English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Rekuperátorlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-05-26
07:06:37
Előzmény: robert #46511#46512
A szűrő kb. két hetes. (kicsi a felület, 160-as cső)

A rácson a lerakódás alapja a nyárfaszösz. Szezonon kívül nem szokott lerakódás lenni.

Házfal melletti betonozott sáv, hívhatjuk járdának, de ott nem járdál senki.

T.
2014-05-26
06:37:45
Előzmény: takyka #46510#46511
takyka ,

Mennyi ideig nem tisztítottad a szűrőt és a rácsot?

A rácson látható vatta-szerű kosz alapja pókháló, nyárfa-szösz vagy mi lehet?

A beszívó rács alatt a járda látható?

2014-05-25
20:05:07
Ma cseréltem szűrőt. Így néz ki:

Gondoltam lefényképezem a beszívó rácsot is. Jól tettem, mert vágyott egy kis törődésre...

T.
2014-05-23
13:26:11
Előzmény: takyka #46500#46503
takyka,

A hasznossága a levegő minőségétől függ. Ha egy egész évben működő aktív szellőztetőben havonta kell takarítani a szűrőt a portól, akkor elhiszem, hogy OTT valóban szükségtelen egy nehezen megközelíthető szúnyogháló.

2014-05-23
13:02:19
Előzmény: takyka #46500#46501
szigoruan belulrol fogja takaritani:) a padlasrol elerheto. ha szukseges.
2014-05-23
10:24:31
Előzmény: robert #46494#46500
Mindenki azt rak a csővégre amit jónak gondol. :-)
Ha szűrő van a rendszerben, akkor az is megfogja a rovarokat, minek szúnyogháló? Cserélni ígyis-úgyis kell, fél marék por mellett simán elfér az az 5-6db rovar.
Hogyan fogja Zsezse az eltömődött szúnyoghálót takarítani 5m magasan? Havonta létrázik?
Ha attól félsz, hogy a csőbe betelepednek, akkor megnyugtatlak, nem szeretik, hogy állandóan lobog a hajuk. :-)

T.
2014-05-22
13:54:27
Előzmény: takyka #46493#46494
takyka,

Nekem is az jutott eszembe Zsezse fotójáról, hogy a beszívó oldalra én sem tennék a szúnyoghálónál ritkább rácsot, mert az is előnyös, ha nem szippantjuk be a néha tömegesen megjelenő molyokat, hernyókat, vagy szálló szöszöket.

Ugye annak sem árthat a csonk köré kanyarított sűrűbb szövésé háló, akinek gépi szellőztetése van?

Nálunk a tavasztól őszig tartó időszakban a nyitott ablakok és azokra szerelt szúnyogháló is tökéletesen működik, por sem lesz több a lakásban, mert az nem kintről érkezik (tiszta a levegő).
Számomra az egyik legnagyobb rejtély, hogy a lakatlan tetőtérben is takarítani kell néha - a feleségem szerint - :)

2014-05-22
10:06:04
Előzmény: sziapo2 #46490#46493
"SZÚNYOGHÁLÓ-t tegyél a szellőztető ablakaidra, ami tökéletesen képes zárni, pl. rásimul az ablak keretre kívülről.
Ugyanezt a szellőztetőnél is meg kell tenni, különben rovartanyává válik."

Ez nem így van. Nekem a csőkivezetéseken csak a gyári kb. 10mm-es háló van. mégsem telepedtek be tömegével a bogarak. A szűrőig bejut ugyan néhány rovar, de onnét nincs tovább. Szerintem nem szeretnek folyamatos orkánban élni...

T.
2014-05-22
08:07:42
Előzmény: zsezse #46431#46490
A bejegyzésed érdekes, de van tévedésed:
SZÚNYOGHÁLÓ-t tegyél a szellőztető ablakaidra, ami tökéletesen képes zárni, pl. rásimul az ablak keretre kívülről.
Ugyanezt a szellőztetőnél is meg kell tenni, különben rovartanyává válik.
A szellőztető előnyét sokan nem tudják elképzelni sem:
Amikor a szélcsend
megakadályozza a légcserét, akkor az gyorsan-határozottan megoldja!
Ha ez társul egy hővisszanyeréssel, az számítható megtérülést is eredményez!
Itt ilyent nem láttam, pedig minél jobb a hőszigetelés kívül(belül, ha nincs másra mód), a látott véleménnyel egyetértve annál nagyobb arányú a szellőztetés energia megtakarítása.
Van olyan vélemény miszerint minden gépi légforgatás huzat jellegű, és arra érzékenyeknek nem ajánlott (allergia hajlam)...
Ez lehetséges!
De gondolom a mértéke nem mindegy, egy hőszigetelést nélkülöző lakásban tornádó erejű fűtő klima kellhet télen, egy hőszigetelés utáni csökkent hőveszteséget kisebb szellő is képes kifűteni!
És pl. zárt égésterű kazánnál a fűtő felületnél sem mindegy, hogy mekkora a légáramlás, különösen, ha a fűtőtesttől távol hidegzuhanyként éri a bennlakót a hideg falak hőkilopása miatt lezúduló hideg levegő.
2014-05-20
21:24:38
Előzmény: ctrlaltdel #46480#46485
szia
mint szellozteto "tulajdonos" en tovabbra is azon a velemenyen vagyok, hogy egy utolagos szellozteto legfobb haszna nem az, hogy megsporol X Ftot amit a szelloztett levego felmelegitesere forditasz, hanem az a friss levego, amit folyamatosan biztosit a lakasban, amit te pusztan ablaknyitassal nem tudnal fenntartani (foleg telen es nyaron)

ctrlaltdelVálasz erre
2014-05-20
13:24:51
Előzmény: robert #46478#46480
Köszönöm az észrevételeket, igaz sokat nem alakult az álláspontom semerre se, de lehet hogy inkább maradok, a fűtőkalorifernél a pufferrel összekötve,és azáltal előmelegitve a bemenő friss levegőt.
2014-05-20
12:15:13
Előzmény: ctrlaltdel #46477#46478
ctrlaltdel,

Az észrevételeim A Beró-féle hővisszanyerős szellőről a honlapjukon felsorolt előnyökre tekintettel:

"... Amíg egy keresztáramú hőcserélőben 30 cm hosszon halad a levegő, addig az én ellenáramú hőcserélőmben 8 métert..."
Tulajdonképpen egy "cső a csőben" típusú hőcserélőről van szó, a levegő által bejár úthossz érthetően több méter hosszú (soros lemezelés).
A lemezes hőcserélőkben a levegő mennyisége eloszlik az egyes járatokban (párhuzamos lemezelés), ezért 60db 0.5 méteres lemez esetén 15méter az ekvivalens hossz. Így már nem tűnik soknak az előnyként felhozott 8 méter.
Egyébként sem a hőcserélő hossza számít, hanem a hőátadó felület nagysága.

"... Egyáltalán nem mindegy, hogy míg egy keresztáramú hőcserélőben kevesebb, mint 0,5 sec alatt átrohan a levegő, addig nálam a nagy keresztmetszet miatt is több, mint 5 sec a tartózkodási idő..."
Hasonló gondolatmenettel, mint amit az előző pontban leírtam, belátható, hogy az a levegő áthaladásához szükséges idő hosszát csak akkor van értelme hasonlítgatni, ha két egyforma rendszerű hőcserélőről van szó. Ebben az esetben ez az adat sem jelent előnyt.

"... Amíg az én hőcserélőm 0,1 mm vastag golyónyomott alumínium lemezből készül, addig a piacon kapható keresztáramú hőcserélők papírból, műanyagból készülnek..."
Elég meredek általánosítás...

A youtube videóban demonstrált mérésben hiányoznak a tömegáram adatok, ezért a közölt hőmérsékleti adatok a hatásfok tekintetében nem mondanak semmit, ettől még veszteség is keletkezhet.

Összefoglalva úgy gondolom
- egy 8 méteres "cső a csőben" típusú hőcserélőnek megfelelő hatásfokú, de annál kisebb helyigényű szerkezetről van szó (ez pozitív ígéret)
- a kisebb befoglaló térfogat miatt kevesebb hőszigetelésre van szükség, mint "cső a csőben" típusú hőcserélő esetén (ez pozitív ígéret)
- a egyszerű "cső a csőben" rendszernél bonyolultabb
- a hőcserélő a szellőztető rendszernek csak egy eleme, kérdés, hogy az egész rendszert műszakilag és pénzügyileg hogy érinti
- az esetlegesen kapható hőcserélő működéséről nem mondható vélemény, amíg több info és mások alkalmazási tapasztalatai érhetők nem lesznek, ha egyszer sorozatgyártásra kerül a sor, ergo egy ki nem próbált újdonságról van szó, amit nem meggyőző előnyökkel reklámoznak

(forrás: www.ellenaramu-levego-hocserelo.shp.hu/hpc/web.php?a=ellenaramu-levego-hocserelo)
ctrlaltdelVálasz erre
2014-05-20
11:33:49
Sziasztok.

Én is ház szellőztetésben gondolkodom, találtam egy ilyet a neten keresgélés közben. www.ellenaramu-levego-hocserelo.shp.hu/hpc/web.php?a=ellenaramu-levego-hocserelo

Valakinek valami vélemény,hozzászolás?????????
2014-05-15
08:32:33
Előzmény: robert #46433#46434
ha elmegy ez a f*s idojaras lefotozom.
2014-05-15
07:27:22
Előzmény: zsezse #46412#46433
zsezse,

Hogy néz ki a beépítve?

2014-05-14
20:41:16
Előzmény: takyka #45775#46431
a masik forumon mar leirtam, de ide is megirom:
1-1.5 honapja lekapcsoltam a szelloztetot. Ugy voltam vele, megprobalom, milyen szellozteto nelkul az elet. Ujra ablakot tudtunk mar nyitni a joido miatt. Napkozben amikor tudtuk mindig bukora hagytuk az ablakokat. A lenyeg roviden es tomoren: ujra beszállt a nyárfa pihe, bejottek a legyek - nincs minden ablakon szunyoghalo -, a szomszedaim fűnyiroi és lancfureszei miatt folyton csukogattam az ablakot, mert nem birtam dolgozni.
A levego minosege pedig erezhetoen romlott. 1-2 alatt be kellett lassuk, hogy ezzel a modszerrel nem tudjuk fenntartani a kivant minoseget.
Ma ujra beuzemeltem a tortenetet, de most mar marad is igy. Nyaron igy is ugyis kell a paratlanitas vegett, de a friss levego miatt marad tavasszal es osszel is szerintem.

2014-05-12
07:24:35
vegre elkeszult a falattores is. home made: 200as alu spirko cso, 45 fokban levagva, egy 195os alu karikaba eroszakoltam bele egy drot halot es egy szunyoghalot, hogy sem bogar sem madar ne tudjon athatolni.
a tisztitasa kerdeses, majd meglatom, mennyire koszolodik el.

2014-02-20
13:37:15
Előzmény: takyka #45775#45777
nem is tudom, valami durvabb hatasra gondoltam :)
nem tudtam elkepzelni, milyen hatasfokkal tartja vissza a parat, most pl 54%, de nekunk ez pont megfelelo is a gyerkoc miatt.
egyelore csak 1 befuvasi pont van, de megjottek a 125-os anemosztatok, azok lesznek beepitve vegul a padlasszobakban.

megjott a MAX485 panelem is, ugyhogy soros porton fogom tudni piszkalni a hocserelo szelepeket!
ahogy idom engedi, haladok majd vele!
2014-02-20
09:49:12
Előzmény: zsezse #45771#45775
Nagyon jó a cucc!

A páratartalom szinten maradásán miért csodálkozol, ha páravisszanyerős üzemmódban használod? :-)

"a furdoszobaban furdes utan sem parasodik be a tukor, napkozben nincs az a megszokott "furdoszoba szag", illetve reggel sem ebredunk elhasznalodott levegore"

Szerintem pontosan leírtad egy szellőzőrendszer működésének észrevehető hatásait. Ha már hozzászoktatok, és leállítod, akkor néhány óra múlva észre fogod venni, hogy nem megy. Asszony még azt is észreveszi, amikor a szűrő cserére érett!

Most hány befúvási pontot használsz?
T.
villam64Válasz erre
2014-02-20
05:02:11
Előzmény: zsezse #45771#45772
A páratartalom relatív. Mindig az adott hőmérsékletű levegő víz felvevő képességéhez méred. Ott van Róbert programja a számoláshoz.
A falban és tárgyakban lévő víz mennyisége, ki tudja hányszorosa ?, a levegőben lévő víz mennyiségének. Ilyen külső viszonyoknál, már nálam is magasabb néhány százalékkal. Minden igyekszik egy új egyensúlyi állapotot felvenni. Egyik lead a nedvességéből, másik felvesz.
2014-02-19
23:35:51
under construction...

2 napja megy.. a paratartalom nem csokkent a lakasban jelentosen. 58%-rol indultunk, reggelre lement 53%-ra, de most ismet 58%-on van. valoszinuleg kinn is paras a levego most. a kimeno csovon nem latok para lecsapodast, biztos ami biztos 10 percenkent iranyt valt a szelep.

bevallom, sokkal nagyobb "durranasra" szamitottam, de lehet, csak az orrom van egyebkent is eldugulva. sok helyen olvastam, hogy az idegenek veszik eszre leghamarabb, de eddig meg senki sem szolt:) illetve vett eszre kulonbseget
az latszik, hogy a furdoszobaban furdes utan sem parasodik be a tukor, napkozben nincs az a megszokott "furdoszoba szag", illetve reggel sem ebredunk elhasznalodott levegore. a lakasban van egy _nagyon enyhe_ huzat erzes, de ez nem mervado,mert a mienk ugye egyebkent is huzatos egy kicsit.:S illetve eleg magas fordulaton megy a gep. azt meg kell jegyezzem, hogy gyakorlatilag _semmi_ nem hallatszik le a padlasrol a gep zajabol. a legnagyobb fordulaton hallatszik csak valami ha egyebkent csend van a lakasban.
az elszivoknak/befuvoknak van nemi hangja, de nem zavaro, napkozben nem eszreveheto. gondolom majd vissza tudom venni a fordulatot, akkor meg ennyi se lesz.

2014-02-17
18:26:16
NO!
nagy nap ez a mai:) elinditottam a rekuperatort!
egyelore csak tesztuzem, semmit nem merek, csak 1 szoba van bekotve.
muszaj volt beallitanom az iranyvaltast es a fordulatszam szabalyzast
sajnos nincs idom tokolni a kod optimalizalasaval, ugyhogy egy mega fog helyere menni, abban mar lesz szep csicsas webes felulet.
holnap jonnek a 125-os anemosztatok, azokat is berakom valamikor. a paratartalom erzekelok mar itt vannak, szepen lassan minden a helyere fog menni
de mar az erzes, hogy KESZ van, nagyon feldob:)
a ventillatorokbol _semmit_ nem hallani a lakoterben, meg a valtast sem hallom.
mndjuk ez 30 cm kozetgyapotnak koszonheto inkabb, mert a minap azt is eleg tompan hallottam, hogy egy 2kW-os flexszel dolgoznak odafenn!
az egyetlen befuvasi pont most megkapja a teljes nyomast, igy ott most persze suvit a levego, de gondolom ez csokkenni fog, ha eloszlik 3-4 pontra.
hozzateszem, ez 80%-os fordulatra ertendo!
2014-02-16
22:36:59
Előzmény: zsezse #45750#45751
Bár nem látom, de hosszú bittel, sréhen, belüről kifelé csavarozz...
2014-02-16
21:00:23
Előzmény: takyka #45746#45750
szajnosz ninc kici kinai kezeckem, hogy odaferjek.
:) de ha nincs mas, szetszedem a szigetelest ott.
2014-02-16
09:18:29
Előzmény: zsezse #45744#45746
opel csavar és sziloplaszt a barátod...

T.
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Rekuperátorlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva