English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
ÉgboltosVálasz erre
2012-01-07
17:46:00
Előzmény: Doki #22828#22886
Doki!
Van olyan inverter, amelyik két részre osztja mezőt, így csak max a fele zuhan le úgy mint ahogy Villám is szemléltette. Az ára teljesen normál, sőt, és direkt ilyenekre van kifejlesztve, hogy eltérő síkú, időnként árnyékos, kutyaólas helyeken ne legyen nagy a bukás.
2012-01-06
14:08:41
Előzmény: villam64 #22822#22828
Így néz ki a tető, az ól sztem 45 fok. azért nem tudom ódéb tenni mert a nm túl kevés. kb 2kw os rendszer kéne, ez kb 8db. 230-240 es modul. Tényleg ha tucc vkit aki megbízható szaki, jó referenciái vannak küld át lécci az elérhetőségét. köszi. Íme a fotó a tetőről:

2011-11-02
18:20:25
Előzmény: mediterro #20642#20644
mediterro,

A megfelelőségi nyilatkozat tulajdonképpen egy igazolás arról, hogy a termék megfelel a rá vonatkozó követelményeknek. Ez részletesebben annyit jelent, hogy a gyártók, vagy a termék Európai Unión belüli első forgalmazója ismeri ezeket a követelményeket, a termék tervezése, gyártása során figyelembe is vették ezeket, és mindezt igazolni is tudja.

A portékát áruló kereskedő biztosan tudja mi az, és tőle kell kérni, nem a vevőnek kell nyilatkozni.

Például ilyen:

mediterroVálasz erre
2011-11-02
17:53:53
sziasztok!

Egyik földim pályázna, de megfelelőségi nyilatkozat kell a portékához, amit venni akar.

Az mi a retek? Mire kell, ki állítja ki? Eddig csak a biztonsági adatlapokat ismertem.
2011-10-03
13:46:19
Előzmény: robert #18290#18294
robert:
Egy ismerősöm budától északabbra olyan módon ki tudja kerülni a kukás lerántást, hogy vesz tőlük zsákot, és nem fizet semmi más díjat. A zsákot drágán adják, de csak abban viszik el a szemetet. Viszont így is harmadában jön ki neki, az alkalmanként kirakott zsák szemét.
Nálunk ez sajnos nem játszik. Heti kétszer kötelezően kifizettetik minden ingatlanra. Minimum méret 70 liter, akár van szemeted, akár nincs. Ha valaki igazolhatóan egyedül álló, akkor 2 ilyen összefoghat egy kukára.

Én is ettől tartok a legjobban, hogy az ember megveszi a drága rendszert, és még ha nem is jön semmi gikszer (garanciaidőn túl elhalálozott inverter/ durva jégverés pl.) akkor is ha jön egy újítás, az egésszel kitörölheti.

Ezért merek csak alulról építkezni. Bár ilyen gondom se nagyon lesz most, elnézve az € árfolyamot. Ismét marad a kivárás. :(
2011-10-03
12:32:06
Előzmény: payagyerek #18292#18293
payagyerek,

"... Talán 1 dologgal nem tudunk mit kezdeni: Az elektronika fejlődési ütemével..."
Ugye abban egyetértünk, hogy a technika -ha nem is ugrás-szerűen, de- folyamatosan fejlődik.
10 éves távlatban könnyen elképzelhetőnek tartom , hogy 40%-os hatásfokú napelemek terjednek el, relatíve nem drágábban, mint a maiak (az energiaárak persze jóval magasabbak lesznek). Egy ilyen esetben még a napkollektoroknak is befellegzett, a mai rendszerek pedik még vissza sem termelték az árukat.

A nők megtérülési idejébe nem szeretnék belebonyolódni, mert gyorsan kiderülhet, hogy egy férfi sokkal nagyobb bukta :)

payagyerekVálasz erre
2011-10-03
11:26:22
Előzmény: robert #18290#18292
Na igen. Igazságod vala a kiegészítéseket illetően.
Talán 1 dologgal nem tudunk mit kezdeni: Az elektronika fejlődési ütemével. Ha most veszel 1 TV-t, 1-2 év és újat akarsz venni, mert az már többet tud.
Valami hasonló dolog lehet ez a napelem-téma. Meg kell békélni azzal, ami akkor adott, mikor telepíted. Máskülönben örökös pénzkidobási csávába kevered magad. Lásd mobiltelefon, számítástechnika, stb...

Ugyanez az asszony esete: Mikor elvetted, azt gondoltad, hogy jó boltot csinálsz. Mégis -pár év múlva- boldogan cserélnéd jobbra. :-)
Igazából a valós élet az, hogy egyszer pontot kell tenni minden Í-re. Máskülönben sosem készül el, sosem lesz semmi és nem is lesz befejezve.
Én pl. sok évig babráltam hőszipkát, éjjel-nappal. Minden időm ráment. Persze sokat tapasztaltam és mindig jobb is lett, de egyszer mégis félre kellett tenni. Aztán ugrottam napkoliba. Azt is babráltam. Mérőt tettem rá, buzultam vele. Ha nem parancsoltam volna megálljt, akkor még mindig avval kötném le az összes időmet. Mára már a rajta lévő digit.hőmennymérő is megfeszült. Nyilván kilehelte a lelkét a belső elem. De már nem érdekel.
Most napelemkedek.
Maholnap lehet űrrakétát fabrikálunk.
Muszáj lépni!
2011-10-03
10:58:44
Előzmény: payagyerek #18287#18290
payagyerek,

Néhány nem rosszindulatúnak szánt, hanem a bizonytalanságomat kifejező megjegyzés:

"... Soxor azzal "érvelek", hogy a nyugdíjat is fizetjük, mégis minek?..."
Mert nem tudod elkerülni.

"... Én úgy gondolom, hogy az ember keservesen fölgyömöszöl 1 szolárrendszert a tetőre, ám az már másnaptól kiüti a villanyrezsit..."
Pontosabban kifizet előre 15 évi villanyszámlát.

Ha megfelelően túlméretes, akkor akár a fűtésrezsit is..."
Ha beruház egy hőszivattyúra is.

"... Ha van "kedve" az embernek, akkor böket 1 jó mély likat iható kútnak és nuku vízdíj sem... Ennél tutibbnak mondható "nyugdíj", ami már fiatalabb kortól jelentkezik, nincs is..."
Jövőre pedig az "előnyugdíj" mindkét formáját megadóztatják (vagy már az idén?).
Nincs pénz a kasszában, valahonnan elő kell teremteni. Látják, hogy mekkora a jövedelmed? Nem. Látható, hogy van házad? El nem dughatod, nosza, ingatlanadó ! Látható a napelemed, kutad? El nem dughatod, nosza, forrásadó !
És egyébként is, aki él, annak fizetnie kell. Mondhatod azt, hogy te nem termelsz szemetet? Mondhatod, de ennek ellenére jelenleg behajtják rajtad a szemétdíjat.
Talán így lesz mindennel. Lesz majd egy alapdíjad, amit azért fizetsz, mert vagy.
Ezt hekkeld meg ecsém :)

Azért írom le ezeket a "negatív kisugárzású" gondolatokat, mert bizonytalanok a körülmények, a technológia pedig csak most kezd fejlődni. Úgy gondolom, hogy ilyen helyzetben nem lehet hosszú távon gondolkodni.

payagyerekVálasz erre
2011-10-03
09:14:27
Előzmény: zsezse #18283#18287
Én másképp látom a dolgokat, mint mások. Soxor azzal "érvelek", hogy a nyugdíjat is fizetjük, mégis minek? A politika gondoskodik róla, hogy még véletlenül se érjük meg azt a kort, mikor visszakapunk belőle 1 morzsát.
Valójában már rég el van lopva a nyugdíj, mivel azt állítják, hogy mi most a jelenlegi nyugdíjasokat fizetjük. Vagyis az Ő befizetéseiket már rég ellopták!
(Más kérdés, hogy a fél ország tapsol az efféle hazudozásnak.)

Én úgy gondolom, hogy az ember keservesen fölgyömöszöl 1 szolárrendszert a tetőre, ám az már másnaptól kiüti a villanyrezsit. Ha megfelelően túlméretes, akkor akár a fűtésrezsit is. Ha van "kedve" az embernek, akkor böket 1 jó mély likat iható kútnak és nuku vízdíj sem.
Nem pedig csak és talán 65-72 éves koromban! Már másnaptól!
Ennél tutibbnak mondható "nyugdíj", ami már fiatalabb kortól jelentkezik, nincs is.

Hidd el én is keservesen tudom csak kivitelezni! Jelenleg még bohócméretű "mikromini" 660W mezőm van (nanoerőmű). Majd idővel bővítem, csak még sokat kell addig éheznem.

Az óracsere ingyenes. A többi rajtunk múlik, mert az állam lelkesen cserben hagy minket. Ebben az országban sok értéktelen ember kap mindenféle támogatást. Mi semmit nem kapunk!
Szégyen.
Ezért támogasd meg magad. Ha kell ne adj áf-adományt. Az tévhit, hogy az az övé! Csak akkor, ha adod!
Inverterkérdés:
Ebben az országban ez is rapszódikus. Törvénytelenségekre épül! Felül akarjuk írni az EU-t, holott -elvileg- mi is oda tartoznánk. Nincs is már MEEI!
Ugyanaz a szolgáltató, germán területen elfogad nagyonsok fajtát. Itt szinte semmit!
Nevetséges.
Vagyis ha Ő így viszonyul hozzánk, akkor mi is viszont! Végy meg olcsóbbat! Van választék. Ne a nevetséges és méregdrága Siac-ot. Vigye haza a digó a saját dudvájába az összes hulladék bojlerével és tartályával együtt.

Na. Kidühöngtem magam.
2011-10-03
08:55:39
Előzmény: zsezse #18283#18286
zsezse,

Ha minden munkát saját kezűleg végzel el, ha az eszközöket "baráti áron" szerzed be, ha a tájolás ok, ha a villany évenkénti áremelkedése legalább 3%-al meghaladja az elérhető banki kamatokat, ha nem romlik el semmi a minimális megtérülési idő során, akkor jó esélyed van arra, hogy 12-13év múlva viszont lásd a pénzed.

Ha gyorsabb megtérülést akarsz elérni, akkor nyerj el valamilyen pályázati pénzt.
payagyerekVálasz erre
2011-10-03
08:32:40
Előzmény: Bous83 #18281#18284
Na igen. Furfangosan számoljuk a teljesítményt, mert bár 160-as panelok, de az inverter leírása azt írja, hogy max.DC power 4260W. Így ennek "könyveltük" el. (A panelok úgysem adnak csúcsot.)

Mi ketten raktuk 3 napon át. Csak a középső napra bővültünk 3-ra a panelok felrakása során. (1.nap-sínrakás-2ember, 2.nap-panelok-3ember, 3.nap-kábelezés-2ember.) Nameg bohóckodás is volt. Gyakran kutyadögönyözés, kajaszünetek elnyújtott büfögéssel ejtőzéssel, ökörködés, cigiszünetek, trécsparti, szomszéd győzködése, hogy ez nem melegvizet ad, stb... Néha a tetőfurfangok miatt, fél órás tarkóvakargatás. :-)

Persze nem árt ha van 1 ládika alátétnek való, meg különböző vastagságú OSB lap darabok, szintezőnek.
Mi du.3-kor már fel bírtuk akasztani az invertert a cullangokra és onnan már vidámkodás, meghitt békés cigizgetés, egymásnak lelkes gratulálgatás, vállveregetés. :-)
2011-10-03
06:09:38
sziasztok itt is

eddig nem nagyon kovettem nyomon a napelemes temakat, en ott lezartam, hogy 2 eve minden kereskedo azt mondta: ha mar be van vezetve a vezetekes aram, nem eri meg foglalkozni vele, mert borzalmasan hosszu a megterulesi ido.
Hogy is van ez most?
Mit csinaljon az az egyszeri, akinek benn van a 3x16A nappali, de szeretne egy kicsit sporolni, hosszutavu befektetest megejteni?
Adok veszek villanyora, ahhoz uj doboz, inverter tobb 100e ert, plusz a napelem tablak?
2011-10-02
23:27:03
Előzmény: payagyerek #18265#18281
Paya,

Mi is szívtunk tegnap, de szerencsére felkészülten (sok-sok otthoni előkészület után) mentünk, tudtuk mi vár ránk. Éppen ezért eleve vittünk eféle (pl. gerenda pótló fák és ehhez csavarok, különböző vastagságú előre darabolt falapok, és laposaluból készült alátétek a horog "két végére") cuccokat. Kellett is használnunk, majdnem minden ilyesmi el is fogyott...
Na meg persze négyen nyomtuk. Volt apu, egy végzős ács, egy végzős villanyszerelő, meg én. Ebből a legnagyobb segítség az ács volt, a hétvégéd után gondolom átérzed miért...
Reggel mindent a lehető legközelebb pakoltunk a leendő helyéhez. Majd négyen behúztuk a földelést és a tető-villanyóra közötti kábelt a kritikus szakaszon. Ez után mindenki más a horgokat, majd a síneket szerelgette, én meg összedobtam a maradék vezetékezést, és az összes solárkábeles-túlfeszlevezetős-biztis-kapcsolós-inverteres-autómatás cuccost. Majd pont egyszerre végeztünk ezekkel, oszt 4-en feldobáltuk a modulokat. Olyan későn lettünk kész (pedig 7-kor indultunk), hogy az inverter már nem termelt, de még kb 5 percig folyamatosan ment, meg párszor felébredt fél percre. Ez alatt szépen be is konfigoltam. Pakolás, majd irány haza...
Hát nem volt rövid nap, különösen nem lájtos, de legalább elmondhatom, hogy egy nap egy rendszer 0-ról 100%-ra... :-)

28 modul hogy lesz 4,2kW? 150Wp/modul?

payagyerekVálasz erre
2011-10-02
19:59:58
Előzmény: fakeco #18270#18271
Úgy 5000kWh körül várjuk a tejelést.
A bekerülési költségeket nem tudom. A cimbi finanszírozta magának. Nem firtattam az árakról, merthogy úgysincs kopejkám, minek fájdítsam a kisszívem. (Áldásos tudatlanság.)
2011-10-02
19:51:18
paya

Eves szinten mittud termelni,cuccos komplett bekerulesi koltsege?

payagyerekVálasz erre
2011-10-02
19:24:21
Előzmény: fakeco #18262#18265
Nekünk. Úgy hajlott, mint a vaj. Alucsatornák. Ki lesznek egyengetve.
Ám ez volt a legkisebb gond mindenki számára! A szarufák girbegurbák voltak. Úgy kellett mókáznunk a sínek síkbahelyezésével. Ráadásul az ácsnak törni kéne a kezét, mert van benne sunyi ferdére rakott gerenda is (!), meg gerenda mellépótlás hozzácsavarozásos módszerrel. Talán itt-ott látni is a fotón, hogy az esőcsatorna-tartó vas nem ott van, ahová a síntartó lábakat kellett tennünk, holott a lábak is a gerendákon vannak. Vagyis 1 csomó mellécsavarozott gerenda-toldás búvik a cserép alatt.
Volt, hogy 2 ember állt a létra csúcsán és rángatta a cserepeket.
Ahol látni a csatornagyűrődést, ott nagyonnagy furfangok voltak a cserép alatt. Persze nem is sikerült pont úgy felrakni a sínezést és a panelokat, ahogy a terv kívánta volna.

2×14 panel, 2 sztringként lehozva.
2011-10-02
19:04:39
palyagyerek

Hu szedte vette teremtette, a csatornat nektek sikerult osszetorni?

A 4,2 kilovatt hany panelbol all?
payagyerekVálasz erre
2011-10-02
18:32:57
Előzmény: Bous83 #18255#18260
Összetörtem a malacperselyt. Tovább tartott a törmeléket összesöpörni, mint a garasokat kiválogatni. :-) Legközelebb össze sem söpröm. Az utca porában vágom földhöz. Legfeljebb visszapattan és jól homlokonkólint.
Nálam a malacpersely, soha meg nem térülő beruházás! Drágább a porcelánmalac, mint a benne búvó kopejkák. Cumi.
A tihanyi visszhang, kutya f@sza az én perselyem belsejéhez képest!

Jó lenne, ha annyi munka(igény) volna, amiből meg lehetne élni. (Kódisország.)

Máma befejeztük a 4,2 kilósat. Pár fotó a tulaj engedélyével:
(Bele akart ugrani a képbe. Úgy kellett félrelökni, hogy "Mennyé má a francba!". Legközelebb agyonütöm a földelőcövekkel.) :-)

Itt még nincs rajta a földelő villámsodrony. Azért lett trafós az inverter, mert a fölső ablakokban akár mindennapos esemény lehet a napelemfogdosás. Neadj'Isten valaki lucskos ruhát terít rá szárítási céllal.
A 4 ablakos tetőkiugró fölött 2 vák.csöves kolitabella heverészik, DB-ben.
kép1

Itt már rajta van a levezető alusodrony.
kép2

Ez az inverter nagyobb, mint 1 hátizsák! Faszekrény fogja takarni. (Már az asztalos méretet is vett.)
kép3

Patronkák, biztikék.
kép4

2011-10-02
11:41:39
Előzmény: payagyerek #18247#18255
Paya,

Nem is tudom, mért gondoltam, hogy TL... :-)

Sajnos még csak másodállásként (remélem hamarosan főállásként) csinálom, de idővel csak ebből, ilyesmikből szeretnék éldegélni. A kedvenc pénznemem a fillér, amiből ráadásul keveset is kérek sok-sok cuccért... Szóval törd azt a perselyt... ;-)

2011-10-02
10:14:17
Előzmény: payagyerek #18233#18251
payagyerek,

Lehetne a kép címe ez:
"Szakmai gyakorlaton vesznek részt az artistaképző tanulói, akik idén ősztől új tantárgyként sajátíthatják el a megújuló energiaforrások használatát."

payagyerekVálasz erre
2011-10-02
08:18:08
Előzmény: Bous83 #18243#18247
Nahahó!

Jól számolja kend! De ide a ketté szedhető fajta, trafós Fronius IG Plus 50v inverter lesz cuppantva. (Az a nagy villanyszekrényforma.) Ez 230-500 közt munkálkodik.

A komám maga intézte a beszerzést. (Nem volt beleszólásom.) Én csak segejtkezek.
"Pedig ekkora rendszert már fillérekért adtam volna... "
Ha már így felajánlottad, földhöz csapom a malacperselyemet. Talán van benne még pár fillér. :-)
2011-10-01
22:33:55
Előzmény: payagyerek #18233#18243
Ma mi is feldobtunk egy 2,7 kilós rendszert. :-) Ma már nem megyek ki a teherautóba a fényképezőért, de holnap csattintok egy képet.

Nem tőlem van a 22db 190Wp modul, se a Fronius IG TL 4.0, se semmi? hüp-hüp
Pedig ekkora rendszert már fillérekért adtam volna...

Paya, azt számolgattam, hogy a 11 soros modulból, nagy melegben csak 347V várható. Az a 350 indulási küszöb alatt van...

Vagy mindent rosszul gondolok, és belegabalyodtam a hülyeségembe... ? :-)

payagyerekVálasz erre
2011-10-01
20:03:31
A komámnál hajigáltunk fel egy 4,2 kilós rendszert Fronius inverterrel. A tető összes lehetséges helyeit beburkoltuk. Ezen a helyen 2×7-es csík panel, ahol remek szolgálatot tesz a napelem ráncigáló kuli.
Persze nem szoktam ferdén húzni, csak most nyestem 1 fotót a telefonnal, amit aztán szorgalmasan hajintottam is lefele, mert egyfolytában csöngött. (Persze a jónépek meg vannak sértődve, hogy nem vagyok hajlandó felvenni a tetőn.)
Húnap lekábelezés.

2011-09-12
20:01:10
Előzmény: robert #17602#17725
A megépített rendszerem tervezésénél lényeges szempont volt, hogy a helyi felhasználásnál lehetőleg ne termeljek több energiát, mert a többlet elveszik.

A ház elektromos fogyasztásának óránkénti eloszlását a téli és a nyári hónapokra egy grafikonon ábrázoltam. A délelőtti csúcsot a villanytűzhely okozza.

Például télen 14 és 15 óra között 500W az átlagos energiaszükséglet, nyáron ugyanebben az időpontban 400W.
A különbséget főleg a fűtési rendszer szivattyúi és a turbó kazán ventilátora okozza.

A sárga görbe a PV modulok által nyáron megtermelt maximális teljesítmény.

Az ábrán az látszik, hogy a PV stabilan a felhasználási szint alatt termel, ezért feltételezem, hogy az ingadozó energiaigény ellenére jó eséllyel helyben felhasználom a megtermelt áramot.
Az is kitűnik, hogy 30 fok keleti tájolás szerencsésebb lenne, mint a jelenlegi 30 fok nyugati, de ezen nem segíthetek, adottság.

Az ingadozó energiaigény szemléltetésére itt van ez a grafikon (a PV üzembe helyezése előtt, a három fázis összege):

Online Wattmeter: http://wea.biosolar.hu/graphs/24/
A 9 és 17 óra közötti állapotok az érdekesek. A görbét már egy 50Wattos fogyasztó is befolyásolja, de jellegzetes a hűtőszekrény által ráültetett "színusz hullámhoz" hasonlító jel.

A betáplált teljesítmény és energiát persze mérem, ha összejön egy időszak, akkor felteszem.
Termelés online: http://wea.biosolar.hu/graphs/29/

A mérő reteszelt, ezért nem tudom mennyi megy veszendőbe :(

Az energiamonitor villáit megfogtam, jól meg is rázott az áram, mert megfeledkeztem arról, hogy a villásdugó felől kapja a delejt :(

2011-09-10
15:01:02
Had szóljon #2.

A tél szimbolizálja a múltat (sötét és hideg).

A nyár, a szikrázó napsütés, azt jelenti, hogy mától új időszámítás indul. A jólét és bőség évei köszöntenek ránk, ugyanis az energiafüggőség bilincseit leráztuk magunkról.

Halleluja!

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva