English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-07-20
09:07:51
Előzmény: tutibor #31723#31724
Régebben leírtam, a lényeg: http://biosolar.hu/forum/show/17589#17589

2012-07-20
08:59:05
Előzmény: Bous83 #31717#31723
Mitől tartod jobbnak a mono napelemeket?
payagyerekVálasz erre
2012-07-20
08:54:50
Előzmény: robert #31702#31721
Erről nem tudok. Bizonyára nem azért volt a szeánsz és nem azért áldoztak sok lóvét ez miatt, hogy bejelentsék "konyec". (Bár ma már semmi nem elképzelhetetlen.)

Csakugyan meg kellett volna nyesni a tolmácskát. Mintegy "last minute" gyanánt. :-)
2012-07-19
23:55:43
Előzmény: Égboltos #31713#31717
Nem sok, de szerintem van árkülönbség a poly és mono modulok között. Pl a beszállítóm 6%-al adná olcsóbban az azonos kategóriás polyt. Több nagykertől is vannak áraim, mindenhol jellemző az 5-10% árkülönbözet, de gondolom ezt te is tudod. (Ezért van több poly...) Szerintem ez családi házas méretekben is sokaknak számít. Teljes rendszerre vetítve legyen mondjuk 3%, ami egy 2 milkás rendszernél 60e. Volt több olyan ügyfél, akinél ezen a néhány százalékon buktam az üzletet. (kicsit mono párti vagyok :-)
ÉgboltosVálasz erre
2012-07-19
22:12:34
Előzmény: robert #31702#31713
A hírt meg tudom erősíteni. Bezárják nemcsak az európai gyárakat, hanem Mexikóban is, a mintegy 300 dolgozót elbocsátják. Emellett, egyre másra adják át a MW-os erőműveket. A dobozos ötlet jó, bizonyára hamarosan mindenhol követik, ha már nem... Ezek nekem azt jelentik, hogy közel 0 haszonnal kínálják valószínűleg a modulokat. Vagyis olcsón lehet jó napelemet venni. Másfelől háztartási méretben (sem), nincs gyakorlatilag árkülönbség a mono és poly között. A gyártók árai között van az igazi különbség. A Bosch pl duplája egy olcsóbb/normál kínainak.
Ennyivel valószínűleg nem jobb.
2012-07-19
21:55:57
Előzmény: payagyerek #31686#31712
Ej vazze itt labanc-landban szintúgy a poli terjed jobban mostanság.
Amit beraktál képet dettó úgy néz ki mint az osztrákok saját-márkás PVP gyár panele még a csatik is ugyan azok meg még a kötődoboz is.
2012-07-19
18:47:15
Előzmény: payagyerek #31686#31702
payagyerek,

Egy nem szakmai kérdés a Conergy-vel kapcsolatban: úgy rémlik, hogy több külföldi oldalon írtak arról, hogy csődbiztost jelöltek ki a céghez, és elég nagy pácban vannak. Erről nem hallottál valamit?

payagyerekVálasz erre
2012-07-19
09:39:39
Előzmény: zsezse #31666#31686
Nem igazán merném a felelősséget a nyakamba venni, hogy melyik a tartósabb (poli, vagy mono). Azt látom a környékemen, hogy a poli-telepítés több. De tán ez betudható a kódis környékemnek.
Amit látok:
A múltkor vótunk Pozsonyban Conergy "szeánszon". (Meg zabáltunk is. Én a tolmács kislyánykát is szerettem volna asztalra vágni grillcsirkepózba.) Ottan láttuk, hogy az új Conergy panelok 55mm jégre vannak hitelesítve, amit szemből lőnek rá 120km/h-val. Erről van certifikátjuk is. Mindemellett 640kg-ot bírnak négyzetméterenként. (Annyi ember állt rá a panelre, amennyi csak ráfért.)
Na meg van 1 új trükkjük:
A panelre ragasztott (alulra) kötődoboz, amiben lapul a 3 dióda és lóg ki a 2 madzag, az nem teljes felülettel van a panel hátára rögzítve, hanem a 2 szélén, 2 vékony csíkon. Ennek ugye az a szerepe, hogy ne fedje le a panel azon részét, így ne csökkentse a hűtést. Ne keltsen hő-gócpontot azon kristályoknál, amiket amúgy lefedne.
Ezek ugye elég nagy dobozok, melyek legalább 1 kristályt lefednének.
Mindemellett a panel alsó része és a vill.kötődoboz közötti cca. 1 cenya légrésnél van a kötődobozon több db légterelő szárnyacska, melyek biztosítják a diódák hűtését. Rá terelik a luftot. Tulajdonképp úgy van kiöntve a kötődoboz azon fele, ami a panel felé esik.
Teszek be képet, melyen bekarikáztam pirossal azt a 2 vékony csíkot, ahol érintkezik a doboz a panellal. A másik képen megpróbáltam lefotózni, ahogy ez a kötődoboz ül úgy a panel hátán, hogy a 80% felülete nem ér hozzá. (A 3 kidudorodás a 3db dióda.)

Ez persze nem reklám!

2012-07-18
22:56:41
akkor ez tenyleg eleg draga , ahol en neztem.

nincs ejszakai aramom, a teljesitmenyt majd kiszamolom!
villam64Válasz erre
2012-07-18
16:37:03
Előzmény: zsezse #31666#31668
Arra is vigyázni kell, hogy milyen inverterhez veszel napelemet. Meg kell nézni az inverter bemeneti adatait. Majd ehhez kell megfelelő mennyiségű, azonos napelem táblát venni. Amiből ki tudod hozni az inverter adatait. A hibás illesztés, rontja a hatásfokot. Hogy mekkora napelem teljesítmény kell? Arra az arany szabály. Éves energia szükségleted (kWh)/1100. Ez a nullszaldó. De csak arra az áram fajtára vonatkozik, amire rácsatlakozol. Ha van éjszakai áramod, akkor arra nem. Azt külön megfizettetik. Van 200 W-os monokristály is 80 ezerért. Valamiért az a cég drágán adja.
2012-07-18
16:16:54
Előzmény: payagyerek #31637#31666
DC biztositek: o igy mar ertem, vegulis jogos.

kezd tisztulni a kep.
jol latom, hogy ezek az inverterek akar 300-400V DC bemeneti feszultseget is igenyelhetnek?
ezesetben gondolom sorba kell kotni bizonyos szamu napelemet a kivant feszultseg eleresehez, es ezeket a "tomboket" lehet utana parhuzamositani a nagyobb teljesitmeny eleresehez?

mono vagy polikristalyost erdemes inkabb nezni?
egy adott forgalmazo honlapjan a kovetkezot talaltam:
monokristaly 200W - 120e
monokristaly 260W - 156e

polikristaly 200W - 80e
polikristaly 230W - 58e (akcio)

ennyivel gyengebb minosegu lenne / kevesebb elettartamu a polikristalyos, hogy megeri 50%-os tobbletarat?

payagyerekVálasz erre
2012-07-18
10:37:35
Előzmény: zsezse #31621#31637
Olvadóbizti:
Ezek már mások, mint anno a porcelánfoglalatúak. 1 modulos, kalapsínre pattintható és ha pl. ETI PCF10-et veszel, akkor belefér az "élő" biztibetét elé 1 tartalék bizti is. Tehát a 2 DC pólusra 2db ETI PCF10, de 4db azonos értékű biztibetét.
bár nem megy az ki, mint annó a lakásbiztik, mert a lakásban összevissza terhelgetik a népségek a drótokat. Itt csak a napelem lesz rajta, változatlan paraméterekkel.
Azért kék olvadóbizti, mert az sokkal olcsóbb, mint az egyenáramú kismexakító, ám teljességgel betölti ugyanazt a szerepet. Még tán jobban is.

Kép róla:

Csak 2 DC vezetéket kell levezetni a panelsorról. Persze attól függ, hogy hány sztringes, vagy milyen feszültségre tudod összeszedni a sorokat az inverter bemeneti fesze alapján. (Fontos! Téli, hideg állapotú, áramszüneti, üresjárási feszt is szem előtt kell tartani.)
A DC kábel mindenképp szolárkábel legyen, mert az tűzálló, UV álló, stb...

Az óra után a lakáselosztót értem. Ahol a sok kismexakítód van. Kötheted az invertert a fi-relé elé is, mert azon a kábelen csak az inverter lesz. Nem lehet rajta semmi más.
Persze a saját kismexakítója, meg a 2 pólusú (fázist-nullát tépő) kapcsolóján kívül.
Ugyanide teszed az egész házat is védő túlfeszpatront is a fázisra, zöldsárgázni. Bár nálad 3 fázis van, így érdemes mind3-at 1-1 patronnal védeni (a későbbiek során). De az inverterre csak a sajátja az előírás.

A rajzod amúgy nem helyes. Az óra alatti kismexakítók a bejövő ágon az óra előtt vannak. Az órából kijövőre kell kötnöd, amik mennek a lakáselosztód felé.

villam64Válasz erre
2012-07-18
08:35:25
Előzmény: zsezse #31621#31628
A három fázisúnak nem kell 3*2 DC. 1 pár is elég. 1 napelem mezőből tud 3 fázist csinálni. Az hogy hány napelem mezőt kezel le, az MPPT bemenet száma határozza meg. A 3 kVA egy fázisra juttatható teljesítményt korlátozza. 3 fázisnál ez 3*3 kVA. Egy fázisú inverter korlátja 5 kVA. De később, ha még egy egy fázisút akarnál feltenni, abba valószínűleg belekötnének.
2012-07-17
21:56:04
Előzmény: payagyerek #31609#31621
gondolom a kabelezes szempontjabol majdnem mindegy, hogy hany fazisu invertert teszek fel "csak" 3x2 DC vezeteket kell felhuzzak a padlasig (?)

Ha kesobb keves lenne a 3KW, amit ketlek, akkor meg max kicserelem majd a jovoben.

az olv. bizti alatt olvado biztositekot ertesz? Miert nem jo a sima kismegszakito?
nekunk ilyen volt mind2 hazban, gyuloltem oket:) sose volt olyan tipus, ami kellett amikor kiegett.

a lakaseloszto alatt mit ertunk?
nekem kb igy nez ki:
bejovo 3L+N -> ORA -> 3 kismegszakito az ora alatt (plombazva)
(es innen 2 fele valik)--->O
O--->1) FI rele a lakas reszre -> kismegszakitok szintenkent
--->2) FI rele a garazs reszere -> kismegszakitok

akkor ha jol gondolom az O pontba, vagyis az ora alatti biztositekok es a FI relek koze kellene bekotni?

Csatoltam egy skiccet
igy gondoltad?
ez megoldhato, igaz a dobozt valahol tavolabb kell majd elhelyezzem az oratol.

payagyerekVálasz erre
2012-07-17
13:39:51
Előzmény: zsezse #31522#31609
Ha 3×16A-ed van, akkor 1 fázisra 3kW-os invertert tehetsz. A 3~-ú inverter drágább, így nem célszerű, ha elég a teljesítmény.
Az áramszolgáltató HMKE teljesítménynek az inverter AC oldali teljesítményét tekinti. Tehát megteheted azt, hogy egyenlőre csak 1kW mezőt rax, de 3k-s inverterrel. Majd később (ha van suska) bővíted a mezőt.
Minderről tervdokumentáció kell, rajz, bizonylatok, földhivataltól f@szságok.
Az órát kicserélik a fadobozban is (még szép).
Az inverter kimenete fixen a lakáselosztódba kötendő, kismexakítóval, túlfeszpatronnal.
Áramszünetkor tiltáson kell lennie az inverternek!

Én még annyit szoktam, ha régi a házikó, akkor új földszondát is bökök, rákötve az EPH-ra, vagy a napelemmezőt alusodronnyal lehozom a fal mentén új földszondára és ezt összeEPHzom a házzal.

Röpke anyaglista:
- C típusú túlfeszpatron 4db (3 a DC-re, 1 a fázisra), (ez az olcsóbb megoldás)
- 10×38-as olv.bizti és ezekhez "tok" 2db
- doboz az AC-nek és a DC-nek 1-1db (én külön szeretem tudni őket)
- kismexakító az AC-n 1db
- 2pólusú kapcsoló az AC-n 1db
- kábelek méretezve (zöldsárga, 3 eres MT, szolár)
Ha kell:
- horganyzott földelőcövek, alusodrony, ennek fali tartók, kötőelemek
2012-07-16
05:21:51
Előzmény: villam64 #31528#31563
koszonom a felvilagositast!
ha esetleg elindulok vele, akkor ugyis lesz meg kerdesem! :)
villam64Válasz erre
2012-07-14
14:27:37
Előzmény: zsezse #31522#31528
Szia Zsezse
Van egy fázisú, és három fázisú inverter. Mivel 3 fázisod van, így célszerű 3 fázisú invertert használni. Ez mind a három fázison osztja el a táplálást. Az óra után, a belső hálózatodra kötheted az invertert. Különböző védelmek kellenek, amiket a pv hálózat visszatáplálásnál, vagy máshol kitárgyaltak.
Jelenleg nincs forgalomban szünet mentes inverter és hálózat visszatápláló inverter egyben. Bous tervez egyet, mely külön kimenettel rendelkezne néhány fogyasztó számára, és akkumulátort is töltene.
2012-07-14
11:34:22
Előzmény: zsezse #31522#31526
Zsezse
Mindent neked kell csinálni vagy csináltatni kivéve a mérőcserét, ami ingyenes.
Attól, hogy a mérőd háromfázisú, még lehet egyfázison betáplálni. Ennek viszont 5kW a felső határa. Háromfázison max. annyit táplálhatsz be amennyi a bejövő teljesítményed, pl. ha van 3x16A-ed akkor max ennyi mehet kifelé is. A jogszabályi határ 50kW (háztartási méretű kiserőmű).
Áramszünet esetén az inverter nem maradhat sziget üzemben, néhány msec alatt le kell kapcsolnia, tehát ez nem működik szünetmentes áramforrásként.
Plusz beépítendőket a szolgáltatók előírnak, például túlfeszültség levezetőket (villámvédelem) mind az egyenáramú mind a váltóáramú oldalon és a DC oldalon valamilyen leválasztást, DC kismegszakító, kapcsoló. A váló oldalon még szeretik az 5 perces visszakapcsolási késleltetést.
Igénybejelentés után általában adnak előzetes hozzájárulást. Ezután el kell készíteni egy csatlakozási dokumentációt, amit a szolgáltatónál regisztrált vill.szerelő szaki írhat alá. Ezt kb. 2 hét alatt jóváhagyják (vagy nem) és indulhat a kivitelezés.
2012-07-13
18:01:54
sziasztok

regota kacerkodok mar a PV temaval, eddig meg csak a vizes oldallal volt szerencsem foglalkozni.
Amim van:

3x16A az oszloprol, jelenleg analog ora, villanyora szekreny a haz falaba epitve, kb 20+30 nm szabad tetofelulet

amit szeretnek:
halozatra visszataplalos rendszer, hogy legalabb a sajat villanyszamlamat tudjam fedezni. Elsokent biztosan csak egy alaprendszerre lesz penzem, ugy kalkulalom, hogy a napelem panelek aranak esesevel parhuzamosan majd bovitenem a fent levo feluletet.

akik csinaltak mar ilyet, azokhoz szolna a kovetkezo sor (feltehetoleg) laikus kerdesem:
-milyen elokeszuletek kellenek aramszolgaltatoi/elmu partneri oldalrol es mi az, amit nekunk kell megcsinalni?
Ha jol sejtem kell hozza egy oda-vissza mero digitalis ora.
Ezt beteszik nekem a regi fadobozba a falba vagy ehhez mar uj merohely is kell a keritesben?
az inverter kimenete bekotheto "barhol" a halozatba, vagy csak az oraba kotheto be? (pl van az oranak egy OUT es egy IN csatlakozasa?)

mi a helyzet a 3 fazisnal? gondolom az inverter ott is csak 1 fazison dolgozik vissza.

kell-e meg ezen kivul barmilyen eszkoz a kabeleken es a napelemeken kivul?
aramszunet eseten mi tortenik? az inverterrol ugyanugy kapom az aramot a hazban (term. az inverter teljesitmenyeig)? a halozatra megy ki feszultseg az inverterrol vagy erre a celra van valami vedelem?

koszi elore is

2012-07-12
09:58:46
Előzmény: aszi #31382#31480
Szia!
Elég elfoglalt vagyok, és a g.mailt is ritkán nézem meg. Tetszik a rendszered. A HMV tartály nálam is így működik azzal az eltéréssel, hogy a felső hőcserélőt a hőszivattyú veszi kezelésbe, ha nincs elég napenergia.
Csatolok egy pár fotót a házi naperőműről.
Még egyszer gratula.

2012-07-08
17:41:06
Előzmény: papus24 #30575#31382
Szia papus24!

Amúgy én is új vagyok a fórumon. kb. 3 éve süt nekem is jobban a NAP. Van egy 300 literes két fűtős melegvíztartályom+60 db vákuumcső nyugatra betájolva. Az alsó spirált a NAP melegíti, a felsőt a központi fűtés télen. A melegvízet megkapja a mosógép és a mosogató gép is.
A mosógép előtt egy szeleppel keverem a vízet , hogy ne menjen 30 fok fölé.A mosogatógép direktbe kapja. A kb.egyhónapja történt jégverést kibírta a rendszer, nagy örömömre.Gyári tájékoztatóban valamikor a 25mm-es jég volt feltüntetve mint tűréshatár, hát a hullott jég szerintem nagyobb volt.

Most alakítom ki a NAP elemes rendszert,első körben 1500 WATT-os lesz.
2012-06-13
11:29:10
Sziasztok! Új vagyok itt a fórumon, de talán tudok némi tapasztalatot átadni.
Családi házban lakom harmadmagammal viszonylag nagy kerttel körülvéve. A használati melegvizet egy 30 vákuumcsöves kollektor adja március elejétől november közepéig a 200 literes tárolóba. Általában 60 fokos a HMV.
A fűtés-hűtés vezérelt áramról megy egy 15kW-os folyadék-folyadék hőszivattyúval.
30 fokos vízzel fűtöm a padlót plusz fancoil-ok vannak a szobákban. A fűtés-hűtés + téli HMV össz. energia igénye kb. 6.000kWh vill. energia.
Most van átadás előtt egy 7,2kW-os visszatáplálós napelem parkom, ami számításaim szerint le fogja nullázni a villanyszámlámat. Ja és a gázt azt be sem vezettem.
Még egy info: a project során feleslegessé vált egy zsír új 3,3kW-os SMA inverter. Típusa SB3300TL HC. Ha valakit érdekel...
payagyerekVálasz erre
2012-05-10
09:07:37
Előzmény: antiszalka #29286#29322
Ha arra gondolsz amit Roby bátyánk is mutat, akkor az az én napelem ráncigáló kulim. Ha olyan a tető és magad alá dolgozol, akkor hasznos portéka lehet. 1 embert garantáltan helyettesít, mert így nem kell folyamatosan felhurcolászni a panelokat. Persze biztonságosabb is, mert nincs a tetőn folyamatos napelemsétáltatás.
Amúgy ezt már elkobozta tőlem 1 komám, így gyártottam 1 másikat is. (Csak arról még nem csináltam fotót.)
2012-05-04
15:30:40
Előzmény: zsbalazs #29124#29125
zsbalazs,

Szerintem keress még egy eladó DS40-t .

zsbalazsVálasz erre
2012-05-04
15:26:59
Róbert!

A DS40-es mellé az alábbi panelból hogy lehetne bővíteni hogy párhuzamosan hozzá lehessen kötni? Mennyi kellene belőle?
Maximális teljesítmény (Watt): 1.8 W
Maximális Áram (Amper): 3,6 Amper
Maximális Feszültség (V): 0,5 V

Méretek: 80 mm *150 mm

Kellene még keresnem kb. 10-15 ezerért valamit.

Üdv. Balázs
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva