English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Utólagos hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-10-25
09:42:07
Sziasztok,

Javítani akarom a fűtetlen garázs és a lakótér közötti hőszigetelést. Jelenleg itt egy habisol válaszfal blokkokból készült fal van mindkét oldalon pucolva, illetve kerámia béléstestes födém kb 8cm aljatbetonnal, mindenféle szigetelés nélkül. Ezekre szeretnék a garázs felől szigetelést tenni. Kérdésem az volna, hogy mivel csináljam Eps, vagy kőzetgyapot? Hőszigetelési elképzeléseimnek kb. 8cm szigetelő réteg felelne meg a falon.

T.
2010-10-22
14:04:08
Marton,
csak a gyors számoláshoz: a szigetelőanyag vastagság + két réteg ragasztó hálóval 2-4 mm + vékonyvakolat fajtától függően 1,5-3 mm. Ez mind az aljzatkiegyenlítésen felüli értékek. A falat te látod a legkiállóbb részt vedd alapul.
Teljesen pontosan megmondani nem lehet, függ a mester kezétől, milyen vastagon keni a ragasztót és hogyan rakta síkba a szigetelőanyagot.
2010-10-22
13:45:50
Marton,

Ha eldöntötted, hogy milyen kőzetgyapottal fogsz szigetelni, akkor a gyári ajánlásban szerepel a rétegrend anyagvastagságokkal.
A leírásban szereplő vastagságot a síkba kiegyenlített falra kell érteni. A bádog a színezésen kb 2centiméterrel lógjon túl.

A bádogot a koszorúbetonra szokták tenni, amitől hőhidas lesz a szerkezet, és a bádog egyébként sem fog megállni a szigetelés nélkül (túllóg). Ezért célszerű lenne egy favázat építeni az oromfal tetejére, ami közé a bádogozás előtt szigetelőt lehet szorítani, és a váz a túllógó lemezt is merevítené.

2010-10-22
10:31:42
Sziasztok,
Házunkra kőzetgyapotos hőszigetelést tervezünk majd rakni. Nem most, anyagi okokból. De a tető, meg a tűzfal most épül, ezért a tűzfal tetejét is most fogjuk bádogozni. (A tető árában benne van, hogy az ács megcsinálja a fal tetejének a bádogozását is)
Ha 14 cm vastag kőzetgyapot szigetelést tervezünk, akkor a bádog milyen szélesen lógjon túl a mostani fal tetején?
Úgy is kérdezhetném, hogy a 14 cm vastag kőzetgyapot a felrakással együtt (ragasztó + vakolat) milyen vastag lesz véglegesen?
2010-10-15
12:35:00
Én is ezt számolgattam, a közzétett információk szerint egy lakásra durván 4.5m Ft felújítási költség rakodik. Részletfizetést feltételezve amiből lejön a megtakarítás...........időtlen időkig fizethetik, de legalább 15 évig. Ez alatt sokkal többet fizetnének, mint az előtt, de aztán tovább olvastam és kiderült, ez egy tanulmány, amit Uniós alapokból finanszíroztak, + az önkormányzat is beszállt a projektbe. A végén lakónként kb. 300e Ft-ba került, így könnyű örömködni a hatalmas megtakarításoknak. Mondjuk én is tudtam volna örülni, ha kísérleti jelleggel fullra leszigetelik a házamat, a bekerülési költségek alig 10 %-át kell kifizetnem, és nagy mellszélességgel nyilatkozhatok, annyiba sem kerül a havi fűtés + melegvíz a leghidegebb téli hónapokban, mint régen csak a nyári melegvíz fogyasztás.
Mindezek persze nagyon jó kezdeményezések, mert ennek a háznak (+ Óbudai faluház) üzemelési tapasztalataiból majd ki lehet dolgozni olyan eljárásokat, amik - reálisan tükrözve az energiamegtakarítási módok hatásosságát -, a beruházási költségek és az elérhető megtakarítások között ésszerű arányt állít fel.

Robert említette a thermofejes radiátorszelepeket. Nemrég én is felszereltem a tetőtéri szobák radiátoraira, és nagyon kíváncsi vagyok, mennyire lesz érezhető a fűtési költségekben. Már most érezhető, hogy kőkeményen lezár a beállított hőfok elérésekor, már nincs melegebb a tetőtérben, mint lent. Zömmel hidegek a radiátorok, max kicsit langyosak, télen lesz majd igazán érdekes. A legnagyobb gondom az volt, ha alul valamiért szellőztetni kellett, beindult a fűtés és a tetőtérben dög meleg lett - hiába voltak minimumra állítva a radiátorszelepek -, zömmel kiszellőztettük a meleget, mert a alsó szinthez öltözve fent már nagyon meleg lett. Ugyanez a gond volt a számítógépekkel, befűtötték a dolgozószobát (vagy inkább internetkuckónak nevezhetném), ezért résnyire ki kellett nyitnom az ablakot. Most nincs fűtésutánpótlás, minimálisan melegszik a légtér, nem kell ablakot nyitni.

2010-10-15
08:50:20
Sándor,

"De, hogy már bontják is a szigeteléseket? Én ezt tíz évvel későbbre saccoltam (legalább is nálunk)."
Nem találom, hogy ebben a mondatban mire reagáltál. Az említett beruházás pedig éppen-hogy polisztirollal készült.

Egyébként volt szerencsém végighallgatni a dunaújvárosi felújítás egyik vezető tervezőjének beszámolóját. Az egyik leglényegesebb szempont volt "kerül amibe kerül", mert a lakók csak csekély töredékét állták a számlának, és végül is soha nem térülne meg a piaci áron elvégzett munka. Ez egy kísérlet volt.

Az ötödére csökkent rezsiszámlák kulcsa az egyedi mérés bevezetése, nem pedig a szuper szigetelések. Akik például Budapesten 25 ezret fizetnek havonta télen-nyáron egy társasházi lakás ház-központi fűtés-melegvíz számlájára jól értik, hogy miről beszélek. Ugyanis egyedi fűtéssel fele ennyibe kerülne.
Ha az egyedi mérés (és a szabályozás) már meg van oldva, jöhet az ablakcsere és szigetelés, de a akkor már kétszeres megtérülési idővel lehet számolni (fele energia felét lehet csak megspórolni).

Például egy átlag lakótelepi lakás esetén, ami 25m2 külső falfelülettel (U=0.8W/m2C) és 8m2 külső nyílászáróval (U=3W/m2C) rendelkezik, a felújítás után a falakra U=0.2W/m2C, az ablakokra U=1.5W/m2C értékek mellett 2000kWh éves megtakarítás érhető el (20ezer Ft). A beruházás biztosan meghaladja a lakásonkénti 6-800ezer forintot. A megtérülés 30-40 év.
Ha belátással lennének a lakók, és a radiátorok termo-fejekkel ellátva (50ezer forint), akkor tized akkora beruházással is elérhetnék a fenti eredményt.
Ennek a lehetőségnek a felismerése a fejekben uralkodó sötétség eloszlatásának nehézségein kívül kemény üzleti és presztízs-érdekeket is sért.

2010-10-14
09:19:48
Sándor!

"""
"Ötödére csökkenthetjük fűtésszámlánkat
Szegeden és Dunaújvárosban két épület felújítását, szigetelését végezték el próbaként az Austroterm Kft. szakértői, akik mérték az energiaköltségek ezt követő alakulását is. Az eredmények még a szakembereket is meglepték: megfelelő szigeteléssel, akár ötödére csökkenthetők a fűtési számlák. A kísérlet tapasztalatairól Kruchina Sándor épületszigetelési szakértő számolt be."
zoldter.hu/energia/20101013_futes_szamla_szigeteles_energia

Az eredmények annyira hihetetlenek, hogy már csak ezért is hihetőnek gondolom.
A közelben lakók megpróbálhatnának utánajárni.

Számomra ez csak megerősíti a szálas anyag, és a minél vastagabb szigetelés jelentőségét. Páraáteresztés, fagypont kihelyezés, komfortérzés megmaradása...
Sajnos a cikk "elfelejtett" költség-nyereség arányt, megtérülési időt közölni.
Ezt lenne jó hitelesen kideríteni!
"""

A Dunaújvárosi házról minden féle és a 2 éves tapasztalat: (Solanova project)
Nem szálasanyaggal szigeteltek, német nyelvterületen, ahonnan az információkat gyűjtöm, sehol sem használnak szálas szigetelőanyagot. Szendvics szerkezetnél a két réteg közé rakják, de ott is a cellulózt ajánlják újabban. Nem esik össze az idők folyamán, sokkal jobb a szigetelése, gyorsabb az építése ...stb.

2010-10-12
12:41:28
Kalas,
Vizuális típus vagyok, Robert meg tapasztalt szakember. Én csak látni szerettem volna, mert érdekes egy helyzet. Szerencsés vagy ebben, hogy a szomszédod hajlandó erre, kevés esélyt láttam Robert javaslatának kivitelezhetőségére, de éljenek a kivételek. :-)
2010-10-12
12:27:30
Plaszlo,
Köszönöm a segítőkészséged, Robert jól látja a dolgot. Az ő javaslatára a szomszéd házon a szarufákat megrövidítve távolabb helyezzük a csatornát. Először úgy gondoltam nem lesz erre hely, de aztán felmásztam a helyszínre és megoldhatónak tűnik a dolog.
2010-10-04
15:41:13
Kalas,
fényképet tudsz készíteni? Egyszerűbb lenne a találgatás.
2010-10-04
15:35:56
kalas,

Az mondtad a csatorna hozzáér a faladhoz. Így eleve nem lehet ott vakolni, akármit is csinálsz, egy meghibásodás esetén a szigetelés mögé folyik a víz. A szomszédban van, észre sem veszed, csak akkor, amikor már baj van, utána ott kell javítanod, lehet, hogy újra szigetelned.

A falad pedig ne csak az utcáról vizsgáld, hanem közvetlen közelről, jó megvilágítás mellett, napsütésben és akkor is, amikor esik az eső.

A folyókát úgy kell megcsinálni, hogy fagy esetén se folyjon a víz a házadra.

Szerintem egyszer kell jól megcsinálni.

2010-10-04
15:03:42
robert,

Köszönöm a tanácsot, tehát azt mondod, a csatornát át kell építeni mindenképpen.
Hogy a fal nedves-e nem tudom, nem néztem meg, csak a szomszéd hívta fel a figyelmemet, hogy ott valamit ki kellene találni, mielőtt a munkához nekikezdünk.
De ahogy nézem, könnyen lehet, hogy áztatja a falamat. Belülről nem látszik semmi, azon a részen fürdőszoba van, plafonig csempézett falakkal.
Kívül meg kőpor, Az erős, azon sem látszik (az utcáról) semmi hiba.

Esetleg nem elegendő valami vízzáró vakolattal körbevenni azt a részt?

Hogy ki, mit épített szabálytalanul nem tudom, én nemrég vettem a házat, megvannak az építési engedély papírjai. (kb 25 éves ház) A szomszéd házáról nem tudok semmit. Eddig nem is nagyon nézegettem, milyen furán van az a csapadék elvezető építve nála.
2010-10-04
14:22:22
kalas,

Akármilyen hőszigetelés készüljön, megelőzően a falnak teljesen száraznak kell lennie, tehát, ha most nem az, akkor először ki kell szárítani.

Függetlenül a szigetelés anyagától a szigetelést a fal teljes felületén kell elvégezni és a csatornát semmilyen szín alatt sem szabad beépíteni.

Nem ismerem csatorna elhelyezésére vonatkozó építésügyi előírásokat, de gondolom, hogy vagy a csatorna készült szabálytalanul, vagy a te házad lett utólag szabálytalanul a csatorna mellé építve. Az előzmények ismeretére szükséged lesz a szomszéddal folytatott tárgyalásokhoz. Mindenképpen meg kell állapodnotok a kivitelezés módjáról, másképp nem megy.

Feltételezem, hogy a két ház között van akkora hely, amekkora a hőszigetelés kivitelezéséhez szükséges. Ha most 80cm a két fal távolsága, akkor ez a szigetelés vastagságával csökkenni fog. Ha a szomszéd még nem szigetelte le a házát, akkor el fog érkezni az idő, amikor ő is meg szeretné csináltatni. Kérdés, hogy a te szigetelésed nem veszi-e el az ehhez szükséges a munkaterületet. Ez is egy olyan szempont lehet, ami befolyásolhatja a szomszédod hozzáállást a felújításodhoz.

Ha az általad tervezett munkálatokhoz és a szomszéd által későbbiekben végzendőkhöz is elég a rendelkezésre álló hely, akkor is el kell a csatornát távolítani a faltól. A legjobb az lenne, ha a szomszéd házon a szarufákat megrövidítve 20 centiméterrel távolabb lenne a csatorna visszaszerelve. Ha az nem megy, akkor a függő csatornát fekvőre kellene cserélni a szomszéd házon, ez is legalább 10cm nyereséget jelentene. A függőleges lefolyókat és a lecsorgó csapadékot mindkét esetben mindenképp el kell vezetned a faltól. A csatorna áthelyezés költségét valószínűleg neked kell megfinanszírozni.

Az új szigetelést a lecsúszó hó tönkre teheti, ezért a hófogókra is figyelmet kell fordítani.

Ha nincs elég hely a két ház között, és jó a viszony a szomszéddal, akkor le lehetne zárni a két fal közötti teret, evvel egy csapásra mindkét ház hőszigetelését meg lehetne oldani az adott falszakaszon.

Ha az eddig kérdések tisztázódtak, akkor szabad tovább lépni.

2010-10-04
12:22:01
Sziasztok!

Homlokzati hőszigetelésben kérném a tanácsotokat. Vettem egy családi házat. Felújítanám, szigetelném.
A házam telekhatáron van, a szomszéd háza pedig "félig" ott van mellettem.
Azért csak félig, mert az én házam hosszabban kinyúlik, mint az övé. A probléma ott van, hogy a szomszédnak nyeregtető van a házán, de pont úgy, hogy az esővizet az én házam falának vezeti. Szerencsére, azért van csatorna is felszerelve.
Ez a csatorna, ami összegyűjti az esővizet közvetlen a falam mellett, ahhoz hozzáérve van elhelyezve. A csatorna függőleges része is, ami a földre vezeti a vizet közvetlenül a falam mellett fut, s vizet oda vezeti, a tövébe.
Szigetelhetek én kőzetgyapottal, ilyen körülmények mellett?
Vagy jobb az EPS, vagy valami egyéb? Vagy mit javasoltok?
Balazs69Válasz erre
2010-09-29
15:04:34
Sándor,

Az "EPS alatti vizes falak" jelenség milyen falazóanyag esetén jelentkezett?
Nagyon durva dolognak gondolom, ha ez tényleg így van. Téglafalnál is jelentkezik, vagy vályogfalnál?

A szigetelesinfo.hu-n nemrég megjelent cikkben ez van:
"Na és miből legyen a szigetelés?
Szintén gyakori kérdés. Alapszabályként elmondható, hogy tömör, masszív, egyébként is komoly párafékezéssel bíró falak (pl. beton, kisméretű tégla, kő, B30-as blokk, stb.) esetén polisztirol, míg gyors páravándorlást lehetővé tévő falazatoknál (pl. vályog- vagy vert falaknál) kőzetgyapot szigetelés javasolt."

2010-09-23
12:09:17
balázs69,
A pogácsás megoldásnak én tapasztaltam is a negatívumát. Télen kicsit erősebb szélben a faház egy nagyobb résén át olyan hideg fújt be, hogy kénytelen voltam léccel lezárni. Kívülről a szigetelés sértetlen volt, nem is értettem hogyan lehetséges ez, míg ajtócserénél kiderült a dolog. A pogácsák miatt kb 1 cm-es rés van a fal és a szigetelés között. Lehet, nem tud befülledni a fal, de a meleg egy része ezen keresztül távozik. Idővel ki fogom cserélni kőzetgyapotra az egész szigetelést.
Egy kicsit viszont ellenszegülök az általános nézetnek, mert ha a kőművesed kellően precíz és lelkiismeretes, valamint hajlandó elolvasni a Rockwool weboldaláról letölthető/megnézhető építési útmutatást, minden bizonnyal meg fogja tudni csinálni megfelelően a szigetelést. Azt viszont nézd meg, a szigetelőanyagra adott garanciának feltétele-e az ajánlott partnerek általi kivitelezés. Ha a Rockwoolnál döntesz, az inhomogén vakolható külső szigetelést válaszd, annak a külső 2 cm-es rétege sokkal sűrűbb és erősebb mint a többi, így sokkal erősebb a külső felület a mechanikai behatásokkal szemben.
A ragasztó nem tapad nehezebben a kőzetgyapotra mint a nikecellre (hacsak a szálas szerkezet miatti könnyebb elmozdulásra, elcsúszásra nem gondolt), csak nehezebb a kőzetgyapot a nikecellnél, így tovább tud elmozdulni (rövid falfelületen lassabban lehet haladni vele), és már kisebb magasságtól kell tárcsás dűbellel is rögzíteni.
2010-09-23
10:28:49
balázs69,

A szívműtéted rá mernéd bízni egy nagy tapasztalattal rendelkező urológusra (az is orvos)?

De hülyéskedés nélkül: az a jóember a te házadon tanulná meg (vagy nem), hogy kell a kőzetgyapot szigetelést felvinni. Nem tudhatom, lehet hibátlanul végezné-e el a munkát, mert előtte utánajárna, megnézné hogyan csinálják mások, elolvasná az erre vonatkozó gyári ajánlásokat, stb...

A szigeteléseket gyártó cégek úgy tudom tudnak ajánlani olyan kivitelezőket, akik referenciákkal rendelkeznek.
balázs69Válasz erre
2010-09-23
10:01:39
A pogácsára ragasztott EPS-t sose értettem. Pedig pár éve egyértelműen azt ajánlották. Egy kollégának azzal a technikával szigetelték új építésű házát. Sőt előtte le sem vakolták a falakat. Azóta is szidja magát, hogy hallgatott a kivitelezőkre. Úgy tapasztalja, hogy nagyon hamar kihül a lakása. Bár, mivel nincs összehasonlítási alapja (új építésű ház) nem tudhatja biztosan, hogyan lett volna a jobb.

Én a munkát egy olyan kőművessel csináltatnám, aki kőzetgyapottal még sosem dolgozott. (EPS-el már igen) De ha tud falat vakolni szépen, egyenesen, akkor ezt is meg tudhatja csinálni. 10 %-al kér többet a munkáért (EPS-hez képest) , ha kőzetgyapotot rak fel, mert úgy hallotta, arra nehezebben tapad a ragasztó, mint az EPS-re.
Vagy keressek a munkára inkább "szakértő céget"?

2010-09-23
09:45:43
Pali,
olvastam én is erről, de az ára nem versenyképes a normál ragasztókéval. Viszont a hab rugalmassága meggátolhatja a szigetelőanyag későbbi elválását az alaptól.
2010-09-23
09:30:37
Ház szigeteléséről sok-sok kép itt: - www.picasaweb.google.com/lh/view?q=W%C3%A4rmed%C3%A4mmung&psc=G&filter=1#
Német-Osztrák-svájci megépített házakról képek.
Jellemzően szélén körbe, majd belülre pár pogácsa. Legújabb technika a nem táguló PUR-habbal ragasztás.
A falakon távozó páráról részletesebben itt: - www.austrotherm.hu/?link=para_a_falban-Oldal-40-211-Page-2.html
Egy kis részlet kiragadva: - Itt jegyeznénk meg, hogy a „lélegző falak” híveinek az sem szokott feltűnni, hogy míg a családi ház földszintjén költségekre tekintet nélkül erőltetik a fokozott páraáteresztést, addig a tetőtérben – helyesen! – a hőszigetelés belső oldalán párazáró fóliát helyeznek el.
Összehasonlítás egy műszaki lapban az EPS-kőzetgyapot között: - www.muszakilapok.hu/magyar-epitestechnika/eps-vagy-kozetgyapot.

2010-09-23
09:30:37
Láttam katalógusokban mikroperforált szigetelő lapokat, amiknek jobb a páravezetése mint a sima "hungarocell"-nek. Fontos, hogy a külső vakolat is páraáteresztő legyen, de halottam olyan véleményt is, hogy a levegőben szálló szennyeződés, por, korom, stb. pár év alatt eltömíti a lélegző vakolat pórusait és onnantól párazáróvá válik. :-((
Én a kőzetgyapot legnagyobb előnyét a tűzállóságában látom, ez főleg könnyűszerkezetes és fa házaknál fontos szempont. A másik számomra fontos szempont, hogy a bogarak, rágcsálók nem költöznek be alá. A hungarocellbe gyönyörű járatokat tudnak fúrni, rágni ha be tudnak menni alá. Kiváló telelőhely, a ház fala melegíti, kívülről a hideget elzárja. Ami még kedvező, a belső réteg rugalmassága miatt jobban felveszi a fal egyenetlenségeit és bár vastag téglafalnál nem annyira érezhető, de valamilyen mértékben hangszigetelő is.
Majdnem egy évig állt a tetőtérbe szánt kőzetgyapot szigetelésem a szaletli alatt úgymond szabadon, de amikor szétszedtem nem voltak benne sem bogarak, sem rágcsálók nyomai. Egy két helyen látszott, hogy megpróbálták, de tovább álltak.

2010-09-23
09:02:34
balázs69,

Gondolj bele, hogy miről beszélnek a pogácsások, amikor a hátsó kiszellőzésről van szó. Az olyan, mintha távtartókra szerelnéd a szigetelőt, a hideg levegő pedig szabadon áramlana mögötte. Akkor mi szigetel?

A kőzetgyapot szigetelést kevés kőműves tudja jól felrakni (kevesebb, mint az EPS-t), ezért meg kell találni a megfelelőt.

Itt látsz egy ugyanolyan ház sk szigetelését, mint a tied (b30) http://biosolar.hu/forum/show/38637#38637

2010-09-23
08:54:34
Egy-két éven bellül nekem is esedékes lesz a külső szigetelés. Nekem sem szimpatikus a "hungarocel". Beszélgettem a belső felújításaimat végző kőművessel erről, és két dolgot mondott. (ritka korrekt gyerek, továbbképzésekre is jár folyamatosan)
- Egyrészt létezik (én még soha nem láttam/hallottam) perforált polisztirol szigetelő lap, amit páraáteresztő anygokkal körbedolgozva hasonló eredményt lehet elérni mint kőzetgyapottal (Az ára majdnem mint a kőzetgyapoté).
- Kőzetgyapot esetében telibe kell ragasztani, valamint nagyon kell figyelni a sík felület kialakítására, mert késöbb nem lehet síkba csiszolni, ez tovább drágítja (a + anyagszükséglet miatt) a salakgyapotot.
- a szürke polisztirol lapot nem tartotta versenyképesnek.
Mi a véleményetek?

T.
balázs69Válasz erre
2010-09-23
08:32:33
Nálam egy kb 25 éves, B30-as téglából épült ház utólagos szigeteléséről lenne szó.
Ezek szerint az EPS alatt vizesedik a fal? Nagyon durva! Ezt még eddig sehol sem hallottam. A felrakással kapcsolatban is egymásnak ellentmondó dolgokat lehet olvasni egyes helyeken. Egyik helyen a pogácsákkal való ragasztást ajánlják, mert akkor ki tud szellőzni a fal. Ott a telibe ragasztást kivitelezési hibának veszik. Máshol meg a lemezek széleinek körbe ragasztózását, és belül ragasztó pogácsák felrakását mondják a helyes módszernek.
Tehát mégiscsak a kőzetgyapot lenne a jobb. Ott a telibe ragasztás lenne a jó? 12 cm vastag Rockwool frontrock MAX-e-re gondoltam.
Későn találtam erre a fórumra, addig gondolkodtam, míg lekéstem az akciós időszakot.
Ugye a felrakáshoz nem kell semmi különleges? Egy kőműves fel tudja rakni?

2010-09-20
09:56:42
Sándor hozzászólásához három grafikon:
1/8cm EPS, 2/8cm kőzetgyapot vakolva, 3/ 8cm kőzetgyapot kiszellőztetett burkolattal
Az EPS esetén a szigetelőréteg vastagságának a felénél a harmatpontnál járunk (biztosan rossz a szerkezet, ha a kék és zöld görbék metszik egymást = párakicsapódás)

Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés  =>  Utólagos hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva