English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Magastető  =>  Tetőtéri hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2007-01-13
21:01:56
Tomi,
Igaza van annak, aki szerint a padlástér szellőzése nem megfelelő. A szellőzőcserépen bejutó levegő csak a fólia cserép felé eső oldalát tudja szárítani.

Ezen a rajzon jól látszik, ahogy a gerinc mentén a fólia ki van nyitva: . Itt pedig az, hogy a cserép felrakása előtt besüt a nap ezen a résen: .

Persze a levegő csak akkor fog mozogni, ha egy másik nyíláson be tud jutni a padlástérbe, például a talpszelemen mentén.

A nyitott terasz fölött most a cseréppel fedett tetőszerkezet van. Nem értem, hova tennéd a szigetelést?

2007-01-10
16:06:06
Kedves Róbert és mindenki,

Sziasztok,

Kis segítséget szeretnék kérni. Vásároltam egy fafödémes Ytongból épült egyszintes házat (padlást nem beépített). A tetőtér felé a házból a szigetelés menyezeti gipszkarton + a padlás felöl fólia + 15cm szigetelés a gerendák között. A padlástéren a cserép alatt alátétfólia. A gondom az, hogy ez az alátétfólia belül!! jelentősen párásodik, csöpög a víz róla(rá a szigetelésre, plussz végigfolyva rajta egész a koszorúig, amit már kivülről is látni). Vannak szellőzőcserepek a tetőn, de még így is jelentkezik. Mi lehet az oka? Azt javasolták, hogy valszeg a padlás nem tud rendesen kiszellőzni, ezért tegyek be kilépőablakot szellőztetésre, ami buztosítaná a plussz szellőztetést, nem tudom mennyire jó ötlet.... Azt is hallottam, hogy ellenőrizzem a gerinc alatti fóliát, mert lehet ott nem tud kiszellőzni. A gerinc alá kell fólia egyáltalán? Mi lenne, ha kivágnám a gerinc alatt végig úgy 10cm szélességben? A dologhoz még kis adalék, hogy van két tető alatti, szebadtéri teraszom, ami összesen kb 30nm, itt a padlás felé nincs szigetelés, és fólia sem. Én arra gondolok, hogy ezt a két teraszt is kellene a padlás felöl leszigetelni (fólia + 15cm szigetelés), mivel itt is juthat be a nedvesség.

Segítsetek, nem szeretném, ha a lecsöpögő víz miatt elkezdene penészesedni a menyezet.

Üdv,

Tomi
2006-09-29
14:57:27
Atesz!

A szarufák alá, ellenlécezéssel még tenni kell 5-10cm szigetelést, hogy kiküszöböljük a szarufa által keletkezett hőhidat.

a belső párazáró fólia és a szarufák közti szigetelés közé kezesztbe, hog takarja a szarufákat.

2006-09-29
14:37:07
Bocsi , hogy belekérdezek, de a téma engem is érdekel.

"Természetesen a szarufák elötti 5-10cm-t sem felejtsem el."
Ez mit is jelent?

Atesz
2006-09-29
14:31:17
Robert!

Beszéltem az Isovernél egy emberrel.
Azt mondta, hogy nem fog fellazulni a szigetelés és minnél többet betudok rakni a szarufák közé, annál jobb lessz a szigetelés. Természetesen a szarufák elötti 5-10cm-t sem felejtsem el.

2006-09-29
12:35:40
osiolku,
A gerincet egy cserépléccel szokták megemelni.
Lehet kapni olyan vasból készült tartót, amivel a kívánt magasságban a cserépléc rögzíthető. Sajnos nem tudom a nevét ennek a vasnak.

A rovarok távoltartására szolgáló rácsot sem szabad kifelejteni.
2006-09-29
11:45:56
Robert, köszönöm az eddigi tanácsokat. Csatlakozva Domokos hozzászólásához kérdezném, hogy a fólia megnyitásán túl gyakorlatban hogyan kivitelezendő a kúpcserepek megemelése. Valahol olvastam, hogy az eresznél kb. 2,5 cm-es résnek kell lennie, míg a kúpcserepeknél 0.5 cm-eseknek. Előre is köszönöm a választ.
2006-09-29
11:35:03
Szia Róbert!

Azt szeretném megkérdezni, hogy a tető héjalása esetében a fólia alatti légrés vajon ki tud e szellőzni a fólia átfedések közötti réseken, vagy meg kell nyitni valahogy a fóliát a gerinc közelében? Az utóbbi esetében a csapadék beszivárgását hogyan lehet megakadályozni?
Köszönöm a választ!
2006-09-27
21:15:32
Zolle,
Őszintén szólva nem tudom hogy fog viselkedni az Isover szigetelő. Azt javaslom, hogy hívd fel az Isovert, biztosan tudnak és fognak is válaszolni. Arra kérlek, hogy írd meg nekem is, hogy mit ajánlottak.

2006-09-27
19:49:02
Kedves Róbert!

Még egy apró kérdéssel zaklatnálak.
A tetöteremben a szarufák vastagsága 15cm, nekem sikerült minden préselés, feszegetés nélkül beraknom 2x10cm isover hőszigetelést közé(Próba szinten), A kérdés az, hogy megéri-e a 2x10cm, vagy maradjak a 10+5cm-nél? A tetőfólia hőtükrös páraáteresztő, tehát mehet teljes szarufa vastagságban, csak nem tudom, hogy érdemes-e? Vagy, hogy beépítés után a 15cm isover szerkezete fellazul-e annyira hogy kitölti a szarufa vastagságot? Lehet, hogy a csomagolás miatt összepréselődött a szigetelés, és készöbb lazább lessz?
2006-09-27
14:08:40
Pali,

Impregnáló anyagokból bő választék van.

A gerinc mentén a fóliát meg kell nyitni:
2006-09-27
13:25:39
Köszönöm szépen a tanácsokat. Mivel a lécezéshez már nem lehet hozzáférni, maradnak a szarufák a kezelésre. Gondolom erre jó a bionatúr ami korábban szóba került. A válaszból úgy vettem ki, hogy a párazáró fólia a gipszkarton és a profil közé kerül. A szigetelőanyag és a tetőfólia közötti légrés hova fog kiszellőzni ha a tetőfólia a gerincnél átmegy egymásba, és szellőzőcserepet használok a kúpcserépnél hagyott rés helyett? Előre is köszönöm a választ, Pali
2006-09-27
10:54:24
Pali,

1. A faszerkezetet mindenképpen le kell kezelni. A kezeletlen fa a tetőtér beépítése után kezd igazán romlani, amikor már nem is látod.

2. Szellőzőcserepeket eddig csak a gerinc közelében láttam, de abban az esetben, ha másként nem tudod megoldani az alsó szellőzőt, akkor az alsó szellőző cserép beépítése valószínűleg segít. Most nem látom lehet-e valamilyen hátránya ennek a megoldásnak, erre egy tetőfedő tudna mondani valamit.

3. Belső oldalon a téli fóliát kell elhelyezni, de a gipszkarton oldalon nincs szükség a légrésre (evvel helyet nyersz).
A csavarok által ejtett lukakkal nem tudsz mit kezdeni, de a fóliához kapható egy speciális ragasztószalag, és azzal a lehető leggondosabban össze kell ragasztani a fóliacsíkokat.

2006-09-26
10:48:07
Kedves Róbert!
Nagyon örülök, hogy rátaláltam az oldalra. Nekünk egy kb. 8 éves kis házunk van (kb. 6x11 m 45 fokos tetővel), és most gondolkodunk a tetőtér beépítésén. A jelenlegi helyzet szerint a födémen van egy nyílás hagyva, (ami most gipszkartonnal fedett), a lépcsőt egy 1,8x1,8 m-es helyiségben kell elhelyezni. Először a csigalépcsőre gondoltunk, de a jobb térkihasználás végett csináltatunk félfordulatos fal mellett vezetett lépcsőt, erre van egy 400 ezer forintos ajánlatunk (bár a készen vett csigalépcső kijönne fele ennyiből). A fönti rész most úgy áll, hogy tatai cseréppel fedett, belül kétrétegű fekete fólia van. Amennyire meg tudtam állapítani, a szarufák nincsenek semmivel kezelve. A terv az lenne, hogy a fólia előtt kb. 4 cm-re húzok ki vékony drótot a szarufák között, ez tartaná a 10 cm-es kőzetgyapot táblákat. (a szarufák 15 cm-esek). A szarufák előtt lenne még 5 cm hőszigetelés, majd a fólia, és aluprofilon a gipszkarton. Kérdéseim a következők lennének:
1. Kell-e kezelni valamivel a szarufákat, ha már így alakult, hogy kispórolták?
2. A fólia és a cserép közti rés (ellenlécezés van) úgy látom nincs kiszellőztetve, mert az eresznél a léceknél nem látok rést, és a kúpcserépnél sem. Lehet-e úgy, hogy szarufaközönként alulra és fölülre egy-egy szellőztető cserepet teszek?
2. A kétoldali fekete fólia a gerincnél átmegy egymásba, így hova fog szellőzni a szigetelőanyag előtti rés (felül nem menne a csúcsig a gipszkarton, lenne egy kis menyezet)?
3. Az áruházakban lehet kapni téli és nyári hőtükrös fóliát, melyik kell a gipszkarton mögé párazárónak? Ilyenkor a profil és a gipszkarton közé kerül a fólia, vagy a profil és a szigetelőanyag közé? Nem baj, hogy lyukak lesznek rajta?
Elnézést, hogy egyszerre ilyen sokat kérdezek, de a korábbi hozzászólások elolvasása után maradtak ezek a kérdések. Előre is köszönöm a választ, Pali

2006-09-25
19:10:15
Zolle,

Itt találod a gipszkarton állmenyezet leírását: www.knauf.hu/html/almenny.htm

Nyáron a földszint hűvösebb, mint a tetőtér, ezért az alsó szintről inkább hűlni fog.

A két lakott szint közé nem kell párazárás.
2006-09-25
16:14:23
Még egy kérdésem lenne!

A házamnak beton födéme van. Szeretnék egy gipszkarton mennyezetet csinálni. Fém profilokra raknám, de nem tudom, hogy kell-e még valami hozzá?
Gondolok itt pl. párazáró fóliára, ha kell akkor érdemes-e hőtükrőset rakni? (így talán nem szorulna fel a meleg a tetőtérbe)

Sajnos nincs konkrét tapasztalatom e téren, csak józan paraszti ész után megyek.
2006-09-22
09:24:21
Domokos,

A Naplopónak teljesen igaza van. Jó beállítás mellett a tartályban a rétegződés miatt csak a használati melegvízhez szükséges mennyiségű víznek magas a hőmérséklete (60 fok), a tartály alján, ahol a napkollektor hőcserélője van elhelyezve ennél jóval alacsonyabb (a reggeli órákban, amikor a tartály le van merülve kb 30 fok). A probléma abból adódik, hogy a hmv sokkal magasabb hőmérsékletet igényel (részben a hmv hőcserélő miatt), mint a fűtés, ami (pl az én esetemben) hőcserélő nélkül használja a tartály vizét.

A polikarbonáttal áttört tető mögötti szobában a szoláris nyereség szinte nulla, de a téli komfortérzet sokat javul. Világosabb, naposabb lesz a helység, ez kellemes és kevesebbet is kell világítani.
A poloikarbonát tető árába ne felejtsd belekalkulálni a szükséges profilok, bádogozás és árnyékolás árát is.

2006-09-21
12:31:05
Köszi a válaszokat! Nem feltétlenül termoszifonra gondolok, hanem egyáltalán a vízszintes 200-300 literes tartályokra. A naplopó azt mondja azért jobb a függőleges, mert a víz rétegződés így megfelelő, föntről érkezik a melegvíz, tehát kevesebb fűtésrásegítés szükséges.Számomra helyhiány miatt egy vízszintes tároló lenne az ideális, de persze meggondolandó, hogy megéri e.Más:Van egy tornácom, ami a nappalimtól egy nagy hőszigetelt üvegtábla és ajtó választ majd el dny-i irányba.A háztető síkja mélyen lejön a tornác fölé ami nyáron ideális árnyékolás, télen a délutáni napot azonban szeretném nézni a nappali hátsó részéből is. Amennyiben a cserepek helyett átlátszó polikarbonátot teszek télen szerinted lehet számolni valami szoláris nyereséggel, kvázi a direkt sugárzás egy műanyag felületen és egy üvegfelületen keresztül ér valamit?Nyáron persze le kell árnyékolni a műanyagot.(nagyon drága az erős üveg vagy a bordázat nélküli plexi)
2006-09-21
09:05:04
Domokos,

1. A hőszigetelő paplan meglehetősen lágy anyag. Ha egyszer már beépítetted, akkor nem tudom, hogy mennyire megbízhatóan lehet később a szarufák közé beszorítani.
Alumínium kasírozású anyag talán jobban ellenáll és ebben az esetben a hőtükrös fólia kérdés is megoldódik.
A paplan esetén (úgy tervezed, hogy ez átmeneti állapot) egyszerű pvc fólia is megtenné. Csak arra kell odafigyelni, hogy ne jusson be csapadék a padlásra, ami a fólián összegyűlve valahol átáztatja a mennyezetet.
A paplan fölé is kell valamilyen ideiglenes járófelületet építeni, ami plussz munkával és költséggel jár,
szerintem érdemes lenne valami mást elhagyni, és inkább a szigetelést a végleges helyére építeni.

2. Ha beépíted a tetőteret, akkor csak a hangszigetelésre kell gondolni, hőszigetelésre két fűtött helység között nincs szükség.

3. Ha a visszavert hősugarak egy szerkezeti elem külső oldalát melegítik, attól is csökken a hőveszteség.

4. Olyan termoszifonra gondolsz, ami gravitációs úton a kollektor fölött van elhelyezve?

2006-09-06
21:24:22
Szia Róbert! Én most építkezem, a tetőteret majd később fogjuk beépíteni. Úgy szeretném csinálni, hogy a 15 cm-es szálas hőszigetelőpaplant először a padlástérben a fafödémre fektetjük le és amikor fent megcsináljuk a padlásteret lakótérnek ezt az anyagot építem be a szarufák közé.Helyette lefekektetek majd 5 centit. A tetőfóliát már megvettem, ez párazáró ezüstfólia mast isoflex 100. Majd később ez alá és fölé 2*5cm-es légrést hagyok és utána jöhet a szigetelés, a második fólia és a burkolat.Kérdés számomra azonban, hogy a födém és a szigetelés(15cm) közé milyen fóliát tegyek. Jó az ilyen fajta párazáró ezüst fólia, vagy extra hőtükröset vegyek és vastagot(ez szigetelés miatt bár biztos jobb)?A mennyezet deszkázat lesz. Amennyiben a hőtükrös fólia elött vagy alatt lambéria, deszkázat vagy pl gipszkarton van, ez nem fogja fel a visszasugárzó hőt? Kvázi van értelme a drágább hőtükrös fóliáknak?
Még egy kérdés? Mi a véleményed a vízszintes szolárbojlerekről, pl "nobel" ha ismered?
Köszönöm szépen!!!
2006-08-06
14:44:39
László,

Meglévő tetőteret szeretnél szigetelni? Milyen a jelenlegi szerkezet, a nyílászárók, a tájolás, a héjalás, a belső falak anyaga, stb.. Milyen hőfokot nevezel elfogadhatónak?

A belső szigetelés vastagságának növelése a meleg ellen nem orvosság, csak ha van elegendő hőtároló tömeg a tetőtérben, ami az éjszakai szellőztetés alatt annyira le tud hűlni, hogy napközben csökkentse a csúcshőmérsékletet.
Napközben a nyílászárók külső árnyékolása sokat védhet a direkt sugárzástól.

Itt láthatod az előző 30 nap hőmérsékleti viszonyait: . Ennél hosszabb kánikulára szerencsére csak ritkán kell számítani. A külső hőmérséklet (zöld) a ház északi árnyékos oldalán lett mérve. A rózsaszín görbe a tetőtér hőmérsékletét mutatja. Azt hiszem, hogy ennél alacsonyabb belső hőmérséklet egy tetőtérben csak valamilyen klimatizálás mellet lehetséges.

2006-06-19
17:54:50
Domokos,
A 15cm szigetelés nem rossz, a 20cm valamivel jobb.

Délben (a kiszellőztetés mellett is) 40 fok felett lehet a szigetelés fölött a levegő hőmérséklete.
A szigetelés késlelteti a hő terjedésének sebességét, minél vastagabb, annál később tud behatolni a hőség.

Persze az ablakokon keresztül érkező direkt sugárzáson ez nem segít, és szellőztetünk is, ezért, a hőszigetelés vastagságából adódó hatás mértéke 5/20-nál jóval kisebb.
Nem tudom érthető volt-e az előző mondatom :)

2006-06-19
16:24:57
Szia Róbert! Tetőtérben a nyári nagy forróság esetében annak van nagy jelentősége, hogy a szigetelés 15 vagy 20 cm?A kettős szellőzés amit mindig súlykolsz meglenne a 15ös kőzetgyapotnál is. köszi
2006-06-05
13:16:45
József,
Szerencsére a beépítetlen padlásokon viszonylag kis költséggel helyezhetünk el hőszigetelést. Ez a megoldás különösen gazdaságos, hiszen a hőnek nagyobb része távozik a mennyezeten, mint a falakon keresztül (felfelé irányuló hőáramlás). Maga a hőszigetelés általában nem drága, az árat a hőszigetelés megvédésére, járhatóvá tételére szolgáló burkolatok drágítják meg.

Ha tehát a padlástér födémén nem járkál senki, akkor felesleges lépésálló szigetelésben gondolkodni. Megfelel pl. az olcsóbb kőzetgyapot, külön burkolóréteg nélkül. Néhány méterenként maradék gerendadarabokat fektetve néhány pallóval megoldható, hogy a padlástérben történő mozgás esetén mégse tapossák laposra a szigetelést.

A födém szigetelésére használható 200×100 cm-es táblás kiszerelésben kapható, 3-5 cm vastagságú nádlemez, ami külön burkolóréteget sem igényel, nyugodtan lehet járni rajta.
Nádpallóval megvalósított hőszigetelés esetén a sártapasztást fölszedném, 2 réteg 5cm vastag nádpallót egymásra merőleges száliránnyal lefektetnék, és a száraz sarat beáztatva kevés szalmával bekeverve újratapasztanám a nádpallóra.

Egy másik hozzászólásban olvastam, hogy valakinek jól bevált a sok rétegben egymásra fektetett hullámpapír.
Hullámpapírt én is alkalmaztam már egy öreg sártapasztással fedett padláson. Nekem elsődlegesen a pormentesítés volt vele a célom, és az alatt a három év alatt, amíg ott laktunk a papír állapotában semmilyen változást nem tapasztaltam.
A nád és a papír önmagában tűzveszélyes, a kémények környékén erre ügyelni kell.

Ha viszont a födémen járkálni fognak, akkor nagyobb teherbíró képességű, lépésálló kőzetgyapot szükséges. Például a Rockwool Dachrock hőszigetelés.

A kellően sík födémre az AUSTROTHERM padlás hőszigetelő lemezt kell teríteni, ami egy faforgács lappal társított hőszigetelő lemez. A 10 cm hőszigetelésen a faforgács biztosítja a járófelületet. (Én speciel nem rajongok a műanyag habokért, a párát sem engedi át, ezt a megoldást nem is alkalmaznám).

maconkaiVálasz erre
2006-06-04
20:36:11
Kedves Sándor!

Egy meglehetősen régi falusi ház padlásterének hőszigeteléséhez kérem tanácsát. A födémszerkezet a szokásos: stukator, fa gerendák, sártapasztás a padlástérben. A járhatóság nem fontos.
Szijártó József
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Magastető  =>  Tetőtéri hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva