English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Okos hálózat (Smart Grid)  =>  Microgridlapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2017-03-23
18:39:13
PA PA PA PAAAMM! CSAK MOST, CSAK NEKTEK!

BOUS ELŐADÁSANYAGA A MINIGRID TÉMÁBAN

2015-07-02
15:22:08
Előzmény: robert #48899#48921
Szia Róbert,

Nem, sosem hallottam róla! :)

Azonban jujujujjj.... ...végül is ez is jó valamire. Csak tudnám mire... :) ...viccet félretéve egy vitorlásra valakinek már vettem, de nagyon nem effekta volt.... :D (tudom ki gyártja, jómagam közvetlenül a gyártótól vettem)

p.s. "Szok-kici-occcón"... ;)

plusz infó: A készülék nem táplál hálózatra! A készülékben három, egymástól teljesen független konverter van. Az első DC/DC konverter, mely elvileg MPPT-zik, és akkut tölt. (amit én vettem, abban csak sima aksira kapcsolgatós volt). A második egy PFC-s tápegység, ami hálózatról fix teljesítménnyel akkumulátort tölt. A harmadik egy sziget üzemű inverter. Mindez egy dobozban. Tehát napközben, sziget üzemben nyomja, a napelem az akkut tölti, az akkun meg az összes fogyasztó. Ha lemerült az akku, leáll a sziget üzemű inverter, bekapcsolja a hálózat felől az áteresztő mágneskapcsolót, és a sima töltő vagy tölti az akkut, vagy nem. Attól függ, hogy van beállítva. Ha az akku tele, kikapcsolja a hálózatot, és bekapcsolja a sziget üzemű invertert. Ez az igazán akkukímélő üzem. :D Szóval nincs hálózat interaktív mód... (ezeknél van: VersaUPS, Studer, Sunny Izland {jósági sorrend... ;)} )

2015-06-30
18:49:16
Előzmény: villam64 #48904#48906
Tényleg! Benéztem.
Korábban keresgettem még olyan invertert ami, ha kell rátermel a hálózatra, ha pedig nincs hálózat akkor sziget üzemben dolgozik.
Akkor akadtam rá az AX-re és valszeg hibásan maradt meg az emlékezetemben.

villam64Válasz erre
2015-06-30
04:22:03
Balu
Az AX-hez nem kell engedély, mert szigetüzemű inverter, UPS. A hálózatra nem dolgozik vissza. Csak nappali nagyfogyasztóknál célszerű alkalmazni.
Nem is találom logikusnak az alkalmazását. Úgy terveztem volna, mint egy hálózatra visszatápláló és sziget inverter kombinációját. Figyelhetné a hálózatra táplálást, és azzal a felesleggel töltené az akkumulátort. És az akkumulátor teljesítményét hozzácsaphatná a hiányzó napelem teljesítményhez. Így nem kerülne ki a termelés a hálózatra.
2015-06-29
22:52:17
Néztem én is az AX-et, de sajnos e-on területen esély nincs az alkalmazásra.

2015-06-29
14:30:00
Bous,

Láttad már ezt? Ismerős? Vélemény?

www.effekta.hu/index.php?page=termekek&id=105

AX sorozat / ÚJ

1 - 5kVA multifunkcionális inverter

PV inverter
PV / akkumulátor töltő 3 töltési fokozattal
Akkumulátorral támogatott tápegység
Szinuszos inverter töltési funkcióval
3 fázisú működésre alkalmas
Párhuzamos működésre alkalmas

Leírás:

Az AX sorozat tagjai multifunkcionális inverterek / napelemes (PV) töltők, melyekben az inverter, MPPT szolár és akkutöltő egység funkciók ötvöződnek.

Ezek az inverterek PV modulokkal együtt képesek az önálló szigetüzemű (off-grid) működésre, de ugyanígy akkumulátorról, generátorról vagy publikus elektromos hálózatról is működnek.

Ha a PV modulok teljesítménye nem elegendő, az eszköz automatikusan az akkumulátorból nyer energiát vagy ha az le van merülve, akkor csatlakozik az elektromos hálózatra. Három darab AX inverter kombinálásával 3 fázisú működés érhető el.

Ha nagyobb teljesítményre van igény, 4 egység (4 vagy 5kVA-es modellek) is összeköthetőek, maximálisan 16kW (20kVA) kimenettel lehet őket opcionálisan párhuzamosan összekötni.

Az AX sorozat jellemzői

Több külön energiaforrás: napenergia, AC tápegység, 24 vagy 48VDC akkumulátor
Az összes inverter alkalmas párhuzamos üzemre
3 fázisú működésre alkalmas
Tiszta szinuszos kimenet
Beépített MPPT szolár töltésvezérlő
LCD kijelzőre vagy PC szoftverre is konfigurálható
Automatikus újraindítás, ha újra üzemképes a hálózat
Túlterhelés / túlmelegedés / rövidzárlat védelem
Optimalizált töltési folyamat a tökéletes akku-hatásfok eléréséhez (“Intelligens Töltő Tervezés”)
Alkalmas a sziget (Island) üzemre
12 hónap garancia

2014-12-06
14:47:29
Előzmény: takyka #47944#47945
Na igen, ezért nem voltam mostanság, de figyeltelek titeket... ;)

Éles rendszerről készült, itt írtam róla: http://biosolar.hu/forum/show/46693#46693

Majd este, vagy valamikor írok még részleteket...

Bous
2014-12-06
14:22:23
Előzmény: Bous83 #47943#47944
Azt a fűzfán fütyülő rézangyalát neki!
Ebbe brutális mennyiségű melót kellett beletolnod. Remélem, meg fog térülni a beruházásod...
Az alsó képek tesztrendszerről, vagy éles rendszerről készültek?
Mik az egyéb paraméterei a rendszernek (táplálás, tárolás, fogyasztók)?

T.
2014-07-18
07:32:24
Előzmény: villam64 #46872#46888
Villám, az inverter hatásfoka nagymértékben összefügg a pillanatnyi teljesítménytől, illetve van egy önfogyasztása is. Így válaszolni kérdésedre nem tudok. A jó nagy borda alapvetően azért kell, mert lehetséges, hogy 40°-ban 6kW-al használod 5 percig, és ekkor sem mehet 200°-ra, no meg minél hidegebb, annál hosszabb az élettartama... ...hőtermelésre használni véleményem szerint nem érdemes, ahhoz kevés és macerás...
villam64Válasz erre
2014-07-16
19:04:00
Előzmény: Bous83 #46869#46872
Át kell vezetni rajta a hmv-et. Az hűti, az inverter meg elkészíti a napi hmv-et. Mennyi lesz napi 8 kWh termelés mellett a keletkező hő energia tartalma?
2014-07-16
14:44:50
Előzmény: payagyerek #46853#46869
jaja, a cigi... :) Biza, kövér lesz... :D

p.s. asszem 30 széles, 24 mély, 85,5 magas, kb. 50kg... :D ...két emberes fajta (csak a trafó és a borda majd 40kg)
payagyerekVálasz erre
2014-07-15
20:07:08
Előzmény: Bous83 #46837#46853
De jó, hogy bagózunk! Mindig oda lehet vetni a cigisdobozt mértékadóként! :-)

Nagyon kövér lesz!
2014-07-14
11:44:27
A passzív hűtés hátránya... :D

2014-06-28
12:34:13
Elkészült az első trafó... :)

A kisfesz oldal 1db tekercsének két kivezetése: :)

arányok... :)

2014-06-25
23:25:02
Előzmény: payagyerek #46730#46731
Az érdem csak egy része az enyém, ugyanis ketten csináljuk. A "mit" 90%-a az enyém, utána lévő résznek pedig a 10-20%-a... :)

Minden elismerésem, ha pár nap alatt végiggondoltad a lehetőségeket... :P ...no de komolyra fordítva, sok-sok ötlet jön, igények adódnak, szóval ne szabjunk határokat... :) Bármire is tudnád használni, én támogatom... :)

p.s. Azért várjuk meg július végét, akkorra kell meglennie... :)
p.s. Azért, hogy 21V-ról hálóra táplálóan 231V+15%=266V-on is stabilan tudja a 2000W-ot, az eredetinél tervezetthez képest nagyobb menetszámáttétel kellett, emiatt nő a kisfesz oldal árama, ezért így már nem hagyhatjuk a 8x-os kimeneti áramkorlátot, csak 6x-osat... :( (cserébe ez tuti ;)

Most a doboz mikéntje köt le, majd mesélek még...
payagyerekVálasz erre
2014-06-25
21:20:43
Előzmény: Bous83 #46696#46730
Fene a szádat! :-)
Olyat alkottá mán megint, hogy több nap kell az értelmezésére, meg a lehetőségek végiggondolására is.
villam64Válasz erre
2014-06-25
16:03:26
Előzmény: Bous83 #46726#46728
Nekem az éves fogyastásom 3000 kWh. Erre kell terveznem. A rendszert ennyire kell felfejlesztenem. Jelenleg 720 W van.
2014-06-25
14:07:12
Előzmény: villam64 #46722#46726
3kW? Adatlap szerint a jelenleg készülő 2kVA folyamatost fog tudni.
(na jó, ventivel többet) Erre gondoltál?
2014-06-25
14:04:51
Előzmény: 444tibi #46720#46725
Köszönöm! :)
villam64Válasz erre
2014-06-25
06:33:19
Előzmény: Bous83 #46698#46722
Nekem 3 kW-os rendszer elég.
2014-06-24
21:09:53
Előzmény: Bous83 #46696#46720
Le a kalappal bous.
2014-06-20
22:27:54
A belső...

ezeket az áramokat viszonylag kis zajjal, viszonylag nagy felbontással, pontosan fogjuk mérni:

- bejövő DC (+-800A)
- bejövő AC (+-80A)
- Trafó AC (+-80A)
- Trafó mágnesező áram
- külső DC (+-200A)

Elindul majd 230-ról, és 24-ről egyaránt.
Lesz vezetékes akkuhőmérője.
Igény esetén vezérli és kezeli az akkuvízpótló rendszert.
Nincs rajta kommunikációs felület, tehát elrontani sem tudod!!! :D
Amint megvan a végleges kommunikációs rész, lesz egy kis prog rá, RS485/USB
2014-06-20
21:50:46
Íme ami "nagyjából" megvan... :)

- 24V 2kVA/6kVA
- Névleges teljesítményének 3x-osát, azaz 6kVA-ot tud 5 percen át. (ventillátorral jóval tovább)
- Névleges teljesítményének 8x-osát, azaz 16kVA-ot tud impulzusban, ahol nem tilt, csak korlátoz, azaz „ejti a feszültséget”. Ennek köszönhetően elindít bármilyen nagy indítóáramú motort (pl szivattyú, hűtő), akár 2000-3000W-osat is! (Általános probléma, hogy sok itthon kapható/vásárolt termék küszködik az AC motorok (különösképp hűtők) indításával)
- Rövidzárnál sem tilt le azonnal, először áramgenerátorként megpróbálja „kifújni azt” (pl. lecsapni a fogyasztó automatáját).
- Túlterhelés, rövidzár (vagy bármely ok, ami miatt leállt) után automatikusan újraindul.
- Ventillátor nélkül névleges áramával korlátlan ideig akkumulátort tölthet, azaz 24V-nál 100A-rel. Mindezt teheti generátorról, hálózatról, vagy sziget üzemben a kimenetén csücsülő hálózatra tápláló inverterről. :) 5 percre fogja tudni akár a 300A-t is, szóval akár lehet használni bikázónak is... :D (Ventivel szerintem folyamatosan tudni fogja a 300A-t :D, majd jól kipróbálom... (alapból venti nélküli!))
- Táv-indítható generátor kezelése, azaz alacsony akkumulátor töltöttség esetén (akár azzal a szabállyal, hogy csak napközben) a generátor automatikus indítása, leállítása.
- Beépített leválasztó transzformátort tartalmaz, tehát bármely kimeneti pontja leföldelhető.
- Kimeneti jelalakja 50Hz szinusz, kevesebb, mint 1% torzítással
- Bármilyen áramalakkal terhelhető, tehát DC árammal (hajszárító fél teljesítményen), vagy akár triakos teljesítményszabályozású fogyasztóval (égő vagy ventilátor dimmer), mikroval (nagyon „csúnya” áramot vesz fel), vagy akár remegős búvárszivattyúval (tudomásom szerit a kereskedelemben kapható „legcsúnyább” áramú berendezés)
- Nagyfogyasztók menedzselése a rendelkezésre álló energia alapján. Vannak menedzselhető kimenetei, tehát pl. bekapcsolhatja az átfolyós vízmelegítőket, ha rendelkezésre áll kellő mennyiségű energia (pl. az akku 80% felett van), illetve lekapcsolhatja azokat, ha kevés az energia, vagy túlterhelés, túlmelegedés lépne fel.
- Beépített meddő kompenzáció (kondenzátor automatikus kimenetre kapcsolása) hogy kisebb legyen a veszteség, illetve nagyobb valós terhelésig üzemelhessen.
- A készülék képes terhelésdetektálásra, tehát könnyedén megvalósítható az, hogy pl. 1 percenként bekapcsol, végez egy terhelésvizsgálatot, és csak akkor marad bekapcsolva, ha fogyasztót észlel. Beállítható az is, hogy az utolsó fogyasztó kikapcsolása után mennyi idő múlva kapcsoljon ki. Ennek köszönhetően még energiatakarékosabb lehet a rendszer.
- A készülék képes a hálózat megtámasztására is. (indokolt lehet távolról érkező hálózati vezeték esetén, melynél néhány nagyobb fogyasztó már jelentős feszültségesést produkál, vagy akkor, ha sziget üzemben a generátor teljesítményénél nagyobb fogyasztót szeretnénk üzemeltetni)
- Több, egy helyen lévő eszköz párhuzamos működése. (Indokolt lehet 3 fázisú rendszernél, 24V-os rendszernél 2kW feletti teljesítményigény esetén. Az ellátás biztonsága is növelhető, ha egy fázist több készülék lát el redundánsan, mivel egy készülék meghibásodása esetén a maradék készülék(ek) átveszik a feladatot.)
- +-200A beépített nagy pontosságú árammérő minden egyéb eszközre, azaz hogy a készülék mérhesse az összes saját magán kívüli termelő-fogyasztó áramát. (pl. a napelemkből érkező töltőáram nagyságát, nehogy beindított generátorból származó 100A, és a napelemes töltőkből származó 100A, együttessen, azaz 200A töltse az akkumulátorokat)
- Mivel mi fejlesztjük, lehetőség van bármely egyedi kérés/igény akár utólagos megvalósítására

p.s. A 3 fázis még nincs meg, az még min + 1-2 hónap :( a párhuzamos üzem persze megvan... ^^
2013-12-28
18:56:07
Ma délután sziget üzemben teszteltük a kimenetére kötött hálózatra tápláló invertert. Tökéletesen kezelte, szépen töltötte az akkut.... :) Névleges teljesítménynél pár voltot emelkedett a 230-as kimenet, és annak ellenére, hogy elég szar áramjelalakkal táplált az inverter, tökéletesen tartotta a feszjelalakot is, illetve a fesz harmónikus tartalma is alig nőtt. :)
2013-12-08
16:06:31
Előzmény: PetiG #44097#44098
hmm... valóban... nem is értem, hogy engedhetik...

Semmi gond, teljesen tökéletesen kezeli, és bírja! (irodámban volt 1200W-os hajszárító :)

(Van olyan szabályozó is, mely a trafón lévő feszt (külön, e célból 3 terheletlen menet) integrálja, azaz figyeli a félremágnesezést, és nem engedi, hogy a toroid DC-ben elmágneseződjön, azaz azonnal a terheletlen túloldal feszét lecsökkenti. Ez kellett a bekapcsoláshoz is... ...remélem mindenre gondoltunk, bár még lehet változtatni, még nem mondtunk áment a hardverre :)
Biosolar Forum  =>  Okos hálózat (Smart Grid)  =>  Microgridlapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva