English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek  =>  Napkollektoros rendszer hozamalapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
kedvescimboraVálasz erre
2008-11-28
23:43:57
Üdvözlet mindenkinek!
A napkollektor kánikulai napsütésben ha nincs hőelvétel, nem károsodik?
Mi az a hmv?
Mekkora felület adta le a 17KW-t és milyen rendszerű a kollektor? Mi a hivatalos teljesítménye?

2008-11-28
07:21:11
Kedvescimbora,

Ha a november 27-i grafikont nézem, akkor szinte semmit. Alig sütött a nap Budakeszin.
Más településeken méri valaki?
kedvescimboraVálasz erre
2008-11-28
00:02:44
Üdvözlet mindenkinek!
A napkollektor a mai napsütés mellett mennyi hőt termel? Az mire elég?

2008-04-16
10:54:34
janka,

A napkollektoros rendszer nagy valószínűséggel gyorsan megtérül ekkora létszám esetén.

Persze a részleteken sok minden múlik.

Vannak az üzemeltetőnek az előző évekről tapasztalai a fogyasztási szokásokról? Előírások, megkötések a szakhatóságok részéről? Melyik hónapok jönnek számításba?
Milyen az épületek tájolása, tetőszerkezete, benapozottság? Mi az a minimális melegvízmennyiség, amit még biztosítani kell? A holtidényben megoldott-e az épületek védelme?
stb...

Úgy gondolom, hogy a napkollektoros rendszer mellett valamilyen kiegészítő/vész fűtésre még szükség lesz. A konyhát mivel üzemeltetik?

2008-04-16
01:24:56
SEGITSETEK VAN EGY MUNKÁM AHOL PB.TARTÁLYOS
GÁZZAL ÜZEMELTEK ,A GÁZ PB.NAGYON DRÁGA MAI
ÁRAKKAL.SERINTETEK MIBEN GONDOLKODJAK.
A TULAJDONOS HALANDO NAP KOLLEKTOROS ÁRAM-NYÁRON
HMV.MELEGVIZ ELLÁTÁST NYÁRI TÁBOROZÁSOKAT CSINÁL
KIS 2-3 FŐS FAHÁZAKBAN EZÉRT A MELLEGVIZ NYÁRONKELL 200 FŐRE.
VÁROM VÉLEMÉNYETEKET....
2008-03-27
11:46:47
Sándor,

A mi házunknban, nyáron (amikor a legintenyívebb a napsütés) csak ketten vagyunk, ezért csak töredéke hasznosul a megtermelt hőnek. Látszik, hogy nálatok nagyon mások a fogyasztási igények, és ez sokat javít a rendszered hatásfokán.

A hőtárolós villanykályha kb 500 fokra van felfűtve amikor 40kWh energiát tárol. Napkollektorral felfűtve csak 5kWh-t lehetne eltárolni benne. Ezer kályhához való hőtároló betét sem lenne elég a szezonális tárolóhoz.

Nem tudom, hogy lehetne jó energiapolitikát csinálni.
2008-03-26
14:59:19
Sándor,

Várható volt, hogy a vákumcsövek hatásfoka télen sokkal jobb (34%-al nagyobb kollektorfelület, 80%-al nagyobb hozam).

Kiszámoltad a nyári hozamot is?

Hányan laktok a házban?

Amennyiben ti is annyi melegvizet használtok, mint mi, akkor éves viszonylatban a hozam már csak 66%-al több. Evvel csak azt akarom mondani, hogy nem érdemes a fűtési idényre méretezni a kollektorokat.

Szezonális tárolóra nem láttam még árkalkulációt, de biztosan elképesztően sokba kerülhet. A helyigényről nem is beszélve. Arra emlékszem, hogy a házunk a pinceszintig 5 millióba került, és akkor még hol van a szuper szigetelés.

Az áremelkedést nem kalkuláltam. Neked vannak erre számításaid?

Én nem értek egyet avval, hogy bármit is ingyen adjanak. Az kerülne a legtöbbe.
2008-03-25
11:06:35
Sándor,

1. Fűtési idény (tél) október 15 - április 15

2. A tényleges hőenyergia fogyasztást a fogyasztókon nem mérem. Tudom, hogy ez nagyon hiányzik a kiértékeléshez. Nélküle a veszteségek egy része nincs figyelembe véve, az így számított hozamok magasabbak a ténylegesnél.

3. A puffer tartály vesztesége kb 3 kWh naponta, ami télen hasznosul, mert a fűtött térben van, de a fűtési idényen kívül veszteségnek számít. Igy a nyári netto hozam lecsökken 1400 kWh-ra, a financiális egyenleg pedig 30ezer Forintra (2008-as árakon).
A mért időszakban 4 fő fogyasztott, és 7m2 kollektor termelt, aminek egy része a fűtésbe is besegített.

4. Ha egyszerű megtérülést számolnánk, akkor a beépített rendszer árából még le kellene vonni azokat az elemeket, amelyek a hagyományos rendszer működéséhez is szükségesek és a támogatások összegét is. Az én esetemben egy-két apróságtól eltekintve nincs ilyen. A kondenzációs gázkazán minden rendszerelemet tartalmaz (tágulási tartály, szivattyúk...stb), a NEP-ről meg lecsúsztam.

Akkor számoljunk a napkollektoros rendszer árát 130ezer Ft/kollektor m2 fajlagos költséggel:
7*130 = 910 ezer Ft.
Egyszerű megtérülés = 910/30 ~ 30 év.

Egy kisebb rendszer esetén a megtérülési idő még több.

Hogy csökkenthetjük a megtérülési időt:
a. Növeljük a hozamot.
- A síkkolektor helyett vákumcsöveset építünk be, ezáltal a téli hozamot növelhetjük. Mennyivel?
- Ebben az esetben a rendszer ára nem feltétlenül növekszik meg, mert kisebb méretű (és összességében nem drágább) kollektort használnánk.

b. Csökkentjük a rendszer bekerülési költségét.
- Zárt rendszerű puffer helyett olcsó technológiával készített nyitott puffert használunk.
- Nagyon olcsó és egyben valamivel kisebb hatásfokú kollektorokat építünk.

c. Növeljük az energia árát.
- De a többletbevételt környezetbarát beruházásokra fordítjuk, és a rászorulók enrgiaár-kompenzációját növeljük.

Egyéb (népszerű) ötletek?
2008-03-24
11:50:10
A napkollektor rendszer éves netto hozama

Ennél a számításnál figyelembe vettem a napkollektoros rendszer segédenergia-igényét is.
A vezérlés és a szivattyú nappali árammal (drága energia) működik, a megtermelt hő a földgázt helyettesíti (relatíve alcsóbb).
A napkollektor hozamába nem szabad beszámítani a tényeleges hőigényen feletti (pl. a tényleges melegvízigény) részt. Tehát nem szabad az elméletileg elérhető maximális hozammal számolni (amit gyakran megtévesztően a megtérülés számításnál használnak). Csak a reálisan felhasználható résszel számoltam.

________________________________________nyár___tél
hozam (kW_______________________________1 920__1 152
összidő (óra)___________________________4 344__4 416
üzemidő (óra)___________________________923____511
vezérlés fogyasztása (kW)_____0.01
szivattyú fogyasztása (kW)____0.07
segédenergia összesen (kWh)_____________108____80
hőtermelő energia ára (Ft/kWh)_15
segédenergia ára (Ft/kWh)______43
egyenleg (Ft)___________________________24 154__13 843

Egyenleg összesen (Ft/év)__37 997
2006-03-03
21:48:34
2005-ben a napkollektorok hozama a fűtési szezonon kívül 1920 kWh (60%). Ugyanebben az időszakban a gázkazánban 1290 kWh energiatartalmú gázt égettünk el.
A fűtési szezonban napkollektorokkal csak a szükséges hőenergia 7%-át tudtuk biztosítani (1152 kWh és 15319 kWh).
Éves szinten 3072 kWh származott a napkollektorokból (15.6%) és 16609 kWh földgázból.

A napkollektoros rendszerek megtérülésének előzetes számításakor nagyon óvatosan kell kezelnünk a gyártók által közölt értékeket, inkább keressünk megbízható, független laboratóriumok által közölt adatokat. Például a német gazdasági minisztériumban a Fraunhofer Intézet statisztikai adataira támaszkodva, sík-kollektorok alkalmazása esetén 250 és 450 kWh/m2 közötti nyereséggel számolnak éves szinten.

A mi esetünkben 3072 kWh / 7m2 = 438 kWh/m2 kollektor felületre számított fajlagos éves nyereséget mértünk.
Abból a célból, hogy télen és az átmeneti időszakban minél több napenergiát tudjunk begyűjteni, a HMV készítéshez szükséges felületenél nagyobb kollektormezőt építettünk be. Igen ám, de ekkora felület a verőfényes nyári napokon annyi energiát képes elnyelni , amennyit sem felhasználni, sem elraktározni nem tudunk. Csaknem két nyári hónapban kénytelenek voltunk a napkollektorok felét leárnyékolni.

Ha jobban illesztenénk a napkollektorok teljesítményét a szükségleteinkhez, vagy a rendelkezésre álló hőenergiát a melegvíz készítésen kívül más célra is fel tudnánk használni (például gyümülcs-aszaló), akkor gazdaságosabban működhetne a rendszerünk.

2005-02-22
21:19:40
Szerintem a napkollektorok (síkkolektorok) visszahozzák az árukat mielőtt tönkre mennének (a mostani energiaárak mellett). Ha már egy teljes éves mérési ciklusom lesz, akkor többet fogok tudni a mondani a számokról.
Sokat spórolhatsz avval, ha te építed a kollektort, vannak is olyan műhelyek, ahol anyagokkal és szerszámokkal (és tapasztalattal) segítenek elkészíteni.
Ha olyan energiapolitika lenne, mint Ausztriában, vagy Németországban, akkor már öt éven belül biztos hasznot hozna a beruházás. Sajnos mi hátrányos helyzetűek vagyunk, nekünk csak agyatlan politikusokra futotta.
A fennt említett két országban napelemekbe is érdemes beruházni.
A napelemek megtérülési ideje könnyebben számolható ki. Villamos hálózattal ellátott területen kb 40év.
Én csak azért építettem ki a rendszert, hogy legyen tartalék energiám.

Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek  =>  Napkollektoros rendszer hozamalapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva