English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Hővisszanyerős szellőztetéslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-12-05
11:05:52
Előzmény: zsezse #43994#43995
Nincs ellentmondás, csak még nem szellőztetős fejjel gondolkozol. Amint folyamatosan szellőztetsz, nem történik párakiegyenlítődés a lakásban.
Csak a fürdőszobában van pára addig, amíg a fürdőzés zajlik. Onnét nem nagyon jut ki a légáramlás ellenében. Amint véget vetek a lubickolásnak, ott is elkezd csökkenni a szint. Egy-két óra alatt a fürdő csontszáraz. A páratartalmat meg nem ott mérem, hanem egy szobában.
Abban a szobában, ahol száradnak a ruhák, valamivel magasabb a páratartalom (nem mérem, csak érzem)de a többi szobára ez nincs hatással. Gyere el és jobban érthető lesz.

Adott egy folyosó, ahonnét nyílnak a szobák és a fürdő. A szobákba fújok be, a fürdőből szívok el. A lassan áramló levegő megakadályozza, hogy a szobákba bejusson pára egy másik helyiségből.

T.
2013-12-05
10:40:05
Előzmény: takyka #43993#43994
takyka

ellentmondast erzek akkor a szavaidban
ha ennyi para van a lakasban, akkor hogy tudsz megis ilyen alacsony paratartalmat elerni? reggelre megy csak le?
az teny, hogy a cel a hosszu elettartam.
nekem ez mellett az is a cel, hogy ne szaritsam tul a lakast.

gyerek tema: valoszinuleg meg csak nekem uj ez az eletforma:)

Robert: a sablont levettuk rola, ugyhogy lassan indul a sorozatgyartas ;)

2013-12-05
10:12:29
Előzmény: zsezse #43990#43993
Nekem nem volna kedvem állandóan új hőcserélőt építeni. Megcsinálom és menjen legalább 10 évig.
Ha a belső oldalon lenne a páraáteresztő "papírmembrán" beépítve, (kondenzáció hiánya miatt) akár hosszú életű is lehetne. Még kerülő ágra sem lenne szükség, amennyiben nem visszük túlzásba a páravisszanyerést.

Páratermelés ügyileg meg ne reménykedj. Egy gyerek nem tud annyi párát generálni mint nálunk a három. :-) (minden nap legalább 1x megy a mosógép, szárítás a szobában) Látnád, hogy ömlik ki a kondenzvíz a HCS-ből, amikor (gőz)fürdenek... :-)

T.
2013-12-05
09:55:56
Előzmény: zsezse #43990#43992
zsezse,

"... lehet, hogy nalunk most a gyerek miatt keletkezik annyi para... "

Kell egy tartalék-gyerek is arra az esetre, ha egy nem termelne elég párát :)

2013-12-05
09:46:47
Előzmény: takyka #43988#43990
na igen, ezt en sem szeretnem kiprobalni:)
viszont, a kovetkezore gondoltam:

1) a kartonpapirbol keszitett papir alapu hocserelo is tonkremegy a viztol?
nem probaltma, csak kerdezem
ha egy szezont kibir, mar megerte megcsinalni.
2) Ordogtol valo otlet sorbakotni egy fem lemezes hocserelot egy papir alapu szurovel es csinalni egy keruloagat a papirnak?

amennyiben nagyon magas a paratartalom, a papir szurot kerulje ki a levego, ha alacsony, akkor pedig fujja at rajta, hogy csokkentse a para veszteseget?
egy pici szervoval + pillangoszeleppel szerintem konnyeden megoldhato lenne.
bocs, most megint ugy agyalok, hogy eletemben nem lattam/probaltam ilyen szerkezetet.
az is lehet, hogy nalunk most a gyerek miatt keletkezik annyi para, hogy eleg lenne, de szeretnek felkeszulni minden eshetosegre:)

2013-12-05
09:36:36
Jó volna kiszámolni, hogy mennyi párát lehetne áttolni óránként egy m2 nem impregnált, de nem szellős papíron. Van valakinek közelítő értéke a papír páradiffúziós együtthatójára vonatkozóan?

T.
2013-12-05
09:24:46
Előzmény: grano #43981#43988
Szerintem házi szellőző rendszer esetén káros bármiféle áthallás a használt és a friss levegő között. A cél a lehető leghatékonyabban elszívni az elhasznált levegőt és bejuttatni a frisset.
Ha visszakeverés van, akkor ezt csak nagyobb tömegáramok mellett lehet elvégezni, ami ventilátor-fogyasztás növekedést okoz, másrészt elég kellemetlen lenne ha a vasárnapi ebédlőasztal felett harcolna egymással a jó kis körmöspacal illata az anyós salakanyagkipárolgásával ami a budiból kúszik vissza.

Annyira nem gáz a száraz levegő, hogy ezt bevállaljam. :-)

T.
2013-12-04
19:25:15
Előzmény: takyka #43980#43981
takyka:
de, átszellőzik.
Viszont a légcserélésben bevált módszer a légáramok keverése.
Az "áthallás" itt nem okoz különösebb problémát.
Ha olyan extra páratartalom van mint nálatok akkor felesleges az "entalpia" hőcserélő. (Egy háznál medence tér szellőzését volt szerencsém menedzselni, addig légszárítóval csinálták horror üzemelési pézért, utána került be egy hőcserélős szellőztető, oda én sem).

De ha nagy felületen, több lépcsőben megy a hőcsere, akkor szerintem nem lesz akkora párakicsapódás mint nálad egy lemezesben.
2013-12-04
18:29:24
Előzmény: grano #43969#43980
Az itatós pair nem szellőzik át? Van ott nyomáskülönbség is!

Jó volna egy tesztet csinálni, hogy 1m2 papír mekkora páratartalom növekedést tud okozni.

Viszont én nem építenék papírból hőcserélőt! Ilyenkor folyik a víz a HCS-ben...

T.
2013-12-04
18:21:08
Előzmény: fusimisi #43970#43979
a rekuperátor topikiot olvasgasd, elég aktív voltam. :-)
Én aluból csináltam, de nemrég olvastam egy másik fórumon, hogy valaki ilyen fóliából épített:
www.tuplexkft.hu/webaruhaz/hu/pvc-folia/37-feher-pvc-folia.html
Szerintem jó ötlet.

EC ventit lehet venni külön is, igen jó áron. Mármint az eladónak jó. :-(
Én ezt használom:
www.img.ebmpapst.com/products/datasheets/EC-centrifugal-fan-G1G120AB6702-ENG.pdf

T.
villam64Válasz erre
2013-12-04
18:08:02
Előzmény: zsezse #43976#43978
Áll a project. A csövezést kellene megcsinálnom. Az én tervemben nincs eldugott cső. A lakás plafonjára függeszteném. Nem ígérek már semmit. Én nem szigetelném a lakásban. Az egyik lassító tényező, hogy arra a döntésre jutottam, a padlásra felmenő csövek műanyagot használnék, mert jobb a hőszigetelés. Anno a szagelszívó felmenő csöve is csöpögött, mert fentről áthűlt. A pvc könnyebb visszamelegíteni a távozó áramló levegővel, mint egy fém csövet. Még a belső térbe tenném a kimenő visszacsapóját.
2013-12-04
16:18:43
villam
ha olvasod:
neked hogy valt be?
2013-12-04
15:40:07
Előzmény: zsezse #43972#43975
zsezse,

Ilyet csinált villam64 is: http://biosolar.hu/forum/show/18216#18216

2013-12-04
15:29:07
Előzmény: grano #43969#43972
nem butasag!
fusimisiVálasz erre
2013-12-04
14:58:11
Előzmény: takyka #43960#43970
Puhatolózom ebben a témában - is. Szóval lehetne ilyen dobozt otthon is építeni vannak rajzok? Lehet kapni külön EC motoros ventiket valahol?
2013-12-04
14:43:30
Előzmény: zsezse #43963#43969
zsezse:
olcsón itatós papírral.
A rekuperátor elszívó és befúvó oldalát összevezetném egy csőbe, amit egy itatós papír szel ketté.
A parciális vízgőz nyomás az itatóson átviszi a vízgőzt a nedvesebből a szárazabba. Persze nem mindet, de jelentős mennyiséget.

2013-12-04
12:53:01
takyka
a multkori beszelgetesunk soran szoget utott a fejembe a paratartalom kerdese.
mondtad, hogy nalatok akar 30%-ig is visszaesik, ha telen uzemel a szellozteto.
en vegre orulok, hogy tartosan 50 felett vagyok (jelenleg kb 60%), nem szeretnem ezt elbukni

ti hogyan oldanatok meg a paravisszanyerest?

2013-12-04
11:32:59
Előzmény: fusimisi #43950#43960
A fő szempont mindenkinek más és más. Az biztos, hogy fűtetlen térben vezetett csövet szigetelni kell és az esetlegesen a csövön lévő 25mm-es szigetelés kevés.
Véleményem szerint a beltérben is szigetelni kell a frisslevegő csöveket, erre a gyári 25mm elég.
Vannak, akik idegenkednek a flexi csövek használatától, és csak spiroban, vagy műanyagban gondolkodnak. Én az enyémet flexivel csináltam, törekedve a lehető legnagyobb átmérő használatára (gerinc 200mm, nagyobb helyiségek 160mm).
Nem biztos, hogy kell horganyzott, jó a porfestett is doboz is, ha a kondenzvíz összegyűjtés, elvezetés korrekten meg van oldva. Hatásfok soha nem lesz tartósan 90%, csak papiron. Amit figyelni kell, hogy ellenáramú legyen a hőcserélő és a felülete a lehető legnagyobb legyen. (nekem 16m3 házi készítésű és így van 70% hatásfokom átlagban) Ami még fontos, hogy EC motoros legyen a venti, mert negyede a fogyasztása alacsony teljesítményen. Nekem 40W-ot zabált az aszinkron motoros venti, míg az ecmotoros 10W-ot (mindkettő ~80m3/h szellőzésnél).

T.
2013-12-03
23:56:47
Előzmény: fusimisi #43950#43953
Fontos, hogy lenyen egy csendes, alacsony energiaigényű géped (esetemben Wolf CWL 400 excellent). Ezek a gépek már le vannak szigetelve nem kell bebugyolálni.
A gyári csövek drágák, helyette szigetelt flexibilis csövet javaslok, nekem is ez van,a gerinc 200mm-es, leosztás 160mm-es, horganyzott idomok (ahol kellett ott szigetelve utólag).
A padláson van nekem is a gép és ott futnak a csövek is. A csövekre tettem még 10cm kőzetgyapotot, mert a 2,5 cm csőszigetelés kevés télen.
Fontos, hogy a csövek elég nagy átmérőjűek legyenek, hogy ne legyen zajos a rendszer, illetve ezért érdemes egy manuális pillangószelepet beépíteni a befuvó ágakba, hogy ne a légszeleppel kelljen csak szabályozni, mert az "fütyülést" okozhat.
A kondenzvíz csőre tenni kell egy csőfűtőszálat, mert télen ha elfagy a víz a csőben, felgyűlhet a víz a gépben és visszafolyik a csöveken...így járt az egyik barátom.
Ha lett volna elég helyem a kertben, letettem volna vagy 20-30m csövet min. 2 méter mélyre és ezen keresztül szívtam volna be a friss levegőt, így télen-nyáron még jobb hatásfokkal ment volna a szellőztetés. (Ismerek olyan rendszert is ahol nincs is központi gép még, csak egy ventilátorral a földbe letett csövön keresztül levegőzetik a lakást.)
Szürőt kb. 3 havonta kell cserélni a gépben, de itt sem érdemes gyárit haasználni, Forinthúszért meg lehet venni tekercsben a netenet. A friss levegő beszívó rostély koszolódik el rendszeresen ezt érdemes könnyen elérhető helyre tenni (nálam sikerült 5m magasra tenni így csak éppen elérem a létrával...)
95 %-os hatásfokot írnak de szerintem valahol 80% körül lehet a realitás, viszont így is nagyon jelentős a megtakarítás a hagyományos szellőzetéshez képest, illetve a folyamatos friss levegő eszméletlen jó.

fusimisiVálasz erre
2013-12-03
16:16:27
Előzmény: takyka #43948#43950
Mik a fő szempontok?
Csövezést azt nagyon jól le kell szigetelni ha a padláson mennek fűtetlen helyen - ezt tudom meg a gépet is célszerű bebugyolálni.
1.) csöveket szigetelni - vagy gyári szigetelt spirálkorcolt csövet használni
2.) horganyzott kaszni
3.) 90% vagy jobb hatásfok
2013-12-03
15:52:59
Előzmény: fusimisi #43946#43948
Attól függ mi a célod. Ha "csak" szellőztetni akarsz, akkor megteszi. Ha energiát akarsz megtakarítani, akkor nem a legjobb választás.
Ez egy keresztáramú HCS-nek tűnik (az "up to 70%" hatásfok alapján) ami a valóságban nem lesz annyi ~50%. A ventilátorok sima aszinkron motorosak, ami miatt a fordulatszám szabályzás csak rossz hatásfokkal lehetséges, sokat zabál.
Amennyi energiát megspórol a HCS, annyit elvisznek a ventik.
A doboz festett, tehát nem galvanizált, a kondenzvíztől elkezdhet rozsdásodni.

T.
fusimisiVálasz erre
2013-12-03
14:30:48
Nézegettem már én is ezeket a szellőző rendszereket.
Amiket itthon árulnak - persze főleg a márkás gépek elég borsos árban mennek.
Kintről lehet olcsóbban beszerezhetők - nem Kínából.

2013-10-10
21:49:31
Nagyon köszönöm az eddigi válaszaitokat, bár nem ezt, hanem lehurrogást vártam :)
Új távlatok nyíltak meg, akkor jöhet a tervezés.
Megtisztelnétek , ha majd véleményeznétek a terveimet.

Üdv,

Royking
2013-09-18
14:43:44
Előzmény: royking #42396#42408
A hővisszanyerős szellőztetőt ha teheted ne hagyd ki, a lakás komfortja lényegesen javul. Azt bánom csak, hogy nem hamarabb jutott eszembe...:-)
A fűtési költségedre is jó hatással lesz a szellőtető rendszer de ezt alapvetően nem gazdasági oldalról kell megközelíteni.

A napelemes rendszert - szerintem - gazdaságossági alapon ítéld meg, ha megéri neked akkor tedd fel.
2013-09-18
13:14:53
Előzmény: royking #42396#42406
Szerintem simán érdemes szellőző rendszert építeni nem szigetelt házba is. A filtrációs veszteség ugyanannyi, akár szigetelt, akár nem szigetelt házról beszélünk. Annak egy részét tudod megspórolni vele.
De a fő előnye nem a fűtési költség megtakarításban mutatkozik, hanem az egészségesebb életkörülmények kialakításában.

A kályha szellőzése nem okoz problémát, ha üzemen kívül elzárod a légbevezető nyílásait, minimalizálod a veszteséget. Nem törekednék állandó túlnyomás kialakítására, mert az páralecsapódást okozhat az apróbb réseknél, inkább csak a fűtés idejére növelném meg (kicsit) a bejövő levegő mennyiségét.

Nekem sem volt szigetelt a házam mostanáig, de ma már nem adnánk fel a komfortot, amit a szellőzőrendszer ad.

T.
Biosolar Forum  =>  SZELLŐZÉS  =>  Hővisszanyerős szellőztetéslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva