English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Utólagos hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2007-12-21
23:11:18
Üdv mindenkinek!

Tudna valaki tanácsot adni abban, hogy a kb 10x10m-es nemrég vásárolt tégla házunkra milyen vastag külső szigetelést tegyünk ill a lábazatot érdemes-e szigetelni? A falak kb 45 cm vastagok, a padlószint 90 cm körül van a földtől. A ház fekvése nem a legjobb, eléggé szeles.
A nyílászárók ki vannak cserélve, a födémre is tettem már 10 centis isovert, bár szerintem erre még lehetne tenni.
Érdemes az északi falra vastagabb, mondjuk 8 centis, a többire vékonyabb, mondjuk 5 centis EPS-t tenni vagy inkább legyen egyforma vastag mindenhol?
Az a szakember aki csinálni fogja a munkát persze elmondta a javaslatát, de én egy független véleményt is meghallgatnék.

Előre is köszi!
Józsi
2007-10-24
21:35:02
D_Via,
Egy régi építésű betongerenda + beteontálca födémen csináltunk utólagos hőszigetelést. A galériában képeket is találsz róla. Szerintem a fagarendás födém szigetelése is hasonlóan oldható meg.
A lényeg:
A szigeteés alá párazáró fólia került. A gerendák közé 10 cm vastag közetgyapot. A gerendákra merőlegesen 10 cm széles palló, ami közé ismét 10 cm kőzetgyapot. A kőzetgyapotra hullámpapír terítés (hűtőszekrény, számítógép, stb csomagolás széthajtogatásával). Ez a réteg a port hivatott megfogni és az esetleges porhavat elpárologtatni.
A pallókra jön a járófelület. Én OSB helyett a jóval erősebb és nem drágább szőrös deszkát választottam.

2007-10-24
14:28:24
Sziasztok!
Idén februárban vettünk egy házat. Stukatúr és salak van felső födémnek mindenhol (egy szoba felett van csak beton födém) és szeretnénk utólag leszigetelni a padlást. Sok verziót hallottunk már, mindenki mást mond. T.gyapot és osb lap kombinációjára gondoltunk. Pala tető van és az is épp tegnap ázott be. :-(
Köszi a válaszokat előre is.
2007-05-29
13:47:35
Hali!

bocs, de azt hittem, hogy a rendszer e-mail-t küld válasz esetén, így vártam, vártam, aztán elfelejtettem...
de most eszembe jutott!

Szóval kösz az infót.
A kérdésre nem tudnék autentikus választ adni, mert tartályos gázzal fűtöttünk (kapásból más az ár meg az elégetett energia mértéke), és nem is állandóan használtuk. Most akarnánk felújítani, télen is lakhatóvá tenni az épületet.

De a számok ülnek szerintem is, bár én már affelé is elmennék, hogy akár még vastagabb legyen a külső szigetelés.
A tetőtér szigetelésével is igazad van, sokat számít, jóval többet mint az emberek gondolják, rengeteg hő vész el ott is.
Ezért anno, próbaképpen leterítettem a padlásra egy szigetelő takarót. Valami kőzetgyapot volt asszem, tekercses kivitelben. Jutott mindenhová, sőt, még duplán is. 30cm vastagon! (azt hallottam valahol, hogy a németeknél nem ritka a 30-40cm vastag szigetelés sem!)
Így aztán érezhetően bent maradt az a kis meleg amit a cserépkályha éppen adott.

mégeccer köszönöm!
üdv
pi
2007-04-08
23:45:54
Pi,

A fal jelenlegi hőátbocsátási tényezője ~1.2W/(m2K. 10 cm vastag hőszigetővel tőrténő külső szigetelés beépítésével ~0,3W/(m2K)-re csökkenthető. Ezáltal körülbelül 600 m3 gázzal kell kevesebbet elfogyasztanod egy átlagos fűtési szezon alatt (nem olyan enyhe télről beszélek, mint az utolsó). Ez gázártámogatás nélkül több, mint 50 ezer Ft.

A külső hőszigeteés költsége 3 és 10 ezer Forint között lehet négyzetméterenként, attól függően, hogy milyen ápítőanyagokat használsz, mennyi munkát tudsz magad elvégezni, és milyen ügyesen szerzed be a szükséges anyagokat.

Az egyszerű megtérülés 100m2 falfelületre számítva tehát 6 és 20 év között mozog. Az átlag 13 év.

Nem tudom, hogy a padlástér be van-e építve. Ha nem, akkor a födém szigetelésével még egyszer ennyit spórolhatsz, és az a munka csak a fal szigetelés költségének kb. a fele. Tehát, ha van rá mód, akkor a padlással kezd. A fal-szigetelés előtt egyébként érdemes lenne a nyílászárócserét is elvégezni.

Ez egy durva számítás volt, a hőszigetésen kívül egyéb munkával nem számoltam. Azt hiszem sokat nem tévedhettem.
Meg tudod mondani, hogy 2005 októberétől 2006 májusáig mennyi gázt használtál? Minden helységet fűtöttél? Hány fokra fűtöd fel a lakást? Ha jól gondolom, akkor kb 200 ezer Forint lehetett a számlád erre az időszakra (2005 októberétől 2006 májusáig).

2007-04-08
18:01:44
sziasztok!

Olyan problémám van, amire eddig csak eltérő válaszokat kaptam másoktól, pedig tök egyszerűnek tűnik a kérdés:

egy házat szeretnék utólagosan hőszigetelni, mivel 55cm vastag fala (full kő!) meglehetősen kevésnek bizonyult. (rá jön még ugye a fent lévő külső/beslő vakolat, ilyesmi, úgyhogy kb. 60-as a falvastagság).
A lényeg mégis a kő maga, vagyis érdemes-e egyáltalán nekiállni szigetelni, tudok-e annyit javítani a helyzeten, hogy megérje a beruházás.
Eddig a szakemberek (?) az 5-10-15-20 cm vastag szigeteléseket javasolták, minden mérés és számolás nélkül.
nagyjából négyzet alakú 10x10 méteres, a külső fal 3m magas, a padló szint 50-80cm-rel van a talajszint felett, ez az alap is terméskőből lett kirakva. A ház kb. 60 éves.
kösz
pi
2007-03-25
12:15:54
Szepygab,

Nyitottam egy külön fejezetet az utólagos hőszigetetésnek, amibe összegyűjtöttem a témával kapcsolatos eddigi bejegyzéseket.
Itt talán megtalálod a válaszokat a kérdéseidre, ha nem, akkor állok rendelkezésedre.
A képek a galériában találhatók.

Amiről eddig nem esett szó:
A teljes felújítás költsége 500ezer Forint volt.
Ami elkészült:
70nm külső falszigetelés műpala burkolattal
Árnyékolás (4db redőny)
Nyílászárócsre (2db 120x120-as fix k=1.1)
Veranda teljes tetőszerkezet csere (10m2) 10cm kiszellőztetett hőszigeteéssel, polikarbonát bevilágítóval, lambéria burkolattal.
Padlásfödém szigetelés 60m2-re 20cm vastagságban
A teljes munkát a mamám segítségével házilagosan végeztük, körülbelül 3 hét alatt. A munka jól elő volt készítve, az utolsó csavarig előre megvettem mindent, a faanyagot részben mi impregnáltuk és egy hónapig szárítottuk.

szepygabVálasz erre
2007-03-25
10:21:23
Sziasztok!
Kiprovokáltál néhány kérdést :-)
Milyen tartószerkezetet használtál? Fa esetén a tűzbiztosság csökken, fém esetén a korrózió lehet kétséges.
Mivel burkoltad - gyári rendszer, vagy improvizáció? Átszellőztetted a burkolat és a szigetelő réteg között? Magad csináltad vagy kivitelező? Így mennyivel volt drágább/olcsóbb, mint a vakolt kivitel?
Üdv
szepygab
2007-03-24
22:40:14
Szepygab,
A normál kőzetgyapot nem drága, de a vakolható kivitel többszörösébe kerülhet, mint a polisztirol.
Ezen kívül a munkadíj is sokkal többe kerül.
Én szerelt és burkolattal ellátott, nem pedig vakolt formában építettem be.
szepygabVálasz erre
2007-03-24
21:09:29
Érdemes a szálas anyagok kínálatát alaposan körüljárni, időnként már alig drágább.
Van egy olyan előnye, amit sose kelljen megtapasztalni, ez a tűzállóság. A német szabvány bizonyos esetekben pl. kötelezővé teszi, hogy a homlokzati nyílászárók fölött egy csíkban a polisztirol habot ásványi anyaggal kell helyettesíteni. Ez az esetleges szobai tűz felfelé való továbbterjedését hivatott késleltetni.
Üdv
szepygab
2007-03-24
20:16:35
Domokos, Szepygab,
Nekem speciel a polisztirollal összehasonlítva szimpatikusabb a szálas hőszigetelés. De a lényeg, hogy a szigetelés jól legyen kivitezve, és ne maradjon hőhíd.
Az 5cm vastag szigetelés helyett érdemes lagalább 8cm-t beépíteni. Árban minimális a különbség.

A szellőzési veszteség aránya az összveszteséghez képest egy jól szigetelt ház esetében tényleg meglepően nagy.
Jó ötlet a szellőzőcsövek beépítése az építkezés idején (később úgysem kerülne már rá sor). A csövek útvonalát viszont jól át kell gondolni, hogy ne legyenek kellemetlen áthallások a lakásban.
Gépi szellőztetés esetén sokminden másra is ida kell figyelni, a nyílászárók megválasztásától az elektomos hálózat csövezéséig és sajnos a kandallóról is le kell mondani.

szepygabVálasz erre
2007-03-24
19:25:33
Sziasztok!

Nem nekem szólt ugyan a kérdés, de azért belevaúúú :-)
Én inkább 30-as falat építenék 10 cm hőszigeteléssel. Az szerkezet eredő hőszigetelése jobb lesz, és még pár centivel vékonyabb is. Utóbbi nálunk fontos szempont, mert keskeny, hosszú házat építünk.
A páradiffúziót nyugodtan elfelejtheted, az ma már inkább csak a téglagyártók marketing szövege. A "lélegző fal"-on át is csak a beltérben képződő pára kevesebb, mint 5 százaléka távozik. Ebből következően sokkal fontosabb a jó szellőzés biztosítása, mint a falak "lélegzése".
Érdekes számításokat végeztünk az gépészemmel. Elég jól hőszigeteljük a házat, így a frisslevegős szellőzés energiaigénye a teljes 40 százaléka! Építéskor beteszem a szellőző rendszer csöveit, aztán előbb-utóbb megy rá a hővisszanyerős gép.
Üdv
szepygab
2007-03-24
18:04:57
Szia Róbert! Mi a véleményed poro 38-as fal 5cm-es hungarocellel való lefedéséről? Azt hiszem ezzel kapcsolatban is megoszlanak a vélemények! A hőszigetelés miatt jó, viszont a pára nem tud megfelelően távozni. Szálas hőszigeteléssel nem fogok burkolni a pénz miatt! Egyáltalán kell a hungarocell? Talán csak a koszorút kéne körbe, a falat meg úgy hagyni? Tanácstalan vagyok. Köszönöm.
2006-09-23
21:48:27
Sziasztok!

Igen, ezen a képen most már jól látszik. Köszönöm.
Egyébként nem csapódik le a pára A szigetelésen?
Palán kívül mivel szokták még burkolni az ilyen fajta szigetelést?

Más:
Tetőtében a szigetelés és a Párazáró fólia vagy a párazáró fólia és a gipszkarton között kell légrést hagyni?

Válaszfalnál is kell párazáró fóliát használni a karton alatt?

2006-09-19
19:18:29
Zolle,

Ha a fal és a szigetelés között lenne a szellőző réteg, akkor a szigetelés semmit sem érne!

2x5cm szigetelés fölött 2.5cm légrés a cseréplécek között. Sajnos a rendelkezésemre álló műpala csak vízszintes lécezésre rakható fel, így oldal irányban az falsaroknál és az ablak-kávák mentén lett kiszellőztetve.

Ezen a képen talán jobban látod:

A szerkezet vastagsága így 2x5+2.5+2x0.5=13.5cm.

2006-09-19
18:44:35
Sziasztok!

Az alábbi képen nem nagyon látom, hogy hol van kiszellőztetve a szigetelés!
Ha jól gondolom akkor a műpala és a szigetelés között?
Nem a fal és a szigetelés között kell ki szellőztetni?
De a képen csak 2* 5 cm.e réteg van! az pont elég a 2*5cm szigetelééshez.

2006-09-18
22:18:24
Péter,
A szigetelés beépítése előtt felhívtam a Rockwool műszaki tanácsadását, ahol azt ajánlották, hogy ne használjak fóliát. Az átszellőztetett homlokzat miatt erre nincs szükség.
Amint ezen a képen is láthatod, műpala burkolatot szereltem a szigetelés elé: .
Evvel együtt is olcsóbb lett a dryvit-nál, de azért, mert kéz alatt vettem.

2006-09-18
18:57:59
Kedves Róbert!

Aug 22-én Zolle-nak a következőket írtad:

"...R: Én most csinálok egy utólagos hõszigetelést.
Rockwool RPT esetén majdnem kétszeres árajánlatot kaptam az dryvit-hoz képest. Mivel nekem sem szimpatikus a polisztirol (a vakolt kõzetgyapotra pedig nem volt pénzem), ezért saját magam készítem el a léckeretbe szerelt 2x5cm kőzetgyapot (Fixrock) szigetelést (a dryvit-nál is olcsóbban). ..."
Nekem sem szimpatikus a polisztirol... sokkal szimpibb amit a Fixrock-ról írtál!
Csak azt nem írtad meg, hogy mi került a lécváz közé szerelt szigetelésre (került-e egyáltalán valami féle fólia)és milyen lett, miből lett a legkülső homlokzati rész? Ezzel együtt lett olcsóbb a dryvit-nél?

Szóval hogy is van ez? Sajna nálam erre már csak jövőre kerülhet sor, de azért már most érdekel a dolog...

Üdv. HPéter

2006-08-22
21:28:35
Zolle:
Most építkezek, viszonylag alacsony költségvetésbõl, ezért a legtöbb dolgot én csinálom a házon. Éppen ezért lenne egy-két kérdésem, hátha tud nekem valaki segíteni.
- A házat 30-as NF Ytongból építettem, szeretnék minél jobb hõszigetelést elérni ezért kívülrõl is leakarom szigetelni, de a nikecell-től egy picit tartok, ezért inkább a kõzetgyapotra gondoltam ami ugyebár jóval többe kerül. Szerintetek, megéri rákölteni még annyit vagy inkább nem, mert úgysem hozna annyit a fûtésen (A mai gázárak figyelembe véve.)?
R: Én most csinálok egy utólagos hõszigetelést.
Rockwool RPT esetén majdnem kétszeres árajánlatot kaptam az dryvit-hoz képest. Mivel nekem sem szimpatikus a polisztirol (a vakolt kõzetgyapotra pedig nem volt pénzem), ezért saját magam készítem el a léckeretbe szerelt 2x5cm kőzetgyapot (Fixrock) szigetelést (a dryvit-nál is olcsóbban).
a) A te esetedben a Y30NF-hoz k=0,4 tartozik
b) Vakolt kőzetgyapot R-RPT 8cm k=0.24
c) 10cm kiszellõztetett Fixrock 0.18-at tud
Azt, hogy megéri-e a beruházás, már magadnak kell eldönteni, és ez nagyban függ az egyéb beépített anyagoktól is pl. nyílászárók.

Zolle:
- A tetõszerkezet faanyaga nem lett lekezelve semmivel. Ez okozhat e valami problémát a késõbbiekben? Ha igen mivel és hogyan tudnám lekezelni?
R: Bizony okozhat, fõleg akkor, ha más is ki lett spórolva. Például a korrekt kiszellõztetés. Ilyenkor gombásodásra, penészedésre, és rovarkártevõkre is lehet számítani.
Egy igazi szakember talán tud olyan megoldást ami a cserepek átrakása nélkül is kivitelezhetõ. Persze, ha a tetõtér felõl még nincs lezárva, akkor egyszerûbb lehet a helyzet, mert ecseteléssel és valamennyi permetezéssel a szer felvihetõ. Én Bionaturt használtam.

Zolle:
-A tetõtér szigetelésénél mit érdemes használni? Kõzet-, vagy üveggyapotot? (azt hallottam a kõzetgyapottal jobb dolgozni és a szigetelése is jobb). Mit ajánlotok?
R: Én a kõzetgyapotot jobban szeretem. A Deltarock-nak az az elõnye, hogy egyedül is könnyen beépíthető, mert az egyes elemek beékelődnek és stabilan a helyükön maradnak.

Zolle:
- A tetõtérben érdemes-e gipszkarton válaszfalakat csinálni? Van-e olyan jó mint a tégla?
Láttam a képeken feltüntetett házban is gipszkarton falak vannak, neked mi a tapasztalatod?
R: Nálunk két réteg gipszkarton van minden falon és ferde síkon, a falak pedig "dupla", hangszigetetelt falak. Eddig beváltak.
Van egy társasházi lakásunk, ott 10-es válaszfallapok vannak a szobák között, és azzal is meg voltunk elégedve (kb 20 évig laktunk ott).

Zolle:
-Gipszkartonozásnál a lécváznak van-e valami hátránya a profilos megoldással szemben?
R: Lécvázra lassabb a szerelés, az esetleges méretdifferenciák miatt szintbe kell gyalulni, ha nem használsz állítható távtartókat. A faanyagot elõszárítani és impregnálni, valamint tűz ellen is kezelni kell.

Zolle:
-A tetõtér szigetelésénél a szarufák elõtti 5cm-es szigetelést, hogyan lehet rögzíteni?
R: A gipszkarton váz közé lehet szorítani, ha ez nem megy, akkor a vázba vert szögekre feszített vékony horganyzott dróttal (nekem mûködött).

Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Utólagos hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva