English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőtárolás  =>  Pufferlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2009-12-18
21:13:22
tc_shark,

Ha a puffer hőmérséklet 40 és 80 Celsius között mozog, akkor deltaT=40,
1 kWh tárolásához 1000/40=25 liter víz szükséges. Ez az adat ok.

Ha a kandalló 1 órát fűt és az eltárolt hőmennyiség 12kWh, akkor egy átlagos téli nap 50kWh fűtési fűtési hőszükségletének (ami főleg a nap egyik felére tehető, tehát nap közben 4 kW hőteljesítmény) megfelelően, 3 óra alatt lemerül a tároló.
Ilyen hideg napokon, mint most, másfél óra is alatt lemerülhet a tároló. Ez azt jelenti, hogy a 300 literes puffer csak fél órát képes áthidalni.

Pontosabb számokat csak a ház hőtechnikai tulajdonságainak ismeretében lehet mondani.
tc_sharkVálasz erre
2009-12-18
20:49:06
Szia Zsezse

Ez volt az:

zsezse (581) 2009-02-26
09:13:20
Robert,
egyelore nekem is csak tesztuzem!
az egyik ismerosomnel mar uzemel egy ilyen preparalt tartaly, o vizes kandalloval melegiti a vizet.
beszelek vele, es ha nekiallok, akkor irok!

Igaz régen volt, de ha tudsz valami infót az nagyon jó lenne...

Nem túl jó hír hogy olyan hamar kihűl a puffer.. én valahol azt olvastam hogy a kazán (kandalló) teljesítményét kell megszorozni minimum 25 l/kw al (javasolt 50l/kw al) és így jön ki az ideális puffertartály). Mivel nálam a kandalló vízoldali teljesítménye 12 kw, ezért jött ki a minimum 300l, (javasolt 600l). Helyhiány miatt gondoltam 300l-re...
Milyen a puffered szigetelése? Illetve van padlófűtésed? (ott nagyobb a felület és gondolom sokkal hamarabb kihűti a puffert...nekem meg csak radiátoros fűtésem lesz).

Köszi az infókat

Csongor
2009-12-17
23:51:41
Szia Csongor!

ha megmutatnad, melyik hozzaszolasban irtam vizes kandallos +pufferes ismerosomrol szivesen utananezek a kert infoknak! (most nem ugrik be)

az en 900 Literes pufferem maximum fel nap alatt kiurul ~100-120 negyzetmeter futesevel. ha hideg a lakas, akkor max 3 ora.
szerintem a 300 liter nagyon keves lesz.
tc_sharkVálasz erre
2009-12-17
21:56:16
Hello Zsezse!

Egy régi hozzászólásodban írtad, hogy egy ismerősöd vízteres kandallóval fűt, és puffertartályt is használ. Én is egy ilyen kombinációban gondolokodom (házam fűtendő területe kb 90nm, kizárólag vizes kandallóval fűteném, radiátorokkal). És ehhez gondoltam egy puffertartályra, de sajnos nem nagyon van helyem nagyobb mint 300 literes tartályra (esetleg 2 db 200-asra).
Nagyon sokat segítenél ha megírnád, hogy az ismerősödnél milyen rendszer van és hogy vált be (mekkora a ház, a kazán, a puffer, és kb mennyi ideig hidal át a puffer, stb).

Előre is köszi az infókat.

Csongor

villam64Válasz erre
2009-12-11
20:59:19
zsezse
Én maradok a sorba kötési elvemnél. Rendesen bekötve a rétegződés miatt 20 fok differencia mindenképp lenne, mire a másodikat elkezdené fűteni. A tartályok között visszacsapó szelepek kellenek a felfűtési körre és a fűtési körre. A rendszerrajzod alapján dupla csövezés kell. És mind a két körön kell váltanod párhuzamos esetén (2*27). Ámbár a méréseid alapján nincs nagy különbség a puffer alja és teteje között. Ha sorba kötöd, lassítod a folyamatokat. Párhuzamosnál kapcsolgatnod kell, vagy nem kapcsolgatsz. A váltószelep helyettesíti a visszacsapó szelepet is.
2009-12-11
20:12:16
monolit:

nalam a helyzetet (szerintem) bonyolitja, hogy nem ket egyforma meretu tartalyrol van szo, raadasul az egyik fekvo a masik allo.
arrol nem is beszelve, hogy az egyik tartaly egy hidegebb helysegben lesz, ahol a hoveszteseg valoban vesztesegkent jelenik meg - ez ugyanis csak raktar/spejz funkciokat tolt be. itt erosebb hoszigetelest fogok alkalmazni.

igy az egyszerre toltodest szerintem kar lenne eroltetnem. raadasul ha egyszer megerem, akkor az elsot szolar is fogja futeni.

a mostani bekotesem szerint parhuzamosan lesznek kotve a tartalyok es magnesszeleppel tudok majd valtani koztuk.
ez valamennyivel dragabb megoldas (+27e), de talan szofisztikaltabb.

a soros megoldasnal, ha meg tudom oldani, hogy ne keveredjen nagyon a tartaly vize - ahogy most ez valamelyest megoldott, hogy nem egyszerre futom es veszem ki a masik oldalon - lehetseges, hogy celt ernek magnesszelep nelkul is.
ez 2 atforrasztast igenyel majd, illetve valoszinuleg egy atkoto csapot is berakok, hogy ha csak 1 tartalyt akarok hasznalni.
amig a tartaly megjon, ezt raerek kitalalni.:)
2009-12-11
18:16:55
A két tartályt ha sorba kötöd megvalósul az, hogy az első túltöltése után a másodikba jut a felesleges hőenergia. Azonban mindig azt szeretnénk, ha a két tartály együtt töltődne, viszonylag egyformán.

Csapokkal szabályozható az, ha nem kell a második tartály. Sorba kötés esetén az első tartály melegebb lesz, több veszteséggel mint a második. Csekély felfűtésnél a második tartályt nem is tudod felhasználni.

A használat módja és a tartályok csőbekötésének fizikai kialakítása is befolyásolja a bekötési módot. Esetemben mivel a második tartály úgy van beépítve hogy az ajtót meg kell kerülnöm, az előremenő cső függőlegesen van kiépítve a második tartályhoz. A hő felfelé áramlása miatt a második tartály könnyebben fűtődne. De mivel a fűtési csövek az első tartályról lettek lekötve, vált szükségessé a második tartály fűtésének lassítása. Hogy legyen elegendő hő az első tartályban mielőbb a fűtés beindítására. Nálam nincsen gáz.
2009-12-10
08:05:17
monolit:
nem szolarra, kazanra.
abbol indulok ki, hogy pl azonos tuzeloanyag mellett mondjuk fel tudom futeni a kisebbet (900L) 75 fokra, es meg mondjuk a nagyobbat (1300L) meg tudom tolteni 20%-ban.
akkor ha egyszerre hasznalnamoket, azonos tuzeloanyag mellett csak 50-60 fokig tudnam felmelegiteni oket.

a homennyiseg felteszem ugyanaz, sot, a hovesztesegem is kisebb lenne alacsonyabb hofokon.

arra is gondolok, hogy pl az atmeneti idoszakban nem kellene felfutenem 2.3 kobmetert, csak 900L-t, ha nem sorban lennenek.

emlekeim szerint neked is ugy vannak sorban, hogy azonos gerincre csatlakozik mindketto, csak az egyik vekonyabb csovel szerelt.

en a sorbakotesen mint az elemek sorbakoteset gondoltam, tehat az egyik kimenete a masik bemenetere csatlakozik.

2009-12-09
19:28:20
Zsezse!

Nálam két 1 m3-es tartály + 200l-es HMV tartály van sorba kötve. A te kazánod teljesítménye jóval nagyobb mint az enyém. Mitől lenne langyos? Szolárra tervezed?
2009-12-09
15:22:24
leadtam a megrendelest a masodik pufferre.
ez mar fekvo lesz, mert igy tudom csak gazdasagosan elhelyezni.
szamitasaim szerint 1300 L korul lesz a terfogata. a rajzzal ellentetben a vegei jobban domboritottak lesznek. a jobb oldali bemenet a tartaly aljaig megy, ez lesz a visszatero. a 2x2 felcollos csonk pedig a homeroke lesz.

most mar csak az a kerdes, hogy sorba kossem be a tartalyokat vagy probaljam meg kulon hasznalni oket, es mindig abbol kivenni, amelyik melegebb.
ha sorba kotom, felek, hogy sok langyos vizem lesz, amivel adott esetben nem tudok majd mit kezdeni.

2009-12-07
23:36:23
Zsezse!
Modulárisan gondolkodok, minden egység bővíthető, összekapcsolható, de külön-külön is üzemképes.
A vezérlést saját magam készítem, hőfok különbség kapcsoló, hiszterézis állítással, időzítővel.
A kollektorok hatásfok görbéjéből kiindulva én inkább az energiát gyűjtöm be, nem a magas hőmérsékletet.
Mint említettem több meglévő kollektoros és vegyes tüzelésű rendszert ismerek.
2009-12-07
14:47:57
Pali

2 eve en is ebben a cipoben voltam, mint te.
annyi jotanacsom van, hogy probalj meg modularisan gondolkodni, es ne csak a NET-et talalt infok alapjan donts, hanem probalj meg olyan helyekre is eljutni, ahol bizonyos megoldasok mar mukodnek. (mondom ezt mint informatikus mernok)
ugyanis neha teljesen mas az elmelet es a gyakorlat.

biztosithatlak, hogy meg igy is rengeteg kiserletezes var rad..
en most tartok a rendszerem 3. verziojanal:)
es meg a kollektorok nincsenek fenn.

az altalad leirt szamok annyira hihetetlenul hangzanak, hogy en is csak drukkolni tudok hozza, hogy a valosagban is mukodjenek. azt mondom tehat, hogy a puding probaja az eveszet, kivancsian varjuk az epites, a tervezes fazisait, es majd a kesz rendszerrel kapcsolatos tapasztalataidat.

kerdes: milyen vezerlessel fogod mindezt vezerelni? ha gyari, milyen tipus? ha egyeni, milyen alkatreszekbol, modulokbol allitod ossze?

2009-12-07
13:13:40
Robert!
A tároló veszteségét beleszámoltam, de én kissé másképpen mint te. A házon belül elhelyezett tárolónak nincs akkora vesztesége, mert a távozó hő bent marad. Félig földbe ásva, 30cm szigeteléssel azért elég jó? Nyáron túlmelegedéshez vezethet, de az átmeneti időszakban hasznosulhat.

Sándor!
A pincében lesz a kazánház, saját kétszárnyú ajtóval. Itt viszembe a gépészeti dolgokat.
Természetesen mindenhol (fűtés, melegvíz) ott lesz a rásegítés lehetősége.
Hűtőgép szerelő ismerősömmel a házi készítésű hőszivattyún dolgozunk, melegvízre. A vezérelt áramnál jobb a 3-as COP-s hőszivattyú, ha 50.000Ft alatt marad a gép ára.
2009-12-07
10:57:29
Pali,

Beszámoltad a tartály napi 20kWh hőveszteségét? Egy hónap alatt 600kWh !
2009-12-07
10:36:57
Szia Sándor!
Valóban nem egy korosztályhoz tartozunk, 80-ban még iskolába jártam.
Válaszaim elég konkrétak voltak, amiben még kérdésed van tedd fel és konkrétan válaszolok rá.
A jó pap is holtig tanultat is írhattam volna, a tanulni, tanulni helyett. A lényeg ugyan az, nem leragadni, hanem tovább képezni magunkat. A baráti kör is építget, tehát ők is a legjobb megoldásokat akarják elkészíteni.
Sörkollektort nem említettem, mert nem látom értelmét.
Passzív házat sem készítek, energiaszegényet, 300m3 gáz/év fűtésigényűt. A kazán a pincében lesz, saját levegő bejuttatással.
Mesterséges szellőztetés lesz természetesen, de csak 40.000Ft-ért, autóbontós ventillátorból stb.
A NETEN sok használhatatlan dolog van, de tudom mit keresek.
**** www.builditsolar.com/Projects/Projects.htm****

A 15kw-os kazánhoz kell a 3m3 puffer az ideális működéshez. A betárolt meleget több nap alatt veszem ki, tehát 3-4 vagy több naponta kell újból begyújtani.
A 15m3-es tartályt elég 35°C-ra felmelegíteni, mert a légfűtéshez ez az alacsony hőmérséklet is tökéletesen jó. 15m3 víz 50°C dT-vel számolva, az 875kWh-át jelent, ami pl. a teljes novemberi energiaszükségletnek felel meg. Természetesen éves szinten nics feleslegem a rendszerben, de november közepéig nem kell begyújtanom a kazánt. Április végéig fával fűtök és melegvizet termelek, majd a kollektor veszi át az energiatermelést. Számolgatok, hogy mekkora tartály érdemes készíteni a bekerülési költségek fügvényében. Az utolsó 4 év napsütéses óráival számolok, 50%-os hatásfokkal és a már említett 300m3/év gázfogyasztással.
Számoltam az ajtó nyitogatással, ablakot nem nagyon nyitogatunk. Helységenkénti, napszak függő vezérlésem lesz. A konyhában, fürdőben és mosókonyhában független rendszerek lesznek. A pillanatnyi páratermelésre reagálnak.

Amennyiben van kérdésed szivesen válaszolok rá.

Üdvözlettel: Pali

2009-12-06
17:34:16
Szia monolit!
A telek amit vettünk, kertvárosi környezetben van. Az eredeti terveinket kissé módosítani kellett, mert az utca többi háza még a 70-es évekre emlékeztet. Nem lehet eltérni tőle, hiába engedi meg az építési törvény.
Üdv: Pali
2009-12-06
08:47:58
Szia Pali!

Én sem szeretném elvenni a kedvedet, de fel szeretném hívni a figyelmedet pár dologra mivel még a tervezésnél tartasz.

Ne csak passzívházban, hanem bioházban is gondolkodjál! A kettő nem zárja ki egymást!

A talaj nagyon olcsó, 200 Ft/T áron elérhető, ami a passzívházhoz használt építőanyagokról nem mondható el. Ebből is megépíthető egy tető, a természettel összhangban. Nyáron hűvös, télen meleg.Nálam a benapozás mindenféle gépészet nélkül is eléri azt, hogy kellemes legyen a belső klíma. Ezt a ház alakjával értem el. A déli oldalra pedig üvegfal van beépítve kellő ereszkilógással ami meggátolja a nyári felmelegedést. Csak itt télen 29 C fok van, 24 fokra fűti fel a házat aminek az átlag belmagassága 3,5 m. A legolcsóbb fűtés az, amikor nem kell fűteni. Amikor még kollektorra sincsen szükség.

Tudod mint az autóknál, már a tervezésnél eldől mit várhatsz az épületedtől. Sajnos sokan már itt elrontják. Egy bioház nem kell feltétlenül drágább legyen egy normál háznál, esetemben olcsóbban lett megépítve.

Hosszútávon családi házaknál nem a passzívház lesz a nyerő bár sokan ma még így gondolják.
2009-12-05
21:17:18
Szia Sándor!

Házi, olcsó kollektor:
- www.napkollektorsk.extra.hu/index.htm , ehhez hasonlót készítenék, de függőleges kivitelűt, falba építve, így még olcsóbb. Igaz 20%-kal nagyobb kell, mint a tetőre rakott változat.

Famennyiség:
- www.silvanus.hu/tartalom/energiaerdo/salix_express_energia2.htm , itt vettük a dugványokat és saját szememmel láttam a 4 éves fákat, sűrűn egymás mellett. Mint említettem 4 helyen vannak tesztelve a dugványok, majd 3 év múlva dől el az igazság. Türelem, meleget terem!

Faelgázosító kazán:
- www.bolthely.hu/hhcom/id/00613_Atmos_DC_15E , a nemlétező kazán.

A fűtésigényről:
- hallottál passzív házról? Abba nem kell semmilyen nagy teljesítményű kazán, ezért passzív. Nálam, csak energia szegény lesz. A könnyen érthető gáz köbméterben kifejezve, 300m3 alatti fűtésigényű. 25°C-os levegővel november végéig kifűthető, utána kell rásegíteni a fal-mennyezet fűtéssel. Március eleje-közepén újból a meleg levegős rásegítés is elég. Ezt az alacsony hőmérsékletet a kollektorral fogom előállítani.

Fürdési meleg víz:
- 3 rendszer működik közvetlen munkatársaim körében, az utcánkban még 2. A munkahelyemen is 2 helyen van kollektor, az egyiket 17 éve, a másikat tavaly üzemelték be. Nagyon érdekes a 17 évvel ezelőtti technika, ma már kissé nevetséges. Van bőven tapasztalat!

5 év alatt a 2500m3 gázfogyasztásunkat 1400-ra csökkentettem, az állandó 22.5°C mellett. Külső hőszigetelés, ablakszigetelés (nem csere!), légtömörség elérése, páramentesítés, helységenkénti hő szabályozás, kazán csere. A födémszigetelés még hátra van.
A téli időszakban keresek fel tervezőket, kivitelezőket az új házunk ügyében. Nem lesz egyszerű, kevesen ismerik az új technikákat Magyarországon. nemrég olvastam, hogy Ausztriában megépítették (www.bautrend.hu/index.php/passzivhaz/1688-3-milliomodik-osztrak-passzivhaz-negyzetmeter) a 3milliomodik nm passzívházat!!!

TANULNI-TANULNI-TANULNI!!!!

Az utóbbi két évben sokan próbálták elvenni a kedvemet, de csak azt érték el, hogy még jobban belemélyedtem a témába, és így egyre többen jönnek hozzám tanácsot kérni. Tévedés ne essék, nem csak egyedül GONDOLKODOM, ÉPÍTEK. Többen vagyunk azonos nézetűek, szinte naponta vesézzük ki a különböző technikákat. Tagjaink: - gépészmérnökök, villamosmérnökök, fizika tanár, matematika tanár és jómagam, az elektroműszerész végzettségemmel. Plusz a határtalan NET. Újzélandi, kanadai, Német és még sorolhatnám a magvalósított rendszereket.

2009-12-03
08:47:05
Szia Villám64!
A támogatásokkal vannak problémáim. Nem szívesen pályázok semmire. A saját munkát alig lehet beszámolni, pedíg itt lehet százezreket megtakarítani.
A nagy tárolót azért tervezem, mert a fal-mennyezet fűtéshez 40°C-nál magasabb hőmérsékletü víz nem szükséges, fürdéshez sem kell.
A hozzászólásokat olvasgatom, de mindig mindet nem tudom.
2009-12-03
08:38:45
Szia Sándor!
Köszönöm szépen a tartályodról a részletes leírást, nagyon ötletes.

A 12nm-es kollektorom a tűzfalba lesz beépítve, a hatásfoka megegyezik egy ~8nm-es gyári sikéval, viszont csak ~60eFt-ba kerül. A 3m3-es puffer ha megtelik tölteni kezdi a 15-öst.
Az energia füzet fának neveljük. Ahol vettük a dugványt a 4 éves fa 5 méter magas volt, egy 12cm vastag átmérővel és kevés oldal ággal. 3 év múlva sokkal okosabb leszek, adddígra a 4 különböző helyen már lesznek adatok.
Vegyestüzelésben csak 15kW-ban gondolkodok. A jó hőszigetelésnek köszönhetően, előzetes számítások alapján 1 évre ~900kg fa kell. 50kg-os fa terméssel ez 18 tövet jelent, 40cmX80cm-es sor-tő távolsággal ez 2mX1,6m-es területet foglal el. ahhoz hogy minden évben legyen, szorozni kell 4-el. Ez összesen ~13nm-ert jelent, ami nem egy nagy erdő, ennek még a duplája sem túl nagy. Jelzem ez még elmélet!! Most tavasszal lesznek 1 évesek az ültetvények.

villam64Válasz erre
2009-12-03
07:33:45
Szia Pali
Ha most építkezel akkor próbáld meg. A hozzászólásokat is érdemes elovasni. Meg nem tudom eldönteni, hogy 4 vagy 6 millió, mert nem mindegy mennyit hazudunk. Sándorral ellentétben én szerintem még a saját készítésű 12 m2 napkollektorhoz is jó ha van 15 m3 tárolód, mert alacsonyabb hőfokon, nagyobb nyereséggel tudod a kollektorokat használni. Több napos háttér áthidalásod lesz meleg vízre, és fűtés rásegítésre.
2009-12-02
23:19:41
Villám 64!
Köszönöm szépen, megtaláltam a puffer leírását.
Olvasom az Index több fórumát is, 9-et ha van rá időm + Prohardver 5 topik + Hobbielektronika 11 fórum + Sörkollektor +++ . Gyűjtöm az infókat, kérdezgetek a leendő új házam építése előtt. Közben kis családomat gondozgatom, munkahelyem sem pihenhetek sokat, kert gondozás, ház karbantartás stb. Nem unatkozom. Nem mindig tudok több száz oldalt átolvasni, ezért teszek fel konkrét kérdéseket.
Új házunk terve a következő:
- 38-as Ytong+12 grafit homlokzati szigetelés, 30 cm üveggyapot a padláson, 10cm XPS a pince falom
- 15 m3 esővízgyűjtő
- házi szennyvíztisztító
- vegyes tüzelésű kazán, energia fűz termesztés
- 12nm saját készítésű napkollektor
- 3m3+15m3 puffer a kazánnak, kollektornak
- fal és mennyezetfűtés.
Nagyjából ennyi, ehhez gyűjtöm az infókat. Bizonyos dolgokról 2 éve még elutasítást kaptam, amiről mára kiderült, hogy jó elgondolás (Ytong+vastag szigetelés, nagy puffer és az esővízgyűjtő) amit mára már többen elkészítettek.
Az agyam mint a szivacs, mindent begyűjtök, végiggondolok. Baráti körünkben már több mindent ki kisérleteztünk, megépítettünk. Már a harmadik gyári kollektoros rendszert üzemeltük be. Komolyan belemélyedtünk a szellőztetésbe, párátlanításba az ablakcsere értelmébe. Nálam maradt a régi 3,6-os értékű, de jól légzáródó és építettem egy kazán távozó melegét hasznosító friss levegős rendszert.
Vannak még nyitott kérdések, de dolgozunk rajta rendíthetetlenül.

villam64Válasz erre
2009-12-02
15:01:57
Szia Pali. A kérdésed saját kivitelezésű tárolóra vonatkozott, medence. Itt nem emlékszem olyanra aki tervezett volna ilyet. Azért ajánlottam azt az oldalt, mert ott már megvitatták, és vitatják a lehetőségeket és buktatókat. Én is vettem a tartályt. Egyéb tárolási módokon is filóztunk, de csak ennyi. Sándor majd elmondja az ő tartályát. Kikerestem Sándor tartályát. Az utolsó előtti oldalon ír róla.
2009-12-01
09:04:23
Szia Sándor!
A rendszerrajzot megtaláltam, csak a tartály felépítését nem. Szeretnék én is egy jó nagyot készíteni (15m3), csak nem tudom melyik irányba induljak?
Föld alatti-feletti, kívül szigetelt-belül, vasbetonból vagy tiszta fémből? Sok még a nyitott kérdés.
A Permanentes 12m3-es hegesztett vas tartállyal a sok hegesztés a problémám, és nekik is volt vele.
Az úszómedence alapú, belülről szigetelt a szimpatikus, de még nem találtam maegvalósult rendszert.
2009-11-09
07:29:15
monolit:

nezegettem az alanti - ha jol latom - gyari bekotest.
miert van a rajzon azonos halozaton egy zart es egy nyilt tagulasi tartaly is?

vagy a zart az csak opcio?
Biosolar Forum  =>  Hőtárolás  =>  Pufferlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva