English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Kazánok  =>  Szilárd tüzelésű kazánoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-10-02
08:18:00
Előzmény: szocsmarci #49356#49358
Igazad van, jobb lenne energiával számolni (még jobb lenne mérni), de nem bírom rászoktatni magam és átváltogatni :) kW-ot megszoktam, de slendrián a megfogalmazás ez tény.
A fa az száraz (nem pont 2 éves, de 2 teljes nyarat száradt, tovább nem látom értemét) olyan 7-10% közötti nedvességet mutat a mérő (a ha lehet neki hinni, olcsó kínais, de viszonyítani elcsúszik)

Amúgy ha növelem a fűtőértéket (mondjuk 4.2kW/kg/h) akkor értelemszerűen romlik a hatásfok, ergo lehet ez a 71% csak 67%. Ez a logika mindenképpen csak viszonyítani jó úgy látom.

A kazán gyári adatai szerint 78% hatásfokú fával (mérési jegyzőkönyvet láttam róla, de hogy hiteles-e.... ki tudja :))

Ja amúgy tavaly volt problémám a bugyogással, hőcserélős forrással, írtam anno ide róla: kazáncsere megoldotta (gariban cserélték, jól jött a 2 év, pont belefért).

szocsmarciVálasz erre
2015-10-01
21:11:18
Előzmény: forrest #49353#49356
Már megint az a fránya energia értelmezésének a kérdése. kW ? kJ ? Mi is az energia? Teljesítmény vagy az elvégzett munka?

Rossz a mértékegység, habár érdekes módon jó számokat írtál be. A vége nem kW, hanem kWh lesz.

Amúgy a 71.5% szerintem átlagos, ha nagyon sikerül beállítani mindent, talán lehetne 80% is. Szerintem egyszerűbb még egy évvel tovább szárítani a fát, mint egy lambda szondát beépíteni a kazánba.
2015-10-01
11:32:01
Sziasztok!

Próbálkozom hatásfok számolással vegyeskazán - puffertöltés viszonylatban. Hőmennyiségmérőm nincs sajna.
A kérdésem az lenne, hogy van-e hiba/hiányosság a következő logikában?
Feltétel, hogy hőveszteségen kívül nem legyen hőelvétel.

a: tudom a betáplált energiát (rárakott keményfa kg * 4kW), pl: 17kg*4 = 68kW

b: tudom a kiinduló puffer átlaghőmérsékletet (4 hőmérő átlaga, 1600l kazánkörrel együtt kb), térfogat konstans, pl: 43.5C°(puffer hőmérői fentről: 50, 46, 40, 38)

c: fűtés végén mérek puffer átlaghőmérsékletet, pl: 69.5 (puffer hőmérői fentről: 76, 70, 67, 65)

d: (c-b)*1.163*1.6 megadja a pufferbe betárolt energiát (1.163 az 1 köbméter víz 1 fokkal emelése, 1.6-os szorzó a térfogat miatt, pl: (69.5 - 43.5) * 1.163 * 1.6 = 48.4kW

e: hatásfok így számolható a d) és az a) pontból, pl: 48.4/68*100 = 71.15%

Reális ez?

Azért kezdtem el mérni, mert gondolkodom, hogy valami primer/secunder levegőadagolást csinálnék, de ha ez helyes akkor nem nagyon küzdök érte, a kb 71% egész jó vegyesre, nem tudom úgysem sokkal feljebb tornászni akárhogy szabályozgatok.
Sajnos a fa fűtőértéke az becsült, pedig nagyobb mennyiségnél eléggé befolyásolja a végeredményt.

2015-09-01
21:34:18
Sziasztok

Véletlenül nem tudtok nekem anyagot a korábbi orosz öntvény kazánokról.

KCSM - Vinyiszto - Vidra - K3

Szeretnék egy kicsit többet tudni ezekről a lassan eltűnő kazánokról.

Generációk, a váltás okai, gyártás helye.
A teljesítmény és a tagok száma.

Minden jöhet, az se baj, ha csak emlék vagy félinformáció.

2014-11-02
08:46:41
Előzmény: balu #47629#47630
balu:a víz bomlása majd keletkezése nem ad + energiát. De a hatásfokot növeli, mint írod bizonyos "szolid" határok között. A részletekről nem kaptam pontos infót, a tippem az, hogy a bomlás utáni légfelesleg emelkedés hevíti az égést, ami jobban szétbontja a maradék CH láncokat amik el tudnak égni, s ezzel javul a hatásfok. Nincs benne semmi "szuperenergia".
2014-11-02
00:55:58
Előzmény: grano #47627#47629
Óvatosan a vízbontással
2200°C-on a víz nagyjából 3%-a rekombinálódik.
Ezek nem mindegyike égheő anyag, azonkívül a disszociációs energia nem kevesebb, mint a reasszociációs, úgyhogy aki tisztán energetikailag behozza a vizet az égésbe az vagy marketinges, vagy nem számolt utána.
Egyébként én is hallottam, hogy a nedves fa jobban ég bizonyos körülmények között...
2014-11-01
23:07:59
Előzmény: forrest #47626#47627
forrest:
www.sarkanykazan.hu/index.php?lap=hirek_2
"Tűztér hőm. (°C) 723,4 424,8" (max, átlag).
A metán gyulladási hőfoka 640, a PB 550 fokon gyullad be.
Alig dolgozik kátrányosodás felett:

A fa égetésének viszont egészen más a hőfoka:

A faelgázok attól olyan jók, hogy magas hőmérsékleten dolgoznak még a vizet is bontják menet közben ami újra elég és hevíti a folyamatot.

De ott nincs hőelvonás csak később, az égéstéren kívül.
Azaz nincs elégetlen anyag miatti veszteség, ami egy vegyesnél akár 20-30-40% is lehet.

Amit mondasz kazánt az a B-STEEL, faelgáznak hirdeti magát, de harminc éve még azt a fajta kialakítást kétaknás kiskazánnak hívták.
2014-11-01
21:47:01
Előzmény: grano #47624#47626
4karikas, grano,

Egyetértek granoval, hogy fánál nincs sok értelme, úgysem forrósodik át annyira mint szénnel. Persze figyelembe kell venni, hogy a kazán élettartama alatt lehet szén is a fűtőanyag. Mi anno azt gondoltuk, hogy szénnel úgysem, de volt, hogy úgy alakult, hogy váltottunk rá.

Annyiból hasznosnak tartom, mert (gyártó szerint, sajnos hosszútávú tapasztalatom nincs vele) a rostély nem ég szét. Családban eddig tapasztalatok:

1, Apósomnál, Totya (>20 évet ment, azóta cserélt), sima vasrostélyos: nagyrészt fával tolta a 20 év alatt 4X cserélt rostélyt (gyári, utángyártott erősebb kb ugyanannyit bírt)

2: Anyukámnál, Körmend II (kb mint a Totya), 7 év alatt, kb felesben ment szénnel+fával: rostélycsere most volt. Nincs puffer, szénnel hamar lezárja az égést a szabályzó, és akkor biza megküldi a rácsot...

3: Saját egy Hajdu HVK30 (vizes rostélyos, Sárkány néven is fut): kb fél évet ment + most pár hete indítottam ezért nem tudom hogy hosszútávon mennyit bír, de nem látom hátrányát, hogy esetleg hűvösebb lenne a parázs alatt a rostély. Ez is jó sűrűn van, nem esnek le az izzó darabkák. Én csak fával fűtöttem eddig, tökéletesen elég, csak egy kevés hamu marad.

Grano, miért írtad, hogy az égéstérben nem jó hőt elvonni? Értem, hogy hűti az égést, de annyival, hogy az számottevően befolyásolja a hatásfokot? Anno ahogy olvasgattam a (normálisan mért+dokumentált) magasabb hatásfokú vegyeskazánoknak vizes rostélyuk volt. Sőt a tűztér oldalfalai is hőt vonnak el, azokban is kering a víz.

Gondolkodom milyen lehet egy magasabb építésű vegyeskazán, ahol a tűztér nem hűtött (bár elég izmos anyagból kéne legyen), viszont a füstjárat hossza mondjuk duplázva lenne a most szokásosaknál...
2014-11-01
17:36:16
Előzmény: 4karikas #47622#47624
4karikas:
fára baromság. Nézd meg az összes faelgázt: az égőterükben nemhogy csövezés nincs, hanem kifejezetten szigeteltek. A fa égetésének alapköve a magas hőmérséklet. Az égőtéren kívül pedig a jó hőcserélő.
Ahol az égéstérbe akarnak hőt elvonni az szenes kazán, de annak is a rosszabb formája.
4karikasVálasz erre
2014-11-01
12:39:44
Nézegettem a kazánok felépítését kíváncsiságból és találtam olyat ahol az alsó rostélyokban is víz van. Ez mennyire jó? Nincs ott túl meleg a parázs alatt közvetlen?
2013-12-13
18:40:44
Előzmény: csizi #44245#44249
jo lenne tudni, hogz milyen atmeroju a kemenyed. legalabb 20-as kellene, ill. a magassaga hany meter kb?

nem fogod tudni ugy berakni a fakat, hogy alulrol ne kapjon eleg levegot:)
en az apritekot is ugy lapatolom be, hogy elotte egy farost lemez lapot fektetek be:) az csak a szelen engedi at a levegot!
ha viszont nincs puffered, akkor inkabb az lesz a baj, hogy ha tulsagosan megpakolod, nem fogod tudni hova tenni a sok hőt.

a kazanvedo szelepet valoszinuleg nem kell keresned, mert ha nincs puffered, nem valoszinu, hogy raktak be, illetve ekkor felesleges is altalaban.
egyebkent igy nezne ki pl:
www.futesuzlethaz.hu/shop/521-1059-large/esbe-vtc511-dn25-60c-termikus-keveroszelep.jpg
2013-12-13
18:15:25
Előzmény: zsezse #44243#44247
azt elfelejtettem írni hogy téglaépitésű kéményem van.
2013-12-13
17:44:10
Előzmény: zsezse #44243#44245
kéményem jó magas mivel alsó szint+felső szint.szerintem jó átmérőjű is.
huzat van benne bőven.puffer tartályom nincs sajnos.
kazánvédő szelepet nem tudom.hol keressem,hogy néz ki?

az nem baj ha úgy megpakolom hogy teljesen beteritik a fák rostélyt?attól tartok ha a vastagabb fákkal megpakolom alulról nem fog kapni levegőt a tűz.
2013-12-13
16:42:29
Előzmény: csizi #44240#44243
csizi
milyen kemenyed van? puffered, kazanvedo szeleped van-e?

elmondom en hogy csinalom a V50-nel:
begyujtaskor pillangoszelep nyitva, also ajto bezar, megpakolom a kazant, a kisajton keresztul dobalok bele papirokat, kartonpapirt, apro agakat es felulrol elgyujtom.
Hagyom, hogy a nyitott kisajton keresztul elkapja a tuz, majd becsukom a kisajtot. Nekem mindig nyitva van a kisajton a szekunder bevezeto nyilas felig.
Ezutan felakasztom a huzatszabalyzot 80 fokra es ezzel az also ajtot is elinteztem. Ha mar eg egy kicsit a tuz, akkor alulrol a huzat mar taplalja az egest.
kb 10-15 perc mulva, ha mar elerte a kazan a 80 fokot, akkor dobok meg ra fat, ha leegett, majd egyet zarok a pillangoszelepen, par perc mulva pedig teljesen el tudom zarni a pillangot, eddigre mar az also ajton a primer bevezeto is lezart, minimalis levegovel dolgozik a rendszer.
parazs, na az nekem sem marad:) de a puffernel nincs is ra szukseg.
2013-12-13
15:27:49
Előzmény: robert #44238#44240
szerintem valamennyire vízes.de hogy mennyire azt nem tudom.zárt,száraz helyen tárolom.
látszik azért a fán hogy nem a múlt héten vágták ki.:)
a teljesen száraz bükk fával is csak így tudtam fűteni.állandóan a kazánhoz kellet rohangáljak.
mintha nem kapna elég levegőt a középsö ajtón a tűz.ha a hamuzó ajtót kinyitom akkor indul be.ha nagyon vizes lenne a fa akkor,legalábbis én igy gondolom,akkor nyithatnék én bármilyen ajtót akkor se indulna be az égés.
2013-12-13
15:14:45
Előzmény: csizi #44236#44238
csizi,

Nem túl vizes a tűzifád? Mióta és milyen helyen szárad?

2013-12-13
14:55:29
sziasztok.
van egy Calor v30-as kazánom.annak idején azért vettem hogy minnél kevesebb fával relative olcsón tudjak fűteni.
na ezzel van a problémám.
a házban meleg van ezzel nincs gond.azzal már igen hogy a kazánban az istenért nincs parázs.a fa úgy ahogy van elég és egész nap dobálnom kell a kazánba a fát hogy égjen a tűz.
ha lezárom , persze nem teljesen, az alsó és felső ajtónyílásokat bedöglik a tűz.a füstcsövön lévő huzatszabályzót nem is merem használni.

a gyártó szerint begyújtásnál nem szabad az alsó ajtót kinyitni csak a szabályzót azt is 20 %-ig.a középső ajtón pedig félig.
megpakolom a kazánt,tetejére gyújtóst,meggyújtom épp csak ég.az alatta lévő vastagabb darabok meg sem gyulladnak.akkor hajlandó megfelelően égni ha az alsó ajtót kinyitom.
az mondanom sem kell hogy a kazán csupa kátrány.
próbáltam már sok féle begyújtási módszert eddig csak az működött hogy alulról inditottam be a tüzet,alsó ajtó nyitva, szépen beindult, meleg volt a víz de bárhogy zártam le a vége mindig az lett hogy vagy leégett teljesen , még parázs sem maradt, vagy bedöglött.
ha valaki elmondaná hogy pakoljam meg a kazánt és gyútsak be azt megköszönném.

2013-11-10
21:12:20
Előzmény: zsezse #43213#43229
zsezse:
nincs pillangó és mostmár azt mondom nem is lesz.
A téglás ötlet onnan jött, hogy egyszer nézegettem égés közben a kazánt mi merre megy. A brutális kéményhuzat a kazán közepén egy lángnyelvet visz végig bele a kéménybe.
Intenzív gyújtáskor a kémény pattog rendesen mert ez a lángnyelv felhevíti.
Na ezt a lángot akartam megfogni. Sikerült is mert teljesen eltűnt a kémény pattogás, helyette jött egy érdekes jelenség: 40 fokon már elkezd sisteregni a kazán. Szerintem ez a lángnyelv nem adja le a teljes hőt a téglának hanem a kazán falát hevíti egy részen és ott már lehet, hogy forrás közeli a hőmérséklet.

Hegesztési elismerésed köszönöm, de ez pont azon dolgok közé tartozik amit nagyon szeretnék megtanulni, mert ezidáig még sajnos nem sikerült.

Amúgy tegnap eszembe jutottál, merthogy össze szabtunk a gyerekkel vagy 5 méter fát, ott tipródtam pár zsák friss fűrészporon.
Befejezni persze nem tudtam mert mindkét láncnak kiment az éle, élezőm meg persze miért is lenne.

2013-11-09
20:27:59
Előzmény: grano #43212#43213
nincs a fustcsoben pillango szelepeD?
azzal egyszerubben tudnad ezt szabalyozni, igy az a gond, hogy hideg inditasnal pont, hogy jol jonne az a nagy huzat, csak amikor mar atmelegedett minden, akkor kell visszafojtani
elmeleti szinten akar javithat is a hatasfokon, ha eddig nagy volt a huzatod.

egyebkent pillangoszelepet hazilag is konnyen be tudsz rakni, ha van egy hegesztod meg egy esztergalyos ismerosod vagy MEH telep a kozelben, bar szerintem pont neked nem kell tippeket adjak hegesztesbol .)
2013-11-09
19:40:47
Előzmény: zsezse #43193#43212
zsezse:
annyi lehet, hogy rengeteg kérget használok begyújtásnál.
Lábonszáradt akácot hoztak, s amikor leburították rengetegnek lejött a kérge. A tároló negyede tele van vele. Lehet, hogy attól? Elég jól pattog...

Viszont tuningoltam egy kicsit:

Ennek a téglának a behelyezése az eddigi orkán erejű huzatot olyan szinten mérsékelte, hogy a kémény pattogása szinte teljesen megszünt.
Sokkal tovább ég, noha nehezebben teljesedik ki az égés. Szépen elindul de nincs akkora huzat, hogy kivigye a lángot a kéménybe.
Szerintem hatásfokon is javított valamelyest (de lehet, hogy ez csak mentális javulás).

2013-11-09
08:48:42
Előzmény: grano #43188#43193
de regen lattam mar!! jo kis totya kazan, nekunk is ilyen volt, szerintem pont ez a tipus. nekunk kb 20 evet birt.
a nagy lerakodas lehet attol is, hogy esetleg nagyobb pernyetartalmu tuzelovel tuzelsz, nekem az apritek utan szokott igy kinezni a fust ter kb 1 het tuzeles utan.
2013-11-08
22:18:21
Totya takarítás volt ma, merthogy a felső ajtó kinyitása után ez a kép fogadott:

Legutóbb nem volt ilyen jellegű berakódás, igaz vagy másfél éve nem néztem, de soha sem láttam még ilyet. Mitől jöhetett fel ennyi?

Nagytakarítás után sajnos előjöttek a problémás részek:

A fényes részekről vékony rétegben jött le a rozsda. Nem tudom, hogy mennyire rossz jel ez, de rossz érzésem van. Igaz a készülék valahol 30 év környékén van.

villam64Válasz erre
2013-09-06
14:20:06
Előzmény: HBalazs #42188#42191
Én sem javaslom. Nálam a második terelő hiányzik, ami nálad be van építve. A tiédet felesleges bolygatni.
2013-09-06
14:07:15
Előzmény: HBalazs #42188#42190
HBalazs:
szerintem nem jó.
1: a lángot előre tereled nem hátra.
2: ezáltal a hősugárzás nem a hőfelvevő felületedre irányul, hanem lemezre.
2013-09-06
11:43:20
Előzmény: barbot #37588#42188
Sziasztok!

Érdekes ötlet a terelőlemez használata, megnyújtva a láng útját.
Ebben kérnék tőletek tanácsot. Egy kb 30kW-os lemez kazánom van, szekunder levegőnyílással (dupla falú, előmelegíti a belépő szekundert).
A csatolt rajzon látszik az elképzelésem (Piros vonal a tervezett terelőlemez).
(1) Szerintetek jó a magasság és a dőlési szög is számít?
(2) Sima lemezkazán (6-os lemez)oldalához ponthegesztéssel merjek rögzíteni? (lehet amatőr a kérdés:))

Köszi szépen
Balázs

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Kazánok  =>  Szilárd tüzelésű kazánoklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva