nyírószilárdságát nem tesztelték arra az esetre, ha 2 réteg simítóvakolat terheli a felületet. Tehát semmi sem garantálja, hogy a hőszigetelés a helyén marad."

2013-02-21
13:40:59
Előzmény: Nándi #38675#38676
Nándi,

A meglévő hőszigetelés nem jó alap, talán az alatta lévő vakolat sem. Biztos vagyok benne, ha erre építesz, akkor az csak nagyon rövidtávú haszonnal (valamivel kevesebb munka) jár. Hosszú távon szívás lesz a vége, ezért tiszta lappal kell indulni.

Az ismerősöd által kivitelezett, ráépített hőszigeteléssel elért egy-két éves energiafelhasználási tapasztalatok nem indokolják a módszer más épületen történő másolásának jogosultságát. Az sem biztos, hogy hosszabb távon is meg lesz elégedve az eredménnyel.

Nekem a "tesco gazdaságos" megoldás nagyon nem tetszik, szerintem nem korrekt.

Érdemes csak azért rosszul megcsinálni, mert a jó egy kicsit többe kerülne?
Tudom, költői a kérdés, amire sokszor azt a választ kapom, hogy csak erre futja.

2013-02-21
12:57:36
Előzmény: robert #38107#38675
Robert,

"Ehhez a vékony hőszigetelést is le kell bontani, a vakolatot kiegyenlíteni, majd legalább 8cm vastag hőszigetelést építeni."

Mi indokolja, hogy a vékony hőszigetelést le kell bontani?
Vajon azért, hogy a téglák fugái biztosan zártak legyenek?
Hiba lenne, ha nem szednék le a meglévőt, hanem ráragasztanak még 5-10 cm-t?

Egyik barátom még régebben szigetelte a házát 8 cm-el, egy építész javaslata szerint.
Évekkel később meglátogatta egy passzívházas ismerősét és kedvet kapott a további hőszigeteléshez.
A meglévő 8 cm EPS-re egyszerűen ráragasztott további 10 cm-t.
A részleteket ne kérdezzétek. Annyit tudok, hogy nagyon elégedett az eredménnyel.
Jó a közérzete a házban, és szinte lenullázta a fűtésszámlát.

2013-01-14
16:17:24
Előzmény: nadtom #37693#37696
Én egyre messzebb, ahányszor csak átszámolom... :D

Viccet félre: ezen a szinten minden további ráfordítás az apróságokat kivéve irdatlan hosszú megtérülés. Így amíg nem égető, nem erőltetem.
Ezért ez a lassú haladás.
Színezésig el kell jutnom idén, ami energetikailag nem indokolható, ugyanakkor kényszerű kiadás. Be leglább szép jess. :-/
Meg drága. Ki se mertem számolni. Van valakinek friss tapasztalata?
2012-11-13
00:34:33
Na hétvégén kipróbáltam ezt a purhabos technikát, aztán majd meglátjuk megbánom e pár év múlva. :)

Soudalt tudtam venni, meg amúgy is akciós az OBIban.. Egy flakon kb. 7-8nm-re lett elég, egész gyorsan lehet vele haladni, csak nem szabad belenyúlni. :)

De sajnos átrajzolták az időjárás előrejelzést, így hálózva, ragasztóval behúzva már nem lesz... (eredetileg egész hétre 12-13 fokot jósoltak)

Ahogy beszéltük, 2cm-t elhagytam a szélén, hát, 10es mélységben azért nyeli a purhabot... Persze oda már nem a drágábbik került..

Tökéletes nem lett, első ilyen próbálkozás, de már mindegy, ez van.
2012-11-10
00:32:56
Előzmény: robert #35262#35282
robert,

nálam ugyan nincs belső oldali hőszigetelés, nem őrültem meg. :)
A plafon a kapualj plafonja, ami a lakásunk alja és egy kültérre nyitott tér. :)

Persze, tudom, hogy hézag nélkül kell. De ugye a födémszigetelésnél a szálas anyagoknál is érdemes a két 10es réteget eltolva rakni, pedig az eleve jobban egymáshoz passzírozható. De a levegőre nem gondoltam, tény.
2012-11-09
17:23:35
Előzmény: tthom #35261#35262
tthom,

Az EPS-t úgy kell felrakni, hogy ne legyen hézag a táblák között.
Két réteg a ragasztás rosszabb megoldás, mint egy dupla vastag, köszönhetően a táblák között mozgó levegőnek. Ezen kívül gombásodhat és sokkal többe is kerül.

A belső oldali hőszigetelést inkább megszüntetni, mint növelni kellene.

2012-11-09
17:14:43
A rögzítés kapcsán jutott eszembe.. 10cm-et teszek majd fel a falra.. Csak elméleti szinten.. Ha nem számítana az idő és a pénz. Két 5cm-es réteg nem lenne jobb? Lehetne átlapolással ragasztani, így a lapok közötti találkozást is lezárná, mint amit az ember a födémszigetelésnél végez. Nem?

Valamint ha már van plafonon nekem egy réteg szigetelés, teliberagasztva, bedübelezve, ragasztóval behúzva. Vajon elbír dübelek nélkül még egy sort rajta? Csak szimplán ragasztva? El kellene, nem?
2012-11-05
20:42:39
Pár kép, amiket tudtam készíteni

villam64Válasz erre
2012-11-05
19:01:18
Előzmény: tthom #35130#35131
Én titan-nal tömítgettem fém pisztollyal. Így tisztítható. Tehát rájön a pisztoly, és egy tubus tisztító. Az egész 10 ezer. De csak a pur habot kell újból megvenni.
2012-11-05
18:10:11
Előzmény: pali #35120#35130
pali,

köszönöm. Itt helyben Titan-t és Soudal-t láttam, 1800/flakon. Soudalt próbáltam, az elég kevésre lett elég.. Bár az is lehet, hogy azért, mert plafonra raktam és több kellett, hogy odafogja.. Lehet most kipróbálom majd a Titan-t. :) Bár gondolom sokban nem különböznek.
2012-11-05
12:48:31
Előzmény: tthom #35117#35120
tthom!

Fischert és 2040Ft egy tubus. Nagyon sok táblát csináltam vele.
Ragad mindenhova!! Csak olyan öltözetbe csináld, amit nem sajnálsz utána kidobni.

Tegnap még a hajamból is szedtem ki ragasztót.
Próbáltam képeket csinálni, de nagyon koszos voltam és nem mertem megfogni a gépet, más meg nem volt itthon. Közben az erős széllel is birkóztam. Majdnem kicsavarta a kezemből a táblákat a szél :)

Pali
2012-11-05
10:39:25
Előzmény: pali #34911#35117
pali,

Te milyen márkájú purhabbal ragasztod az epst? Mennyire kiadós és mennyiért jutottál hozzá?
2012-10-31
18:15:26
Előzmény: tthom #34915#34922
tthom,

Reagálok az általad említett két szempontra. A véleményemet írom le, anélkül, hogy sok éves építőipari tapasztalatom lenne.

1.
"...mégis így adja meg a gyártó.. Normál ragasztónál is.. Körbekenni, két pogácsa bele és kész..."
Szerintem azért adják meg így, mert "telibe" csak akkor lehet ragasztani, ha a vakolat teljesen sík (ergo drágább az előkészítés), ráadásul sokkal több időt igényel a ragasztás. Szerintem ezek a feltétek önmagában elrettentenék a felhasználókat egy terméktől, mert a munkadíjat a többszörösére emelné, de főleg azért, mert a konkurencia nem ilyen szigorú, a konkurencia szerint a gyorsabb módszer is 100%-os. Nem beszélve arról, hogy 10 év múlva a jelenlegi gyári ajánlás szerint felrakott hőszigetetlés cserére fog szorulni, és akkor majd eladhatják az "új típusú intelligens rendszerüket" .

A gyári ajánlással kapcsolatban egy friss "élményemet" mesélem el:
A gyárilag ajánlott mennyiségű ragasztót vettem meg júniusban. Júliusban újra beszéltem a gyártóval, aki közölte, hogy 50%-al több a ragasztó szükséglet az "új ajánlás" szerint, aminek a közlésére a fogyasztóvédelem kötelezte őket (és a többi nagy gyártót is). Történt ugyanis, hogy az összes rendszer-kereskedő az ajánlati árak alacsonyan tartásához alacsonyabb ragasztó-szükségletet hazudott be, amit augusztusi határidőre büntetés terhe mellett korrigálniuk kellett.
Ezen a ponton korrigáltak, mert muszáj volt. Mikor fogják kötelezni őket a többi hazugság beismerésére?

2.
".. a teliberagasztás hőkapcsolatatot biztosít az egész felületen a fallal, az ilyen körberagasztásnál meg kisebb a hőhíd, hisz benne van a levegő, mint plusz szigetelő réteg..."
A bezárt levegőréteg a hőszigetelés alatt a párakicsapódás kockázatával jár.

2012-10-31
15:17:50
Előzmény: robert #34913#34917
robert!

Az ismeretlent nem tudom kiszámolni :)
Készítek képeket, mint ígértem és abból majd lehet tovább gondolni.

tthom írta, hogy így javasolják a gyártók. Valamiért ők sem foglalkoztak a bezárt levegővel.

Mellékelek egy használati utasítást is.

Pali

2012-10-31
15:01:44
Előzmény: robert #34913#34915
robert,

mégis így adja meg a gyártó.. Normál ragasztónál is.. Körbekenni, két pogácsa bele és kész. Elvileg a körbekent ragasztó légmentesen lezárja, így ha marad is levegő, gondolom az szigetel. Akár elméletben még jobb is lehetne, mint a teliberagasztás, hisz a teliberagasztás hőkapcsolatatot biztosít az egész felületen a fallal, az ilyen körberagasztásnál meg kisebb a hőhíd, hisz benne van a levegő, mint plusz szigetelő réteg...

Ha így adták meg, csak jó valamennyire.
2012-10-31
14:08:38
Előzmény: pali #34911#34913
pali,

"A hab a nyomás hatására nagyon szépen szétterül.
Minél kisebb hézagot kell kitöltenie, annál vékonyabb lesz."

Bármelyik fajta ragasztót használunk, ha nem akarunk üregeket a szigetelés alatt, akkor pontosan síkba vakolt felületre kell dolgozni.
Normál ragasztó fogas vassal történő felvitele esetén már a tábla falra helyezését megelőzően 50% a fedettség. Miután a helyére kerül eléri a 80%-ot.
8mm fogazással 6mm egyenetlenséget kiegyenlítő képesség és 1.6liter bezárt levegő négyzetméterenként.

Mekkora lehet a fedettség olyan ragasztó esetén, amit csak három csíkban viszünk fel, és mekkora kiegyenlítőképesség? Számoltad már?

Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Homlokzat  =>  EPS rögzítés, szinezéslapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva