English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
quasimod67Válasz erre
2013-05-21
19:24:04
Előzmény: Égboltos #40740#40760
Köszönöm válaszod!

Hozamszámoló progi sem hozott nagy különbséget a két dőlésszög között. A +10°-os kiemelésnek esetleg lehet annyi értelme, hogy a panelok esetleg jobban szellőznek, nem melegszenek annyira,talán nagyobb a hozamuk ? Persze a szél is hamarabb belekap. Inverterből IG 35-öt olcsóbban láttam mint a 30-ast (akciós), ha meg nagyobb, az meg nem árt.
payagyerekVálasz erre
2013-05-20
19:37:06
Előzmény: quasimod67 #40738#40743
Sok variáció lehetséges.
Kérdés:
Gyanítom, az az LG panel jó drága. Miért épp az? Mondjuk, ha vennél helyette olcsóbb polit, akkor akár futná 14-re is.
(Hacsaknem ez az LG a fekete lapkás, totál fekete panel, és abba szerettél bele.)

Ha mégis megjátszol olcsóbb 14-et és nem fér csak 25°-35° bólintásra, akkor is van több lehetőség:
1.
7 ide - 7 oda, sorba kötve, kompromisszummal, Fronius IGTL-re.
2.
7 ide - 7 oda, 2 stringbe levíve, EHE-re.
3.
7 ide - 7 oda, fekve rakva a panelokat úgy, hogy az alsó panelsor, fölső sínjén emelve 1 kicsit, mellyel jóesetben síkba hozható a teljes mező. (Talán a fölső panelsor sínjével is kék játszani.) Ekkor persze megint Fronius IGTL.
Állítva a panelokkal ugyanez már cumi.

Persze 6-6db panellel is végig lehet zongorázni, csak azért számoltam 7-7db-al, mert ha a kompromisszum megoldás áll fel, akkor is legyen elégséges hozam.

Hirtelen ennyi.
ÉgboltosVálasz erre
2013-05-20
17:54:37
Előzmény: quasimod67 #40738#40740
Quasimodo67

Szerintem nem túl izgalmas a 10 elemet megemelni, 15°-ig nagyon kicsi a veszteség, így a 25 vagy 35 nem izgalmas annyira. Amúgy kiemelni sem nagy vasziszdasz, függ atetőtől, de plusz költség. Fontosabb, hogy ne legyen árnyékban. A Growatt OK, de így ránézésre az IG 30 is megteszi.
quasimod67Válasz erre
2013-05-20
12:12:44
Szervusztok!

Építtetés a terv, de hogy ne legyek nagyon megvezetve, érdekelne a véleményetek.
Évi kb 3000 KW fogyasztás. Terv 10 db LG mono 250W-os panel sorba kötve D -15 tájolással, max +2 db bővíthetőséggel,(árnyék miatt). De, a 10 db 25°os lejtésű tetőrészen lenne, esetleges bővítése már csak 35°-on lehetséges. Érdemes e a 10 panelt megemelni 35°-ra,(nagyobb hozam), vagy a bővítést felejteni,(teljetítmény eltérés miatt). Inverter milyen jöhetne szóba? Ehe-ről rosszakat "is" írtatok, Danfoss Démász területen nem elfogadott, Growatt 3000,(nincs róla még vélemény, de van ahol 10 év a gari), Fronius IG 35+,(elvégre minőség).

Köszönök minden véleményt!
2013-05-19
10:30:38
Előzmény: Bous83 #40719#40722
Jó a project!

Csak egy érdekesség. Kb. egy hónapja jártam egy magyarországi gyárban, akkor futtatták felfelé a Danfoss inverterek gyártását. Megnézegettem az elektronikát, mechanikai kialakítást, kúltúrált megoldások vannak benne.

T.
2013-05-19
07:36:05
Sziasztok,

Ma szétszedjük a jelenleg 4070Wp-s mono napelemes rendszerünket, és tuningolunk rajta kicsit.

Jelenleg két db 8-as string, és egy 6-os string van (feszszorzóval), továbbá +1 modul, ami a műhelyembe van húzva teszt céljából. (most ez is be lesz kötve.)

Villám volt olyan kedves, és adott nekem két 185Wp-s modult, (kapott cserébe két db 190Wp-st) valamint szétszedésre kerül a sziget üzemű szivattyús rendszerünk, így onnan is kijön 1db 185Wp-s modul. Ezt a 3db 185Wp-s modult is felszereljük a tetőre. (azért kellett Villámtól, mert a 185Wp-s mono modulok még kisebb cellákból készültek, így nagyobb a sarkoknál a fehér terület, és hogy szép legyen, egyforma modulokat szeretnénk)

Szóval így összesen 8+8+6+1+2+1=26db 185Wp-s modul lesz, azaz összesen 4810Wp.

Elhelyezés: 48°lejtésű szegmensen van a felül 12 modul, alatta 8 modul. 35°lejtésen pedig 6db modul. A felső 12 modul és a 6 modul napos, azonban az alsó 8 modulon télen a fenyők hegye, valamint egész évben reggel és este a kutyaól (amin a 6db van) árnyékol rá.

Inverter: felszerelünk egy Danfoss ULX5400 MV, 5400W-os, 3 stringes invertert. alacsony feszű verzió, mely bemenetére minimum 125V kell (max 450V) továbbá 3 független bemeneti MPPT-s modul, egyenként 10A max árammal. Szétszedtem, képe legalul, teljesen passzív hűtés, nagyon jó tervezés és konstrukció. Ez még abból a korból származik, amikor "örökre gyártottak". Bár lehet a készüléket pár éve gyártották, de a tervezés 2000 környékén lehetett, mert az akkor elérhető legjobb technológia alapján készült. Egyetlen hátránya, hogy hatásfoka csak 93,4%, azonban azt gondolom, hogy a 3 MPPT bemenet miatt a mi esetünkben (sok-sok árnyék) még akár jobb is lehet, mint egy 95,5%-os inverter, de egy MPPT bemenettel.

Összekötés: A felső sor 6 modulját, és a kutyaól 6 modulját párhuzamosítjuk, ez az első bemenet. A felső sor másik 6 modulja egy másik bemenet. Az alsó 8 (sokszor árnyékos) modul pedig a 3. bemenet. (így ha árnyék is van, van fesz bőven, szépen ki tudja szabályozni az árnyékot. (kikerül a két éve tökéletesen működő fesz-szorzó)

A házon lévő PV rendszer ezzel elnyeri végső állapotát. :)

U.I. A sziget szivattyús rendszer azóta is tökéletesen működik, az imént is ment 10 percet, már lassan egy hónapja szedi a napi 1m3 vizet a kútból. Egész télen hozzá sem lett nyúlva (pl. akku behozatal melegre), sőt, csak mert mért ne, egész télen egy 15W-os égő égett napi 1 órát. Majd ha szétszedtük, lemérem hány Ah az akku, kíváncsi vagyok mennyit gyilkolt a mikrociklusos üzem.

2013-04-09
07:51:00
Előzmény: 444tibi #40136#40141
444tibi,

Bous felsorolta egyszer (azóta bővítette) a 3kWp hálózatra tápláló rendszerében felhasznált jelentősebb anyagokat:

- síntartók alu zártszelvényből
- sín + leszorító idomok
- sok-sok rozsdamentes fa és metrikus csavar
- 16mm2 vörösréz kábel a földeléshez
- 2m tüzi-horganyzott földelőszonda
- 18db 185Wp mono napelem modul
- kb 80m 4mm2 solar kábel
- kb 20 pár MC4 csatlakozó
- túlfeszvédő doboz (tezőbiztosítók, C típusú Y túlfeszlevezető, DC kapcsoló)
- 1 fázisú 4kW-os inverter
- 3x4mm2 MTK vezeték a lakásfőelosztóig

Ehhez jön még a tervezés, engedélyeztetés, átadás, opcionálisan Hensel szekrény, villámvédelem ...
2013-04-08
22:23:17
Előzmény: sw2janos #40135#40136
Nagyon szépen köszönöm,
de mivelhogy ez egy fórum, ezért bátorkodtam kérdezni.

Ha csak az újfajta dobozba teszik a mérőt, akkor lehet, már felejtős, lévén putriszerű házban lakunk, fa doboz,
és anno 4-5 évvel ezelőtt azért nem lett éjszakai áram a bojlernek, mert akkor az Elmű valami 120-130ezer forintért tette volna át a cuccokat+új doboz, egyebek.
Mindenhol csak rossz hírek, wazze, átmegyek a kesergőre, asszem.

Abban a tudatban vagyok, hogy manapság ugyanúgy lehet mindent, mint régebben,
a régi házunkat felépítettük, önerősen, én csináltam bennt a villanyt, fűtést, vizet, tetőt, stb, csak a gázt kötötte a cirkóra szakember.
Egy ilyen rendszer sem haladná meg a képességeimet, de valszeg. nincs értelme házilag, elbuknák a papírmunkánál, mert az Elműnek szakember pecsétje, aláírása kell, meg terv, ilyesmi.
Ennek ellenére nem akarom feladni, talán a paneleket meg tudom venni , és ha nem 1, akkor 2 éven belül, de szeretném a rendszert összehozni.
Csak tudod, elveszi az embr kedvét, ami a fiamnál is volt egy éve, átalakítottuk a fűtést, minden radiátor cserélve, ótvaros vascsövek rézre cserélve, 30 éves cirkó kondenzációsra cserélve, és ezenfelül még
gázterv, (miért, nem értem, a régi cirko helyére került az új)
gázművek óra le, nyomáspróba, óra fel
régi kémény kuka, csak a tetőidom volt 70ezer...
EPH papír, mi a fenének, minden földelve van,
ezek összesen 170ezerbe kerültek.
Nesze neked, támogassuk a korszerű kondenzációs technikát.
sw2janosVálasz erre
2013-04-08
20:14:23
Előzmény: 444tibi #40134#40135
Én mindenkinek szívesen, mindent, csak akkor ebből nem élek meg.....

Tervezek, telepítek, E-on-ELMŰ ügyintézek stb.

Soros kapcsolással stringeket kell kialakítani, alkalmazkodva az inverter munkaponthoz, DC oldalon biztosító (biztosíték), megszakító kapcsoló, túlfeszültség levezető és ajánlott a villámvédelem is.
Az AC oldalon kell megszakítási lehetőség, kell túláram védelem és túlfeszültség levezető is, no és egy új típusú (műanyag) villanyóra szekrény.
Igénybejelentés és még amit a helyi áramszolgáltató elvár.
2013-04-08
19:52:14
Előzmény: sw2janos #40129#40134
Tervezet egyenlőre a dolog, várom a Fundamentás hitelemet, de nem érkezik meg, 2 hete azt mondták, hogy 10-15 munkanap. Remélem, nem vernek át.
Ha sikerül a családdal megbeszélnem, akkor beruháznék a panelekre, és év végén, vagy jövő év elején a többi alkotóelembe.
Régóta szeretnék ilyen rendszert, nem csak a villanyszámla kiváltása miatt, hanem mert úgy érzem, ennyivel is hozzájárulnék a Földünk jövőjéhez (húú, ez de szépre sikerült).
Tehát a gondolatmenetem az inverterrel jó úton jár, a többi alkatrésszel most ismerkedek, pl. teljesen meglepett az az eddig álmomban eszembe nem jutó tény, hogy itt bizony egyenáramot kell több 100V feszültségen megszakítani.
Ha valaki venné a fáradtságot, és tételesen felvázolná az elektromos alkatrészeket, és bekötésüket, azt megköszönném.
sw2janosVálasz erre
2013-04-08
17:30:35
Előzmény: 444tibi #40119#40129
Persze ne feledd el az AC és DC köri biztosítókat és túlfesz levezetőket is.
Ha meg baj van, nem szabad csodálkozni ha drágán segítenek....
A villámvédelmet se feledd.
2013-04-08
13:36:49
Előzmény: robert #40116#40119
Kérdezném a T. urakat, hogy a mellékelt képen lévő alkotóelemekből építkezve,
(bal oldalt a panel, jobb oldalon az inverter adatai)
jól gondoltam-e, hogy:
2X12 panel, a 12-es mezőkban pedig 4-4-4 panel sorbakötve, és ez a 3 egység párhuzamosan?
Akkor nem lépem túl az 500V-ot, az üresjárás az 400V lenne,
nem lépem túl a max. 420V-os mppt tartományt,a terhelt az ugye 4X70=280Volt, az inverter meg 125-420-ig megy, az áram meg meg sem közelíti a maximumot, még ha rövidzárási árammal is számolok, 3X2,74A= 8,22A.

Jól okoskodtam, ha esetleg nem, ne nevessetek ki, életemben ilyet nem számoltam még.

2013-04-05
09:23:07
Előzmény: villam64 #40087#40090
Aham, értem. Akkor valószínűleg marad majd a jövőbeni nagy rendszerre. :)

Én csak így hirtelen adtam össze, hogy napelem darabonként 40-50, inverter szintén 50 körül, gondoltam annyit még megérhet. De akkor alákalkuláltam.
villam64Válasz erre
2013-04-05
05:35:16
Előzmény: tthom #40085#40087
A hálózat visszatápláló inverterek drágák. 100 ezret számoltam napelemre, 90 ezret inverterre. Van kínai olcsó. Nem ismerem. Meg nagyon fontos a napelem és az inverter kapcsolódási paramétereinek az egyezése. MPP tartomány, feszültség, áramerősség.
2013-04-04
21:51:59
Előzmény: villam64 #40079#40085
villam64,

Ilyen drága az inverter? Mintha azt olvastam volna Boustól, hogy nála a 195w-os tábla 40-50 körül van.. Vagy azok nem jók ilyen célra?

Szerk.: valószínűleg úgysem lenne belőle semmi, inkább tartalékolom a majdani házra, csak a kiváncsiság hajt.
villam64Válasz erre
2013-04-04
17:59:46
Előzmény: tthom #40075#40079
Jelenleg egy 300 W-os rendszer, olyan 190 000 ft. Ez évi 330 kWh energiát termel. Ennek egy részét szerződés hiányában elbukod. Ez 2 db 0,8m*1,6m napelem, meg egy konnektorba dugható inverter.
2013-04-04
12:30:15
Hogy a témához is hozzászóljak.

Tervezem a kialakítandó teraszom fedését. (Lásd mellékelt ábra) Elképzelésem szerint a tetőfedő anyag napelem lenne. A jobb oldali és a felső részt 0,5-1m szélesen valamilyen konvencionális tetőfedő anyaggal borítanám. (valószínűleg bramac betoncseréppel) A maradék lenne a napelem. (Egyrészt az eresz árnyékolná a napelemeket másrészt, hogy megmaradjon a tetőre való feljutás lehetősége).

Milyen megoldást kellene alkalmazni, hogy a cserép-napelem kapcsolat vizmentes legyen? Milyen napelem tartót kellene, alkalmaznom?

T.

2013-04-04
12:22:49
Előzmény: robert #40073#40075
robert,

Persze, én is tisztában vagyok vele.. ;)
Ez csak egy ötlet, amivel tapasztalatokat szerezhetnék a napelemes rendszerekről.
2013-04-04
10:26:45
Előzmény: tthom #40071#40073
tthom,

Gondoltál arra, hogy talán érdemesebb (és lényegesen olcsóbb) lenne egy alacsony fogyasztású számítógépet venni?

Megmértem, az asztali PC-m fogyasztása egy 23 coll-os monitorral együtt 70-80Watt.
Napi 10 órában 200Watt-hoz képest 80W (mínusz 120W) éves szinten annyi megtakarítást jelent, amennyit 500Wp PV egy kis visszatápláló inverterrel hozhat. A PC és a monitor együtt olcsóbb lenne, mint 2db 250Wattos modult és az inverter.

2013-04-04
10:10:55
Előzmény: robert #40067#40071
Az elhelyezés nem gond, mert az erkély üvegteteje simán jó lehet, nyáron még plusz árnyékolás is, vagy a lakáshoz tartozó garazson is elfér 1-2 tábla. Nem akarnék sokat, csak ami fix, szinte állandó fogyasztó, mint pl. a PC 200wattja. De ez csak ötlet, egyáltalán megvalósítható-e.
2013-04-04
07:15:58
Előzmény: tthom #40063#40067
tthom,

Egy erkélyen csak nagyon kis teljesítményű napelemet lehet elhelyezni (társasházban az is kérdéses, hogy egyáltalán elhelyezhető-e egy, a síkból kiálló szerkezet).

Lehet, hogy a villanyórád akkor is mér, ha többet táplálsz vissza, mint a fogyasztásod.

payagyerekVálasz erre
2013-04-04
00:49:51
Előzmény: tthom #40063#40066
Kis mikroinverter 300-500W teljesítményben. (Sokan használnak itt ilyet.)
Ez ugyanolyan hálózatra tápláló inverter, mint a nagyok. Ha toporzékol a nap és Te nem használod el az összes termelést, akkor ajándékba adod a szolgáltatónak.
payagyerekVálasz erre
2013-04-04
00:43:34
Előzmény: Bous83 #40062#40065
Nevetni fox! Még nem raktam rá az invertert a mezőre, mert nem találom itthon az alkalmas helyet neki. Napok óta battyogok a kezem közt az inverterrel (mint 1 holdkóros) és teszegetem ide-oda a különböző helyeken, falakon, hogy ott jó lesz-e vajon.
Eddig még 0 (nulla) sikerrel.
A hálószoba nem jó, mert az egyetlen hely, ahol elfér (és még valahogy ki is néz), ott majd a projektorvászon fog legördülni, épp beleütközve az inverterbe.
Lent a nappaliban sincs olyan hely, ahol majd később nem lesz útban. Csak olyan hely jut neki, ahol a lakáselosztómat kéne odébb rakni miatta. Így irtózatos falvéséssel jár a rengeteg kábel miatt.
Bár akkus vésőgéppel neki esnék (az áramtalanítás miatt), de az időjárás alkalmatlan jelenleg a rengeteg por kiszellőztetésére kereszthuzattal.
Gépészeti helyiségem nincs. Fürdő szóba sem jöhet. Gardróbszekrény-szoba (vagy mi a szösz) szintén, mert akkor meg a gúnyák nem férnek az inverter szellőztethetősége miatt.
Kültér szintén nem jó, mert bár IP védett a ketyere, de csak a madaraknak lenne fészkük rajta, leszarnák, meg félő, hogy lesütné a nap a pofájáról a piros matricát. És a nyári kánikula is fojtaná.
Szóval van bajom bőven! :-)
Az előző inverterem kicsi, falhoz simuló, frappánsabb, könnyen elhelyezhetőbb volt, mint ez a "nagy disznó".
Bár egyenlőre ez a hitvány időjárás sem siettet, mert úgysem lenne most kövér termelés.

Mindenesetre -ha fenn lesz az inverter- újból karistolom a tervdoksit (evvel az inverterrel) és beadom ismét.

Túlméretezés.
Fene tudja, hogy mi a jó hosszútávon. Bár nyilván karcsúbb lesz az inverter üzemideje, de nem biztos, hogy kib@szok magammal.
Mondjuk mi van, ha belefér 1 inverterbe 30.000kWh visszatáplálás? (Annyi üzemidőt fut ki.) Aki névlegesre terhelte, annak 8 év. Nekem lehet csak 5 lesz, de a betáplált kWh mennyiség az az 5 év alatt lesz ugyanannyi, mint másnak 8 év alatt.
Talán betáplált mennyiségre kéne érteni az inverter üzemidejét, nem pedig időtartamra?
Tudja a kórság.
2013-04-03
23:26:48
Üdv,

próbáltam utánajárni neten, de 100%os infót nem találtam, ezért kérdem itt a szakértőket. Létezik jelenleg, legális, egyszerű megoldás olyanra, hogy amíg süt a nap, addig a napelem táplál x dolgot, mondjuk számítógépet, ha pedig nem süt, vagy nincs elegendő fesz/áram belőle, akkor a hálózatról táplálja ugyanezt a dolgot? Anélkül, hogy mindenféle szerződés kellene az áramszolgáltatóval, meg spéci óra, elszámolás bármi. Mint egy váltókapcsolás, amolyan félsziget üzem.. Mert én pl. feldobhatnék az erkélyre, társasházba 1-2 tábla napelemet, de komolyabb bonyolult lenne a társasház miatt.. Viszont rezsicsökkentésnek akár jó is lenne. Persze ha hülyeséget beszélek, akkor csak nyugodtan. :)
2013-04-03
22:45:13
Előzmény: payagyerek #40011#40062
"(Nem Bous bácsi idegesítésére!)" De Bous bácsi is nagyon várja, hogy vajon mennyi lesz az inverter élettartama, csak ő nem olyan bátor (vagy "gazdag"? :P), hogy kipróbálja...

Hogy áll az engedélyeztetés? vagy ráhibáztam? áll? :D
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Napelemes rendszer építéselapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva