English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  KÖRNYEZETSZENNYEZÉS  =>  Égetés, füstöléslapozz: « előző   1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-12-12
10:59:32
Előzmény: sándor #21886#21904
"""
Kérlek ne kényszeríts arra, hogy megszeressem a polginkat!
De az tény, hogy mielőtt ezeket a szigorításokat meghozták volna, előtte építettek egy "szociális" lakótelepet.
Minimális lakbér, minimális lakótér, gondozáshoz elegendően nagy kert és udvar.
Télre minimálisan elegendő ingyen tüzifa a városban keletkező hulladék faanyagból, parkápolásból. A városgazdálkodás udvarán elkülönített halmokba gyűjtik a kiosztandó tüzelőt. Elosztva, kimérve mindenkinek, többszáz halom.

Nem putri.
Aki nem tarja be a szabályokat, az ebben a városban nem kap több lehetőséget. Költözhet oda, ahol az igénytelenség a természetes életforma és lehet olajos ronggyal is fűteni.

Természetesen nem egy mintavárosról van szó. Itt is megtalálható még a flakonégetés és a szemetes udvar. De valahol el kell kezdeni. Nem?
"""
Jó olvasni, hogy valahol már megpróbálnak rendet teremteni. Bár nem panaszkodhatok a polgármesterünkre, mert tényleg a község érdekeiért dolgozik, de a számonkérésben és a következetességben elutazhatna hozzátok tanulmányútra, tapasztalatcserére. Gondolok itt a megvesztegethető kukásokra, akik némi pénzért elviszi azok szemetét is, akik télen nem fizetnek szállítási díjat, az égetőkel szemben, akik tegnap délután füstbe borították a tájat. Gondolkodtam kinek szóljak, de mivel nincs végrehajtási utasítás az ilyenekkel szemben, csak reméltem hamar abbahagyja.
villam64Válasz erre
2011-12-11
12:52:13
Előzmény: sándor #21876#21883
"""
ne hidd, hogy ez a szigorú büntetősdi tetszik mindenkinek. Sőt.
Nálunk úgy kezdődött, hogy a szemétgyűjtő külföldi maszek cég folyamatosan emelte az árait. Közben a területet ingyen kapta, a szeméthegyet, annak a szakszerű alapozását, kialakítását állami, részben önkormányzati támogatásból csinálja.
Erre bekeményített az önkormányzat és nemet mondott a további emelésre. A cég választhatott, megsértődik, visszadja a támogatást és elvonul.
Vagy a kényszer hatására elkezd gondolkodni, és piaci alapon próbálja a hasznát biztosítani.

Érdekes módon amint rákényszerült, kiderült, hogy meg lehet csapolni gázmotorhoz a szeméthegyet. Most több villamos és hőenergiája van, mint ami a cég működéséhez szükséges.
Rájött, hogy a szelektív hulladék is pénzt ér. Nem is keveset.

A város annyiban támogatja a működését, hogy segít a hulladék elszállítás nyilvántartásában és behajtásában. Segít abban, hogy ne rakjanak az emberek nem odavaló dolgokat a kommunális szemétbe.

A végrehajtás maga a legnyíltabb diktatúra és erőszak.
De ha választani kell, vajon ki melyik megoldást fogadná el a saját településén?

Szívja inkább a szomszédok műanyag füstjét? A mindent beborító avarfüstöt benne az "ezzel a tűzzel már ez a kevés flakon és fólia is elég" szemléletet?
Dühöng és közben maga is ugyan azt csinálja?

Mérgelődjek, hogy mi megpróbálunk környezetbarát életre áldozni, a szomszéd füstjétől meg két nap alatt vörösre rozsdásodik a környéken minden ereszcsatorna?
Természetesen nálunk se lett mindenki angyal pusztán a fenyegetettségtől.
A megalkuvó kukásokat a város bejelentésére azonnal kirúgja a cég, különben nincs együttműködés. Akitől megvonják a szemételszállítás lehetőségét, az két hét alatt rádöbben, hogy kár volt "csakazértiskedni".

Én "a parlamentben is lopnak" gondolatról azt tartom, hogy ez az emberi természet része. Az egész világ egy nagy parlament.
Ezen változtatni csak nyilvánossággal, a szabad vélemény nyilvánítással, ha kell a füstölő szomszéd feldobásával lehet és kell.
Esetleg be kell valamelyik putritelepre költözni, és ott "szabadon" élni.

Gyakori, hogy valaki azt mondja, hogy ő "környezetbarát" módon él(ne), csak sajnos a többiek miatt nem tud érvényesülni.
Az ilyen emberek ezt nem gondolják komolyan. Pillanatnyi hasznot akarnak kihozni a maguk fényezéséből, vagy egyszerűen csak önző módon gondolkodnak.

Azt látom, hogy egyre több csendes ember szépíti a környezetét. Amikor négy ház előtt rend van az utcán, akkor az ötödik is rákényszerül, hogy lehajoljon a háza elé került szemétért.
A jó példa is lehet ragadós.
"""

Azért megnézem, hogy a rongyokat égetőket, áramleágazást építőket hova telepíted ki? Most már súlyosabb bűn a szemét égetés mint a gyilkolás (gondolván a tegnap előtti esetre is).

1. Szabályozott újra hasznosítás.
2. Tételes elszámolás.
3. Megfelelő arányú termék díj.
4. Csökkentendő áfa.
5. Áfa visszaigénylési jogosultság csökkentése (második eladó nem igényelhet vissza)(behozott áru után nem igényelhető vissza).
6. Haszontalan pénzköltés megakadályozása.
7. A pályázat elbírálók arányának tizedére csökkentése.
2011-12-11
00:22:37
Sándor!

Annyira nem akarok erre fejleszteni, néha jól jönnek ezek a a bútorlapok is valamire. Pl.: legutóbb kutyaházat csináltam belóle. Jó, nem egy szépség, de a célnak megfelel. Esetleg egy vaskályhában max huzaton, nagy levegővel be lehetne velük röffenteni, de eddig is megvoltam nélküle. A kukásokról meg annyit, hogy pont az ilyen emberek háborodnának fel elsőre, ha megemelnék a kukadíjat, mert mondjuk miattuk kéne javítani a kukásautót, mert minden szart beledobnak. Nyilván azért bírják a strapát ezek, de ez egy sarkított példa ami, a legtöbb területen észlelhető az emberek mentalitásán. "minek fizessek rendesen adót, amikor a parlamentben is lopnak" tipusú hozzáállás. De persze ebbe ne menjünk bele, mert ez már nagyon OFF lenne :D

ÜDv.
2011-12-10
01:49:19
Sziasztok!

Nem a legjobb topik, de nem nyítok neki újat. Rengeteg bútorlapom van. Nem vagyok benne biztos, hogy tilos ezeket a kazánban elégetni, de ettől függetlenül elég nagyon szemétségnek tartom. Rohadt büdös és gondolom a kazánnak se tesz jót, mindezt ugye a műanyag? bevonat miatt. Ha ezt a bevonatot le lehetne szedni a lapokról, akkor az már egy viszonylag normális tüzelőt eredményezne szerintetek? Ha le lehet róla szedni a bevonatot, akkor hogyan?

Üdv.
2011-12-08
14:40:09
Előzmény: robert #21681#21735
306/2010 Kormányrendelet a levegő védelméről

27§(2) Hulladék nyílt téri, vagy a hulladékok égetésének feltételeit rögzítő jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése, a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetése kivételével tilos. Nyílt téri hulladékégetésnek minősül, ha a hulladék - az elemi kár kivételével - bármilyen okból kigyullad.
(3) Lábon álló növényzet, tarló és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése tilos.

ez alapján a helyi rendelet nincs összhangban a kormányrendelettel (egyébként ennek a rendeletnek az elődje 2001 óta volt hatályos, és szintén tiltotta a nyílt téri égetést)
2011-12-08
10:47:35
Előzmény: monolit #21715#21721
Elsősorban a szemléletet kellene megváltoztatni. Sajnos azt tapasztalom, kevés kivétellel a szemlélet a belesz@rok kategória felé tendál. És ez bármelyik életkorra jellemző.
2011-12-08
10:30:59
Előzmény: robert #21681#21715
"Egyetértek a termékdíjak és a környezetszennyezési bírságok emelésével."

Az elsővel egyetértek. Ha lenne mondjuk 1-200 Ft betétdíja a PET palackoknak, nem heverne mindenfelé belőlük eldobva.

A bírságokkal az a bajom, hogy nem megfelelően alkalmazzák. Legtöbbször a komolyabb szennyezések baksissal megoldhatóak :(. A kicsiket pedig rögtön számon kérik.

Az autógumikkal is ez a helyzet. Adó van, de megoldás elhelyezésükre nincsen, pedig sok mindenre lennének használhatók. Ezért nem szeretem az adómegoldásokat.
2011-12-08
00:45:12
Előzmény: robert #21681#21704
Itt nálunk kedden 14-20 óra között és szombaton 8-14 óra között lehet avart égetni.
Gondolhatod, mennyire tartják be. :((
2011-12-07
19:17:26
Szerintem nem baj, ha ötleteket merít innen a "nagy testvér" :)
Egyetértek a termékdíjak és a környezetszennyezési bírságok emelésével. Fizessen a szennyező! Az így befolyt díjakat viszont meg kellene címkézni, és csak környezetvédelmi és rehabilitációs célokra felhasználni.

Ha rajtam múlna, akkor teljesen betiltatnám az avar és egyéb kerti hulladékok égetését.

Budakeszin így szól a helyi rendelet az avarégetésre:

AVAR ÉS KERTI HULLADÉK ÉGETÉSÉRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK
Az égetés szabályai
4. §
(1) A keletkezı avart és kerti hulladékot a tőzvédelmi elıírások megtartása mellett
szabad égetni. Az égetést végzı az égetés során köteles gondoskodni a
szükséges tőzoltási feltételekrıl és eszközökrıl.
(2) Az égetést szélcsendes idıben, kellıen száraz avar esetén szabad végezni. Az
égetés folyamatának gyorsítása érdekében légszennyezı segédanyag nem
alkalmazható.
(3) Tilos az égetés szociális, valamint nevelési és oktatási intézmények 100 méteres
körzetében, azok mőködési ideje alatt.
(4) Az égetést telken belül kell végezni. Közterületen avar és kerti hulladék égetése
tilos, kivéve a park- és közterület-fenntartással megbízottat.
(5) Az égetés végén a helyszínt át kell vizsgálni és meg kell gyızıdni arról, hogy a
tőz elhamvadt, továbbá gondoskodni kell a keletkezett parázs lelocsolásáról
vagy földréteggel történı befedésérıl.
(6) A hatóságilag elrendelt tőzgyújtási tilalom alól a rendelet felmentést nem ad.
(7) Az égetésre kerülı avar és kerti hulladék nem keverhetı egyéb hulladékokkal
(pl. mőanyag, üveg, illetve sörös palack, gumiféleségek, csomagoló- és
festékanyagok, fémtárgyak, stb.).

Az égetés idıpontja
5. §
Avar és kerti hulladék égetését évente két idıszakban lehet végezni:
a) tavasszal: március 1. - május 31. között;
b) ısszel: szeptember 1. – november 30. között.
A megjelölt idıszakokon belül kizárólag hétfıtıl- szombatig, 06.00 - 10.00 óra között –
vasárnap és az ünnepnapok kivételével – lehet az égetést végezni.

III. FEJEZET
SZABÁLYSÉRTÉSI RENDELKEZÉSEK
6. §
(1) Amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik, szabálysértést követ el és
helyszíni bírsággal vagy feljelentés esetén legfeljebb 50. 000.- Ft pénzbírsággal
sújtható az, aki
a) az égetés szabályait megszegi (4. §);
b) az égetés idıpontján kívül avart és kerti hulladékot éget (5. §)
villam64Válasz erre
2011-12-07
18:52:47
Előzmény: monolit #21679#21680
Nehogy már engem hibáztass, ha a a bé normális kormányunk, ezt is tolvaj módjára hajtja végre. És soha nem javasoltam a 4 napos matrica eltörlését.
2011-12-07
17:08:05
Előzmény: villam64 #21671#21679
"A szemetet égetés az udvarra vonatkozik ősszel főként a nedves lombok miatt. Növelni kell a környezet szennyezési termékadót, és minden egyes forintját megfelelő családi házak építésére kell fordítani, akár segélyként."

Rossz a hozzáállás.....

Nem szemétként kellene kezelni hanem tápanyagként, komposzt alapanyagként.

Vidéken végre beindult Ausztriai példára hogy összegyűjtik az avart, lombot. Én úgy tenném gazdaságossá, hogy a komposztot vissza is lehessen vásárolni a háztulajdonosoknak.

"Növelni kell a környezet szennyezési termékadót"

Nehogy már tippet adjál, hátha olvassák ezt a fórumot is :).

Van erre emberük pont elég, bár jobb lenne ha a józan paraszti eszükre hallgatnának, ötletekkel előbbre tartanánk mint az adókivetésekkel.
villam64Válasz erre
2011-12-07
12:33:20
Előzmény: robert #21656#21671
Mondjuk ezt nem kettő csinálja, hanem több! De, egy kémény is nyomott álló levegő esetén, nagy területet be tud fedni szaggal, de nem látható füsttel. Az ilyen sok lakásra történő átállás nem célszerű. A hulladékot szabad csak elégetni. Szerintem most többet használunk. A falvak házainak szigetelés javításával, a házak tervezett kicserélésével, és irányított távfűtés tervezéssel lehet. Oda nem kell távfűtés, ahol nagyok a veszteségek. Nem láttam még kimutatást a távfűtés veszteségeit figyelembe vevő gazdasági számítást. Valószínűleg veszteséges az egyénihez képest. A jelenleginél modernebb hőszállításra kell átállniuk. Vagy megoldani a hő vegyi továbbítását. Folyékony állapotban oda szállítani, szilárdan vissza. - Víz-jég, hőszivattyú a helyszínen az átalakításhoz. Meleg víz (30-40 °C) megy, hőszivattyú tovább melegít (50-60 °C), jéghengert csinál, és egy csövön levegővel visszanyomja. - Gőz, hőcserélő, kondenzáció, hőcserélő, hőszivattyú, 1-2 °C-os víz, vagy jéghenger vissza. - Ennek az égetőnek középen kell lennie.

A szemetet égetés az udvarra vonatkozik ősszel főként a nedves lombok miatt. Növelni kell a környezet szennyezési termékadót, és minden egyes forintját megfelelő családi házak építésére kell fordítani, akár segélyként. Ki kell végezni, aki elvállal ilyen pályázati munkát nagy haszonnal, és nem az előírásoknak és garanciának megfelelően végzi el. Ahol házanként fűtenek, ott nem tartanak állandó 20 °C-ot. Reggel és este fűtenek. Én most már 15 °C-ban keltem fel, először <10 °C.
2011-12-07
01:00:21
Előzmény: Jesu #21567#21658
OFF: Ezen már én is túl vagyok, most hétfőn vezették be a forgalmiba a változást.

Robert,
Tavaly ezen morgolódtam, ahogy csökken az életszínvonal, egyre többen térnek vissza a szilárdtüzeléshez, néhol ész nélkül, rossz vagy rosszul használt kazánnal, mindent elégetve, feleslegesen füstbe borítva a települést.

A levelek égetését is utálom, csak végszükségben fanyalodok rá. Idén újítottam, fűnyíróval összeaprítottam a lehullott leveleket és ezt az őrleményt betoltam a bokrok alá. Tavaszra, nyár elejére már tápanyagként fog szolgálni. Az a fél óra fűnyírózás szerintem kisebb "lábnyom", mint órákra füstbe borítani a környezetet.

A kedvencem, amikor totál szélcsendes, borús, ködös időben idióta neki áll égetni.
2011-12-07
00:24:54
Előzmény: Jesu #21567#21656
Számomra érdekes információk:

1. Van ahol helyi rendeletben szabályozzák a füstölést (30 ezres büntetés a szemetet égetőnek)
2. Tudni kell, hogy hol kell vizsgálódni, és csak a "tettenérés" számít.
3. Hatóság:
- települési jegyző
- regionális környezetvédelmi hatóság (vizsgálat költségét meg kell előlegezni)
4. Munkaidő után már nincs hivatal

Jól látható, hogy elég két házban begyújtani, hogy agy kisebb lakóterület fölött beálljon a füst. Ma reggel fényképeztem az ablakból.
Nem tudom mi lenne, ha csak minden ötödik házban áttérnének a szilárd tüzelőre.
Ausztriában sok településre egyáltalán nem megy vezetékes földgáz, és terjed a távfűtés, a hőközpontokat a környékről kitermelt erdészeti hulladékkal fűtik.
De mi van ott, ahol házanként kazánokat használnak. Milyen a levegő azokban a falvakban?

2011-12-02
13:45:41
www.hangtar.radio.hu/share-1-20111202_093430

UPDATE: javítottam a linket, már közvetlen az érdekes anyagnál kezdi, ha rányomtok.

"Olajos ronggyal töltött palackok bálába kötve, némi aprított autógumi, csak hogy több hőt adjon le a kazán...."

Még ~3 hétig elérhető az adás. Kár, hogy nem lehet lementeni, hasznos infók vannak benne.

OFF: Ma cseréltettem le a környezetvédelmi matricát a benzines, 1.2-es autómon (Euro III-as!) pirosról kékre... Rengeteg autó érintett ebben az elb.szarintott kavirszban.
2011-11-28
22:17:08
Előzmény: tomasz #21475#21476
Szerintetek, ami jön sok-millió konténer/év Kínából, az üresen megy vissza???
K*rva nagy biznisz!
2011-11-28
22:08:16
Annyira azért nem lehet rossz biznisz ez a szelektív hulladékgyűjtés, ha az állam át fogja venni ezt a "feladatot".
2011-11-28
09:08:33
kicsit off

A környezetszennyezést, mint minden más cselekedet morálisan többféleképpen meg lehet ítélni. Azért dobja a kályhára valaki a tejesdobozt, mert lesz@rja, hogy milyen káros a környezetére, vagy azért, mert nem képes megfizetni a tüzelőanyagot.

a. Van, aki a következményekkel nagyon is tisztában van, lelkiismeret-furdalást érez és ezért próbálja magát felmenteni valamilyen indokkal: miért gyűjtsek szelektíven, ha úgyis egybeöntik, miért vegyek üveges italt, a kimosása legalább annyira szennyez, mint az új műanyag palack legyártása, stb.
b. Sajnos a szennyezők többségének viszont nincsen semmilyen lelkiismeretfurdalása, egysezerűen azért, mert olyan buta, hogy nem képes felmérni a következményeket, vagy ami még rosszabb, lelkiismerete sincs.

Sokan el sem tudják képzelni, hogy milyen tömegek tartonak a b. csoporthoz, és nem feltétlen a legszegényebb körülmények között élők közül. Ennek egyik jó példája az eladósodás.

Mivel nem lehet a boltokban osztályozni a vevőket, hogy mit fog majd tenni a tejesdobozzal, ezért én az egyetlen megoldásnak azt tartom, amit villam64 is pedzeget: be kell tiltani a csomagolóanyagok gyártását. (Nem szabad olyan választás elé állítani a zembereket, amiben képtelenek helyesen dönteni. Nem kell mindent megtenni, amire a technika lehetőséget ad, mert a technika sok milliószor gyorsabban fejlődik, mint a tudat. Már most is óriási lemaradásban vagyunk.)

Egy ilyen intézkedés azonban a kormányok bukásán kívül egy életforma bukásához vezetne.
De végül is nem ennek a bukásnak az előszeleit érezzük már most is?

villam64Válasz erre
2011-11-28
08:17:57
Előzmény: Jesu #21434#21443
Milyen tejet veszel? A nejlon az égetőbe megy, vagy szeméttelepre. A doboz szeméttelepre. A pet palack vagy égetőbe, vagy esetleg egy hasznosítóba. A műanyagnak 1000 féle variációja van. Nem lehet őket együtt hasznosítani. Különböző az olvadáspontjuk. Ha ők égetik el, akkor távfűtés, vagy az sem, ha én akkor lakás fűtés. Hol van az újra hasznosítód? A szeméttelep, a közösségi égetés (csak egy picivel magasabban eresztik el) nem magad alá szarás? Hogy kötelezel egy napi szinten vergődőt, hogy fizessen?
2011-11-27
18:49:43
Szomorúan olvasom, amit írtok. Felénk még van gyűjtés és a lakosság használja is. Én magam kötelezővé tenném, és aki nem vesz részt benne, annak brutálisan megemelném a díjat. Talán meggondolná 2* is, hogy mit vesz és ezzel mit küld a hulladékba. Szerintem itt kell elkezdődjön: tudatos, felelős vásárlói magatartás.

Aki meg elégeti az nem normális. Kb. olyan, mintha belesz@rna a saját fürdővízébe. Érdemes lenne elgondolkodni ezeken.
2011-11-27
16:15:11
Nálunk is megszüntették a hulladéklerakó szigeteket, mert a lakosság képtelen volt rendeltetésszerűen használni. Mindent sz@rt beleraktak a konténerekbe meg mellé, így elege lett az önkanyarnak az egész éves lomtalanításból. Már csak egy helyen maradt meg, amit még nem fedeztek fel a bunkók és nem tettek tönkre. Most megint havonta egyszer viszik el a szétválogatott szelektívet.

Más,
a XV. kerületben van szemétégető. A régi lakosok mesélték, a tetőket 15-20 évente cserélni kell, mert szétmarja a füstgázzal kikerülő savas szilárd égéstermék. Pár éve uniós beruházással felszereltek nagy hatékonyságú szűrőket a kéményekre. Most nem tudom mi a helyzet, már nincs arra ismerősöm.
2011-11-27
12:28:13
villam64,

Nálunk megszüntették a szelektív hulladékgyűjtő szigeteket, helyette a szemetesek egy naptár szerint hetente más-más típusú anyagot szállítanak el. A műanyagokat havonta egyszer.

A szemétbe kerülő műanyagot lehet, hogy egy szűrővel felszerelt hulladékégetőben semmisítik meg.

villam64Válasz erre
2011-11-27
12:13:43
Előzmény: robert #21418#21420
Róbert
A nejlonra nincs szelektív hulladék gyűjtés. Az a szemét hegyekre megy, az utódodnak. A pet palackot a gyűjtőbe teszem. A papír nagy részét az iskolások viszik. Az üveget is visszaviszem, bár még nincs információm, hogy a színeset itthon visszadolgoznák. Tehát én csak a szemetet tüzelem el. Én benne vagyok a szelektív hulladék gyűjtésben. De a kukás autó nem oda viszi. Csináljunk már egy térképet a szelektív hulladék hasznosítókról. Dorogi égető nem az! Ahol visszadolgozzák a szemetünket. Mutasd hol van! Az autó gumival sem tudnak mit kezdeni, a töredékét használják fel. Szanaszét hegyekben, parkokban áll az országban.
2011-11-27
11:23:09
Előzmény: villam64 #21417#21418
villam64,

Szerintem óriásit tévedsz. Azért, mert intenzíven ég valami, nem jelenti azt, hogy nem mérgezi a környezetet.

Ennyi erővel a PET palackot, a hungarocell csomagolást és az autógumit is égethetnéd.

Nagyon rossz hozzáállás, ha úgy tartod, hogy amit egyszer legyártották miért ne égesd el!

Azért van a szelektív hulladékgyűjtés, hogy az ilyen anyagokat legalább újra fel lehessen használni.

villam64Válasz erre
2011-11-27
11:13:24
Előzmény: robert #21413#21417
De, a műanyag csomagolásról beszélek. Kőolaj származék, tehát jól ég. Nem károsabb, mint a kipufogó gázok. Nem kell legyártani. Ha káros be kell tiltani a gyártását. Amúgy hulladék, mást nem tehetek, mint elégetem. Szeméthegyeket nem gyártok unios pénzből. Az edények elmosásához vegyszereket használunk. Mennyire lebomlóak? Mint az atom? Most utólag láttam papír dobozba csomagolt brikettet. Nem tudom, hogy belül nincs-e nejlonba csomagolva.
Biosolar Forum  =>  KÖRNYEZETSZENNYEZÉS  =>  Égetés, füstöléslapozz: « előző   1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva